Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 6> Tnssclien Vafler en Zoon. No. 2116. Woensdag 26 Augustus 1885. 25e Jaargang. AANBKSTKIHNG. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Yoor ADYERTENTIflN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootcre litters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verscliijiit Dinsdag. cn Vrijdasavond bij dcu uitgcver P. J(. V A |»E I A N D E te Ter Keazcn. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN zullen op Militating, 31 Augustus a. s., des voormiddags 9$ ure, in het gemeente—raadbuis aldaar, in bet openbaar, bij enkele inschrijving, AAA BE STE I) E A het uitbreken van bestrating, het vervoer van keien en klinkers, het maken van klinkerbestrating enz. De voorwaarden liggen ter secretarie ter lezing. Ter Neuzen, 25 Augustus 1885. J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Op Donderdag, 3 September, 's namiddags half drie, zullen Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent, trachten A.AN TE BESTEDEN: Het verrichten van eenige ver- anderingen aan de gemeenteschool. Plaatselijke aanwijzing zal gescbieden den 29 Augustus e. k., des namiddags te half drie. Gedrukte bestekken zijn ad 0,25 verkrijgbaar bij den Gemeente—Secretaris. L. STEYENS, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG zullen op Vrijdag den 289ten Augustus 1885, des voormiddags te 9 uren, in het openbaar, bij enkele inschrijving, a anbesteden: De straatverlichting binnen de kom der gemeente, gedurende den win ter van 1885 op 1886, daaronder begrepen de levering van petro leum en katoen, het schoonhouden der lantaarns enz. De voorwaarden liggen ter secretarie der ge meente, alwaar de iuschrijvings-biljetten, behoorlijk gesloten, voor den aanvang der besteding moeten worden bezorgd. Zaamslag, den 219ten Augustus 1885. L. YAN DIXHOORN, Yoorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. FECTJILXjETO n. (S1 o t.) Om dezen tijd, wanneer de Moeetzin op de mos- keetorentjes de Muzelmannen aan hun plicht her- innert, placht Ibrahim steeds verzen uit den Koran te mompelen. Maar heden lag bij nog in een diepen slaap, waarnaar bij tijdens den nacht lang vergeefs had verlangd. Kwellende onrust had hem na het onderhoud met zijn zoon bevangen. Aldus gestemd durfde hij zichzelf voor het eerst afvragen, wat hij eigenlijk wel wenscbte en lioopte. Nog steeds had hij zich weten te bedwingen, bad hij tegen- over de geliefde kunnen zwijgen, omdat hij nog niet had doorgrond, of zijn liefde weerklank vond in Nefiseh's harte. Wanneer dit. het geval mocht wezen en de tamelijk ijdele man koesterde de overtu'ging, dat het zoo was, dewijl hij met zijn heerschzuchtige natuur altijd meende, dat slechts datgene, wat hij wenschte, kon geschieden, ja wanneer dit het geval mocht wezenHij schilderde zich den toestand, in welken een minnarij tusschen hem en Nefiseh, hem, de minnaresse, zijn zoon, zijn huis zou brengen. O! hij kerde zichzelf maar al te goed, zijn hartstocht zou hij nooit kunnen beteugelen De gevolgeu waren on- berekeubaar. Maar een zaak was duidelijk, Ibrahim's I'olitielt Over-zicht. Aan de oevers der Kaspische zee doemen nieuwe gevaren op, gevaren voor de rust en de veiligheid der grensbewoners. Wel zijn de rooftochten aan de Perzisehe grenzen verminderd, door dat de Russen Merw bezet houden, maar de besnoeiing van de macht der grenshoofden heeft een onte- vredenheid veroorzaakt, die elk oogenblik de oorzaak kan zijn van botsingen tusschen Russische en Perzisehe troepen. Nu, het land van den Sjah is voor den Moscoviet een welkome buit en het bezit geeft den Beer een vaster grond om den Engelschen Luipaard te bespringen. Binnen de grenzen van het onmetelijke gebied van den Oos- terschen Despoot houdt de politie nog steeds een