Gemengde berichten. De weezen uit de gestichten te Middelburg, Vlissingen en Yeere hebben weder een prettigen dag te wachten. De heer G. Alberts Lz., die reeds verscheidene jaren achtereen deze weezen aan zich verplichtte en hen o. a. verleden zomer bet onvergetelijke uitstapje naar Antwerpen liet maken, biedt hun thans op Woensdag 26 Aug. e. k. een tochtje door bet kanaal van Zuid- Beveland aan, met zijne salonboot Luctor et Emergo. Uit Roozendaal scbrijft men Ilet vervoer van reizigers van en naar Antwerpen was in de vijf laatste dagen ongeloofelijk. Elke trein gelijkt wel een pleizierlrein. Nederland heeft aan de enorme massa vreemdelingen, die Antwerpen met de jongste feestdagen bezochten, ziju contingent ruim geleverd. Onder de personen, wier zaken gisteren voor de recbtbank te Arnhem werden bebandeld, bevond zich ook een vijf en tachtigjarige grijsaard, die wegens landlooperij terecht stond. Duitscher van geboorte, had hij onder Napoleon aan den toclit naar Rusland deelgenomen en later den tiendaag- schen veldtocht mede gemaakt, docb was thans als zonder werk en middelen van bestaan door de politie daar ter stede aangehouden. Ter zake van landlooperij werd door bet O. M. tegen hem 15 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bede- laarskolonie gerequireerd. De rechtbank sprak hem echter nog denzelfden dag van het ten laste gelegde wanbedrijf vrij. Men schrijft uit Amsterdam Duizenden toeschouwers bewogen zich Woensdag in de nabijheid van het Rijks-museum, om getuigen te zijn van den vlieger-wedstrijd, die door het Dagblad de Echo is geprojecteerd; en aan welks uitgevers de eer toekomt een dergelijken kamp in het leven te hebben geroepen. Op het uit- gestrekte terrein achter bedoeld museum, dat zoo uitstekend geschikt is voor dit kinderfeest, bewogen zich reeds vroeg in den morgen verscheidene kampioenen met hunne vliegers om het terrein te verkennen en te beproeven of hunne vliegers wel van zessen klaar waren, d. i. of het #span goed zat, of de //staart" te licht of te zwaar was, of de opgelaten vlieger onbeweeglijk stil staat en niet //zwaboert" of dribbelt, of het vliegertouw niet met te grooten bocht hangt en meer dergelijke vereischten, die de jongens dadelijk met een kenners- blik weten op te merken. Naarmate het vast- gestelde uur voor den wedstrijd naderde, kwamen van alle zijden de mededingers. Er kwamen ruim 500 met hunne vliegers opdagen. Er was natuurlijk eene groote verscheidenheid de eene vlieger was al bonter met veelkleurig papier opgeplakt dan de andere; maar bij ver scheidene was de versiering wezenlijk met smaak aangebracht. De vormen der vliegers waren na tuurlijk zeer verschillend. Er waren kunstig nagebootste mannen en vrouwen, molens met draaiende wieken, huizen met glazen ramen, een metalen kruis, ja, wie weet wat men al niet meer had uitgedacht. Er waren ook ontzettend groote vliegers; onder anderen was er een die door drie man naar het terrein raoest worden gedragen, en die ook, als dezelve in den wind stond, wel door drie man moest vastgehouden worden. Enkele vliegers maak- ten, toen zij een stuk in de hoogte stonden, uit eigen beweging een diepe reverence voor de toe schouwers en //dooken" met zooveel kracht van hun hoog standpunt naar omlaag, dat zij den strijd van wegens hun verscheurden toestand moesten opgeven. Algemeene hilariteit Het weer was overigens als uitgezocht, uitstekende koelte. De kapel van Sonneman luisterde met zijne vroolijke muziek het feest op. 368 werklieden hadden zich bij de redactie van het Nieuwsblad voor Nederland te Amsterdam aangemeld om eene reis naar Antwerpen op kosten van het blad mede te maken. Daarvan zijn thans 4 door het lot aangewezen en wel J. E. de Groot, werkzaam bij de heeren Roeloffzen Hiibner J. H. A. Geerlings, werkzaam bij de heeren J. J. Goseling Zoon; Marten de Vries, werkzaam aan de Amstel-Suikerraffinaderij