fiemengde berichten. Landbouwberichten. Buitenland. Naar rangorde kan uit een eu ander door de prijs- winners eene keuze worden gedaan. Hetgeen, na dekking der onkosten, van de entreegelden der toeschouwers mocht overblijven, komt ten bate der Maatschappij voor kinderspeeltuinen. Naar aanleiding van een verzoek van ambte- naren bij de te]egrapbie, om wijziging in de uit- betaling van hun traktement, is door den Minister bepaald, dat voortaan die uitbetaling bij wijze van voorschot maandelijks zal kunnen plaats hebben. Het Brusselsche dagblad Les Nouvelles ver- neemt, dat bij de instructie der zaak van Jeanne Lorette merkwaardige bizonderheden aan bet licht zijn gekomen nopens den aard der betrekking, welke tusscben haar en den Japanschen zaakge- lastigde bebben bestaan. Sakurada zou volgens genoemd blad er slechts met veel moeite in ge slaagd zijn, de betrekking met Jeanne aan te knoopen; zijn huwelijksbeloften verlokten haar niet en zelfs nadat een formeel huwelijksaanzoek bij baar ouders was gedaan, moesten nog invloedrijke vrienden, die boog opgaven van de schitterende positie, welke zij afwees, zicb veel moeite geven om baar van haar weigering terug te brengen. Toen men hierin geslaagd was, vertoefdc Sakurada gedurende zes maanden bijna voortdurend te Molen- beek, ter verschuiving van het huwelijk zicb steeds beroepende op zijn verplichting om van het Japansch Gouvernement vergunning te bekomen voordat bij een huwelijk kon aangaan. Onder verwijzing naar de groote kosten en het vermoeiende van dat telkens heen en weer trekken naar Molenbeek, wist hij, volgens genoemd blad, Jeanne te over- reden, zicb in Den Haag te vestigen en haar over te balen in het hotel der ambassade haar intrek te nemen totdat haar meubelen zouden zijn aangekomen. Daarop betrok zij een woning in de Witte-de-Withstraat maar verwisselde deze spoedig met een andere aan den Kanaalweg, zooals Les Nouvelles meende te kunnen verzekeren met het doel om daar zoo min mogelijk opgemerkt te kunnen wonen. Ook door het onderzoek, omtrent haar verblijf in het hotel der ambassade iugesteld, zouden stellige bewijzen zijn aan het licht gekomen, dat Jeanne op de verkregen trouwbelofte vast meende te kunnen rekenen. Omtrent de oester-cultuur schrijft men aan het Dagblad o. a. het volgende: Iudien ik mij verstout het algemeene wachtwoord te breken, dan is het omdat ik in de heerschende opinie niet deel, doch van oordeel ben, dat het voor de provincie Zeeland eer schadelijk dan voor- deelig moet zijn, als vreemde werkkracht en vreemd kapitaal zooveel mogelijk worden geweerd. De Chineesche muur moet valleu. Er ligt in Neder- land een aanzienlijk kapitaal braak. Ik heb hier niet alleen het oog op het geld, dat renteloos in ijzeren kisten wordt geborgen, maar vooral op dat, hetwelk in verschillende soorten van fondsen be- legd is, die hun bezitters geen anderen arbeid verschaffen en geen andere afleiding, dan het periodiek hanteeren der couponschaar oplevert. Wordt dit kapitaal, of al ware het slechts een klein deel daarvan, gestoken in een zoo winstgevend bedrijf als de oester-cultuur ongetwijfeld is, dan zullen daarbij tal van menschen ook buiten Zeeland gebaat worden. Ik weet wel, dat een algemeene kruistocht van het kapitaal naar de Bank van Yerseke, de pachtsommen der (aan den Staat be- hoorende) perceelen aanmerkelijk zal doen klimmen en dat daardoor enkele bewoners van Zeeland eenige winst zullen derven, doch ik weet evenzeer, dat de geheele provincie slechts winnen kan bij de verhooging der bewegelijkheid, die daardoor op haren bodem zou outstaan. Hierbij verdient echter de vraag te worden overwogen, of niet een verdere uitbreiding der oester-cultuur van nadeeligen invloed zal zijn op den prijs der oesters. De trek naar Zeeuwsche oesters is in het buiten- land, en wel voornamelijk te Louden, Edinburgh, Glasgow, St. Petersburg, Berlijn en Parijs zoo groot, dat gewoonlijk aan alle aanvragen niet kan hem verloren is gegaan, of heeft hij u zwaarder schade berokkend?" „Gij weet, dat Huisman mijn beste bekende was, want de benaming van vriend kan ik na zijn