GROOTE GftMSCHtETIIGEI op MaaaSai 31 Junto a. s„ BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Advertentien. TER NEUZEN. weldra t« midden ran alle denkbare ochtendtoi- letten, tusscben ongewasschen, slaperige gezichten, opgeslagen kragen en ougekamde haren in, mij zoo onsmakelijk mogelijk te overtuigen, dat de brand aan de andere zijde van de steeg, op den zolder van een ijzerwinkei was. Daarvoor al dat lawaai, de gelieele stad in rep en roerMen zag geen vlam, niets dan rook, die „onheilspellend" door de dakpannen drong. Eensklaps ging een klamp- raampje tusschen de pannen open, een man stak er zijn hoofd uit en riep iets, dat niemand verstond. Een oogenblik daarna werden de beide ramen van de tweede verdieping opengeschoven en uit een daarvan werd een hoofd en uit het andere een manslaars met een dito been er in, gestoken. Het hoofd zei iets tegen het been en fluks gingen de drie ramen van de eerste verdieping omhoog. Daar kwamen ook drie brandweerhoofden uit te voorschijn en toen posteerde zich de com- maudant van onze levende en doode brandblusch- krachteu op de stoep voor het huis. Drie offi- cieren van de schutterij een dunne, een dikke en een heele dikke kekeu van het midden der straat naar het dak en zeiden, dat //het uit was,"; de tegenover wonende photograaf vloog naar binnem om zijn toestel te halen en in een fraaie groep brandweerhoofden en schutterij-offi- cieren voor het nageslacht te bewaren, maar te laat. Want het dof gerommel van de trom ver- kondigde dat de schutters naar huis konden gaan en schutters weg, alles weg. De burgemeester was spoedig op de ,/plaats des onheils" tegen woordig, maar nog spoediger weer weg, en Beijers stak zijn hoofd eerst buiten de deur toen de rook tot den wasem van een theeketel verminderd was, en vroeg: wat is dat hier voor drukte? Andere autoriteiten werden niet opgemerkt. Als de kleppers voor zoo'n brand voortaan alieen de autoriteiten eens gingen wekken en de andere burgers rustig lieten slapen, zou dat niet beter zijn? Arabische bladen ontvingen uit Soeakin de volgende berichten omtrent de begrafenis van den Mahdi Onmiddellijk na het overlijden van Mohammed Achmed, trad de nieuwe Kalif Abdoellah op het lijk toe, ontnam het den zegelring en verbrak dien. Herauten te paard snelden daarop door het leger van Omburman en de straten van Khartoem, en verkondigden luide, dat de Mahdi tot profeet in het paradijs was gegaan en neef Abdoellah de regeering had aanvaard. Van alle kanten stroomden de geloovigen naar de tent, waarin de doode lag en wierpen zich daarvoor jammerend en weenend op den grond neder. Onder de treurendeu bevonden zich ook de talrijke vrouwen van den Mahdi, met haar kinderen; zij mochten de tent, waarin de nieuwe Kalif de papieren en schatten van den bestorvene overnam, niet betreden. Hierop kwamen zes kameelen met spijzen en dranken beladen, die aan de armen werden uit- gedeeld. Nadat het lijk gewasschen was, werd het in de kleeding van den overledene gewikkeld, naar de tent teruggebracht en daar begraven. De tent werd onmiddellijk hierna in brand gestoken ten einde niet ontwijd te worden; op de plek waar zij stond zal later een Turbeh (mausoleum) worden opgericht. Daarna werden zeventig personen, Emirs, Sheikhs en Derwischen aangewezen die zich met de zorgen voor het lijk zouden belasten, nadat zij een reini- gingsbad in den Nijl zouden hebben genomen. Toen de avond begon te vallen nam de begrafenis- plechtigheid een aanvang onder het gedonder van het geschut. Twaalf personen, die telkens, na dertig stappen te hebben gedaan, door anderen werden