en Pieter Bakker Rz., werkzaam aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen. Zondag a. s. zullen deze 4 werklieden, onder leiding van een der redacteuren van genoemd blad, de reis naar Antwerpen aanvaarden. De 22jarige zoon van den grutter B. te Leiden, in dienst bij zijn oom te Wilnis, begaf zich in April naar Amsterdam en maakte daar kennis met eene zangeres uit een cafe chantant. Toen zijn geld op was en hij schuld had gemaakt, begaf hij zich naar Wilnis, sloop onbemerkt het huis van zijn oom binnen, stal uit de kist van den knecht een horloge met gouden ketting en medaillon en nam een paar laarzen mede. Toen ging hij naar de kamer waar zijn oom met zijne tante en drie kinderen sliep. Daar gtal hij uit diens broekzak eene portemonnaie met zilvergeld en opende met den sleutel, dien hij in den zak vond, de secretaire, waaruit hij zich eene som van f 65 en verschei dene kleinooden toeeigende. Reeds den anderen dag werd hij te Amsterdam gevangen genomen, nadat hij enkele voorwerpen had verkocht om zijue schulden te betalen «n andere aan de zangeres had geschonken. Hij bekende alles. Het 0. M. bij de rechtbank te Amsterdam eischtte vijftien maanden celstraf. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden dat op de Wester-Schelde, een wrakton is gelegd bij een gezonken met steeuen geladen tjalk, tusschen de zwarte boeien no. 29 en 30, in 54 d. M. water endepeiling: de toren van Bath in een huis met rood dak de toren van Zandvliet tegen den noordkant van een bosch. De fungeerende Commissaris des Konings in Zeeland maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten in de provincie is bepaald op Maandag 7 September 1885; voorts dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Donderdag 1 October 1885 en dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voor- afgaande aan de sluiting der jacht, alles met uit zondering van de Zondagen. TER XEUZEX, 21 Augustus 1885. Naar we vernemen zal de jaardag van onze Kroonprinses ook alhier niet onopgemerkt voorbij gaan. Bizonderheden omtrent de viering van dit feest, hopen we later mede te deelen. De Staats-Ccurant bevat een besluit dd. 11 Aug. omtrent een nieuw bizonder politiereglement op het Nederlaudsch gedeelte van het kanaal Ter Neuzen-Gent. Door Z. M. is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer C. van Haelst, als dijkgraaf van den Nieuw Westenrijkpolder, en voorts benoemd tot plaatsvervangeud-dijkgraaf van den Noordpolder, de heer A. de Feijtertot voorzitter van het bestuur der wnterkeering van de calamiteuze Mar- garetha-, Kleine Huissens- en Eendra'gtpolders, de heer J. Scheele Jz. Sr., en tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Grooten en Kleinen Isabellapolder, de heer J. van Haelst. De opbrengst van de Unie-collecte alhier bedraagt f 303,52^. In 1882 was die opbrengst 181,24; in 1883 261,— en in 1884 283,73. Te Middelbiirg heeft die collecte nu opgebracht 340,50| en in het vorige jaar f 374,18^; en te Vlissingen nu f 302,19 en in 1884 412,114- Gedurende de tweede helft der maand .Tuni jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van D. Zevart Pieternella Roeles te Middelburg en Jozias Versluijs te Newark. Bij het heden gehouden examen in het Eransch te Utrecht is o. m. geslaagd mejuffrouw A. L. M. Buijze, onderwijzeres te Krimpen aan den IJsel. lloek. Volgens den uitslag der verkieziug tot een lid van den gemeenteraad alhier moet eene hersteraming plaats hebben tusschen den heer A. Dieleman die 19 en den heer H. Wolfert die 14 stemmeu op zich vereenigde. Tot onderwijzer aan een der oper.bare scholen te Goes is benoemd de heer G. Jurrij, alhier. Axel, 18 Augustus. