Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. S) Tumid Vaier en Zoon. No. 2114. Woensdag 19 Augustus 1885. 25es Jaargang. AANBESTEP1NG. Binnenland, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10- "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,1Q. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itit folsul rer»cl]ijnt UiiKid.ii- cm Vrijilngavoud bij deM uitgcvcr P. J(. V i SI DE 8 A N D E te Tcr Neuzen. Op Donderdasr, 3 September, 's namiddags balf drie, zullen Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent, tracbten AAN TE BESTEDEN: Het verrichten vao eenige ver- anderingen aan de gemeenteschool. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden den 29 Augustus e. k., des namiddags te half drie. Gedrukte bestekken zijn ad 0,25 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. L. STEVENS,Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. IPolitielt Overzicht, In Kambodscba is de toestand nog steeds ge- spannen en de rust nog op verre na niet hersteld. In Annam eindelijk tracbt Thuyet, Frankrijks hardnekkige tegenstander, gesteund door de mandarijnen, de bevolking in opstaud te brengen. De Christenmoord in de provincien Binh-Dinh en Pbu—Yen heeft over het gebeele Indo—Chiueesche schiereilaud de grootste ontsteltenis veroorzaakt. Wat er in den Ministerraad omtrent de organisatie van Annam en Tongkin eigeulijk is besloten, wordt voorloopig streng gebeim gebouden. De Temps schrijft, naar aanleiding van den Christen moord, dat zoowel de plicbt als het belang van Frankrijk gebiedend ebchen, dat tegen de be- drijvers van deze slacbting, die tengevolge van de sedert 1883 heerscbende straffeloosheid gaandeweg stouter zijn geworden, kracbtdadig worde opge- treden. Generaal De Courcy wil bet Annam itisch leger niet plotseling afdanken om geen roovers- benden te scbeppen, die even, als de Gele vlaggen in Tongkin, de Zwarte vlaggen te bulp zouden komen. Generaal Munier, die in Japan een der- gelijk werk heeft verricbt, is met de organisatie van bet Annainitiscb leger belast. Van de toestanden in Midden-Azie lezen we weinig. Met het opkoopen van een grooten voorraad koren door den Emir, het verbeteren der vestingwerken om Herat en bet aankoopen van muilezels en kameelen gaat men voort. Dat ecbter de Despoot aan de Newa bang begint te worden, daarvan geen woord. Met ophef meldt een Engelsch blad, dat er al 4000 Eussen tengevolge van het heete en ongezonde klimaat gestorven zijn, alsof een Czaar te Petersburg voor 4000 man zijn doel zou opgeven. Wie zoo denkt heeft buiten de plannen van strijdlustige, op //pro- motie-inaken" loerende officieren en diplomatieke kabinetten gerekend. Wat doet de Duitscbe vloot tbans aan de kust FJBUILLETON. Het edel Bedoelenhoofd bad maar eenige maanden gevangenscbap geleden; bij stierf toen aan het heimwee, aan smartvol verlangen naar de vrijheid. Maar zijn zonen kregen in veracbtelijke verwijfdheid hun smadelijke boeien lief; een vorstelijk inkomeu was bun tot den huidigeu dag vergoeding voor de vrijheid, voor de heerschappij over de trotsche woestijne. De mensch vergeet immers gemakkelijk zijn edelst streven, en bij verliest immers zoo spoedig zijn beste boedanighedeu in de verweekelijking van een leven vol geuot en genoegens. Otbans trok er in de Heilige stilte der woestijne langs Abd-el-Easchid's ziel een lange, lauge beirschare van strafbaar aanklagende gedachten. Het verval van zijn geslacbt, de ontzenuwing der zijnen, waaraan bij zelf ook leed, vervulden zijn hart met diepen wrok. Het was hem, als moesten de lichamen zijner voorvaderen, die ginds, in Arabie's gloeiend zaud sliepen, vol smart over hun ontaarde nakomeliugen met wapengekletter, en met toornige blikken weer verrijzen. Zij staarden hem bestraffend en dreigend aan met hun ernstige, bleeke gezichten. lloch, ha! wat was dat? In zijn verbeelding paardezicb het lieflijke aan het scbrikwekkendeNefiseh's geliefde oogen