Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2103. Zaterdag 11 Juli 1885. 25e Jaargang- Binnenland. 3) EL I Z A S E E D. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nil blad vePMchijjnt Dinsdai- en Vrijd.igavotid bij den uttsever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Bij deze conrnnt behoort een bijvoegsel. t^olitieli Overzicht. De Fransche ministers waren niet ongelukkig, in een half uur gingen de begrootingen voor Justitie, Legioen van Eer, Landsdrukkerij, Bitinenlandsche en Buitenlandsche zaken, enz. er door. Het scheon de Kamer echter wel wat al te vlot te gaan, waarom zij besloot het restant voor een volgende zitting te bewaren. De royalisten zijn het nog immer oneens en ofschoon men werkt en bidt voor Koning en Vaderland, het zal nog lang duren voor er een kouing op het Elysee zal resideeren. In 't buitenland hebben de Franschen nog al iets te doen. Volgt men op Madagaskar de Tongkin- politiek, dan staat een lange bloedige oorlog tegen eene vrijheidlievende bevolking voor de deur in een doodelijk klimaat. Admiraal Miot houdt de kuststreek langs de baai van San Diego bezet, maar zal de hoofdstad Tavanariva moeten nemen, zal hij den vijand eenige schade toebrengen. Met de Annamieten kan men het ook nog niet vinden. Generaal Courcy heeft bericht,. dat de vijand met een verlies van 1500 man teruggeslageu is, de Franschen zijn meester van de citadel met een dui- zendtal kanonneu de minister van oorlog Campeon deelde een en ander aan de Kamer mede, ook dat er in Tongkin 35000 man troepen stonden, waarop een luid bravo" volgde. De bezetting van Hud zal vooreerst geen verraderlijken aanval op de Fran schen weer doen. De andere zaken in Azie schijnen tot geen meerdere zorg aanleiding te geven, de Czaar te St. Petersburg is ten minste maar op reis gegaan naar Finland om de steeds opposante be volking wat te verrussen. In het Russische kamp, ginds in Azie, zijn ernstige ziekten uitgebroken, het is te hopen dat de cholera van dien kant niet aankomt, men schijnt nog zoo weinig tegen die vreeselijke ziekte te kunnen doen. De resultaten van Dr. Ferrari''s inenting zijn nog niet van dien aard, dat men er veel voor of tegen kan zeggen. Waarom deze heer geweigerd heeft den Franschen deskundigen, Dr. Brouardel, te laten deel nemen aan zijne werkzaamheden te Valencia, is een raadsel; de handelwijze van den Spaanschen doctor pleit niet voor de soliditeit zijner wetenschap in dezen. De boodschap uit Amerika dat de „de Groote Beer," een der voornaamste Indiaansche opper- hoofden, die aan den opstaud onder Louis Riel deel genomen heeft, met zijn geheele bende ge- vangen getoomen is, verwekte blijdschap in de Theemsstad, evenals de verklaringen van Salisbury, dat de onderhandelingen met Rusland op vriend- schappelijkeu voet worden voortgezet. De krijgs- verrichtingen in Britsch-Amerika hebben een goed succes gehad, de rust kan er spoedig hersteld zijn. Slechter staat het nog altijd in geheel Zuid-Ainerika. F F U ILL ETON. (S 1 o t.) Eliza zat stil op haar bord te«- kijken. De bedaarde toon van haar tafelbuurman deed haar met heur tranen strijden. Den volgenden morgen trof men elkander op de stoomboot; te Fluelen stapte men op de spoor. De trein was goed bezet, zoodat de drie reis- gezellen niet naast elkander konden zitten. Dobson moest een plaatsjen achter in den waggon voor lief nemen. Daar ging hij bedaard zitten, en hij hield zich uitsluitend bezig met zijn reisboek en verrekijker. Opwaarts steeg de treinover weiden, door wou- den, langs rotseu en watervallen, over bruggen en viaducten, tot men den machtigen kolussus, den Sint—Gothard naderdeMen was te Goschenen. Daar stopte de trein. Er werd een andere locomotief voorgespannende lampen in de waggons werden aangestoken. Langgerekt geluid, gelui van verscheidene electrische klokjes en klokken, en de trein reed den reusachtigen aardwal binnen, die Italie van Duitschland scheidt, terwijl hij zijn top, die