Buitenland. Landbouvvbericliten. gestreradrijtuigen werden aan de raderen vast- gehouden vooral op de Prinsengracht, waar Zater- dastsavouds groeuten, appelen en peren en andere eetvvaren op krui- en handwagens vvorden uitgevent, ging bijna alles onder den voet, zelfs, zegt men, werden hier en daar ruiten ingedrukt of ingeworpen. Gelukkig joeg omstreeks elf ure eene fliuke regenbui het volk uit elkander en de kalinte keerde terug. I)e politie behield eene inerkwaardig kalme houding. Het behoeft natuurlijk niet gezegd te worden, dat de kroeghouders bij zulke gelegenheden uitmun- tende zaken makeu. Yan Neerboscb meldt men I)e werkzaambeden met den bouw van het nieuwe weeshuis vorderen zoo and, dat men verwaeht dat het binnen enkele dagen onder de kap zal zijn. Nadat onlangs voor goed drinkwater is gezorgd, zal men nu ook de waterleiding gaan verbeteren een vijftigtal groote buizen zijn daarvoor reeds aan- gekomen. Vooral met het oog op de nieuwe gebouwen is een goede waterafvoer, bij zware regenbuien, noodzakelijk. De oogst op de tot de inrichting behoorende landerijen is dit jaar vrij goedhet binnengehaalde koren belooft een mime opbrengst, evenals de late aardappelen. Een goede aardappeloogst is voor de inrichting van veel beiang, omdat dagelijks, wan- neer aardappelen met groenten worden gekookt, toch circa 10 H. L. noodig zijn. In de keuken worden dagelijks 2500 boterhammen voor de weezen gereed gemaakt. Onder de genoegens, die Ylissingen aan stad- genoot en vreemdeling schenkt, wordt zeker geen op hoogeren prijs gesteld dan een verblijf voor eenige oogenblikken aan het strand of op het uitge- strekte terras bij het badhuis. Niettegenstaande het weder niet zoo is, dat men werkelijk met het doel wat koelte te vinden naar het badhuis gaat, wordt dit vooral des Zondags vrij druk bezocht. En geen wonder, het uitnemend fraaie vergezicht, dat, van de duinen bij het badhuis gezien, zich zoowel naar de zee- als naar de landzijde ontrolt, oefent niet alleen op hen, die het voor de eerste maal aanschouwen, maar voortdurend eenen onweer- staanbaren invloed op den toeschouwer uit. Zelfs zij, die van de wereld al heel wat gezien hebben, roemen het treffende van het panorama. Zoo moet de architect van het nieuwe badhotel op de vraag, waar men de logeerkamers aan de zee- of land zijde iurichten zou, geautwoord hebben, dat hij waarlijk met de keuze verlegen was, daar het uitzicht aan beide zijden even bekoorlijk is. Een prettige weg met breed trottoir evenals het badhuis en het terras op doel treffende wijze door gas verlicht geleidt naar de stad. Een zeker aantal malen per dag geeft sedert eenige dagen de stoom- tram gelegenheid van en naar het badhuis te rijden. 's Zondags zijn gewoonlijk de treinen vooral door den grooten toevloed van Middelburgers, die niet gaarue een kijkje aan het badhuis zouden verzuimen goed bezetin de week laat dit nog al wat te wenschen over; dikwijls is er niet eon passagier in, zoodat men haast zeggen zou, dat door de week deze uitstapjes per tram best konden vervallen. De tram vervult tegenwoordig, zeer ten genoege van het publiek, den dienst tusschen Vlissingen en Middelburg. Jammer, dat de betrekkelijk hooge tarieven nog steeds gehandhaafd blijven, hoewel, van den anderen kant gezien, in veler oog dit juist de oorzaak is, dat de stoombargedienst met succes kan blijven bestaan. G. C. De heer E. D. Az., te "Westzaan, ging met een zijner zoons en eene dochter naar den onlangs door hem aangekochten oliemolen De Duvnmeyer" om dieu te bezichtigen. Bij een oliebak gekomen, is de zoon daarin afgedaald, naar men zegt, om het deksel dat in den bak was gevallen, naar boven te halen. Daar hij niet terugkwam, klom ook de vader af, doch keerde evenmin weder. Beiden zijn, daar de bak lang gesloten was geweest, be- dwelmd geraakt, en, hoewel op het geroep der dochter spoedig hulp werd geboden, zijn beiden levenloos naar boven gehaald. Het „Nederlandsch Vrouwenbond tot ver- hooging van het zedelijk bewustzijn" heeft het