doken plotseling op voor zijn geest. van Afrika? Het plan van den „IJzeren man" om Engeland of liever Gladstone in de pekel te zetten beboeft na diens aftreden niet uitgevoerd te worden, Maar het is zoo, men moet wel iets doen om de zaak een anderen schijn te geven, dat is mode in de diplomatieke wereld. De bevelhebber van bet escader in Oo3t-Afrika overhandigde den Sultan van Zanzibar de eiscben en voorwaarden van Duitschlana (lees von Bismarck) met de ver- klaring, dat ingeval van weigering de vriendscliappe- lijke onderbandelingen zouden worden afgebroken. Toen na verloop van 24 uren geen antwoord was ontvangeu, vatte bet escader post voor bet palcis van den Sultan. Alles zal natuurlijk met een sisser afloopen. De „Keizer aller Eussen" met de Keizerin waren in hun nopjes, dat ze zoo feestelijk door de Finnen te Helsinfors ontvangen werden. Da studenten dezer academiestnd deden dapper mee. Men zou niet gezegd hebben dat de Finnen, Lappen en Samojeden tusschen de Baltische en de Witte Zee geen zonen van Eurik willen heeten, als men't niet beter wist. Men moet echter zeggen, dat de Czaar met de zijnen een betoren weg begint in te slaan. Het plan tot afscbaffing der drukkende hoofdgelden getuigt daarvan. Het vijftigjarig bestaan van spoorwegen in Belgie wordt te Brussel gevierd met een optocbt, waarin alle middelen van vervoer worden vertoond. De eerste spoorwegconcessie werd gegeven voor de lijnen van Ostende, naar Verviers en van Ant- werpen over Brussel naar Bergen. Zij badden eene lengte van 384 kilometer. Thans zijn 4430 kilometer in exploitatie (3110 door den Staat.) In de afgeloopen 50 jaren wurden 728,798,838 reizigers en 330,943,822,000 kilo eoederen ver- voerd voor den prijs van 2,866,164,228 francs. Zonder spoorwegen zou dat vervoer 12,454,911,542 francs hebben gekost. Gemiddeld maakt iedere Belg elf malen in het jaar gebruik van den spoorweg. Een te Hongkong verschijnend Engelsch blad verzekert, dat Eusland een tractaat heeft gesloten met Corea, waardoor dit land volkomen onder Eussischen invloed is gesteld. Eindelijk is de regeering van Egypte in staat de vergoeding voor de door vreemdelingen te Alexandria geleden sc'iade uit te betalen. Voor bet eiude dezer maand zal alles zijn afbetaald. Een hevige cycloon 1 eeft gewoed, het Fransche oorlogsschip Eenard is bij Aden met man en muis vergaan; van de Duitscbe korvet Augusta, den 1 Juni van het eiland Perim vertrokken met bestem- ming naar Albany (West-Australia) om de Ka- maraden—kruisers in de Australische wateren af te lossen, met 238 koppen, s sedert niets vernomen te Kliu bij Moskou ziji, 215 woningen en 146 tenten door de vlammen verwoest, waardoor een Zij staarde hem verlanErend aan uit den sluier, die haar slecbts half omhulde; diarna liet het bekoorlijk schepsel haar lange oogledea weer zakken, zoodat zij verlegen vdor hem stond, ilsof zij op ontsluiering wachtte. Ozoo zoude zi j 'dor hem staan op den trouwdeg, tijdens het plechtiguur, als de Muselmau den sluier, die het gelaat vai zijn vrouw bedekt, eindelijk, eindelijk mag oplichten. Ab-el-Eascbid sloot zijn oogen bij verdiepte zicb geheel in het voorgevoel van diezalige oogen blikken. Het is een groote behoefte van let menschelijk hart, die voor zijn natuur noodzakalijk genoemd mag worden, dat wij ons een geluk, waa-naar wij smachteud verlangen, doch dat voor ons oubereikbaar, of voor eeuwig verloren moet wezen, moetcu voordroomen, en voordichten, opdat wij het, al is het maar voor eenige oogenblikken, vol zoet zelfbedrcg genieten. De droom is het manna van de ziele, die ontberen moet. Zoo drooir.de Abd-el-Easchid nog langen tijd. Terwijl bij het gloeiend voorhoofd in de weeke manen van zijn edel ros deed rusten, liet hij zijn ziele zweven, zweven naar het Verloren Paradijs zijner verlangens. Doch hij vond zijn manna in de woestijne, zooals zijn voorvaderei het er vroeger gevonden badden. Eond hem la; zwijgend de zandige eenzaamheid, die