,1 Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. nog aan eerbaarheid en goede zeden hecht, moet leven, kan men zich gemakkelijk voorstellen. Eene compagnie beboort 150 man sterk te zijn, maar telt in werkelijkheid 300 tot 350 koppen al wat boven het cijfer van honderd vijftig gaat bestaat uit vrouwen en kinderen, die zich als tot de compagnie behoorende beschouwen en alien gezamenlijk dag en nacht in de gemeenschappelijke verblijven huizen. Zelfs het corps officieren maakt hierop geene uitzondering." De Amsterdamsche rechtbank behandelde Vrijdag de zaak van den sociaal—democraat Van Ommeren, gedagvaard, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan het navolgende: dat hij te Amsterdam in den nacht van den 27 op den 28 Mei 1885, met den boosaardigen wil om de waardigheid van het gezag van den Koning of de rechten van het Koninklijk stamhuis aan te ranien en den persoon des Konings te smaden, te hoonen en te lasteren op onderscheidene plaatsen aan den openbaren weg, onder anderen op eene schutting aan het Rokin bij de Wijde Kapel- steeg, aan den openbaren weg biljetten heeft aau- geplakt, waarop het volgende, voor een ieder zichtbaar was gedrukt ffBuiteugewoon Staatsblad van het Kouinkrijk der Nederlanden." //No. 1. Besluit van den 21en Mei 1885, houdende ous Staatsrechterlijk testament. Wij Willem de laatste bij de Gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg enz. enz. Op de voordracht van den raad van Ministers van 11 Mei 1885 Overwegende dat wij ons einde voelende naderen. zooveel mogelijk wenschen goed te maken alle ongerechtigheden, kuiperijen en knoeierijen, door ons of in onzen naam bedreven, geduld of besteudigd, ten einde zoo mogelijk onze zondige ziel hiernamaals te redden uit de klauwen des Satans. Hebben goedgevouden en verstaan 1. Met het oog op de diepe ellende waarin het volk is gedompeld, afstanfl te doen van ous jaar- lijksch traktement van 600,000, zoomede van de inkomsten uit de Domeinen en van al wat verder uit het zweet en bloed der arbeiders afdrup- pelde op ons en onze bedorven hofhouding. 2. Vrede te sluiten met Atjeh, af te schaffen het staande leger en in te voeren algemeene volks- wapening. 3. Alle vroegere besluiten en benoemingen in te trekken, ten einde een einde te maken aan de familieregeeriug van onze vriendjes. 4. Afstand te doen van de kroon voor onze nakomelingen. 5. Te ontbinden de beide Kamers der Staten- Generaal en een beroep te doen op het geheele Nederlandsche volk ter beslissing over den regee- ringsvorm en ter verkiezing van nieuwe Kamers. 6. Met een diep gevoel van schaamte onzen nederigen dank te brengen aan het lieve Neder landsche volk, dat zoo geduldig en lankmoedig ons met onze familie en verderen nasleep heeft gevoed en onderhouden Al onze Ministers zijn belast met de uitvoering van dat besluit, dat door een buitengewoon Staats blad ter kennis van het volk zal worden gebracht. Karlsbad, den 23 Mei 1885. De Minister: Willem. Reemskerk. 's Gravenhage ter Algemeene Landsdrukkerij." De beschuldigde las zelf zijn verdediging in een breeden stroom van woorden voor. Het openbaar ministerie achtte op grond der getuigenissen zijn scbuld wettig en overtuigend bewezen en eischte 2 jaar gevangenisstraf. Donderdag a. s. uitspraak. D. F., een tienjarig knaapje te Oldeboorn, had gekuikkerd met centen op den »pik." De veldwachter had hem bekeurd en de kantonrechter veroordeelde hem volgens de wet tot een gulden boete of een dag gevangenisstraf. Een gulden betalen kon hij niet, dus dan maar een dag uit logeeren. Maar T was voor hem geen pleizierig uitgaan. Dat was hem duidelijk aan te zien, toen i Wij wilden juist naar den vijver gaan. Gij moogt ons vergezellen," zei de moeder op den be- velenden toon, dicn ouders in de Levant steeds tegenover hun kiuderen plegen aan te slaan. De grootmoeder en de moeder, Nefiseh en Abd— el-Raschid stapten gepaard vooruitzwijgend volgde der slavinnen schaar op eenigen afstand. Het was een bekoorlijk tafereel, toen zij aldus tusschen bloeiende