I Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Stremming passage Bruggen. No. 2099. Zaterdag 27 Juni 1885. 25e Jaargang. AAHBESTESmG. DE WATERKUUR. FEUILLETON, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult bind verMchljnt Dinsdas- en Vrijda«;avond blj den uitsever P. J. V i SI DE i SI D E te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Diusdag;, 30 Juui 1885, des voormiddugs 11 uren, in bet gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inscbrijving, in twee perceelen AAN BESTEDEN: le perceelhet maken van eene houten beschoeiing langs de gemeen- tehaven 2e perceel: het maken van eenen water- keeringsmuur bij voornoemde haven beiden met bijlevering der noodige materialen enz. De bestekken liggen ter lezing op de gemeente- secretarie en zijn aldaar, tegen betaling van f 0,50 per exemplaar, verkrijgbaar. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 27 dezer, 's morgens 11 uren. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 18 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Voor de uitvoerinsr van herstellingen, zal de gemeenscbap voor R1J- en VOERTUIGEN zijn gestremd a. over de twee bruggen buiten de Axelsche poort, van 1 tot en met 30 Juli a. s. en b. over de brug buiten de Sassche poort, van 3 tot en met 15 Augustus a. s. en dan kunnen plaats hebben in het eerste geval, over de Waterstaatsbrug naast den Zuidbeer, en in het andere, over de brug op den Westbeer, en verder, in beide geval- len, door de aansluitende bedekte wegen. Ter Neuzen, 22 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. ,/Ga nu been/' zei de directeur van het krank- zinnigengesticht te L tot een student, die aan de inrichting de hydropatische genezing praktisch wilde bestudeeren ,/ga nu been en neem een half dozijn natte lakeus en wikkel er den jongman in, die van morgen is hier gekomen." tfMoet het water heel koud zijn P" vroeg de student, onwillekeurig rillende want het was Januari en het vroor hard. #Het moet worden aangewend in zijn natuurlijken staat," antwoordde de professor met een vrieudelijk glimlachje //en stoor u vooral niet aan het tegenstribbelen, zelfs niet aan het hevigste verzet van den patient, wie ook. De menschen hier, denk er om, zijn niet wel bij 't hoofd; dus moet ge van hunne zonderlinge gedragiugen maar volstrekt geen notitie nemen. Het jongmensch, 't welk ik nu onder uwe behandeling stel, zult ge vinden in No. 4." Geheel verdiept in de beschouwing van de kracht des waters, ging de adspirant-dokter heen om de aangeduide kamer op te zoeken. Hij vond ze weldra en tegelijkeen jongmensch, ongeveer van zijn eigen leeftijd, die, hoe wel eenigszins bleek van gelaatskleur, in zijn uiterlijk geen enkel spoor van ziekte verried. Deze beantwoordde den groet van den binnentredende met een lichte IPolitiefa; Overzicht. In Londen ondervindt men ook al, dat afbreken gemakkelijker gaat dan opbouwen. Roepstemmen, die als marktgeschreeuw klinken, luide bijvals- betuigingen over een geleden echec zijn er op een oogenblik genoeg, ieder weet te zeggen hoe het niet moet; maar komt het er op aan te moeten zeggen hoe het al moet, dan maken de hardste schreeuwers dikwijls een zot figuur. De Ministerieele crisis in Engeland levert van een en ander een voorbeeld. Nu het kabinet Gladstone gevallen is en de gevorderde verzekeringen aan Salisbury niet wil geven, zit de aanstaande Premier met de handen in het baar. Zou Salisbury nog van hot Ministerschap moeten afzien, ofschoon de handkus is gegeven, en zou het oude kabinet, zonder Spencer en Hartington, weer moeten optreden Heeft Salis bury zijne eischen tot medewerking ook zoo hoog