Landbouwberichten. Gemen^de berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zij die zich wenschen te onder- werpen aan de in Augustus e. k. te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaam- heid tot het geven van lager onderwijs in de Eransche, Hoogduitsche en Engelsebe talen en aan de in Juli e. k. te bouden examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de gymnastiek, volgens artikel 65 der wet tot regeling van het lager onderwijs, zich v6or 28 Juni e. k. bij het departement van Binnenl. zaken moeten aanmelden, bij schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duide- lijke opgave van naam en woonplaats en van de begeerde akte en met overlegging van de reeds verkregene akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen, moet blijken. Zij wier aanvragen op 28 Juni e. k. het departement van Binnenl. zaken niet hebben be- reikt, kunnen tot de examens niet worden toegelaten. Men schrijft ons uit Rotterdam Eene recht geheimzinnige geschiedenis is het gebeurde met het stoomschip Christianborg. Dit schip, toebehoorende aan eene Deensche reederij, met eene lading grauen aan boord, bestemd voor Dordrecht, heeft, naar men zegt, op de Oostzce eene Duitsche stoomboot in den grond gevareu. Dat de eigenaars deswege om schadevergoeding worden aangesproken, is zeer natuurlijk dat een Nederlandsch rechter vergunning geeft om op het schip, terwiji het zich op ons grondgebied bevindt, conservatoir arrest te leggen, laat zich misschien verdedigen, ofschoon reeds dit zonderling isrnaar dat, zooals geschied is, Nederlandsche oorlogschepen uitgezonden worden om het schip, als het mocht trachten te ontkomen, aan te houden, en dat het, nadat de deurwaarder beslag heeft gelegd, wordt bewaakt door eene Nederlandsche oorlogsbarkas, zie, dit zijn zeer zonderlinge dingen Men zou zoo zeggen, dat met eene aanvanng van een Duitsch schip door een Deensch, op eene zee, die niet tot ons grondgebied behoort, ons land hoegenaamd niets te maken heeft. De eisch van schadevergoeding, die de Duitsche reederij kan instellen tegen de eigenaars van het Deensche schip, is eene geheel particuliere zaak, en die eisch moet worden aangebracht bij den Deenscheu rechter, niet bij den Nederlandschen. Hoe komt dan in 's lieven hemels naam onze marine daarbij be- trokken P De marine-autoriteiten te Hellevoet zullen wel gehandeld hebben op last uit Den Haag, maar hoe kwam de Minister van marine er toe, de Nederlandsche marine voor dergelijke diensten te bezigen? Wij gissen, dat de Duitsche reederij de hulp der diplomatie had ingeroepen, en dat onze Minister van buitenlandsche zaken daarop wat al te bereid- vaardig is geweest om voor particuliere belangen de hulp te requireeren van onze marine. Maar dit is slechts eene gissing en het is zeer wensche- lijk dat de zaak worde opgehelderd. H. In een der dorpen van het Gooi zag Zon- dagmorgen de predikant even /,vdor kerktijd" nog vluchtig het avondblad van Zaterdag van het Dagblad van Nederland in. Groote ontsteltenis verwekte bij hem het hoofdartikel. Oorlog met Venezuela, paniek op de beurs onze koopvaarders bestookt door een vijandehjken kruiser enz. Met een bezorgd hart ging Jominee" ter kerke, besteeg den kansel en verraste niet weinig zijne aandachtige hoorders, toen hij in het nagebedden zooeven ver- klaarden oorlog met Venezuela herdacht en den zegen afsmeekte voor onze wapens in het al- gemeen en onze zeemacht in het bizonder. Eerst eenige uren later toen het geheele dorp reeds vol was van //den oorlog," ontdekte dominee, ,/dat hij er in was geloopen" en enkele inwoners, die eerst beweerden dat het //met dominee niet nu na aandachtige richtig was,' begin nen lezing van het genoemde hoofdartikel dejuiste gevolgtrekking te maken //dat het met onze marine