oogje op de immer woelende nihilisten. Thans hebben de wakkere zonen van Hermandad weer een anarchistisch complot ontdekt te Oranienbaum, terwijl te Kaminelz, in Podolie, een zekere Wasi- lewski is gearresteerd, die voor den inoordenaar van den officier Heyking, in 1880 te Kiew ver- moord, wordt gehouden. De fijne diploinaten van den Czaar houden een oogje op den zieken man en zijn Dardenellen, vooral nu Wolff te Konstantinopel verschijut. Het is niet onverschillig hoe de inter national tractaten worden uitgelegd. Een Peter- burgsch hoogleeraar beweert, dat Engcland, in geval van vredebreuk met Rusland, Dardanellen nocb Bosporus met zijn vloot mag passeeren, iugevolge het door de mogendheden onderteekend tractaat van 1856, wesbalve Rusland aan de Zwarte Zee volkomen ongenaakbaar voor Britsche oorlogsbodems zou zijn. De hoogleeraar Geffcken maakt alzoo de zending van Wolff voor een deel te niet, en voor den bezitter dier zeeengten valt er voor dit pas geen geld uit te slaan, hoe dorstig de Groote Heer te Stamboel ook naar de duiten der Lords is. Het conflict met Symi wordt voor hem ook een muis met een staart, want de verdrukten, 't zijn de sponsvisschers, wier be.drijf men belasten wil, hebben zich tot de mogend heden gewend, eerstelijk tot den Britschen gezant te Konstantinopel, die hen vroeger meermalen be- scherind heeft tegen Turksch geweld, dat in Mace donia ook noode wordt gedragen. Pogingen om in gansch Europeesch Turkije een opstand te bewerken zijn aan de orde. Benden opstandelingen trekken het land door en hitsen de bevolking aan tot verzet, zoowel tegen Grieken als Turken. Men wil een nieuw Bulgaarsch rijk stichten. Mohameds rijk heeft geen stevigheid meer, de halve maan waggelt op de tinnen't is het laatste kwartier. De machten, die vroeger zetelden aan den zuidelijken rand der gematigde luchtstreek, zijn te niet gedaan. Wel zien we een Mahdi verschijuen, maar ook verdwijnen; wel wordt bericht dat een Kassala heeft moeten capituleeren rnet vijandige stamraen en dat een Osinan Digma optrekt, maar de stichters van Mohamedaansche Staten leggen de kiemen des huis zou een huis vol twist en tweedracht worden En nu verscheen de beeltenis van zijn zoon le- vendig voor zijn geest, de beeltenis van den schoonen, krachtvollen, edelen jongeling. Ibrahim-Bei was een eerzuchtig mande lof van de wereld was hem geenszins onverschillig. Bijna bekroop hem hoog- moed bij de gedachte, dat hij, terwijl iedereen den jongen Abd-el-Raschid bewonderde, op zijn borst kon wijzen en roepen„Het is mijn, mijn eigen zoon En Ibrahim—Bei was tevens een weekhartig man, al was zijn uiterlijk ook koel en stug; hij beminde zijn zoon van ganscher harte. Had hij dezen niet vol liefderijke vaderzorg grootgebracht had hij bij zijn zoon geen wederliefde voor al zijn liefde, geen dank voor al zijn zorgen geoogst Zeker, ja zeker En nu? Thans zou hij dien braven zoon, zijn trots en zijn liefde, de minnaresse van hetjeugdig gloeiend harte rukken thans zou hij in plaats van kinderlijke liefde haat, haat tegen zichzelf gaan wekken, tegen Ibrahim-Bei, dien de wereld dan een slechten vader zou noeraen De wereld Dat mocht de wereld niet doen Een slecht vader O, hij beminde zijn zoon toch zoo innig, zoo vurig Maar moest hij dan zijn eigen hart ook niet be dwingen, als hij zijn zoon beminde? Zijn liefde voor Nefiseh was zondig, dat gevoelde hij, zelts dubbel zondig Zijn vaderhart en de Korau verboden hem die liefde. En was hij daarenboven ook al haast niet een oud man? En Nefiseh was ondergangs reeds in de fundamenten. Aan den Congo gaat alles niet zoo vlot als men wel vermoed zal hebben. Een Belgisch luitenant, Storms heet de rebel, heeft geweigerd de besluiten der Berlijnsche conferentie te erkennen. Hij heeft zijn post als agent der