Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2113. Zaterdag 15 Augustus 1885. 25e Jaargang. 2> Insschen Yaier en Zoon. Eiinncnlanri O O ABONNEMENT: FKUILLETON. TER IV Ell ZENS CHE COURAIT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind ver»chijiut OiitMdas- en Vrljitngiivoud bij den uiiseter P. J. VAN HE 8 4 SI B E te Ter Nenzen. Overzicht. Met het oog op de aanstaande verkiezingen in Fraukrijk rei/.eu Clemenceau en Ferry het laud at'. De eerste is na zijne rede te Bordeaux nog eens hetzelfde op verschillende andere plaatsen gaan zeggen. Zoudag was hij te Macon, nu te Vaucluse en zoo verder. Hij volgt Gambetta's oratorische zweiftochten na, inaar, men moet het bekenneu, met minder succes. Gambetta sprak tot de harten hij vond er een machtige echo; hij deed een beroep op de groolste en edelste gevoelens; hij wist de woorden te vinden, die leuzen worden eu de harten doen ontvlammen. Clemenceau richt zich tot haat, wrok, wrevel, vrees; zijn werk van verdeeldheid wekt toorn en ongerustheid op. Hij liet zich te Macon dit treurig woord outvallen »de vereenigde lijsten zouden een onteereud syndicaat vormen." De heer Ferry is te Lyon aangekoinen. Aau het station deed zich bij zijne koinst hier en daar gefluit en gesis hooren. De vijandige inanifestatie werd duidelijker in de rue de la Republique, voor het hotel, waar Ferry zijn intrek had genomen. De kreten „weg met Ferry!" werder, echter door de toejuichmgen overstund. De opschudding was grout. Met tnoeite slaagde de politie er in, de verzamelde meuigte haren weg te doen vervolgen. Ferry 's woorden hebben te Lyon over het algemeen weerklans gevonden. Uit Azie komen geruststellende berichten over de #Zwarte Vluggen," wier hoofden verdweneu zijn. Minder aangenaam is het vernemen dezer depeehe van geueraal De Courcy: Verscheidene gevallen van cholera zijn in het hospitaal te Hai- Phoug voorgekoinen. De bisschop van Quin-Hon meldt, dat 5 zendelingen en een aantal Christeuen vermoord zijn in de provincien Bun—Dinh en Thu-Yen. Aeht duizend Christened hebben de wijk genomen naar het gebied van Quin-Hon, dat door ons bezet is. Geueraal Prudliomme is naar Quin-Hon vertrokken. Aau Afrika's oostkust begint Wilhelm wat meer vertoon te maken. De Admiraal Paschen is met vijf kruisers en een transportschip voor Zanzibar aangekoinen. De kanonnen zwijgen nog, 't is el even vreedzaam als in Wilhelms uabijheid zelf, daar hij „bruderlich" met collega Frans uit Weenen te Gasteiu samen is. De Neue Freie Presse wijst op het merkwnardige feit, dat de Duitsche Keizer te Gastein aan zijne tatel als gast een persoon heeft genoodigd, tegen wien in Pruisen ecu bevel tot inhechtenisnemiag is uitgi-vaardigd. De be- doelde p i soon is de „kardinaal Vorst-aartsbis- schop" van Oliniitz, de Oosteurijksche graaf Fiir- stenberg. De aartsbisschop van Olmiitz is namelijk tegelijk bisschop voor een klem deel van Pruisisch Silesie. In die hoedanigheid geraaxte hij, naar aauleidiug van de Meiwetten, in conflict met de regeering. Hij werd tot gevaugeuisstraf veroor- Hij lachtte houend, terwijl hij antwoordde „Alsof de liefde naar wetten, ot' naar gebruiken zou vragen? Het hart van den mensch voltrt geen onveranderlijke wetten, zooals de sterreu daarboven het doen Waarheen het zich aangetrokken ge- voelt, wendt het zich ook. Mijn hart is u bepaald genegen, Refiseh Maar het uwe wankelt nog altijd onstandvastig." Zij schudde het lief hoofdje, terwijl zij ant woordde Hij is iminers aw vader, met wien ik op een goeden voet moet blijven /Loch niet langs slinksche wegen, Nefiseh Waaroin hebt gij niet zooveel moeds, dat gij hem, die toch nooit uw gade kan worden, dewijl hij uw oorn is, het zoete woord zegt, hetwelk ik zoo dikwijls vol zahgheid van uw lippen heb vernornen „Ik hemin Abd-el-Raschid 1".Doch dit durft gij niel, omdat gij weet, dat gij dan in zijn hart een doodelijke wonde zoudt slaanEn toch moeten wij een van beiden, moet hij, dien gij niet bemint, den doodelijken stoot ontvangeu hij of ik 1" Thans vroeg plotseling een ruwe stem vdor