a a Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2096. YVoensdag 17 Juni 1885. 25e Jaargang. AAN R E S T E D1N G STRAATVERLICHT1MG. in AANBES LEDEX: Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Ken abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIfiN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen -van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. lilt bind verNChijjnt UiiiMdita- en Vrljdas.irond bl| deu ultsever P. J. f A SI DE 8 A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen op Dilisdiig 23 Juni a. s., 's raorgens 11 uren, in het gemeente-randhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijviug, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting gedurende 1885/86. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter image op de gemeente—secretarie, alwaar ook den dag vdor en tot het oogenblik der besteding eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 12 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BO\EN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secrotaris. F*olitieli Overzicht. Het votum van het Engelsche Lagerhuis, waarbij met 264 tegen 252 stemraen aan de regeering de middelen werden geweigerd om de toegestane credieten voor oorlogskosteu te dekken, en waarmede dus op ondubbelzinnige wijze de nederlaag der regeering is geconstateerd, geeft stof tot beschou- wingen van den meest uiteenloopendeu aard. Ons beslek gedoogt niet mede te deelen, wat de ver- schillende Engelsche organen daaromtrent zeggen. Zal 't ministerie geheel of gedeeltelijk blijven, zal het Parlement worden ontbondeu, wat zegt de Koningin, ziedaar eenige vragen aan de orde van den dag gesteld. Victoria is te Balmoral in Schotland en heeft nog met gezegd of Gladstoue moet blijven, dan of lord Salisbury of lord Randolph Churchill een nieuw ministerie zal samenstellen. Kan er ook nog eens een conservatief ministerie opdoemen, liberaler dan de liberalen Wie weet het, voor- beelden van zulke verschijuselen bestaan. Maar de verkiezingen wie zullen als leden van het Huis der Gemeeuten zittiug nemen na de algemeene verkiezingen Sir Charles Dilke zegt, dat de algemeene verkieziugen aan de liberale parti) eene schitterende overwiuning zullen bezcrgen, vooral wanneer Gladstone het hoofd der partij blijftmaar dit werd gezegd bij een banket. Toen Freycinet, de Fransche Minister van bui- tenlandsche zaken, eene depeche voorlas van den Consul te Sanghai, berichteude dat de onderteeke- ning van het vredestractaat tusschen Frankrijk en China te Tientsin had plaats gehad, ging er ook FEUILL ETON. i6) Het geheim der VVoudhut. (Slot.) Dat alles vernam Erwin van den rechter, die zich zeer verwonderde over de afgodische liefde, die de misdadiger zijn zuster toedroeg. Als zij in het verhoor ter sprake kwam, werd hij aangedaan en de diepste bezorgdheid sprak uit zijn uitdrukkingen, en als hij al werkelijk en oprecht berouw over zijn verleden gevoelde, dan had het verdriet, dat hij zijn zuster had veroorzaakt het grootste aandeel. Het was inderdaad een zeldzame, wonderlijke reine en edele verhouding, die tusschen die twee zoo verschillende naturen bestond. Door de arrestatie van den waren moordenaar kwam de onschuld van Marlower aan het licht, in zooverre, dat men nog niet wist, van waar hij de muut had gekregen. Men verzweeg hem daarotn voorloopig de arrestatie van Martha's broeder en zond het goudstuk aan het gerecht, waardoor de misdadiger veroordeeld zou worden, om misschien dit geheim opgehelderd te zien. Toen men den gevangene de munt voorlegde, verklaarde hij, nadat hij haar nauwkeurig had ondc-rzocht, dat zij uit de nalatenschap van zijn vader was, die in vroegere jaren eveneens een groote voorliefde voor oude munten had gehad, maar die liefhebberij later vaarwel had gezegd om een onstuimig gejuich op. Kon men in Louden ook juichen uit oorzake van vrede met de Russeu, vrede met de Zwarten en chocoladekleurigen, met Mestiezen, en wat misschien