Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAWBESTEDIHfi. No. 2108. Woensdag 29 Juli 1885. 25e Jaargang. A AX TE BESTEDEN: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit blad verschijnt Dinsdas- en Vrljdagavond bij den ult£cver P. J. V 1 N DE SANDE te Tep Neuzen. Den 18 Augustus e. k., des namiddags te 1$ uur, zullen Burgemeester en Wethouders van Kuewacht, ten raadhuize trachten le perceel. Het verbouwen en uit- breiden der bestaande School te Koewacht. 2e perceel. Het bouwen van een nieuwe School met Onderwijzerswoning te Sint Andriea. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden den 1 Augustus e. k., des middags te 12 uren. Gedrukte bestekken zijn tegen betaling van f 0,75 voor het eerste en van f 1,25 voor het tweede perceel verkrijgbaar bij den Gemeeute- Secretaris. C. DIEBICK, Burgemeester. H. YSEBAERT, Secretaris. JPolitieli Overzicht. In Spanje zwaait de Engel des doods op aller- vreeselijkste wijze zijn sikkel. Afgescheiden van complotsmederijen van rustverstoorders zijn er treurige tooneelen van schrik en paniek te over. Men vlucht, men ontvlucht den dood, zoo mogelijk. De landsdistricten van Cuenga en de provincien Saragossa en Alicante staan met Valencia bovenaan op de dagelijksche doodenlijst. In laatstgenoemde provincie bedraagt het aantal aangetasten gemiddeld per dag 600, waarvan ongeveer, trots Ferran's inenting, 450 bezweken. De meeste gevalien doen zich te Madrid voor onder de lagere standen in de voorsteden, waar de rioleering veel te wenschen overlaat en in de huizen waar vroeger sterf- gevallen waren voorgekomeu onder de vluchtelingen van Aranjuez. Eene les voor de klagers over hooge belasting tengevolge van graehtdemping, rioleering en al wat strekt om als gezondheids- maatregel dienst te doen. De meer gegoede klassen worden weinig door de epidemie aangetast, meldt men uit Spanje. Twee en twintig duizend offers zijn reeds gevalien. En in Dresden viert men feest. Duizenden turners zijn er sameu om hunne hblsbrekende toeren aan de wereld te vertoonen, niet altijd met even gunstigen afloop. Het op het terrein aanwezige gebouwtje van het Roode Kruis is er niet overbodig, wijl er 351 personen wor den behandeld. De meesten hadden wel is waar kleine verwondingen, anderen gevoelden zich onwel. FEUILLETON. i) Op Nieuwjaarsdag, De kust lag onder een dicht, verblindend sneeuw- kleed begravenhongerige kraaien vlogen krijschend over het winterlandschaplichte sneeuwvlokken dwarrelden langzaam uit de wolken en vielen loodzwaar op de aarde. Dicht bij de kust lag eene kleine hofstede, uit het woonhuis en twee zijgebouwen, die tot stal en schuur dienden, bestaande. Het eerste was klein; de vensters waren om het doordringen der koude te beletten, met mos bedekt, terwijl achter de ruiten een rij bloempotten met maandrozen, enz. zichtbaar waren. Boven aan den rand van het rieten dak hing een krans van ijskegelsuit den schoorsteen echter steeg langzaam en traag een dichte rookwolk en vermengde zich met de grauwe lucht. In de groote, maar lage kamer, die het grootste gedeelte van het huis innam, heerschte een aangename warmte, veroorzaakt door een grooten kachel. De blankgeschuurde tafels en stoelen van dennenhouten de frissche gordijuen voor de vensters, die in zuiverheid met de sneeuw konden wedijveren getuigden van de zindelijkheid der huisvrouw. Deze, een jonge vrouw van ongeveer vijfentwintig jaren, stond bij den kachel met een of anderen huiselijken arbeid bezig. Op haar gelaat bloeiden De zwaaioefeningen aan de ringen door Hollandsche turners vonden veel bijval en over het algemeen kon ons volkje zich met de Duitschers meten. Mogen ze met heele armen, beenen en ribben wederkeeren In Frankrijk maakt men toebereidselen om het lijk van Courbet te Toulon te ontvangen en te Parijs wordt de ex-Koningin van Spanje, Isabella, deftig