Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2095. Zaterdag 13 Juni 1885. 25e Jaargang. A A Nil K S T K I) 1N G STRAATVERUCHTIJIG. AANBES 1'EDEN Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nedcrland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit hliid verHchijnt Stiiiwd.is- cn Vrljjdasavoiid blji den uiteever P. J. V 4 SI K E S A K D E te Ter Weazen. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen op liiiiMliig 23 Juni a. s., 's morgens 11 uren, in het gemeente-raadhuis aldaar, in bet openbaar, bij enkele inschrijviug, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting gedurende 1885/86. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente—secretarie, alwaar ook den dag vdor en tot het oogenblik der bestediug eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 12 Juni 1885. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. t*olitieli Overzicht. Hoe ver de vredes voorwaarden gevorderd zijr. tusschen Engeland en Rusland laat zicb moeilijk zeggen. Sir Peter Lumsden, te Louden aange- komen, is erg gebeten op Rusland en slecht over Engelands houding tevreden. „Onze reputatie van goede trouw," zeide hij, heeft onder de Afghanen veel geleden en in Indie ziju wij nog dieper ver- nederd. Dit is te harder te dragen, omdat ik vast verzekerd ben, dat Rusland nooit een van zijne ongerijmde eischen gedaan zou hebben, als bet een oogenblik gemeend had, dat onze regeering ernstig verzet bedoelde. Rusland was niet op oorlog voorbereid, bad geen plan op den oorlog; maar wist dat het te doen had met een regeeriug, die tocb niet vechten zou, het zette daarom een spel van diplomatie en snoeverij op, en won het." Als 't waar is, dan is meu te St. Petersburg den Brit te slim geweest. En als 't waar is, dat de Emir vermoord is, dan zullen de Russen gaarne de gelegenheid te baat nemen om eemge schreden verder te gaan, teneinde de orde in 't Afghanen- land te herstellen. Hm Of men aan de Newa ook nog iets weet? Russische autoriteiten ver- zekeren, dat de npstandelingen in de omstreken van Tiflis van Engelsche geweren voorzien zijn en dat Engeland een opstand in de Kaukasus aanzet. De taal van Lumsden werkt niet in het voordeel van het Kabinet, dat meer en meer waukelt. De dood van Gordon, de val van Khartoem, nu van Kassala, de smadelijke afloop der Soedan- expeditie, de hopelooze verwarring in Egypte, de moeilijkheden in Zuid—Afrika, de zwakheid tegen- FEUILLETON. 15) Het geheim der VVoudhiit. „De aanwezigbeid dezer mannen betreft u niet," zei Erwin geruststellendwees kalm, alles zal zich zeker nog ten beste schikken." Hij wist niet, nu het meisje voor hem stoud, den juisteu vorm te vinden. „Om Godswil, wat is er gebeurd vroeg Martha angstig. //Is mijn broeder een ongeluk overkomen ,/Helaas! het is zoo hij zit in de gevangenis," antwoordde de student; intusschen is ziju schuld nog niet bewezen." ,/Waarvan wordt hij beschuldigd vroeg zij met bevende stem. Erwin zweeg een oogenblik, terwijl de oogen van Martha met bange blikken op hem rustten ,/Zijn arrestatie staat met den moord van mijn oom in verband, waarom ook de tooneelspeler in hechtenis is," zei de jonge man met moeite. z/Men houdt hem toch niet tot die daad in staat?" vroeg zij haastig, en haar stem klonk gedempt, alsof deze woorden met groote inspanning over haar lippen waren gekomen. Nog zweeg Erwin; het was hem niet mogelijk, de directe bevestiging van dit vermoeden uittespreken. Martha bespaarde hem ditzij scheen te vermoeden, wat in het binnenste van den jongeling omging, over de Duitsche diplomatie, die gedweeheid tegen- over de aanmatigingen van Rusland, hebben het vertrouwen in het Ministerie zoodanig geschokt, dat de begrooting voor buitengewone oorlogskosten is gevallen. Wat nu Kan men niet buiten Gladstone, dan volgt ontbiuding en wat zal de verkiezing met twee millioen nieuwe stemmers brengen In de Fransche Kamer is