Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2115. Zaterdag 22 Augustus 1885 25e Jaargang. 4) Turnkey Yaier _tn Zool Binnenland, Per drie maanden binnen Ter Neuzen Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij bushouders. ABONNEMENT: f 1,Franco per post: Voor -a— j Voor Amerika f 1,82$. alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- ADYEfiTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere Islters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit bind verachijnt Uinsdnt- en Vrijdag.irond bij den Biiljcrer P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. lr»oUtieli Overaicht. In Afrika heeft Bismarck zijn zaakjes weer in orde, de Sultan van Zanzibar heeft het protectoraat van Duitschland's Keizer erkend, wat betreft de streken, die door de Duitschers bezet zijn. De troepen en ambtenaren des Sultans hebben zich teruggetrokken. Overigens valt van Afrika thans weinig belangrijks mede te deeleu. Van de zuid- punt vernemen we weinig. Dongola, zegt men, zal door Egyptische troepen worden bezetItalie zal de bevrijding van Kassala ondernemen en de Soedan-affaire voor eigen rekening continueeren Engeland zal Soeakim ontruimen en aan Italie het bezit waarborgen van oostelijk Soedan en het dal van den Boven-Nijl tot aan de samenvloeiing van de Bar-el-Gebel en de Bar-el-Ghazel. Dat zegt men. Abdullah, de opvolger van den Mahdi, is in een oproer te Khartoem gedood. Aan den noorder rand van het land der zwarten hebben de Joden het weer hard te verduren. De vervolgingen in Algiers hebben zich herhaald en wel in die mate, dat eene deputatie van Juda's zonen naar Parijs is afgezonden om zich te beklagen. Uit Azie wordt thans weinig bijzonders medege- deeld. Het authentiek stuk van het tractaat tusschen Frankrijk en China is door den Franschen consul te Tien-Tsin overgebracht naar Parijs. Het stuk was verzegeld in een rol van gele zijde, omwonden door gouden koorden, besloten in een doos van rood lak, iugelegd met paarlemoer en gesloten met een gouden slot. Deze doos is weder geplaatst in een kistje van sandelhout, rijkelijk met suijwerk versierd en omgeven door een kastje van metaal. Als de beschreven overeenkomst beantwoordt aan het uit- wendige van het document, dan is 't een ding van gewicht. Van het Centraal-Aziatisch conflict hoort men niemendal, de Engelschen noemeu den Emir van Afghanistan altijd nog hun bondgenoot, de dikke heer schijnt er wel mee ingenomen te zijn. Men zegt dat Wolff nog een en under in zijn ransel heeft om uit te pakken in Konstantinopel en dat er nog wel iets voor den dag zal komen, zoodra de //grand old man/' die thans op de Sunbaam aan de Noor- weegsehe kusten dobbert, weer aan den Britschen wal is. Intusschen zit de Czaar niet geheel en al stil. Volgens zeker blad is Korea door tusschenkomst van Von Mollendorf (den Bismarck van Korea) bij geheim verdrag onder protectoraat van Rusland gesteld. Als het waar blijkt te zijn, dan moet de echte Bismarck stellig de hand in't spel gehad heblen (en zijn invloed op den landgencot Von Mollendorf is groot); maar dan springt John Bull ook uit zijn vel. De groote Beer, die reeds over den Amour is, zou gaarne Korea in zijne klauwen hebben en aan Engeland het pas bezette eilandje aan de kust laten. Het rijk der Moscovieten i^ anders al uitgestrekt genoeg en al de volksstammen FEUILLETON. »Grootmoeder's omzien naar een bruid gold mij geenszins antwoordde Abd—el—Itaschid trotsch. Ibrahim-Bei staarde zijn zoon flink aan, terwijl hij langzaam vroeg „Wien zou het dan gegolden hebben ,/Niemand anders dan u, vader „Gij vergist u, zoon sprak Ibrahim zacht- moedig, op een toon, dien hij slechts aansloeg, wanneer bij hem hevige toorn dreigde los te barsten. //Het zoude mij in het geheel niet passen, als ik een tweede gemalin nam voor mijn mondige zoon zijn eerste gemalin heeft genomen." „Geef mij Nefiseh-HaDem dan klonk het hartstochtelijk van de lippen des jongelings. ,/IIaar en geen andere wil ik als echtgenoote