ontvangen, heel anders dan Alfonso voor twee jaren, die als figurant, kolonel der Uhlanen, te Parijs gespuwd werd. In de Kamers zitten de vertegeuwoordigers van het Noorden en die van het Zuiden elkander in het haar wegens in- voerrechten op katoenen garens. De katoenspinners van het Noorden willen ze handhaven, de zijde industrieelen van het Zuiden zien ze liever afge- schaft om de concurrentie van half-zijde en half- katoen tegen Duitschland. Nieuwe berichten, dat de Mahdi al weer dood is, nu aan de pokken, kunnen in Wight niet anders dan welkom zijn, al zou men oppervlakkig zeggendat doodsberichten slecht voegen bij festiviteiten. De berichten uit Zuid-Afrika konden gunstiger zijn. In een druk bezochte vergadering te Vrij- burg heeft men ernstig geprotesteerd tegen de inlijving van Stellaland bij de Kaapkolonie en zich voorgenomen tegen zulk eene inlijving in verzet te komen. Transvalers en inboorlingen van Basoeto- land komen zich ongevraagd in Bechuanaland ves- tigen, waarover het opperhoofd klaagt. Daar bij den Oranjestroom moet nog eens het zwaard uit de schede, zal alles tot rust komen. Nu we toch over Afrika's toestand schrijven, moeten we ter loops mededeelen, dat de Franschen in hunne kolonien aan Senegal en Gambia door de volken uit Dahomey worden aangevallen. Yolgens berichten van de Goudkust heeft een leger van 6000 man een lOtal dorpen onder Fransch protec- toraat in brand gestoken, grijsaards en vrouwen vermoord en ongeveer 1000 jongelieden en kinderen van beiderlei sexe medegevoerd, om te dienen bij de jaarlijksche menschenoffers in het Koningrijk Dahomey. Wij hopen de volgende maal te kunnen mededeelen, dat deze berichten onwaar zijn, of dat eene expeditie Europeesche troepen dien barbaar te Dahomey te lijf gaat. Over den stand der kwestie tusschen Engeland en Rusland schrijven we ditmaal niets, aangezien de zaken niets vorderen. Aan Turkije heeft John Bull de verzekering van vriendschap gegeven zeker een speldeprik voor den Czaar en voor de op kolonien loerende natien aan de Middellandsche zee, voor wie de groote heer te Stamboel Tripoli heeft doen bezetten. Nog moeten we mededeelen, dat in den Franschen Kabinetsraad de Minister van Marine omtrent den toestand in Kambodscha mededeelingen van zoo de rozen der gezondheidhelder keken de blauwe oogen in het rond, en uit haar vlugge bewegingen sprak een zekere energie en wilskracht. Aan een der vensters zat een jong meisje, vlijtig naaiend, terwijl aan een zijtafelije twee vroolijke, gezonde knapen met looden soldaatjes speelden. Aan de groote, vierkante tafel in het midden der kamer echter zat een man en scheen ijverig in de voor hem liggende brieven en boeken te studeerennu en dan fluisterde hij zacht een getal, dat hij vervolgens in een der boeken opschreef. Plotseling stond hij op en liep de kamer eenige keeren op en neer. Het was een hooge krachtige gestalte van bijna dertig jaren, zijn gang was elastisch, en de gespierde armen en breede schouders duidden buitengewoue kracht en volharding aan. Blond haar en een gekrulden baard omgaven het bloeiende gelaat, waarop de stempel van onbegrensde goedheid gedrukt was. In dit oogenblik echter lag er een duistere wolk op het voorhoofd van den man; treurig en bezorgd rustte zijn oog op den grond, en nu en dan keek hij met een smartelijke uitdrukking naar de vrouwen. //Wilt gij niet een sneeuwman bouwen, kinderen?" zei hij eindelijk tot de spelende knapen; vvoor zulke jongens is de winterlucht gezondzij verhardt en doet het bloed sneller door de aderen vloeien." Als hadden de twee op deze vraag gewacht, pakten zij suel de soldaten in een doos, zetten hunne mutsen op eg stormden naar buiten. ernstigen aard deed, dat men onmiddellijk besloot den gouverneur Thomsom herwaarts te laten komen, om persoonlijk de noodige ophelderingen te