Landbouwberiehten. Ciemengde berichten. vooral het sleutelgat dicht gemaakt waren, om de lieks niet te laten ontsnappen. Nu ging men aan het stoken en daar de rook niet ontsnappen kon, was het spoedig niet meer mogelijk een menschelijk wezen te onderscheiden. Alvorens de deur op verlangen der politie te openen, werd de pot van h vuur genomen en in een emmer met koud water gedompeld, waarin de heks verdronken is. Aan de waarheid van dit verhaal bestaat geen twijfel. Men zal zich het bericht uit Muntendam herin- neren, nu een paar weken geleden, dat daar de eerste trekschuit in dienst was gesteld. Het schijnt dan toch, dat die Muntendammers wel degelijk met hun tijd een halve eeuw ten achteren zijn. Naar men verneemt, heeft de Minister van waterstaat enz. ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen het volgende bepaald De brievenbestelling in de bebouwde kom van plaatsen, die meer dan 15000 zielen hebben, zal driemaal plaats hebbenals voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15000 zielen twee- maal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags y^'AU b»steld, wordt, in gelhke verb ou(jmg a\s ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, beperkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aangebrachte brieven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aanzien van de bestelling van expresbrieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon- en feestdagen van toepassing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren 's avonds, en voorts zal de duur dier openstelling zijnin plaatsen met een bevol- king van meer dan 50000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50000 en meer dan 15000 zielen zes uren, in plaatsen met minder dan 15000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigiugen zijn van kracht met ingang van 6 September e. k. Het reizigersverkeer van Vlissingen naar Engeland v.v. neemt van jaar tot jaar toe, niet alleen over Nederlandsche havens, inaar ook over Antwerpen, waarheen, buiten haar dagelijksche nachtbooten, de Great Eastern Ry. Cy. sedert 25 Juli 11. 2 keeren in de week dagbooteu laat varen, die druk gebruikt worden. Het grootste verkeer van alle lijnen tusschen Engeland en het vasteland is over de mailroute van Vlissingen naar Queenborowaarmede in de afgeloopen maand meer dan 8200 passagiers vervoerd werden, meestal van en naar Duitschland. TER NEUZEN, 4 Augustus 1885. Gisteren werd door de leden van het kerk- bestuur der Hervormde gemeente alhier de eerste steen gelegd van de te bouwen kerk. Ofschoon het niet algemeen bekend was, wanneer deze plechtigheid zou geschieden, was een ontelbare menigte op het terrein aanwezig. De heer J. de Smidt Jz., voorzitter van genoemd kerkbestuur, sprak alvorens den eersten steen te leggen een woord van dank uit aan alien, die medegewerkt hadden, om een kerkgebouw te ver- krijgen, dat zoowel uit- als inwendig een sieraad der gemeente zal wezen. Hierna nam de predikant, Ds. Van Veen, het woord. Z.Eerw. zeide dat met het leggen van den eersten steen van een nieuwen tempel een vorm volbracht was, maar een vorm die eene groote beteekenis had; het begin van een groot werk was aangevangen, dat alleen kon tot stand komen door onderlinge eendracht, door liefde voor deelneming beschouwde Hendrik de zeelieden, die al hun goed aan de woeste golven hadden moeten overlaten, en de Nieuwjaarsdag van voor vijftien jaren stond voor zijn oogen, waarop hij ook schip- breuk leed en zijn geheele vermogen wel is waar niet aan de zee, maar aan veel ergeren vijand, aan de meuschelijke trouweloosheid ten offer bracht. Plotseling was het, alsof hij door een electriseheu schok werd getroffen de slapende jongeling daar in den hoek geleek sprekend op zijn zoon Karel. Haastig, om de rust der zeelieden niet te storen, op de teenen loopend, trad hij nader en boog zich over den slaper, en een uitroep van vreugde ont- snapte aan zijn borst. Geen twijfel, dejongeman was Karel, de matroos, die uit een