ffHa wilt gij Gij hebt nog niet?, niets te willenAldus riep Ibrahim met een stem, die nu van toorn beefde. ,/Vader, geef mij Nefiseh 1" verzocht Abd-el- Raschid nu op een geheel anderen toon, die bijna smeekend klonk. Ibrahim maakte een ontkennend gebaar, terwijl hij met dreunende stappen door de zaal begon te loopen en eerst na lang en pijulijk zwijgen durfde de jongeling vragen ,/0, vader, waarom is u dat huwelijk niet gewenscht?" onder 't gebied van den Czaar dragen niet even voldaan het juk, hun opgelegd. In de vorige week riepen de Finnen in Helsingfors bij het bezoek van den Czaar nog „Hosanna" en nu misschien „kruis hem," als de invoerrechten op verschillende Finsche producten zijn gelegd, waar- door de Finsche industrie aanmerkelijk wordt be- nadeeld ten bate van den Moscoviet. Aan de orerzijde van den Atlantischen Oceaan zijn de toestanden op lange na niet gewenscht. In Zuid—Amerikaopstand en anarchiein Midden— Amerika naast het tot stand brengen van middelen voor onderling verkeer, naast de doorgraving van hemelhooge rotsgebergten, vechtpartijen op groote schaal tusschen kleine staatjes; hooger op invallen van Roodhuiden, die ,/branden en plunderen het sieraad van den oorlog vinden;" in de groote Republiek, waarheen zoo vele schelmen zijn ver- huisd en waarnaar zoovele schurken zich hebben »verwijderd," ontevredenheid en werkstaking uit of zonder eigen wil, daamaast dolzinnige feest- vieringen der dynamietmannen, waartoe men de Iersche uitgewekenen, de Fenians, kan rekenen en aan den rand van het eeuwige ijs in de Engelsche kolonien nog altijd onrustige bewegingen, vooral sedert de veroordeeling van Louis Riel, het hoofd der opstandelingen in Canada, wiens hoofd de Canadeezen willen sparen door een verzoek om gratie. Wordt de galg zijn loon dan zal, zoo voorspelt men, de opstand op nieuw in lichte laaie uitbreken. Uit Griekenland bericht men, dat de veiligheid er veel te wensehen over laat. Benden roovers zwerven rond en maken de wegen onveilig. Vooral in Epirus, juist ten noorden der Grieksche grens treft men ze aan, die loeren op schaking van dames uit de aanzienlijkste familien, teneiude een groot losgeld te bedingen. Waar zooiets straffeloos kan geschieden, behoeft men niet te vrageu waar nog wanbeheer of regeeringloosheid is te vinden. In plaats van voor veiligheid der wegen te waken en het Tooversgespuis te verdelgen, beraoeit men zich in Turkije liever met andere zaken. Zoo hebben Turksche oorlogschepen het eiland Symi (op de Aziatische kust) geblokkeerd, onder voor- wendsel van de noodzakelijkheid eener volkstelling, doch in waarheid om privilegien, aan dit eiland toegekend, op te heffen. Vrouwen en kinderen hebben uit ,/Turkeuvrees" de vlucht naar het gebergte genomen, terwijl de hongersnood dreigt. Misschien dat de Groote Mogendheden hier weder moeten handelen in het belang der ver- drukten. De tweede dag der wedloopen te Rotter dam is ook niet zonder incidenten voorbijgegaan. ,/Waarom Waarom P Omdat Nefiseh u niet bemint En terwijl Ibrahim dat zeide, ging hij weer op het balkon op den divan zitten, waar hij het hoofd op de hand liet rusten, terwijl hij zijn zoon met zegevierenden spot bleef aanstaren. In Abd-el-Raschid's borst ontstond nu verden- king, die hem koud en snijdend door het harte ging. Het maanlicht, dat Ibrahim's hoofd trof, toonde iederen trek van diens gelaaten iederen trek verried den gelukkisren minnaar. Een oogenblik staarde Abd-el-Raschid naar zijn vader. ,/Zoude zij me niet beminnen vroeg hij toen. ,Neen! u bemint zij niet!" ,/Dus iemand anders?" „Dat mag ik u heden nog niet verraden. Waarom zoudt gij dat ook moeten weten? Gij zult met de dochter van Hassan-Pacha trouwenDat is mijn laatste woord!" Tevens wenkte Ibrahim met de hand, dat zijn zoon kon gaan. Naar Oostersch gebruik maakte deze nu een buiging, waarna hij stom de zaal verliet. Maar buiten balde hij de vuisten. Als razend doorliep hij den gang en hij ging, terwijl hij een onverstaaribaren