gesteld, dat eene weigering moest volgen, om op eene fatsoenlijke manier van de weinig begeerlijke taak ontslagen te worden? Is de heele historie ook een spel om een paar lastige collega's op een eervolle wijze aan den dijk te zetten? Wij weten het niet. Nog is de rust aan de Hudsons-baai niet hersteld; nog deugt de toestand in Afrika's zuid- punt niet, en behooren confliclen met de Boers volstrekt niet tot de onmogelijkheden, vooral sedert het Transvaalsche land meer en meer ter prooi wordt aan onderlinge verdeeldhedennog geven de brutale Engelsche visschers, die meenen den bezem in den mast te kunnen voereu, dikwijls aan- leiding tot dispuut met bevriende mogendheden en eenmaal tot iets meer dan dispuut, zoo ze aanhouden met het vernielen van het vischtuig der vreemde collega's; nog schrijdt Bismarck met zijn invloed voort en laat zelfs Duitsche munt in Korea slaan. T Zijn diugen van gewicht en een Minister, die het roer neemt, moet rekening maken met al die zaken en zaakjes. Kon de oude Grant het zwaard hanteeren, hij zou misschien een einde helpen maken aan die verwoestende krijgstochten van een paar generaals, die met hunne partijgangers beurtelings de steden in Bolivia brandschatten of plunderen. In Zuid- Amerika schijnt geen enkele staat te zijn, die bij machte is aan dien middeneeuwschen toestand een einde te maken. Wie weet of nog niet eenmaal een Duitsch eskader op de Zuid-Amerikaansche kusten verschijnt, waardoor de jaloezie van de groote Noord-Amerikaansche Republiek zoodanig wordt opgewekt, dat ze do handeu steekt in de on- beredderde Spaansche nalatenschap, en dat het geen tijd is dat een sterke hand er tusschen ge- stoken wordt, zal niemand zeggen. In de oude wereld leven wij thans in een hoofdbuiging die vrij duidelijk beteekendeWat komt gij hier doen Onze debutant-dokter bemerkte al dadelijk, dat het bij dezen patient niet recht pluis was in de bovenverdieping en dienovereenkomstig nam hij zijn maatregelenzonder zich verder te bedenken, draaide hij de deur op slot en stak den sleutel in zijn zak. Deze handelwijze had tengevolge dat de patient de oogen wijd opensperde en den bezoeker allesbehalve minzaam aankeek. //Wees zoo goed, mijnheer, mij te zeggen waarom u de deur op slot draait," zei hij eindelijk, zijn best doende om kalm te spreken. z/Om zeker te zijn dat niemand ous komt storen z/En waarom wenscht gij in mijn kamer door niemand gestoord te worden?" vroeg de patient op vrij stroeven toon. /,Ik ben voor het oogenblik belast met het toezicht in dit gedeelte van de inrichting," zei de ander, om den patient het noodige ontzag i.i te boezemen. z/Loop naar den dwas het vriendelijk antwoord, dat van weinig ontzag getuigde. z/Ik verzoek u, mijnheer, niet te vloeken, maar a gereed te maken om mijn behandeling te ondergaan." z/Uw behandeling!" z/Juist. Trek uit!" z/Trek uit?" i/Ja.; trek uw kleeren uit, bedoel ik." „Ik?" z/Ge schijnt me zeer zwak van begrip." ffEn wat zijt ge van plan uit te voeren?" tijd van verkiezingen en stemmingen, waardoor veel beweging wordt veroorzaakt en menig ouedele hartstocht opgewekt. In Brussel hebben de radicalen het gewonnen bij de keuze van een lid voor de provinciale staten, en in Frankrijk zullen de brieven van Courbet zelfs dienst doen bij de aanstaande verkiezingen, wijl ze zullen gebezigd worden als stormrammen tegen het vorig Ministerie, dat volgens Courbet een verachtelijke rol heeft gespeeld in de verwikkelingen met China en hem belet met gunstig gevolg zijn plicht te volvoeren om de Chineezen te doen krommen. Uit des admiraals brieven blijkt, dat hij steeds gewenscht heeft meer doortastend te