niet richtig is. - Oulangs werd gemeld dat alle normaalscholen B met Augustus a. s. zouden worden opgeheven. Dit bericht is niet juist. De post, voor de normaalscholen uitgetrokken, is dit jaar f 20,000 lager dan in het voorgaande jaar, vandaar de opheffing van eenige dier in- richtingen. Zoo wordt van de in Friesland bestaande nor- maallessen klasse A en B alleen die te Balk met ingang van 1 Augustus e. k. opgeheven. De nieuwbenoemde bisschop van Breda heeft Woensdag zijn ambt aldaar plechtig aanvaard. Tot vicaris-generaal van het bisdom Breda is benoemd de heer V. d. Corput. Ter verkrijging van de hoofdakte hebben zich bij de commissie, die te Breda zitting zal houden, 171 mann. en 17 vrouw., bij die te Arnhem 127 mann. en 21 vrouw. candidaten aangemeld. Zondagavond ontdekte men, dat eene ge- sloten bus, zich bevindeude in de coirswtoriekamer der Groote Kerk der Ned. Herv. gemeente te Zwolle, was opengebroken en al het zich daarin bevonden hebbende geld daaruit ontvreemd was. De dader van dien diefstal de 37jarige schilders- knecht Willem Gunneman werd eergisterenavond door de politie gearresteerd, nadat hij slechts 30 cents van het ontvreemde geld had verteerd, terwiji al het overige in zijn bezit werd gevouden. Hij bekende zich gedurende de namiddagoefening op de trap in het voorportaal te hebben schuil gehouden, dat hij zich op die wijze in de kerk had doen opsluiten, daarna den diefstal had gepleegd en weder door opening der voordeur de kerk had verlaten. Het dorp Papendrecht bij Dordrecht, 14 dagen geleden door zwaren brand geteisterd, werd Zaterdagmiddag opnieuw door gelijke ramp getroffen. De Dordt. Ct. meldt daaromtrent Omstreeks een uur, terwiji de bewoners aan het middagmaal zaten, werd vuur ontdekt op het rieten dak nabij den schoorsteen van het perceel B 113 aan het Westeinde, bewoond door de gezinnen van Willem Hendrik de Heer en Bastiaan van Dalen, hetwelk zich met zoo groote snelheid uitbreidde, dat het geheele gebouw in lichte laaie stond alvorens iets gered kon worden. Door een krachtigen storm uit het zuid- westen aangewakkerd, sloegen de vlammen spoedig over op de aan de langs de overzijde van den dijk liggende gebouwen, waar zij in de rieten daken ruimschoots voedsel vonden. Gelukkig was het water hoog, zoodat de pogingen tot bestrijding van het vuur niet, zooals de vorige maal, door gebrek aan water werden bemoeiclijkt. Niettemin werden 5 grootere en kleinere bouwen met schuren, bewoond door 9 gezinnen, in asch gelegd met hunne geheele inboedels, ge- reedschappen enz., terwiji ook twee honden en eenige kippen en konijnen in de vlammen moeten zijn ngekomen. Een aangrenzend groot gebouw, waar van het rieten dak reeds door het vuur was aan- getast, werd met behulp van zeilen en emmers water gered. De oorzaak van den brand is niet bekendhet meest waarschijnlijk is echter ook met het oog op de windrichting dat van eene veldsmidse, welke kort te voren was gebruikt aan boord van een ijzeren vaartuig op de aangrenzende scheepswerl van den heer PI. van den Adel, een vonk op het dak van het eerst aangetast perceel is gevlogen en daar eenigen tijd heeft liggen smeulen. Persoonlijke ongelukken hadden bij den brand niet plaats. Te Roosendaal is eene vergadering gehouden van het beetwortelsuiker-fabrikantenbond in Neder land, teneinde te beraadslagen, of het b„ond, dat op 1 October a. s. eindigt, al dan niet weder voor drie jaren zal Algemeen werd deze vraag bevestigend beantwoord, onder reserve dat bij het nieuwe contract maat- regelen genomen zouden worden ter beveiliging der rechten van de leden tegen oneerlijke con- currentie van buiten. worden voortgezet. „Je bent een lief en verstandig meisje, An toinette." ,/Als je de sieraden in het kistje pakt houdt er dan dien armband uit als