groot doodsgevaar was gered. In de eerste opwelling van vreugde wilde Hendrik naast hem neerknielen en hem omhelzenmaar te rechter tijd herinnerde hij zich nog de doorgestane gevaren. Hij besloot daarom het ontwaken van zijn zoon aftewachten, om hem dan in triumf naar huis te brengen. De jonge man meende door een toovermacht aan de werkelijkheid ontrukt te zijn, toen hij de oogen opsloeg en de welbekende gestalte van den geliefden vader in zijn armen zonk. Afgemat, verstijfd, bijna bewusteloos waren de schipbreukelin- gen in den nacht door het woedende element op het land geslingerdmaar de plaats, waar zij waren geland en opgenomen, was hun in dit oogenblik onverschillig; in hun toestand wisten zij nauwelijks wat met hen gebeurde; gewillig lieten zij zich .onder dak brengen, en toen zij den volgenden de gemeente. Z.Eerw. vergeleek dezen plechtigen stond en den op te richten tempel bij de Christelijke kerk en den hoeksteen, Jezus Christus. Dit beeld werd door den spreker in eene korte maar boeiende rede uitgewerkt. Den loop der tijden heeft de leer van Christus doorstaan, ook deze tempel moge lange jaren een plaats wezen waar het Evangelie wordt verkondigt. Z.Eerw. betuigde alien, die door finantieelen of moreelen steun, die door daden of woorden het daarstellen van het gebouw hadden mogelijk gemaakt, die de aanvankelijke werkzaam- heden leidden zijn hartelijken dank en eindigde met een gebed, waarin op dit werk den zegen van God afgesmeekt werd. Nadat de aannemer, de heer Maters, den heer De Smidt in korte woorden had gefeleciteerd met deze heuchelijke gebeurtenis werd door al de l«4en van het kerkbestuur een steen gelegd aan het fondament van het gebouw daf.^ zoo we hopen zoo niet het schoonste, zekt, een der schoonste van onze veste worden 2al. De rekening dezer gemeente over 1884 be- draagt in ontvay,gsten 49,528,66, in uitgaaf 44,82^3, alzoo een batig saldo van f 4705,07. Qu'der ontvangsten komen voor vergoeding door Vet Rijk ten bedrage van 30 pCt. voor de kosten van onderwijs f 4452,90subsidie van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs f 10,000; hoofdelijken omslag f 10,608,78^ uitkeering door het Rijk van de 4/6 gedeelten van de opbrengst der rijksbelastingen op het personeel f 9743,05. Onder de uitgaven: kosten van het lager on derwijs 13,882,65; betaalde renten en aflossingen f 1970; straatverlichting f 1475,8611; geneeskun- dige dienst f 1634,21; armwezen 3428,30. Ileden had alhier in het Nederlandsch Loge- ment door den heer Mr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrechter te Ter Neuzen, de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis aan het Schelpen- pad met de bijlevering van al de daartoe benoodigde materialen. Hiervoor hadden de volgende heeren ingeschreven voor de achter hunne namen vermelde sommen G. J. Balkenstein, voor f 5800L. Deij, voor J 5500; C. Maters, voor f 5290; M. D. de Putter, voor f 5268; Joris Kolijn, voor f 5200; P. A. Mielen, voor f 4474, en M. Klaassen, voor f 4430. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen, behalve de heer Maters van "Vlissingen. Aan den heer Joris Kolijn is het werk gegund. Zaterdag jl. had alhier ten kantore van den ont- vanger-grifher van den polder Nieuw-Othene de aanbesteding plaats van het maken van aarde- en kramwerken aan den zeedijk van bovengenoemden polder met het onderhoud daarvau tot en met 30 April 1886. Hiervoor hadden ingeschreven de heerenA. van der Beek, te Zaamslag, voor f 1240J. de Bree, te Hoek, voor f 1230D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 1190; Cs. van der Peijl, te Zaam slag, voor f 946, en A. Tholens Dz., te Ter Neuzen, voor f 838. Dezer dagen werd hier het gerucht verspreid, dat de cholera ook te Bilbao heerschende was, en dit door de regeering zoo stil mogelijk gehouden werd om den handel niet te benadeelen. Uit bovengenoemde haven kwam nog Dinsdag 11. alhier het Spaansche stoomschip Eebrero. Er was dus reden zich te verontrusten. Wij zijn evenwel zoo