Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. t r No. 2097. AAICBESTEBIRT G. Zaterdag 20 Juni 1885. 25e Jaargang. A A N II K S T K I) 1 N G STRAATVERLICHTING. Binnenland. AANBESTEDEN: i) ANTOINETTE Eene episode uit den Fransch-Duitsclien oorlog ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men a.bonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verschijnt Uinttdna- en Vrljjd.igavond bij den uitgcver P. .1. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zulleu op lliiisdiin; 23 Juni a. s., 's morgens 11 uren, in het gemeente—raadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele iuschrijving, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting gedurende 1885/86. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook den dag vdor en tot het oogenblik der besteding eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 12 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op flinsdag, 30 Juni 1885, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele iuschrijving, in twee perceelen AAN BESTEDEN: le perceel: het maken van een houten beschoeiing langs de gemeen- tehaven 2e perceelhet maken van eenen water- keeringsmuur bij voornoemde haven beiden met bijlevering der noodige materialen enz. De bestekken liggen ter lezing op de gemeente- secretarie en zijn aldaar, tegen betaling van f 0,50 per exemplaar, verkrijgbaar. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 27 dezer, 'a morgens 1 uren. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 18 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETON. Wij waren met ons zessen of zevenen bij elkan- der, die alien meer of minder de eer hadden gehad de Pruisen als gasten bij ons te zien. Na het eten vertelden wij elkaar tot tijdkorting wat wij bij die gelegenheid zoo al te lijden hadden gehad. Ook ik zeide onze vriend Paul Rivet heb veel schade geleden, doch wat door den oorlog vernield is, kan ik terug koopen; maar mijiie ca mera's, mijne arme camelia's, die ik twintig jaar lang met zooveel zorg en geduld gekweekt en in stilte bewonderd hebZe zijn alien verloren, vernield, verwoestEn wat denkt gij wel, dat ik in plaats van dat verrukkelijk marmeren beeldje in 't midden van mijn oranjerie gevouden heb? Wat denkt gij? Breekt er uw hoofd maar niet over, gij zult het toch nooit raden. Mijne vrouw betoonde na het ongeluk van Sedan een buitengewone geestkracht. //Wij rnoeten bier blijven, lieve, en ons huis beschermen," zeide zij. //Eu mijne camelia's," voegae ik er bij. Den 17 September, 's morgens om 8 uur, kwam een van mijne pachters hijgend aanloopen. z/De uhlanen zijn in Corbeii, mijnheer, over een uur hebben wij hen hier." E*olitleli Overzicht. In Engeland heerscht van wege de Minis- terieele crisis veel opgewondenheid. De Times vereert natuurlijk de opgaande zon en beweert de trouwe afspiegeliug der openbare meening te zijn. Hoopvol wordt de toekomst onder een conservatief Ministerie-Salisbury tegemoet gezien, vooral met het oog op de betrekking tusschen Engeland en de groote mogendheden een politieken wapeustilstand verwacht het blad tot aan de stem- bus. Lord Salisbury heeft zich met de sainen stelling van een Ministerie belast onder voorwaarde dat tusschen hem en de leiders der liberale meerderheid een wapenstilstand zal gesloten worden voor de maanden, die nog rnoeten verloopen, eer de kiezers ten voordeele van een liberaal of een conservatief Kabinet kunnen beslissen. De kwestie der handhaving van de Iersche dwangwet en het financieele vraagstuk zullen wel de hoofdpunten zijn, waarover het compromis zal handelen, en die aauleiding tot veel debat zullen geven. Deze