Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAMESTp\(l. Stremming passage Bruggen. No. 2100. Woensdag 1 Juli 1885. 25e Jaargang. Kermis of Jaarmarkt Paarden- en Veemarkt ELIZA'S EED. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. I»lt blad verMchijnt Ulnwdag- en Vrljdasavoud bij deu ultgever P. J. VAN DE I A N D E te Ter Neuzen. Den 14 Juli 1885, des voormiddags te elf uren, zal het Gemeentebestuur van TER NEUZEN, op het gemeenteraadhuis trachten AAN T'E BESTEDEN: het bouwen van eene ONDER- WIJZERSWONING in de kom der gemeente. De plaatselijke aanwijzing zal Zaterdags te voren, des voormiddags te 11 uren geschieden. Gedrukte bestekken en teekeningen zijn ver- krijgbaar ter gemeente-secretarie, van 2 Juli a. s. Ter Neuzen, 23 Juni 1885. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Voor de uitvoering van herstellingen, zal de gemeenschap voor RIJ— en VOERTUIGEN zijn gestremd a. over de twee bruggen buiten de Axelsche poort, van 1 tot en met 30 Juli a. s. en b. over de brug buiten de Sassche poort, van 3 tot en met 15 Augustus a. s. en dan kunnen plaats hebben in het eerste geval, over de Waterstaatsbrug naast den Zuidbeer, en in het audere, over de brug op den Westbeer, en verder, in beide geval - len, door de aansluitende bedekte wegen. Ter Neuzen, 22 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. 'J De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier, zal worden gehouden op Dinsdag den yden juji 1885, aanvangende des voormiddags te 9 uren en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden te dier gelegen- heid uitgeloofd elf premien, naar welke echter geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die te 1) FEUILLETQN. Miss Castor was reeds eenige jaren lang New- York's meest trotsche schoonheid. Niet alleen wegens haar voorkomenhoewel zij met haar hooge, voile gestalte, met haar groote, donkere, onbedwingbare oogen, met haar edelgevormd, blank voorhoofd, met haar zacht, donker haar, en haar eigenaardig rooden mond in het bleek gelaat volkomen den naam trotsche schoonheid verdiende maar zij had heur naam hoofdzakelijk te danken aan heur koel gemoed, dat haar op ongenaakbaren afstand deed blijven, aan haar trotsch, toenadering weigerend wezen, dat zij voornamelijk tegenover der heeren wereld openlijk placht te toonen. Terwijl Eliza Castor tegenover vrouwen hoogst beminnenswaardig was, en zich dan altijd zacht en goedhartig toonde, had zij voor de manneu, voor namelijk voor de jongeren, die haar met huldigingen overlaadden, niets over dan een spotlach met koele, kortafgebeten woorden. Haar gloeiendsten vereerders bood zij te nauwernood haar vingertoppen, en zij behandelde al haar vereerders, alsof zij lichtbeelden, waren, al waren er onder de jonge lieden ook veel vrijers, die het wezenlijk ernstig meenden rijke, mooie, verstandige mannen, die elk ander meisje volgaarne als een voortreffelijke partij genomen dezer zake in het vorig jaar zijn bekroond, als- mede voor de paarden en het vee, wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor de paarden en het vee na 11 uren wordende aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden gedurende den tijd der paarden- en vee markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Diusdag den 7<ien Juli 1885 tot en met Ilonderdag den pden dier maand. Zaamslag, den 19 Juni 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. VAN KERKVOORT, Lo. Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. l*olitieli Overzielit. De Franscben schijnen immeraan meer ambitie te krijgen voor annexatie, als ware het om zich voor het verlies van Elzas—Lotharingen schadeloos te stellen. Tunis is voor goed bij Algiers ingelijfd en voor eenige dagen is het Fransche pantserschip Arethusa voor Tanger verschenen om de Fransche gezanten en het Moorsche gezantschap, die voor- nemens zijn zich naar Parijs te begeven, aan boord te nemen. Het doel der reis moet zijn om eene nadere grensliju tusschen Marokko en Algiers vast te stellen. Anderen beweren, dat het Frankrijk te doen is om heel Marokko en daarna ook Tripoli in te pakken. Of Spanje en Italie daarin zonder protest genoegen zullen nemen en of de Britten lijdelijk zullen toezien, is wel te betwijfelen. De zuster van admiraal Courbet heeft aan de regeering uit naam der familie haren wensch te kennen gegeven, dat de admiraal in het familiegraf te Abbeville zal rusten, zoodat de Minister uit den brand is en de aanleiding tot een Pbanteon-demonstratie door de geestelijkbeid vervalt. Intusschen kan er wel eens eenig op- onthoud komen, daar de sehepen uit Tongkin onder quarantaine gesteld worden, wegens den ge- zondheidstoestand van de bemanning. De Teng—Doc van de provincie Haidzuong is wegens hoogverraad in hechtenis genomen. De Teng-Doc van Hanoi, onder wiens gezag hij staat, kreeg last het vonnis over hem uit te spreken en veroordeelde hem tot verworging. Deze straf is veranderd in 100 slagen met den truong, een stok van 2 meter lang, waarmede men den veroordeelde op deu rug slaat. Gewoonlijk bezwijkt de patient reeds bij den 30sten slag en daarom heeft de Fransche regeering de straf veranderd in eene deportatie voor 4 jaren naar Poulo-Condor, om verdere standjes te voorkomen. In eene vergadering van den Privy Council, onder voorzitterschap der Koningin gehouden, zou hebben En Eliza Castor was tot al drieentwintig jaar oud! Maar trotsch mocht en kon Miss Castor in elk geval zijn. Heur vader was millionair; op staat- kundig gebied behoorde hij tot de eersten van de stadhij leefde in huis als een vorst, en als een fabrikant heerschte hij over eenige duizenden arbeiders en dienaars van allerlei soort en slag. Eliza bad een uitmuntende opvoeding genoten. Zij sprak Engelsck, Spaansch, Fransch en Duitsch in bijna alle kunsten was zij een goede dilettante, omdat de natuur haar even uitmuntend naar deu geest als naar het lichaam had begiftigd. Doch daarom juist kon zij, zooals men buitengewoon juist dacht, niet zoo afwerend koel voor de keerenwereld wezen. Want die koelte was veel te sterk In tegenspraak met alle overige eigenschappen van het meisje. Derhalve kwam met tot het besluit, dat Eliza in haar hoogmoedig hart een ongelukkige liefde verborgen moest hebben, omdat de persoon, dien zij wilde, haar niet mocht, tengevolge waarvan heur hart voor alle anderen dan ook geheel dood kon wezen. Het aigemeen gerucht wilde, dat zij verliefd was op John Dobson, een zonderling man, die vroeger zeer dikwijls in Castor's huis gezien kon worden als gast, hoewel men toch nooit goed had kunnen merken, of hij werkelijk tot Eliza's vereerders had behoord. Dobson was door speculation in zilvermijnaandeelen schatrijk geworden. Hij had den naam van een buiten- overhandigden de afgetreden Ministers aan de Koningin de zegels hunner respectieve Minis- terien, welke zegels vervolgens door de Koningin aan de nieuwe Ministers overhandigd werden. In het Lagerhuis las de heer Gladstone eene corres pondence, tusschen hem en lord Salisbury gevoerd, voor, waaruit blijkt dat Gladstone slechts in het aigemeen eenige verzekeringen heeft gegeven, maar tot op het laatste oogenblik bepaalde gespecificeerde beloften heeft geweigerd. De nieuwe verkiezingen welke door de vorming van het Kabinet zijn ont- staan, zijn uitgeschreven. De Kroonprins van Duitschland ontving de vorige week de deputatie uit