door geen eukel geluid door geen windzuchtje werd gestoonl. Slecbts nu en dan klonk de schreeuw van een eenz.men woestijn- vogel, terwijl de adem van den nachtwind somtijds zacht de gloeiende wangen zoende van den droomer, schade werd veroorzaakt van 1 millioen roebels; zulke berichten, hoe treffend anders ook, ze doen ons nu onwillekeurig zeggen„o, ze zijn nog niets bij de verwoestingen van de cholera!" Tot aanvulling en verbetering van een vorig bericht, verneemt de N. E. Ct., dat de heer P. Caland, hoofdinspecteur van's Eijks waterstaat, zich op verzoek der regeering van Brazilie, naar dat rijk begeven heeft, om advies uit te brengen om trent de verbetering van den havenmond van Eio Grande do Sul. Men wenscht die verbetering op dezelfde wijze te doen plaats hebben als bij den Nieuwen Wa- terweg van Eotterdam naar zee is geschied, waarvan de gevolgen even vrucht'oaar zijn voor den handel als eervol voor den genialen oiitwerper van dit plan. Dezelfde wijze van bewerking is ook reeds gevolgd voor de verbetering van de rivier de Missisippi, waartoe men uit Amerika den Eotterdamschen Waterweg is komen bestudeeren, en is ook daar met de beste resultaten bekroond. De heer Caland doet zich vergezellen door den ingenieur van den waterstaat J. W. Welcker, te Alkmaar. De heer Arie Smit, die op nieuw benoemd werd tot burgemeester van Vlissingen, is jl. Vrijdag bij zijne komst in die gemeente op ongemeen har- telijke wijze door de bevolking ingehaald. Toen hij aan 't havenstation met den mailtrein aankwam, had eene ontelbare menigte volks zich in den omtrek verzameld om getuige van deze ontvangst te zijn. Een rijtuig, met 4 paarden bespannen, voerde den burgemeester in optocbt naar de stad, gevolgd door tal van corporation met hunne banieren. Aan het woonhuis van den heer Smit defileerden alle deelgenooten aan den optocht langs hem, waarna de trein ontbonden werd. Een particulier telegram meldt aan de Amst. dat A lissingen definitief is gekozen als aaulegplaats voor de Duitsche, door den Staat gesubsidieerde stoomvaartlijnen. Hiermede is, zoo schrijft het blad verder, aan alle geruchten een einde gemaakt. De bijna nog ongebruikte dokken te Vlissingen zullen de Duitsche booten ontvangen, en daarmede is aan onze zuide- lijkste haven een vertier verzekerd, dat eenige recht- streeksche voordeelen zal medebrengen, maar vooral kan tengevolge hebben, dat in tijden van sterke vorst of andere buitengewone omstandigheden de voordeelen dezer zeehaven boveu het van zee ver- wijderde Antwerpen duidelijker uitkomen dan tot nogtoe het geval kon zijn. Geeft deze keuze aanleiding tot vermeerdering van den bloei van Vlissingen, dan zullen kostbare welke nu aan de wereld ontrukt mocht heeten. Doch nu klonk uit de struiken der woestijn het onaangenaam, zwaarmoedig gehuil van den jakhals. „Wees van mij gegroetriep Abd-el-Easchid, „gij stemme der natuur Het dier in de woestijn schreeuwt om vervulling van het hem ingeboren recht, het schreeuwt om zijn eten, om zijn drinken, om bloed En ik Ben ik zulk een weekhartig dweeper, dat ik mij zonder verzet dat gene laat ontrooven, wat mij van rechtswege, volgens de natuur toekomt, zoodat ik blijf droomen, in plaats dat ik handelend optreed?" Trotsch schudde hij nu de zwarte lokken. „Vooruit, mijn ros!" En nogmaals begon de wilde rit.huiswaarts Toen hij thuis kwam, gaf Abd-el-Easchid de teugels van zijn ros aan een stalknecht, een ouden, trouwen dienaar. ,/Gasprak hij tegen den eerbiedig groetende, ,/en meld mijn vader, dat ik hem wil bezoeken, wanneer hij me ten minsteu op zulk een laat uur nog wil ontvangen Uw antwoord zal ik op miju kamers afwac'nten." De oude dienaar kwam weldra terug met de boodschap, dat Ibrahim zijn zoon kon wachten. Maar teveus naderde hij den divan, waarop zijn jonge ?ebieder rustte. //Ook ik wil u thans een woordje zeggen begon hij. „Staak uw muziek, Heer! Der Franken God kan muziek welbehagelijk wezeii; maar