Buitenland. Gemengde berichten. Landbouvvberichten. werkzaamheden op dc galerij van den molen te verrichten, stortte eensklaps een gedeelte der galerij naar beneden, in zijn val den molenaarsknecht met zich voerende, die daarbij zeer ernstige ver- wonding bekwam. De molenaar en zijn zoou lmdden zicb aan een molenwiek vastgeklemd en bleveu tusscben bemel en aarde hangen, totdat er hulp kwam opdagen, waardoor zij uit hunnen neteligen toestand verlost werden. TER IVEUZEN, 18 Augustus 1885. Zooals we in ons vorig nummer meldden bebben wij bij den Belgischen Consul gsinformeerd naar den gezondbeidstoestand te Bilbao. Zaterdag ontvingen we hierop hot gunstig antwoord geen enkel geval van cholera heeft zicb tot beden hier voorgedaan. Wij kunuen hier nog bijvoegen, dat in genoemde stad de gevreesde ziekte nog nimrner den slachtoffer maakte. Ilock, 18 Augustus. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad albier bracbten heden 48 van de 89 kiezers hunne stem uit. Hoek. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de beer J. H. Goor, onderwijzer te Goes. Hontenisse. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. Buijsing Damste, predikant te Tricbt bij Buren. Koewaclit, 15 Augustus. Heden werd albier een kampstrijd gehouden met den hengel en wel door de vereeniging de gouden karper. 31 personen namen er aan deel en niet een kon een vischje verschalken. De prijzen werden daarna verloot. De vroolijke stemming was er evenwel niet te minder om. Koewaclit. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het verbouwen en uitbreiden der be- staande school en van het bouwen eener nieuwe school en onderwijzerswoning te St. Andries. Yoor bet le perceel hadden ingeschreven de navolgende beeren P. Bleijenberg, te St. Jansteen, f 6648 D. van den Ouden, te Ter Neuzen, f 6560; M. D. de Putter, te Ter Neuzen, 6455 J. van der Walle, te Hulst, 6444 J. Wisse, te Zaam- slag, 6123 J. Smies, te Axel, f 5500 Freijser, te Rapenburg, f 4825 A. Menheere, te Hansweerd, f 4798 P. van der A.a, te St. Nicolaas, f 4700; P. Tierens, te St. Nicolaas, f 4500. De begrootiug bedroeg f 4S87,95. Voor bet 2e perceel hadden ingeschreven de navclgende heeren Preijser, te Rapenburg, y 12600; A. Menheere, te Hansweerd, f 11998 J. Wisse, te Zaamslag, f 11957 P. van der Aa, te St. Nicolaas, f 11900; P. Bleijenberg, te St. Jansteen, f 1 1 700 J. v. d. Walle, te Hulst, f 11439; P. Tierens, te St. Nicolaas, f 11400; D. v. d. Ouden, te Ter Neuzen, f 11200; Duivestein Wisse, te Zaamslag, f 10988; M. D. de Putter, te Ter Neuzen, J 10950 Verijzerte Axel, 10775. De begrooting bedroeg f 12519,90£. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 73 ceutimeu tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 68 tot 88 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,05; vette varkens fr. 0,88 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,20 tot fr. 4,40 Waregem fr. 2,70 tot fr. 4,20; Thielt fr. 4,09; Deiuze fr. 3,00 tot fr. 4,00; St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,56. Zauiuslug, 18 Augustus. Er is voor de land- lieden reeds een drukke tijd acbter den rug. Ver scheidene veldvruchten, zooals erwten, rogge, gerst en tar we ziju reeds of geheel of voor het grootste gedeelte in de schuren geborgen of in zoogenaamde hoopen opgestapeld. Behoudens enkele uitzonderingen geven de meeste dezer gewassen over bet algemeen uitzicht op een bevredigenden oogst. Was bet weder in het voor jaar tijdens de ontwikkeling wat gunstiger geweest en hadden we op tijd eeue frissche regenbui ont- vangen, dan zouden van vele dezer vruchten de vooruitzichten stellig nog beter geweest zijn. Het koolzaad en vlas waren uitmuntend Eenige oogenblikken later stond Abd—el-Raschid voor zijn vader, die op bet balkon van de tuinzaal op zaclite kussens rustte. Door de openstaande vensters drong het maanlicbt naar binnen, dat bet geheele balkon schitterend