Association" nedergelegd en doodeenvoudig zichzelf tot Keizer van Tanganyka uitgeroepen. De luitenant noemt zich Emil I. Of II er wel ooit komen zal? In Spanje is de openbare meening zoo tegen Duitschland gekant, dat de politie het noodig heeft geacht het hotel der Duitsche ambassade met eene afzonderlijke wacbt te omgeven. Bismarck zet evenwel door, altijd even kranig als zijn meester, die wstukken nocb dood kan." De lijfarts van den grijzen Keizer had reeds Maandag den Vorst verzocht van het bijwonen der plechtige onthulling van bet gedenkteeken voor Friedrich Wilnelm I af te zien; het weer was guur en regenachtig. Hij zond zelfs, om aan zijne waarschuwing meer klem te geven, een eigenhandig briefje aan zijn hoogen client; deze echter schreef, bij wijze van antwoord, op den rand: „Dan sterf ik ten minste in dienst." Nochtans herhaalde op den morgen van de plechtigbeidtoen de weersgesteldheid geenszins was verbeterd, de lijfarts zijn driugend verzoek. De Keizer echter antwoordde„Een Koning van Pruisen, die niet meer tot zijne sol- daten kan gaan, om zijne plichten waar te nemen, is geen Koning meer en moet de regeering neerleggen De uitzetting van Rothan uit den Elzas maakt de gemoederen in Frankrijk ook in beweging. i'oeu Rothan den 14 Augustus bevel ontving, binnen drie dageu het land te verlaten (wegens zijn mauifesteerende politiek) en dientengevolge aan Von Bismarck schreef, kwam het bericht terug, dat de rijks-regeering zich niet in de administratieve zaken der geannexeerde provincieu mengde, en Rothan kon zijn koffers pakken. Op een hoek van het Amstelveld te Amster dam, te midden van oud roest en zangvostel jes, van debitanten van pijpe.doppen, hoorde men gitter- morgen omstreeks 10 uur op een andere plek plotseling het geroep ,/Recht voor alienen daar- door wist men, dat de sociaal—democraten weer hun dagtaak gingen aanvaardeil. Deze nieuwe concur rence in de gunst van het eigenaardig publiek, dat het Amstelveld bezoekt, was niet erg naar den zin van de verkoopers en daar hun uitstal- lingen door den toeloop van het volk gevaar liepen, dwong de politie de heeren socialisten het Amstel veld te verlaten. Op de Reguliersgracht bleven zij stilstaan en toen zij weigerden op bevel van de politie de Kerkstraat in te trekken en zich nog zoo jong De jeugd past immers bij de jeugd Deze en dergelijke gedachten banden den slaap van Ibrahim's oogleden. Zijn geweten was ontwaakt. Eerst nadat hij eenige haschischsigaretten had ge- rookt, viel hij in een zachte sluimering. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen Ibrahim ontwaakte. Hij klapte met zijn rechter- hand in de linkerhand en bij dit sein, hetwelk in den Levant, waar nergens bellen in huis zijn, de dienstbare geesten oproept, verscheen Ibrahim's kamerdienaar. Lang duurde het morgentoilet. Ibrahim had dien morgen in zijn snorrebaard een wit haar ont dekt, ook zijn hoofdhaar glinsterde op menige plaats verdacht. Toen de Bei dit zag, moest hij onwil- lekeurig aan het gitzwart baard- en hoofdhaar van zijn beeldschoonen zoon deiiken en de lange reeks van gedachten vol vaderliefde en zelfverloochening, die hem den vorigen avond den slaap hadden ont- roofd, trok weer voorbij zijn geest. Maar zijn lichtzinnige, wereldsche geaardheid kreeg in hem toch weer de bovenhind. Op den duur verloochenen wij nooit onze eigen inborst. ,/Ba!" dacht hij, wat behoef ik mij om de rnin- narijeu van mijn zoon te bekomineren Mijn hart heeft immers ook zijn reehten En nu kleedde hij zich uiterst zorgvuldig. Toen de tulband zijn hoofd dekte, zonder tulband komt een Muzelman nooit in gezelschappen, feitelijk verzetten, werden drie colporteurs van het blad gearresteerd. De politie was toen genoodzaakt, ten einde zich de menigte van het lijf te houden, de