meer gold, met de leren Daar staan Wolseley en zijn dapperen op den neus te kijken, na een moeilijken en niet minder smadelijken tocht uit Soedan, met een trioinphee- renden Mahdi achter zich, als offers van de bokke- sprotigen der Britsche politiek, nog steeds wachtende op officieele instruction omtrent hunue bestemming. Eerst liet het ministerie van oorlog 1400 man, per transportschip te Alexandria aangekoraen in de kast blijven, blootyestcld aan ondragelijke hitte in het scheepsruim, totdat het aantal zieken gaandeweg toenain en men verlof kreeg nu en dan even op de kade te mogen wandelen, totdat zij eindelijk door de stad mochten marcheeren om het zomerkamp te betrekken, waar men betere lucht kon inademeu. Dat het Engelsche minis terie stelselloos te werk is gegaan, wordt door zulke feiten wel geloofbaar. Was men maar met fatsoen van Afrika af! De Duitschers ondervinden ook al, dat een annexatie zoo ver van huis nawerk geeft. In Zanzibar begint het er leelijk uit te zien. De zwarte zonen van Afrika zijn sinds den aftocht der Engelschen er brutaler op geworden. Uit Dongola wordt bericht, dat aldaar ineer dan 11000 vluchtelingen uit Khartoem en Berber zijn aan- gekomen. Die lui gaan voor den Mahdi uit en ze hebben gelijk ook. Koniug Johannes keert de Engelschen den rug toe en zoekt heil bij Rusland. Hij zal dat te meer doen als dit laud zich bij een val van het Minislerie Gladstone ontslageu rekent van alle tot dusver aangegaue overeenkomsten en het gansche betwiste gebied tot Herat gaat be- zetten, gelijk het Russisch blad Swet wil; want daardoor wordt de kans op vrede onguustiger. Een Abyssinische ambassade wordt te St. Petersburg verwacht, een aantal Russische oflicieren hebben in Abyssiuie dienst genomen en een voordeelig handelstractaat tusschen beide staten moet gesloten zijn. Een en ander is voor de Engelschen natuur- lijk om op te vliegen, terwijl hunne onrust nog wordt verineerderd, als ze moeten hooren dat men Sebastopol enorin gaat versterken met wallen en geschut en dat er met koortsachtige haast wordt gewerkt, zelfs bij nacht met electrisch licht, aan de voltooiing van pantserschepen. In het zuiden van Afrika zal onze aandacht wellicht het meest gevest'gd worden op Madagascar, daar zullen de Franschen voor zorgen nu de vrede met het Hemelsche rijk gesloten is. De blokkade der kust duurt voort, terwijl men zich op een veldtocht tegen de hoofdstad der Hova's voor- bereidt. Het uit de Chineesche wateren terug- keerende eskader met de troepen kan op de terugreis naar Europa wat zuidelijk aauhouden en op Mada gascar's kust ankeren „met deu aankleve van dien." de groote kosten, die er aan verbonden waren. Daar hij jaarlijks de groote kermis van Leipzig bezocht, vermoedde Martha's broeder, dat hij daar door aankoop of ruiling in het bezit van dit stuk was gekomen, dat met nog twee of drie munten van de kleine verzameling alleen was overgebleven en na den dood des vaders op de kinderen was overgegaan. Hoe de tooneelspeler in het bezit van de munt was gekomen, kon hij niet aangeven, maar zeker was het, dat zij niet tot de verzameling van Wagner behoorde. Een zorgvuldige vergelijking met de laatst gevonden catalogus bevestigde deze verklaringwant bij een kleine verzameling Romeinsche munten, die zich nog in het kistje bevonden. was de opinerking te lezen flOp 4 Mei 1842 op de Leipziger kermis tegen notnmer 382 van mijn verzameling van koopman Molheim uit Hamburg ingeruild." In de oude catalogus echter stond onder dit nummer//Een twimigstaterenstuk van den Grieksch-baktrischen koning Eukratidus. Aan den bovetirand een kerf, het schrift op de randen op eenige plaatsen onleesbaar." Nu het bewezen was, dat de munt ten tijde van den moord niet meer aan den apotheker had toebehoord, was er geen reden meer om den tooneelspeler den stand der zaken mede te deelen. Men vertelde hem dat de dader gevangen was genomen, en eischte van hem, nu niet niet langer de geweuschte verklaring af te