hen /;Zult gij eindelijk komen?" In het vuur van zijn gesprek had Abd-el- deeld, en zou die moeten ondergaan zoodra hij zich aan de Pruisische zijde der grens vertoonde hetgeen hij wijselijk niet gedaan heeft. In Berlijn is een werk des vredes begonnen, n. 1.: de opening der internationale telegraafconfe- rentie door den lner Stephan. Drie eu dertig Siaten en zeventieu telegraaf-maatschappijen waren vertegenwoordigdtwee en zeventig gedelegeerden waren aanwezig. Tot president werd, op voorstel van E igeland de heer Stephan ge.kozen tot vice- president de gen iraal-directeur der teletrrafen, Hake. De orde van werkzaamheden van de Londensche couferentie werd aangenomentwee cotnmissien, de eerste voor de tarieven, de andere voor adminis- tratie eu technische zaken, werden benoemd. Zij beginueii terstond met hare werkzaamheden. Wegens de zeer omvangrijke stof zullen de bcraad lagingen wel vier a zes weken vereischen. De voorzitter herdacht in warme bewoordingen de overledenen de vergadering stood op. De Noorweegsche direc- teur-geueraal Hielsen gaf een overzicht van de resultnteu der tot heden gehouden conferenlien. De chef van het internationaal bureau, de heer Curehod, bracht een rapport uit omtrent het voorstel betreffende de statistiek der ehctrische metingen, atmospherische stroomingen eu het inslaan van den bliksem. Engelsche oflicieren worden steeds in Herat trezien; de Emir brengt een groote strijdraacht op de been; de Czaar houdt een r> vue in Finland over een deel van het 80 duizend man sterke Finsche leger; zulke geruchten werden den laatsten tijd verspreid. Een beursspeculatie, die echter nu uniider effect geeft dan voor dezen. Van meer invloed is de dobbereude toestand nan den Nijl, waar men in Afrika's binnenland Soedan aan de wilde horden heeft prijsgegeven en aan den voet der Pyramiden den Turk als souverein wil neerzetten. Intusschen is het waar, dat de gespannen toestand tusschen Engeland en Rusland voortduurt, dat Kusland zich vaster en vaster nestelt aan gene zijde van de Knspische zee en dat Engeland wel degelijk het eiland Quelpartwaarover zooveel geschreven is, in bezit heeft genomen. De begrafenis van wijlen Mr. A. E. J. Modderman heeft Dinsdag plaats gehad op Eik-en-Duinen, te 's Gr ivenhage. De lijkkist was met een aantal kransen versierd Op het kerkhof wachten de Ministers Heems- kerk, Du Tour en Bloem, de oud-Mmisters Van Goltstein, Taalman Kip en Reuther en een groot aantal vrienden den stoet op. De Minister Du Tour bracht aan de geopende groeve de loopbaan van den overledene als pro fessor en Minister in herinuering en deed speciaal Raschid niet bemerkt, dat zijn vader, die de wandelenden reeds stil was nageslopen, zich daarna ongemerkt bij de twee vooruitgaande dames had aangesloten, zoodat er nu een drietal op het lang- zaam volgeud pnar wachtte. „Zult gij eindelijk komen?" vroeg nogmaals de groote, deftige man vdor hen, terwijl hij aan den zwarten s mrbaard trok, gerekt eu met gefronsde wenkbrauwen. Vorschend zweefde teveus zijn valkeublik van zijn zoou naar Nefiseh en van Nefiseh naar zijn zoon, en terwijl hij een hand aan zijn sabelknop sloeg, trad de trotsche Bei aan Nefiseh's linki rzijde, terwijl Abd-el-R ischid aan hour rechterzijde bleef. Toen zij nu zwijgend en peinzend den korten weg naar den vijver aflegden, was het, alsof de lichte, bloeiende Mei voortstapte tusschen het bloeiend voorjaar, waartoc zij immers vulgens de natuur en van rechtswege behoort, en den kouden, boozen winter, die nog zoo gaarne zou willen heerschen, waar zijn gelukkiger mede- diuger al regeert. lie veel den stalknecht, die bij het benedenste tuiupoortje op mij wacht, dat hij het paard naar den stal moet brengen 1" sprak de vader bevelend tot den zoon, toen ze bij den vijver srekomen warenen vol die|ieu wrok in het harte ging Abd—el—Raschid de opdracht zijn vaders volvoeren. Hooge marineren bogen met een dak, dat aan de binnenzijde gedragen werd door slanke zuilen, die, als het ware, uit het water omhoog schenen uitkomen zijne verdiensteu in het