willen han- delen, maar hierin door het Ministerie verhinderd werd. De komst van generaal Milot was voor hem eene terugzetting, en het werkeloos moeten liggen van het escader op hoog bevel een nood- lottige order. We moeten ten slotte nog vermelden, dat Bismarck begrepen heeft om een kleinzoon van Wilhelm in de plaats van Manteuffel te. benoe- men. Of de Elzassers beter met een Duitschen Prins dan met een Germaanschen veldmaarschalk in hun schik zullen zijn, is zeer te betwijfelen, maar de overwonnelingen moeten met Harpagus zeggen, toen zijn vorst hem het vleesch van zijn eigen zoon ten eten gaf en hem daarna vroeg hoe de maaltijd was bekomen//alle spijs, die de Kouing ons voorzet, moet ons aangenaam zijn." Maar gelijk Harpagus terzelfden tijd wraak zwoer tegen den onmensch, zoo gloeit ook in het hart van Elzasser en Lotharinger steeds een vouk, die stellig eens in laaie vlam zal uitbreken zoodra het oogenblik daarvoor gunstig zal zijn. De bewo- ners van dien linker rijnoever zijn nu eenmaal Fran- schen in hun hart, Frankrijk is hun vaderland. De Brusselsche correspondent der N. R. Ct. en ook die van de Kolu. Zeit. vernamen, dat er van het bezoek van den Koning der Nederlanden aan de Ant.werpsche tentoonstelling niets zal komen Koning Willem III heeft, tijdens zijn bezoek te Brussel, wel is waar beloofd, ter gelegenheid der Antwerpsche tentoonstelling opnieuw naar Belgie te zullen komen, maar hij heeft er bij gevoegd: iudien zijne gezondheid het hem verguunen zou. De Koning zou thans, in antwoord op eene tot hem gerichte uitnoodigiug, aan Koning Leopold hebben doen weten, dat hij van de uitvoering van zijn voomemen, om naar Antwerpen te komen, moet afzien wegens zijn gezondheidstoestand, die hem niet vergunt zich aan buitengewone ver- moeienissen bloot te stellen. ,/U achtereenvolgens in zes natte lakens te rollen; u een flink stortbad te geven, met de voeten in het koud water; uw hoofd ook in een nat laken te wikkelen en dan Vergun me u te zeggen, mijheer, dat ik volstrekt niet gestemd ben om met me te laten gekscheren derhalve wees zoo goed uw biezeu te pakken viel de patient hem nijdig in de rede. .Trek uw kleeren uit, dan zijt ge een beste jongen," zei de jonge water—dokter op sussenden toon. i/ Wil je maken dat je weg komt, of ik gooi je het raam uit 1" riep de patient woest. z/Kom, laten we verstandig zijn! Ge zijt hier gekomen om genezen te worden en de professor heeft de behandeling van uw bizonder ziektegeval aan mij toevertrouwddus laten we terstond beginnen. Hier zijn, zooals ge ziet, de middelen die behooren te worden aangewend: koud water, lakens, enz." z/Zijt ge een gek of een grappenmaker?" vroeg de ander grimmig. z/Ik ben een zeer bescheiden volgeling van I riesnitz, den apostel van de waterkuur, en ik hoop, onder 's hemels zegcn, het middel te zijn om u in t bezit eener volmaakte gezondheid te herstellen. Maak u gereed voor de natte lakens." z/Ge zijt voor mij totaal een vreemdeling, zei de patient, en 't schijnt wel dat gij onbekend zijt met het feit dat ik een der hoofdeu dezer inrichting ben." De student had wel eens gehoord, dat er geen Woensdagmorgen om 10 uur brak een felle brand uit in de Sint Anthoniebreestraat te Amster dam, en wel op de derde verdieping, ten gevolge van het springen van een petroleumtoestel. De brandende vloeistof verbreidde zich snel door het vertrek, zoodat de bewoners niet aan blusschen denken konden. Het huis was door vijf gezinnen bewoond. Het bovengedeelte van het perceel is geheel uitgebrand, en het overige gedeelte kreeg, evenals de belendende huizen, veel waterschade. Uit den kelder van het