leg- gen, om zich van alle sporen van verdenking te zuiveren. Z. M. de Koning verliet gisteren, zooals men weet, Carlsbad om zijn nakuur te Koningswart te gaan houden. Men schrijft, dat Z. M., hoogst ingenomen met Zijn verblijf te Carlsbad, in de laatste dagen de verschillende groote etablissementen daar ter plaatse heeft bezichtigd om zich een woning te kiezen voor het volgend seizoen en dat Z. M. Zijn keus ten slotte heeft gevestigd op het prachtig gelegen etablissement Popp, van waar men op weinige schreden afstands dadelijk in het bosch komt. Z M. heeft die keus ook daarom gedaan, omdat het plan bestaat dat in het volgende jaar voor den geheelen tijd van Zr. Ms verblijf H M. de Koningin en Prinses Wilhelmiua bij den Koning zullen blijven. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, gelijk thans met zekerheid uit Brussel wordt be richt, op Donderdag 16 Juli e. k., in gezelschap van de Belgische vorstelijke familie een bezoek brengen aan Antwerpen, ter gelegenbeid van de plechtige inwijding der nieuwe handelskaden aldaar. De vorsten zullen elkander voor de kade ont- moeten, waar beiden aan boord van stoorajachten aankomen. Men verzekert, dat HH. MM. onze Koning en Koningin zich tot dat einde naar Vlissingeu zullen begeven, om daar aan boord te gaan van het Koninklijk jacht //de Yalk" gees- corteerd door verschillende oorlogsbodems. Wellicht zullen HH. MM. Prinses Wilhelmiua op dit uitstapje meenemen doch dit is nog onzeker. Na de plechtigheid der opening van de kaden, zal een dejeuner plaats hebben in het paleis op de Meireplaats, gevolgd door een receptie van de Antwerpsche dames en de Nederlandsche kolonie. Yervolgens zullen de Nederlandsche en Belgische Yorsten gezamenlijk de tentoonstelling bezoeken. Bij die gelegenbeid zou een feestcantate van Peter Benoit worden uitgevoerd, gewijd aan de vrijwillige uuie der beide natien. Na dit bezoek aan de expositie zal in het beurs- gebouw een groot banket plaats hebben, door den Autwerpschen groothandel aan de Koninklijke(gasten en hooge autoriteiten aangeboden. Voorts is er sprake van een bal ter eere van de Vorsten, hetzij in het raadhuis, hetzij in 't opera-gebouw. Eindelijk zal de feestdag met eene algemeene illuminatie en Venetiaansche verlich ing met vuur- werk aan de Schelde worden besloten. Waarschijnlijk zullen onze Koning en Koningin zich met hun gevolg, na het bezoek aan Antwerpen, naar Brussel begeven. In dat gev;J zullen ook daar feesteu plaats hebben, evenals te Gent als de Het was, alsof er een zwaar gewicht van Mar- lower's borst werd gewenteld, toen hij dit vernam hij ademde verlicht en sedert langen tijd kwam er op het ernstige gelaat weer een schijnsel van vreugde. ,/Voorzichtigheid wegens het dierbaarste wezen, dat ik op de wereld bezat, bond mij de tong," begon hij verlicht, //nu echter belet mij niets meer, dat te zeggen wat men vroeger met geen treweld gehoord zou hebben. De munt is een geschenk van de beklagenswaardige zuster van den misdadiger, mijn vroegere verloofde. Toen ik haar het woord terug gaf, dat haar aan mij bond, omdat ik haar niet een bestaan kon aanbieden, zooals zij verdiende, zond ik haar als laatste gedachtenis een klein medaillon en smeekte haar ook om een heriunering. Hoeveel tranen het haar heeft gekost, mijn wensch te vervullen en mij daarmee eveneens het laatste vaarwel toe te reepen ik weet het niet maar zij offerde mij de munt, die zij misschien nog uit de puinhopen van het vaderlijke vermogen had gered. Ik behield de munt als een heilige talisman, als de gedachtenis aan een voor mij gestorven wezen. Slechts eenmaal scheidde ik, door den hoogsten nood gedreven, van deze gedachtenisik moest vreemde hulp iuroepen en gaf als pand het eenige stuk van waarde, dat ik bezat. Het was tot mijn verderfwant nauwelijks had ik mij van de munt gescheiden toen het noodlot mij overviel, hetgeen ik als een straf des hemels moest beschouwen, dat Vorsten daarheen komen, gelijk men hoopt. Het kan intusschen