Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2105. Zaterdas: 18 Juli 1885. 25e Jaargang. Binncnland ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. IMi bind verMChljnt Uin.das. en Vrijd.iffiivond bij den ultsever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Kenzea, Bij deze coiirant behoort een bijvoeg'sel. jPolitieli Overzicht. Tengevolge van de woeliugen der royalisten in Frankrijk, kebben ook de republikeinsche groepeu een kiezers—manifest in de wereld ge- zonden, dat echter vrij kleurloos moet zijn; bijv. in dezen geest u Wij vermeenen, dat de duur van den dieustplicht moet verkort worden, i n d i e n dit kan vereenigd worden met de be- boeften der lauiisverdeding," euz. Holle phrasen dusDe slotsom is de intrunsigenten, radicalen, liberalen en conservatieven aan te sporeo tot vereeniging tegenover de mouarcbaleu, die weer een stokpaardje berijden over bet crediet van 20000 fr., toegestaan voor begrafeuiskosten van Victor Hugo, die ecnter l'J 1000 fr. hebben bedragen eu voor wier dekkiug aan de Kamer vergunning wordt gevraagd. Weer een onderwerp voor een verkieziugs—manifest, natuurlijk. De demonstration te Algiers tegeu de Joden bebben zicb herliaald. Aanleiding daartoe gaf bet verbod namens de stedelijke regeenng van de opvoeriug van een blijspel, dat eene voor de Joden beleedigende strekking had. Tal van personen zijn in liecktenis genomen, men spreekt van 300. Ook aan de Senegal op Afrika's westkust zijn ongeregeldheden voorgevallen in de Fransche kolonie. De negers schijuen de Franschen aangevallen te zijn, doch zijn op bun beurt door dezen veisligen. jEtn man een man, een woord een woord." Gladstone heeft woord gehouden. Niet zooals vele kleingeestige lieden, soms hoog geplaalst, beeft bij bet nieuwe Ministerie zoeken te be- moeielijken door allerlei ware en onware voor- stellingen, teneinde de oogen der menigte te ver- blinden; als een echt liberaal stond hij tegenover den man voor wien bij den zetel heeft moeteu ruirnen ol althaus meenen te moeten ruimen. De begrootiug, volstrekt geen meesterstuk van finaucieel beleid, is belialve de voor een paar weken door de con servatieven verworpen voorstellen, aangenomen, zooals zij daar lag van het vorige Ministerie. De nieuwe Minister beeft dus de verhooging der inkomsten—belasting en der successie-recbten behouden, maar de verhooging der accijnsen op bier en sterken drank gescbrapt, terwijl het tekort van 4 millioen pond sterling zal gedekt worden door de uitgifte van scbatkist—biljetten, anders gezegd langs den meer en meer gebrui- kelijken weg, ook in dtn Haag bekend, over- gebracht op een volgend jaar. Op zeer behendige wijze heeft Lord Salisbury de bezwaren uit deu weg gerunnd, die aan de zending van Sir Henry Wolff naar Egypte waren verbouden. De heer Wolff hteft zicb nog niet lang geleden zeer on- gunstig uitgelaten over deu Khedive, zoodat hij te Cairo met welkom zal zijn, docb aan den Britschen gezant te Constantii opel is last ge- geveu om deu Grooten Heer op sleeptouw te nemen en daarmee is die zaak uit. Over Egypte ge- sproken, men vertelt dat de Mahdi dood is. Een mooie zaak voor bet nieuwe Ministerie en voor Wolseley, zoo pas te Louden aangekomen, om eene reden te vindeu tot eenige intnenging Als de valsche profeet maar niet weer opstaat in de woestijn. Niet zoo gemnkkelijk en vreedzaam leeft men in Zuid-Amerika, dat hebben de Ckilenenook begrepen. De vechtende generaals in al de Columbiaansche republieken zetten alles in vuur en vlam, daarom wil Chili, pas uit deu krijg, het leger organiseeren en heeft daarvoor een eersten luitenant uit Berlijn ontboden. Zeker heer Fiedrich, die de Spaansche taal machtig is, zal nu tegen een jaarlijkscbe belooning van 15000 mark de Chilenen drillen. Een mooi werkje vooor de Duitsche politie in Sleeswijk-Holstein, die op allerlei wijzu de nog niet verduitscbte bevolking plaagt, om zoo mogelijk bet Deenscbe nationaliteits—gevoel te verstikken. Vooral tegenover de voorstellingen in de schouw- burgen moet de Pruis bar zijn. 