oranjeboomen voortstapten. Zacht streek de wind door de toppen der hooge piju- boomen, terwijl hij den wandelenden de bedwel- mende geuren der oranjebloesems toevoerde. De schemering was reeds begonnen, maar de opgegane voile maan, die als een reusachtige gou- den kogel boven den gezichtseiuder zweetde, goot een overvloed van tooverachtig licht over het ge heele park. Het was het eigenaardig gulden licht, dat de voile maan slechts in Egypte tijdens de schemering kan verbreiden. Niets bewoog zich in het rond, behalve nu en dan het ritselend loover. Daar begon de nachtegaal eensklaps zijn klagend lied der minne. z/Verstaat gij dat klaaglied, Nefiseh Pv vroeg de jongeling met een teederen blik op zijn gezrllin. Ja, ik versta het I" fluisterde zij, hoewel zij voor zich bleef kijken. En verstaat gij het mijne ook Tevens boog hij zich voorover en hij staarde haar in de oogen. //Dringen de toonen van mijn guitaar hij Maandagmorgeu in de wachtkamer van het paleis van justitie te Heerenveen zat, om zijn straf te ondergaan. De aanwezigen kregen medelijden met hem. //Wie geeft er wat zei een van hen, en ging met zijn hoed rond. Elk gaf een kleinig- heid, en toen werd nageteld hoeveel er was opge- haald, stond de ,/stokbewaarder" reeds gereed de kerkerdeur voor den kleinen zondaar te outsluiten. Maar het was niet noodig. Een gulden en tien centen waren in den hoed, de boetschuld werd betaald en met het overgebleven dubbeltje in den zak snelde het knaapje met een van vreugde stralend gezicht de deur uit, na eerst de aanwezigen aller- vriendelijkst te hebben bedaukt. In de zomermaanden van 1883 hadden menig- maal diefstallen van geld plaats uit koffers en pakjes, die per Rijnspoor werden verzonden. Spoedig tdeek dat de schuldigen onder het per- soueel van den spoorweg moesten worden gezocht, en de Maatschappij zclve bevorderde de ontdekking door eene eenvoudige list. In een pakje werd gemerkt gell geborgen, het pakje werd gewoou ter verzendiug aangeboden en op de plaats van bestemming onderzocht. Zoo werd spoedig de conducteur W., wonende in de Goudsbloemstraat te Amsterdam, betrapt op diefstal van de gemerkte geldstukken. Justitie en politie werden in de zaak geinengdde conducteur werd ontslagen en de instructie zou begiunen. Toen W. echter zou gehoord worden, was hij nergens te vindeu. Het scherpe oog der politie zocht hem overal, doch met het enkele resultaat, dat W. met zijn gezin zijne woning had verlaten, en dat daarna zijn spoor verloren was. Hij werd daarop gesignaleerd in het Politie—blad van October 1883. De politie bleef waakzaam naar hem uit- kijken. Ten slotte vond zij den verdachte. Hij was niet zooals sommigen dachten naar Araerika gegaanzelfs had hij zich niet over de greuzen des lands begeven, ja hij had niet eens Amsterdam verlaten. Ook was hij niet uit de Goudsbloemstraat vertrokkenalleen had hij in een ander huis derzelfde straat zijn intrek ge- nomen. Evenmin was hij der politie angstig uit den weg geloopeu. Sedert December 1883 be- kleedde hij de betrekking van agent van politie te Amsterdam. Er zijn er onder onze Hollandsche jongens, die bazen zijn in hot verstoppertje spelenmaar zoo aardig een plekje was nog niet gevouden. In den Haag wordt de volgende bizonder- heid verhaald omtrent de plotselinge optreding van den nieuwen Minister van Marine Het ontslag van zijn onmiddellijken ambtsvoor- ganger was zeer geheim behandeld, zoodat zelfs de kamerbewaarders van andere Ministers, die wel eens lont ruiken, er niets van wisten. Maandag 11. kwam de nieuwe Minister bij een kamerbewaarder en vroeg om den Minister te spreken. De kamerbe waarder vroeg, wien hij den Minister moest aandie- nen, waarop de hooge ambtenaar antwoordde: den Minister van Marine. De kamerbewaarder ging bij den Minister in zijn kabinet enzeide: Excellentie, er is een heer om u te spreken, die zegt, dat hij Minister van Marine is, maar ik moet er bijvoegen het is de heer Taalraan Kip niet. Zal ik maar zeggen, dat Uwe Excellentie niet te spreken is? Tot verbazing