Buitenland. Gemengde berichten. ■i1' zandverschuiving, waardoor twee mannen onder liet zand bedolven raakten. De een werd spoedig gered, doch de ander, de metselaar Oorthuis, werd eerst des avonds te elf uur dood uit het zand te voorschijn gehaald. De ongelukkige laat een vrouw met vier kinderen na. Door medelijdende dorps- genooten werd tot dusver reeds f 400 voor het gezin bijeengebracht. Uit Oudeschoot scbrijft men Zoudagmorgen omtreeks negen uur ging de lOjarige Jan Heidsma met een anderen jongen in het bosch (tusschen Herrema en de plaats van Groot Jachtlust, noordwaarts van den grintweg) spelen. De kameraad ging later heen, doch Jan bleefzelfs 't etensuur verstreek en nog was de knaap niet terug. Men werd over zijn uitblijven ongerust, ging het bosch doorzoeken en kwam tot de vreeselijke ontdekking dat hij zich aan een boom had opgehangen. Bij ;t plegen van dien zelf- moord had hij gebruik gemaakt van het touw, waar mede hij gewoonlijk het schaap naar't land bracht. Of hier aan roekeloos spel, dan aan een vroeger wel eens door hem te kennen gegeven voornemen moet worden gedacht, is moeilijk te beslissen. De knaap had geen moeder meer en was bij zijn groot- moeder van vaderszijde te huis. Bij het leggen der pijpen voor de duinwater- leiding te Alkmaar zijn op verschillende plaatsen in de stad, vooral echter in de Langestraat, groote partijen beenderen gevonden, afkomstig van eertijds daar geofferde everzwijnen. Daaronder evenwel komen ook verschillende andere, deels nog ongeschonden voorwerpen voor, zooals een beenen kam, een geringde stuiter, een houten pen, een fluitje van zwart gebakken aarde, een platrond schijfje, enz. De Minister van Staat en van Binnenland- sche Zaken, heeft, gezien de ambtsberichten ten blijke dat de cholera Asiatica zich in Spanje uitbreidt en ook te Marseille die ziekte is uit- gebroken: 1°. ingetrokken zijn beschikking van 14 April 11. (Staatscourant van 15 April) waarbij de Spaansche havens aan de Middellandsche Zee, met uitzondering der Balearische eilanden, besmet verklaard zijn, en 2°. alle Spaansche havens in Europa en alle Europeesch-Fransche havens, ge- legen aan de Middellandsche Zee met uit zondering van die op het eiland Corsica besmet verklaard. Voor de wielerwedstrijden, den 14 en den 15 Augustus a. s. te Nijmegen te houden, hebben zich tot nog toe laten inschrijven 75 mededingers, waarvan 2 Belgen, 1 Duitscher, 1 Engelschman en 71 Nederlanders. Aan de feestelijkheden is nog toegevoegd een vuurwerk, te leveren door den heer Buysch te Utrecht. TER NEUZEN, 7 Augustus 1885. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden: Januari Februari Maart April Mei Juni Juli 28 28 33 32 25 50 42 238 9 m., 8 s., 7 r. ij., 3 k., 1 1. 10 s., 8 r. ij., 5 m., 3 k., 2 1. 13 s., 6 r. ij., 5 k., 4 h., 4 1., 1 p. 14 s., 5 r. ij., 4 k., 41., 3 h., 1 w., 1 m. 14 s., 8 r. ij., 2 h., 1 m., 14 s., 12 h., 9r. ij., 8 m., 4 1., 3 k., 19 s., 13 m., 4 r. ij., 3 h., 3 1. 40798 41303 49665 31027 28807 65634 69079 326313 Uitgevaren zijn: in Januari 21, Februari 29, Maart 28, April 29, Mei 26, Juni 36 en Juli 47 zeeschepen. „Ga Frits/' riep hij den jongsten zoon toe, »-in de slede staat een mand met wijn; wij willen op de verdere goede vriendschap drinken Dat was een vroolijk nieuwjaarhoe treurig had de familie daarentegen denzelfden dag voor vijftien jaren doorleefd. Nu echter waren alle leed, alle zorgen vergeten; de nieuwjaarsdag van heden had een dierbaar familielid aan een bijna zekeren dood ontrukt en weer geluk in het huis gebracht. De vrome Anna echter sloop naar haar kamertje en zond een innig dankgebed ten hemel. En toen de avond was gedaald en de ingespannen slede voor de deur stond, om Huisman weer weg te brengen, naderde deze Martha en fluisterde haar toe ,/Mijn lichtzinnigheid voor vijftien jaren heeft u uw minnaar doen verliezen wilt ge mij daar voor