't Mag onverstandig heeten een volk zoo te laten vertrappen, en geen ijzeren arm is op den duur bestand tegen het ontwakend eergevoel eener vertrapte natie. Ver- dragelijker is bet eeren toestand te moeten beleven als in Ilongarije, waar meer dan 600 huizen door brand zijn vernield, 5000 menscben zonder dak en broodeloos, velen omgekomen door overstroomin- gen, bruggen weggespoeld, de oogst verwoest, en zooals in Spanjewaar nu sedert Mei 29000 pevallen van cholera zijn voorgekomeu, waarvan 13000 lijders bet offer geworden zijn. We zouden bier de pen kuiinen neerleggen, ware het niet dat de Intrausigeaut met een versch bericht komt, als zou de Mahdi vroeger aan den voorraabgen gezant Billing (vroeger resident in Tunis) vdor de iuneming van Kbartoem het aanboJ gedaan hebben generaal Gordon tegen den losprijs van 50000 p. st. naar de Engelsche voorposten terug te zullen zeuden. De heer Billing zou dit hebben medegedeeld aan lord Lyons te Parijs, deze de boodschap gebracht aan lord Granville, docb door den laatsten van de hand gewezen. Men zij echter voorzichtig in het oordeel, vooral in een tijd van verkieziiigen want de middelen, die door de partijen worden gebezegd om anderen den voet te lichten en zich zelven in den zadel te werpen, zijn alle niet even kiesch en wat meer zegtniet even waar. Veel wordt er verzonnen en velen worden misleid't Valt gemakkelijker bestuurd te worden, dan te besturen, dat vergete niemand! Door den postbode van Gorinchem op Her- wijnen is eergisterenavond een jongetje van 7 of 8 jaren oud, gekleed in buisje van donkergrijze stof en pilowbroek, dwalende op den dijk te Dalern gevonden. Het kind was volgeus zijn zeggen naar „de kermis" (het feest van de opening der spoorlijn te Gorinchem) gegaan, had zijn zusje in de stad verlaten en was toen door een verkeerde poort te- ruggekeerd. Hij weet niet anders van zijn naam dan ,Joost" op te ireven en ook slechts de voor- namen zijner ouders, t rwijl hij aangaande zijne woonplaats niets duidelijks weet te zeggen. Door de politie te Gorinchem is het kind opge- nomen, die nopens de herkomst inlichting verzoekt. Sedert eeniee dagen sterven in een binnen- water te Renkum voortdurend een groot aantal visschen. Men vermoedt, dat dit een gevolg is van bet bedorven water van een papierfabriek, dat schadelijke bestauddeelen bevat. Ook voor eenige maanden zijn hierdoor de forellen en visscheu in de grachten van het landgoed Oranje Nassau's—oord alle gedood. De pogingeu, toen aangewend, om het water der grachten te zuiveren door, een filtreer- machine, bleven geheel vruchteloos. Eergisteravond heeft op de grens tusschen Deu Haag en Loosduinen, op de boerderij van Groot Zorgvliet, een hevige twist tusschen twee personen plaats gehad. De knecht van den boer bracht een arbeider een doodelijke verwonding toe. Diens lijk word gisterochtend in het land gevon den. De dader, nog een jongiuensch, bevindt zich reeds in arrest. De verslagene was echtgeuoot en vader. Het stoomschip Drenthe, van de ,/Rotterdamsche Lloyd," werd gisteren van Rotterdam te Vlissingen verwacht, om aan het etablissement De Schelde belaugrijke veranderingen en herstellingen te onder- gaan. Twee aan de fabriek De Schelde vervaar- digde stoomketels zullen in het schip worden geplaalst, ter vervanging van de thans daarin aan- wezige vier ketels; zij zullen evenveel stoom kunnen produceeren als deze, doch aanzienlijk minder ruimte innemen, welke besparing ten goede komt aan het laadverraogen. Voorts worden de compound-machines veranderd in drievoudig expansie-systeem. De Drenthe zal een paar maanden aan de werf De Schelde moeten blijven. Het plan bestaat, volgens de Held. Ct., om de torpedobooten niet alleen oefeningstochten ter reede te doen houden, maar langs de kusten van ons geheele land. Van Willemsoord wordt te Hellevoetsluis deze week een vischtorpedo aangebracht, waarna de Dog in het