Builenland. (Jemengde berichten. A onderteekend orderbriefje, tien pond spek afhandig te maken, requireerde, hoewel beschuldigde beweerde zich niets te herinneren, het 0. M. 1 jaar celstraf. Te Scheveningen hebben, zegt de Haagsche Courant in de Ankerstraat het anker laten vallen de twee bekende Parijsehe croupiers van de speelzaal van het Kurhuis, de heeren Th. Renaudy en N. Pierron, die, naar men weet, thans het derde seizoen 1 to diensten op het gebied van het spel komen b -}ijzen. De Club de Scheveningue met zijn speelzalen is Zondagavond geopend in de voormalige Schouw- burgzaal (vleugel) van het Badhuis. De inrichtiug moet van dien aard zijn, dat men op alle onraad is voorbereid. Nachtelijke invallen van de politie of justitie, gelijk te Brussel met zulk uitstekend gevolg in de speelholen der groote wereld zijn toegepast, schijnen dan ook niet te worden gevreesd. In een der nauwe ,/Scheuren" te Amsterdam, die soms tal van huisgezinnen een verblijfplaats moeten verschatfen, werd zoo verhaalt de Arnsl. Courant in den nacht van Maandag op Dinsdag een bloedig drama afgespeeld. 't Was in de Gooijersteeg, aan de 0. Z. Voor- burgwal, waar de 65jarige schoenmaker J. van der Pels, met zijn ongeveer 5 jaar jongere vrouw Kaatje, woonde. Des nachts ora 2 uur toen een porder aldaar zijn gewone ronde deed, vond hij beueden aan de trap der woning van Van der Pels het ontzielde lichaam van diens vrouw liggen. Onmiddellijk heeft hij de buren gewekteen rechercheur der politie komt en begeeft zich naar het woonvertrek van den schoenmaker. Hetgeeu hij daar ziet, overtuigt hem spoedig dat hij zich ter plaatse bevindt, waar kort te voren een ver- schrikkelijk tooneel moet hebben plaats gevonden. Wei zijn van den vloer de bloedsporen zooveel mogelijk verwijderd, doch het bloed aan de wanden van het vertrek en aan de handen en kleeren van Van der Pels laten bijna geen twijfel over of hij bevindt zich in tegenwoordigheid van een moordenaar. Ook de buren, die mede naar boven zijn gegaan, deelen dit vermoeden, dat door hunne verklaringen nog wordt verzwaard. Bijna dagelijks had het echtpaar twist, meer dan eens uitte Van der Pels tegen zijn buren bedreigingen, gericht aan het adres van zijn vrouw en zoon. Deze laatste verliet daarom de onderlijke woning en vestigde zich elders. In den nacht van Maandag op Dinsdag het was ongeveer een uur hoorde een der buur- vrouwen weder een ergen woordentwist, die een noodlottig einde schijnt genomen te hebben. n0 Jezus, help me I" hoorde ze uit Kaatjes mond, daarna de doffe dreun van een vallend lichaam en alles was stil, tot ze eenigen tijd later een lichaam van de trap hoort vallen. Een angstig gevoel maakt zich van haar meester, ze vermoedt dat er iets verschrikkelijks moet ziju gebeurd, maar ze durft niet naar boven gaan om zich van de waarheid van haar vermoeden te overtuigen; de vrees voor den woesten Van der Pels houdt haar in hare woning opgesloten. 't Was toen dat de porder op zijn tocht het lijk vond. Van der Pels werd onmiddellijk op vermoeden de bedrijver te zijn der verschrikkelijke daad, in hechtenis genomen en naar het politie-bureau in de Oudebrugsteeg gebrachthet lijk is ter ge- rechtelijke schouwing naar de celgevangenis ver- voerd. In tegenwoordigheid van den commissaris van politie behield Van der Pi Is zijn kalmte. Bij het lijk gebracht, antwoordde hij toen hem gezegd werd: ,;Ziedaar uw slachtoffer," daar weet ik niets van." Hij ontkent elk aandeel aan den dood zijner vrouw, hij heeft, zegt hij, haar uit- gezonden om een borrel te halen en verder weet hij van niets af. Met welk voorwerp de ongelukkige om het leven is gebracht, is nog onbekend, ver moedelijk is haar met een veger de noodlottige slag op het hoofd toegebracht. TER JET/EX, 24 Juli 1885. Heden had te Middelburg de aanbesteding plaats van het leveren en storten van steen tot voortzetting der verdediging