nemen, ik bied u zonder veel woorden hart en hand aan." Zacht legde het meisje haar hand in de zijue. „Gij hebt edel met ons gehandeld, zooals alleen een goed mensch kan doen," antwoordde zij nau- welijks hoorbanr; ,/gij zult in het vervolg ook onzen vriend en beschermer zijn." En gewillig liet zij het toe, dat de Amerikaan haar aan zijn borst trok en de eerste kus op haar lippen drukte. E i n d e. Woensdag 1.1. had alhier de aanbesteding plaats van het maken van gewone onderhoudswerken enz. aan de waterkeering van den polder De Loose, over 1885/86. Hiervoor hadden ingeschreven de volgende heeren M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor 3921A. van der Beek, te Zaamslag, voor 3750 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 3590J. Meertens, te Hoek, voor f 3488A. de Jong, te Ter Neuzen, voor f 3319; J. de Bree, te Hoek en L. Koole, te Ter Neuzen, elk voor f 3280; J. Tholens, te Hoek, voor 3130; D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 3097 en D. Tholens, te Hoek, voor f 2958. Het uitbreken van keibestrating en het ver- voeren van keien enz., gisteren alhier ten raad- huize aanbesteed, werd aangenomen door den heer J. Dieleman Az., alhier, voor f 179. Iloek. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgt Uitgebracht 58 geldige stemmen, waarvan de heer H. Wolfert Hz. de oude 32, en de heer A. Franse 26 stemmen verkreeg; alzoo gekozen eerstgenoemde. llulst. In de jongste vergadering van den gemeenteraad zijn door eene commissie uit den raad de geloofsbrieven onderzocht van de heeren L. van WaesbergheJanssens en Mr. F. Walter, onlangs als leden van den gemeenteraad herbenoemd eenparig adviseerde voornoemde commissie tot toe- lating dier leden en werd dienovereenkomstig be- sloten. De rekening over 1884 werd ter onderzoek en rapport in handen eener commissie van drie leden gesteld. Na gedane mededeeling van den staat der ge- meentekas op einde Juli en eene genomen beslissing tot af- en overschrijving van f 150 voor herstel aan het dak van het stadhuis, werd deze vergadering gesloten. Hulst. De aanbouw van het „Liefdehuis" waarin thans meer dan honderd gebrekkige personen gehuisvest en verpleegd worden gaat bij aanhoudend goed weer zeer voorspoedig, na voltrekking van dezen nieuwen aanbouw zullen er meer dan 150 personen ter verpleging kunnen worden opge- nomeneene andere niet minder nuttige instelling binnen deze gemeente zal ook spoedig tot ver- grooting van een gedeelte harer gebouwen overgaan, ben ik wel ingelicht toch dan zal binnen kort het schoollokaal voor arme kinderen hier op //het Hof" (Pensionnaat) ook aanzienlijk worden vergroot Westdorpe, 6 Augustus. Gisteren had alhier door het ministerie van de notarissen Fercken en Coninck Westenberg, de openbare veiling plaats van de hofsteden enz., behoorende tot den boedel van wijlen den heer N. Kerckhaert, in leven burge- meester dezer gemeente, te weten 1°. de hofstede met aanhoorigheden, zoomede bouw- en weiland, ter grootte van 38 hektareu 16 aren 20 centiaren, gelegen in de gemeente Axel. Yerkocht voor /3S0 per 44 aren 56 centiaren (Gentsch gemet) aan den heer G. Wieland, te Ter Neuzen2°. de hofstede met aanhoorighedenbenevens bouw- en weiland, ter grootte van 11 hektaren 73 areu 5 centiaren, gelegen in deze gemeente. Verkocht voor f 530 per als boven, aan den heer R. Kerckhaert alhier. Bij de eerste veiling werd perceel 1 ingesteld op 380 en perceel 2 op f 300. Boschkapelle. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgt Ingeleverd 22 geldige biljetten; de heer D. Ferket, aftredend lid, verkreeg 15 en de heer Ch. L. Stallaert 7 stemmenalzoo is eerstgenoemde herkozen. Hontenisse, 7 Augustus. Zondag den 9 dezer zullen de Directie en werkende leden onzer harmonie de tentoonstelling te Antwerpen bezoeken. De reis zal geschieden via HulstSt. Nicolaas. In verband daarmede is het concert te Ter-Hole uitgesteld tot Zondag 23 dezer. Sluis, 4 Augustus. Tot predikant bij de Her- vormde gemeente alhier is beroepeu, de heer JH Wiersma, te Benschop (Utrecht). K4NTONGERECHT TE HULST. Zitting van 6 Augustus 1885. A. M. en S. M., beiden te Hontenisse, ter zake van het gaan op en over een anders in den oogst staanden grond zonder daartoe gerecbtigd te zijnveroordeeld ieder in eene boete van 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Th. v. A., te Wachtebeke, ter zake van over- treding van het reglement op het voerwezen veroord. in eene boete van f 1, sub. 1 dag gevang. A. H., te Hontenisse, ter zake van overtreding der Zondagswet; veroord. in eene boete van f 0,25, subs. 1 dag gevang. P. d. H., te Ossenisse, ter zake van overtreding der drankwet door verboden gemeenschap binnen een huis eener localiteit waar sterken drank in het klein wordt verkocht en eene winkelnering; veroord. in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. C. L. Ph., te Clinge, E. S., te Hontenisse, F. S., te St. Jansteen, N. L., te Clinge, en P. L., te Hulst, ter zake van het niet voorzien zijn van een muilkorf van een hond die een voertuig trekt op een openbaren weg veroord. ieder in eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. F. M., te Clinge, ter zake van het in staat van dronkenschap verkeerende, in het openbaar de orde verstorendeveroord. in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. H. N. en P. A. F., beiden te Hulst, ter zake van nachtelijk burengerucht; veroord. ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. P. G. v. K., te Hulst, ter zake van het werpen met steenen tegen een gebouwveroord. in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. J. d. B., te Hulst, ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen te Zuiddorpe veroord. in eene boete van f 3, sub. 1 dag gevang. F. v. R., te St. Jansteen, ter zake als voren veroord. in eene van f 3, sub. 1 dag gevang. I. v. M., te Hontenisse, ter zake van openbare dronkenschap (recidive)veroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. J. v. K., te Hontenisse, ter zake als voren (reci dive); veroord. in eene boete van f 15, subs. 5 dagen gevang. C. L. P., te St. Jansteen, A. M. d. P., te Boschkapelle, A. W., te Wachtebeke, I. F. V., te St. Jansteen, A. M. d. S., te Hulst, J. K., te Hontenisse, P. L. P. en Th. W., beiden te Graauw, A. v. P., te Clinge, J. P., te Hontenisse, L. B., te St. Jansteen, F. d. K., te Clinge, F. d. K., te St. Jansteen, en A. E., huisvrouw van N. S., te Arnhem, ter zake van openbare dronkenschap veroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. Alle veroordeelden tevens verwezen in de kosten. kruiste en'in Philadelphia en Cambden veel schade toebracht. Yijf personen zijn gedood, zes vermist en bijna honderd gekwetst. De schade wordt berekend, een half millioen dollars te bedragen. Zeshonderd huizen zijn van hun dak beroofd, spoorwegwagons waren van de rails afgewaaid, tallooze boomeu zijn ontworteld en verscheiden schepen zijn gestrand. Van twee stooraschepen is alles wat op het dek stond weggeveegd, terwijl de stuurman van een er van over boord werd gestagen; van het dek van een ander schip werden paarden en een wagen door den wind opgenomen en in de rivier ge- worpen. De vreeselijke orkanen en de stortregens hebben zeer veel schade in de steden berokkendvooral hebben de rouwbewijzen, die ter nagedachtenis aan generaal Grant in de straten aangebracht waren, veel geleden. Handel en nijverheid staan bijna stil. Het weder was Dinsdag weer schoon en de wind was geheel gaan liggen. Er is thans, blijkens telegrammen aan Times en Daily News uit Marseille, geen twijfel meer, of de cholera heeft ook in het zuiden van Frankrijk het hoofd weder opgestoken. Geruchten, daarop doelende, werden sinds eenige dagen reeds vernomen en tegengesproken. Thans echter