voornemen, zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Geueraal te wenden, om te verzoeken, dat middelen beraamd worden tegen den blanke- slavinnenhandel. Reeds nu wordt in het orgaan van het Bond adhaesie en steun voor dat adres, hetwelk ter mede-onderteekening zal worden gelegd, gevraagd door de dames-bestuurderessen douairiere Klerck, geb. Yan Hogendorp; raevr. de wed. J. A. Schuurman, geb Elink Scbuurman; mevr. Gevers, geb. Yrolik; T. P. baronesse Mackay, geb. Van Lyudenmevr. Beelaerts van Blokland, geb. Knep- pelhout van Sterkenburg; gravin Yan Hogendorp, "i. Gevers Deynoot. Ten aanzien van het vermoeden van moord, dezer dagen te Rotterdam gerezen, verneemt de N. R. Ct. nu, dat de dood gevonden manleedaan een kwaal, waardoor hij, reeds volgens vroegere verklaring van een geneeskundige, bloodstond voor een plot.selingen dood. Wellicht dus heeft zich dit nu voorgedaan en heeft men toen, om verdenking van moord te ont- gaan, het lijk uit het verdachte huis op de straat gebracht. Daareutegen echter zegt de Maasbode V er- schillende personen uit de buurt, waar het lijk gevonden is, zijn door de politie in verhoor geno- men. Ook zou zeker manspersoon gearresteerd, maar een der gearresteerde vrouwen vrijgelaten zijn. Onder de opgeroepen getuigen behoorde o. a. de bakker, op den hoek der Koningsteeg wonende. Deze heeft Donderdagavond een man uit het be- doelde huis in een rijtuig zien dragen, maar er geen acht op geslagen. Na 12 uren kwara een vrouw uit dat huis een bankbiljet van f 300 bij hem wisselen. Des nachts te 2 uren kwam de politie den bakker roepen met verzoek om lichttoen zijn twee zijner knechts met een kaarsje naar de nabij- gelegen Hondsteeg gegaan en hebben daar gezien, dat de man reeds dood was. Men meldt uit RotterdamIn den nacht van kermis—Zaterdag ontstond er in de Piethein- straat onder Delftshaven, maar nabij het grondgebied onzer gemeente, twist tusschen een werkman, be- woner dier straat, en een Delftshavensch politie- agent. Eerstgenoemde nam het op voor zijn vrouw, die, naar men zegt, zonder eenige ernstige aanleiding harerzijds, door den politieman op ruwe en belee- digende wijze werd toegesproken. De agent ging tot haudtastelijkheden over en bracht met de hand- boeien, die hij als wapen gebruikte, den werkman een zoo hevigen slag op het hoofd toe, dat de man zwaar gewond werd. Na een dag of drie onder geneeskundige behan- deling geweest te zijn, werd de gekwetste overge- bracht naar het ziekenhuis, omdat eene operatie noodzakelijk werd geacht. Die operatie heeft plaats gehad, maar Yrijdagavond is de man overleden. Yoor de rechtbank te Amsterdam is dezer dagen nog een nawerking van de diefstallen der vmillioenenjuffrouw" voorgekomen. De winkelier, die haar voor 115,575 aan diamanteu leverde, verkreeg wegens dat verliespostje surseance van betaling en trof daarna een schikking met zijn schuldeischers voor 70 pCt., onder voorwaarde dat hij later zou bijpassen, als de diamanteu nog terug- kwamen. Inderdaad was dit met het meerendeel het geval. Dit vernemende, kwam toen een der schuldeischers zijn 30 pCt. opeischendoch de juwelier weigerde, op grond dat hij niet alles had teruggekregen, en de rechtbank heeft hem nu in 't gelijk gesteld. TEIt NEUZEN, 25 Augustus 1885. Zooals we in een vorig nummer meldden, zal de jaardag van onze Kroonprinses ook in onze veste gevierd worden. Des voor- en namiddags zullen, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, aan het station alhier gaaischietingen plaats hebben, terwijl des namiddags de muziekvereeniging Apollo hierbij hare medewerking verleent. Des avonds wordt door dezelfde vereeuigitig een concert op het marktplein gegeven dat besloten zal worden door het afsteken van een vuurwerk. De heer II. Koelmans, hoofd der Christelijke school te Ter Neuzen, is bij het afleggen van examen te Utrecht, geslaagd voor het Engelsch (L. O.) Heden had alhier op het stoomschip Castor liggende aan de loskade van het station een ongeluk plaats. Een man die aan het toestel stood