verlicbtte. ,/Zit gij in het donker, vader vroeg Abd- el—Rascbid. #Waar olie en maanlicbt samenwerken, moet bet huis te gronde antwoordde Ibrabim-Bei. ,/Wildet gij met uw vader spreken?" vroeg bij daarna, zonder dat bij den jongeling tot zitten uitnoodigde. //Niet met mijn vader, maar met den oom van Ne- fiseh— llatiem wil ik spreken Geef haar yOch, ik moet met u spreken,'" viel Ibrahim hem in de rede. //En nog wel als uw vader Abd-el-Raschid, het is nu tijd voor u, dat gij een vrouw neemt. Voor u heeft mijn moeder zooals gij weet, reeds naar een bruid omgtzien en na rijp overleg bebben wij besloten, dat gij de dochter van Hassan-Pacha tot vrouw zult nemen." (Wordt vervolgd.) De tarwe en rogge zijn over het geheel vrij goed en beloven een ruim bescbot. De aren zijn goed ontwikkeld met vollen korrelterwijl bet stroo bij eene gewenscbte zwaarte ook eene flinke lengte heeft. De gerst belooft slecbts een middelmatigen oogst. Het stroo is genoegzaam ontwikkeld, doch de aren zijn slecbt gevuld, ongetwijfeld een gevolg van het schrale voorjaarsweder en de daarop ge- volgde langdurige droogte. De haver, die hier en daar reeds door de sikkel geveld is, staat, in weerwil van de aanhou- deude droogte, over het algemeen tamelijk goed en belooft op vele plaatsen een meer dan middel matigen oogst. De erwten en b o o n e n waarvan de eerste reeds ingezameld zijn en de laatste nog te velde staan, zullen een slecht beschot opleveren. De aanhoudende droogte en schrale noordenwind heeft deze gewassen veel kwaad gedaan en hunne out- wikkeliug tegengehouden. Bovendien hebben deze vruchten dit jaar ontzettend veel geleden van de iladluis. De aardappelen staan bijna overal uitmun tend en beloven een ruim beschot. De knollen, die door de lang aanhoudende droogte niet buiteu- gewoon groot van stuk zullen zijn, hebben een gezond voorkomen eu zijn heerlijk van smaak. De wortelgewassen, ofsclioon hier en daar goed te velde staande, verlaugen hard naar regen en hebben door de langdurige droogte reeds veel geleden. Het hooigewas heeft, zoowel wat kwaliteit als wat kwantiteit betreft, gunstige resultaten op- geleverd. Met de gras- en klaverlanden daaren- tegen is het op dit oogenblik treurig gesteld. Door gebrek aan regen begiunen de weidcn dor te staan de grasstengel sterft en hier en daar begint zich reeds totaal gebrek aan veevoeder te vertoonen. Onze boomgaarden beloven veel. Ook hierbij is evenwel de nadeelige invloed van de aanhoudende droogte duidelijk op te merken. De vruchten, ofsclioon in groote hoeveelheid voorhan- den, zullen dit jaar klein van stuk Idijven. De fanfares van de Deensche trompetters en de bazuinen maken een uitmuntende uitwerking. Zij gevcn de rechte kleur aan den optocht. Voor het paleis voert het muziekkorps van de lausknechten eeii marsch uit, die luide wordt toegejuicht, evenalsde twee allerliefste stukken, die voor het paleis gespeeld werden door de muziekanten op de Hause-kar. Een kreet van geestdrift gaat uit de menigte op, overal waar het apotheose-nummer passeert de triumfwagen met de kolossale locomotief, de fraaie monumentale groep van den beeldhouwer Nelson, de tropee baniereu en vlaggen en de in allegorisch costuum gedrapeerde juffrouwen, die voor deze gelegenheid de uegen provincien moeten voorstellen. Een scherp optnerker zag dat mej. Oost-Vlaanderen, in tegenstelling van mej. West- Vlaanderen, haar gelaat naar het oosten toekeerde. Eerst te 7 uur was de stoet te Schaerbeek teruggekeerd. De roep over deze zeldzaam schoone maskerade was eenparig, dat men er uitmuntend in geslaagd was om een aanschouwelijke voorstelling te geven van de geschiedenis der transport-middelen in Belgie. Het was Zondag, toen de klok der Servaas- kerk haar twaalf slagen liet hooren, een bont schouwspel in Brussel's straten, vooral in den omtrek van de Place Lehon, waar de optocht zich in beweging stelde. Een zonderlinge groep opende den stoetruiters