wordt de waar- heid officieel erkend. Volgens den correspondent der Times eischte de ziekte te Marseille in de week voor verleden week ongeveer 20, en in de vorige week 30 slachtoffers. Slechts 1 van de 3 gevallen liep er tot dusver noodlottig af. Wat het uitzicht te zorgelijker maakt, is de aanwezigheid van 1200 ingewands- typhus-lijders uit het kamp van Pas des Lanciers in de Marseiller hospitalen en de voortdurende aankomst aldaar van zieke en gewonde soldaten uit Tongkin. Op 2 Aug. bedroeg het doodental door cholera reeds 12. Het wordt dus meer dan tijd, dat wederom evenals verleden jaar, op ver- schepingen uit Marseille en het zuiden van Frankrijk scherp het oog gebouden worde. De correspondent der Daily News spreekt reeds van meer dan 20 sterfgevallen daags. En hij voegt er bij, dat, terwijl de cholera verleden jaar hoofdzakelijk de armen aantastte, zij ditmaal bij voorkeur de rijken tot haar offers kiest. Bij gelegenheid van de begrafenis van sir Mozes Montefiore doet een Engelsch blad de voor- naamste bron der groote rijkdommen van den beroemden philantroop kennen. In 1815, toen hij en zijn associe Nathan Mayer Rothschild te Londen een bankiershuis hadden, waren zij daar twee dagen lang de eenigen, die den uitslag van den veldslag van Waterloo kenden. (Er bestond nog geen telegraaf). Het bericht werd hun overgebracht door een hunner agenten, die te Duinkerken een schip naar Londen gehuurd had, waarvan de bemanning Napoleons val niet kende. De twee associes hadden dus tijd genoeg om hun geheim op de Beurs te exploiteeren en wonnen verscheiden millioenen. Een onthulling a la Pall Mall Gazette komt het Parijsche blad Gil Bias brengen. Een zekere Bary en drie vrouwen, die er hun werk van maakten jonge meisjes in de val te lokken en deze dan heimelijk naar buiten te zenden in zoogenaamde goede diensten, zouden te Parijs in hechtenis genomen zijn. De concierge van een der in hech tenis genomen vrouwen zou verzekerd hebben, dat dagelijks wel meer dan dertig meisjes bij deze aan huis kwamen. Vreemd is het echter, dat men tot nu toe niets van het verdwijnen van jonge meisjes te Parijs in de bladen gelezen heeft, welke gewoon zijn zelfs gebeurtenissen van minder beteekenis dan zulk een moderne Sabijnsche maagdenroof tot in de geringste uitvoerigheden mede te deelen. In de Vereenigde Staten is de drukkende zomerhitte verjaagd door zware stortregens en keftige orkanen. Zondag 11. brak een storm uit het Oosten los. Maandag draaide de wind naar het Westen, maar bleef even heftig, terwijl het geheele land ten Oosten van den Missisippi door stortregens onder water werd gezet. In 12 uur tijds regende het te Chicago niet minder dan \2>1\ m.M. Doorde goten der stad kon niet al het water wegvloeien, zoodat de kelders vol water liepen en duizenden ratten, zich op straat voor verdrinking trachtten te redden evenals de Chineesche bevolking, die gewoonlijk ook in kelders verblijf houdt. Te Philadelphia viel niet zooveel water; toch wees daar de regenmeter nog 75 m.M. aan. De cycloon, die maandagmiddag om twee uur in Maryland losbarstte, richtte zich naar het Noorden en was om drie uur ten Oosten van Philadelphia. Huizen werden omver geworpen, vee werd gedood, de oogst werd vernield; vooral langs de rivier de Delaware bij Philadelphia is de schade groot. Van het Zuiden naar het Noorden bewoog zich met een snelheid van ongeveer een mijl per minuut een zwarte wolk van damp, die tweemaal de Delaware Aan Wijnand Fockink is op de Antwerpsche tentoonstelling het eerediploma toegekend. Als een bewijs hoezeer de landbouw kwijnt, kan dienen, dat bij een verkooping van een hofstede onder Wissenkerke, groot circa 70 hektaren, geen enkel bod werd gedaan. Maria Christina de Leeuw is bij vonnis van het kantongerecht te 's Hage voor de honderd twintigste raaal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Wegens