Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANEESTEDING. No. 2101. Zaterdag 4 Juli 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ELIZA'S EED7 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »lt bind vePHCbljnt Uinttdat- en Vrijdagavond bij den uiteevcr P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzcn Bij deze courant belioort cen bijvoegsel. Den 14 Juli 1885, des voormiddags te elf uren, zal bet Gemeentebestuur van TEE NEUZEN, op bet gemeenteraadbuis trachten AAN TE BESTEDEN: het bouwen van eene ONDER- WIJZERSWONING in de kom der gemeente. De plaatselijke aanwijzing zal Zaterdags te voren, des voormiddags te 11 uren gescbieden. Gedrukte bestekken en teekeningen zijn ver- krijgbaar ter gemeente-secretarie, van 2 Juli a. s. Ter Neuzen, 23 Juni 1885. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Onrust beerscbt in Madrid, onrust heerscht in Spanje. De gevreesde cholera neemt in Murcia en in de provincie Valencia verbazend toe en is zelfs verscbenen in de provincien Toledo, Alicante en Saragossa. Het Ministerie zal de inenting volgens bet stelsel Ferran, met wien zicb ook een onzer doctoren in correspondentie heeft gesteld, bij de Marine toelaten. De resultaten van dit middel zijn nog niet van dien aard, dat het onvoorwaar- delijk kan worden aanbevolen, hoewel Dr. Ferran's oordeel zeer gunstig is ten opzichte van de uit- werking ten goede. Mocbt het den bekwamen geneesheer gegeven zijn, een middel te bebben ge- vonden tegen de verwoestingen van die telkens van de boorden des Ganges binnensluipenden vijand, de menschheid zou hem vergoden, gelijk een Jenner. In de provincien Castellon, Valencia, Alicante, Saragossa en Toledo kwamen respectie- velijk op een dag voor 74, 328, 61, 9 en 18 ge- vallen met doodelijken afloop, terwijl tal van nieuwe gevallen zijn geconstateerd. 't Is nog iets anders dan bet vergaan van een paar Fransche torpedo-booten bij de Visschers- eilanden (Pescadores) tusschen het vasteland en Formosa; nog iets anders dan het zinken van de z/Eenard'' met man en rnuis in de nabijheid van Aden. Een Franscb officier vertelt, dat deze snel- zeiler alle vereiscliten miste om goed zee te bouwen en eiscbt, dat er een onderzoek worde ingesteld naar een en ander Dat zal boogstwaarscbijnlijk zoo'n Adder"-geschiedenis worden; treuriger ge- dachtenis Aan de Eussiscbe grens moet al wat geen Germaan is over de grenzen, men zegt meer om de concurrentie op 't gebied van nijverheid dan 2) FEUILLETON, De oude mijnheer Castor zou John Dobson zeer gaarne tot schoonzoon gehad bebben. Dat besprak hij dan ook met Eliza na de catastrophe, van welke zijn docbter en Dobson hem niets gezegd hadden. /Dobson komt niet meer bij ons aan huis," begon bij diplomatisch. „Gij moet samen dus getwist bebben." //Dat hebben wij ook," antwoordde Eliza ljskoud. z/Hij is een braaf, rijk en edel mensch; hem vooral zou ik gaarne als uw ecbtgenoot gezien bebben," ging Castor voort, waarbij hij meer gevoel toonde dan gewoonlijk. #Hij beeft een pepervlek op de linkerwang zei Eliza luchthartig, kinderacbtig en schijnbaar spottend. z/Neen! die pepervlek scheidt u niet!" sprak Castor ernstig, terwijl hij zijn verstandigen, scberpen blik op zijn dochter richtte. Het licht niet in uw aard, dat gij een man als Dobson om een pepervlek zoudt afwijzen. Uw ijdel, hoogmoedig hart versmaadt ook dezen man. Dusdoende maakt gij u zelf zeer ongelukkig, wat mij voor u, en ook voor Dobson spijt," zei de verstandige, stroeve koopman buitengewoon zacbt en goedig. om politieke redenen. Niet aangenaam voor de lieden, die een broodwinning aan deze zijde van de Pregel gevonden bebben, om de plaats te moeten ruimen en zicb van bun eigendom te moeten ont- doen. In Eusland vinden ze niet zoo gemakkelijk iets weer. Maar de IJzeren Man zegt, dat het bemd nader is dan de rok en daarmee uit. Wat zou Bismarck ecbter zeggen, zoo