het boven verwaeh- ting toegegaan. Men vreesde de debatten over de in beschuldiging stelling van het Ministerie- Ferry. De zenuwachtige Brisson sprak echter een goed woord van de tribune. Hij stelde zich tot taak om de Republikeinen tot elkaar te brengen, een werk van bevrediging te vol- tooien, en hij zou zich onmiddellijk terugtrekken, wanneer de Kamer weigerde mede te helpen. De meerderheid juichte deze woorden toe, terwijl de twee uitersten zwegen. De interpellaties over de zaken op Madagascar zijn ingetrokken, nu men vernam dat er geen geld werd gevraagd voor de expeditie en van tegenstand der bewo- ners geen sprake meer was. Volgens een bericht uit Perim zou het Fransche adviesjacht in de Roode zee met man en muis zijn vergaan, maar hierover maakt men in Frankrijk zelf niet zoo- veel ophef als over een andere ramp in Tunis, waar de Fransche eer met voeten is getreden of liever door klappen is beleedigd. Daar heeft, o, ouoverkomelijke schandeeen Italiaansch officier een Fransch collega bij het verlaten van den schouwburg een slag in het aangezicht ge- geven, en in plaats van te duelleeren heeft de Franschman die beleediging bij de rechtbank gebracht en heeft deze den Italiaan tot zes dagen gevangeuisstraf veroordeeld. Alle Franschen ziju in hun eer aaugetast, 35 millioen. Met de zeezaken gaat Bismarck zich al meer en meer beraoeien. Aan de koloniale maatschappijen wordt uitsluitend het recht verleend met inboorlingen coutracten aan te gaan omtrent land— en grond- eigendom. Intusschen ondervinden de Duitschers ook, dat de buitenlandsche annexatie bezwaren medebrengt. Wij zien het in Zanzibar. Engelsche invloeden zijn hier weder merkbaar, dat moet Bismarck al reeds onder den neus gebracht zijn. De Rijkskanselier denkt echter wel een havenplaats aan de kust te verkrijgen, zeer tegen den zin van Engeland, dat met de Vereenigde Staten der Nieuwe wereld den handel vrij goed in de macht heeft. Tegenover de brutale Engelsche visschers handelt Duitschland afdoende. Een oorlogschip beschremt steeds de Duitsche visschers en houdt de Engelsche vakgenooten op eerbiedigen afstand. Al wat binnen de Duitsche wateren komt en de vlag van John Bull voert, wordt opgebracht. De kotters worden op sleeptouw genomen en te Wilhelmshaven in arrest gelegd. en luid weenend zonk zij op een stoel met den uitroep Heilige God, mijn broeder een moordenaar!" Zij sloeg beide handen voor het. gelaat en een krampachtig snikken deed haar lichaam sidderen. In dit oogenblik traden de beambten binnen, de officier van justitie en twee gerechtsdienaars tusschen deze laatsten liep de weduwe Dorn met onzekere schreden. De officier, die den student de meest beleefde behandeliug van het jonge meisje had verzekerd, liep op haar toe, om haar het doel van zijn komst mede te deelen, maar de roerende schoonheid van Martha, die hem haar betraand gelaat toekeerde, deed hern de woorden op de lippen besterven. Het was het levende beeld der mater dolorosa, zooals geen meesterhand der Italiaansche schilderschool ooit had kunnen schilderen. Zeer voorzichtig deelde hij haar mede, dat zij huiszoeking moesten doen, en dat zij zich gereed moest houden om hen te volgende wet was wel is waar onverbiddelijk, maar zij kon verzekerd zijn, dat men haar zoo goed mogelijk zou behandelen. Toen onderzocht de ambtenaar de woning met behulp van een der beide gerechtsdienaars; de tweede en Erwin bleven bij de vrouwen in de kamer. De zoon der weduwe was reeds sedert den vroegen morgen weg, zooals zijn moeder geloofde, naar de steengroeve, waar hij werkte. De huiszoeking 'oracht wonderlijke resultaten aan den dag. De bewoners der eenzame hut schenen Wordt werkelijk het wetsontwerp op den kinderarbeid, waarbij is voorgesteld, dat alle.en veld- arbeid door kinderen beneden 14 jaren mag ver- richt worden tot wet verheven, dan zou aan de zeevisscherij een geduchte knak worden toegebracht