Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2104. Woensdag 15 Juli 1885. 25e Jaargang. i) DE VERPLEEGDE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nedcrland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsrnimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. BHt blad verschijnt Uinwdas- cn Vrijdnsfavond btj deu aitgever P. J. V i SI O E 8 A SI I) E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Frankrijk lijdt in vele opzichten onder bet be- scbermend stelsel, vooral wat betreft katoen en zijde, terwijl Engelschman, Zwitser en ook onz< Tweutenaar er van profiteert. Frankrijk zal zich echter gelukkig acbten, zicb met meer onverdeelden aandacbt op de bevordering van de stoff'elijke be- langen der natie te kunnen toeleggen. De oorlog met China, ter wille van de beschaving ondernomen, waarvan bet nooit anders dan schade en schaude en nooit een centime voordeel te wacbten heeft, zooals een Chinees ondeugend zegt, is geeindigd, en de zaken in Achter-Indie gaan voor de Franschen niet onvoordeelig. Generaal Courcy heeft geseiud, dat bij volkomen meester is van bet terrein. l)e vijandelijke troepen zijn verstrooid, het paleis des Konings is ongedeerd en bevatte 5 millioen aan staven zilver, terwijl men nog om het goud zocht. Mocht de aap gevonden worden, 't zou koren zijn op den molen van hen, die Ferry's politiek steun den. In de zitting, waarin het tractaat met China heftig aangevallen werd, was Ferry zelf aanwezig, docli hij zweeg. Sommigen keuren dit af, anderen prezeu zijne houding. Voor de lui, die gekomen waren om een ernstig debat te hooren, (de tribunes en galerijen waren stampvol) was bet eerie teleur steliing. De gunstige bericliten uit Hue maakten een gelukkigen indruk en hoewel Cldinenceau ^bijtend en beleedigeud was, het gelukte hem met om Ferry op de tribune te biengen. Met zijn grijzen heed op het hoofd, den knop van zijn stok voor deu mond, hoorde deze rustig het voor en tegen aan, glimlachend als eene meening met wat veel leven ligheid werd uitgesproken en zweeg. ;/De bladen der coalitie zullen u van lafheid, van onmacht besch nidi gen," zeide een zijner gewezen collega's. ,/Ik heb er wel andere gezien," ant- woordde hij kalm. Zeker zal Ferry later spreken. Dr. Brouardel is ook niet tevreden over zijn zending naar Spanje. Uit zijn verslag aan de Academie de Medicine blijkt, dat in het door Dr. Ferran beschikbaar gestelde laboratorium noch entingsstof, noch diereu, noch ontledingen gevonden werden. In het bloed en de uitwerp- selen van patieuten vond men noch komma, noch andere bacilen. Intusschen entte Dr. Fer ran per dag, naar Brouardel mededeelt, twee kubieke meter cholerastof in. Hij wilde noch dorpen noemen waar hij gewerkt had, noch het aantal zijner patieuten. Statistieke gege veils te krijgen was den doctoren niet mogelijk. Er werd 's nachts begravenop een nacht dat er zeven begrafenissen plaats hadden gehad, gaf de alcade er 's morgens slechts twee op. Velen houden Dr. Ferran voor een kwakzalver en wij moeten erkennen, zijne houding is wel wat /hocus pocus-achtig." Over de ziekte in het Russische leger wordt FEUILLETON. Niet ver van Berkendorf, in het schoone Pruisen, ligt een eenzame houtvesterswomng. Zoo recht verscholen in het woud, ziet zij er met hare zindelijke witte muren en groene vensterluiken vriendelijk uit. Bijna geheel afgezonderd van de wereld woont hier de oude houtvester Erich met zijn kind, Grietje is eene vriendelijke, jeugdig frissche ver- schijning. Haar gezang wedijvert met de vroolijke stemmen der vogels, haar hart is rein gebleven onder de overoude boomen, die het huis beschaduwen. Zij heeft nog niets van de wereld gezienhoogstens is zij eenmaal naar Berkendorf geweest. Zij bestuurt het kleine huishouden, dat haar weinig moeite bezorgt. Zij verzorgt haar vader, als hij vermoeid van zijn werk huiswaarts keerthem lief te hebben is haar eenige levenstaak. Hoe vele jaren dit reeds zoo is