i Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2106. Woensdag 22 Juli 1885. 25e Jaargang. i) ®g> Big Q&&1G Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »lt folad verschljnt Dinsdat- eu Vrijdagavond bij deu uitffever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Politiek Overzicht. In Londen heeft men veel beweging over de uitingen der Pall Mall Gazette. De aartsbisscbop van Canterbury, de bisschop van Londen en de beer Samuel Morley hebben zich bereid verklaard aan de uitnoodiging om naar de waarheid der onthullin- gen onderzoek te doen, waarom voorloopig geen vervolging zal worden ingesteld. De Pall Mall had ook te kennen gegeven, dat zij ingeval men haar door eenegerechtelijke vervolging daartoe noodzaakte, de namen openbaar zou maken van alle hooggeplaatste personen, die bij de onthullingen rechtstreeks waren betrokkeu. Een groote bank in Dublin is weer gesprongen. Wijl zij werkte met een kapitaal van anderhalf millioen pond sterling is de sensatie in Ierlands hoofdstad groot. Dat lord Salisbury, met het oog op den gedrukten toestand van het landbouwbedrijf, aan zijne pachters gedurende drie jaren eene ver- miudering van 15 pet. van het bedrag der huren toegestaan heeft, is aangenamer te hooren, en dat de waarheid van het gerucht over den door den Mahdi gevraagden losprijs voor Gordon betwijfeld, ja ontkend wordt, evenzoo. Uit Spanje komen nog altijd droevige berichten, wel is de ministerieele crisis opgelost, de Koning heeft zich gehaast de impopulaire mannen op zij te zetten, dec-hol era-epidemie heeft de heeren parten gespeeld; maar het land wordt nog steeds geteisterd door die vreeselijke ziekte. Den 14 Juli kwamen 1668 gevallen voor, waarvan 663 met doodelijken afloop, den 15 1472, waarvan 657 pateinten stierven. En toch zijn ook nog opstand en samenscholing aan de orde, vooral in Arragon en Catalonie. In de nabijheid van Mataro werd een gewapende bende door de troepen omsingeld en in hechtenis genomen te Saragossa overviel de politie eene vergadering van 60 samenzweerders, waaronder kolonel Magallon. Het oog der Franschen is thans weder naar het oosten gericht, nu het nationale feest ter herinne- ring aan de inneming der bastille in de vroolijkste stemming is gevierd en ieder zijn dagwerk weder hervat heeft, zoo goed als de werkstakers-metse- laars te Berlijn, die ook begrepen hebben, dat honger een scherp zwaard is. Uit Achter-Indie wordt door generaal De Courcy bericht, dat de Koninklijke familie te Hue terug- gekeerd is. Men zal de plunderaars stralfen en het Fransche leger helpen. Op Madagascar evenwel is het niet pluis. Ofschoon in den laatsten tijd vele versterkingen zijn aangekomen, schrijft een Fransch officier niet te gunstig over de positie der Franschen tegenover de Hova's en aclit hij meer- dere versterking noodig, behalve de duizend man, die uit Tonkin in aantocht zijn. In Afrika schijnen de Europeanen een bondgenoot in den Koning van Abyssinie te zullen vinden. De zwarte Majesteit heeft zich bereid verklaard om FEU ILL ETON. Langzaam stierven in de verte de doffe klokke- toonen weg, die aan de weinige wakenden aankon- digden, dat de nacht weldra ten einde zou spoeden. Nog heerschte er rust, in het woelige Parijs, zelfs in de zoo bevolkte straten van de voorstad van den Tempel; ook hier deed zich de onverbiddelijke natuurwet geldenstilte na bedrijvigheid. Aan het uiteinde van de straat zwenkte juist een reusachtig, onaanzienlijk voertuig den hoek om. Een jonkman heeft het peinzend nagestaard en nog verroert hij zich niet, ofschoon reeds het geluid der wielen geheel is verdoofd door den afstand. 