om een stuk ijzer van 2000 kilo neer te laten werd plotseling door het rad getroffen en brak de knieschijf, terwijl de eerste stuurman licht ge wond werd. Yan het Zaterdagmiddag, op reis van Ant- werpen naar New-York alhier gepasseerde Belgisch stoomschip Noordland, is op de hoogte van Elle- woutsdijk een matroos, bezig met de zeilen van de dekkleeden te ontdoen, door eenig toeval van de ra in de rivier de Schelde gevallen en ver- dronken. Yan deze reede kon men duidelijk zien, dat een sloep met vier man uitgezet werd; on- bekend met het feit was men verwouderd over het plotseling stoppen van het stoomschip en meende de sleepboot //Ter Neuzen" hulp te verleenen, toen de Noordland weder zijue reis vervolgde. Boven en behalve de vergoeding van 30 pCt. is ter inrichting van het lager onderwijs eene subsidie verleend aan Koewacht van ./1700 en Westdorpe van f 240. Axel, 24 Augustus. De Augustus—collecte heeft opgebracht f 168,41Bij het bestuur van de Unie is bericht gekomen, dat in September de heer Mr. L. W. C. Keuchenius, onze afgevaardigde in de Tweede Kamer, als #spreker" zal optreden. Zaamslag, 24 Augustus. In de vergadering van den gemeenteraad, op jl. Yrijdag den 21 dezer alhier gehouden, werd den leden mededeeling ge- daan, dat in de plaats van wijlen den heer C. M. van Dixhoorn, als zetter van 's Rijks directe belas- tingen, benoemd is de heer C. J. van Vessem. Daarna kwamen o. m. nog de volgende belang- rijke punten in behandeling, als lo. werd de in de vorige zitting ingediende gemeenterekening over 1884 voorloopig vastgesteld in ontvang op 20801,00£ en in uitgaaf op f 17970,76, alzoo een batig slot opleverende van 2830,24^ 2o. werd de begrooting van't algemeen burgerlijk armbestuur voor het dienstjaar 1886 goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 1190,56. Onder de ontvangsten dezer begrooting is opgenomen eene subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van 820,79 3o. werd de gemeentebegrooting aangeboden met de daarbij behoorende memorien van toelichting. Onder de ontvangsten dier begrooting verdieut o. a. opmerking een hoofdelijken omslag van f 5600, d. i. f 300 meer dan voor het dienstjaar 1885 werd toegestaan, doch 700 minder dan in en voor 1884 werd geheven. Wat den post van uitgaven op deze begrooting betreft, komen vooral in aanmerking de kosten van het lager onderwijs. De ramiug hiervan bedraagt voor kosten, waarvan een gedeelte door 't Rijk wordt vergoed, de som van f 5425 en voor de overige kosten een bedrag van f 1210, derhalve samen f 6635. Dit bedrag is 130 minder dan voor het dienstjaar 1885 werd toegestaan, en f 1033,45^ meer dan in 1884 ter zake van het lager onderwijs werd uitgegeven. Eindelijk werd nog besloten tot de openbare verpachting (voor een termijn van 3 jaren) van de grasettingen langs de gemeentewegen en van het recht tot het ophalen van het straatvuil. Schoondijke, 23 Augustus. De meeste inwoners van ons dorp hebben den afgeloopen nacht slape- loos doorgebracht. Omstreeks 11 uur nl. klonk door de stille straten het geroep brandbrand!" 't Was onnoodig de gewone vraag te doenwaar is de brand Midden in de gemeente, in de voor- uaamste straat stond vroeger de fabriek van aarde- werk De Volhardiug"; thans is de werkplaats sedert eenige jaren door den eigenaar, den heer woorden, terwijl zij hem aanhoudend verwijtende blikkeu toewierpen. Ibrahim deed echter, alsof hij niets merkte; hij hield zich, alsof hij het af- wezig zijn van zijn zoon, de afkeurende blikken van de vrouwen uit den harem en van de oude, trouwe dienstboden, de bleeke wangen en de matte oogen van Nefiseh niet zag. Er verliepen eenige dagen. De blikken der vrouwen werden steeds verwijtender; hun antwoorden werden steeds korter; hun gedrag, hun houding werd steeds koeler. Yrouwen weteu zeer goed, dat een man op den duur tegen zulk een taktiek niet bestand kan blijven. Dit was ten slotte bij Ibrahim-Bei ook het geval. Missc'nien had hij begrepen, dat de bleeke Nefiseh naar den verwijderden geliefde smachtte; dat