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering werd de heer D. J. Oggel geinstalleerd en door den voorzitter, Mr. P. Ooster, hartelijk gefiliciteerd, inzonderheid met het ver- trouwen zijner kiezers, hetwelk zoowel twee jaren geleden, als thans bij vernieuwing zoo duidelijk was gebleken. De heer Oggel nam daarop het woord en sprak ongeveer Mijnhecr de voorzitter Waar ik een paar jaar verhinderd ben geweest de vergaderingen bij te wonen, is het mij een waar genoegen deze plaats bij vernieuwing te mogen innemen. Veel zou ik kunnen zeggen, maar ik heb me niet voorgenomen, de in 1883 ontgraven petroleumbron nogmaals te doen ontspringen, daar dezelve mijns inziens reuk en licht genoeg heeft verspreid. Eveumin zal ik spreken over de scherpe pe- troleuses sedert dien tijd tegen mij gericht, wijl die juist mijn aanvaller zelven hebben gewond en de aloude spreuk bewaarheid//Wie een put graaft voor een ander valt er zelve in.'" Ik wensch slechts een woord van dank te brcngen in de eerste plaats aan U, mijnheer de voorzitter voor de goede woorden tot mij ge- sproken. Aan die heeren leden van den Raad welke mij in iedere voorkomende zaak hun krachtigen steun niet onthouden hebben, zelfs waar het gold om per request tot Z. M. den Koning te gaan. Ik beveel mij verder in uwe vriendschap aan. En eindclijk een woord van dank aan mijne geachte kiezers, die mij en in 1883 en in 1885 eenschitterer.de over winning hebben bezorgd. Zuiildorpe, 20 Augustus. De alhier schoon gelegen hofstede met aanhoorigheden, voorzien van kapitale inrichtingen voor den landbouw, aanplan- tingen, enz. van den heer L. van Hijfte, met de daartoe behoorende wei- en bouwlanden ter grootte van ruim 3 hektaren, werd gisteren bij openbaren verkoop toegewezen aan den heer Ch. van Nevele, alhier, voor de som van /"4600, benevens voor boomprijs f 795. Bij eerste veiling was de inzet /"3750 en bij de tweede veiling ver- hoogd tot op f 4100. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Augustus de volgende vonnissen uitgesproken J. F. v. d. W., herbergier en landbouwer te Boschkapelle, is wegens verbreking van afsluiting veroordeeld tot f 5 boete subs. 2 dagen gevan genisstraf. J. P., werkman te Clinge, is wegens moedwillige mishandeling veroord. lot 8 dagen celstraf. KAXTOXGERECIIT TE TER VEIZEV. Zitting van 21 Augustus. Veroordeeld J. P., te Wachtebeke, en C. D., te Hoek, ter zake van overtreding der jachtwet ieder in eene boete van f 20, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf, met verbeurd verklaring der in beslag genomen geweren. J. v. T., te Hoek, ter zake als voren; in twee boeteu, elk van f 20, subs. 4 dagen gevang. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen geweer. W. V., te Sas van Gent, en J. D., te Selzaete, ter zake van het visschen in gesloten vischtijd; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang., met bevel tot uitlevering der hengels of betaling der waarde ad f 0,50, subs. 1 dag gevang. G. B. en N. A. v. II., beiden te Philippine, ter zake van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden gror.dieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. E. V. en P. B. V., beiden te Bouchaute, ter zake van het visschen onder 't ijs met verboden vischtuig; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang., met verbeurd verklaring der paling- scharen. M. v. K., te Sas van Gent, ter zake van het in de open lucht binnen 45 meter van den weg zichtbaar branden van een vuur; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. M. d. R., te Bergen op Zoom, ter zake van het in 't openbaar spelen om geldin eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang., met bevel tot teruggave der overtuigingsstukken. M. A. v. d. V., te Bouchaute, en M. R., te Philippine, ter zake van enkele diefstal van veld- vruchten; ieder in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. L. G., te Sas van Gent, ter zake van het zon der toezicht laten staan van een voertuig op den openbaren weg; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. W. v. d. V., te Zaaraslag, ter zake van