Landbouwberichten. Gemen<>de berichten. BCJRGERLIJKE STAND. ilandelsberichten. Advertentien. VERPACHTEN te koop aanbieden: De Eerste Kamer der Staten-Generaal lieeft gisteren haar werkzaamhedcn ten einde gebracht. Onder de aangenomen wetsontwerpen behooren die betrekkelijk de Staatsloterij, tot heffing van 10 buitengewone opcenten op het personeel en tot fixeering van de uitkeering aan de gemeenten van de 4/5 der personeele belasting. Verworpen werd echter het ontwerp betrekkelijk het zegel recht op effecten, met de uitgesproken bedoeliugen om van de regeering een gewijzigd ontwerp te ontvangen, dat aan de gerezen practische bezwaren zou tegemoet komen. Bij besluit van Ged. Staten is de opening der jacht op waterwild, zijnde eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevierenbepaald op Maandag 27 Juli a. s. Uit Laren meldt men van 17 Juli aan de N. R. Ct.Er heeft hier eene vechtpartij plaats gehad, die veel overeenkomst had met een amok. Juist was een dertigtal bezoekers van 't zonnige Larenberg naar het lommerrijke Jan Tabak gestoomc en bleven wij nog met een zestal gasten op het Paviljoen, toen men plotseling verschrikt werd door een vreeselijk tumult, dat uit de groote zaal kwam. Twee kellners hadden elkander om 't lijf gegrepen en rolden als een kluwen over stoelen en baukjes. De dames vluchtten en kinderen gilden, het was een vreeselijk tooneel van verwarring. De chef van de restauratie wilde de vechtenden scheiden, maar nu schoot ook de derde kellner toe en als op een gegeven teeken vielen de drie razenden den chef aan. Op diens hulpgeschreeuw kwam de boer der boerderij met eenige knechts toeschieten. Met vreeselijke woede stonden de partijen elkander een tijdlang af te rossen. Messen werden van de tafel gegrepen, een dolk kwam te voorschijn, kogel- fleschjes werden op de hoofden stuk geslagen en duchtig werd met een fornuistang er op ingeranseld. Ten slotte zwichtten de amokmakers voor de over- macht. Yan het gebeurde is bij den burgemeester te Laren proces-verbaal opgemaakt. TER YEUZEY, 21 Juli 1885. Bij de verkiezing van 3 leden voor den g meenteraad, alhier, hebben heden 182 kiezers hun stembiljet iugeleverd. Het aantal kiezers bedaagt 268. Te Hoek hebben van de 89 kiezers 61 hun stembiljet ingeleverd. Bij het op Vrijdag te Utrecht gehouden examen voor 3den klerk bij de Staatsspoorwegen, zijn o. a. geslaagd de heeren C. P. van Sprang en A.. A. Walraven, beiden van Ter Neuzen. Behalve door den beer A. van Dale, van Ter Neuzen, reeds door ons vermeld, is mede met goed gevolg examen in den telegraafdienst afgelegd door de heeren A. Bevin te IJzendijke en J. le Roy te Sluis. V oor Gent bestemd, komende van Skelleftea met eene lading hout, kwam gisteren hier binnen, de Engelsche stoomboot Baines Hawkins, kapitein Hemmings, welke Zaterdag op de banken van Texel heeft aan den grond gezeten, doch, na de deklast te hebben over boord geworpen, met adsis- tentie van eene sleepboot wederom vlot kwam en de reis voortzette. De synode der Christelijk Gereformeerde kerk in Nederland zal op den 18 Augustus a. s. te Rotterdam worden geopend. Afgevaardigden tot deze synode zijn van de provincie Zeelandde leeraren A. Littooij, te Middelburg, en J. Wester- huis, te Ter Neuzen; ouderlingen Jhr. J. L. de Jonge, te Zierikzee, en B. M. den Boer, te Goes. Iloek, 18 Juli. Heden had alhier door den burgemeester, in tegenwoordigheid van de wet- houders, den gemeente-secretaris, de aannemers, den opzichthebbende en tal van belangstellenden, de eerste steenlegging plaats van den bouw van een nieuw schoollokaal. De burgemeester hield daarbij eene rede, waarbij hij eerst in herinnering bracht hoe een vroeger Gedurig werden