smartkreet uitte, met zijn gezicht op een divan liggen, die in den gang in een vensternis stond. Daar raakte een zachte hand zijn voorhoofd. Tegen den heer E. H. Meursiug, eigenaar van het paard Telefoon, werd proces-verbaal opge- maakt, omdat gecoustateerd werd dat hij zijn berijder een piek met ijzeren punt had over- handigd om het paard aan te zetten, waardoor hij met alleen het reglement der harddraverijen had overtreden, maar ook de wetsbepalingen tegen dierenmishandeling. Het tweede feit is, dat zich in het midden- terrein een paar personen als /bookmakers" had- den opgeworpen, die zich ten laatste met de gestorte gelden verwijderden, ten nadeele van een aantal buitenlui. Tijdens een der nationale harddraverijen sloeg het rijtuigje van den heer Koster om, zoodat hij niet kon mededingen. Het regenachtige weder veraangenaamde het bezoek op het vlakke terrein niet, en de ondernemers maakten slechte zaken. Agnes van Aakersloot te Haarlem, vermaakte bij haar testament dd. 13 Nov. 1663, de helft harer bezittingen aan het Onde Manner)- en Vrouwenhuis te Zandvoort en bepaalde daarbij, dat jaarlijks op 7 Januari de verpleegden feestelijk zouden worden onthaald. Na de geldelijke verliezen welke het Oude Mannenhuis leed in den Franschen tijd, kon hieraan geen gevolg meer worden gegeven. Thans evenwel zal naar de Zandv. Bade, bericht, in het vervolg, de burgemeester op zijne kosten op den verjaardag van een regeerendeu Vorst of Vorstin, de oude lieden feestelijk onthalen, waarbij de bepaling ge- nfnakt is, dat de oudste verpleegde een dronk in- stelle op het regeerend hoofd van den Staat. Wij lezen in het Nieuws v. d. Dag z/Er is, helaas, geen twijfel meer of de Neder- landsche onderzoekingsreiziger D. D. Veth, hoofd der expeditie, welke een tocht van de Westkust naar de zuidelijke punt van Afrika ondernam, is aan de gevolgen van koortsen bezweken. De familie heeft de bevestiging van het Lericht ontvangen. De jonge geleerde is den 19 Mei op 35jarigen leeftijd bezweken." En in de Arnh. Courant ,/Een te Deventer ontvangen particulier schrijven, dd. 9 Juli, uit Catumbella bij Benguela, bevestigt het treurig bericht, dat onze kundige en koene Afrika-reiziger D. D. Yeth aldaar ernstig ziek is gewordenen op reis naar het binnenland is overleden." Het schijnt dus dat het bericht waarheid bevat, en dat deze moedige en ondernemende reiziger is ontvallen aan de wetenschap die, evenals zijn Vaderland nog veel van hem wachtte. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch is aangevangen de behandeling van de zaak tegen Cesar Timmermans, van Heerlen, beschuldigd van den drievoudigen moord te Maastricht, gepleegd Hij hief het op en hij staarde toen in de goedige, grijze oogen van zijn grootmoeder, die zich naar hem voorover boog, terwijl zij hem liefdevol aankeek. De oude vrouw had hem zien wegstormen, nadat Ibrahim met Nefiseh de boot had bestegen. Vol bange zorg om hare lieveling, dien zij wegens den droomerigen aard van haar dochter reeds jaren lang als moeder had verpleegd en wiens smartelijke gevoelens zij raadde, zoodat zij er ook in deelde, waren de laatste uren voor de grijze vrouw uiterst langzaam voorbij gegaan. En toen haar de hoefslag van het paard eindelijk den terugkeer van den angstig verwachte had verkondigd, toen was zij naar den gang geslopen, die de vertrekken des harems van de tuinzaal scheidde en daar had zij van den ouden dienaar vernomen, dat Abd-el- Raschid zijn vader wilde spreken. Een voorgevoel in haar hart, dat van teedere liefde voor haar klein- zoon overvloeide, had haar gezegd, dat er een ge- wichtig oogenblik was aangebroken, hetwelk groote gevolgen moest hebben. Terwijl zij verzen uit den Koran mompelde, had zij voor de zaal- deur gestaan, in welke zaal de zoon bij den vader was en zij was Abd—el—Raschid gevolsrd, toen deze in de grootste overspanning door den gang ijlde. En nauwelijks had zijn blik dien van de groot moeder ontmoet, of elke vijandelijke uitdrukking was uit zijn