trouweloosheid onmogelijk op hem toepasseri," ver- telde Hendrik. „Onze velden grenzen aan elkander, wij bezochten elkander wederkeerig en stonden elkander met raad en daad ter zijde, waar het noodig was. Huisman ging algemeeu door voor den meest welgestelden grondbezitter in Muurbeck en hij had kunnen aankloppen waar hij wilde, niemand zou hem een verzoek hebben geweigerd. Hij had een belangrijke houtlevering aangenomen, die van Emden uit naar Holland zou gaan; zijn gereed geld was echter niet toereikend om zijn verplichtingen tegenover zijn leverancier na te kunnen komen, als deze zich niet tevreden had gesteld met wissels, onder voorwaarde, dat deze nog voorzien waren van een andere soliede hand teekening." „En die handteekening gaaft gij vroeg Anna, toen haar echtgenoot zweeg. Hij knikte toestemmend. „Kon ik het hem, den vriend, zooals hij van mij scheen, weigeren? Zou hij het ook niet voor mij hebben gedaan, als ik in hetzelfde geval was geweest „Is dat zoo'n groot offer, Hendrik?" vroeg het jonge meisje, de zuster van den man, die van het gewicht van de handteekening geen begrip had. Door het plaatsen van mijn handteekening ben ik zelf voor het op den wissel voorkomende bedrag worden voldaan. De uitbreiding zou enorme ver- houdingen moeten aannemen, grooter wellicht. dan bestaaubaar is met de beschikbare oppervlakte voor de oesterteelt geschikt, eer de oesterprijzen er noemenswaard onder zouden lijden. Eenige jaren geleden, toen de oesterteelt in Zeeland niet kunst- matig werd bevorderd, was het getal oesters, dat jaarlijks aan de monden van de Schelde werd gewonnen, zeer gering in vergelijking van thans. Toch was de prijs der oesters toen lager. Vele middelen tot verhooging van de opbrengst van een oesterperceel (een gedeelte van een oester- bank, gewoonlijk ter grootte van 5 hektaren) waren reeds beproefd en als ondoelmatig afgekeurd, toen de methode werd uitgevonden, die thans nog algemeeu met volkomen succes in toepassing wordt gebracht. TER AEUZEN, 28 Juli 1885. Weder is alhier aan de loskade van het spoor- weg-station eene buitengewone levendigheid. Niet minder dan 9 stoombooten liggen ter plaatse te lossen en te laden. Algemeen wordt de behoefte gevoeld aan geschikte losplaatsenenkele vaartuigen moeten met lossen op geschikte gelegenheid wachten, andere kunnen door deze omstandigheid onze haven niet aandoen. Dat dit den handel en onze ge- meente nadeel berokkent is licht te begrijpen. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft dit jaar in de volgende gemeenten de daarachter gevoegde somrnen op- gebrachtAxel f 21,97, Boschkapelle f 1,46, Clinge 1,64, Graauw 3,64$ Hengstdijk f 0,78$ Hoek f 11,Hontenisse f 6,54, Hulst 9,41, Koewacht f 2,06, Ossenisse f 2,94$, Overslag 0,94, Philippine f 2,72, Sas van Gent/ 4,77, Sint Jansteen f 3,05, Stoppeldijk f 4,40, Ter Neuzen f 38,15, Westdorpe 6,33, Zaamslag 14,06$ en Zuiddorpe 7,86. Axel, 28 Juli. De heer J. H. Geselschap, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Melis- kerke op Walcheren. SIiiis. 27 Juli. De heer Dr. A. S. E. Talma, predikant te Nigtevecht, heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedankt. Nieuwvliet, 24 Juli. Bij de Hervormde ge meente alhier is beroepen de heer A. J. Meer'ourg Snarenberg, predikant te Heumen en Maiden, in Gelderland. Volgens het verslag over den landbouw in 1883 waren er 876,623 melkkoeien in Nederland. Daaronder zijn er die meer dan 5000 liters melk per jaar geven, de meesten 50002000 liter en eenige die nog minder leveren. Een menigte personen zijn er noodig om die koeien twee- of driemaal daags te melken, waarom dit door mannen en vrouwen van elken leeftijd wordt gedaan, en daaronder zijn velen, die dat werk niet goed, sommigen zelfs zeer slecht uitoefenen. Melken is een kunst, die moeielijk aangeleerd kan worden. Er zijn personen, die van hunne jeugd af bekend zijn als goede melkers, maar er zijn velen, wien het nooit gelukt is dit goed te leeren en die eene goede melkgevende koe op den duur niet vrij van gebreken in den uier kunnen houden. Door de wijze, waarop de melk uit den uier verkregen