in berenvellen, waarvan de kop hun over de oogen viel, arinen en beenen naakt, de borst ter nauwernood bedekt met een lichte tuniek. Onmiddellijk op deze „farouckes gaillards,' stevig gezeten op paarden die er met hun wolven- vellen al even woest uitzagen, volgde een andere groep, die niet minder kreten van verrassing onder de toeschouwers uitloktezij was samengesteld uit burgers der oude vrije steden, tijdgenooten der Van Arteveldes, Brevdels, De Konincks, de helden van het heroisch Vlaanderen. Op hen volgden mannen van wapenen uit het tijdvak van Albert en Isabella, fuseliers in rooden rok met blauwe voering en opslagen, uit den tijd van Maria Theresia, patriotten, gardes civiques van 1835, enz. enz een en ander afgewisseld door zegekarren, de een al fraaier en allegorischer dan de ander. Van den vroegen ochtend waren de artisten, die dit alles in teekeuing ontworpen en in uit- voering geschikt hadden, druk in de weer om dit ontzagwekkend tableau vivant het rechte lcven in te blazen, door nu van deze, dan van gene groep de orde, de standen, de houding en de gebaren te regelen. Als gewone werklielen slaan de heeren artisten Lngve, Gerard, Den Duyts en Ch. Albert de laatste hand aan 't werk, De gebr. Feignaert kleeden, ontkleeden, verkleeden de zoet- sappigste menschen in woeste Nerviers, in kruis- vaarders, dragonders. De paarden worden gespannen voor de zegekarren, antieke reiskoetsen en post- chaiseu. De kapitein der artillerie Leurs, die het belangrijk onderdeel van de tractie dirigeerde, houdt een wakend oog op de laatste toebereidselen. De leden der feestcommissie doen het overige met hun zwarte rokken en witte dassen. De zonnige straten van de kerk Ste. Marie tot aan de Place Rovale gelijken een menschenzee. Nieuwsgierige hoofden aan alle vensters, tot in de daken toe. Gezwier en gewapper van vlaggen van alle gevels en balkons. Zomerkleedjes en kleurige parasols doen eeu vroolijke uitwerking midden in de golvende donkere menschenmassa. Groot on- geduld van de menigte, die in de voile middagzon staat te braden en die ter nauwernood eenige vergoeding vindt in de muziek van St. Josse ten Noode, opgesteld aan de Schaerbeeker poort en daar lustig een wals, een polka en nog weer een wals blazende. Tegen half twee schittert er eindelijk iets in de verte het is de cavalcade 1 Groote beweging in de menschenzeegeduw, gedrang, opstoppirig. Daar nadert de muziek en de gendarmes te paard hebben alle krachtsinspanuing noodig om den menschenmuur aan weerskanten van de straat iu bedwang te houden. Tegen 2 uren nadert de kop van den stoet de place des Palais. De Koning, de Koningin en Prinses Clementine verschijnen met hun schitterend gevolg op het balkon. De overige balkons van het paleis zijn ingeuomen door de leden van het corps diploma tique met hun dames. Rijksmiddelen. De cijfers over Juli zieu er niet fraai uit. Vergeleken bij 1884 is er een tekort van niet minder dan bijna 22| ton.Men verneemt, dat aan de vereeniging vau gemeente- ambtenaren, voor het houden van de examens, door Z. M. den Koning een subsidie voor eens van 500 toegekend is. Er heeft, nu te Go- rinchem, weer eens iemand zijn pasgeboren doch- tertje voor een jongen aangezien het wicht werd in de R. K. kerk als jongen gedoopt en den vol- genden dag als meisje bij den burgerlijken stand ingeschreven. De nieuwe kazerne te Arnhem, pas voltooid, kost, ongerekend de uitgaven voor het terrein, de luttele som van 4£ ton Een amandelboompje, voor tien jaar in den tuin van den heer B., te Ter Apel, gepoot, draagt dit jaar rijke en mooie vrucht. Te Brussel is een jong- mensch ten gevolge van den steek van een groote vlieg overleden. Men vermoedt, dat de vlieg het bloed van het slachtoffer vergiftigd heeft. Te Phi- lippopoli (Oost-Rumelie) heeft een vreeselijke brand gewoed. Niet minder dan 45 huizen zijn er bij in de asch gelegd. Twee personen zijn omgeko- men. De schade