geven. De heer Thomsom zou dientengevolge den 27 dezer maaud vertrekken. Inderdaad zijn de laatste berichten uit Kambodscha (tot 14 Juni) van ernstigen aard. De opstand houdt nog steeds aan en voortdurend hebben bloedige gevechten plaats. De handel is totaal verlamd, de Chiueesche koop- iieden van Pnum-Pneh, die het grootste gedeelte van den handel in handeu hebben, zijn alien van daar vertrokken; de zeevisscherij in 1884 werd voor bijna 6 millioen francs aan visch uitgevoerd staat dit jaar zoo goed als stil en de ontvangsten der //Compagnie des messageries fluviales" zijn met 60 pCt. verminderd. „Deze ongunstige toestand," aldus luidt verder het bericht, //is uitsluitend te wijten aan den gouverneur Thomsom, die hoogst onhandig en zonder eenigen tact is opgetreden." HH KK. HH. Prins en Prinses Yon Wied zullen deze week waarschijnlijk //De Pauw" ver- laten en zich begeven naar een landgoed in de nabijheid van Neuwied. Ook Zondag, den 26n, woonde het Prinselijk echtpaar de godsdienstoefening bij onder gehoor van Ds. P. S. Bartstra, te Wassenaar. Een goed voorbeeld van moed gaf de Prins Von Wied Yrijdag namiddag, door zich voor een paar holleude paarden te werpen en deze tot staan te dwingen. Men herinnert zich, dat Hendrik Dulk in eene slaapstede te Delft had verteld, dat hij vroeger had behoord tot de equipage van het in de Chi- neesche wateren gebleven schip Watergeus, en dat de geheele bemanning van dat vaartuig in handen van Chineesche zeeroovers was gevalien om als slaven te worden verkocht. Naar aanleiding van eene oproeping van den commissaris van politie te Vlaardingen, uit naam der betrekkingen van de schepelingen der Watergeus gedaan, is nu gebleken, dat Dulk thans in het gasthuis te Delft ziekenoppasser is. Door de politie ondervraagd omtrent de verhalen door hem in Febr. 11. in omloop gebracht, wist hij niets te antwoorden dan dat hij waarschijnlijk //boven zijn bier" was geweest, toen hij vertelde dat hij vroeger zeeman was. Hij had indertijd Z. M. den Koning gediend en was als gepeusionneerd militair uit Indie teruggekomen. Indien hij al over een koop- vaardijschip en zeeroovers had gesproken, dan had hij slechts wedergegeven wat hij zelf op zijne zwerftochten had hooren vertellen. Eergisteren, Zondag, werd Wassenaar bezocht door een stoet van ongeveer 300 sociaal-democraten derwaarts gekomeu per Hollaudschen spoorweg tot z,Wat ik met u te spreken heb, deugt niet voor de ooren der kinderen," voer hij voort, zonder zijn wandeling door de kamer te staken; //maar het moet er uit, hoe zwaar het mij ook valt!" Het meisje aan het venster liet de handen met het naaiwerk zakken en keek vol verwachtingen naar den spreker, terwijl de jonge vrouw haar werk eveneens een oogenblik liet rusten en den man met een schelmachtigen bijna moedwilligen blik volgde, die scheen te zeggen, dat zij niet goed aan den ernst zijner woorden geloofde. z/Nu, Hendrik, gij stelt onze nieuwsgierigheid op een harde proef," zei eindelijk de vrouw daar haar echtgenoot nog steeds zweeg, alsof hij niet goed wist in welke woorden hij zijn mededeelingen zou kleeden. z/Het is heden Nieuwjaarsdag," begon hij, terwijl hij tegen de tafel leunde en de armen voor de borst kruiste, /,en wij hebben volgens ouder gewoonte elkander in de vroegte geluk gewenscht. Maar wat kunnen wenschen tegen de slagen des noodlots, die op ons neerstorten I" Hij zweeg en scheen in tweestrijd te staan, of hij zou doorspreken of zwijgen. Uit het gelaat zijner vrouw was echter alle vroolijkheid verdwenen angstig en bezorgd wachtte zij op hetgeen zou komen. Er zal spoedig een verandering moeten voorvallen, Anna,voer hij voort en trad aan het venster, klaarblijkelijk, om de blikken zijner vrouw niet te station Voorschoten, van Leiden, Haag, Rotterdam en andere plaatsen. De stoet geescorteerd door de gemeente-politie, begaf