oogen geweken. op Mr. E. van Oppen, diens zoon en dochter. Acht en dertig getuigen waren gedagvaard. Het getuigen verhoor werd niet ten einde gebracht. Bij het verhoor kregen mevrouw en mej. Van Oppen een zenuwtoeval, dat haar eenige minuten belette te spreken. Zondagavond heerschte in de Kurzaal te Scheveningen voor eenige oogenblikken eene groote opschudding door het volgende voorval. De heer De H., redacteur van een welbekend Haagsch blad, en vooral veracht geworden door het proces, waarin de jonge graaf Van Limburg Stirum betrokken was, had op de galerij van de Kurzaal plaats ge nomen, maar werd spoedig namens den pachter van het Kurhaus verzocht zich te verwijderen. Daar de heer De IIaarzelde aan dat verzoek te voldoen, kwamen spoedig een aantal heeren, die zijn tegenwoordigheid daar ook minder gepast schenen te vinden, uit de zaal naar boven, om De H. te dwingen het gebouw te verlaten. Het werd nu eene drijf jacht in den waren zin des woords. Noch in de zaal, noch in de buffetkamer, noch in de vestibule was hij veilig; overal wachtten hem uittartende gezichten en ook slagen. "Ware de politie niet tusschenbeide gekomen om hem te beschermen, dan was het drama zeker treurig ge- eindigd. Nu kon De H., al was het dan ook bloothoofds en met gescheurde kleeren, nog eene vigelant machtig worden, die hem uit het ge- drang bracht. In een Zondag 16 dezer in het lokaal Atlas te Zwolle gehouden bijeenkomst van Mormonen of zoogenaamde heiligen der laatste dagen was een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen uit Amsterdam, Groningen, Leeuwarden, Deventer, Meppel, Olst en uit Zwolle zelf aanwezig. De Zw. Ct. bericht omtrent deze bijeenkomst, dat zij van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur duurde en gewijd was aan het houden van leerredenen, het zingen van godsdienstige liederen en het doen van gebeden. Eenige nieuwelingen werden met op- legging van handen, der priesters tot de heilige schare tcegelaten en een broeder en een zuster ter zake van onchristelijken wandel daaruit ver- wijderd. Tegen 6 uur werd het H. Avondmaal gehouden, waarbij vrouwen en kinderen aanzaten. Daarna werd koffie en brood gebruikt, een liefde- maaltijd als in de eersten dagen van het Chris tendom gehouden. Vijf jaar geleden hielden de Mormonen daar een soortgelijke bijeenkomst. Toen echter had- den een paar Amerikanen de leiding; nu werd die door een handwerksman uit Deventer waar- genomen. ue sociaal-democraat Belderok, te Amster dam, wordt vervolgd als beschuldigd van voor den Koning beleedigende woorden te hebben geuit. uOlaat mij alleenlaat mij maar sterven verzocht hij zacht. De goede oude zocht den wanhopige zacht sprekend tot bedaren te brengen. Teeder greep ze zijn hand; zij hield hem innig in haar sidderende armen, terwijl zij hem meetrok naar heur kamer. Daar zonk zij neder op een ottomane, terwijl zij den jongeling verzocht, of hij haar alles eens zou vertellen. Nu bleef Abd-el-Raschid storm- achtig voor de iuisterende op en neergaan, toen hij geheel zijn hart voor haar uitstortte. Doch daarna zonk hij uitgeput neer op de ottomane, waarbij hij zijn gloeiend gelaat verborg in den schoot van de goede oude, welke hem reeds zoo dikwijls had getroost en gerust gesteld. z/Schep moed, kindsprak de grijze vrouw zacht en zij drukte tevens een zoen op zijn lokken. z/Wees bedaard, kindEn nu begon zij het eerste vers uit den Koran te bidden. i/O! doe dat toch niet!" riep hij nu driftig. z/Dat eerste vers hoopte ik in een gezegend uur te bidden, met haar te bidden, grootmoedervoor ik den sluier van heur gelaat zou lichten. Dat vers wil ik nooit meer hooren, nooit meer bidden. Want alien, die tot uw geslacht behooren, zijn valschmaar gij zijt het niet. Allen zijn anders valschook Nefiseh is het z/Ook Nefiseh P" vroeg de grijze vrouw verbaasd. ,/Ja! zoo is hetUitwendig is zij lieflijk maar inwendig ii zij vol giftZij is als da TER NEIJMSCHE (OIRAYT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1