Elzas-Lotharingen, die aan de begrafenisplechtigheid van den overleden stadhonder Von Manteuffel heeft deelgenomen. Na de officieele begroeting hield de Kroonprins eene korte toespraak, waarin hij namens den Keizer zijne deelneming uitte in het smartelijk verlies, dat het Rijksland door het afsterven van den stad- houder geleden had. Von Manteuffel had zijn best gedaan om het tegenwoordige geslacht den moeilijken overgang tot den nieuwen toestand zooveel mogelijk te verlichten. Hij hoopte dat het zaad, door den stadhouder uitgestrooid, mocht gedijen tot voorspoed van het land en dat alien het zich tot plicht zouden reke- nen, daartoe mede te werken. #Kanust ruhig sein, lieb Laterland?" Dat beleeft geen kroonprins en geen prinsenzoon of kleinzoon, dat een ,/Wacht am Rhein" overbodig zal zijn. Millioenen schats zal 't Duitschland kosten, dat bezit van Elzas- Lotharingen. In Frankrijk leeft de /revanche" en de Elzasser is liever binnen de grenzen van zijn //patrie" dan in het //lieb Vaterland." Wie eigenlijk de opvolger van Von Manteuffel zal worden, tegen een tractement van 220000 mark plus een prachtige gouvernementswoning, dat is nog verbor gen voor den gewonen mensch. Uit Bombay wordt medegedeeld, dat in Afgha nistan een opstand is uitgebarsten en dat de gouverneur van Badahsckar vermoord is. De Emir, die ook al eenmaal vermoord is, laat een onderzoek instellen. Zijne troepen zijn op marsch van Kaboel naar Herat uit wier omstreken stemmen opgaan ten voordeele van Ruslands annex atie—zucht, minder naar den zin van een Engelsch miuisterie van welke kleur dan ook en zeker nog minder naar den smaak van Victoria's vertegen- woordiger aan gene zijde van den Hymalaya, aan wien de eer niet toekomt iets te hebben toegebracht tot het behoud des vredes tusschen twee machtigeelkaar benijdende mogendheden. Zijn vriendschap met den Emir kan Engeland nog eens duchtige parten spelen, want Lord Dufferin in Calcutta reist naar den voet des Hymalaya's om een dwaas te ontmoeten, niet beseffende dat het beter is eene leeuwin met hare jongen op den weg te ontmoeten dan een zot met zijne dwaasheden. gewoon gelukkig handelsman. Hij was de bedaard- heid zelfniets kon hem doen opvliegen of opstuiven. Hij sprak weinig, en hij handelde bedachtzaam en zeker. Het was, alsof het geluk hem aan de zolen hing; want alles, wat hij op zijn bedaarde, vastberaden wijze ter hand nam, gelukte, en bracht hem en anderen voordeel aan. Heel jong was Dobson nu juist niet meerhij kon om en om vijfendertig wezen. Hij danste, rookte, speelde, noch dronk, en nooit keek hij een dame zoodanig aan, dat zij uit zijn blik eeDigerlei verwach- ting of hoop kon scheppen. Alle vrouwen behandelde hij even beleefd. Zijn gesprekken waren steeds ernstig; zijn op— en aanmerkingen verrieden een doordringend scherp verstand, een verbazingwekkend fijn opmerkingsvermogen en wat nog het vreemdst was, buitengewoon veel verbeeldingskracht. Doch geen enkele dame kon er zich op beroemen, dat zij ooit langer dan vijf minuten met hem had ge- sproken, behalve Eliza evenwel. Haar achtte hij op zijn afgemeten wijze zijn onderhoud waardig, dat hij steeds stil en bedaard voerde. En Eliza luisterde dan naar hem met groote schitterende oogen; zij schonk hem, zoover haar trots dit toeliet, zichtbaar de voorkeur boven alle anderen. Dobson scheen haar op zijn mauier ook boven alle vrouwelijke wezens te begunstigen, en toch yerscheeu hij eensklaps niet meer op de soirees in Castors huis; men zag hem zelfs nooit meer in Eliza's bijziju. In het reisplan van HH. MM. den Koning en de Koningin is verandering gekomen. De vorstelijke familie zal niet den 2 Juli in den Haag terugkeeren, maar, na