het visschen in eens anders vischwater zonder vergun- ning; in twee boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. F. N. en F. D., beiden te Philippine, H. v. L. en P. K., beiden te Bouchaute, ter zake van het vertoeven in eene herberg na-het uur van sluiting; ieder in eene boAe van f 3, subs. 1 dag gevang. E. M., te Koewacht, ter zake als voren en open- bare dronkenschapin twee boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. P. d. S., te Westdorpe, S. v. V., te Philippine, en A. K., te Hoek, ter zake van openbare dron kenschap; ieder in eene boete van 2, subs. 1 dag gevang. A. v. d. B., te Stekene, en F. d. J., te Hoek, ter zake van het rijden over een waterkeerenden dijk, daar waar geen openbare weg is; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. F. K., te Westdorpe, W. A., P. L., S. L., F. L. en F. N., alien te Philippine, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchtenieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. J. v. H., P. R., R. R. en R. L., alien te Phi lippine, ter zake van het maken van burengeruchten; ieder in eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gevang. P. d. V., te Wachtebeke, A. d. B te Axel, en C. L. A., te Westdorpe, ter zake van het pogen om wild te vangen met wildstrikkenieder in eene boete van f 20, subs. 4 dagen gevang., met bevel tot veruieling der in beslag genomen wild strikken. V. d. C., te Philippine, ter zake als vorenin eene boete van f 20, subs. 4 dagen gevang., met verbeurd verklaring van de opbrengst van den ge vangen haas ad f 0,50 en bevel tot uitlevering van den wildstrik of betaling der waarde ad f 0,25, subs. 1 dag gevang. V. d. C. en F. K., beiden te Westdorpe, ter zake van het zich in 't veld bevinden met wild strikken; ieder in eene boete van f 20, subs. 4 dagen gevang.met bevel tot vernieling der wildstrikken. F. K., te Westdorpe, ter zake als voren; in eene boete van f 20, subs. 4 dagen gevang., met bevel tot uitlevering van den wildstrik of betaling der waarde ad f 0,25, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten van het geding. Ontslagen van rechtsvervolgingA. C., te Zaamslag, ter zake van het open hebben zijner herberg na het uur van sluiting. Oubevoegd verklaard heeft zich de kantonrechter in de zaak tegen C. L. V., te Bouchaute, beklaagd van het jagen zonder akte. De kosten ten laste van den staat. In het kastje voor onbestelbare brieven ten postkantore te Js Gravenhage ziet men twee brief- kaarten van examinandi, die aan hun familie of aan een vriend berichten, dat zij geslaagd zijn. In overmaat van vreugde vergaten zij, een adres op de briefkaart te plaatsen. In den kermis- nacht van Zaterdag op Zondag is te Rotterdam een portefeuille met f 800 aan Hollandsch bank- papier verloren geraakt. August de Domme heeft Zondag te Antwerpen bij een voorstelling in het Circus Carre een been gebroken. Als een bewijs dat de ambachtslieden te Barendrecht't ver hebben gebracht op theologisch gebied, kan dienen, dat jl. Zondag de drie predikbeurten ziju waar- genoraen door een smid, een verwer en een riet- dekker. Te midden der feestvreugde, ter gelegen- heid eener bruiloft te Weert, werd de bruidegom, die nog twee dagen gevangenisstraf te goed had, door de marechaussee's aangehouden. In Beet- sjoeanenland is goud en zilver ontdekt. De lief- hebberij om over dit land bescherinheer te spelen, zal er nu zeker niet op verminderen. De Utrechtsche correspondent der N. R. Ct. geeft de volgende beschrijviug van een nachtelijk brandje 't Was 4 in den morgen. Brand klonk het plotseling. Branduit de gapende muilen der nachtwachtsbrand van hunne kleppenbrand uit de schreeuwtrompet op den torenbrandvan de tallooze klokken, die hier op palen door de stad verspreid staan brand brand in alle stegen en straten. Ik schoof mijn raam open en vermeerderde het geraas door te roepen ,/Waar is de brand