't Is een jongmensch met ernstige, maunelijke gelaatstrekken, waarop zelfs een plooi van somberheid niet is te miskennen. Een blauw boezeroen omgeeft zijn goed ontwikkelde gestalte. Hij is een letterzetter, die nachtdienst heeft gedaan op de drukkerij van een ochtendblad, en zich nu naar huis begeeft. Zijn moeder zit hem, ondanks het vroege uur met een vroolijk gelaat, aan de koffietafel te wachten. Niet als gewoonlijk komt hij onbezorgd binnen, onder het neurien van een liedje, of met een opgeruimd //Hoe gaat het, oudje goed geslapen van nacht Kassala, dat nog steeds door de benden van den Mahdi is omsingeld, te ontzetten. Hij stelt echter den eisch, dat Frankrijk, Italie en Er.geland hem zijne tegenwoordige bezittingen zullen waarborgen en hem bovendien zullen toestaan het gansche gebied tusschen den Nijl, de Barca-rivier en de Roode Zee, met de steden Kassala, Homray en El-Kartoeb te annexeeren. De zwarte potentaat is nog zoo afkeerig niet van ego'isme. Of hij ook meent, dat de Mahdi dood is? Het sensatie- bericht omtrent diens dood is tot dusver onbe- vestigd gebleven. Mahomed Ahmed van Dongola schijnt taaier te zijn dan men mocht onderstellen van een man, in wiens naaste omgeving Engelsch goud kan doordringen. Iumiddels geeft de Daily News nog eens de //positieve, laatste lezing" over de catastrophe van Khartoem. Ferig Pacha is geen verrader geweesthij werd gedood omdat hij de ongeloovigen diende. Ongeveer 4000 h 5000 civiele personen zijn bij de inneming der stad in de pan gehakt. Gordon, een Europeesch dokter, een tolk en twee andere mannen doodden van uit het paleis minstens 200 Arabierentoen hunne ammunitie was uitgeput, werd de poort geopend en verscheen generaal Gordon „kalm en opgeruimd" een sigaret rookende, met zijn sabel in de hand. Een Arabier schoot den generaal neder. De Mahdi gaat dagelijks, na het uitspreken zijner gebeden, in zijne voile lengte opstaan en, zijn gelaat naar het noorden wendende, trekt hij zijn tweesnijdend zwaard en roept uit//Wee, wee u, o Stamboel, want dit zwaard is tegen u gericht!" Met Afrika bemoeit zich tot dusverre de Germaan alleen met het oog op koloniaal bezit. Bizonder stil was in den laatsten tijd de //Deutsche Kolo- nial-Gesellschaft fur Siidwest-Afrika (Angra- Pequena)." Liideritz heeft zich voor 300000 mark aan contanten laten uitkoopen. Niet slecht weg Die heer was slim genoeg om de maatschappij voor het accoord te laten weten, dat hij zijne rechten ook aan Engelschen kon afstaan. Later is evenwel gebleken, dat er nog meer Duitschers zijn, die beweren rechten te bezitten in die streken. Nu de mijn-exploitatie tot teleurstelling heeft geleid, zal niemand blijder zijn dan Liideritz, die de duiten in den zak heeft en bovendien kan vertellen, dat de liefde voor het vaderland hem er toe geleid heeft zijne rechten niet met meer financieel voordeel aan Engelschen afgestaan te hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken in een circulaire van 10 Juli aan de districts- schoolopzieners, de veelvuldige afwijzingen van candidaten voor de acte van onderwijzer en ou- Hij is kennelijk afgetrokken en de scherpe moederblik bemerkt dat spoedig. z/Wat scheelt er aan, mijn jongen? Is er iets onaangenaams voorgevallen z/Och neen, moeder ,/Maar hoe ben je dan zoo stil, zoo geheel anders dan gewoonlijk //Om geen bepaalde reden, moedertje. Ik weet niet een somberen indruk maar't is niets 't is alweer over En om zijn moeder gerust te stellen, trachtte hij te glimlachen, doch de oude vrouw wilde meer weten en vervolgde: //Is zoo iets dan in staat om je treurig te stemmen En dat alles om een akeligen indruk, zeg je z/Ja, moeder, anders niets. 