gelukkig te kunnen mededeelen, dat bij het gemeentebestuur van Bilbao hiervan niets bekend is, en de gezondheidstoestand tot heden aldaar niets te wenschen overlaat. Met het van hier vertrokken Engelsche stoom schip Mer Julio, bestemd naar Ibrail, in Turkije, is ook van deze reede medegenomen de stoom- baggermachine Newa met sleepboot, welke machine naar de Zwarte zee vervoerd wordt en nu laatst gekomen was van Kroonstadt, van waar dezelve door de Mer Julio is gesleept tot hier, die, na lossing te Antwerpen en lading alhier, nu verder morgen ontwaakten, moesten zij eerst hun gedachten verzamelen. Karel vertelde, dat op het schip niemand wist, waar zij zich bevonden, want de duistere nacht en de vreeselijke storm maakte elke berekening onmogelijk. Wel vermoedde de kapitein van de ,/Arminius" in denabijheid van de Hollandsche of Duitsche kust te zijn, maar hij wist niet hoever. Hoe groot was dus niet de verassing van den jongen matroos, toen hij zoo onverwacht zijn vader voor zich zag. En toen hij nu de kleine hut betrad en zijn moeder met een vreugdekreet in de armen viel, Erits juichend aan hem hing, dankte hij in stilte den hemel voor de wonderbare redding. Eindelijk maakte zijne moeder zich los, want het was tijd voor het middagmaal en heden hadden zij een vette gans. Erits haalde uit de herberg een kruik bier en weldra zat de familie aan de gedekte tafel en zeker was er in geen Koningspaleis een vroolijker maal dan in de armoedige hut. Karel vertelde zijn avonturen en toen hij den vreeselijkeu nacht schilderde, die hij heden had beleefd, vouwde Anna de handen en sprak: Wat is het treurige oude jaar in een gelukkig nieuw jaar veranderd. Maar toen gij gisteren met den storm en golven streedt, dreef een onzichtbare macht mij naar de kerk, ik moest voor u bidden en God heeft mijn gebed verhoord. Hij gaf u aan ons terug En op nieuw sloot zij den geliefden zoon in de armen, terwijl tranen van vreugde haar over de wangeu rolden. (Slot volgt.) de machine zal slepen tot Ibrail, om van daar vervoerd te worden naar de plaats van besternming. Gedurende de eerste helft der maand Junijl. is door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres vanC. Sels, Antwerpen. Door het hulpkantoor Axel, aan het adres van: M. van IJzerloo, Scheveningen. Tot lid bij den geneeskundigen raad te Batavia is benoemd de heer P. Houtzager Jz., stads-apotheker aldaar. Axel, 4 Augustus. In de zitting van deu ge- meenteraad van heden, zijn de nieuw benoemde raadsleden, de heeren Simon van Hoeve, Jan Wolfert, Levinus de Eeijtcr Jz., Petrus Diele- man Wz. en Dingeman Jacobus Oggel, toegelaten. 7'ft*iaislag, 1 Augustus. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren alhier gehouden, zijn o. m. de navolgeude punten behandeld 1°. is de rekening over 1884 overgelegd, be- dragende in ontvang de som van f 20,801,00^ en in uitgaaf die van f 17,970,36, zoodat er een goed slot is van f 2,830,24^; 2°. is besloten, om ter vervanging van wijlen den heer C. M. van Dixhoorn, als zetter van 's Rijks directe belastingen, geen nieuwe voordracht op te maken, maar zich te houden aan de voor dracht, die in 1884 is ingezonden 3°. zijn goedgekeurd de voorwaarden voor de openbare aanbesteding van de straatverlichting in deze gemeente; en 4°. zijn onderzocht en goedgekeurd de geloofs- brieven van de heeren C. de Bokx en C. J. van Vessem, die oulaugs als leden van den gemeenteraad werden herbenoemd. Zaamslag', 4 Augustus. De leerling J. L. C. Wortman, van de hoogere burgerschool met 5jarigen cursus te Leiden, heeft met goed gevolg het eind- examen afgelegd. Stoppeldijk, 30 Juli. Bij de opening der in- geleverde inschrijvingsbiljetten voor de levering van 126 hektoliters ruhrschepkolen voor de scholen dezer gemeente waren ingekomen vijf biljetten. De minste inschrijver was H. van der Walle, te Boschkapelle, voor f 81,90, aan wien de levering is gegund. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 74 centimen tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen 65 tot 85 centimen; afslag 3 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,10; vette varkens fr. 0,88 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,20 tot fr. 4,60Waregem fr. 3,00 tot fr. 4,41 Thielt fr. 4,09; Deinze fr. 2,50 tot fr. 4,00; St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,83. Met behulp van een 300tal soldaten is de bosch- brand onder Rozendaal, die door een vrij sterken wind werd aangewakkerd, gebluscht. Ook onder Baarle-Nassau is een stuk dennenbosch in de asch gelegd. S. V., werkman in den Frijegas- terpolder (gem. Doniawerstal), heeft verleden week zijn derde kind door verdrinking verloren. Nu gold het zijn 3£jarig zoontje, dat al spelende in het water geraakte en eerst den volgenden morgen werd opgevischt. Een opperman is uit Amster dam verdwenen, zijn twee kinderen ten laste van de openbare kas achterlatende. Even buiten Beerta is de postbode S. Brands door drie mannen aangevallen. De hond van den bode maakte een der drie onschadelijk, waarna B. zich door de vlucht redden kon. Een 9jarige knaap te Oudeschoot (Texel) heeft eens willen beproeven hoe men zich ophangtde onvoorzichtige jongen heeft er het leven bij ingeschoten. Door den commissaris van politie der 2e afdeeliug te Rotter dam wordt opsporing en bericht verzocht van het verblijf van Elisabeth Cornelia Moerman, die met achterlating van vijf onverzorgde minderjarige kin deren de gemeente Rotterdam verlaten heeft. Paarden beschermt men tegen vliegen door hen te wasschen met een afkooksel van notenblaren of schillen in azijn. Te Kralingen is Zaterdagavond het 4jarig zoontje van den tuinman B. verdronken. Een reeks onweders heeft boven Algerie ge- woed. Bij het dorp Chanzy werd een vrouw, die haar kind zoogde, door den bliksem doodgeslagen. Moeder en kind waren verkoold. Tot dusver hebben ruim 900,000 personen de nationale Hon- gaarsche tentoonstelling bezocht. De millioenste bezoeker zal plechtig ingehaald en getracteerd worden en 100 biljetten in de tentoonstellings- loterij ontvangen. Dezer dagen werd gewaarschuwd voor eenige Engelsche ^heeren," die te Amsterdam vertoefden en zich schuldig gemaakt hadden aan een diefstal van 200,000 mark in Duitschland. Ter inwisseling van geld moeten zij zich aan een bankierskantoor vertoond hebben, waarna door de politie de portretten en het signalement zijn uitgereikt. Te Meppel worden de nieuwe aalbessen door de firma Brocades en Steeman dit jaar voor het eerst machinaal tot bessenwijn bereid. Door het kneuzen der bessen, wat tot nu toe tusschen de handen geschiedde, tusschen twee walsen en het persen met een hydraulische pers, worden zonder veel moeite op een dag zooveel bessen uitgepersl, dat men een tiental okshoofden kan vullen. Genoemde firma heeft bovendien een manier gevonden om deu bessenwijn zijn koppig karakter te ontnemen, veroorzaakt door te veel alkohol, die zij tot zoodanig gehalte verminderen, dat dit het gehalte van gewonen wijn nabij komt. Een beroemd zanger vertelt in het Duitsche tijdschrift Ibes het volgende Ik hield mij eens eenige weken in Leipzig op, waar ik gastvoorstellingen gaf, en had een rustige woning gezocht, waarvan de vensters niet aan straat maar op een tuin uitkwamen, en hoopte het dus zeer stil en kalm te hebben. Er kwam echter niets van, want de menschen die beneden mij woonden, hielden er een papegaai op na die, als het mooi weder was, buiten het raam op een stang heen en weder wandelde en een gruwelijk spec- takel maakte. Het beest was gemeen genoeg om het hardst te schreeuwen, wanneer ik begon te studeeren en ik werd zoo kwaadaardig op den schreeuw- leelijk dat ik op wraak zon. Op zekeren dag verzoende ik mij echter met mijn vijand: een onweder was komen opzetten en het water stroomde van den hemel en ik keek eens in den tuin om te zien of er ook schade was aan- gericht, toen de papegaai mijne aandacht trok. Mijne bewoners waren uitgegaan en hadden ver- geten het dier naar binnen te nemenhet had den geheele n