wil den Ieren wat bod geven, een ander wil de //Coercion Bill" tot den gesteiden tijd, 30 Sept. a. s., zien gehandhaafd. Dat er voorzien moet worden in een buitengewoon groot deficit, door het Kabinet-Gladstone achtergelaten, tengevolge van al de verwikkelingeu, daarover is men bet eens, maar over de vraag //hoe," minder. Het Russisch blad Novoe Vremya ziet in de crisis nog meer. Het verwacht namelijk, dat Frankrijk brutaler in Egypte zal optreden en Rusland in Midden-Azie, dit laatste daartoe genoodzaakt wegens verandering van positie tegenover de Cen- traal—Europeesche mogendheden aan wie concession zullen worden verleend, teneinde eene tegen Rus land vijandige coalitie tot stand te brengen. Het is te hopen, dat het blad slecht is iugelicht en dat het alarmeorend geschrijf niet door de regeering is geinspireerd. Er valt niet aan te twijfelen, dat zoo er een oorlog uitbreekt, de provocatie, ook onder een Ferrv-Kabinet, van de zijde van Rus land zal komen. Wil Rusland den vrede, dan zal het in Engeland geen tegensparteling vinden de nieuwe Premier kan de verantwoordelijkheid ge- heel op zijn voorganger werpen. Met de verwisseling van Ministerien kan men nog al eens uit het net raken en ook uit het land der zwarten. Men zegt nu, dat Kassala nog niet door de troepen van den Mahdi is genomen, maar hoewel men in Engeland zelf meer dan genoeg heeft van Soedan met zijn aanhang, dringt Wolseley toch aan op het behoud van Dongola, teneinde de zege- viereude wapenen van den valschen profeet perken te stellen. Aan Afrika's noordkust hebben gedurig vijande- lijkheden plaats tusschen Franschen en Italianen, die wel eens aanleiding kunnen geven tot grootere ergernissen. Nu heeft een gendarme in Tunis weer Nu ontzonk aan mijn vrouw de moed. //Wij rnoeten weggaan lieve," zeide zij//ik kan die uhlanen niet zien, wij rnoeten dadelijk vertrekken, om 't even waarheen." Er werd ingespannen en wij reden heen. Op het kasteel lieten wij zeven of acht dienst- boden achter, waaronder een kameniertje van mijne vrouw, Antoinette genaamd, een allerliefst, vlug, geestig meisje, dat mij onophoudelijk zeide//Wees maar gerust, mijnheer, ik zal de Pruisen ontvangen en wel zoo met hen weten om te springen, dat zij u voor geen lucifertje zullen bestelen." Den volgenden dag kwamen wij te Trouville; hier werd mijne vrouw ernstig ziek en gedurende de volgende veertien dagen was ik zeer bezorgd over haar. Wekelijks ontving ik van huis een brief van Antoinette. //Mijnheer behoeft zich niet ongerust te maken," schreef zij, //alles gaat hier goed. Wij hebben het geluk gehad, dat bij ons een hoogst fatsoenlijk Pruisiscn overste en zeer aardige offi- cieren ingekwartierd zijn. Aan de goedheid van die heeren heb ik het te danken, dat ik mijne brieven aan u ongehinderd kan afzenden, enz." En de tuinman schreef//Mijnheer is Antoinette grooten dank verschuldigddoor haar gelukkigen inval heeft zij alles gered. Ik durf er niet meer van zeggen, omdat de Pruisen mijn brief zouden kunnen lezen, en door Antoinette's voorzorgen heb ik tot dusverre niet over hen te klagen." een Italiaan, zijn arrestant, doodgeschoten, omdat deze zich verzette bij de arrestatie. Dat soort conflicten heeft er maar al te vaak plaats om een aanleiding te kunnen geven tot uitbarsting van vijandelijkheden, vanwege eene brandende zucht tot bezit van grondgehied aan de overzijde, door twee elkaar in 't oog houdende natien. De jongste berichten melden ons den dood van admiraal Courbet. De Fransche Minister van Marine heeft een lofrede in de Kamer gehouden op den man, die als soldaat gestorven is. Hij was opper- bevelhebber der vloot in de wateren