met eeuwig ijs prijkt, tienduizend voet tot boven de wolken verheft. Alle reizigers waren hevig ontroerd, de warmte in de waggons bleef In die elleridige Republieken vindt men steeds eene oppositie-partij, die tot leus heeft: De anderen hebben hun tijd gehad om rijk te worden, thans is het onze beurt." In Venezuela brandt ook thans het vuur van den opstand. Venancio Pulgar, die de meeste kans heeft aan het hoofd te komen, heeft eene proclamatie uitgevaardigd. Men wete dat Joaquin Crespo in naam van Guzman, den dictator, regeert, en dat deze in Londen ver- toeft, om van zijn reusachtigen rijkdom te ge- nieten. Guzman wordt in de proclamatie aan het volk voorgesteld als een onbekwaam soldaat, een man zonder woord of trouw, onbeduidend in weten schap of letleren, als hebzuchtig, omkoopbaar, ou- beschaamd, despotiek, wreed, haatdragend, laf, als een snoever met de voeteu in het slijk en het hoofd in de ledige ruimte. Als het waar is blijft er waarlijk niet veel goeds aan den heelen dictator. De revolutie heeft veel kans van slagen, maar of Pulgar aan het hoofd zal komen van de Vene- zuelanen dat is nog niet zeker, aangezien er natuurlijk mededingers zijn, en dit is weder een voordeel voor Guzman. Den 4den kwamen in Spanje in de provincie Alicante 107 cholera-gevallen voor en42dooden; in de provincie Castellon waren de cijfers als volgt: 76 en 36, in de provincie Murcia 158 en 56, in de provincie Valencia 988 en 565, in de provincie Saragossa 73 en 29, in de provincie Toledo 23 en 15, in de provincie Cuemja 9 en 2, te Aranjuez 202 en 64, te Madrid 7 en 2. Den daarop volgenden dag waren de cijfers aldus: in de provincie Alicante 88 en 29, in de provincie Castellon 124 en 86, in de provincie Valencia 724 en 358, in de provincie Murcia 202 en 91, in de provincie Saragossa 58 en 20, in de provincie Toledo 34 en 15, in de provincie Cuenija 4 en 7, te Aranjuez 210 en 56, te Madrid 5 en 3. In de provincie Huesea hebben zich almede eenige cholera-gevallen geopenbaard. Te Onticola, bij Aranjuez, werd het tiende gedeelte der bevolking op een en denzelfden dag door de ziekte aangetast. Naar men zegt, is het aantal ziektegevallen en dooden te Madrid veel grooter dan door de officieele Gaceta wordt opgegeven. Vlissingen is zoo lang geslingerd geworden tusschen hoop en vrees bij de vraag, of deze haven aanlegplaats voor de nieuwe Duitsche stoomvaart- lijnen zou worden, dat het na de officieele beslissing van den Duitschen Bondsraad niet geaarzeld heeft, zich van harte aan eenig feestbetoon over te geven en de bevorderaars van zijn belangen te bedanken maar toch zou er nog wel eens te vroeg gejuicht kunnen wezen. Niemand heeft tot dusver iets van de opinie van de „Norddeutsche Lloyd" zelve stijgen. De lampen die eerst helder gebrand, hadden, verspreidden nu een rossen gloed, wat aan het inwendige der waggons een ernstig bijna somber karakter gaf. De onderaardsche rit moest veertig minuten duren. De eerste twintig minuten vlodeu om onder alge meen zwijgen dewijl alle reizigers, sinds men in den berg was, in gespannen toestand verkeerden. En verder bruiste het stoomros, en doft'er dreunden de rollende waggons. Nu gebeurde er iets zonderlings. Een heer, die aanhoudend stil op zijn plants had gezeten, stond eensklaps op. Hij stapte den waggon door naar de bank, waar mijnheer Castor naast zijn dochter zat. De jonge dame was meer dan goed gesluierd. Mijnheer Dobson had zijn plaats verlaten. Flink ging hij vdor Eliza staan, en hij sprak met luider stemme: „MejufFrouw! we zijn nu tienduizend voet onder de grondThans herinner ik u aan uw woorden. Nogmaals bied ik u mijn hand, mijn hart, en mijn vermogen Wilt gij mijn vrouw worden?" Er volgde weer stilte. De waggon rolde voort. Van buiten viel er rossig fakkellicht naar binnen wat den grooten, staanden man fel verlichte. Hij had Engelsch gesproken. Er waren Engelschen in den waggonook de andere reizigers konden hem verstaan hebben. Want alien