is gegaan zij weet het niet. Zij kent geen ander leven en verlangt ook naar geen ander. Het is avond. In het zindelijke kamertje zit Grietje aan de tafel, waarop het eenvoudige avondmaal reeds gereed staat. Zij wacht op haar vader. De ramen staan open en de warrne zomerlucht dringt naar binnen. De muggen, aangetrokken door het licht, vliegen gonzend om de lamp. niets bericht, wel dat de Russen de Perzen zeer lastig zijn, dat de spoor weg naar Askabad nagenoeg voltooid is, dat er nog troepen aan- komen, in een woord dat het alien schijn heeft als zou Husband zich tot een aanval gereed maken. Een en ander maakt de positie van Lord Salisbury lastiger, hoewel de geest die in de beide fluizen heerscht van zeer verzoe- nenden aard is. De liberale partij houdt zich uitnemend tegenover de conservatieven, ook de ex-premier; eene motie van wantrouwen, tegen over dit Ministerie ingesteld, werd met 151 tegen 2 stemmen verworpen. Ware de buiten- landsche politieke toestand van meer vreedzamer aard, er zou misschien in het Parlement wel een letwat anderen geest heerschen. Van Afrika is men nog niet af. Lord Wolseley antwoordt Smith, Dongola te bezetten en in den herfst op Kartoem los te gaan, al ware het alleen voor de veiligheid van Egypte. Smith echter marcheert nog steeds af, en de Mahdi voorwaarts. De laatste berichten melden ons, dat de kwestie over de Brunswijksche troonopvolging ten einde loopt en dat prius Henrich VII von Reusz regent zal worden in het hertogdom. De pretendent, de hertog van Cambridge is ook op zij geschoven eene te maken wet, die buitenlandsche vorsten uitsluit, maakte de kans voor den Engelschen Prins uielijk nul. Dit zaakje zal Bismarck gauw voor elkaar hebben, ten spijt van Koningin Victoria, die gemeend heeft dat er geld uit een vrijwilligen afstand op de rechteii had gesmeed kunnen worden. J a, als Bismarck er niet was, Cumberland is zoo nijdig over zijne uitsluiting,- dat bij verbodun heeft een Pruis aan zijn nieuw paleis te Gmunden te laten werken. Of Pruisen hierdoor gerui'neerd is en Bismarcks arm verlaind Men deelt ons het volgende mede Verleden week te Kouiugswart zijnde, hadden wij het genoegen onzen Koning te zien. Z. M. ziet er inderdaad goed uitmen zou niet zeggen dat Hij zoo na bij de zeventig is. Hij is in den vollen zin des woords een flinke, krasse grijsaard. Uit Renkum meldt men Naar wij vernemen, blijft de komst van HH. MM. de Koning en de Koningin met H. K. H. Prinses Wilbelmina en gevolg op Oranje-Nassau's- oord, bepaald op 28 Juli. Dat de Koninklijke Familie naar het Loo zou gaan, is tot heden hier niet bekend, terwijl in het paleis en in de fraaie omgeving van het landgoed een groote bedrijvigheid heerscht om alles in gereedheid te brengen. //Waar vader toch mag hlijvendenkt Grietje; ,/hij is toch anders altijd zoo nauwkeurig Zij staat op, trekt het tafellaken nog wat recht en gaat naar het venster. Maar slechts het bosch begroet haar met zijn geheirazinnig geruisch overigeus treft geen geluid haar oor. Het oude houten klokje aan den wand slaat reeds tien. Een gevoel van vrees bevangt het meisje. Haar vader is nog nooit zoo lang weggebleven; zou hem een ongeluk overkomen zijn? Daar hoort zij schreden naderen. Zij wil den aankomende tegemoet Snellen. Maar die schreden zijn zoo langzaam dat is toch haar vaders stap niet. Angstig keert zij naar het venster terug en luistert. De schreden komen nader, nu valt het schijnsel van het licht op de gestalte. z/Het is toch vader! Maar wien draagt hij daar op de sehouders?" Zij opent de deur. De oude houtvester treedt binnen, zwoegende onder den last van een menschdie op zijne sehouders ligt. Zwijgend knikt hij het meisje toe en gaat naar zijne kamer. Hier legt hij den jongen man op zijn bed en begint hem te ontkleeden. Druppels donker bloed vloeien van den schouder van den bewustelooze op het helaere bedlinnen. De oude houtzager onderzoekt de wond. z/De kogel is niet doorgedrongen, het