is zeer groot. Te Berlijn is de degen, die Bliicher bij Waterloo heeft gedragen, verkocht voor 50. En dat in het militaire Duitschland Men meldt uit Scheveningen Eergisterenochtend omstreeks half twaalf speelden eenige kinderen aan het kanaal ter hoogte van de werf van den heer Van de Rovaart. Onder hen was een kind van omstreeks zes jaren oud, dat zich vermaakte met op de tonnen en vaten te klimmen, die aldaar aan den kant stonden. Lang giug dit goed, toen ten laatste een vat kantelde en het kind vau den hoogen kant midden in het kanaal terecht kwam. Het 12jarig zoontje van den heer Vlierling, daar ter plaatse visschende, ziet het ongeval, legt zijn hengel neder, spriugtte water eu duikt het reeds gezonken kind achterna. Mislukte eene eerste pogiug, bij de tweede greep onze kloeke jongen het kid bij een been, nam het daarop onder water in derirug, en kwam bedaard met den rechterarm zwemiende, naar den kant waar bij de voldoeniug imcht smaken het kind aan de inmiddels toegesndde personen levend te overhandigen. Een dag ongelukk/n te Amsterdam: een door haar man mishanddde vrouw in de gracht, (gered); een man uit sn raam gestort; twee jongeus uit een roeiboo le gevallen; eeu meisje door een vigelante oveipden (een beentje werd gebroken)idem een Janeen meid met een emmer kokend water Jin de trap gevallen en ernstig gebrand; een veel ersbaas door zijn tegenpartij te water geworpen" (g'*d); een //dame" door een andere met haarspelde '^ruwelijk toegetnkeldidem twee //heeren" door d Quageltjes van drie //dames," met wie ze Js nachts e waren. Benevens hetgeen y Amsterdamsche bladen niet vernamen of niet me tselen. Een dronkeD "W ijf wilde de vorige week, te Amsterdam, har twee jonge kinderen ver drinken. De bura zorgden, dat het niet ge- beurde, maar zoudn de zg. moeder vermoedelijk het boveubedoelde ljt hebben doen ondergaan, ware niet de politi; tasschenbeide gekomen. Een viertal pesonen, twee mannen en twee vrouwen, kreeg Vnjdagavond op den Achterburgwal te Amsterdam fist over een gulden, /yAl dat praten kan niet baten," dacht een der heeren, greep een der dmes beet en wierp haar te water terwijl hij de tveede door een flinken stoot in een kelder dee verdwijnen. Na dit krachtig optreden koos ij het hazeupad. Zijn metgezel bracht, bijgestae door eenige voorbijgangers, beide schoonen wedet op den beganen weg en voerde ze naar haar oning, waar zijn bereidvaardigheid met een pak shg beloond werd. Iloeveel goeds de Pall Mall Gazette ook beoogde met Ire onthullingen, deze hebben toch ook hare scluuwzijde. Zuo schrijft de Londensche correspondentvan de N. It. Ct. Zorgwekktd is het, toenemende gevallen ver- meld te zie van kinderen van het vrouwelij geslacht, die hetzij om geld af te persen, hetzij uit louter leugenlust tegen mannen de schandelijkste en bij onderzoek volslagen uit den duim gezogen blijkeude beschuldigingen inbrengen. Gaat de huidige opwinding zoo voort, dan zal het niet alleeu voor oude heeren hoogst gevaarlijk worden, in plantsoen of wandelplaats een aardig kind gelijk zij plachten eens op de wang te tikken en te verblijden met eene ulevel, maar zelfs een vader zal zicli tweemaal mogen bedeuken alvorens hij met zijn dochtertje uit kuieren zal durven gaan. Zoo groot wordt op dit stuk de ziekelijke overspanning; en daarvoor moet de Pall Mall Gazette, door hare welgemeende doch oube- suisde manier van doen, verantwoordelijk gesteld worden. Het is zeker, en velerlei vcrschijnselen toonen het aan, dat hare onthullingen voor veel meer lezers een vuile prikkeling zijn geweest, dan eene opwekking om het wezenlijk groote kwaad te helpen onderdrukken. Desniettemin, instede van nu zijnen toon wat te temperen, gaat het blad dagelijks met schetteren voort, en woelt met alle krachten om het volk, op Zaterdag 22 dezer, bijeen te drijven, tot een monster-demonstratie in het Hyde-park. Uit Athene wordt gemeld, dat de veiligheid in