vervangen, droegen het lijk door het kamp, waar de troepen en haie stonden geschaard en salvo's losten naar den op een half uur afstands verwijderden Witten Nijl, waarin het gewasschen moest worden. Achter het lijk schreden de beide zoons van den Mahdi en deelden aalmoezen uit. Daarop volgden zestig Emirs te paard gezeten en met uitgetrokken zwaarden en in hun midden reed de nieuwe Kalif op een prachtig Arabisch paard. Abdoellah droeg witte kleederen en daarover een mantel van groene zijde met goud geborduurd hij had een rooden tulband op het hoofd. Het volk riep op onstuiinige wijze //Lang leve de Kalif." Men heeft te Rome bij een huiszoeking bij een gewezen Regeeringsambtenaar de ontdekking gedaan van eene uitvoerige correspondentie, waaruit blijkt, dat er in Italie een breed vertakte vereeni- ging bestaat, die te Rome, te Napels en Spoleto haar zetel heeft en strekt om met Amerika een uitgebreiden handel in meisjes uit het Zuiden van Italie te voeren. De tusscheupersoon te New-York betalen f 500 a f 1000 voor elk individu. Tien personen, die zich aan dezen afschuwelijken handel schuldig maken, zijn deze week te Rome gearresteerd. The Morning Post verneemt, dat de Belgische luitenant Storms, die het station Kaerma aan de Congo cominandeerde, geweigerd heeft, de besluiten der Berlijnsche couferentie te erkennen. Hij heeft zijn post als agent der Association nedergelegd en zich zelf tot Keizer van Tanganyka uitgeroepen, onder den naam van Emile I. Uit Erensham wordt gemeld, dat daar een brand woedt zooals in beschaafde landen zeiden roorkomt. Den 10 Aug. maakte een knaap een vuurtje van een handvol droog gras op de hoeve van Mr. Pain te Erensham. De vlam deelde zich aan het heidekruid mede, dat in overvloed groeit op de uitgestrekte landerijen tusschen Erensham en Thursley. In korten tijd was een groot deel van deze landerijen een vuurgloed, en ofschoon dag en nacht de krachtigste pogingen tot blusschen werden gedaan, woedde de brand Woensdagochtend nog voort en had toen eenige veenderijen bereikt, waar hij nieuw voedsel vond. Houderden morgens zijn nu reeds verwoest. Niettegenslaande de vreeselijke epidemie die Spanje teistert, heeft de bevolking toch den lust niet verloren, om opwekkende vertooningen te zien. Te Vittoria vond in het begin dezer maand een stierengevecht plaats, waarbij eene afschuwelijke gebeurtenis voorviel. De eerste stier was gedood en het dier werd, evenals eenige evenzeer gedoode paarden, uit het strijdperk gesleept, waarna versch zand op de plassen bloed werd gestrooid. Toen werd het teeken gegeven, dat de tweede stier moest komen; zoodra het dier den Torero ontwaarde, sprong het over de balustrade heen en te midden van het publiek, en vertrapte de per sonen, die het meest in de nabijheid waren, terwijl sommigen omhoog werden geslingerd. Een akelig gejammer ontstond, terwijl de woe- dende stier onderscheidene mannen, vrouwen en kinderen zware verwondingen toebracht. Een de- tachement der burgerwaeht, dat de orde moest haudhaven, koos het hazenpad. Het dier kwam op straat en holde naar de promenade, terwijl het mannen, vrouwen en kinderen voor zich uitjoeg. Door drie schoteu, door soldaten gelost, die waren komen toesnellen, werd de razende stier gedood. Toen de veiligheid was teruggekeerd, deed het volk een luid sissen, fluitcn en schelden over de lafheid van burgerwaeht en Torero's hoorcn. Dr. John Chapman, een te Parijs wonende Engelsche arts, heeft een kleine brochure uitge- sreven, getiteld /,de cholera geneesbaar," waarin hij argumenten bijbrengt voor een nieuwe theorie en een nieuwe behandeling van