van den oever voor Ter Neuzen. Hiervoor hadden ingeschreven de navolgende heeren Langeveld, te Hardinxveld, voor f 37777 Kloos Van Limburg, te Rotterdam, voor f 37500 Den volgenden dag zond kepitein Delourme een verzoekschrift aan Koning Louis Philippe, waariu hij in vurige bewoordingen ziju toestand en dien zijns vaders schetste. Hij vermeldde al de omstandigheden, die dezer. man tot een dief hadden gemaakt, en verzocht ten slotte, dat het den Koniug mocht behagen de straf van den schuldige te verlichten. Nadat nauwkeurige berichten waren ingewon- nen omtrent het gedrag van No. 214, schonk de Koning den ongelukkige ten voile genade en de kommandant der galeien had het geluk zijn vader in de armen zijner moeder terug te voeren. De oude lieden, wier zomer verwoest was ge- worden, hadden nog een werkelijk gelukkigen ouderdom. De oude man sprak nooit veel, maar zijn oog rustte steeds met innig welgevallen op de trouwe gade, die nooit opgehouden had hem lief te hebben en op den zoon, die de schande, welke op den naam zijns vaders kleefde, uitwischte door een even edele als trouwe plichtsbetrachting. Einde. C. P. van Praeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 37300 A. de Jong, te Ter Neuzen, voor 37200 H. Hagen, te Middelburg, voor f 37200; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 37150 C. Roskam, te Sliedrecht, voor f 37100 en C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 37000. De raming bedroeg f 37100. De heer S. de Graaf, onderwijzer alhier, beeft te Breda met gunstig gevolg examen afgelegd als hoofdonderwijzer. Bij Koninklijk besluit van 14 dezer is aan J. P. Visscher, postbode te Zoute Spui, gemeente Axel, een pensioen verleend van f 244. Bij Koninklijk besluit van 16 Juli zijn benoemd: tot lid van het best uur van het water- schap Stoppeldijk c. a. J. P. Staal; tot gezworen van den Melopolder, J. P. Bruggeman. De ingelanden van den nieuw bedijkten Vergaertpolder bij Philippine benoemden tot ont- vanger-griffier A. Nolson te Westdorpe. Gedurende de tweede helft der maand Mei 11. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van: S. Bos, te Sas van Gent; P. van den Berg, te Boppard. Door het hulpkantoor te Zuiddorpe, aan het adres vanIsabella de Smet, Gand. Van de 268 kiezers voor leden van den gemeen- teraad alhier hebben 182 hunne stem uitgebracht. Herkozen zijn de aflredende leden, de heeren G. Dees met 147, Joz. de Feijter met 143 en M. Schuijlenburg met 92 stemmen. De heeren G. Wieland en C. B. Schuurman verkregen respec- tivelijk 63 en 37 stemmende overige waren op verschillende personen verdeeld. Hul st. Bij den uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad zijn herkozen de heerenP. J. F. M. Walter en L. J. M. van W aesberghe-J anssens. Axel. Bij den uitslag der verkiezing van 5 leden voor den gemeenteraad zijn herkozen de heeren: S. van Hoeve met 143, J. Wolfert. met 121, L. de Feijter met 117, D. J. Oggel met 112 en P. Dieleman met 110 stemmen. Bosclikiipelle. Bij de verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad waren uitgebracht 23 gel- dige biljetten. Getal kiezers 36. Gekozen de heer A. F. Mangnus, aftredend lid, met 15 stemmen. Herstemming tusschen de heeren D. Perket, aftredend lid, die 9, en C. L Stallaert, die 8 stemmen verkreeg. Voor de vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. H. Kox, waarvoor mede 23 geldige biljetten werden ingeleverd, is met 14 stemmen gekozen de heer C. P. Vereecken. ciinge. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is alsvolgt: Getal kiezers 50. Ingeleverde geldige biljetten 38. Gekozen de heerenP. Vercouteren, aftredend lid, met 22 en H J. Vlaeminck met 21 stemmen. Hengstdijk. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 20. Ingeleverde geldige biljetten 12. Herkozen de heeren: G. van Trappeu met 11 en C. van Esbroeck met 12 stemmen. lloek. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 89. Ingeleverde geldige biljetten 61. Gekozen de heer: Jacs. Jurrij, aftredend lid, met 36 stemmen. Herstemming tusschen de heeren: A. Franse, af tredend lid, die 27 en H. Wolfert die 23 stemmen bekwam. llontenisse. De uitslag der verkiezing van 4 leden voor den gemeenteraad is als volgt: Getal kiezers 2(i5. Ingeleverde geldige biljetten 50. Gekozen zijn de aftredende leden de heeren J. van Jole met 45, J. J. Heijman met 44, A. van Damme met 41 en W. Staal met 37 stemmen. Koewacht. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 64. Ingeleverde geldige biljetten 39. Gekozen zijn de aftredende leden de heerenCh. L. Persijn met 35 en Ch. L. Allefs met 33 stemmen. O.ssenisse. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 40. Ingeleverde geldige biljetten 24. Herkozen de heeren: J. P. Bogaart met 22 en C. L. Burm met 16 stemmen. Philippine. De uitslag der verkiezing van 3 leden voor den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 18. Ingeleverde geldige stemmen 13. Gekozen zijn de aftredende leden de heeren V. N. Voerman met 13, J. F. Voerman met 10 en J. B. Barbe met 10 stemmen. Sas van Gent. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 64. Ingeleverde geldige biljetten 41. Gekozen zijn de aftredende leden de heerenC. L. Poelman met 39 en C. J. Adriaansen met 35 stemmen. St. Jansteen. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgt: Getal kiezers 82. Ingeleverde geldige biljetten 43. Herkozen de heerenA. IJsebaert met 42 en C. L. Bleijenbergh met 41 stemmen. Stoppeldijk. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgt: Getal kiezers 65. Ingeleverde geldige biljetten 35. Herkozen de heerenD. de Wael met 28 en G. Mangnus met 18 stemmen. Westdorpe. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 66. Ingeleverde geldige biljetten 25. Herkozen de heeren: P. A. Willaert met 23 en Ch. Steijaert met 22 stemmen. Zaainsiiio-, 22 Juli. Bij de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad alhier zijn van de 142 stemgerechtigden 97 kiezers ter stembus opgekomen. Bij de opening der stembus bleek, dat geen enkel briefje van onwaarde moest verklaard worden, weshalve hpf aantal geldig uitgebrachte stemmen 97 bedroeg. Hiervan waren op de beide aftredende leden, nl. de heeren C. de Bokx en C. J. van Vessem, achtereenvolgens uitgebracht 79 en 64 stemmen, zoodat beide heeren met eene overgroote meerder- heid herkozen zijn. De heeren H. Itiemens Hz. en A. Dees Jz. verkregen ieder 20 stemmen, terwijl nog op 8 andere ingezetenen ieder een stem was uitgebracht. Zuiddorpe. Uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad Getal kiezers 37. In geleverde biljetten 25. Van onwaarde 1. Gekozen de aftredende leden de heeren H. Onghena met 22 en Ant Goossens met 21 stemmen. Sas vail Gent. Pen beschuldiging van valsch- heid in geschrifte brucht gisteren een inwoner dezer gemeente ter crimineele fitting van het ge rechtshof te 's Hage i n de bank der beschuldigden. Uit het getuigenverhoor bleek dat hij door middel van een valsch onderteekende borgstelling bij notaris P. te Ter Neuzen geld had weten te bekomen. Beschuldigde legde een volledige be- kentenis af. Advocaat-generaal Mr. Bijleveld achtte diens schuld volkomen bewezen en requireerde 18 maanden celstraf en 2 boeten van f 50. Mr. Van Bel trachtte aan te toonen dat geen nadeel was toegebracht en drong op de toepassing van ruime verzachtende omstandigheden aan. Zuailislag, 23 Juli. Heden middag had alhier een treffend ongeval plaats. De 82jarige daglooner C. K., met andere arbeiders van het veld huiswaarts keerende, werd ouderweg plotseling door een overval getroffen, dat, na weinige oogeublikken den dood teiurevolge had. Uithoofde de woning van den overledene zoo bizonder kleiu is en er ongetwijfeld zeer spoedig ontbinding plaats hebben zal, heeft men het lijk voorloopig