wordt, door het melken, kan het melk geven der koeien bevorderd of benadeeld worden Niet alleen dat de boer zich schade berokkent, door onbekwame melkers onder zijne koeien toe te laten, maar ook door van tijd tot tijd andere personen voor het melken te gebruiken daar de koeien gehecht zijn aan den persoon die gewoon is hen te melken en er zelfs gevonden worden, die niet gemakkelijk een anderen melker toelaten. Een goed landbouwer moet toezien aan wien hij het melken toevertrouwt en vooral of de uier verantwoordelijk geworden, dat is het geheele ge- heim," zei Hendrik met zonder eenige bitterheid in den toon. „Reeds voor eenige weken was deze wissel vervallen en Huisman verzocht mij voor de iuiossing te zorgen, daar hij het zelf op dat oogenblik niet kon doen. Zoodra het geld uit Holland kwam, zou ik het geld terugkrijgen. Met alle inspanning verschafte ik toen raadmaar niet alleen bleef het geld uit Holland uit, maar voor tien dagen kwam het bericht, dat het schip, dat het hout aan boord had, in den laatsteu noordoosten storm op de kust van het eiland Wieringen in de Zuiderzee gestraud is en dat de geheele lading verloren is gegaan." Had Huisman niets verzekerd?" vroeg Anna ontroerd. „Hij dacht, dat er op de korte reis van Emden naar Amsterdam niets te vreezen was," antwoordde Heudrik, /daardoor bespaarde hij de premie en nam de risico op zich. Maar niettegenstaaude de jobstijding scheen hij nog goeden moed te hebben en zei mij dat deze slag wel is waar hard trof, maar toch te overkomen was. Het is anders uit- gekomen en hij heeft of zijn toestand werkelijk nietgekend of dien met opzet verzwegen." „Ik vrees het laatste, Hendrik!" zei Anna op zachten toon. „Gij hebt u weer door uw goedhar- tigheid mee laten slepen en moet er nu voor boeten. Maar stelt Huismau's bezitting u niet schadeloos De jonge man schudde droevig glimlachend het hoofd. (Wordt vervolgd.) telkens goed wordt uitgemolkenhoe beter dit gedaan wordt, des te meer melk verkrijgt men en des te langer houdt het melkgeven aan. Vooral voor jonge koeien, ,/vaarzen," die het eerst aan de melk gekomen zijn, is dit van belang, daar in zekeren zin door oefening van het orgaan de beste raelkgeefsters gevormd worden. Daarbij is de aatste melk rijker aan vet en hoe beter dus het uitmelken geschiedt, des te beter melk verkrijgt men. Noodig is het bij het melken zich stipt aan den bepaalden tijd te houdenbijv. als men twee maal daags mdkt, des morgens en des avonds den tijd zoo te kiezen, dat er gelijke tijdruimten tusschenbeide vallen. De koeien, daaraan gewoon, zullen, in de weide loopeude, dan eerder tegen melktijd zich naar het melkhok of de plaats waar zij gemolken worden, begeven; en indien dit niet het geval is, moeten ze opgehaald, m. a. w. daarheen gedreven worden, hoe bedaarder hoe minder haastig dit geschiedt, des te beter. Zonder slaan of schoppen bij een verkeerden stand der koe, moet de melker zich plaatsen, en zoo noodig, het spantouw aanleggen. Hij werkt zonder over- haasting, want hoe rustiger de koe is, des te beter schiet de melk, d. i. ze verzamelt zich uit de klierblaasjes in de verschillende afvoerkanalen in de zoogenaamde melkkamers, die zich boven de tepels, ,/spenen," bevinden. Er zijn veehouders, bij wie wij elke koe in de weide gemakkelijk in handen kunnen krijgen, maar ook anderen bij wie dit zeer moeielijk is, en het vee onrustig om ons heen loopt. Dit ontstaat door de wijze waarop dagelijks het vee wordt behandeld want als ruwe personen gewoon zijn te slaan, of niet op zachte wijze met de dieren om te gaan, is het vee onrustig. Hoe rustiger koeien des te beter voor den boer, daar ook de opname van voedingstoffen beter geschiedt bij rustig vee, en daardoor de uitkomsten zooveel gunstiger zijn. Men schrijft ons De aardappelen-oogst is in Gelderland en Overijssel wat de vroege soorten betreft in vollen gang. De opbrengst is voldoende, maar de knol is klein van stuk; van de 100 oude roeden wordt niet meer dan 18 h 22 mudden gerooid. De late soorten staan prachtig en beloven grooter opbrengst. Van de „ziekte" is nog nergens een spoor te