Voorusche kauaal zal gestationneerd worden. Als een kenmerk van de mate van beschaving op het platteland in sommige streken van ons vaderland, wordt ons het volgende medegedeeld In de vorige week kon men in de Hoornsche courant eene advertentie lezen, waarin een kastelein te Zwaagdijk aaukoudigde, dat hij voornemens was op Zondag 12 Juli te laten „prijskatknuppelen." Dit wreedaardige „volksvermaak" bestaat hierin Aan een touw, gespannen tusschen twee hooge palen, hangt een ton, die met veeren is gevuld, en waarin een kat, die vooraf met stroop is be- smeerd, is ingekuipt. Naar deze ton wordt met knuppels geworpen tot dat een der bodems bezwijkt en de kat, half dol geworden, er uit vliegt, maar doorgaans haar dood vindt onder de grove laarzen der boeren. De gelukkige die den bodem der ton inwerpt, wint den prijs. De genoemde kastelein, die zijn volkje kende en een goeden dag hoopte te maken, had evenwel buiten den waard, in casu den rijksveldwachter J. A arts, te Hoorn gerekend. Deze was met zijn collega H van Boekhout, tijdig op de baan aan- wezig, evenwel niet om mee te knuppelen maar om den kastelein voor te houden art. 7 der wet van 5 Juni 1875 (Stbl. no 110,) waarbij het moedwillig kwellen, pijnigen of mishandelen van een hond of eene kat wordt gestraft met eene geldboete van 5 tot 25 gld. en gevangenisstraf van 1 tot 5 dagen te zarnen of afzonderlijk. Het edele volksvermaak kon dus geen voortgang hebben, tenzij men in plaats van de kat, een houten bal of zoo iets dergelijks in de ton stopte, wat men dan ook deed eu katknuppelde zonder kat. Aarts was nog kort geleden onbezoldigd rijks veldwachter, in dienst der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, en wist dus welk wets- artikel hij hier had te handhaven, maar uit het medegedeelde kan men opmaken hoe het in sommige streken van ons land is ge3teld, waar men niet zoo goed op de hoogte is van de wet. Nog eene bizonderheid verdient vermelding, nl. dat de kastelein, die niet wist dat er eene wet is waaraan hij zich te houden had, zelf wethouder is. Met hoofdbestuur der Ned. vereen. t. b. v. dieren heeft aan Aarts en Van Boekhout voorloopig eene dankbetuiging gezonden. TER NEUZEN, 17 Juli 1885. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 28 9 m., 8 s., 7 r. ij., 3 k., 1 1. 40798 Februari 28 10 s., 8 r. ij., 5 m., 3 k., 2 1. 41303 Maart 33 13 s., 6 r. ij., 5 k 4 h., 4 1., 1 p. 49665 April 32 14 s., 5 r. ij., 4 k., 41., 3 h., 1 w., 1 m. 31027 Mei 25 14 s., 8 r. ij., 2 h., 1 m., 28807 Juni. 50 14 s., 12h., 9 r. ij., 8 m., 4 1., 3 k., 65634 196 257234 Uitgevaren zijn: in Jannari 21, Februari 29, Maart 28, April 29, Mei 26 en Juni 36 zee schepen. Het schijnt dat men te Antwerpen niet erg gesticht is, door het feit, dat de stoomboot Archiduc Rodolphe onlangs alhier in deze haven gelost is. In de zitting van den gemeenteraad van 11. Z.iterdag interpelleerde een raadslid de stedelijke regeering in deze zaak. Volgens ZEd. was deze kwestie van hoo.'st belang voor Antwerpen. Wat was nl. gebeurd? Het bovengenoerade stoom schip was uit Bilbao, een Spaansche haven, den 26 Juni, vertrokkeu, en beladen met minerai, be- stemd voor Antwerpen. De Belgische regeering eischt voor een dergelijk vaartuig 3 dagen quaran- taine. Tengevolge van de moeielijkheden, het tijd- verlies en de schade hieraan verbouden, deed de societe Cockerill het stoomschip Archiduc Rodolphe Ter Neuzen binnenloopen om aldaar te lossen. Denzelfden dag kwaraen de geloste waren Belgie binnen, terwijl de kapitein in eigen persoon's avonds in Antwerpen was. In Engeland, noch in Neder land is op dit oogenblik van quarantaine sprake, en het blijkt dus, dat de Belgische maatregelen tot wering der gevreesde cholera voorbarig en van geenerlei nut, maar tot groot nadeel van Ant werpen zijn. Alle reeders zullen, zoolang die maatregel duurt, volgens spreker, voortaan Ter Neuzen of Vlissingen kiezen om hunne schepen te lossen, wat hun niet kwalijk te nemen is