waren opgerezen, en staarden nu verbaasd naar den zonderlingen gehoord en mogen wij, wat dat aangaat, onze inlichtingen vertrouwen, dan is het nog in het geheel niet zeker dat deze Maatschappij, die voor andere lijnen reeds kantoren en handelsinrichtingen te Antwerpen bezit, de haar opgelegde keus van Vlissingen zal aanvaarden. De tijd zal natuurlijk moeten leeren of de eindbeslissing zal wezen gelijk de Zeeuwsche havenplaats zoo vurig wenscht. N. v. d. D. Een onderwerp, dat met de belangen van Zee- land in nauw verband staat, de aanleg van een stoomtramweg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Maldeghem, is zijne laatste phase ingetreden om tot oplossing te ge- raken. Het regeeringsantwoord is verschenen op het voorloopig verslag der 2e Kamer nopens het wetsontwerp tot verleening van Rijks-subsidie voor dat verbindingswerk. Men weet, dat dit ontwerp niet gunstig was ontvangen. De noodzakelijkheid der verbinding werd erkend, maar de bijkomende omstandigheid dat het subsidie zou worden verstrekt uit het verbeurde waarborgkapitaal van den spoorweg Rotterdam- Munster, ondervond groote bedenking. Toch sche- merde uit het voorl. verslag door, dat, wanneer men slechts een goed motief had om aan die bedenking te gemoet te komen, de zaak wel tot afdoening kan worden gebracht. Immers in het voorl. verslag komt de volgende belangrijke ziusnede voor „Nagenoeg algemeen was men intusschen van meening, dat, zoo ergens in het land de verbetering der communieatie door stoommiddelen gevorderd werd, dit het geval is in het vierde district van Zeeland, dat, steeds pro rata parte bijdragende in de verbetering der middelen van verkeer elders, bij den aanleg van openbare werken voortdurend zeer stiefmoederlijk is bedeeld." De gemeenschap met de andere deelen des lands werd zoo onvoldoende genoemd, „dat men, om uit het vierde in het voormalhre vijfde district te komen, over Belgisch grondgebied moet reizen en dat b. v. getuigen uit Sluis, Aardenburg, Eede, St.-Kruis en andere omliggende gemeenten, om tijdig in de hoofdplaats van het arrondissement te kunnen zijn, reeds des morgens te ongeveer 4 uren in elk jaargetijde hunne woningen moeten verlaten, waar zij vaak eerst ;s avonds kunnen terugkeeren. De bewoners van het vierde district, van alle gemeenschap afge- sloten en eene marktplaats voor hunne producten missende, gaan bovendien, ook in verband met den thans kwijnenden toestand van den landbouw, jaar op jaar achteruit, zoodat ondersteuuing van Staatswege inderdaad zeer gewenscht moet worden geacht." Men wenschte deze zaak echter geheel afgescheiden te houden van de al of niet teruggave van het waarborgkapitaal. Men wenschte eindelijk geen subsidie in een vaste som. vreemde, en naar de jonge dame, wie zijn toespraak had gegolden. Ademloos wachtte men nu op datgene, wat er zou volgen. Men kreeg evenwel niet veel te hooren; want het slot van het tooneel volgde even spoedig, als het begin onverwacht en verrassend was geweest. Haastig verhief de dame zich van heur plaats. Zij sloeg haar armen om den man die voor haar stond, en zij fluisterde hem met een sidderende stem in het oor: ,/Lk wil u duizenden malen. tienduizendmaal wil ik u Plotseling weerklonk nu langgerekt gefluit. Het daglicht begon te gloren, en het zonderling tooneel was vergeten; want alle reizigers stormden naar de vensters om te zien, hoe men den tunnel zou verlaten. De trein hield stil, en voor de reizigers zich het zonderling avontuur, welks getuigen zij juist geweest waren, weer konden herinneren, dus voor zij nog konden omzien naar de handelende personen in het vreemde drama, dat zij juist bijgewoond hadden, was het drietal reeds ijlings uit den waggon gestapt, zoodat hun plaatsen ledig waren. Men zag echter den blauwen sluier van de Miss nog verdwijnen in het voorportaal van de Alberga di San Gotardo in Airolo. De trein reed voort naar Italie's sypressen en olijfboomen. Mijnheer Castor ging met zijn dochter