ofschoon ik honderd tegen een had willen wedden, dat de klepper het niet weten zou. Dat is hier zoo de gewoonte. Maar van nacht was het nu juist die eene keer. De man wist het en schreeuwde mij uit de verte toe,,Op de Neu #Op de NeudeWie heeft er op dat plein geen vrienden of familie wonenDaar wonen slechts allemansvrienden Ik haastte mij de nood- zakelijkste kleedingstukken aan te trekken en met verwaarloozing van de meest elementaire toilet- regelen snelde ik weldra den brandroependen politie- man voorbij. z/Weet je ook waar het zoo wat is, opdeNeu?" vroeg ik hem in T voorbijgaan. ,,Ze zeggen op den hoek van de Drakenburgsteeg." Ze zeggen Van den Singel, over het Vreeburg heen, zag men een diclite rookkolom naar den helderblauwen hemel opstijgen. 't Was bepaald op de Neude. Aan de Katharijnebrug[ vroeg ik nog eens aan een brugwachter Waarzdo, zoo wat en kreeg ten antwoord//Ik boor, het tweede huis van de Drakenburgsteeg Ik hoor Ik liep al sneller. Op het Vreeburg kwam ik een //eerste klas" tegen. Zoo'n hooge diender moest het weten en ik hoorde dan ook gedeci- deerd uit zijnen mond//het derde huis van de Drakenburgsteeg." God des vuurswat schrok ik. Zou dat huis vol wijsheid, het huis van Beijers, een prooi der vlamrnen worden. Ik vroeg het nog aan iemand, met een stille hoop, dat die mij naar het vierde huis zou verwijzen en dus het huis des uitgevers zou gespaard blijven. Maar deze iemand had gehoord dat het op de Ganzen- markt was. Ik snelde daarom voort en stond verleidelijke bezien van den goendschastruik //O, Abd-el-Raschid u verblindt de minnen- nijd. Duizenden malen heb ik in haar oogen ge- lezen, dat zij u bemint; zij heeft het mij ook duizenden malen gezegd." z/Heeft zij dat werkelijk gedaan riep hij nu vol vuur. ffEn duizenden malen?" z/Duizend en een maalverzekerde de oude glimlachend, terwijl haar de oogen van aandoening vochtig werden, dewijl haar kleinzoon zoo plotse ling veranderde. „Kind een zaak is er nu vooral noodig Gij moet den toorn uws vaders ontwijken. Gij moet dit huis reeds voor het krieken van den morgen verlaten." Sidderend onttrok hij haar nu zijn handmaar zij greep deze nogmaals. z/Dat zal het beste wezen," ging zij voort. z/Daarom behoeft gij u in het geheel niet te ver- ontrusten. Gij behoeft niets, niets te vreezeu. Bedenkt, dat Nefiseh, voor uw vader onbereikbaar is voor eeuwig onbereikbaar. Hij is de man niet, die tegen de wet zal handelen. En al was hij zulk een man, dan zou Nefiseh het nog niet kunnenzelfs niet, wanneer zij uw vader beminde." z/IIij zal de schuchtere, beschroomde maagd overreden z/Stil, kind! mit die gedaokte niet! Wait daa schendt gij uw vader, uw bruid, u zelf. Zondig is de zoon, die van zijn vader kwaad durlt denken." z/En als de vader niet vaderlijk met zijn zoon handelt?" z/Een Muzelman handelt steeds vaderlijk met zijn kindverklaarde de grijze vrouw plechtig. z/Dat zal uw vader ook doen." //Allah moge het gevenriep Abd-el-Raschid zuchtend. „Ge zijt verstandig en daarom wil ik u gehoorzamen. Welnuik zal het vaderlijk dak ontwijken Nu werd er besloten, dat Abd-el-Raschid on- middellijk het huis heimelijk zou verlaten. Hij zou dan een paar weken slijten op een villa van de grootmoeder, welke villa bij Tantah was ge legen. Niemaud moest vermoeden, werwaarts hij was getogen, hoewel de grijze vrouw aan de medebewoneressen van den haremvooral aan Abd—el-Raschid's moeder en aan Nefiseh voor haar geruststelling in vertrouwen zou mededeelen, dat Abd—el-Rasehid niet lang verdwenen zou blijven. De gehouden krijgsraad had lang geduurd en toen Abd-el-Raschid afscheid nam van de grijze vrouw, waarbij hij zijn kleinood, Nefiseh, onder de machtige bescherming van het Mahomedaansch familiehoofd itelde, toen grauwde de morgen. (Wordt rervolgd.) wznoncnnnsnnirn ••mi'iiri«-Trrrrnrtrr~ammwn in—i—u—ji—u—j»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2