een aandenken aan dezen dag." Ik keerde naar Trouville terug. Er verliep een voile maand zonder dat wij een enkelen brief van Antoinette ontvingen. Ik begon ongerust te worden en had reeds het voornemen opgevat om, niettegenstaande al de moeielijkheden daaraan,ver- bonden, een tweede reis te ondernemen, toen op zekeren ochtend in het laatst van November, mijne vrouw eensklaps de deur van mijne kamer openrukte. z/Daar is Antoinette, maar in welk een toestand Het arme kind Een bleek en van koortsachtige overspanning uitgeput meisje komt binnen. „Ja ik ben het mijnheer en ik breng u slechte /tijding," begon Antoinette. //Gij herinnert u 'wel de grap van den overste over de Beijeren Hij was nog zoo kwaad niet die Pruissische overste, en wat hij van de Beijeren zeide was waar. Kort na uw vertrek kregen wij in plaats van onze Pruisen, Beijersche infanterie ingekwartierd. De majoor was eene kleine, dikke man, die een verschrikkelijk Koeterwaalsch sprak, half Eransch, lalf Duitsch. Zoodra hij mij zag, gilde hij van >ret en riep, zonder mij aan 't woord te laten iomen„Q, dat is die Ponne, die eene Parones van van TER NEUZEN, 23 Juni 1885. Z. M. heeft tot kantonrechter alhier benoemd Mr. H. M. G. Kloppenburg, thans griffier bij dit kantongerecht. Dit bericht werd gisteren reeds per bulletin aan enkelen onzer abonne's medegedeeld. Benoemd totvoorzitter van het waterschap de Nol, gemeente Hoek, de heer P. Scheeledijk- graaf van den Stellepolder de heer V. N. Voerman; sluiswachter van de oostersluis (nieuwe) te Sas van Gent de heer A. Visser, thans aan de westersluis sluismeester van de westersluis (oude) te Sas van Gent de heer P. H. du Pree, thans hulpsluis- meester aan de westsluis te Ter Neuzen. Ileden had alhier de aanbesteding plaats van de levering van petroleum voor de straatverlichting gedurende 1885/86. Hiervoor hadden ingeschreven de navolgende heeren C. E. van Eraeijenhove voor 8^ cent per L. A. H. Donze 8 P. J. Versluijs 7,59 nun A. Wieland 7,38 u zoodat laatstgenoemde aannemer werd. Met ingang van 1 Juli is tot brieven- en telegrambcsteller alhier benoemd J. L Pauw, thans brieven— en telegrambesteller te Oostburg; met ingang van dien datum is aan K. de Vos eervol ontslag uit die betrekking verleend. Gedurende de tweede helft der maand April 11. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen Johs. Verbrughe, Sas van Gend; Wed. C. Dort P. van Wijck, Antwerpen; S. Sels, AntwerpenJ. Johanson, North—ShieldsJJohan- sen, North-Shields. Door het hulpkantoor te Axel aan het adres van Martinus Bakker, New—York. Bij de lading van de Engelsche stoomboot Etta alhier, aan de kade van den spoorweg, is tusschen het werkvolk en de werkgevers eenig verschil ontstaan omtrent het loon, daar men voor ongeveer 2,20 daags niet verkoos te werken. Het werk is daarop gestaakt, doch later door werklieden van buiten hervat, die, onder politie- toezicht, het schip beladen hebben. De Engelsche stoomboot Lobelia, van Londen naar Gent bestemd, alhier in de haven liggende, werd gisteren morgen aangevaren door de inede in de haven komende Engelsche stoomboot Godiva, van Bilbao naar hier bestemd, waardoor bij de Lobelia aan stuurboordszij de zijde en reeling inge- drukt en de lantaarnstukken werden gebroken. Hoek, 20 Juni. Heden had alhier de aanbe steding plaats van het bouwen eener nieuwe school Hiervoor hadden ingeschreven de navolgende heeren voor het daarnevens staand bedrag C. E. van Eraaijenhove, te Ter Neuzen, voor 23800,05; C. Maters, te Vlissingen, voor 23800 J. Kolijnte Ter Neuzen, voor 20500; P. Duijvestein en P. J. Wisse, beiden te Zaanr.slag, voor 20400 J. Yereijzer, te Axel en D. W. F. Kaijzer, te Zaamslag, voor f 20275; M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor 19900 Jac. de Eeijter, te Hoek, voor 19720 en G. J. Balkenstein, te Ter Neuzen, voor 19438. Axel. Tot onderwijzer aan de openbare school te Nieuwdorp, gemeente 'sHeer Arendskerke, is benoemd de heer J. Blankert alhier. llunteuisse. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds, A. de Joode, predikant te Elkerzee (Schouwen). Kloosterzande, 22 Juni. Naar men met zeker- heid verneemt, zal mevr. de wed. Bakker met haar schouwburgtent alhier de kermis bezoeken, die 28, 29 en 30 Juni zal gehouden worden. Sederl jaren hadden hier geene tooneelvoorstellingen plaats en men mag dus verwachten, dat die tent veel bezoekers zal lokken. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 75 centimen tot fr. 1,05; stieren, koeien en runderen 68 tot 88 centimen; opslag 4 cen timen alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,80 tot fr. 0,90. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,60 Waregem fr. 2,85 tot fr. 4,50 Thielt fr. 4,25Deinze fr. 3,25 tot fr. 4 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,68. is. De Pruisen zijn goede sukkels, maar de Beijeren niet; die laten zich niet voor den gek houden. Wij hebben goede spionnen, juffrouw Ponne, me- vrouw de Parones." Toen zei hij iets in T Duitsch tot een officier, dat ik niet verstond. Twee soldaten grepen mij met hunne ruwe handen en te voet werd ik onder geleide van gendarmes bij dagreizen naar Reims gesleept en in de gevangenis geworpeu, waar ik acht dagen op water en brood zat. Na verloop van dien tijd werd ik voor een Saksisch cavalerie-oflicier gebracht, eene groote blonde man, die er niet al te boosaardig uitzag. ,/Ik zal u nu in vrijheid stellen," zeide hij, z/maar beproef niet naar huis terug te keeren. De Beijersche majoor heeft een leelijk rapport van u gemaakt. De Beijeren zijn dikkoppen. Als gij met de Saksers te doen had gehad zou zoo iets met u niet gebeurd zijn. Toen was ik weer vrij en kon mij tot hier voortsleepen. Maar uw arm kasteel is in slechte handen, mijnheer, ik geloof dat gij thuis niet veel meer vinden zult." Ik vond inderdaad niets, toen ik gedurende den wapenstilstand naar huis terugkeerde. Als ik „niets' zeg heb ik toch ongelijk; want in mijne oranjerie, in mijne lieve oranjerie, vond ik op de plaats waar mijne camelia's gestaan hadden vijf graven van Beijersche jagers. E I N D E. Volgens officieele berichten bij de Portugeesche legatie te 's Gravenhage ontvaugen, is tot nog toe seen enkel geval van cholera in eenige plaats van Portugal geconstateerd. De heer Van Kessel, te Scherpenzeel, leverde een koe te Langbroek af. Den volgenden morgen was het trouwe dier wederom aan den stal van den heer Van Kessel, het had den 5 uren langen weg alleen teruggevonden en was daartoe de weide te Langbroek ontsnapt. Hoeveel menschen er zonder baantje rondloopen, het Dagbl., kan men eenigszins afleiden uit het feit, dat zich zelfs voor een vacature van beer-ophaler bij deu Rotterdamschen reinigings- dienst 135 liefheb'bers hebben aangemeld. Te Middelharnis is een drenkeling gered door een Israelietischen onderwijzer, wiens geslachtsnaam helper en wiens familienaam man der hulpe be- teekent. Te Bergum (Friesland) geraakte een joug konijntje van 4 a 5 weken te water. Het beestje kon zich niet redden. Dit ziet een klein hondje, het dier gaat te water, pakt het konijntje voorzichtig bij den achterpoot en zwemt er mede naar zijn meester, die het verbaasd opnam. Uit de bedelaarsgestichten zijn 5 manneiijke ver- pleegden ontvlucht. Door de Duitsche rijks- regeering wordt het denkbeeld overwogen om des- sn eiude de inenting tegen de cholera na te gaan. Uit Gorsel wordt middag brand ontstaan 's Graveuliage, 23 Juni. Tweede Kamer. De geloofsbrieven van den heer Rooseboom zijn inge- zonden. Na een zeer uitvoerig debat over de klachten wegens niet voldoende