zoudvloed op het lijf gekregen, was kletsnat en probeerde, angstig heen en weder loopende en met de vleugels slaande, onder het voortdurend geroep: „0 Heere jeO Heere je het water van zich af te schudden. Het gezicht was zoo grappig dat ik mij niet kan herinneren ooit in mijn leven hartelijker te hebben gelachen, en ik vond de zaak zoo onbe- taalbaar, dat ik mij met den vroeger zoo verwensch- ten vijand verzoende. Een jeugdig attache van het Oostenrijksche gezantschap te Washington wekt daar tegenwoordig door zijne kleeding en door zijne honden de alge- meene verbazing op. Hij verwisselt driemalen daags van toilet; zijn eerste kostuum is van leder vervaardigd, het tweede is van loodkleurig lakeu en het derde is spierwit. Als hij het eerste pak aan heeft, loopt hij met een lederkleurigen bulhond, heeft hij het tweede aan, dan wordt hij door een loodkleurigen dog vergezeld, en wanneer lfij in zijn witte pakje rond- wandelt, heeft hij een spierwitten hond bij zich. Een jong student te Berlijn, die Zaterdag avond op een vroolijk partijtje was geweest, huurde, toen hij naar huis ging, een droschke en gaf den koetsier bevel om naar de ,/Artillerie-Strasze" te rijden. Onmiddellijk toen de muzenzoon in het rijtuig zat, viel hij in slaap en dit overkwam ook den koetsier, waarop het slimme paard op de gedachte kwam om stilletjes te blijven staan. Toen de dag aanbrak werd de koetsier door een paar voorbijgangers gewekt en hij reed, in de overtuiging dat de student, die vooruit betaald had, reeds lang zoude zijn uitgestapt, naar stal en rolde de droschke naar binnen. De student was niet weinig verbaasd, toen hij, Zondagmorgen wakker wordende, zich in een donker verblijf be vond, waarin hij weg noch steg wist; gelukkig kwam onze koetsier spoedig een kijkje nemen en een allergrappigste ontmoeting had plaats. De wakkere paardenmeuner wees zijn passagier eene inrichting aan, waar hij zich door middel van een kop sterke koffie wat kon opfrisschen. De Spaansche regeering heeft thans drie geneesheeren aangewezen, die het stelsel van inenting van Dr. Eerran zullen onderzoeken. Deze drie geneesheeren zullen zich met Dr. Eerran naar Benito, bij Badajoz begeven, waar Dr. Ferran zich sterk maakt de cholera na vijf dagen (de inentingstof, verklaart hij, werkt eerst na dien tijd) te zullen doen afnemen. Het plaatsje Benito zal streug afge- sloten worden, en de bovenbedoelde drie geneesheeren zullen den toestand van elk ingeent persoon nagaau en eene lijst opmaken van hen, die na de inenting bevrijd blijven van de cholera, en van dezulken die er door worden aangetast of er aan bezwijken. Op die wijze hoopt de regeering juiste gegevens te verkrijgen omtrent de waarde van Dr. Eerran's stelsel. Den 29 Juli kwamen, volgens de oflicieele opgave, 3168 cholera- en 1252 sterfgevallen in Spanje voor. De directeur der gevangenis voor vrouwelijke verpleegden te Madrid, van oordeel dat daar meer brandewijn en likeuren werden gebruikt dan met de eischen der gezondheid en der orde vereenigbaar was, had verboden, voortaan wijn of likeuren aan de gevangenen te bezorgen. Zekere Benita Clemente, die haar 17e vonnis reeds achter den rug heeft, wilde zich aan die onthouding niet gewennen en werd geattrapeerd op het binnenhijschen van eenige flesschen brandewijn, haar door haar lieve mama verstrekt. Zij werd in het cachot geplaatst, maar later, op verzoek van haar kameraden, weder los- gelaten. Tot belooning hitste zij toen haar kame raden tot opstand op, en dit nam een zoo ernstige wending, dat de gewapende macht moest tusschen- beide komen om een einde te maken aan dit oproer. Zekere Fallais, een der mannen die in de dagen van Haussmann millioenen bijeenbracht, de doortrekking van den Boulevard St.-Michel te Parijs uitvoerde en onder de rijkste aannemers van Parijs eenmaal een eerste plaats bekleedde, is dezer dagen te Montrouge overladenop stroo. Door dolzinnige speculation was hij tot den bedelstaf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2