't Is nu reeds de derde maal, sedert ik 's nachts werk, dat ik bij mijn thuiskomst die kar ontmoet, met het vreeselijk opschrift //veroordeelden van de galeien De moeder sproug op, alsof een adder haar gestoken had. Zij hield zich echter in, en luisterde met inspanning naar haar zoon, die doorpraatte: //En telkens als ik die wagen zie, gruw ik er van/' Nog hoor ik de ruwe taal dier veroordeelden, nog sidder ik, als ik dien verwenschten gevangen- bewaarder met zijn stok zie beuken op de lichamen dier ongelukkigen, roepende,/Stil vee, of ik sla er de brokken af!" Eu dan dat vreeselijke gillen 't is afschuwelijk moeder, ik kan 't niet helpen, derwijzeres toeschrijvende aan de onvolledige voorbereiding en de geringe kennis van vele candidaten, door het niet voleindigen van den vierjarigen cursus, acht het daarom wenschelijk, dat den kweekelinger. de verplichting worde op- gelegd om tot het doen van examen verlof van directeur en onderwijzers te verzoeken, met be- dreiging dat art. 29, al. 2 van het algemeen reglement der R. N. L. op hen zal worden toe- gepast, als ze zonder dat verlof examen doen. Bij het eerstvolgend examen zal dit voorschrift reeds in toepassing worden gebracht. De salonboot de Merwede, van de heeren Fop Smit Co., is Zaterdagmiddag te 2 uren van de Oosterkade te Rotterdam vertrokken met een aanzienlijk gezelschap aan boord, nl. de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke door liun medelid, den burgemeester van Rotter dam, Mr. Yening Meinesz, waren uitgenoodigd tot een tochtje langs den Nieuwen Rotterdam- schen Waterweg naar den Hoek van Holland. De prachtige Dordtsche boot was met eenige vlaggen versierd en eene sierlijke tafel stond ge- reed voor een keurig diner dat de burgemeester aan zijn medeleden van ons Hoogerhuis gedu rende den tocht zou aanbieden. De bekende firma Poortman (Stroomberg) te Rotterdam, had het diner geleverd. Onder gunstig weder had het tochtje plaats, waaraan de meeste leden der Eerste Kamer deelnainen. Ook de echtgenoote des bur- gemeesters was met nog eenige dames op de salonboot aanwezig. Door drie burgers van Ylissingen, de heeren G. de Heer, A. Hendrikse en P. H. de Leef Jr., werd Zaterdag, als commissie uit de burgerij, den heer A. Smit een adres aangeboden met meer dan 700 handteekeniugen van hoofden van huisge- zinnen. Daarin wordt, nu de heer Diemont, de voor korten tijd benoemde burgemeester, overleden is, aan den heer Smit het verzoek gericht, zich opnieuw beschikbaar te stellen voor de betrekking van hoofd dier gemeente. Gisteren werd te Schoondijke een Rijks- telegraafkantoor met vereenvoudigde inrichting (telefoonkantoor) geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk- dagen van 8 tot 11$ uur voor- en 1$ tot 5 uren namiddags; op Zon— en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme tarief van 0,15 gld. per telegram, vermeerderd met 0,01 gld. per woord, van toepassing. Uit 'sGravenhage wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat de zaak der huzaren—officieren nog niet is verwezen naar den krijgsraad. De officieren- commissarissen uit dat college, benevens de auditeur- maar als ik de gevangenis voorbijga, dan denk ik wel eens: //Hier worden de menschen gestraft, maar toch niet zoo mishandeld." Zelfs de guillotine doet mij nog denken aan menschelijke barmhartigheid, als ik haar vergelijk met dien wagen op weg naar de galeien van Toulon! O, 'tis.... maar mijn God, moeder, wat deert u?" Inderdaad, zij was doodsbleek geworden, maar met ongemeene zelfbeheersching stond zij op en zeide z/Ik sliep van nacht niet al te wel en uw ver- haal heeft mij wat zenuwachtig gemaakt. Daar, 't is alweer over. Ik ga naar de groenmarkt ga jij nu maar slapen, want je zult wel vermoeid zijn." Met koortsigen baast snelde zij de deur uit en rustte niet voor zij de naastbijzijnde kerk bereikt had. Yoor het beeld der Moedermaagd wierp zij zich neder en snikkend stamelde zij *0, gij, die ook weet wat moedersmart is, heb medelijden Laat mijn kind nooit weten, wat zijn vader misdeed. Heer in den hemel die kar, die vreeselijke galeiwagen een onbestemd gevoel zegt het mij, dat die hem eenmaal een verschrik- kelijke waarheid zal openbaren Alfred heeft zijn vader nooit gekend. Hij wist niet beter, dan dat hij de eenige zoon eener militair, hebben Yrijdag en Zaterdag voorloopige information genomen, waaruit nog geen voldoende bezwaren tegen de drie luitenants moeten