de ziekte. Dr. Chapman bestrijdt de leer, dat de cholera het gevolg eener bloedvergiftiging is of dat zij met de een of andere microbe in verband staat. Hij beweert verder, dat de cholera niet besmettelijk is. Het leggen van zakjes ijs op de ruggegraat was, nu vele jaren geleden, het door denzelfden arts aanbevolen geneesmiddel tegen de zeeziekte. Van de onderstelling uitgaande, dat de cholera in haar wezen een ziekte van het zenuwstelsel is, schrijft Dr. Chapman thans ook bij cholera-aan- doeningen het gebruik van ijszakjes voor. Drie duizend personen hielden Zondag te New- York een „pic-uic" onder leiding van O'Donovan Rossa. Yerder waren tegenwoordig Schort, die oidangs een moordaanslag op Pelan beging, Kearney, die een aanvankelijk goed geslaagde poging deed om Glasgow in de lucht te laten springen en Prof. MezzerofF, die onlangs tot directeur-hoogleeraar van de Dynamietschool werd benoemd. Tot het prograrama van vermakelijkhederi be- hoorde het verwoesten van modellen van Brits dbte oorlogschepen, van den Tower van Louden, van de Westminster-abdij en van portretten van graaf Spencer, Gladstone en rechter Keogh, alles door middel van dyuamiet. Yoor de dynamietbeweging werd gecollecteerd. Ecu echtpaar te Toulon, kunstenaars van beroep en dronkaards van gewoonte, hebben getracht hun vijfjarig dochtertje dat hun bij hun uitspattingen in den weg stond, te laten dood hongeren, door het zonder voedsel alleen in huis op te sluiten. Het arme kind werd na vijf dagen lang hongerlijden door een toeval ontdekt en uit haar gevangenis verlost. Haar vingertjes waren bloedend; uit honger had zij er aan geknaagd. Aan boord van de stoomboot Werra, van de Norddeutsche Lloyd, op zijn jongste reis van Bremen naar New-York, bevonden zich dejuwee- lenhandelaars Gebr. Hendle, van New-York, die in Europa belangrijke aankoopen van diamanten gedaan hadden en voor f 150,000 waarde bij zich hadden. Voor alle zekerheid hadden zij de juweelen in twee kistjes aan den kashouder van het schip toevertrouwd. Den 27 Juli vond deze bij zijn ontwaken, zijn sleutels op den vloer zijner kajuit liggen. Hij onderzocht zijn kas, en bevond dat de hem toevertrouwde diamanten, alsook een gouden horlogie van 120 waarde verdwenen waren. De verraiste vuorwerpen werden echter weldra teruggevonden in den stroozak van een der passagierszekeren Ottoslotenmaker, uit Bilin (Bohemen). Deze is in verzekerde bewaring genomen. De te Frankfort a/M. verschijnende Kleine Presse deelt het volgende omtrent eene zonderliuge rechtskwestie mede Een kapitalist die onlangs te Frankfort overleed, had zijn vermogen bij testament aan verschillende stichtingen en vereenigingen vermaakt en o. a. ook honderd duizend mark aan de sociaal-demo- cratische partij, met bepaling dat dit bedrag aan den leider der partij te Berliju moest worden uitbetaald. Deze reisde dan ook naar Frankfort om het geld in ontvangst te nemen, want hij ontving het niet, aangezieu de breeders en zusters van den overledene de rechtsgeldigheid van het testament hadden betwist. De overledene wa» namelijk genaturaliseerd Zwit- sersch burger, en ingevolge de wetten van Zwitser- land zijn broeders en zusters voor een gedeelte wettige erfgenamen. De vraag is nu of het in Pruisen gemaakte testament van iemand die ook in Pruisen gestorven is, of het Zwitsersche recht van den in Zwilserland levendeu burger zal zegevieren. Natuurlijk ver- keeren de betrokken partijen in groote spanning. Waarschijnlijk is het besprokeu testament dat van den, een maand geleden, overleden bankier Hochberg, een zeer rijk man, die de sociaal-democra- tische