men aan de Newa eens ging gebieden dat alle Duitscbe koop- lieden en ambacbtsliedeu Eusland moesten verlaten, of zich laten neutraliseeren De Duitscbers zouden misscbien het laatste kiezen en voor 't vaderland verloren zijn. Bovendien zijn er Polen ook in Pruisen en Polen zijn nog evenmin Pruisen als dat zij Oostenrijkers en Eussen zijn, al hebben de laatsten het ougelukkige land tot driemaal toe verdeeld en de natie verzwakt. ,/De liefde tot bet vaderland is ieder ingeschapen," biermee dient een overweldiger rekening te bouden. Wij zien het aan Duitschland's einden, in Polen, in den Elzas, in Lombardye en in 't land der Hongaren. Een door en door geestelijk beer woelt en wroet in Berlijn, en al verschuift men hem zachtjes van de Spree naar den Main, zijn geest blijft en bet uit- gestrooide zaad kiemt en wast. Op den duur loopt niet gansch Duitschland aan Bismarck's leiband, misschien tot zoo lang, dat men de verstoorders van orde en rust onschadelijk beeft gemaakt. Over bet Engelsche Ministerie zwijgen we dit- maal, daar hangt nog te veel in de lucbt, maar te zijner tijd zal er wel genoeg stoffe gevonden worden ook door het nieuwe Ministerie, dat wel- licbt niet weinig bemoeielijkt zal worden, vooral nu Gladstone zich tot zijne kiezers heeft gewend en de liberalen heeft aangespoord alle krachten in te spannen bij de aanstaande verkiezing. Wandelde Gladstone niet op rozen, Salisbury evenmin. Maar 't gaat niet ieder naar zijne wenschen, dat ondervindt ook Kelley, de ongelukkigste van alle Amerikaansche diplomaten. Voor drie jaren werd hij door president Arthur benoemd tot gezant bij het quirinaal, maar de Italiaansche regeering was niet van hem gediend en gaf te kennen een ander vertegenwoordiger te verlangeu. Weinige weken geleden ontfermde zicb Cleveland over den afgewe- zene en benoemde hem tot gezant aan het bof te Weenen, maar ook bier wilde men niets van hem weteu. Wat beeft Kelley gedaan P Advocaat zijnde in V irginia heeft hij in eene bijeenkomst zicb zeer heftig uitgelaten over Koning Victor Emanuel en diens arbeid tot bevrijding en vereeniging der verschillende Italiaansche staten in de scherpste bewoordingen veroordeeld. Ziedaar zijne zonde. Cleveland zal dus om een ander vertegenwoordiger moeten uitzien, of die vertegenwoordiging zoo wat te //hooi en te gras" laten waarnemen, gelijk de Grieken van plan zijn te doen uit pure zuinigheid. De diplomatieie vertegenwoordiging van Griekenland Later spraken vader en docbter niet meer over deze zaak. Maar mijnheer Castor ging thans meer dan vroeger om met den afgewezen vrijer zijner dochter; doch altijd buitenshuis. En Dobson leefde bedaard, en naar alien schijn even tevreden met zichzelf en met de wereld als vroeger. En Eliza? Als men in baar hart bad kunnen lezen, zou men onder haar koelen trotscb een vurigen gloed ontdekt hebben, wiens kracbt nog door berouw en wanhoop werd verhoogd, dewijl zij een man had verstooten als Dobson, dien zij nu eerst voor goed begon te kenuen, wiens bedaarde, manlijke, trouwe zelfverloochening want hij zocht geen omgang met een andere vrouw haar steeds meer ontzag inboezemde, haar steeds sterker dwong tot hoog- acbting, haar steeds grootere bartstocbt veroorzaakte. Zoo verliepen er twee jaren, tijdens welke Dobson Miss Castor niet naderde. En toch merkten scberpe waarnemers, zooals er altijd in de samenleving zijn, dat de man, dien een reeds bijna gebeel vergeten gerucbt met de trotscbe schoone in verband bad gebracht, baar toch nog bleef om- zweven, hoewel hij dit in een zeer wijden kring, en zoo voorzichtig, terughoudend en ongemerkt deed, dat slecbts weinigen bet even konden merken want andere even fijne, en knappe waarnemers van New-York's groote wereld bestreden het bepaald. in het buitenland is geheel in de war door bet terugroepen van alle gezanten, die door zaakgelas- tigden zullen vervangen worden. In 