Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. No. 2109. Zaterdag 1 Augustus 1885. 25e Jaargang. A AN BESTED1NG. aanbesteed: AA\ TE BESTEDEN: 2) Op Nieuwjaarsdag Binnenland ABONNEMEIT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verwchijnt Dimtdaj. en Vrijjdasavoiid bij den uitgcver p. j. VAN DE I 1 SI D E te Ter Neuzen. Op Doiiderdag, Augustus 1885, 'smorgens 11 ure, zal door ondergeteekenden op het gemeeute- raadbuis alhier in het openbaar, bij eukele inschrij- ving, worden Het uitbreken van keibestrating en het vervoeren van keien enz. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing. Ter Neuzen, 31 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Den 18 Augustus e. k., des namiddags te 1^ uur, zulleu Burgemeester en Wethouders van Kuewacht, ten raadhuize trachten le perceel. Het verbouwen en uit- breiden der bestaande School te Koewacht. 2e perceel. Het bouwen van een nieuwe School met Onderwijzerswoning te Sint Andries. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden den 1 Augustus e. k., des middags te 12 uren. Gedrukte bestekken zijn tegen betaling van 0,75 voor het eerste en van f 1,25 voor het tweede perceel verkrijgbaar bij den Gemeente- Secretaris. C. DIERICK, Burgemeester. H. YSEBAERT, Secretaris. folitieb. Overzicht. Over het kanaal van Mozambique op het groote eiland Madagascar hebben de Franschen 't niet naar den zin. In Parijs is besloten niet tot de verovering van het eiland, maar wel tot het hand- haven van //zijn prestige." Van oorlogeu hebben de Franschen genoeg, men is blij genoeg met de Chineezen tot een vergelijk te zijn gekomen. Dood ongerust maakte men zich al over een ge- rucht, dat Anam in volslagen opstand was. Gerust stellend was echter de depeche van generaal De Courcy, die bericht, dat Thuyet door een deel zijner aanbangers verlaten is en zich heeft terug- getrokken, terwijl hij van Anam zwijgt. FEUILLETO N. „De hofstede heeft hij nog voor weinige dagen verkocht, waarschijnlijk om zich geld voor de reis te verschaffen," zeide hij. „Dat is schandelijk riep de zuster der bedrogene verontwaardigd uit. „De nood heeft den man er toe gedreven," zei hij verontschuldigend,/Werp geen steen op hem. Gij echter, Martha, hebt door mij uw vaderlijk erfdeel verloren, dat gij aan mij vertrouwdet zult gij mij dat ooit vergeven Het meisje greep de hand haars broeders cn hield die vast. „Met vreugde zou ik alles geven om u te bevrijden uit den pijulijken toestand waarin die valsche vriend u heeft gebracht," zei zij snel. „Maar ik zal met mijn verloofde sprekenhij zal u zeker helpen." z/Dat zou ik in geen geval aannemen, Martha, want ik wil geen deelgenoten meer in mijn ongeluk hebben," zei Hendrik. „Ik heb u, mijne familie en mijzelven door mijn ondoordachte handelwijze in nood en zorgen gebracht; laat het ten minste aan mij over, het te trachten weer goed te maken zonder anderen in gevaar te stellen verlies te lijdeu." „Juist, Hendrik, zelf zijt gij de man," zei Anna met een teederen blik op haar echtgenoot. n Wij zijn jong en krachtig; laat ons den moed niet Aan de Roode zee blijven de Italianen zich netselen, het garnizoen gaat wel uit Massowa, maar legert zich in de nieuw gebouwde forten daaromheen. Dat heet een maatregel van gezond- heid. Met Engeland onderhandelt men nog steeds, men zegt zelfs, dat Salisbury de meening heeft geuit, dat het volstrekt noodzakelijk was Khartoem te hernemeu. Met rekent op de toegeuegenheid van den chocolade-kleurigen potentaat van Abessinie, op Johannes. Was de Afghaansche kweslie voor goed opgelost, we zouden eer aan de waarheid van het plan der expeditie gelooven. Maar aan deze zijde van den Hymalaya is nog zooveel onrust, dat de Brit voorloopig niet veel „overalzal halen. Tusschen Perzie en Afghanistan zijn ook