naar het lijkenhuisje alhier overgebracht. Ilimteiiisse. De harmonie St. Cecilia zal haar 2de en 3de zomerconcert geven te Walzoorden Zon- dag den 26 J uli, en te Ter Hole den 6 Augustus a. s. Schoondijke, 23 Juli. Bij de Christelijk ge- reformeerde gemeente alhier is tot predikant beroepen de candidaat G. Sijbesma. In de jongste vier dagen heeft langs de Atlan- tische zeekust een buitengewone hitte geheerseht,. Het kwikzilver steeg tot 100 gradeu. Vele geval- len van zonnesteek worden gemeld te New-York 11. Zoudag vijf, te Pniladelphia vier, te Brooklyn twee. Men snakt aan gene zijde van den Oceaan naar regen. Het te Buenos Ayres verschijDende blad Standard bevat de volgende bizonderheden omtrent een ijzeren brandkast. die in de fabriek der heeren Schwartz Co. en onder persoonlijk toezicht van de gebroeders Bash, eigenaars van het patent voor dergelijke brandkasten, voor de provinciale bank te La Plata werd vervaardigd. De kast is negen meter diep, vijf meter hoog en zes meter breed en weegt negentigduizend kilo. Niettegenstaande deze enorme afmetingen, die wel- licht nimmer voorkwamen, maakt de brandkast. zoowel door fraaie afwerking als door decoratieve versiering, den indruk van een kunstwerk. Toen zij gereed was boden de heeren Bash den arbeiders, die er aan gewerkt hadden, een bal in de kast aan, die van binnen fraai verlicht en rijk versierd was en den dansenden paren ruimte in overvloed aanbood. Het eigenaardige feest werd te Buenos Ayros druk besproken. Treurige tooneelen van schrik en paniek, gepaard met de vlucht van een groot aantal bewoners, ziju tegenwoordig aan de orde van den dag in de Spaansche stad Cuen^a en de onlangs aangetaste landdistricten dier provincie, alsmede in de provin- cien Saragossa en Alicante, die nu met Valencia bovenaan staan op de dagelijksche doodenlijst. In laatstgenoemde provincie bedraagt het aantal aan- getasten gemiddeld 600 per dag, waarvan ongeveer 450 aan de vreeselijke ziekte bezwijken. Het dagelijksch aantal sterfgevallen te Madrid is gedurende de laatste acht dagen langzamerhand gestegen. De meeste gevallen doen zich voor onder de lagere volksklasse in de voorsteden, waar de rioleering veel te wenschen overlaat en in de huizen waar vroeger sterfgevallen waren voorgekomen onder de vluchtelingen van Aranjuez. De paniek onder de arrnere bevolking en de ambtenaren is zoo groot, dat vele gevallen van gewone ongesteldheid als cholera worden aangemerkt en in de officieele opgaven te Madrid worden be- grepeu. Plotselinge sterfgevallen worden, zonder Behoorlijk onderzoek, aan de epideinie toegeschreven. ,/Vooral gebeurt dit," aldus verzekert de Daily News, /./onder de landbouwende bevolking van de provincien, waar plattelands-geneesheeren en locale autoriteiten, begeerig naar den toegezegden onder- staud van staatswege, op allerlei wijze de vrijheid van verkeer aan bauden leggen." De meer gegoede klassen worden weinig door de epidemic aangetast. Men zegt, dat het plan bestaat, om door de postboden op het platteland velocipedes te doen gebruiken. Te Zevenaar kreeg men dezer dagen eensklaps in een gebouw veel last van wandge- dierte. Bij onderzoek bleek, dat eenige zwaluw- uesten, die in deu gevel gemaakt waren, duizenden van die iusecten bevatten. Een 87jarige grijsaard deed den 20 dezer bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Ferwerd aangifte van de geboorte van zijn 20e kind. Te Horn viel de 54jarige daglooner P. Nevels uit een kerseriboom en overleed nog denzelfden dag aan de gevolgen. Te Midwolda heeft men 7 paarden dior het afsnijden van staarten verminkt. Van den landbouwer Pranken, te Elten, zijn twee koeien onder den goederentrein geraakt en vermorseld. Te Beesel (Limburg) is een 13jarig meisje bij het plukken van kersen uit een boom gevallen. Zij was onmiddellijk dood. Te Makkinga zijn na afloop der stemming door personen uit den Oost- en Zuidhoek ongeregeldheden gepleegd, die gelukkig spoedig zijn onderdrukt. Gedurende het afgeloopen jaar werden in Amerika 7,451,777 v iten ale en lagerbier gebrouwen. Te Ardes is een kruit- en petroleummagazijn (zonderliuge com- binatie!) ontploft. Verscheiden personen kwamen bij die ramp om. Een grijsaard te Coiffy-le— Haut (Haute Marne) heeft zijn 103e jaar bereikt. Hij is nog in het voile bezit van al zijn geestver- mogens en gaat iederen dag uit. Een vreese lijke brand heeft Maandag te Rouaan gewoed. Zes huizen werden vernield. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. Volgens een op- gave van de prefectuur der Seine bezit Parijs 63 katholieke kerken, 10 protestautsche en 3 syna- gogen. In Chicago worden thans voor de gerechtshoven bijna geen andere reporters geenga- geerd dan vrouwen. Deze dames kunnen wekelijks van 15 tot 40 gulden verdienen. Ouder de scholieren der le openbare school te Rozenburg is een meisje van acht jaren, dat de bewondering van velen opwekt. Het kind heeft maar den armpje, dat een goede lengte heeft, het andere is slechts een stompje van een d.M. laug. Aan het zoogenaamde goede heeft het slechts een vinger, of juister gezegd: het geheele handje is niet veel meer dan een tamelijk groote vinger. En toen doet dit kiud met alle werkzaamheden mede. Ze gaat een groot jaar school en schrijft met griffel en potlood even goed als de andere scholieren, en in het breien is zij in het geheel de minste niet. Het eerste paar kousen, dat zij febreid had, zonden hare ouders aan H. M. de Koningin. Vroeger had zij een kokertje, dat juist aan dien vinger paste, maar nu doet zij het zonder. Ze weet op een waarlijk handige mauier pen en potlood vast te houden met den vinger en het stompje, zoodat zij om te schrijven, hare beide ongelukkige armen gebruiken moet. Men schrijft van Terschelling dd. 21 Juli: De visscher Zeeders, hier thuis behoorende, had heden een buitenkansje door het vangen van eeu verbazend groote steur. Het dier was lang 10,5 voet of ruim 3 meter, en woog schoon over de 2H0 pond. Het zal naar 't buitenland verzonden worden. De beste drank voor lieden die in de hitte op het veld moeten werken, is heete koffie. Deze werkt verste.rkend, belet het sterke zweeten en doet den arbeider zijne kracht behouden. Wie het probeert zal de waarheid er van ondervinden. In de stembus te Montfoort werd bij de verkiezing een biljet gevonden, waarop telezen was: Van Vuuren is van ouden stam En Van den B.rs op jaren. Ze zitten netjes naast elkaar En zullen ligt 't aan mij zoowaar Op nieuw mee spelevaren. Op den straatweg tusschen Beilen en Wester- bork bad Maandagavond een gruwelijke vechtpartij plaats. Twee personen, zekere L. en D. liepen dien weg over met een hond. Zij wilden dien hond verruilen met dien van een landbouwer zekere N. bij wieus hoeve zij gekomen waren, doch vooraf zouden de dieren vechten, wie van beide de sterkste was. De bepaling werd gemaakt, dat, wiens hond het won, hem ook de andere zou toebehooren. lie hond van N. werd baas, en derhalve behoorde hem nu ook de hond van L. Deze was evenwel niet gezind, het dier af te staan, en nu ontstond er eene twist tusschen genoemde personen, waarbij N. werd bijgestaan door zijn zwager. Er werd al spoedig gebruik gemaakt van het mes, en N. kreeg vreeselijke verwondingen in het aangezicht, terwijl hij op zijne benrt L. eenige tanden uit den mond sloeg. Ook de zwager van N. en de kaineraad van L. werden slaags en takelden en elkander geducht toe. Ten slotte trok L. eene revolver, waarmede hij zijn tegenstander dreigde dood te schieten, hetgeen echter niet is geschied. De politie is met het voorgevallene in kennis gesteld. Bij gelegenheid van het groote schuttersfeest te Bern kwain aldaar Donderdagavond te menagerie van Bach aan. Deze was nauwelijks in de buurt <r Y K /ft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2