tot stand komeu van het strafwetboek en van de drankwet, die na een overgangstijdperk belooft te zijn vau grooten invloed op het volkswelzijn. Hij schetste het zwaar verlies, dat in Mr. Modder- man's overlijden geleaen wordt, ook voor de juris- prudeutie van het nieuwe strafwetboek, en bracht hulde aan de edele hoedauigheden vau den overle dene als staatsburger, staatsuian en vooral als mensch. De Minister werd beantwoord door den oudsten broeder van den overledene, den referendaris bij justitie Mr. T. Modderinan, die herinnerde hoezeer de overledene uitblonk als man van hoofd en hart, met een diep gevoel voor de maatschappij. Men leest in een brief uit de residentie in het Z. D. Dezer dagen ontmoette ik iemand, die mij een nobelen trek verhaalde van H. K. H. de Groot- hertogin van Saksen (Prinses Sophie.) Een der weinige beambten van Prinses Hendrik der Ncder- landen, wendde zich tot Z. M. den Koning, eerbiedig verzoekend hem met een of ander postje te beguu- stigen. De Koning vond geen motief om aan het verzoek te voldoen. Daan,p werd de bewuste persoon door de gemelde Groothertogin in haar particulieren dienst aan 't paleis in net Voorhout verbonden, en dat wel met een brief, welke hem wuarborgt tegen broodverlies, als ook die waardige dochter der Oranjes mocht komen te overlijden. Naar men verneemt, is de Minister van financien, de heer Bloem, aan een groot gevaar o ltkouien. Z. Exc. bevond zich in deu trein, die in het station te Haarlem in botsing is gekomen met een anderen, waarbij een achttal passagiers werden gekwetst. De heer Bloem kwam er zouder letsel af. Een vijfjarig knaapje, wonende in de Frede- rikstraat te 's Hage, Zoudag met zijn vader op een kar naar Scheveningen gereden, is daar aan het strand verdwaald. Vruchteloos heeft men te Scheveningen Zondagavond en nacht den jongen ge- zochteerst Maandagmorgen met het aanbreken van den dag is hij door een arbeider van Terheide in het Loosduinsche slag nabij het strand slapende gevonden. Door tusschenkomst van de Schevening- sche politie is hij naar de ouderlijke wouing gebracht. Een kapitale boerenwouing, waarin's winters p. m. 100 stuks vee werden gestald, behoorende aan Jhr. Mr. J. A. Lijckama h Nyeholt, is Zater- dagavond te Boomswaag (gemeente Douiawerstal) door het br< eien van hooi afgebrand zeshonderd Friesche kazen (p. m. 12UU0 K.G.) gingen mede verloren. In September 1880 bevatte de N. R. Ct. het bericht, dat de heer D. H. P. de Zeeuw, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. scholen te Veendam en VYinschoten, opzettelijk, tan spijt te schieten, omsloten op echt Oostersche wijze den vijver in Ibranim's tuin, terwijl ae achterkant der bogen uit een dikken muur bestond, die aan de vier hoeken ronde uitzettingen had, die stille paviljoentjes vormden, hun licht van den boven- kant ontviugen en slechts van den binnenkant toegaukelijk waren. De deuren der paviljoentjes, die met Oostersche weelde gestoffcerd waren, prijkten even goed als de muurvlakken, en de welving der bogen, die den vijver luchtig omgaven, met kunstvolle arabesken. Marineren steenen, die even glad waren als de zuilen, dekten den vloer eu aan de vier hoeken van het prachtig bouwwerk liepen loofgalerijtjes in sierlijk kronkelende lijnen tot in het water, waaruit reusachtige, bedwelmend geu- rende bloemen, door frisch groen oingeven heur kopjes omhoog beurden, terwijl zij zich in de zwoele lucht wiegelden en den azuren hemel te geuioet groeiden. Naast een schiereilandje schommelde een sier- lijke vergulde boot, die klaarblijkelijk moest dienen om de vrouwen uit den harem over te voeren naar het groen eilandje, dat zich midden in den vijver verhiet en boven hetwelk maar een palmboom uitstak. Daar heeft te midden van geurige jas- mijuboschjes, indien men althans der overlevering geloot wil schenkeu. die nog onder de slavinueu des huizes voortleeft, in lang vervlogen tijden Ali—tlu—Joessoef, de ontzenuwde spruit van een beroemden Bedoeiuenstam, een voorvader van van een uitgevaardigd verbod, in de spoorweggracht te