been is ongedeerd gebleven. Den hemel zij dank In augstige spanning heeft Grietje intusschen op haar vader gewacht. Wie was de jonge man, Prov. Staten van Zeeland beuoemden Yrijdag lot buiteng. lid van Gedep. Staten den heer M. Mazure, te Groede. Een voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen werd aangehouden, doch een voorstel tot wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering van de vereenigde polders der Sluis tegen den Magdalenapolder aangenomen. Op voorstel van Gedep. Staten werd besloten, aan de Ambachtsschool te Goes voor vijf jaren 1886 tot en met 1890 een jaarlijksch subsidie van f 900 toe te kennen, onder voorwaarde o. a. dat door de gemeente en het burg, armbestuur resp. minstens f 600 en f 300 subsidie worde verleend en dat, ingeval geen onderricht in het smeden mocht worden gegeven, het subsidie zal verminderen tot J 600, zullende alsdan door de gemeente en het amrbestuur ten minste f 400 en f 200 moeten worden bijgedragen. Aan deu heer J. P. van Visvliet, archivaris der provincie, werd een jaarlijksche toelage van f 800 verleend. De pruvinciale huishoudelijke begrooting voor 1884 werd gewijzigd, in hootdzaak om f 52,000 te doen vervallen, voor leening uitgetrokken, ver- mits het vereischt bedrag voor de rentelooze voor- schotten uit de gewone middelen kon bestreden worden. De begrooting voor 1886 werd in ontvang en uitgaaf op f 358,817,19 vastgesteld, waarbij besloten werd, 32 opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en 24 op de personeele belasting ter heffing voor te dragen de inkomsten daaruit worden op f 293,000 begroot. Gisteren werd te Amsterdam het Rijks museum als waardige verblijtplaats van Nederlands kunstschatten geopeud. Het was op 4 December 1872, toen door deu heer Wintgens, toenmaals voor de residentie afgevaardigd, daarop in een uitvoerig betoog werd aangedrongen, waarop de heer Yan Houten een memoriepost voorstelde op de begrooting van Binnenlaudsche Zaken voor nieuwe lokalen tot plaatsing van voorwerpen van beeldende kunst. Na veel tegenwerking is het museum thans bijna voltooid, en niet slechts is het een sieraad van Amsterdam, maar ook kan het de vergelijking met Musea in andere landen met eere doorstaan. Voor een groot deel is deze goede uitslag te danken aan de bekwaamheid en de energie van den architect Cuypers en aan den referendaris Mr. Victor de Stuers. Het museum heeft ongeveer twee millioen gulden gekost. Door den Minister van Binnenlaudsche Zaken, Mr. J. Hetmskerk Azn., wordt te Amsterdam een luisterrijk diner gegeven. Het museum zal elken dag, met uitzondering van den Maandag, kosteloos voor het publiek dien hij naar zijne kamer had gebraclit Was hij dood Eene rilling overviel haar bij diegedachte. Zij had den dood nog nooit leeren kennen. Van hare moeder herinnert zij zich niets. Haar vader heeft haar altijd gezegd, dat zij nog geen jaar oud was, toen zij die verloor. Eindelijk treedt haar vader weer binnen. Op het anders zoo rustige kalme gelaat, liggen thans sombere ernstige trekken. Het meisje waagt het nauwelijks hem aan te zien. De houtvester zet zich aan de tafel en gebruikt het eenvoudige maal. Maar heden smaakt het hem niet. Hij staat weer op en wandelt met groote schreden in de kamer op en neer. Grietje brengt hem zijne gestopte pijp. Toen eerst ontwaakt hij uit zijn gepeins. Hij zet zich in het hoekje van de oude sofa, steekt zijne pijp aan en trekt toen het meisje naast zich. #Gij verwondert u, mijn kind, over dat wat gij gezien liebt," begint de oude houtvester, met een stem die van aandoening triltvik wil u mededeelen wat gij weten moogt. De jonge man dien ik uit het bosch heb medegebracht is een wilddief. Ik trof hem met de buks in de hand. Het was om ons beider leven te doen ik schoot hem neer. Het is niet de eerste schelm, dien ik gevonden heb. Ik heb hen alien aan het gerecht overgeleverd, maar dezen, mijn kind, mag ik niet prijsgeven. Dezen," voegde