't laud zelf zijn de meeste openbare werken gestaakt, honderden beambten van de hoogste tot de eenvoudigste weg- werkers zijn ontslagen, zonder dat bun eenige schadeloosstelling wordt gegeven. De Minister Delgannis was in de oppositie, zijn voorganger Trikoupis deed alles verkeerd, zoo 't beettenu deze gevallen en gene aan 't roer is zou 't beter g^au, maar dat moet nog. De beste stuurlui staan aan wal, dat is altijd zoo geweest, dat was reeds zoo in 't land der Joniers en Doriers, waar't eerst wetenschap en kunst beoefend werden. Wij zijn begonnen met een ongelukkig land, wij eindigen met een ander niet veel minder door de natuur begunstigd oord, bet liegend Griekenland, waar eenmaal de goden op den Olympus vergaderden om over 't lot der vorsten en volken te beraad- slagen en te beslissen, maar dat ook evenmin wel- vaart kent als bet geteisterde Spanje. De Haagsche corr. van den Zutf. Ct. verneemt uit goede bron, dat de wijze, waarop de Minister Heemskerk, teneinde te komen tot vermeerdering van bet ledental der Tweede Kamer, de districten wil verknippen, in de afdeelingen tegenstand heeft gevonden bij leden van de meest uiteenloopende ricbting. Het vond algemeen afkeuring, dat, om in de districten overal het vereischte aantal zielen te krijgen, gebeel willekeurig hier eenige gemeenten afgenomen en daar eenige gemeenten bijgevoegd zijn zonder te denken om bestaande connecties en goede verkeersmiddelen. De schr. zou wenschen, dat men ditmaal eens tot aanvulling van bet ledental overging zonder verknipping, door aan die acbt districten, die thans naar verhouding bet grootste aantal zielen over hebben, elk een nieuw lid toe te voegen. Maandagmorgen had te Breda, in de kathe- drale kerk, de plechtige consecratie plaats van den nieuw benoemden bisscbop, den heer Petrus Leyten. Tegenwoordig waren de aartsbisscbop van Utrecht, die den nieuwen bisschop consacreeren zou, de bisschop van Haarlem, de bisscbop van's Hertogen- bosch, de provinciaals der verschillende reguliere orden, de abt van het St. Bernardusklooster te Bornbem, in Belgie, het kapittel des bisdoms en deputation van bet groot en klein seminarie, vele andere geestelijke waardigheidsbekleeders en de familie van den beer Leyten. De heer P. Aenstoots, E. K. pastoor te Heiukenszand, vierde Maandag zijn 25jarig jubile. Zijne parochianen bracbten den jubilaris 'savonds eene serenade, met illuminatie en vuurwerk, terwijl Doch plotseling toog Dobson naar de oude wereld voor een pleizierreisje, en eenige weken later werd er gezegd, dat mijnheer Castor ook een reisje naar Europa zou gaan ondernemen. Het gerucht bevatte waarheid. Op zekeren dag maakte mijnheer Castor Eliza met zijn plannen bekend. z/Ik wil eens een zomerreisje maken naar Londen, Parijs, Napels, enz.," zeide bij kortaf, en als man van zaken tijdens het middagmaal tegen Eliza. z/Ik wil, en ik moet u zeggen," ging hij voort, vdat Dobson reeds over is, en dat hij me beeft verzocbt, of ik hem zou volgen. Dat ik me bij hem zal aansluiten voor de gebeele reis, zeg ik nietMaar stellig en onvermijdelijk zal ik hem moeten treffen. En daarom vraag ik nu, of gij mee wilt Eliza werd bleek, waarna er een vluchtige bios over baar gelaat vloog. Doch onmiddellijk ant woordde zij//Vergezellen zal ik u, papaEuropa is groot. Daarom zullen wij ook niet altijd samen zijn, en ik vrees niet voor een ontmoeting met Dobson. Op bet onbeweeglijk, stroef gelaat van mijnheer Castor glom nu iets, wat bevrediging, ja! bijna heimelijke vreugd verried. Eliza merkte dit ecbter niet, want zij bleef naar buiten, naar de groote, helderwitte wolken aan den hemel staren, terwijl zij baar ontroering en het onstuimig kloppen van haar hart met alle geweld zocht te onderdrukken. de protestanten te Heinkenszand den alom geachten priester hunne deeluemende bulde betuigden door bet uitsteken van vlaggen en de gemeenteraad, met