en met mijnheer Dobson wandelen. Wat dus de zaak zelve betreft, ingenomenheid met het ontwerp; aanprijzing nagenoeg algemeen. En de regeering geheel instemmende met de be- schouwingen omtrent het nut van stoomtram en locale spoorwegen, zou in den regel daartoe geen rijksbijdragen willen geven, omdat zij bestemd zijn om in de behoeften van een bepaalde streek te voorzien en als zoodanig bij uitnemendheid een locaal belang vertegenwoordigen, maar zij was echter van oordeel dat hier, en wel uit een tweeledig oogpunt, termen voor eene uitzondering waren niet alleen vanwege het verband met het ver- vallen waarborgkapitaal van den spoorweg Rot terdamMunster, maar ook omdat de stoomtram van Breskens naar Maldeghem meer dan een werk van enkel locaal, dat het eene internationale verbinding is, en er zelfs nog eene concessie— aanvrage bestaat voor eene zijlijn van Schoondijke IJzendijkeBelgische grens, doch dat het on- mogelijk is zich nu reeds tot den aanleg van die zijlijn te verbinden, zoolang de productiviteit van de hoofdlijn nog onzeker is. Bijgevolg, als nu in een of anderen vorm de kwestie van het waarborgkapitaal en de wijze en het bedrag van zijne bestemming zal zijn tot klaarheid gebracht, dan valt aan de tot stand koming van deze verbinding niet te twijfelen. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn verklaart, dat aanzoeken om officieele tusschenkomst voor het in ontvangst nemen van millioenen-erfenissen, welke, naar de verzoekers beweren, in Nederland voor hen zijn opengevallen, in den laatsten tijd belangrijk zijn toegenomen het Ministerie waarschuwt daarom openlijk tegen de daarmede verbonden oplichterijen. Amsterdam is van lieverlede te groot ge worden voor haar Duinwatermaatschappij. Er liggen nog woeste duingronden genoeg naast haar oogst- velden; maar de eigenaar wil die niet afstaan en een onteigeningswet is nu reeds een jaar in wor ding. Het gevolg daarvan is thans weer waternood op de bovenhuizen. De snelheid, waarmede door de telegraaf berichten worden overgebracht komt het sterkste uit bij groote afstanden. Zoo werd door een particulier te Amsterdam Maandagnamiddag ten 1$ ure naar Batavia ge- seind en het antwoord werd reeds Dinsdagvoormiddag elf uur ontvangen, terwijl dit antwoord eerst te 12,30 namiddag te Batavia was aangebodeu. Wanneer men nu rekening houdt met het tijd- verschil van 7 uur, dan is voor het antwoord slechts 5$ uur noodig geweest, van Batavia naar Amsterdam. Daar een telegram naar Indie te Parijs, Mar seille, Malta en verder op verschillende kabel- stations moet worden opgenomen en verder geseiud springt de groote snelheid nog meer in het oog. Eliza stapte aan Dobson's arm een weinig vooruit, terwijl mijnheer Castor ondertusschen volijverig de steensoorten scheen te onderzoeken, die men in Airolo kon vinden. tfEn hebt gij de twee laatste jaren aanhoudend aan mijn eed gedacht hooren wij Eliza nu tevreden en gelukkig vragen. n Zoodra gij tienduizend voet onder den grond zeidet, stelde ik al mijn hoop op dit oogenblik, en verlangde ik vurig naar de opening van de Sint-Gothard-baan." ,/Bouwdet gij dan zoo vast op mijn woorden?" vroeg Eliza weer. „Uw karakter ken ik, en ik bouwde vast op uw woorden, omdat ik stellig geloofde, dat ge mij slechts uit trotsche grilligheid had afgewezen, dewijl ik wat stroef met u omging. Daarmede kon ik u beleedigd hebben, en daarom overlegde ik alles nog eens goed Dewijl ik echter zag, en gevoelde, dat ge mij bemindet, zoo scheen het mij ook onmogelijk, dat gij eeuwig boos op mij kond blijven En de twee laatste jaren, tijdens welke gij alle minnaars afweest, versterkten mij aanhoudend in mijn meening, in mijn geloof, in mijn ver trouwen." „En daarom hebt ge mij in het vol verdriet laten zitten daarom hebt gij twee jaren lang op dit oogenblik gewacht vroeg Eliza nu even ontevredenals ieder teerminnend meisje kan doen. TEH WEIIZEMSCHE (OIBWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1