ontdekken. De havenwerken te Autwerpen werdeu eer- gisteren (26 Juli) ingewijd, in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin der Belgen, het Koninklijk gezin, het corps diplomatique, de Mi nisters, den Senaat, de Kamer van vertegenwoor- digers en een onafzienbare volksmenigte. Het schoonste weder begunstigde de plechtigheid. Aut werpen heeft, zoo schrijft men van daar, de handelsgrootheid heroverd welke het drie eeuwen geleden bezat. De reusachtige werken, thans vol- tooid, hebben meer dan honderd millioen francs gekost. Het merkwaardigste er van is een kade, 3500 meter lang, gemiddeld 100 meter breed, over hare gansche uitgestrektheid met minstens 8 meter diepgang bij laag getij, zoodat op elk uur de zwaarste schepen ze kunnen naderen. Koning Leopold werd met een vloot van vijftig stoombooten afgehaald van Teempsche, alwaar hij, de Koningin, de andere Vorstelijke personen en de vertegenwoordigers der mogendheden, zich aan boord van den Prince Baudouin begaven. Op de stoomboot Emeraude volgden de Belgische Ministers en parlementsleden. Deze ,/blijde intocht" van nieuwerwetschen aard en waarbij hetgeschut bulderde, leverde een grootsch schouwspel op. De ontvangst te Antwerpen op de nieuwe kade was indrukwekkend. De burgemeester riep aan de doorluchte gasten bij het ontschepen het welkom toe. Te Keulen heeft een onzettend ongeluk plaats gegrepen. Donderdagmiddag tegen 1$ uren stortten plotseling twee huizen in de Houtstraat om. Zij werden bewoond door 16 gezinnen. Alles had in een oogwenk plaats. Na enkele minuten zag men nog slechts een woesten puinhoop, in een dichte stofwolk gehuld. Onmiddellijk schoten vele per sonen toe om de ter neder geploften hulp te ver- leenen. Yele vrouwen en kinderen werden nog gelukkig gered. Onder het puin waren 60 personen bedolven, van welke het meerendeel reeds is op- gegraven. De braudweer was terstond op de plaats des onheils aanwezig en verrichtte met groote energie het gevaarlijk werk der redding. De gewonden werden in het Gasthuis gebracht. Hun cijfer bedroeg 28. Velen van hen zijn zoo erg getroffen, dat zij vermoedelijk aan de gevolgen zullen bezwijken. Het tooneel der verwoesting is aangrijpend. De deelneming der bevolking in 't droevig geval is zeer levendig. Er hebben bij deze ramp weder zeer treffende tooneelen plaats gehad, welke aan 't gebeurde een tragisch karakter verleenen. Tot overmaat van ramp zijn ook de kranen der waterleiding gebroken, zoodat het water in de kelders loopt, waar nog velen hun redding wachten. De kreetmijn kind verdrinkt, werd uit de diepte vernomen. Een jongske werd dood te voorschijn gehaald, terwijl ook een man reeds dood zou zijn gevonden; hij had zware wonden aan 't onderlijf. Een paar na- burige huizen zouden ook op het vallen staan. Een dokter werd wonderdadig gered. Toen hij in huis was nam hij een vreetnd geluid bij de muren waar, en raadde dus om een bouwmeester te roepen. Plotseling hoorde hij een kraken en en vluchtte met een aan de deur staand meisje op straat. Beiden bleven zij nu beveiligd. Als een bewijs dat de kaatspartijen in noordelijk Friesland weer druk in zwang komen, meldt men, dat op den kaatswedstrijd te Beetgum niet minder dan 78 jonge mannen elkander den prijs betwistten. Voor de madenziekte bij schapen wordt thans met den besten uitslag in het noorden van ons land een meugsel van peper en zout, het eerste 3 deelen, het tweede 1 deel, aangewend. Een theeblad, vervaardigd uit 53000 stukjes van post- zegels, is te zien bij de firma van Mingelen, op het Spui te 's Hage. Bij een trouwplechtigheid te Zwolle werd voor de algemeene armen o. a. een biljet van 1000 gecollecteerd. Te Postel en Loinmel, twee dorpjes op de Belgische grens, hebben deze week hevige Soschbranden gewoed; de oorzaak is onbekend. De landbouwer J. B. Bouma, te Uithuizen, heeft bij 5 moedereenden 61 jonge kuikens loopen. Zij waren op 63 eieren te broeden gezet. Bij een zwaar onweder te Torre-Cajetani, een dorp nabij Anagni, zijn Don- derdag 13 personen door den bliksem gedood en 22 ernstig gewond. De groote hitte veroorzaakt in de Vereenigde