Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VlaandereiL IAN BESTED INC. No. 2107. Zaterdag 25 Juli 1885. 25e Jaargang. AAA IE BESTEDEN: 2) Q) g) gj 1 fr ft j 1 Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. 11 ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verNchijnt Dinsdns- en Vrijdagavond bij den uitgcver P. J. VAN OE S A N E te Ter Neuzen. Den 18 Augustus e. k., des namiddags te 1£ uur, zullen Burgeineester en Wethouders van Kuewacht, ten raadhuize trachten le perceel. Het verbouwen en uit- breiden der bestaande School te Koewacht. 2° perceel. Het bouwen van een nieuwe School met Onderwijzerswoning te Sint Andries. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden den 1 Augustus e. k., des middags te 12 uren. Gedrukte bestekkeu zijn tegen betaling van 0,75 voor het etrste en van f 1,25 voor het tweede perceel verkrijgbaar bij den Gemeeute- Secretaris. C. DIEBICK, Burgemeester. H. YSEBAERT, Secretaris. _t*olitieli Overzicht. De Britten denken er aan in hun eigen land de kusten en havens geheel verdedigbaar te uiaken en de vloot te verbeteren om meer van den wereldvrede verzekerd te kunnen zijn. 't Zal duiten kosten maar als men daarmee een n wereld vrede" koopt, dan is de uitgaaf nog uiet zoo te betreuren. De Ieren zien ook een lichtstraal aan den horizont glimmen, doordat het Iloogerhuis een regeeringsontwerp aannam, waarbij de aankoop van pacbtgoederen den pachters in Ierland wordt vergemakkelijkt doordien de staat den pachters de geheele koopsom zal voorschieten, tegen eene rente van 4 pet. Hartelijk welkom zal deze beschikking den Iereu zijn en dat zij meer belangstelling toonden in de besluiten aangaande deze zaken dan in bet arriveeren van het garde-kameelkorps uit Alexandria, wie zal 't wraken. Intusschen hebben die lui wel een hoeraatje verdiend en gekregen ook. Hun intocht binnen Londen was plectitig en in huune Egyptische uniform van grijze stof en witte belmen zagen de vermagerde en door de zon verbrande zouen van Mars er niet zoo kwaad uit. Kunnen zij het helpen, dat de expeditie naar Afrika's binnenlanden niet alleen mislukt, maar eigenlijk totaal in 't water gevallen is? Misschien ware het goed geweest, die eeuigs- zins aan het klimaat gewende krijgers naar het Kaapland te zenden om de zaken in Basoetoland te regelen, waar naar een geregeld bestuur, ook van de zijde der Transvalers, zeer wordt uitgezien, FEUILLETON. (S 1 o t.) Op zekeren avond, een dag na zijn aankomst te Toulon, stond hij aan het strand der Middellandscbe zee. De schitterende schijf der zon naderde meer en meer den horizonalles stemde tot vrede. Het oog van den kapitein rustte op een oud man, in de kleeding der veroordeelden, wien de groene muts deed kennen als voor levenslang derwaarts gezonden. Het oog van dien oude staarde weetnoedig langs den waterspiegel met zooveel heimwee,dat de kapitein aanstonds besloot hem eens nader te leeren kennen, Hij weukte hem tot zich. »Zeg eens hoe heet je en waar kom je vaudaan?" ,/Hoe ik heet kapitein!" en een pijnlijke trek vloog over het gelaat van den oude. „Oeh ik bid u, vraag mij dat niet: No. 214 levenslang, dat is mijn naam, rnijn beroep, mijn toekomst, alles! God gevedat plaats No. 2l4 spoedig open mo valleu ,/Waarijk ik vraag je dat niet uit nieuwsgierigheid. Ik heb innig deernis met je, en ik geloof, dat er iets meer in je huist, dan iu de dierlijke wezens die thans en voor altijd je tnakkers zijn. Niet waar jij bent ook eenmaal een ander mensch geweest en hebt het geluk der onschuld gekend? want men staat gedurig bloot, vooral in de Oranje- Vrijstaat, aan conflicten op de grenzen. De oude Wilhelm ontspant zich, hij behoort onder de duizenden toeristen, die langs deu Rijn hun tijd dooden, maar de oude krijger reist door in eenen dag tot Constanz. Ondertusschen is zijn eerste bediende bezig het huis wat op te knappen en slot en greadels