van den kamerbewaarder gaf de Minister last, om dadelijk den heer toe te laten, die bew^erde minister van marine te zijn. De kamer bewaarder meende intusschen maatregelen te moeten nemen om dadelijk toe te springen als het werkelijk blijken mocht, dat er gebruik was gemaakt van een andere kwaliteit om ongerechtigd 's Ministers kabinet binnen te dringen. TER NEUZEN, 11 Augustus 1885. Heden namiddag werd alhier de eerste steen gelegd van het te bouwen diaconiehuis. Ds. Van Veen, het woord nemende, wees op het gewicht dezer plechtigheidZ.Eerw. achtte het gelukkig, dat hierdoor de gemeente bewezen heeft armeu en weezen onder hare bescherming te willen nemen, niet in woorden, maar in daden. Hij noodigde tot u door, wanneer ik heur klaagliederen ont- lok, die zoo wild, soms ook zoo smeltend zacht zijn, als zij eens weerklonken in de melodien van het woestijngebied, in de melodien mijner Bedoe- insche voorvaderen O, Nefiseh, die toonen ont- stroomen aan de diepste diepte mijner ziel En zij storten zich uit in de mijne!" sprak zij met bevende stem. wO, Abd-el-Rischid, ik had zulk een schoonen droomToen scheidden mij van u haremsmuren noch sluiers; maar men zegt, dat droomen van kommervollen en van min- nenden vruchteloos bl jven evenals een dorre boom het doet in der woestijnezand." „Wat men zaait oogst men ook," antwoordde de jongeling bitter. Doch zouden droomen van verliefden wel vruchteloos blijven? Ach! reeds lang waart gij de mijne geweest, als gij mij maar bemindet, als gij maar niet bleeft weifelen tusschen hem en mij, tusschen den vader en den zoon. O! hoe vreeselijk voor den zoon, als hij den vader, dien hij moet eeren en beminnen //Abd—el—Raschid!" viel zij hem zacht verwijtend in de rede, uzou ik hem beminnen? Ik mag hem immers niet beminnen? Of weet gij mis- schien nog niet, hoe de Koran zegt, dat de oom geen liefde mag aanknoopen met de nicht? En ik, ik bemin hem ook niet. Hoe kunt ge dat denken of gelooven?" (Wordt vervolgd.) hierop den voorzittend diaken, den heer F. Wal- raven, uit den eersten steen van het liefdehuis te leggen. Alvorens dit te doen sprak de heer Walraven ongeveer het volgende z/De tijd is dan daar, waarin zal voorzien worden in een behocfte, zoolang in deze gemeente gevoeld. Voor onze oudere breeders en zusters, armlastigen, zal weldra dit gebouw verrijzen. Hartelijk dank aan alien die onze pogingen hebben ondersteund Wij hopen dezelfde ondersteuning voortdurend te mogen ondervinden en dat de oprichting van dit huis met goeden uitslag moge bekroond wor den." Rierna werd de truffel ter hand genomen, en de eerste steen was gelegd. Ook wij feleciteeren van harte de personeu, die het initiatief uamen in dezen. Zij hebben een schoon werk verricht; Ter Neuzen zal weldra een gebouw bezitten, dat getuigt van liefde tot den uaaste. Wij wenschen hun, in naam van alle weldenkenden, vrucht op hunnen arbeid. Zondagavond waren twee iufanteristen van het detachement alhier in de gracht achter de kazerne te water gegaan, om te badeneen dezer werd door de kramp bevangen en later levenloos opge- haald. Het schijnt dus, dat door zijn kameraad geen liulp kon worden gebodendaar beiden met konden zwemmen. De verdronkene was ge- naamd Lippens, van Aardenburg, oud 21 jaren en milicien-plaat.svervanger. Heden werd te Axel door het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij aanbesteed het amoveereu der bestaande houten brug in den Kinderdijk en het daar ter plaatse bouwen van een steenen brug. Voor dit werk is het minst ingeschreven door den heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 1279. Hoek. De heer H. Wolfert Hz., benoemd tot lid van den gemeenteraad alhier, heeft voor deze betrekking bedankt. Eene nieuwe stemming zal plaats hebben op 18 Augustus a. s. Axel, 10 Augustus. Voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Meliskerke heeft de heer J. H. Geselschap Wz., predik iut alhier, bedankt. Sas van Gent. De heer W. de Rooy, alhier, eerste luitenant bij het wapen der marechaussee, is bij Koninklijk