de legerplaatsen der Eranschen overrompeld door benden Bedouinendie zich verlustigden in de vlammen der aangestoken ten- ten. Wonderen van dapperheid werden van beider zijde verricht en Alfred was met hart en ziel soldaat geworden, sinds de sergeantsstrepen zijn rok versierden. Bij een verkenniugstocht had zijn compagnie het ongeluk in een hinderlaag te vallen. Yoor zij den tijd had geregeld vuur te geven, waren reeds de kommandeerende officier en de helft der manschappen door de Algerijnsche kogels geveld. Met opgeheven sabel en vlammend oog snelde de kloeke sergeant vooruit. Zijn moed en zijn beleid wakkerden alien aan tot buitengewone krachts- inspanning en onder zijne aanvoering ontkwam het overschot een anders wissen ondergang. Als be- looning werd Delourme tot officier benoemd, met de bepaling, dat hij na het einde der expeditie in zijn rang zou worden gehandhaafd. Eenige jaren verliepen. Alfred's moeder leidde door de zorg van haar zoon, die inmiddels kapitein was geworden, een onbekommerd leven. Zonder- ling spel van het noodlot de man, die als jongeling zoozeer had gepeinsd over het afschuv/e- lijke der galeistraf, werd thans aangesteld tot kommandant van de vesting Toulon en tevens belast met het opzicht over die strafgevangenis. Hij berustte in deze aanstelling. Allereerst uit plicht- besef en vervolgens in de hoop, dat hij misschien iets zou kunnen doen om het lot der ongelukkige veroordeeldeu te verzachten. (Slot volgt.) bestuur, voor bijna 60 jaren, getoond had open oog te hebben voor de belaugen der ingezeteuen, door toen der gemeente een schoolgebouw te geven dat in alien opzichte met de schoolgebouwen van dien tijd kon wedijveren en in eene groote be- hoefte voorzag. Thans echter was, door de sterke toeneming der bevolking dat lokaal geheel ouvol- doende en Hoek, zelfs op dat gebied, eene der minste barer zusteren geworden, en daarom bracht hij hulde aan den gemeeuteraad, niet het minst aan de wethouders, voor wat zij hadden gedaan om, met hulp van hoogerhaud, te verkrijgen dat de gemeente in het bezit mocht komen eener in- richting van onderwijs, geheel beantwoordende aan de eischen van den tegenwoordigen tijd en ge- schikt om alien te bevatten, die in deze gemeente behoefte aan onderwijs en vorming hadden. Hij wenschte der gemeente met de te verkrijgen aan- winst geluk en drukte de hoop uit, dat het te bouwen lokaal in alien opzichte velen ten zegen mocht zijn. Met gejuich werden deze woorden begroet. Tal van vlaggen op het terrein en in een groot deel van het dorp waren zoovele blijken van de sympathie der ingezetenen met deze plechtigheid. Waisoordeu, 20 Juli. De telegraafkabel op Ilansweert is hersteld, zoodat van heden af de gewone dienst plaats heeft. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 75 centimen tot fr. 1,04; stieren, koeien en runderen 66 tot 86 centimen; opslag 2 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 70 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,82 tot fr. 0,92. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,70 tot fr. 4,70Waregem fr. 2,70 tot fr. 4,38; Thielt fr. 4,27Deinze fr. 2,50 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,55. Yele landbouwers in Zuid-Beveland, die voor eigen rekening, in plaats van suikerbieten, vlas zaaiden, hebben hun te veld staand gewas thans verkocht aan Hollandsche vlasboeren voor prijzen, welke naar de kwaliteit van het vlas afwisselen. Yoor de puikste soort is besteed tot f 145 per gemet (41,68 vierk. roeden). Het nieuwe badhuis te Scheveningen is op de Amsterdamsche Beurs voor f 700,000 en de in- ventaris voor f 300,000 verzekerd. Volgens particuliere berichten uit Suriname zouden aan de boven