zich, twee roode banieren volgende naar de duinen en was gevolgd door een buffet op wielen. De talrijke stoet, waaronder vele vrouwen en meisjes, deelde met ruime hand strooibiljetten uit van oproerigen aard en van lasterenden inhoud voor hooggeplaatste personen o. a. voor den Prins van Wales en den Koning van Belgie. DeheerDomela Nieuwenhuis hield eene redevoering, die uitbundig werd toegejuicht, doch waarvan velen misscbien even weinig begrepeu als de Wassenaarders, die haar mede aanhoorden. De laatsten legden ten minste niet den minsten geestdrift aan den dag. Na het zingen van sociaal-democratische lie- deren, op de wijze van ,/de Zilvervloot," »die Wacht am Rhein" enz., vertrok de stoet weder, evenals bij het gaan, de Marseillaise (de melodie) zingende. Slechts een van de aanwezigen trad met eenigen der sociaal-democraten even in gesprek d. i. in woordenwisseling, nl. het hoofd der lste open- bare school. Hij bestreed bun recht tot dergelijke manifes tation en betoogde, dat, helaasde werkman veel, zeer veel zich zelven te wijten heeftdoor groote woorden en dreigende blikken deed men hem zwijgen. Proselieten hebben de sociaal-democraten te Was senaar zeker niet gemaakt. Wanneer in een ver verwijderd oord een mesthoop was, die zulk een ondragelijken stank verspreidde, dat ieder er van sprak en men bood hun, die elders wonen, voor 50 a 60 cent monsters van dien geur aan, zouden deze dan veel verkocht worden Van de mededeelingen in de Pall Mall Gazette omtrent de mishaudeling van kinderen in Engeland zal een vertaling hier te lande voor 50 a 60 cent verkrijgbaar worden gesteld. (Arnh. Ct.) Op initiatief van de Echo zal te Amsterdam een vliegerwedstrijd worden gehouden. De wedstrijd zal plaats hebben op Woensdag 19 Augustus, des namiddags van 1 tot 4 uur, op de tentoonstellings- terreinen achter het Rijksmuseum. Aan den wedstrijd kan kosteloos worden deelgenomen door knapen en jongelingen van 12 tot 18 jaar. Meer dan 500 vliegers zullen niet worden toegelaten. Aan iederen mededinger worden uitgereikt, bij het betre- den van het terrein, twee bons voor een glas bier en aan den helper een. De afdeelingen zijnmooie vliegers groote vliegers vliegers die het aardigsl zijn uitgedacht uitheemsche vliegers en hoogststaande vliegers. Voor elk der afdeelingen zijn spaarbankboekjes van f 10 en van f 5 uitge- loofd, en voor de hoogststaande vliegers boekjes van f 15, 10 en f 5 beschikbaar, alsmede eenige door belangstellenden beschikbaar gestelde prijzen. ontmoeten. „Wij zullen onze hofstede verlaten en een ander onderkomen moeten opzoeken //Onze hofstede verlaten vroeg Anna verbaasd, haar man naderende en de hand op zijn schouder leggende. //Gij hebt tot nu toe nog geen woord er over gesproken, dat gij onze bezittiug wildet verkoopen." „Verkooping? Ja, als dat het geval was! zei Hendrik snel. //Helaas is het niet zoo. Het gerecht zal komen en alles verzegelen; men zal mij alles afnemen, wat het mijne was en mij met familie buiten de deur zetten, mij zonder erbarming aan weer en wind prijsgeven, met een woord, mij tot bedelaar maken //Om Godswil, man, is dat u ernst vroeg Anna met sidderende stem, terwijl haar frissche wangen doodsbleek werden. z/Daar ligt het nieuwjaarsgeschenk, dat mij deze boodschap bracht," antwoordde hij, op een geopen- den brief wijzend, die op tafel lag. Dit schrijven bevat het hericht, dat ik geruineerd, te gronde gericht ben De vrouw nam den brief en las dien; ook het jonge meisje uaderde en keek naar de noodlottige letters. z/Huisman is uit Muurbeck verdwenen en, zooals men gelooft, naar Amerika gegaan, dat is eigenlijk alles, wat de brief behelst," zei Anna, terwijl zij haar echtgenoot eenigszins gerustgesteld aankeek. //Hebt ge hem geld geleend, dat met \EUZEHSCIE COURAVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1