naastgelegen huis (eene slachtplaats) werden spoedig eene eenige koeien gehaald, die door den rook dreigden te stikken. De brandweer werkte met 3 stoomspuiten en eene handspuitde drijvende stoomspuit „Jan van der Heijde" was op weg, doch behoefde geen hulp te verleenen. Ten 12 ure rukte het materieel voor het grootste gedeelte weer in. De burgemeester was zeer spoedig op de plaats des onheils. Volgens de Amst. Ct. is Maandag de instructie aangevangen tegen Van Ommeren te Amsterdam, die verdacht wordt de bekende opruiende biljetten te hebben aangeplakt. Er zouden echter geen termen zijn om de zaak verder te vervolgen. Dinsdagmiddag kort voor half twee brak brand uit in het benedengedeeite der Ned. stoom—sigaren- vormen— en kistenfabriek aan de Keizershofkade no. 2 te Dordtrecht, welke, gevoed door den grooten voorraad bewerkt en onbewerkt bout, zoo spoedig in kracht toenam, dat te 2 uur het geheele gebouw een vuurpoel vertoonde en het bovengedeelte der daarvoor gelegen blokmakerij van den heer A. Bouman Az. aan de Prinsenstraat, alsmede de aan de tegenoverzijde der Groote Kalkstraat liggende gebouwen door de vlammen waren aaugetast. Zeer spoedig waren alle slangbrandspuiten, de beide stoompuiten en de haspelwagens der hoogdruk- waterleidin^ op de plaats des onheils aanwezig en aan de doelmatig aangewende krachtige hulp dezer gezamenlijke bluschmiddelen is het te danken, dat men reeds te 3 uur den brand meester was en te 4| uur geheel gedoofd had, zoodat toen de ver- schillende spuiten konden inrukken. De oorzaak van den brand is onbekendpersoon- lijke ongelukken hadden er niet bij plaats. De fabriek, waar de brand ontstond, is geheel uitgebrand. Het gebouw was niet geassureerd; de machinerieen en de vooraad hout en gereed- schappen voor 13,000 bij verschillende Nederl. maat schappijen. De aangrenzende pakhuizen Noorwegen en Koppenhagen, nos. 4 en 6 aan de Keizershofkade, waarvan het bovengedeelte geheel door het vuur werd vernield, dienden tot bergplaats voor 120 a 150 lasten tar we van den heer A. R. van de Weg. Door het instorten der zolders werd van beter midddel is om van gekken iets gedaan te krijgen, dan hun gelijk te geven. Zoo" deed hij en antwoordde vriendelijk „Ik weet dat gij een man van gewicht zijtmaar dit doet in het onder- havige geval niets af, noch bewijst dat ge niet overeenkomstig de regels der inrichting moet be- handeld worden." Intusschen had hij de lakens gereed gemaakt, waarin de zieke man zou gewikkeld worden en het ijskoude water droop hem tusschen de vingers door. De patient scheen tot andere gedachten te komen, want hij begon zijn jas uit te trekken; maar onze dokter in den dop kon zich niet ontveinzen, dat er iets dreigends in de uitdrukking zijner oogen was. Het kleedingstuk werd driftig opdeleuniDg van een stoel geworpen, waarna zijn eigenaar op onheilspellende wijze zijn hemdsmouwen begon op te stroopen. De dokter—student kreeg eenig ver- moeden, dat 's mans bedoelingen niet bizonder vriendschappelijk waren, en in de onzekerheid hoever zijn waanziu hem wellicht zou voeren, meende hij geen oogenblik meer te mogen verliezenweshalve hij het natte laken opensloeg, eensklaps vooruitschoot, het den patient over het hoofd wierp en toen zijn slachtolier beide armen omklemmende, hem tot zijn gevangene maakte. De man was voor het oogenblik hulpeloos en op het punt van te stikken, terwijl het ijskoud element, dat een Januaritem- peratuur had, hem langs de leden liep en het merg in zijn gebeente deed verstijven. De arme man, die zijn toestand bizonder on- V. •i!* TEI IVEIIZENSCHE (OlIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1