bestelling van Rijks- werken aan de maatschappij //De Schelde" te Vlissingen is met 44 tegen 13 stemmen de conclusie der commissie aangenomen, aldus gewijzigd, dat de regeenng wordt uitgenoodigd te overwegen, in hoeverre het landsbelang het toelaat de levering van werken op te dragen aan fabrieken buiten de linie van defensie. dagen gemeld, dat Zaterdag- is op de boerderij van RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Juni de volgende vonnissen uitgesproken F. B., arbeider te Koewacht, is wegens eenvou- digen diefstal veroordeeld tot f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. C. L. P., leurder te Nieuw Namen (Clinge), is wegens beleediging en dreigementen aan een bedienend beambte veroord. tot f 12 boete of 5 gevang. P. A. R., zeilmaker te Ter Neuzen, is wegens 1°. mishandeling2°. het slaan van een agent van de gewapende macht, 3°. beleediging met woorden aan een bevelhebber der gewapenue macht veroord. tot 6 dagen celstraf. Nederlandsch Mettray. Aangewakkerd door den fellen wind stond het gansche gebouw spoedig in lichte laaie, zoodat er aan blusschen geen denken meer was. Tegen zes uur was van de schoone hoeve niets meer over dan de buitenmuren. De brand is ontstaan op den zolder, en naar men vermoedt door het broeien van hooi. Twee kal veren en twee lammeren zijn in de vlammen om- gekomen. In een uitgestrekte plattelandsgemeente met slechts twee geneesheeren werd dezer dagen de eene geneesheer gehaald om den ander krankzinnig te verklaren. Gelukkig had deze zoo- veel gezoud verstand, dat, tot spijt van het aanwezig publiek, de gevraagde verkiaring achter- wege bleef. Den 2 Juni werd te Chicago een huis gestolen Een woning van twee verdiepingen aldaar was door den huurder ontruimd; fluks verschenen eenige mannen die het huis uiteen namen en op een wagen legden. Toen de nieuwe huurder den volgenden dag met zijn inboedel kwam vond hij een fundament op de plaats waar eens het huis gestaan had, en dat wel in een der levendigste buurten van de stad. (Men bedenke wel dat Chicago in Amerika ligt. Red.) Een vermoeid en uitgeput luchtreiziger, de heer Glorieux, werd verleden week, naar uit Bou logne sur Mer gemeld wordt, door de pakketboot op Newhaven uit zee opgevischt. Hij was te Rijssel opgestegen, in de hoop van in de nabijheid van Parijs te zullen dalen. Door tegenwind werd de ballon echter over Calais en Boulogne zeewaarts gedreven en daardoor eene nederdaling onmogelijk gemaakt. Na over Boulogne sur Mer te zijn getrokken, verloor Glorieux het vaste land uit het gezicht en dreef weldra boven het kanaal, terwiji het schuitje het water raakte en er door heen werd gesleurd. De heer Glorieux was vroeger her- haaldelijk opgestegen. Omtrent een ballon van den heer Gower die, toen hij in de vorige week te Boulogne sur Mer was nedergedaald, plotseliug los gerukt werd en in de wolken verdween, heeft men niets meer vernomen. Te Antwerpen (op de Zuiderlei links) is het diorama van den heer Jos. van Genegen geopend. Het stelt het bombardement der citadel van Ant werpen voor. Het is juist 53 jaar geleden, toen dit schrikkelijk bombardement voorviel en nog wel op dezelfde plaats waar nu de wereldtentoonstelling gebouwd is. Eene waarzegster te Newhaven, zekere Selina Grey, werd in de vorige week tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij de planeet van mejuffrouw Briggs had gelezen. Het is waar dat Selina er in slaagde om meer dan honderd pond sterling van de geloovige maagd meester te worden, onder het voorwendsel dat zij haar een jongen en vermogenden echtgenoot zoude bezorgen, maar toch schijnt het vonnis hard, wauneer men op de verzachtende omstandigheden let die, na het bekend worden der zaak, aan den dag kwamen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2