sabels te trekken. Het volk maakte zich weldra meester van eenige steenen die op de opgebroken Reguliers gracht liggen en ook van eenige steenen op de Keizersgracht van zeer reusachtige afmeting en wierp daarmee naar de politie-agenten. Op dit oogenblik verscheen de inspecteur Hazenberg met een 30tal agenten op het terrein en liet door de politie de steenhoopen bezetten, terwijl hij zelf geheel alleen zich door de menigte bewoog. Het publiek, dat door de arrestatie der colporteurs zijn vereenigingspunt verloren had, ging toen grooten- deels uiteen. Te een uur waren er nog veel menschen, meest nieuwsgierigen, op en in den omtrek van het Amstelveld, maar de houding van het publiek was zeer kalm. Een der colporteurs is gewond en in het gast- huis verbonden. In het geheel zijn er twaalf personen gearresteerd. Ouderstaande proclamatie is gisterennamiddag aaugeplakt Kenmsjjeving. De burgemeester van Amsterdam, tot zijn leedwezen ontwaard hebbende dat een ge- deelte der bevolking zich door kwaadwilligen heeft laten medeslepen tot het plegen van baldadigheden Gezien art. 186 en art. 187 der gemeentewet; Waarschuwt de ingezetenen zich van het deelnemen aan wanor- delijkheden te onthouden, terwijl alle verzet tegen de openbare macht met kracht zal worden tegen- Amsterdam, den 249t™ Augustus 1885. De Burgemeester vooruoemd, Driessen, Weth. Ook Zaterdagavond was het buitengewoon woelig. Als naar gewoonte verscheen, zoodra de avond ge- vallen was en de werklieden een gedeelte van hun verdiend werkloon aan Bacchus hadden geofferd, de colporteur van het weekblad ,/Recht voor alien" op den Dam endeclaraeerdemetzijneijzingwekkendegraf- stem de opruiende taal van dat blad. In korten tijd hadden zich een massa leegloopers en door den drank opgewonde ambaclitslieden rondom hem verzameld, toen eenigen het lied der sociaaldemocraten, op de wijze van de Marseillaise, begonnen te galmen. Dat wond het volk op, en zingende en tierende trok men nu de meest volkrijke straten en bovenal de buurten van den Jordaan door. De troep was tot meer dan duizend jongens en manuen aangegroeid, waarbij zich ook enkele leden van het „schoone" en „zwak- kere" geslacht hadden gevoegd. Sommigen wuifden met een rooden zakdoek aan een stok gebonden. Overal waar zij langs trokken was de communicatie zag men zijn grijze haren niet en wanneer hij de nette Egyptische uniform droeg, moest zijn forsche gestalte iuderdaad gunstig afsteken tegen de buigzame, nette, doch te tengere gestalte van Abd-el-Raschid. Maar hij zou ondervinden, dat de rijpere kracht van den dalenden mannelijken leeftijd, wanneer deze geen andere bekoorlijkheden kan bieden, in den strijd met jeugdige mannelijke schoonheid niet altijd overwinnaar blijft; dat de eenigszins beschroomde, kinderlijke liefde van den jongeling steeds bekoor- lijker, machtiger is dan de rijpelijk overdachte, zoogenoemde laatste liefde van den reeds oud wor- denden man. Zoodra Ibrahim gekleed was, ging hij naar de eetzaal, waar de geheele harem was verzameld. Tot zijn verbazing vond hij er Nefiseh ook; want deze at anders met haar vrouwen op haar eigen kamers, omdat Abd-el-Rasclnd haar niet onge- sluierd mocht zien. „Is Nefiseh ongesluierd hier?" dacht Ibrahim. „Dus weten de dames, dat mijn zoon niet zal komen Maar hij vroeg geenszins, waar Abd-el- Raschid was, omdat hij zeer goed merkte, dat zij zulk een vraag van hem verwachtten, op welke dan natuurlijk een ontwijkend antwoord gevolgd zoude zijn. Tijdens deu maaltijd sprak men vriende- lijk en onbevangert met elkander. Zoodra Ibrahim echter het woord tot de vrouwen richtte, sloegen zij een ouvriendelijken toon aan. Dan betrokken de gezichtenzij gaven dan nog maar korta ant- TER \EIZEVS(HE 101IUVI.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1