zijn nabijheid haar griefde, kwalijk stemde en smartte. Dit kon hij hoogst gemakkelijk ontdekken, dewijl Nefiseh hem met de grootste koelheid behandelde, sinds zij had begrepen, hoe haar vleien hem niet kon bewegen, dat hij haar Abd—el—Raschid tot man zou sehenken. Met den dag werd zij stroever tegenover Ibrahim-Bei. Misschien had den hem nu de toornige I likken, die zij hem aanhoudend bleef toewerpen, met de treurigheid, welke Nefiseh klaarblijkelijk wegens den verdwenene gevoelde, eindelijk getroffen. Aanhoudend en voortdurend sterker kwelden hem de verontrustende gedachten, die hem in den onrustvollen nacht na het gesprek met zijn zoon den »laap hadden ontroofd. Steed* W. Leenhouts, naar zijn tuin, aan den z. g. ach- terweg verplaatst. Hier woedde de brand. Het gebouw, omringd door bergplaatsen van petroleum, hooi, turf enz., stond in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken. Met voorbeeldeloozen ijver en spoed bepaalden de ingezetenen en de brandweer zich tot het behouden van genoemde gebouwen, wat hun gelukte. Wanneer men in aanmerking neemt dat die magazijnen onmiddellijk paalden aan de gebouwen in de straat, kan men de kracktsin- spauning van alien niet genoeg lof toezwaaien. Zonder dat was de ramp voor de gemeente, die dit en verleden jaar van ongelukkeu weet te sprekeu, ontzettend geweest. Intusschen is de schade, schoon alles verzekerd was, groot. Niet alleen treft dit den eigenaar, wiens onderneming thans bloeide, maar ook een vijftal gezinnen, dat hier geregeld werk vond. Van heel de fabriek zijn slechts 4 kale muren over. De oorzaak is onbekend. duidelijker begreep hij nu zijn onrechtmet steeds banger vrees vervulde hem Abd—el—Raschid's lot en zijn eisren schuld. En als hij nu eens nooit terugkeerde, de geliefde zoon? Hoe zou de wereld den °wreeden vader dan veroordeelen Hoe smarte- lijk zou de vader dan klagen om het verlies van den stamhouder! Deze overwegingen deden den coedhartigen man eindelijk wankelen. Misschien had ook de aanhoudende, hoewel stomme, maar toch hardnekkige oorlog van den geheelen harem Ibrahim's tegenstand eindelijk gebroken. Hem, den Oosterling, gold immers een gemakkelijk leven het hoogst. Dus trad hij na drie weken huise- lijken oorlog in de kamer zijner moeder, tegeD welke hij na een eerbiedigen groet zeideMoeder roept mij den stijfhoofdigen knaap terug; want gij weet gewis, waar hij schuilt." Een zaclite glimlach gleed nu over de vriendelijke trekken van de oude vrouw, hoewel haar stem streng klonk, toen zij antwoorde //En Nefiseh?" „Zij mag de vrouw worden van den jongen," zei de Bei met r.l de verlegenheid des verwounenen. ,/En gij zelf dan, Ibrahim?" vroeg de moeder ernstig. „Ik!" riep hij met een bitteren glimlach. ,/Ik zal mij over hun geluk verheugen, moeder!' //Ibrahim riep de grijze vrouw verwijtend, terwijl zij hem aanstaarde, „zie mij eens goed aan Maar hij bleef met neergeslagen oogen staan. Nu naderd* de goedo, eud* vrouw he* aa*ht, Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 73 ceutimeu tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen 68 tot 88 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,10; vette varkens fr. 0,89 tot fr. 0,97. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,20 tot fr. 4,40Waregem fr. 2,85 tot fr. 4,17 Thielt fr. 4,09; Deinze fr. 2,25 tot fr. 3,00; St. Nicolaas fr. 3,80 en te Brugge fr. 4,80. Nu de tijd voor het planten van boomen weer nadert, geeft het Utr. D. een breedvoerig advies dienaangaande, met beredeneerde opgaaf van de vrucht— en andere boomen, die voor tuinen en wegen het meest aanbeveling verdienen. Sprekende van kastanjes, geeft het blad ter loops een goeden raad tegen een der nadeelen van die boomsoortte Brusrel nl. worden de vruchten van de kastanjes met een daarvoor ingerichte snoeischaar bijtijds verwijderd, wat anders aan de straatjeugd aanleiding geeft er met steenen naar te werpen en dus en voorbijgangers en boomen te beschadigen. waarna zij hem iets toefluisterde. Ibrahim sprong nu op en