Saramacca opnieuw belangrijke hoeveelheden goud zijn ontdeki. Heugelijke tijding voor plezierreizigers. Door G. Bieze, te Muntendam, is een trekschuitdienst tot het vervoer van 60 personen en stukgoederen tusschen Muntendam en Groningen opgericht. Een kellner aan het station te Arnhem stond in den slaap op, klom naar de vliering en viel van daar van een hoogte van 28 voeten uit een raam. Hij brak daardoor den ruggegraat. Men vreest voor zijn leven. Te Didam is in nog geen uur tijd een huis, be- woond door twee buishoudens, met al het zich daarin bevindende verbrand. Alleen een koe en eenige varkens werden gered. Een gebrek in den schoorsteen was oorzaak van deze ramp. Alles was verzekerd. Op Zaterdag 18 Juli kwamen voor in geheel Spanje 1885 cholera-gevallen, waarvan 718 met doodelijken afloop en wel te Madrid 5 en in de provincie Valencia 204. Paris deelt mede, dat in 1884 in Erankrijk 473 nieuwe dagbladen werden opgericht. Hoeveel er opgedoekt zijn, meldt het blad niet. De klokkenmaker V. d. S. te Ridderkerk kwam met een klok van Alblasserdam en werd, na overgevaren te zijn, aan het Nieuwe Yeer door twee scharenslijpers aangevallen en mishandeld. Op het hulpgeschrei kwam de schipper te hulp die den klokkenmaker ontzette en hem een eind wegbracht. Op den terugweg werd hij op zijne beurt aangehouden, waaruit een hevige vechtpartij ontstond. Een paar veerknechts, die door dit lang wegblij ven van den veerman argwaan begonnen te koesteren hielpen de twee aanranders voorloopig in het veerhuis opsluiten waaruit zij later door de aangerukte politie naar eene meer zekere ver- blijfplaats werden vervoerd. Op het proefveld bij Meppen in Hannover, behoorende aan de groote fabriek van Krupp, wordt thans een stuk geschut onderzocht, dat bestemd is geplaatst te worden in een Italiaansche strand- batterij en wat zijn vormen en vernielingskracht aangaat alles overtreft't geen vuurwapenen tot heden hebben verricht. Men stelle zich een 40 c. M. kanon voor den geest, welks loop 14£ meter lang is. Het projectiel, een grauaat met een kapitale springlading, weegt 1000 kilogram en wordt 15J kilometer ver geworpen. Uit Amsterdam zou men derhalve zoo ongeveer Haarlem daarmede kunnen bombardeeren. De lading voor dit stuk geschut bedraagt circa 500 KG. en daar een granaat van 1000 KG., voorzien van een stalen punt en springlading ook nog heel wat geld kost, zijn verscheiden honderden guldens met een schot gemoeid. Het stuk geschut zelf is een extra duur vuur- wapen, want alleen de loop weegt 120,400 K.G., en met inbegrip van de overige stukkeu zonder affuit komt het op een zwaarte van 136,000 KG. aan metaal. Yoorloopig heeft de Italiaansche regeering vier dergelijke vuurwapenen bij Krupp besteld. In Chili, waar het trouwens de vrouwen volstrekt niet aan gelegenheid ontbreekt om in eigen levensonderhoud te voorzien, zijn thans ook de conducteurs der tramwagens door jonge dames ver- vangen. Deze vrouwelijke tramgeleidsters ver- schijnen in nette uniform, en hebben den naam van meer vertrouwbaar en beleefd te zijn dan haar voorgangers in den dienst. De Hertog van Malborough heeft onlangs een daad van galanterie tegenover eene dame zeer duur moeten betalen. Hij bevond zich met eene jonge dame in de oranje- rieen van deu tuinier Cowles te Londen, toen de schoone eensklaps met een uitroep van bewondering voor eene groote lilakleurige roos bleef staan. De Hertog plukte de roos onmiddellijk en overhandigde die zeer hoffellijk aan zijne geleidster maar ontving den volgenden morgen eene rekening van den tuinier, waarin de roos op honderdvijftig pond sterling (achttienhonderd gulden) was getaxeerd. De Hertog weigerde te betalen en werd aan- geklaagd; voor