troebelen, men zegt, dat te Berlijn zoo'n soort Oostersch Satraap is aangekomen. De tulbandman wou Bismarck eventjes spreken over hulp generzijds bij een eventueelen krijg tusschen den Sjah van Perzie, zijn patroon en den Emir, die permissie heeft gegeven aan de Britten om 10000 man in Kan dahar te legeren. Eenige Russische bladen zijn zeer oorlogzuchtig gestemdwe deelen echter ditmaal niets mede van dat eeuwig geseur over Zoelfikar-pas, Sarakhs, Poel-i-Khatoem enz. Dan hebben de Engelschen nog de lastige kwestie aan de Santa-Lucia-baai. Na heel vriendschappelijk met de Duitschers afgerekend te hebben, meende Salisbury in het gerust bezit te zijn, en komen me daar die Transvaalsche Boeren, die te Berlijn zoo „gemiihtlich" ontvangen werden en vertegen- woordigd door den Vechtgeneraal en zijn maats, komen me daar die Boeren niet bezetten de baai en nemen ze formeel in eigendom. Wat zit daar nu weer achter? „Een last, die Bismarck", zal Gladstone wel zeggen. Een lastig volk die Boeren, ze nemen niet spoedig de vaan weg, die ze eenmaal geplant hebben. Ook op Borneo's noordkust, waar de Engelschen zich hebben neergezet, liggen de Britten overhoop met den Sultan van Broenei, die protesteert tegen afstand van grond, door een onbevoegd inlandsch hoofd aan de Engelschen gedaan. Aan den Ganges beeft de grond nog tusschen- beidedezer dagen werd nog een geheel dorp door de aarde verslonden. Zoo'n ramp brengt nog meer ellende mee, dun de instorting van een steiger te Londen, waarbij ongeveer 80 passagiers, die zich naar een stooinboot zouden begeven, omkwamen, meerendeels vrouwen en kinderen. Erger is het de cholera binnen de muren te hebben, zooals in Spanje. Geconstateerd werden den 27 dezer 2582 gevallen, waarvan 921 met doodelijken afloop. Geen wonder dat de Franschen aan de Pyreneen strenge maatregelen hebben genomen tegen het deserteeren van Spanjaarden langs de passen der natuurlijke grens tusschen die beide staten. Eene particuliere zaak dreigt eene politieke verliezen. Ik zal met u werken, met u sparen en het zal een feestdag voor mij zijn, als wij Martha de geleden schade tot de laatste cent weer kunnen betalen." Het meisje sprong op en drukte de hand op den mond van haar schoonzusterHendrik echter keek zijn vrouw aan met een blik, die scheen te willen zeggen„Gij hebt mij van een groote zorg bevrijd, ik zal er u eeuwig dankbaar voor zijn." De bange neerslachtigheid was van hem geweken, want geen enkel verwijtend woord kwam over de lippen van zijn brave vrouw; wel echter had zij hem tot vernieuwde werkzaamheid opgewekt en weer verschen levensmoed in zijn hart doen ontstaan. n Dat was een treurige en toch ook weer ver- heffende nieuwjaarsdag voor mij," fluisterde dejonge- man in zich zelven, terwijl hij aan het venster trad en naar het besneeuwde landschap keek. Hij beroofde mij van alles, wat ik bezit, maar gaf mij daarvoor een kleinood van onschatbare waarde. De nood is de beste toetssteen van het karaktermij n juweel heeft de proef schitterend doorstaan In dit oogenblik kwamen de beide knapen terug hun wangen gloeiden als rozen, en met voile wangen bliezen zij in de verstijfde handen, die door koude een blauwachtige kleur hadden gekregen. //Nu, is de sneeuwman klaar?'' vroeg de vader. z/Ja, wij hebben hem toch klaar gekregen, hoewel onze handen en voeten er bijna bij bevroren zijn," antwoordde de oudste der knapen." kwestie te worden tusschen Frankrijk en Italie. Zij is deze. Eenige jaren geleden had er in de buurt van Livorno tusschen twee schepen, een Fransch stoomschip en een vaartuig van een Italiaansch huis, eene botsing plaats, waarbij het eerste zwaar beschadigd werd, en een deel der equipage, en daaronder de stuurman Martin, haar graf in de golven vond. De weduwe van Martin wendde zich tot de Italiaansche