besluit benoemd tot kapitein bij de divisie van Noord-Brabant en Zeelaud. Ter Neuzen. In de Nieuwe Rotterdammer van gisteren troffen we een bericht aan, dat bizonder onze aandacht trek, n.l. de outzettende verwoesting door hagelslag aangericht in het zuidelijk gedeelte van het Harzgebergte. Nog kersversch ligt het onzen landbouwers aan gene zijde van den Braakman in 't geheugen, wat eene enorme scha le hun't vorig jaar de hagel berokkeude. Thans treft het anderen wie weet wien Teen volgend jaar geldt. Onze buren doen pogingen tot oprichting van eene maatschappij tot verzekering tegen hagelschade. Wij geven onzen landbouwers, waaronder ook hier energieke mannen worden aaugetroffen in overweging dit voor- beeld te volgen. Het bedoelde bericht luidt als volgt: Laatstleden DonderUag is het zuidelijk gedeelte van het Harzgebergte door een zwaren hagelslag geteisterd. De omstreken van Hasselfeld vertoonden het beeld vau een winterlandschap. De hagel lag daar op verscheidene plaatsen een decimeter hoog. Ongeveer 500 hektaren graanland zijn geheel en ruiin 250 hektaren grootendeels vernield. Daarbij komt nog eene groote verwoesting onder de aard- appolen. De schade wordt op minstens een halt millioen mark geschat. De berichtgever zegt hierbij//Mocht die begrooting te hoog zijn be- rekend, toch is het een zware ramp voor onze landstreek, die de gevolgen van den hagelslag van 1880 nog niet was te boven gekomen. Van het gewas moet er slechts voor eene waarde van 15000 mark verzekerd ziju. Het schijnt dat onze land bouwers nog maar .altoos hardnekkig weigeren, door schade te leeren. Vandaar dat zulke on- heilen ook niet meer zoo algemeen medelijden wekken. Reeds nu wordt er ge egd: //wie niet hooren wil, moet dan maar voelen." Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 74 ceutimen tot fr. 1,00; stieren, koeien en ruuderen 68 tot 88 centimen; opslag 3 centimen; alles berekend per kilo leveud gewicht. Kalveren onveranderd 65 centimen tot fr. 1,10; vette varkens fr. 0,88 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,20 tot fr. 4,60 Waregem fr. 3,00 tot fr. 4,50; Thielt fr. 4,09; Deiuze fr. 3,00 tot fr. 4,00; St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,83. Als middel tot bedekking van boomwonden maakt iemand in de Illustr. Gartenzeitung, op grond van een driejarige ondervinding, met grooten lof melding van een Engelsch siueersel, onder den naam van //Plastic State" bekend en dat bestaat uit ongeveer 1 deel koulteer en 4 deelen zeerfiju gestampte lei. Deze massa moet ongeveer de consistentie bezitten van stopverf, die zich evenals deze in de handen laat kneden en uitrollen. Deze massa hecht aan hout, metaal, steen, kortom aan alles wat niet vettig is en zij sluit iedere opening luchtdicht. Zelfs wanneer zij in zeer dunne lagen wordt aangebracht, verhardt zij slechts aan de oppervlakte en blijft daardoor elastisch, springt winters niet af en vervloeit 's zomers niet. Behalve tot afsluiting van boomwonden kan deze //Plastic State" ook voor veel huiselijke doeleinden gbruikt worden. De berichtgever in de I. G. stopte in Mei van het vorig jaar de gaten in de bodems van twee gieters er mede toe en niettegen- staande dagelijksch gebruik b'even de gieters meer dan een jaar volkoinen waterdicht en bleef de massa steeds elastisch. Voor het dichtinaken van waterleidingen, onverschillig of deze vau hout, ijzer of steen zijn, ook voor het invoegen van afgesprongen stopverf aan de ruiten van planten- kasten of broeibakken, is het nieuwe stopmateriaal uitstekend goed te gebruiken. Bedekt men de groote boomwonden er mede, hetgeen men het best met behulp van een mes of van een plat stuk hout doet, dan worden deze wonden voor vele jaren absoluut tegen de werking van lucht en vochtigheid beschermd. Heeft men soms hinder van de zwarte kleur van het smeersel, dan kan men er zand, asch, enz. op strooien of indrukken. Na Murcia en Valenciawordt thans de Spaanscbe proviucie Granada zeer door de cholera geteisterd. De bevolking van het zuiden, dezen