de burgemeester aan 't hoofd, en de predikant der Hervormde gemeente met den kerkeraad hem kwamen begroeten. Waarlijk een scboon bewijs van eensgezindheid en verdraagzaamheid, dat het hart van ieder weldenkend mensch goed doet. - Te Maastricht zijn door een deel van het garnizoen, onder toezicht van een kapitein, schiet- oefeningen bij maanlicht gehouden. Er werd op een driemansschijf op verschillende afstanden ge- vuurd. Om beter te kunnen mikken was de vizierkorrel wit gemaakt en stonden de manschappen met den rug naar de maan gekeerd. De uitslag was zeer bevredigend. Ondanks den grooten toevloed van menschen bij gelegenheid van den intocht van den nieuwen bisschop van Breda, is alles zouder ongevallen afgeloopen. Er had echter een groot ongeluk kunnen plaats grijpen, doordien een baldadige hand steenen legde op de rails van den paardentram, op den Ginnekenschen steenweg. Gelukkig liep het bij den hevigen schok nog al goed af en werd slecbts een heer aan het hoofd gekwetst. Vijftig gulden is door de directie uitgeloofd voor het aanwijzen van den dader. Dinsdagavond ongeveer te 6 uren arriveerde te Vlissingen de heugelijke tijding, dat Vlissingen nu officieel als aanlegplaats voor de door Duitsch land gesubsidieerde stoomvaartlijnen is aangewezen. Als een loopend vuurtje verspreidde het gewichtige nieuws zich door de stad, en weldra kwam de Nederlandsche driekleur aan tal van huizen van de belangstelling en de vreugde der bewoners blijk geven. Wat een triomf voor het stille, „doode" Vlis singen Eotterdam en Antwerpen met al hunnen invloed en handelsrelatien hebben in den strijd om den voorrang het onderspit moeten delven. Tegenover al wat door Antwerpen en Eotterdam in het vuur gebracht werd, konden wij slechts wijzen op gunstige ligging en onze havenwerken. Een schoon afscheidsgeschenk is het, wat de oud-burgemeesterde heer Arie Smit, nalaat zonder overdrijving kan men gerust zeggen, dat het aandeel, dat hij in den gelukkigen afloop heeft, niet gering is. We wenschen Vlissingen geluk met dezen uitslag. Een grootsche taak wacht den nieuwen burge meester: het bestuur over eene stad, die (in de Maandag gehouden vergadering der Maatsch. tot Fxploit. van gronden is tot de voortzettiug van den bouw van het badhuis besloten) langzamerhand ook begint mede te tellen. Moge hij spoedig zijne functien kunnen aanvaarden en Vlissingen onder zijne leiding tot bloei geraken! Zoodra zij echter in haar boudoir was, zuchtte zij van ganscher harte, en kwam er in haar starendehartstochtelijke oogen een smartelijke uitdrukking, wat haar gloeiende blikken weer verzachtte. Haar saamgenepen lippen trokken echter verraderlijk, en de trotsche schoone begon stil en overvloedig te weenen. //Nog even gloeiend als jaren geleden bemin ik hem," sprak heur harte, ,/maar de zijne zal ik nooit, nooit kunnen worden. Owat ben ik dwaas geweestTusschen hem en mij staat een eed, en ik zal mij zelf nooit zoo kunnen deemoedigen, dat ik hem toon, hoezeer ik wensch dat ik die trotsche woorden toenmaals maar niet had gesproken. Hij heeft ze ook even ernstig opgenomen, als ze hem yoor den voet geworpen werdende twee laatste jaren hebben mij bewezen, dat hij vast op mijn woorden bouwt want anders had hij wel beproefd, of hij me nogmaals kon naderen. Daartoe is immers overvloedig gelegenheid geweest. Tegen mij zelf was ik wreed want in een dwaze, ijdele luim heb ik mijn levensgeluk vertrapt. Maar ik zal hem weerzien, misschien spreken, in zijn nabijheid verwijlen En reeds dat schijnt mij geluk, al moet het ook een smartelijk geluk wezen!" Zoo spraken berouw, verdriet en stille hoop in het hart van het hartstochtelijke meisje. Op het snel besluit van mijnheer Castor volgde naar Amerikaansche manier spoedig de daad. Drie weken later was hij reeds met zijn dochter to neuzenscie (oi rwt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1