van China, verwoestte het arsenaal te Foo—Chow en de oevers der Min en bracht voor Kelung een stormachtigen wiuter door. Wat hij te Formosa uitvoerde was niet zooveel als men verwacht had. Voor de reede van Matsoe, aan den ingang der rivier de Min, waar hij zooveel Chineezen heeft laten doodschieten, is hij gestorven aan boord van de Bayerd. Een leverkwaal deed hem voor een half jaar al ver- langen om terug te keeren, maar de regeering verkoos, dat hij zou blijven totdat de vrede getee- kend zou zijn. Het verblijf aan de Chineesche kust is doodelijk voor hem geweest. Ter loops deelen we nog mee, dat er tusschen Salisbury en Churchill oneenigheid is gekomen; dat de cholera iu Spanje toeneewt, vooral in Madrid, in Valencia zijn 23 dorpen aangetast, tal- rijke familien verlaten Spanje, uit Madrid zijn in de laatste week 12000 gezinnen vertrokken; dat de nihilisten-beweging in Rusland door onderling verschil dooft, maar de jodenvervolging er niet beter op wordtdat de verkiezings—campagues in de meeste landen in vollen gang zijn en dat het aan minedele keuzen en middelen met ontbreekt, gelijk ook wij zullen ervaren bij de op handen zijnde verkiezingen voor leden der verschillende regeerings- collegien, tot gemeenteraden toe. Men schrijft uit CarlsbadZ. M. de Koning heeft den weg van Carlsbad naar Koningswart in gezelschap van den kamerheer baron De Grovestins in eigeu rijtuig afgelegd, terwijl het overige gezel schap per spoortrein reed. Eergisteravond kwam nog een telegram van de Koningin aan, waarin zij den Koning geluk wenscht met den goeden uitslag zijner kuur. Te Koningswart zou Z. M. vanwege de Oosten- rijksche regeering ontvangen worden door de //Stad- houderijraad" ridder Weber von Ebenhof. Van Koningin Emma en de kleine Prinses wordt bericht, dat beiden elken dag een ander uitstapje ondernemen en de groote nijverheidsinrichtingen in den omtrek van Toplitz bezoeken. De geheele bevolking is opgetogen over de eenvoudige manieren der Koningin en de weetgierigheid van het Prinsesje. Tegen den 20 October was mijne vrouw geheel hersteld en dus pakte ik op zekeren morgen mijn reistasch en ging op reis. Ik wilde mijn camelia's wederzien eu bovenal wilde ik te weten komen, door welken gelukkigen inval Antoinette alles gered had. Mijne reis zal ik maar niet beschrijven, hoe wel ze merkwaardig genoeg was. Zeven dagen had ik noodig om van Trouville naar Corbeii te komeu, driemaal word ik als Pruisisch spion door Franschen en viermaal als Fransch spion door de Pruisen aangehouden. Eindelijk was ik ter plaatse. Ik liep weer door mijne kastanjelaan en kwam door het tralie- hek, aan het einde daarvan op het voorplein, dat vol paarden, wagens, kanonnen, Pruisische dragonders en artilleristen stond; ik steeg mijn stoep op ik was weer thuis. De meubelen, de schilderijen, de gordijnen, alles was nog op zijne plaats en half verheugd en half verbijsterd stond ik daar, onbewegelijk als een staudbeeld, met mijne reistasch in de hand, en om mij heen stonden een zestal Pruisische dragonders, die mij nieuwsgierig aangaapten. Een hunner, een onderofficiermet een zilver-galon aan den kraag van zijn uniform, trad op mij toe en vroeg mij z/Wat verlangt gij en wat hebt gij hier te doen P" Wat ik in mijn eigen huis te doen had Ik antwoordde, dat ik den overste wilde spreken. Onder meer bezocht II. M. dezer dageu het ver- maarde Cistercenzen klooster Opegy, het slagveld van Kulra, het oude bergstadje Klostergrab, waai de glasfabriek van den heer Welz bezichtigd werd. De geschenken, welke men daar der Koningin en het Prinsesje aanbood (sierlijk glaswerk) werden voor hare oogen gemaakt en de kleine