Staten veel slachtoffers. Te New-York, Brooklyn en Philadelphia sterven da gelijks verscheidene personen ten gevolge van be- roerten, door de warmte veroorzaakt of door zonne- steken. Terwijl Zondag te Chattam de passagiers aan boord van een plezierboot, die aan een steiger lag, gingen, stortte de steiger gedeeltelijk in. Ongeveer 80 menschen, meest vrouwen en kinderen, vieleu in het water. Hoevele verdronken zijn, is nog niet bekend. In de provincie Friesland zijn de volksver- maken aan de orde van den dag. Ze zijn er van ailerlei soort, harddraverijen tot zelfs in de kleinste dorpen, kaatspartijen en zeilwedstrijden, tot welke laatste de vele meren zich bij uitstek leenen. Voor den grooten jaarlijkschen zeilwedstrijd te Grouw op 1 Aug. zijn belangrijke prijzen uitgeloofd. Den 2 Aug. zal te Franeker eene door de gymnastiek- vereeuiging ,/Olympia" geregelde groote uitvoering van onderscheidene gymnastiekvereenigiugen plaats hebben, waaraan vele feestelijkheden, optocht, concert, illuminatie en bal, zullen worden verbondeu. De politie te Amsterdam heeft verschillende bankierskantoren opmerkzaam gemaakt op de aan- wezigheid van een viertal personen, als gentleman gekleed, en voor de mogelijke kwade praktijken dezer personen gewaarschuwd. Binnen weinige dagen zal de politie in de gelegenheid zijn, de photografien dezer ongewenschte gasten te doen geworden aan hen, tot wie de waarschuwing is gericht. Zoudagavond werd een der verkoopers van Recht voor Allen, het socialistisch orgaan van den heer Domela Nieuwenhuis, op den Dam te Amsterdam in hechtenis genomen en naar het bureau der 2e sectie gebracht. Spoedig daarop werd hij weder losgelaten. Naar wij vernemen hadden eenige voorbijgangers den verkooper beleedigende woorden aangaande den Koning hooren uiten. Zij gaven daarvan kennis aan een agent van politie, die den man arresteerde. Maandag zou het voorloopig onderzoek dezer zaak, gisteravond ternauwernood aaugevangen, worden voortgezet. Twee oude kennissen die vroeger Koning en Vaderland gediend hadden, kwamen ongeveer vier weken geleden elkaar op weg tegen. De een was, nadat hij den den dienst had verlaten, gehuwd en kon goed in zijn levensonderhoud voorzien, terwijl de andere in diepe armoede verkeerde. De gehuwde man had medelijden met zijn ouden krijgskameraad en bood hij hem voorloopig logies aan, teneinde werk te zoeken. Vrijdag tehuis komende vond bij het grootste gedeelte van het huisraad verdwenen, dat door zijne vrouw was verkocht die met dezen huisvriend een reisje is gaan maken. Het nieu.we boek van Dr. Chapman een offer aan den tijdgeest getiteld: De Cholera is te genezen" zal binnen weinige dagen gereed zijn. Het beoogt eene demonstratie van de oor- zaken, de niet besmettelijkheid en de beste wijze van behandeling dezer ziekte. Het boek zal worden uitgegeven door de heeren Churchill. Volgens Die Hausfrau krijgt men een voor- treffelijk middel tegen de koorts, wanneer men den citroen in stukjes snijdt en met drie glazen water opkookt; dit bittere aromatisch afkooksel moet de werking van de chinine nog overtrelfen. Men meldt aan de Leidsche Ct.Nog maar weinige jaren geleden regende het om dezen tijd onophoudelijk, en toen verklaarden geleerden van den sterrenhemel, dat die nattigheid was toe te schrijven aan buitengewone zonnevlekken, die op de zon ontdekt waren. Zulke vlekken gaan echter weer over, totdat nu onlangs weer verbazend groote zonnevlekken op de zon waren waargenomen. Zij zijn zelfs met het bloote oog door een zwart ge maakt glas te zien, en eene van die vlekken beslaat eene oppervlakte van wel vijftig ballen zooals wij bewonen. Hoe brandt nu de zon bijna dagelijks aan den onbewolkten hemel, en waar blijft nu de zoo lang gewenschte regen voor het verschroeide aardrijk De 15jarige C. B., scheepsjongen aan boord van het op de Merwede nabij Dordrecht liggend Rijn-aakschip Mainz 9, was eergistereunamiddag omstreeks 7 uur met een vlieger op de rivier gaan spelevaren en keerde te half 9 uur naar boord terug. Daar eene poging om het touw der schuit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2