ook zijn dat HH. MM. gebruik zullen maken van het aanbod van graaf Van der Werve de Schilde, die zijn prachtig hotel ter be- schikking van de Nederlandsche Kon. familie heeft gesteld. In dat geval zou ook de Belgische Kon. familie te Antwerpen blijven overnachten en van een bezoek aan Brussel of Gent vermoedelijk worden afgezien. Volgens de Koln. Ztg. hebben zich verschei- dene Kamers van koophandel uit de Rijnprovincie, op het initiatief van de Kamer te Mannheim, tot den Duitschen Rijkskanselier gewend met het ver- zoek om Rotterdam of Antwerpen, maar in geen geval Vlissingeu als aanlegplaats voor Duitsche postbooten te kiezen. Het handels- en scheep- vaartverkeer van de Rijnlanden, Westfalen en Zuid- westelijk Duitschland (Baden, Wurtemberg, Elzas— Lotharingen, Beijeren, Hessen) zoude anders ten alien tijde genoodzaakt worden om zijn weg over Engelsche havensteden te nemen. In de zomervergadering van den geneeskun- digen raad voor Zeeland bleek uit de door het geneeskundig staatstoezicht gedane mededeelingen, dat de gezondheidstoestand in het tijdvak van 1 November 1884 tot 1 Juni 1885 niet on- gunstig was. Enkele ziektegevallen kwamen voor, waarvan de roodvonk—epidemie te Zierikzee behoort genoemd, die 44 inwoners het leven kostte. Op voorstel van het bureau van vaccinatie werd besloten tot de oprichting van een pare vaccinogene en op voorstel van Dr. J. C. Bolle goedgevonden adhesie te betuigen aan het door den geneeskun- digen raad in Noord-Holland tot de regeering te richten verzoek om een deskundige naar Spanje te zenden, ten einde aldaar van nabij te bestudeeren de inenting ter voorkoming van cholera, in toe- passing gebracht door Dr. Ferran. Te Hengelo doet het vreemde geval zich voor, dat noch de administratieve macht van den Minister van Waterstaat enz., noch de sterke arm der justitie in staat zijn om de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te dwingen, het maken van een spooraansluiting toe telaten. Nu eens met geweld, dan weer met slimme belemme- ringen blijft zij voortdurend den arbeid direct en indirect beletten. De kleingeestige tegenwerking bij het leggen der wissels ter verbindiug van den Geldersch— Overijselscheu locaalspoorweg met de staatsspoor duurt nog steeds onveranderd voort. Er was eer- gisteren in den loop van den dag een vijftigtal polderjongens aangekomen om deu wissel te leggen. Klokke 11 uur zag men hen een tiental fakkels ontsteken, in de hoop, dat zij spocdig aan 't werk zouden kunnen gaan. Maar de trein (bestaande uit oude ledige ballastwagens) rangeerde dapper ik niet liever te niet ging, dan dit heiligdom uit mijn handen te gaven." ,/Waaroin weigert gij echter zoolang elke ver klaring, daar gij toch met weinige woorden in vrijheid had kunnen komen? vroeg de rechter. De tooneelspeler schudde, droevig glimlachend, het hoofd. ,/Zoudt gij mij, die verdacht werd, een moordenaar te zijn, wel geloofd hebben?" antwoordde hij ernstig. Moest gij dan niet trachten om het meisje te ont- dekken, om uit haar mond de bevestiging van mijn verklaring te hooren? Niet voor alles ter wereld had ik dit edele wezen zulk een vernedering willen aandoen, dat zij in alle bladen genoemd werd. Zij zweeft voor mijne oogen als een heilige, die door mij veel smart moest lijden, zij is voor mij een martelares der liefde, wier naam niet door de profame wereld ontheiligd mag worden De wangen van den tooneelspeler gloeiden vol vuur; dat was geen tooneelspel, dat was het ont- vlammen van de edelste gevoeleus van het hart van een waren held. De rechter reikte den kunstenaar de hand. z/Er is u onrecht geschiedt," zeide hij, ,/tnaar de schijn was tegen u en het gerecht moest zijn plicht doen. Gij zijt vrij, ga met God Sedert weken omwaaide Marlower voordeeerste maal heden weer de kostelijke lucht der vrijheid, en hoewel deze winderig, ruw en koud was, zij scheen hem och zoeter te zijn, dan de geurige lucht van Italie. RANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1