onzen God Allah is muziek een gruwel. Wanneer de Booze een werken van den Staat zij het dan ook na langen tijd braak liggens tot hun bestemming komen. Vlissingen zelf wachte zich dan voor het slachten der hen met de gouden eieren. Eens waren de dokken vol, toen zware vorst Antwerpen had afgesloten. Vele kapiteins, die toen in Vlissingen binnen- vielen, weten van de dure bediening hunner schepen te spreken. Hierop waren (dit zij niet verge- ten gunstige uitzonderingen. Een haven beschouwe het volgeladen schip als een welkomen gast, wien men het zoo aangeuaam maakt, dat hij spoedig terugkeert. En dit doen de gasten niet, als het verblijf hun te duur wordt aangerekend. Ook de hulp der Expl.-Mij. is voor Vlissingen onontbeerlijk. Erlangt het deze in voile maat, dan schijnt er geene reden, waarom Nederland ook aan den Scheldemond geene koopstad zou lellen. De briefschrijver uit de hofstad van de Midd. Ct. bericht, dat de pogingen, die onder den Minister Modderman zijn beproefd, om eene confereutie van vertegenwoordigers van verschillende mogendheden te beleggen, ten eiude te trachten aan den handel in blanke slavinnen een einde te maken, door onze regeering daartoe zijn opgevat. De regeering stelt thans pogingen in het werk, om met omliggende staten overeenkomsten te trefl'en, die aan de ,/traite des blanches" paal en perk stellen. Op verscheiden plaatsen te Amsterdam zijn geschriften aan den muur geplakt gevonden, hoofd- zakelijk inhoudende verzuchtingen over werkeloos- heid, armoede, verdrukking enz., gevolgd door een oproeping om zich voor den grooten vrijheidsdag gereed te houden. De schade,die den brand te Eaamsdonk heeft veroorzaakt, kan op xuim f 200,000 worden geschat. De oorzaak waardoor 29 huizen en 5 schuren verloren gingen, was vermoedelijk de zuinigheid van den bakker H., die verzuimd had zijn sehoor- steen te doen vegen. Door gelukkig werken der Waspiksche en Groenendijksche brandweer bleef een boerderij be- houden, die, zoo zij mede vlam had gevat, het vuur ongetwijfeld op een nog veel geduchter wijze ver- spreid zou hebben; want van daar tot aan de Waspiksche kerk staan huis aan huis een 150 meest met riet gedekte woningen, terwijl de wind in die richting steeds heviger werd. O. a. werd 1^ millioen kilo hooi en de geheele oogst vcrbrand; de inboedels zijn gedeeltelijk gcred. Enkele ingezetenen zijn, doordien zij niet geassureerd waren, doodarm; de meeste huizen en inboedels waren verzekerd, te Zutphen en Amsterdam. Terwijl Vrijdag de molenaar M. Koks, te Terheijden, met zoon en knecht bezig was eenige Muzelman tot een zonde wil verleiden, dan bedient hij zich daartoe van de muziek. Muziekinstrumenten roepen voor den Duivel ten gebede. Hij lokt, en hij roept de Muzelmannen er mede, opdat zij hem maar zullen aanbidden." „Wie zegt dat?" antwoordde Abd el-Eascnid lachend. Plechtig sprak nu de oudeMahomed zelf zegt het. Dat moet gij toch weten, Heer En nog een ander wijs woord van onzen Profeet zou ik er gaarne voor uw zieleheil bijvoegen: Wan neer een Muzelman geen maagd neemt tot vrouw, dan mag bij in geen geval een weduwe, maar dan moet hij een gescheiden vrouw nemen. Want tegen deze heeft hij een machtig wapen in de woorden ,/Wees deemoedig, want gij hebt geen enkele reden om trotsch te wezen Want anders had uw echt- genoot u immers niet verstooten De andere echter, de weduwe, zal bij iedere voorkomende gelegenheid den dood van heur gemaal beklagen en dan beweren, dat de vereeuwigde in de eene ot de andere zaak nooit of nimmer misdreven zou hebben." De jongeling echter liernain„Daarop zal ik met een andere spreuk antwoorden, die meer waar- heid bevat dan de uwe //Geen huwelijk is duur- zamer en heiliger dan het huwelijk, hetwelk neven en nichten sluiten, want zij dragen een dubbele lielde in het liarteingeboren familieliefde en huwelijksliefdeThans raoogt gij heengaan TER NEIIZENSCHE COIIRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1