den rechter zeide de bloemist ,/De roos was de schoonste mijuer collectie, ik heb de nuance eerst verkregen na eene reeks proefnemingen, die tien jaren aanhielden; misschien gelukt het mij nooit weder, die te verkrijgen." z/Het zal er wat toe doen," riep de Hertog verbitterd, wof een roos wat donkerder of wat lichter is. Zoude dat honderdvijftig pond moeten kosten?" Nadat door deskundigen was erkend, dat het exemplaar uniek mocht worden genoemd, werd de edelman tot betaling der geeischte som ver- oordeeld. Hij voegde den rechter verstoord toe //dat is de ware manier om een arm man galanterie af te leeren." Yan 1 tot 15 Juli 1885. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Levinus Koster (van Zaamslag), oud 23 j., jm. en Levina Dina Schuitvlot, oud23j.,jd. Jan Francies Verdurmen, oud 45 j., jm. en Louisa Verdurmen, oud 30 j.,jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juli. J. de Loos, oud 42 j., weduwn. en R. Weesepoel, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Juli. Sophia Maria, d. van Pieter Josephus Waelpoel en van Elisabeth Dankaert. 2 Juli. Anna Maria Louisa, d. van Andries Scheers en van Apolonia Ivens (van Hengstdijk). 3 Juli. Maria Catharina, d. van Jacobus Bernardus van Kroonenburgh en van Rozalia van Heese. 5 Juli. Petrus, z. van Judocus de Feber en van Petronella Verschuren. 6 Juli. Petrus, z. van Cornelis Hen- drickx en van Cornelia Yalckx. 9 Juli. Anna Maria, d. van Louisa Verdurmen. Overlijden. 3 Juli. Pieter van Damme, oud 64 j., echtg. van Rosalia de Waal. 6 Juli. Cor nelis Jansen, oud 67 j., echtg. van Petronella Pieters. 7 Juli. Louisa van Stevendaal, oud 13 j., d. van Pieter en van Cornelia van Huffel. 11 Juli. Angelina Rosalia Kindt, oud 22 m., d. van Pieter Joh. en van Apolonia de Bruijn. 14 Juli. Apolonia Joossen, oud 62 j., echtg. van Pieter Joh. Cap- pendijk. Z E E T IJ II 1 V E A Van 17 tot en met 20 Juli zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 17 Juli. Eng. stoomb. Romeo, kap. Sales, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlinvan Hull met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. 18 Juli. Zweedsche brik Solide, kap. Persson, van Ilernosand met hout. Duitsche brik Adolph, kap. Hansen, van Riga met hout. Noordsche stoomb. Erna, kap. Nerdrum, van 's Kelleftea met hout. 19 Juli. Eng. stoomb. Dido, kap. Thomas, van Bristol met stukg. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. Deensche bark Dagny, kap. Prest, van Bjorneborg met hout. 20 Juli. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Sharp, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Re solute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Baines Hawkins, kap. Hem mings, van 's Kelleftea met hout. Van 17 tot en met 20 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 17 Juli. Eng.' stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. 18 Juli. Eng. stoomb. Osborne, kap. Figgens, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Sales, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, naar Londen met stukg. Nederl. stoomb. Prima, kap. Pfeifer, naar Leith ledig. 19 Juli. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. Russische stoomb. Windau, kap. Busch, naar Windau ledig. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 17 Juli. Eng. stoomb. Isle of Georgea, kap. Hodge, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Navegation, kap. Scheldreke, van Bilbao met me nerie. Eng. stoomb. Achilles, kap. Higham, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Mera, kap. Greenwell, van Goole met stukg. 19 Juli. Eng. stoomb. West, kap. Webster, van- Bilbao met menerie. 