rechtbank om schadevergoeding, maar werd afgewezen, daar de kapitein van het Italiaansche schip geen schuld had aan het onheil. Madame Martin, met dit vonnis niet tevreden, wendde zich tot een Fransche rechtbank, die haar 15000 lire, door het huis Florio te betalen, toekende. Dit weigerde te betalen. Toen echter een Italiaansch schip de haven van Marseille binnen kwam werd er beslag opgelegd. De proces- kosten beloopen nu reeds meer dan 2 millioen francs. Nog moeten we iets mededeelen over het zooge- naamde verlossiugsleger uit Londen te Zurich aan gekomen, nadat het in Westelijk Zwitserland tot verscheidene rustverstoringen aanleiding had gegeven. Schaaf, een Duitscher, staat aan het hoofd. De vrome schaar maakt het echter zoo bont met al haar /hocus pocus," haar christelijke leer wordt zoo op groote schaal gebruikt tot oplichterijen, haar optreden is zoo kwetseud voor alle zedelijk gevoel, kortom hun comediespel is voor ieder, dien de godsdienst heilig is, zoo walgelijk, dat de voor- stellingen verboden zijn. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning luiden bij voortduring gunstig. Z. M. maakt elken dag een flinke wandeling, is opgeruimd en maakt nu en dan ook wel een rijtoer met een der heeren van Zijn gevolg. Ook H. M. de Koningin en de Kroonprinses genieten een goede gezondheid en maken dagelijks rijtoertjes op het Konii.klijk landgoed. Aanstaanden Zondag zal ter gelegenheid van deu verjaardag van H. M. de Koningin een diner ge- gegeven worden van 22 couverts. Des voormiddags zal in de kapel van het Koninklijk verblijf een godsdienstoefening worden gehouden, waarbij Ds. Bourlier, pred. bij de Waal- sche gemeente, voorganger zal zijn. Aan een particulier schrijven uit Palembang, gedagteekend 19 Juni, ontleent de Arnh. Ct. het volgende De resident is eergisteren hier teruggekeerd, medebrengende de twee moordenaars van luitenant Bueninck, die in confessie zijn. Een van hen heeft reeds tweemalen gepoogd zicb van het leven te berooven. Zij moeten hier voor den landraad te recht staan niet voor den Rogsat te Djambi, want die bestaat niet. ,/Waarom zijt gij niet vroeger in de kamer teruggekeerd, als de koude u zoo hinderde? voer Hendrik voort. uWij scbaamden ons, om het begonnen werk te laten liggen, vader," antwoordde de tweede knaap, /,en hadden elkander daarom beloofd, niet eerder op te houden voor dat gij gereed was." „Braaf gehandeld!" zei de vader, zijne beide kinderen aan de borst drukkend, terwijl zij hem met hun heldere oogen verwonderd aankeken. In gedachten echter voegde hij er bij„De hemel heeft mij in de zwakke kinderen een heerlijk voorbeeld van wilskracht gegeven; welaan dan, ik wil bij hen niet achterstaan." De vrees van den jongen man werd maar te spoedig bewaarheidop zekeren dag verscheen er een commissaris van het gerecht, men legde hem de wissels voor, en daar hij niet in staat was te betalen, werd er beslag gelegd op alles, wat hij bezat. Slechts een korten tijd werd hem vergund, toen mocst hij weg uit zijn huis en met vrouw en kinderen een ander onderkomen onder vreemde onbekende lieden zoeken. Het viel hem niet moeilijk een plaats te vinden; in de geheele streek stond hij als braaf en ijverig bekend, en zijn ongeluk had veel deelneming verwekt. De nieuwe bezitter van de hofstede van Huisman nam hem op en wees hem een zijgebouw tot wooing aan. Deze lag op een heuvel, in de nabijheid van de hofstede en bood een ruim vergezicht op den omtrek Hier schijnt alles rustig; het is nu vastenmaand, in dien tijd zijn de fanatieke lui meer opgewonden dan gewoonlijk. Het garnizoen is op alles voor- bereid; zoo ook Zr. Ms. stoomschip Borneo, dat bier op de rivier ligt. Ons huis wordt dag en nacht bewaakt door 12 man; de dames komen het fort niet uit en de kinderen durft men