en de opleiding van bekwame, flinke zeelieden on- mogelijk gemaakt worden. Daartoe moeten zij jong aan boord komen om op de bommen, met hun lage verschansing, ,/zeebeenen" te krijgen, niet alleen, maar ook het beroep goed in de praktijk te leeren. Die jongens verrichten geen overmatigen arbeid. Geen zeeman zal hen slecht behandelen en de voeding aan boord is uitstekend. Komen de jongens nh hun 14e jaar aan boord, dan is de zaak onmogelijk geworden zij kunnen niet worden gemist op de schepen en wat moet er worden van het overgroote aantal stevige knapen van 12 tot 14 jaar die nu varen, geld verdienen en flink gezond zijn? Tot eenig ander beroep aan wal zijn zij ongeschikt. Tot nog toe zijn geen berichten ingekomen omtrent het vermissen van personen, die bij de ramp aan het Papendrechtsche veer te Dordrecht op jl. Zondag zouden zijn omgekomen en zijn ook geen verdere lijken opgevischt, zoodat grond bestaat voor het vermoeden dat de Zondag opgevischte W. S. het eenige slachtolfer is. Uit Berlijn wordt gemeld, dat volgens de dagbladen het sluiten van eene overeenkomst van de rijksregeering met de Norddeutsche Lloyd door formeele moeielijkheden wordt vertraagd, maar dat zij in ieder geval in den loop dezer inaand zal tot stand komen. Wat de Hollandsche havens betreft, schijnt Rotterdam niet in aanmerking te komen en Vlissingen kans te hebben, omdat dan de minste tijd verloren zou gaan en de concurrentie der Duitsche lijnen de minste afbreuk lijdt. Eenige zeelieden van den reeder Waterreus vertrokken gisteren met den boekhouder-Teeuwisse naar Lowestoft, ten einde door den Engelschen rechter gehoord te worden, betrekkelijk het moed- willig vernielen van vischnetten op zee in 1884, welke zaak bij proces-verbaal gedebatteerd werd door den waterschout te Scheveningen. 't Is op de Veluwe weder de tijd die het scheren der schapen voorafgaat, die van de jaar- lijksche schoonmaak dezer dieren, en vooral het Uddelermeer, met zijn kristalhelder water en eeuwen- oude reputatie, is voor dat wasschen de aangewezen en bij uitstek gunstig gelegen plaats. Dagelijks trekken tal van kudden en haar geleiders uit ver- schillende onder Apeldoorn, Epe, Ermelo, Barneveld en Putten gelegen boerenplaatsen de heide over, naar het Koninklijke vischwater heen, voorafgegaan in het geheel niet aan de mogelijkheid van een ontdekkking gedacht te hebben, want alles wat men vond, hadden zij niet de moeite waard geacht om te verbergen. Een groote som geld, verscheiden horloges van waarde, die de officier terstond herkende, als behojrende tot een diefstal in de residentie, gouden voorwerpen en juweelen vond men in grooten getale en eindelijk op den bodem van een met waschgoed en kleederen gevulde kist, een doos van gepolijst mahoniehout met de muntverzameling van den vermoorden scheikundige. Erwin herkende deze terstond, en als er nog twijfel mocht bestaan, dan werd deze opgeheven door een eigenhandige verklaring van Wagner, die hij binnen in het kistje had gedaan. Eindelijk was de huiszoeking geeindigd, het huis werd geslolen en de weg naar de stad aanvaard. De officier zagdat de oude vrouw den weg onmogelijk te voet zou kunnen afleggen. Daarom werd een andere aan de weduwe bekende richting ingeslagen, die naar een op ongeveer een uur afstands gelegen dorp voerde, waar een rijtuig gehuurd kon worden; de aan den student bekende weg was voor een wagen niet berijdbaar. Martha was stil en gelaten, nadat de eerste vreeselijke smart over den geliefden broeder over- wonnen was. Deze zelf had slechts een zwakke poging gedaan om te ontkennen, maar toen men hem de munten en het van den apotheker afkomstige waschgoed voorlegde, terstond de misdaad bekend, of gevolgd door de respectieve eigenaars en hun buurlui, elkander onderling bij dat wasschen be- hulpzaam, en meestal per as er gebracht. Helder als een brand komen de schapen uit hun handen te voorschijn, en