Epirus weer alles te wenschen overlaat, vooral aan de zijde der Grieksclie grens. De vorige week drong een bende van vijf en twintig roovers in de stad Mezzovo, die twee bataillons Turksche soldaten in garnizoen heeft, en wist er drie Grieksche dames, tot de aan- zienlijkste familien der stad behoorende, op te lichten eu naar de bergen mede te voeren. Zij vragen nu een reusachtig losgeld voor de drie gevangenen. Bij gelegenheid van de feesten te Antwerpen heeft de heer Maju, van Amsterdam, meer dan 15000 toeschouwers vermaakt door de groote licht- beelden (94 vierk. meters), welke hij door zijn optische toestellen wist te projecteereu. De ge meenteraad betuigde zijn tevredenheid met de kunststukken van den heer Maju, die in het Bois de la Cambre te Brussel, in de open lucht dezelfde voorstelling zal geven. Te Berlijn veroorzaakte de tournure aan eene jonge dame een pijnlijke scene. Het rugversiersel der jonge dame geraakte uit zijn verband en tot sprakelooze verbazing der voorbijgangers rolde op het trottoir eeu mof, die zeker niet meer van jongen datum was, te oordeelen naar de talrijke verwoestingen, die de motten reeds er aan hadden aangericht. De dame snelde zoo spoedig zij kon voort, vervolgd door het gelach der menigte. Dienst- mannen, die zich ijverig toonden door met het verloren eigendom de dame na te Snellen, vonden geen gehoor. De ondankbare Twee politie-mannen te San Francisco waren onlangs in de gelegenheid een inval in een Chiueesch speelhol te doen en twaalf Chineezen op het spelen van een verboden spel te betrappen. Die Mongolen lieten zich rustig arresteeren en zagen kalm toe, toen zij, bij troepjes van drie, met de haarstaarten aan elkander werden gebonden. Ieder politie-man nam daarop een knotje van drie staarten in de linker- en een van drie staarten in de rechterhand en toen begaf men zich op weg. Toen men een poosje geloopen had, trok een der gearresteerden een mes, sneed ziju staart af en zette het op een loopen, maar werd door den politie-agent Kelly, die waarlijk de handen vol had, weder achterhaald. Een poos later deed een tweede Chinees hetzelfde werkje en het gelukte hem te ontkomen. Het angstzweet stond Kelly op het voorhoofd, bij de gedachte, dat ook zijn andere gevangenen hetzelfde grapje wel eens zouden kunnen uithalen. Gelukkig was dit niet het geval en hij kwam met zes staarten en vijf Chineezen aan het politie- bureau. Aangezien het staartafsnijden in de oogen van dsn Chinees eene vernedering vau de ergste soort is, gelooft men, dat de beiden, die eene ontsnapping beproefden, hetgeen ook een hunner gelukte, ge- vaarlijke misdadigers zijn, die wegens een of ander zwaar misdrijf gezocht werden. In het Hippodrome te Parijs zal dezer dagen een man—kanonskogel (horn me obus) voor het publiek optreden, wanneer de proefnemingen, die op het oogenblik genomen worden, slagen. Onlangs had eene repetitie plaats, die wel niet in alle opzichten voldeed, maar toch zeer merk- waardig was. Er werd een echt kanon, dat zoo zwaar was dat zes krachtige paarden het met moeite voort- sleepten, iu het circus gebracht en met behulp van werktuigen op eeu voetstuk geplaatst, waarua men er een ijzeren bus inschoof. De levendige kanonskogel nam in de bus plaats, waarop ten slotte het voorste gedeelte ran een granaat werd geplaatst. Het uitschieten gebeurde niet door middel van een veer, maar werkelijk door eene buskruitlading, en thans kwamen de moeielijkheden. Hoe toch moet de juiste dosis kruit worden bepaald om den man twintig meter ver te siingeren en te doen opvangen door een makker, die aan een trapeze hangt, terwijl de bus, die veel zvvaarder is, slecbts tien meter afstand aflegt. Bij de eerste proeve viel de man dan ook in het uitgespannen net, zonder dat hij den kunstenaar aan de trapeze had kunnen bereiken. De proefnemingen worden voortgezet. -*■ r iirf'ir

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2