hij er bijna fluisterende bij, //moeten wij verbergeu en verplegen." geopend zijnvan 1 Mei tot ultimo Augustus, des voormiddags van 10 tot des namiddags 5 uren, en van 1 September tot ultimo April, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Den 27 Juni jl. heeft te IJzendijke de ouderlijke woning verlaten, Cornelia Helena de Zeeuw, 18 jaren, lang ongeveer 1,6 meter, aan- gezicht ovaal en van de pokken geschonden, haar en wenkbrauwen blond, neus en mond gewoon, kin rond; gekleed met zwarte japon en muts, gewerkt met zijde, zonder bloemen en dragende koralen oorbelletjes. Zij is des namiddags vertrokken, over Basse- velde naar Ter Neuzen, in gezelschap van Rudolphe de Houck, 28 jaren, lang ongeveer 1,7 meter, haar en knevel rossig, oogen lichtblauw en wild, gestalte flink; gekleed met jas, broek en vest van wollen geruite stof met witte stippels, zwarte satijnen pet en blauw onderhemd met strepen. De burgemeester van IJzendijke verzoekt op- sporing en opzending van de minderjarige. Omstreeks het jaar 1865 vertrok van Hong kong naar Java het Hollaudsche barkschip Water- geus, kapitein H. R. Giezen, boekhouders de beeren P. Varkevisser en Zonen. Na het vertrek van dien bodem van Hongkong, heerschte in de Chineesche zee een verschrikkelijbe storm en werd er sedert van de Watergeus niets meer vernomen, zoodat bij de rechtbanken aanvraag werd gedaan, door sommige vrouwen, om een ander huwelijk aan te gaan, wegens vermoedelijk overlijden van haar echt- genooten. Thans, na een tijdsverloop van 20 jaar, komt een man in Delft vertellen, dat hij ook tot de equipage der Watergeus behoorde, maar het schip door Chineesche zeeroovers is overvallen, geplunderd en de opvarenden als slaven naar het binnenland zijn vervoerd, waar zij aan ketenen gebonden, hun ellendig leven slijten. Den verhaler was het gelukt, zich nog aan boord van een ander schip te ver- verbergen en zoodoende kon hij ontsnappen en naar Nederland komen. Hij vertelt verder, dat enkelen van de equipage zijn overleden, maar sommigen nog in leven zijn, wier namen hij opgeeft. Tengevolge daarvan zijn sommige familieden te Scheveuingen thans bezig nadere bizonderheden in te winnen, ten einde, wanneer zij zekerheid hebben dat het Delftsche orakel waarheid spreekt, de tusschenkomst van het Nederlandsche gouvernement in te roepen, om het hoofd van het door den verhaler opgegeven rijk, te bewegen, zijn aan ketenen gebonden gevangenen in vrijheid te stellen. Yrijdagavond was het te Rotterdam op straat weer zeer onrustig. Om herhaling van de oproerige tooneelen van den vorigen avond te voorkomen, werden vroegtijdig de Korte Iloogstraat, een deel Angstig had het meisje naar haren vader geluisterd. Zij begreep wel niet alles, maar zij wist nu toch, dat haar vader iemand gewond had en dat zij beiden hem weer beter moesten maken. Haar jong goed hart had medelijden met den knaap, die daarbinnen lag. z/Ik zal hem verplegen, vader!" zeide zij met tranen in de oogen, hij zal wel spoedig weer gezond worden." vGa nu naar bed, mijn kind het is laat," hernam de oude, //ik zal van nacht bij hem waken." Grietje kuste de verweerde trekken haars vaders en ging toen naar haar slaapkamertje. De houtvester blaast blauwe wolken uit zijn pijp en zit in somber gepeins verzonken. z/Ik oude eerlijke man," mompelt hij, //die mijn plicht heb vervuld, moet nu het gerecht een vlieg afvangen. Mijn eigen broeders kindOp een haar af had ik hem gedood. Even wild en bandeloos als mijn broer is ook zijn zoon. God vergeve mij de zonde, als ik mijns broeders zoon, mijn eigen eerlijken naam niet te schande wil maken." En langzaam staat de grijze houtvester op, zet zijne pijp in een hoek en gaat naar de kamer, waar zijns broeders zoon, door hem gewond, van pijn en smart kreunt. Yerscheidene dagen zijn verloopen sedert dien avondde houtvester en Grietje hebben samen de TER \ElZE\iSCIIE COERANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1