hij maakte met zijn armen hartstochte- lijke gebaren, alsof hij iets wilde afweren, terwijl hij luid riep: ,/Neen ik bemin haar niet meer!" Geeft mij daarvan bewijzen," sprak de oude met plechtigen ernst. //Want anders keert uw zoon nooit, of nimmer terug in de vaderlijke woiung.' Ibrahim stapte nu even door de kamer, waarna hij vastberaden zeide ,/De dochter van Hassan- Pascha, de bruid van Abd-el-Raschid, wordt Ibrahim's vrouw Een warme moederlijke kus was het loon voor deze woorden. Er waren weken voorbij gegaan. In Ibrahim's huis galmden de trompetten, klonken trommen en pauken, rinkelden gouden munten aan de luchtige gewaden der danseressen, die verleidelijk heen en weer wiegelden. Hier moinpelden eenigen Eikiverzen uit den Korandaar zongen donker- kleurige luitspeelsters minneliederen in den tuin, waar bonte guirlandes van lampen van boom tot boom reikten, maar midden in de zaal wierpen mooie meisjeshanden goud, gerst en zout omhoog, dewijl goud naar het Mahomedaausch geluk en gerst vruchtbaarheid aanbrengt. En zout maakt het booze oog krachteloos. Buiten voor het huis, werden brood, water en dadels aan de armen geschonken. Overal heerschte bruiloftsjubel; alom lachteu grooten en kleinen, rijken en armen. D* bakotrlijk* Nefiseh an da *choone Abd—el— Zooals vele onzer lezers weten, is onlangs te Gent met groote plechtigheid het standbeeld inge- huldigd van Lieven Bauwens. Het leven van dien grooten burger is zeker niet alien bekendwij achten het daarom niet ondienstig het volgende mede te deelen van den man, die zich door de groote verbeteringen, die hij op het ge'oied van leerbereiding en spinnerij, in het begin van deze eeuw heeft ingevoerd, zeer ver- dienstelijk heeft gemaakt en daardoor wel waard is in herinnering gebracht te worden, te meer daar hij eerst na zeer vele, bijna onoverkomelijke moeie- lijkhedeff, door zijne energie er in slaagde zijn tweeledig doel te bereiken, nl. in de eerste plaats deze beide nuttige takken van industrie, toenmaals zeer in verval, betere hulpmiddeien te verschaffen en in de tweede plaats aan zijne geboortestad Gent een nieuwen weg tot welvaart en bloei teopenen. Hij werd den 10 Juni 1769 geboren, en als telg van een geslacht, dat zich sedert eeuwen op het leerlooien had toegelegd, reeds op jeugdigen leeftijd naar Engeland gezonden, om in de beroemde looierijen van Uuderschell Fox, het noodige onder- richt te ontvangen. Na een driejarig verblijf aldaar kwam hij naar Gent terug en richtte eene nieuwe looierij op, die geheel volgens Engelsche methode ingericht, weldra eene Europeesche vermaardheid verkreeg en zelfs Engeland's producten verreover- trof, getuige den grooten uitvoer naar dat land. Zijn doel, om het algemeen beiang te bevorde- ren, getrouw, stelde hij zijne vakgenooten in de gelegenheid, zijne mauier van bewerking toe te Raschid knoopten thans den plechtigen band voor het leven. Naar landsgebruik brachten de vrienden aan het slot van het feest den gelukkigen jongeling met luid gejubel naar de deur van de kamer zijner bruid. Binnen wacht hem bij het schemerend licht van een omhulde, keurig brandende lamp, zijn bruidbinnen wachten ook zijn moeder en zijn grootmoeder. Aarzelend blijft hij voor de deur staan, tot hij, naar het gebruik vordert, door de hand van een vriend naar binnen wordt geschoven. Nu stapt hij naar de gesluierde Nefiseh... De moeder en de grootmoeder gaan heen, terwijl zij zegenspreuken mompelen, en met een sidde- rende hand slaat Abd-el-Raschid den met goud doorweven sluier op van zijn schooue. Daarna valt hij haar te voet en fluistert, terwijl hij zijn gelaat in haar gewaad verbergt, het eerste vers uit den Koran: "//Lof en prijs zij God, den Heer der wereld, den Almachtige, die ten dage des gerichts zal heerscheu U willen wij trouw zijn, opdat Gij ons langs den rechten weg zult voeren, langs den weg van hen, die zich in Uw genade verheugen, en niet langs den weg van hen, op wie Gij vertoornd zijt E i ti <1 e.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2