niet meer naar school zenden. Daaruit blijkt wel, dat de ongerustheid niet geweken is; of er werkelijk iets broeit, zal echter de tijd moeten leeren. "Wij zijn op alle even- tualiteiten voorbereid. Eergistermorgen is door de politie te Rotter dam een kantoorbediende aangehouden, ;die ter zake van valschheden in geschrift en misbruik van vertrouwen een jaar celstraf heeft ondergaan, waartoe hij door het gerechtshof te 's Gravenhage in het jaar 1883 veroordeeld is. Hij was sedert dien tijd in het algemeen politieblad gesignaleerd, op grond dat hij voortvluchtig was; thans is ge- bleken, dat hij naar Amerika geweest en van daar weder teruggekeerd is. Hij is naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam overgebracht. Door den Minister van Kolonien zijn te Brussel een aantal helmhoeden voor het Indische leger besteld. Het Yaderland maakt hierbij de volgende op- merkingen Dat het bericht volkomen juist is, wordt ons van betrouwbare zijde verzekerd. Tevens wordt daarbij gevoegd, dat de opdracht aan den Bel- gischen leverancier is geschied, zonder dat de Nederlandsche industrie in deze zaak is gekend. Reden over deze bevoorrechting is onbekend. De Belgische fabrikant is niet, wat men wellicht meenen zou, uitvinder van dit model; het is in- tegendeel een vrucht van het vindingrijk vernuft van ons Departement van Kolonien. Waarom deze levering niet bij openbare aanbesteding gegund? Het is ons bekend, dat er Nederlandsche fabrieken zijn, die volkomen in staat zijn het gevraagde te leveren, ja licht in beter kwaliteit en tegen minder prijs dan de Belgische fabrikant. Zonder twijfel zou dus een Nederlandsche fabriek, had men den gebruikelijken weg ingeslagen, de levering hebben gekregen. Is het te veel gevergd, als men er op aandringt, dat de Nederlandsche nijverheid niet opzettelijk tegengewerkt en achteruitgezet wordt? Een treurig drama werd Dinsdag bij de cor- rectioneele kamer der rechtbank te Assen behandeld. De twaalfjarige Anechien Gelmers toch stond terecht wegens vergiftiging van haren vader Klaas Gelmers. Een vader door zijne dochter, nog een kind, ver- giftigd gruwzame gedachte. Wie veroordeelt reeds niet dat kind, maar wie zal tevens geen rekening houden met de omstandigheden, waaronder dat kind werd opgevoed, waaronder dat kind leefde aan. Naar het westeu echter blonk in de verte de blanke spiegel der Noordzee, en dikwijls droeg de wind het bruisen der branding over tot in de kleine met stroo bedekte hut. De betrekking, die Hendrik bij zijn meester bekleedde, was niet veel beter dan die van knecht, en hoewel de eerste alles deed om hem den last der dienstbaarheid te verlichten, kon hij hem toch geen andere betrekking aanwijzen. Hendrik zelf, was met zijn lot tevreden; hij verwierf door zijn trouw en werkzaamheid in korten tijd het vertrouwen van zijn meester, die hem zooveel mogelijk bevoordeelde. Anna had met behulp harer jongens de zorg voor den tuin op zich genomen, en het scheen dat er bizonderen zegen op haar werk rustte. Zij had de schoonste vrucht van het geheele kerspel en daarmede verdiende zij een flinke spaarpenning. Aan het venster achter de bloemen echter zat Martha, de zuster van Hendrik, en werkte ijverig met de naald. Zij was niet meer verloofd, want toen haar minnaar vernam, dat door het ongeluk haars broeders haar vermogen mee verloren was gegaan, trok hij zich terug en Martha was blij het onedele karakter van haar gewezen verloofde nog tijdig genoeg ontdekt te hebben. Zoo leefde de kleine familie stil en tevreden voort en als Hendrik na hard werk terugkeerde in de kleine hut, dan had hij nauwelijks een andere wensch, dan dat dit huisje met goed onderhouden tuin zijn eigendom mocht worden. TER VEIZEVSTHK (01 RUT (M <h

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1