winter door aardbevingen en overstroomingen be- zocht, is vooral in de stad Granada en omstreken eene beschutting komen zoeken. Den 16 J uli brak er de cholera uit, en weldra begon men onder lagere klassen de doctoren te beleedigen, te beweren dat de medicijnen vergiftigd waren en de gemeente-ainbtenaren te mishandelen. De ziekte nam zoo sterk toe, dat verleden week er 200 gevallen per dag in de armere wijken voorkwamen, voor ruim de helft met doodelijken afloop. De geestelijkheid heeft haar best gedaan, zooveel zij kon, maar ook zij is gedeeltelijk machte- loos tegenover de vrees en het bijgeloof. Te Marseille heeft men zich zeer boos gemaakt, omdat een der consuls aan een schip dat met patente nette vertrok, een geschreven waarschuwiug had meegegevenweldra is gebleken, dat de consul juist gezien had; de zoogenaamde cholera nostras is gebleken aldaar wel degelijk cholera te zijn. Van de 88 sterfgevallen die Woetisdag voorkwamen, waren er 20 van meer of minder op cholera ge- lijkende ziekten en het getal aangiften van ziekte- gevallen neemt steeds toe. Zooals men weet, heeft de Fransche Minister van koophandel voor eenige dageu Marseille bezocht en heeft hij (gelijk mede gemeld is) aau den gemeenteraad zijne ontevredenheid niet verheeld over het ten eenenmale nalaten der gezondheids- inaatregelen, wier noodzakelijkheid reeds ten vorigen jare algemeen erkend werd. De Minister was op die reis vergezeld van de geneesheeren Brouardel en Proust, die met hem den toestand der stad ouderzochten. Dr. Daremberg, medewerker van het Journal des Debats, schrijft thans in dat blad, dat zijne vrieuden te Marseille hem den uitslag van hun ouderzoek hebben medegedeeld. Zij zijn tot de overtuiging gekomen, dat de cholera thans niet uit Spanje is overgebrachtdat de ziekte er is ontstaan ten gevolge van een vernieuwd ont- kiemen der smetstof van het vorige jaar, daar voor de vernietiging dier stof geen zorg gedragen is, en dat de cholera er weer voor den dag getreden is in de huizen, die in 1884 het meest door de ziekte geteisterd werden. De zorgeloosheid van den gemeenteraad omtrent den gezondheidstoestand der stad is van dien aard, dat de Minister en de hem vergezellende twee geneesheeren een besmet huis gezien hebben, waar de bewoners, van de vijfde verdieping af en zoo voorts, op het binnen- plein huune uitwerpselen, de vuilnis van de keuken en oude lompen neergooiden. Daar lag een ver- pestende, rottende hoop van al dat tuig ter hoogte van meer dan een meter. Een dergelijk feit, op het einde der negentiende eeuw in eene der groote steden van Europa waar- genomen, schrijft Dr. Daremberg, is ougehoord. Wij aarzelen met te zeggen, dat het eene schande is voor den gemeenteraad te Marseille. Ja, die gemeenteraad is een groote schuldige. De nood- lottige epidemie van het vorige jaar had eene leering voor hem moeten zijn. De raad beweert, dat de gemeente geen genoegzame middelen heeft om werken ter verbetering van den gezondheids toestand te ondernemen, en hij heeft de driestheid om te zeggen dat, aangezien Marseille een gevaar is voor Frankrijk, het Frankrijk is dat te zorgen heeft voor de gezoudmaking van Marseille. Van Nieuwediep vertrok gister Zr. Ms. gaffel- schoener Argus, kommandant Bervoets, ter bescher ming van de visscherij in de Noordzee. In de baai van Dungeness zal een snelvarende kruiser worden gestationneerd om de Fransche en Hollandsche visschers te beletten in de Britsche wateren te visschen. Te Gasselte, Drenthe, heeft in enkele jaren een vereeniging van landbouwers en particu- lieren meer dan 100 bunders bouw-en heidegrond met hout beplant. Op het terrein der schut- sluiswerken te Vianen heeft men in de vorige week vrij wat oude munten gevouden, die dagtee- kenen uit de zeventiende eeuw. In De Tijd van Diusdag jl. aunonceeren Jan Kok en Aafje Keuken, te Volendam, dat zij in ondertrouw zijn opgenouien. Het Aquarium van Artis te Amster dam is, door de uitstekende zorgen van den heer H.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2