partij steeds geldelijk ondersteunde. Door zijne milde gaven was het mogelijk het sociaal- democratische tijdschrift ,/die Zukunft" te stichten. Hochberg moest op grond van de socialistenwet, Berlijn in 1878 verlaten en hij begaf zich naar Zwitserland. De bladen der socialisten hebben aan de nage- dachtenis van den overledene lange en hartelijke necrologieen gewijd en toen het bericht van zijn dood te Berlijn kwam, stonden in de vergaderingen die plaats vonden, alle aanwezigen op. Te Hull werd jongstleden Zaterdag eene vernuftige en nog niet toegepaste methode om te smokkelen ontdekt. Bij de lossing van het stoomschip Elizabeth, uit Hamburg, vonden de arbeiders ook eenige balken, waarvan een bij het verwerken aan een der uiteinden beschadigd werd. De douanen ontdekten daardoor dat de balk hoi en met tabak en sigaren gevuld was, ook de overige negen balken waren propvol tabak. Van 1 tot 15 Augustus 1885. HULST. Huwelijks-aangiften. 13 Aug. Desire Fermont (van Antwerpen), oud 25 j., jm. en Josephina Petronella van den Broek, oud 22 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Frederik Johannes Fran- cisca, z. van Petrus Franciscus de Witte en van Johanna Maria Wittoek. Overlijden. 15 Aug. Elisabeth Baart, oud 2 j., d. van Pieter Johannis Francies en van Rosalia Maria de Kok. H OEK. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Aug. August Lode- wijk Amelunxen, oud 20 j., jm. en Dina Helena Geelhoedt, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Coruelis, z. van Jacobus de Blaeij en van Catharina de Meester. 3 Aug. Leuntje, d. van Jan de Bree en van Janna Pieter- nella Geelhoedt. 4 Aug. Suzanna, d. van Jacobus Adriaan Yerpoorte en van Dingetje de Jonge. 14 Aug. Johannes Marinus, z. van Jan van der Welle en van Fijgtje Leunis. Neeltje, d. van Jan Klaassen en van Janneke Klaassen. Overlijden. 1 Aug. Nicolaas Jonkers, oud 55 j., echtg. van Janna Kolijn. 15 Aug. Petrus Dhollander, oud 1 j., z. van Petrus en van Amelie Michielsens. KOEWACHT. Geboorten. 2 Aug. Alphonse, z. van Bernardus van Poele en van Rosalia de Block. 11 Aug. Alphonsius, z. van Augustus de Block en van Christina de Block. Overlijden. 6 Aug. Twee als levenloos aan- gegeven kinderen van het m. geslacht jan Fran ciscus Buijsse en van Leonie Marie de .dock. OVERSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Aug. Petrus van Bambost, oud 40 j., jm. en Maria Antonia de Block (van Moerbeke), oud 39 j., jd. Geboorten. 12 Aug. Modestus Franciscus, z. van Gustaf Bruggeman en van Leonie Marie Apers. STOPPELDIJK. Geboorten. 31 Juli. Stephanie, d. van Carolus Ludovicus Janssen en van Seraphina "V erlent. 5 Aug. Maria Sophia, d. van Johannes Nepomecemus Feijen en van Anna Catharina de Rooij. Alphon- sus, z. van Pieter de Bruijn en van Johanna Cornelia de Klerk. ZEETIJDIKGEN. Van 18 tot en met 20 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 18 Aug. Zweedsche brik Augustinus, kap. Westin, van Nedercalix met hout. Duitsche driem. schooner Woizlava, kap. Andreis, van Sundsvall met hout. 19 Aug. Eng. stoomb. Dido, kap. Thorpa, van Bristol met stukg. 20 Aug. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Stcntor, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Duitsche stoomb. Delbruck, kap. Hashagen, van Ljusle met hout. Van 18 tot en met 20 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 18 Aug. Eng. stoomb. Electro, kap. North, naar Hull met stukg. 19 Aug. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liver pool met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Noordsche stoomb. Gaa Paa, kap. Iverssen, naar Colding met zemelen. 