in behoorlijken staat te brengen, teneinde voor vreemde indringers beveiligd te zijn, want Cumberland en consorten geven nog immer hunne rechtmatige aanspraken niet op en zullen gaarne hun deel van de Duitsche troontjes en kroontjes erlangen. Maar als „die Wacht am Rhein" staat daar 's vorsten kanselier, om met zijn ijzeren arm elken indringer te weren en den laatsten aanhanger van eeuigen Welf of Brit irnpo- pulair te maken en hunne aanspraken door de wet onmogelijk, en gelukken zal't hem ook. Bismarck rust niet, alvorens met de geheele Welfenpartij voor goed afgerekend te hebben. Over Noord-Afrika kan Jobn Bull voorloopig gerust zijn, de geldzaken in Egypte zijn voorshands door een gewaarborgde leening gedekt, terwijl de Zieke man uit Stamboel elf honderd Turken naar Tripoli zal zenden, benevens kanonnen van zwaar kaliber en een aantal torpedo's. Frankrijk of Italie zal de kuststreek dus dadelijk nog niet in de handen vallen, 't geen de Brit ook ongaarne zou zien. De Italianen zitten nog in Massowah, waar zich de garnizoens-commandaut in een vlaag van ijlende koorts heeft doodgeschoten. Yolgens eene depeche van kapitein Chermside heeft eene aanzieulijke troepenmacht van de opstandelingen in Soedan de voorsteden van Kassala aangetast. Na een verbitterd gevecht dreef het garnizoeu de opstandelingen op de vlucht, die drie duizend man verloren benevens een paar duizend runderen en sckapen en zeven honderd geweren. De laatste berichten uit Annam wijzen op eenige verbetering van den toestand. De Prinsen van den bloede, die ten tijde van den aanval het ha- zenpad kozen, zijn thans teruggekeerd en hebben zich voorloopig in het gebouw van het Fransche gezautschap gevestigd. De Koninklijke familie heeft, gedurende de afwezigheid van den jongen Koniug, Thox-Uan tot regent benoemdhet Mi- nisterie van Oorlog bevindt zich in Fransche handen en is aan den heer De Champeaux toevertrouwd. Deze heeft als diplomaat geene buitengewone be- kwaamheden aan den dag gelegd; thans rnoet het blijken, wat hij als Annamitisch Minister van Oorlog kan uitrichten. Zijne hoofdtaak zal voor loopig bestaan in eene desorganisatie van het Annainitische legerlangs dien weg toch zal hij der Annainitische oorlogspartij den doodsteek kun nen toebreugen en generaal De Courcy van een drukkende zorg bevrijden. Het eigeulijke hoofd der oorlogspartij, de voor- „Gelukja waarachtig, kapitein, ik was gelukkig, met mijn lieve vrouw en mijn aardigen kleinen jongenMocht ik ze nog eenmaal terug zien, en dan sterven. Sedert de 35 jaar, die ik nu hier op de galeien ben, er is nog geen dag voorbij gegaan, waaropik niet de namen van miju Mathilda en van onzen zoon Alfred heb gezegendEn toch is het om hen dat ik een boef werd." Een nevel schoot voor de oogen van den officier. „Ga voort sprak hij hijgeud, ,/ga voort, vertel mij alles!" Vroeger was No. 214 een Parijzenaar, thans behoort hij aan de galeien. Yroeger was hij arm, maar hij had ten minste een eerlijken naam. Ja kapitein, ik was arm, maar Mathilda had mij litf en wat wenschte ik meer Ik heb de veldslagen in Egypte en in Italie onder Napoleon mede gemaakt sapristi! dat was een goede tijd? Maar latertoen de kleine korporaal naar St. Helena geraakt was, moesten zijn soldaten maar zien, dat ze aan den kost kwamen. Ik kende geen ambacht. Ik ver- diende eenige stuivers op straat en als Mathilda soms zeide„Man, ik heb niets meer!" dan floot ik een soldatenliedje en voelde geen honger. Aldus had ik twee jaar met mijn vrouwtje geleefd, toen de tijd kwam, dat ik voor drie den kost moest zoeken. Ik voelde mij zoo gelukkigMaar ik was arm, en 't was koud nu mannetje, zeide ik je zult in 't leven blijven. Dat de vader honger malige Minister van Oorlog Thuyet, bevindt zich nog steeds met den jongen Koning en talrijke troepen in de citadel van Camloonmogelijk is het niet, dat hij binnen kort zijn opvolger