Zuidbroek ging zwemraen, om eene beslissing uit te lokken over de vraag, of het verbod van het bestuur dier gemeente rechtsgeldig was of niet. De heer d. Z. heeft de zaak gewonnen; dien- lengevolge kan er vrij rond gezwommen worden en als uitvloeisel daarvan is eene naar de eischeu des tijds voldoende bad— en zweminrichting in diezeltde spoorweggracht gesticht. De redactie der Zw. Ct. brengt de volgende waarschuwing onder de oogou harer lezers Wij waarschuwen onze lezers tegen een opnieuw naderende overstrooming van Hamburger loten. Thans is weder een industrieel op dit gebied ver- schenen, die er 20 pf. aau postzegels voor over heeft om aan tal van adressen eenvoudig weg twee loten toe te zenden met verzoek er f 3,50 voor over te maken, of ze, als men ze niet wil houden, een voudig terug te zeuden. Als ieder, die dergvlijke stukken ontvangt en er niet van gediend wil zijn, alles ongefrankeerd aan den afzender terugzendt er is een enveloppe met adres bij zou dit voor dezen wellicht het beste antwoord zijn. Een principieele, met de drankwet in ver- band staande kwestie, diende eergister in de tweede instantie voor de correctioneele kamer van het gerechtshof te 's Hage. Door een herbergier was aan een kind van 9 jaar, op vertoon van een plankje waarop geschreven stond: „goed voor 23 centen jenever," de gevraagde drank afgeleverd. De Haagsehe rechtbank zag in dit feit geen over- trediug en sprak beklaagde vrij, van welk vonuis even wel de officier van justitie in hooger be roep kwam. Advocaat-generaal Mr. De Savornin Lohman kon zich niet met het ingesteld hooger beroep vereenigen, omdat niet, zooals de wet verbood, aan een kind, maar aan een lastgever drank was verkocht. Het stond z. i. den rechter niet vrij de beteekenis van het woord „verkoopen" uit te breiden, zoodat hij bevestiging van het vonnis reqmreeide. Eergisteravond werd te Leiden de schutterij, van het excrcitieveld komende, aan de Hooigracht afgedankt. Een kapitein, die tegen een schutter op- of aaumerkingeu gemaakt had, werd op minder aangename wijze door den schutter aan- gesproken, hetgeen ten slotte oversloeg in een algemeen verzet tegen dien officier, die, begrijpende dat ziju leven niet zeker was, bij een winkelier aan de Hooigracht vluchtte. De politie begaf zich ter plaatse onJer leiding van twee iuspecteurs, en sprak het publiek, hetwelk tot honderden was aangegroeid, toe, terwijl de officier naar het politie- bureel werd geleid onder een toeloop van heel wat volk. Bij die gelegenheid werdeu er nog steenen geworpen. Daarna werd het publiek door de politie van voor het politiebureel verwijderd, hetgeen Ibrahim, op zachte kussens ziju levan verdroomd, terwijl zijn Odalisken hem verleidelijk dansend omzweefden, of haar schoone gestalten in de heldere golven baadden. Aan dezeu tooverachtig schoonen vijver met de stille pavilloentjes moest Ab-el-Raschid wel denken, toen hij met zijns vaders last op weg was naar het tuiupoortje; hij moest wel denken aan Nefiseh. en aan zijn vader. en er ontbrandde in zijn hart gloeiende minnenijd. Zijn hoofd gloeide; zijn pols klopte koortsig. at zou hij beginnen? Is de plicht vau kinderlijke gehoorzaamheid hooger, heiliger dan der liefde zoete macht, die hij nu in al de aderen vurig voelde kloppen? Nog had hij het benedenste tuiupoortje niet bereikte.Zou hij verder gaan? Zou hij omkeeren? '/Ik kan het niet!" riep hij eindelijk, eu hij ijlde weer naar den vijver. Spoedig genoeg was hij aan zijn doel. De maan was nog niet zoo hoog gestegen, dat zij met haar licht den geheelen vijver kon beschijnen. Drie zijdeu van den oever waren nog in diepe duister- nis gehuld de vierde lag in het voile maanlicht. Daar wandelden zij in den lichtglans, Ibrahim's vrouwen! Doch een harer maakte uitzouderiug Die eene was Nefiseh en Abd—el—Raschid oogen, die de geliefde angstig zochten, vonden haar spoedig. Cnnus, in het donker stapte zij met neergeslagen oogen als een beeld van edele, kuische vrouwe- lijkheid naast zijn vader.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1