als de witte dieren over de vale hei weer huiswaarts trekken, is die aanblik werkelijk prachtig. Maar ook bij het water langs de wegen heerscht een ongekende bedrijvigheid, en vroolijke liederen getuigen van der wasschers goede buurschap en gezondheid en levenslust. En de natuur zingt mee, in de schoonste echo's over 't veld en in de bosschen hun opgeruimdheid herhalende, en hen beloonende met een schoonen, warmen dag, die almede hun vee ten goede komt. De diensten, die de telephoon kan bewijzen in 't gewone Jeven, zijn genoegzaam bekend. Dat dit nuttig gemeenschapsmiddel tevens de rol van detective kan vervullen, bleek Dinsdagnacht in Den Haag. Tusschen 1 en 2 uur stond de be- ambte, belast met den nachtdienst op het tele- phoonbureel, M. J. B., voor het venster op zijn hoogen observatiepost op de Kapelsbrug, toen hij in de Spuistraat twee kerels op vrij verdachte wijze een pas dezer dagen geopenden sigarenwinkel aldaar zag binnengaan. Vlug telephoneerde hij naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven en waarschuwde de politie, wier dienaren spoedig een kijkje kwaraen nemen en de twee inbrekers nog in den winkel aantroffen, waarin zij met behulp van een valschen sleutel waren gekomen, in het bezit van eenige kistjes sigaren. De beambte had dus succes van zijn oplettendheid en de onbescheiden binnendringers zullen een leelijke pijp rooken. Bij het onweder, dat Maandag herhaaldelijk in den omtrek van Hardenberg woedde, werd een arbeider in de Krim (gem. Gramsbergen), die zich van het veld huiswaarts wilde begeven, door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl door dezelfde oorzaak een huis met inboedel aldaar een prooi der vlammen werd. Te Giethoorn woedde dien dag over vrij groote uitgestrektheid een hoos, die op allerlei plaatsen verwoestingen aanrichtte, gaten in de daken sloeg, riet omver wierp en o. a. een bok met strooisel voor de helft ledig haalde. Te Beerta werd een behuizing door den blik sem getroffen. Men was den brand echter zeer spoedig meester. Men schrijft uit Schagen: Dinsdag werden 12 van de 14 inwonenden in het weeshuis der N. H. gemeente alhier, kort na het middagmaal, zoo hevig ongesteld, dat genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. De heeren Dr. S. de Boer en Dr. J. Ensing wisten door eene doelmatige behandeling alien te behouden, hoewel vooral een der jongste weesjes in zeer bedenkelijken toestand verkeerde. den jongen Dorn als zijn medeplichtige aangegeven, maar elke medeplichtigheid van Martha ten zeerste ontkend. Dorn, die in vroeger jaren een tijdlang als arbeider te Griindal had gewoond, kende de om- standigheden van den ouden Wagner nauwkeurig, hij was het, die den diefstal had ontworpen en daarbij de behulpzame hand had verleend. Het was geenszins zijn plan geweest om den scheikundige te vermoorden, maar door onraad was hij daartoe genoodzaakt geweest. Na eenige dagen werd Martha als onschuldig weer op vrije voeten gesteld, en nu weigerde zij niet, om het aanbod van Erwin, om bij een bevriende familie te gaan wonen, aan te nemen. Op last van den rechter werden met de in de woudhut gevonden geroofde zakdoeken verdere proeven genomen en het bleek, dat het meerendeel op dezelfde wijze was geteekend als die, welke de verrader was geworden. Van de munten ontbraken verscheidene, die de gearresteerde bekende reeds te hebben verkocht. Het opzien, dat de misdaad had verwekt, verhiuderde hem echter, de geldstukken verder ten verkoop aan te bieden; hij hoopte die op de eerste Leipziger kermis, waar veel handel in oudheden werd gedre- ven, van de hand te kunnen doen. De bij de verzameling gevonden catalogus was alphabetisch en zeer nauwkeurig; bij elke munt was de prijs, de dag van aankoop en de vorige eigenaar aange geven. Het bleek hieruit, dat deze catalogus met de TER \EIZEVS(IIE (01 litM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1