Cham peaux een bezoek zal brengen, liefst in den ge- bruikelijken vorm van nachtelijke overrompeling. Voor het oogenblik moge de orde in de hoofdstad eenigermate hersteld en het gezag in handen der Franscheu zijn, deze zullen in elk geval voorzichtig handelen, wauneer zij den toestand niet al te optimis- tisch opvatten en, door de ervaring wijs geworden, zich ten alien tijde gewapend houden tegen de ver- raderlijke plannen der sluwe, arglistige Mandarijnen. De badarts, Dr. Kohn, die de kuur van HH. MM. te Konigswart leidde, is als bewijs van Zr. Ms. hooge tevredenheid, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Weldra zal men zich kunnen overtuigen van wat men opnieuw uit Konigswart, bij het bovenstaande, schrijft, nl. dat het verblijf in de beide kur-plaatsen een uitste- kenden invloed op de gezondheid van de vorstelijke familie heeft uitgeoefend. Dat ook in het volgend jaar, bij welzijn, Carlsbad door HH. MM. zal worden bezocht, schijnt nu reeds vast te staan. Telkens wordt medegedeeld, dat Vlissingen verkozen is als het Nederlandsche uitgangspuut van de Norddeutsche Lloyd. Dit is onjuist. Geen beslissing is nog genomen en nog steeds wordt grondig onderzocht, welke haven de beste gelegen- heid biedt aan de Duitsche stoomschepen. Wij vernemen dan ook, dat eenige Amsterdamsche firma's, aan wier hoofd de naamlooze vennootschap Handelskade staat, aan de Norddeutsche Lloyd een aanbod gedaan hebben, dat zeer voordeelige bepalingen bevat omtrentdebehandelingder Duitsche schepen, het lossen en laden der goederen en de scheepsvrachten van en naar Duitschland, ten einde het aandoen van onze haven door de Duitsche stoomschepen te verkrijgen. Als gunstig voorteekeu mag misschien worden aangemerkt, dat de algemeen bekende Dr. Stephan, postmeester-generaal te Berlijn, incognito vier dagen in onze stad geweest is, om al onze handelsinrich- tingen nauwkeurig iu oogenschouw te nemen. Onbegrijpelijk is het, dat vele Amsterdammers, naar het schijnt, niet beseffeu van hoeveel belang het voor onze stad zou zijn, indien de Duitsche schepen onze haven aandeden. Ja, indien het Hollandsche schepen waren," schrijft men ons in ingezonden stukkt n, waarin nog al op Antwerpen's bloei gewezen wordtMaar Belgie heeft bijna geen eigen schepenAntwerpen is feitelijk slechts een haven op het vasteland voor Engelsche schepeneen Engelsch rechtersir heeft, dat kan, maar de moeder en 't kind, kijk dat is wat anders. Maar 't ging zoo gemakkelijk uiet, en de nood drong. Ik dacht, als het kind geen verzorging heeft, dan sterft het: als ik niet voor hem heb, dan ben ik den moordenaar van mijn eigen jongen. Gij begrijpt kapitein, ik was arm ik kon niets verdienen kortom de jury zou me wel vrijspreken ik deed het alleen om mijn kind te redden en ik werd diefliever dan een moordenaar. Ik weet wel, ik begiugeen misdaad maar mijn God, kapitein, mijn vrouw en kind hadden geen brood. Ik werd ge- arresteerd, schuldig verklaard aan diefstal met inbraak 'k had een ruit stuk geslagen voor 7 jaar naar de gevangenis. Ik had mijn kind nog niet gezien, ik wist niet eens of 't leefde. - Anders als het eens dood was gekomen of gestorven, zie dan zou ik voor niets dief zijn geworden." Naarmate de oude zijn ongekunsteld verhaal vervolgde, werd zijn oog meer en meer vochtig. De herinnering aan zijn kind, dat hij niet wist of 't nog leefde, deed den grijze nu nog tranen storten Hij vermande zich e veil wel en vervolgdeZeven jaar in de gevangenis, zonder mijn jongen gezien te hebben, die ik al lief had nog voor hij er was Kijk kapitein, men zou geen mensch moeten wezen om zoo iets te kunnen uithouden. Neen, dat ging niet; ik moest er uit en wilde mijn vrouw en kind omhelzen. Maar ik was niet gelukkig, kapitein Fas was ik uitgebroken, of ik werd achterhaald. Philimore, heeft in een bekend vonnis zelfs uitge- maakt, dat er geen Belgische marine bestond