zijn gerezen. Uit Wolvega wordt dd. 19 Juli gemeld: Wederom heeft zich te Blesse een feit voorgedaan, t welk een droevig licht werpt op de verregaande laffe en wreedaardige wijze waarop sommige menschen hun haat trachten te koelen. De landbouwer J. S. aldaar voud 's morgens zijn paard dood in 't land liggen. Een of meer ellendelingen hadden het beest 's nachts doodgestoken en het daarna den buik open- gereten. Daar geen zucht tot winstbejag aanleiding tot deze daad kan geweest zijn, vermoedt men dat de een of ander zich op die manier op S. heeft willen wreken. Op de Brouwersgracht bij de Willemspoort te Amsterdam had Zondag een merkwaardige redding plaats. Een tienjarig meisje, in die gracht in het water gevallen, werd gered door een zesjarigen jongen, die ijlings kwam toeschieten, in het water sprong en de drenkelinge zoo lang met het hoofd boven water hield, tot hij van den kant hulp kreeg. In 't anders zoo stille Friesche stadje Sloten was een woesteling S. L. oorzaak van een groot tumult. Hij had '"s nachts de boeier van den burgemeester geheel met teer bestreken. De be- volking maakte zich hierover zoo opgewonden, dat eenige honderden naar de woning van den dader gingen en hem opeischten. De deur vond men gebarricadeerd. Gewapend met een boom werd zij stuk geramd. L. vluchtte op den zolder en toen ook de bewoners van het stadje naar boven wilden dringen, verweerde hij zich, door met dakpannnen op zijn belagers te werpen, waarvan er 5 zeer ernstig gewond zijn. Tegen den morgen werd de woesteling gevat en in verzekerde bewaring genomen. In 't stadje heerscht de grootste agitatie. De reizigers, die Zaterdagnamiddag omstreeks 5 uur met deu tram te Voorburg aan de Wijker- brug kwamen, dachten aan groot onraad, toen zij eensklaps den conducteur uit den trein zagen Snellen naar een aan het station staanden ledigen wagen. Het liep echter goed af althans voor hen. De conducteur had slechts de bedoeling, een collega van hem een draai om de ooren te geven, en volvoerde dit zoo goed, dat zijn slachtoffer het bloed uit den neus sprong. De Amsterdamsche dag- en nachtbooten hebbeu in de afgeloopen week rftim 2000 Duitsche grasmaaiers van Amsterdam naar Zwolle vervoerd. Daar in den regel de helft in Zwolle blijft overnachlen is het curieus te zien, hoe de commissionnairs zich beijveren, om de reizende arbeiders over te halen bij dezen of genen burger zijn intrek te nemen met een soort van openbaren afslag van tarief. Wat de ongunstige tijden al niet doen. weduwe was, voor wie hij te zorgen had. Die bewustheid heeft zijn geestkracht boven zijn leeftijd gesterkt en hem de ernstige uitdrukking geschon- ken, die wij in hem opmerkten. De tijd, waarin onze schets ons verplaatst, is het begin dezer eeuw. Er is sedert gelukkig veel veranderd. Ook het barbaarsche gebruik, om de tot de galeien veroordeelden op een groote, open kar de lange en moeielijke reis naar Toulon te laten doen. Die reis alleen was reeds een zware straf. De ongelukkigen lagen daar opeen gestapeld, als slachtvee blootgesteld aan de ruwheid van elkanders gezelschap, ten prooi aan de mishandelingen huuner bewakers. Menigeen bezweek dan ook onderweg, menigeen werd door een benauwden dood aan een vernederend leven ontrukt. Het jaar 1830 bekleedt een zeer voorname plaats in de Fransche geschiedenis. Menig jongeling werd toen opgeroepen, hetzij om de inwendige rust te bewaren, of om den overmoed der Algerijnen te straffen. Ook de schrandere letterzetter Delourme moest de wapenen opvatten en de expeditie naar Algiers medemaken. Dat bij eenige zoon eener weduwe was, daarop werd niet gelet. Gelukkig had hij nog eenige spaarduitjes, die zijn moeder tegen dadelijk gebrek beveiligden. De krijgsverriehtingen op Afrika's noordkust duurden kort en bestonden hoofdzakelijk in bloedige schermutselingen. B TER lffiTMSCHE COIIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1