daar ze hierdoor 9 dagen winnen. Met passagiers zal het hetzelfde wezenom den last der desinfectie te ont- loopen en spoediger in Antwerpen te zijn, ontscheept men eenvoudig te Vlissingen of Ter Neuzen en binnen 2 uur is men te Antwerpen. Bij de veiling op jl. Woensdag alhier door het Ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van den heer Mr. E. A. E. van der Kemp, kantonrechter te Zevenbergen, van een dubbel woonhuis, thin en erve, aan het Schelpenpad, is zulks toegewezen aan den heer R. Walvaren, alhier, voor f 3500. Woensdagmorgen is, met een flink tij water, de op de Suikerplaat gestrande Duitsche schooner Burgermeister Oom vlot gekomen, en heeft, zonder eenige averij bekomen te hebben, onmiddellijk de reis vervolgd. Aan de Zierikzeesche Nieuwsbode schrijft men uit Ter Neuzen het volgende interessaute bericht w Hedennamiddag stran Ide alhier op de Spijkerplaat de Duitsche schooner Burgemeester Voorn, geladen met dakpannen en bestemd naar Gent," enz. Een kleine veraudering, en het bericht is in het reine in plaats van S p ij k e r plaat leze men Suikerplaat, in plaats van Voorn Oom en in plaats van Gent Dantzig. ,/Verdertracht men, volgens den schrijver, bij ingevalien dooi, neen hoog water het schip vlot te te krijgen!" Bij ebbe gaat het hier zeer moeielijk Axel, 16 Juli. In de heden gehouden ver- gadering van den gemeenteraad is gunstig beschikt op een verzoek van deu heer arrondissements- schoolop'ieuer om gebruik te mogen maken van een der localen van de openbare school, tot het geven van lessen aan onderwijzers tot het verkrijgen der hoofdacte amusing, 15 Juli. Gisteren is door den dijk- raad der waterkeering van de calamiteuse Mar garet ha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders opgemaakt een aanbeveling tot benoeming van een voorzitter, wegens de aftreding van den heer J. Scheele op 4 October e. k. Op de lijst werden geplaatst behalve de tegenwoordige titularis als eerste candidaat, de heeren J. Vinke en J. Dieleman Fz., respectivelijk als tweede en derde candidaat. Osseilisse. 15 Juli. De met September a. s. aan de beurt van aftreden zijnde leden van den gemeenteraad zijn de heeren Jan Francies Bogaart en Carolus Ludovicus Burm. Biervliet, 16 Juli. Door het bestuur van den Elisabethpolder werd heden alhier aanbesteed, het maken van werkeu tot verdedigiug van den onder- zeeschen oever enz. Daarvoor werd het minst ingeschreven door den heer H. Klaassen, te Zaamslag, vuor 6750. Middelburg, 17 Juli. V. P., klompenmaker te St. Jansteen, is heden in de zitting van de arrondisse- raeuts-rechibank alhier als getuige a decharge op vermoeden van valsche verklariug te hebben afge- legd onmiddellijk in hechtenis genomen. Borssele, 16 Juli. Heden had alhier door het bestuur der waterkeering van het calamiteuse wa- terschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen Borssele- polder, de aanbesteding plaats van lo. het herstel, de veruieuwing en het onderhoud gedurende een jaar, van de aarde—kram—rijs en steenglooiiugwerken aan de waterkeering van bovengenoemd calamiteus waterschap en polder daarvoor werd het laagst ingeschreven door den heer J. Jansen, te Ter Neuzen, voor f 17,900. De raming beliep f 18,378,47; 2o. het maken van werken tot verdediging van den oever van het calamteuse waterschap Elle woutsdijk hier voor werd het laagst ingeschreven door bovengenoemden Jansen te Ter Neuzen, voor f 28,200. De raming was f 31,320. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-reclitbank te Mddelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Juli het volgende yonnis uitgesproken A. H., oud 23 j., arbeider te Sint Jansteen, is wegens hoon eu mishandeling veroordeeld tot f 16 boete of 6 dagen gevangenisstraf. Tlfi \EI/'EYS(1E COIIRAIVT. Maand. Gttal. Geladen met: ft. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stnk- goederen, k. kolen, m. minerie, h. bout, p. pitch, w. wol, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1