Prinses klapte vol blijdschap in de handjes, toen zij binnen een tijdsverloop van eenige minuten een drinkglas kreeg, met een Nederlandschen gulden in den voet. Het bijwonen van het Parkfeest, ter eere van de Koningin aangericht door den Kurverein te Toplitz, werd H. M. ontraden door dedokters, die voor verkoudheid der Koninklijke gast vreesden. Men schrijft uit HellevoetsluisDe marine alhier was sedert Vrijdag jl. druk in de weer. Ieder giste naar de reden dezer bedrijvigheid deze vermoedde ditgene wist dat. Thans blijkt het volgende. De Deensche stoomboot Christians- borg, kapitein W. Schultz, kwam in de vorige maand in de Oostzee in aanvaring met de Duitsche boot Jessica, die van St. Petersburg op Hamburg voer. Het laatste vaartuig zonk binnen een half uur, de equipage werd door de Christiansborg gered en te Gothland aan wal gezet, en dit schip ver- volgde zijne bestemming naar Dordrecht. De eigenaars der Duitsche boot, het verlies van hun schip wijtende aan de Christiaansborg, wensehten beslag op de boot te leggen, om de gevraagde f 285,000 schadevergoeding te erlangen. Wanneer dit vaartuig langs een der vier waterwegen zee zocht te kiezen, moest het dus worden aangehouden. Te Hellevoetsluis nu en vandaar de geheim- zinnige drukte werd het opgewacht door de groote stoombarkas, gewapend met een kanon en bemand met gewapende mariniers onder bevel van een luitenant ter zee. Zondagavond kwam het bericht, dat de Christiansborg van Dordrecht was vertrokken. De barkas stoomde naar de reede, vertoefde daar den ganschen nacht maargeen boot kwam opdagen. Het gerucht verbreidde zich, dat zij langs den Noord, het Scheur en den Nieuwen Waterweg naar zee was gestoomd, terwijl ten slotte de zeker- heid werd verkregen, dat de wakkere torpedisten uit Brielle haar hadden aangehouden en te Maas- sluis binnengebracht. Te Made bij Oosterhout brandden Woens- dagmorgen omstreeks 6 uur het huis van den herbergier Segeren en eenige aangrenzende woningen, alle door arbeiders bewoond, tot den grond af. Door den tamelijk fellen wind en de droogte, ston den de gebouwtjes, slechts met rieten daken gedekt. spoedig geheel in vlam. Aan blusschen viel niet te denken. De spuiten van Made en den Hout (gem. Oosterhout) kwamen, hoewel laat, nog op het terrein, maar vermochten niets. Eene vrouw die haar brandend huisje binnensnelde z/Hij is voor het oogenblik aan't ontbiit. Wie zijt gij?" z/Wel, ik ben de eigenaar van het huis." yAh, zoo, de eigenaarZijt gij de eigenaar Wees dan zoo goed een oogenblik te wachten, ik zal er den overste bericht van geven." Na verloop van eenige oogenblikken wordt de deur geopend, eene van m ij n e deuren, en eene groote Pruis treedt gelaarsd en gespoord op mij toe, reikt mij beide handen toe en roept in zeer goed Fransch //Mijnheer RivetZijt gij mijnheer Rivet p" z/Zeker, die ben ik." z/Hoe vriendelijk van u, dat gij u hier eens laat zien Het verheugt mij zeer kennis met u te maken." En de beide Pruisische handen werden mij nog altijd toegereikt, terwijl ik als een goed vaderlander mijne Fransche handen op mijn rug hield. ffAha ik zie het wel, vooroordeelenriep de overste, terwijl hij in een luid gelach uitbarstte. z/Ook al goed. Dat zal wel bedaren. Maar ga nu mee, wij zijn aan tafel." //Aan tafel maar ik heb volstrekt geen plan te ontbijten z/Wat, wilt gij niet met ons ontbijten? Dat is het vooroordeel wel wat te ver gedreven En toch zou het niet meer dan behoorlijk zijn, dat gij er deel aan naamtwant de barones gebruikt het ontbijt met ons en zij zal zeker zeer verheugd zijn u te zien TER \EI /TASINI CRURA NT 1w

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1