Toch bloeieu Antwerpen en Antwerpens handel. H. In het kamp van Oldenbroek is Woens- dag bij het houden der tactische oefeningen door het l3te regiment veld-artillerie een affuit met kanon omgeslagen. De beide bedieningsmanschappen die zich op het affuitkistje bevonden, geraakten er onder, met het noodlottig gevolg, dat de milicien-plaatsvervanger P. F. op de plaats dood bleef en de milicien-plaatsvervanger L. H. F. gekwetst werd en zijn rechterarm brak; de toestand van laatstgenoemde is uiet direct levensgevaarlijk. Beide manschappen zijn van de 5de batterij van genoemd regiment, in garrfizoen te Amersfoort. De werkzaamheden in Panama, hebben voor onze landgenooten, de heeren J. C. van Hattum Co. te Sliedrecht, een belangrijke uitbreiding gekregen. Hun was opgedragen den berg Culebia van af zijne hoogte tot 50 meter boven den water spiegel van het kanaal (bevattende 12 a 13 millioen kub. meter) in hoogstens 2 jaren af te graven. Deze werkzaamheden vorderen naar weusch. Thans is hun echter opgedragen den geheelen Culebia weg te ruimen tot den bodem van het kanaal bevattende behalve de bovengenoemde hoe- veelheid nog 8 a 9 millioen kub. meter of te zamen 20 a 22 millioen. Dezer dagen is het contract geteekend en de aannemingssom bepaald op 170 millioen francs. Verder is hun opgedragen het nog benooaigde materieel voor die uitbreiding dadelijk voor rekening der Panama-maatschappij n te schaffen en het toezicht over te nemen over het afwerken van het reeds bestelde materieel benevens voor het vervoer en het opstellen zorg te dragen. Daar de heer Yan Hattum zooveel mogelijk het benoodigde in zijn eigen land bestelt, spreekt het van zelf, hoe deze belangrijke aan- neming aan onze industrie ten goede komt. Over uitbreiding der werken zijdelings van Culebia wordt onderhaudeld. Drie personen uit St. Aunalaud, die trek hadden in een konijnenboutje, klommen bij een inwoner van Stavenisse over een heg, stalen daar twee konijnen en peuzelden er een, op het schip van een der drie, gebraden op. Het lekkere hapje zal hun echter waarschijnlijk duur te staan komen, want Jhr. Mr. De Savornin Lobman, adv.-gen. bij het gerechtshof te 's Gravenhage, voor welk collegie ze eergisteren terechtstondeu, eischte voor elk van hen 3 maanden celstraf. Jhr. Mr. Yan der Wijck wees op het geringe nadeel in dezen en beval het drietal in 's hofs clementie aan. Voor een arbeider uit Goes, die te vergeefs getracht had een varkensslager, op een valsch Je moet braaf zijn, niet wegloopen ik werd achterhaald. Ik had ongelijk met weg te loopen, maar ik was toch vader, niet waar Ik verdedigde me, ik gaf met miju breekwerktuig, dat ik mee- genomen had, een slag, maar ik was niet bestand tegen die vijf gewapende schildwachten. Ik werd toen wat beter vastgeklonken, en vijf weken later reed Baptiste Delourme als galieboef Parijs uit op een open kar, levenslang naar Toulon, voor uitbraak en poging tot moord op zijn bewakersen bij God, kapitein ik had een eerlijk hart, maar ik hield wat veel van mijn vrouw en van'tkindje, dat komen moest." Een doordringende kreet van ontzetting, meer nietsDiepe stilte heerschte bij die kalme zee en slechts enkele trage stralen van den bijna weg- gezonken schijf aan den gezichtseinder waren getuigen van het aandoenlijk tooneel, dat volgde. Daar lagen de kommandant van de galeien en No. 214 de galeiboef in elkanders armen, beiden een oogenblik hun maatschappelijke verhouding vergetende. Niets werd vernoraen dan de afge- broken woordenVadergij hier om mij het eerste voedsel te kunnen verschaffenVader, vergeef mijochik bid u, vloek mijn geboorte niet!" HAlfred, mijn zoon is't mogelijk? Ik dank u, God, dat hij nog leefthij en Mathilda. Neen, No. 214 is thans niet meer ongelukkig!" stamelde de oude galeiboef, terwijl hij zijn oogen afdroogde. TER \EIZEVS( HE COIJRMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1