een bezoek aan den Groothertog en Groothertogin van Saksen— Weimar te hebben gebracht, den 10 Juli op het Loo aankomen. Al de stukken, welke op de subventie aan de nieuwe stoombootlijnen betrekking hebben, zijn thans bij den Duitschen Bondsraad ingediend. Volgens de Borsen—Ztg. zou Vlissingen definitief aangewezen zijn als de haven, welke de booten zullen aandoen. Men schrijft uit Dordrecht: Na door hun herhaalde nederlagen van verleden zomer geruimen tijd ontmoedigd te zijn geweest, zijn weer eenige socialisten hier verschenen om op de wekelijksche markt propaganda te maken door hun gewone stellingen aan den man te brengen. Hoewel zij op de doorgaans drukke markt veel toehoorders lokten, werd de orde niet verstoord en liep alles rustig af. De reizigers van den Dten trein Rotterdam Antwerpen waren Donderdag niet weinig ver- schrikt, toen de trein bij Oudenbosch, in voile vaart zijnde plotseling stil hield. De rei zigers werden door elkaar geworpen en in som- mige wagons heerschte een ware paniek. Spoedig echter werd men gerust gesteld door de mede- deeling, dat een gutta-percha slang van het rem- toestel gesprongen was, waardoor de trein plotseling automatisch stopte. Vrijdag werd de 22e jaarvergadering der weezeninrichting te Neerbosch gehouden. In het verloopen jaar bedroegen de inkomsten aan giften en legaten 102,989,40. Hieronder is ook be- grepen de opbrengst van meubelmakerij, timmer- winkel en bloemkweekerij. Thans worden 720 weezen in de inrichting verpleegd. Aan het nieuwe weeshuis wordt met ijver gewerkt, het benedenste gedeelte zal spoedig gereed zijn, zoodat eerlang weer voor een lOOtal weezen plaatsruimte zal zijn. Ofschoon in het afgeloopen jaar de kas meer- malen bijna geheel ledig was, heeft het toch dit groote gezin (800 personen), 't welk alleen van liefdegaven leeft, geen enkelen dag aan het noodige ontbroken. Naar de Amsterdammer verneemt heeft de burgemeester van Yerseke eervol ontslag aangevraagd. Het besluit schijnt, naar aan dat blad gemeld wordt, een gevolg te zijn van de verwerping door den raad van het voorstel om de gemeente-politie met een agent te versterken. Van de vijf aan- wezige raadsleden stemden vier tegen het voorstel, waaronder de beide wethouders. z/Er moet wat met beiden gebeurd zijndacht, en zei men alom. En men had gelijk; er was wat gebeurd. Op zekeren keer was Dobson op een ongewonen tijd, des voormiddags, bij Eliza verschenen. Hij had haar flink en ferm in haar oogen gekeken en daarna gezegd „Mejuffrouw Eliza, gij zoudt waarlijk geen vrouw zijn, als gij niet wist, hoe het met mij staat. Ik geloof, dat ik heb opgemerkt, dat gij in mij imiig meer belang stelt dan in de andere mannen, die u omgeven Daarom bied ik u mijn hand, mijn hart en mijn vermogen Zoudt ge mijn huis met mij kunnen deelen?" Met fonkelende oogen had Eliza hem toen aan- gekeken. Zij greep de hand niet, die hij haar bood, zij deinsde een stap terug en zij riep hem toe met een doodsbleek gelaat, met gloeiende blikken en met sidderende lippen„Neennooitnooit J" Dobson zei niets. Hij staarde haar verbaasd, iets bleeker dan gewoonlijk aan, terwijl hij overigens even bedaard, kalm en zeker bleef, als hij altijd was. Eliza werd nog bleeker, haar adem vloog letterlijk. z/Tien duizend voet onder den grond zal ik eerst uw vrouw worden riep zij met een hoonenden lach. ,/Ja, zoodra wij tien duizend voet onder den grond zijn, moogt gij uw aanzoek herhalen!" herhaalde zij bevend van toon. //Dan moogt ge mij uw hand bieden, dan zal ik uw hand nemen, John Dobson!" riep Eliza ten slotte met van toorn en woede fonkelende oogen. TER NEIIZENSC1E 101 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1