20 Aug. Eng. stoomb. James Wilkie, kap. Robertson, naar Middlesbro ledig. Eng. stoomb. Dido, kap. Thomas, naar Antwerpen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 18 Aug. Russische schooner Delphin, kap. Tornroos, van Karnosarie met hout. 19 Aug. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Midd lesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Apollo, Lap. Evans, van Liverpool met stukg. 20 Aug. Nederl. stoomb. Castor, kap. Visser, van Amsterdam met stukg. Duitsche stoomb. Russia, kap. llolzhuter, van Ostende ledig. Nederl. stoomb. Ondine, kap. De Jonge, van Louden met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 18 Aug. Eug stoomb. Wolf, kap. Brown, naar Shields ledig. 19 Aug. Eng. stoomb. Mera, kap. Green well, naar Goole met stukg. Nederl. stoomb. Mercurius, kap. Hindelope, naar Londen met stukg. Van 18 tot en met 20 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op en 24 afgeschut. PRIJZEX DER EFFECTED Amsterdam, 20 Augustus. Dordrecht, 20 Augustus. Lokeren, 19 Aug. 12 Aug. IiOERS VAX HET GELD. Belgiseh per 100 fr. f 47,00 h/" 47,70 Engelsch per u 12,03 12,074 Getrouwd HENRI HUSSEM ELISABETH JOSINA FRANCINA ZONNEVIJLLE. Sas van Gent 10Q_ 20 Augustus 1885. Sluis De Heer en Mevrouw HENRI HUSSEM—Zon- nevijlle betuigen hun liartelijkeu dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Voorspoedig be vallen van een zoon P. J. JANSENHollen. Ter Neuzen, 20 Augustus 1885. mBt&Sg** Het LOCAAL COMIT£ van de ,/UXIE" te Ter Neuzen, brengt aan alien, zoowel buiten als binnen de stad, die aan de laatst gehouden collecte ten behoeve van de Chr. School alhier, hebben bijgedragen, zijnen oprechten dank. Namens het Comite, H. KOELEMANS, Voorzitter. J. P. SCHEELE, Secretaris. J. VAN DE REE, Penningm. des morgens te 10 ure, eene van 75 francs en 's namiddags te 2 ure eene van 200 francs. Nbdsbland. Certific. Werkelijke achuld 2} pot. 61 dito dito dito 8 82-jX dito dito dito 4 101} Aandeel Handelmaatschappij 5 106} dito exploitatie Ned. ataataapoorw. Beloib. Certificaten bij Rotachild 2} Franlbijk Inachrijvingen 8 Ruoland. Obligation 1798/1855 5 100^ dito Hope Co. 18.55 6e aerie 5 84} dito 1000 1864 5 99} dito Ooaterache leening 2e aerie 5 t 57} dito L. 100 1872 5 93} dito L. 100 1873 5 83} Loten 18665 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 1 nscript. Stieglitx A Co. 2e a 4e L. 4 58} Obligation 1867—1869 4 83} Certificaten. 6 39} Aandeel spoorweg Gr. Maat 5 117 Oblig. di o 4} 95 Aaod. Baltische spoorweg 8 55} dito dito Jelez Orel .5 ,94} dito apoorweg Poti-tiflia 5 ,94 dito dito Charkow Azow 5 94} Zuid West apoorwegmaatschappij. 5 58}} Polen Schalkut obligation 4 84} Oostenkuk. Oblig. in papier Mei Nov. 5 66} dito dito Feb./Aug. 5 dito metall. in silver Jan./Juli. 5 67lk Tot 20 cents lager werd niauwe Tarwe langzaam opgaruimd, mindere als voren. Puike Zeeuwsche eu Vlaamache Tarwe f 7,20 a f 7,80 mindere 6,50 a 7,00. Rogge Zeeuwache eu Vlaamache 5,50 a 6,00. Overmaaache 5 30 a f 6,80. Gerat Zeeuwache en Vlaamache winter 4,70 a f 4,90 Over maaache /4 00 a 4,40. Zeeowache en VJaamieha zomer 4,30 a f 4,60. Haver dunne 3 20 a f 4,50. Dikka 4,50 a f 5,00. Paardeboooen 6,00 a f 6,80. Daive- boonen 6,50 a 7,00. Witteboonen 10,00 a 11 50. Bruineboonen f 7,00 a f 8,00. Erwten f 7,50 a f 8,50. Voeder f 6,80 a 7,20. Koolzaad 8,00 a 10,00. Lijuzaad zaai 9,50 a 10,00, Tarwe, p. 106 liter fr. 17,00 a 19,25 16,50 a 17,00 Rogge, p w w p 11,75 p 12,50 11.50 p 12,50 Gerat p 13.25 14,25 13,75 14,00 Haver, 12,00 14,00 11,50 14,00 EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 3