de overvloe- dige zalravangst staan te Rotterdam vischvrouwen op de markt met broodjes met zalm a 10 cents, van welke een Engelschman er Dinsdag 20 opat. Yoor de roomboterfabriek te Bolsward wordt het beuoodigde water thans uit Harlingen aange- voerd, daar er te Bolsward niet meer aanwezig is. Te Boxtel staan eenige fabrieken al ruim 14 dagen stil, wijl de Dommel geen water meer geeft. De in de omstreken van Arnhem bekende harrao- nicaspeler Jasper, in een open tram van Arnhem naar Velp gaande, viel daaruit en kreeg de wielen over het lichaam. Na korte oogenblikken was hij een lijk. In een gewoon bierhuis werd in de vorige week een bediende gevraagd. Er boden zich 180 liefhebbers aan. Bij gelegenheid van een feest te Helmond heeft een lid der eerewacht een Sjarig kind over- reden, dat aan de gevolgen is bezweken. Als uiting van kermispret, heeft iemand te Yeltum (gem. Venrav) een ander met een geweerschot doodelijk getroffen. Kinderen bewijzen voort- durend, dat ook op kleine oorzaken van mogelijke groote gevolgen moet gelet worden; herhaaldelijk h.v. gebeurt het, dat een hulpeloos schepseltje in een tobbe of emmer met water verdrinkt, nu weder een 2jarig meisje te Klarendal (Arnhem). In de Pruissische provincie Posen heerscht dit jaar de hondsdolheid bijzonder hevig. Telkens hoort men van nieuwe plaatsen waar die ziekte zich vertoonde. Men vermoedt, dat zij uit het naburige Russisch Polen naar Posen wordt overgebracht. Eene koe van H. J. te Noordwolde kreeg dezer dagen eensklaps een ongesteldheid en langzamerhand vertoonde zich aan den hals een gezwel. Of hier het brandpunt der ziekte was, kon door den eigenaar moeilijk uitgemaakt worden. Pogingen werden aan- gewend om 't dier van zijn kwaal te genezen, doch alles hielp nietsde koe bleef aan de ziekte laboreeren en haar lijden werd alle dagen erger. Voedsel moest haar worden toegediend, wijl zij niet meer bij machte was in het land te grazen. Zoo woekerde de ziekte eenige weken voort, waardoor het beest natuurlijk allengs meer en meer in kracht verloor. Eindelijk werd, door tusschenkomst van 't bestuur van 't veefonds, waarbij de koe verzekerd was, de Rijksveearts De Boer te Wolvega geconsulteerd, welke na eenige werkzaamheid, uit de keel een oude schoeuzool te voorschijn haalde, tot groote be- vreemding der aanwezigen. De koe neemt na deze operatie in beterschap toe. Men doe met dit geval zijn voordeel! Een zeldzaam voorbeeld van koelbloedigheid en geestkracht werd dezer dagen gegeven door een bejaard geneesheer te Amsterdam, wien een arm moest worden geamputeerd. De meer dan 70jarige medicus weigerde te worden gechlorofor- miseerd en uitte geen enkelen kreet gedurende de operatie. Nadat deze volbracht was, dronk hij een kop thee en begaf zich daarna te bed. De toestand van den patient moet zeer bevredigend zijn. Een Amsterdamsche jongen van elf jaar, Albert genaamd, sprong op het Wittenburgerdijkje zonder aarzelen te water, om een knaap van tien jaar te redden. Hij slaagde daarin uitmuntend, door zwemmende hem aan de hand naar den wal te brengen. Pas had hij de ouderlijke woning verlaten en keerde daarin druipnat terug, maar hij had even een jongen gered. Te Maastricht is eergisternacht de marechaussee F., geboren te Steijn, oud 25 jaren, uit eenraam der bovenste verdiepiug van de kazarne gevallen en op de plaats doodgebleveu. De ongelukkige, slaapdronken zijnde, schijnt zich om het een of ander te verrichten uit het raam gelegd en toen het evenwicht verloren te hebben. Eergisteravond is op het kermisterrein te Rotterdam door de baldadigheid van eenige jongens eene in aanbouw zijnde tent ingestort. Een man Maand. Getal, Geladen met: It. m. inhoud. la deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stuk- goederen, k. kolen, m. minerie, h. bout, p. pitch, w. wol, 1. ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2