20 Juli. Nederl. stoomb. Mercurius, kap. Hindelope, van Londen met stukg. Eng. stootnb. Isle of France, kap. Firth, van Bilbao met menerie. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 17 Juli. Spaansche stoomb. Ybarra no. 3, kap. Macho, naar Bilbao ledig. Russische bark Barden, kap. Andersson, naar Elseneur met ballast. 19 Juli. Nederl. stoomb. Mars, kap. Yisser, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Mera, kap. Greenwell, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Achilles, kap. Higham, naar Liverpool met stukg. Van 17 tot en met 20 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 26 oinnenvaartuigen op en 17 afgeschut. Rotterdam, 20 Juli. Gent. Londen, 13 Juli. K O E R S V A V IIE T E L I). Belgisch per 100 fr. /47,00 a 47,60 Engelsch per 12,03 12,05 17 Juli. 10 Juli. f t n Het Dagelijksch Bestuur der Visscherijen op de SCHELDE en ZEEUWSCHE STROOMEN, ge- vestigd te Tholen, zal op Donderdug 6 Augustus 1885, des voormiddags te 10 ure, in het lokaal z/Het slot Ostende" bij den lleer Koens te Goes, ten overstaan van den te Kapelle resideereuden Notaris A. Gal lis Kerens, in het openbaar 15 perceelen Visscherij in de Ooster- Schelde langs den Noordelijken oever van Noord Beveland voor de Nieuw Noord Beveland- en Vlietepolders, zijnde de no. 23-87. Boekjes en kaarten zullen van af Vrijdag 24 Juli 1885 verkrijgbaar zijn ten kantore van den Secretaris-Penningmeester te Tholen, tegen betaling van 0,25 per stuk of van 0,30 per stuk franco per post. Ya ufioop dezer verpachting zullen nog aange- boden worden De perceelen 184 en 186 der Yersche oesterbank, op de voorwaarden der verpachting van 30 Mei 1882, en het perceel no. 367 in de Ooster- Schelde, op de voorwaarden der verpachting van 21 April 1884, van welke verpachtingen de boekjes en kaarten verkrijgbaar zijn ten kantore van den Secretaris-Penningmeester tegen betaling van f 0,25 per stuk of van f 0,30 per stuk franco per post. Tholen, 20 Juli 1885. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN, Voorzitter. J. A. EOKKER, Secretaris. Op Donderdag 30 Juli 1885, des namiddags om 2 ure, zal W. A. de Kidder, Deurwaarder te Hulst, ten ver- zoeke van zijn principaal, om gereed geld, in het openbaar 5£ hektareu puike TARWE, 1 u HAVER, 1* 2de snee KLAVER, 2 hektaren 2de snee KUNSTWEIDE, groeiende in den Langendampolder, gemeente Graauw, op landen van den heer De Maerschai.k, te Antwerpen, in pacbt bij L. Hoetijzers. Te vergaderen te Schelfhoutshoek. Tarwe ruimde bij kleinen aanvoer aau vorige prijzen lang- zaarn op. Puike Zeeuwache en Vlaamache Tarwe 7 50 a 8,00, mindere 6,80 a 7,40 Rogge 6,50 a 6 75 mindere 5,90 a 6,40. Gerst 4,80 a 5 60 mindere j 4,70 a 5 40. Haver korte 4 10 a 4,70 lange J 3,00 a 4,00. Paardeboonen 5,70 a 6,50 mindere 5 70 a J 6,20. Duivenboonen 6,50 a 7,50. Brnineboonen 6,50 a 8 25 mindere 6,50 a 7,50. Witteboonen Walcberache 9,00 a 11,50. Erwten 7,25 a 7 75, mindere 6 75 a 7 25. Kanariezaad beate 9,50 a 10,00, mindere 8.75 a 9,25. Kooltaad 10,00 a f 10,5o! Zaailijnzaad 11,50 a 12 25. Eieren 3,50 a 3 60 per 100 atuka. Aardappelen Zeeuwache /1,30 a /150. Zeeuwache Ajuiu 1,70 per 50 kilo. Tarwe, witte, 100 k., id, Roode Rogge Gerst Haver Boekweit, p. beet. Duivenboonen Paardenboouen Koolzaad 100 k. Lijnzaad Kempzaad Lijokoeken koolzaadkoeken Kempzaadkoeken Eieren per 26 stuks Tarwe ferm, Gerat, Mais en Meel stil, Haver vast. fr. 21,00 a 21 50 fr. 21,00 a 21,50 17^00 17 50 17,00 ii ii 1750 19 50 20,00 19,50 20,00 18,50 I* 19,00 18 50 19,00 14,00 I 14 50 17,50 1 16 75 15 25 14,75 28 00 o 1— 27,00 ii 27,00 u 30,00 27,00 ii 3000 22 00 ii 23,00 22,00 23^00 17,00 it 18,00 18,00 19,00 I-"-" 2,00 *i 1,90 2,00

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2