Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2094. Woensdag 10 Juni 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit folad vcrschljjnt Dinsdas- en Vrljdngavond bij den uitgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neazen. folitieli Overzicht. Over den Russisch-Engelscben oorlog kunnen we weinig bizonders mededeelen. Kan men de berichten gelooven, dan breidt Rusland nog steeds zijn grenzen uit en thans onderhandelt men met den Khan van Bokhara over afstand van grond- gebied ten behoeve van Rusland. De aanleg van een centraal-Aziatische spoorwegbaan wordt met buitengewonen ijver door Rusland voortgezet, een paar duizend man spoorwegarbeiders werken in het Transkaspische gebied. Bismarck zal spoedig het Oostzee—Noordzee- kanaal laten graven om onafhankelijk van Sonden en Belten te gaan en te komen waar hij wil. De Welfenvraag bekommert hem weinig, Cumber land krijgt niets, de Welfenvrienden, zelfs Windt- horst, zijn schaakmat gezet. Engelands premier zit er tusschenbeide dikker in. De parlementsleden bestormden den heer Gladstone met een kruisvuur van vragen, te veel voor den ouden Houthakker, die kennelijk lijdt onder den druk der zwarigheden. Gelukkig dat de eenheid in het Ministerie weder is hersteld, ten minste voor het oug der wereld. Nadere openbaringen omtrent den stand der Afghaansche kwestie is men wachtende, alsmede die omtrent de Iersche uitzonderingswet. Men is zeer ont3temd over den inhoud van het laatste blauwboek over ceutraal-Azie, waarin geen enkel document voor komt, dat van den Onder-Koning, lord Dufferin, afkoinstig is; men zoekt er te vergeefs iets over den Emir en evenmin wordt iets vermeld, waaruit over de houding der regeeringen te Berlijr., te Weenen en te Parijs ten opzichte van het Afghaan sche vraagstuk eenig licht wordt verspreid. De Czaar moet gezegd hebben, dat alle verdere dis- cussien over //de militaire kwestie" onmogelijk zijn. Is 't niet waar? Komaroff heeft ziju gouden, met edelgesteenten versierden eeredegenkomt de over- eenkomst tot stand, dan heeft lord Granville een gouden olijftak verdiend; waut het behoud des vredes is waarlijk de schuld niet van den despoot aan de Newa. Alle Franschen zijn niet even galant, de Fransche consul althans weigert zijn laarzen uit te trekken, zooals de Koning van Birma verkiest bij eene audientie. We hebben kans op een laarzen-oorlog, zou men zeggen. De andere kwestie is nog niet recht opgelost, men is het te Tien- Tsin over een artikel nog niet recht eens, n. 1. over de nieuwe regeliug tusschen China en Anam, tengevolge van het Fransche protectoraat, dat door Tongkin is uitgebreid tot aan de zuidelijke grenzen van China. In de Kamers zijn de Franschen het wel niet eens, maar het voorstel van den Bonapartist Delafosse, om het Ministerie-Ferry in staat van beschuldiging te stellen, viel met 322 tegen 153 stemmen. Ook het voorstel Gambon, PEUILLETON. 14) Het geheim der Woudhut. ,/De duisternis, die over den moord op uw oom zweeft, is nog niet opgehelderd vroeg hij aan zijn buurman. z/Helaas neen," antwoordde deze, ,/hoewel men herhaaldelijk den moordenaar op het spoor meende te zijn. Ook nu heeft men weer een verdachte gearresteerd, intusschen twijfel ik, of hij wel de dader i»." Bedoelt gij den tooneelspeler, dien men in Mittelburg heeft gearresteerd?" vroeg de jonge baron. ,/Denzelfde," bevestigde Erwin. ,/De verdenking berust op een munt, die in het bezit van den gearresteerde is geweest en die naar overeenstem- mende kenteekenen zonder twijfel tot de verzameling van mijn oom behoort, hoewel ik haar nooit heb gezien." „Hij moest toch de herkomst van dit stuk aanwijzen, en daardoor zijn onschuld kunnen bewijzen!" zei de zoon van den gastheer. „Dat is juist net eigenaardige van de zaak, merkte de goochelaar tamelijk vrijpostig op„ik ken het geval door een gesprek, dat gisteren in het hotel werd gevoerd, en heb terstond mijn oordeel geveld. Hij weigert betreffende de munt om het staand leger af te schaffen en te vervangen door de nationale garde, voud geen genade in de oogen der meerderheid. Indien de groote mo- gendheden daartoe konden besluiten, dan zouden de uitgaven werkelijk minderen, hetgeen met het oog op den druk der tijden zeer wensche- lijk is. De Transvalers hebben't ook nog niet naar hunne wenschen, in den Yolksraad gaat het er bij tus- schenpoozen levendig toe. De president beschul- digde zelfs Dr. Jorissen bijna van hoog verraad, ten gevolge waarvan de Volksraad in groote wanorde uiteenstoof. Men heeft later besloten, zooveel mogelijk te trachten niet met Engeland in conflict te komen in de ruzie over het bezetten van Gosen. Nu, ellende is er gauw te veel in dit onder- maansche. In Kaschmir heeft eene aardbeving vreeselijke verwoestingen aangericht; de Smeroe, in onzen Indischen Archipel, heeft vreeselijk gebraak ten geschudin 't holle ingewand van Krakatau rom- raelt het steeds door en aan de kusten van Spanje moordt de vreeselijke cholera, terwijl in ons land zich de rottende pokken beginnen te openbaren, om vooral onder de niet-gevaccineerden dood en verderf aan te richten. Voor onze veeboeren staat het er niet erg rooskleurig voor, de landheeren krijgen te hooge pachtsommen en velen onder de bezitters klagen evenzeer wegens nalatigheid in de betaling van renteu der voorgeschoten sommen. Turkije betaalt niet en wat er nog van Egypte's schuld zal terecht komen, wie weethet? Nubar Pacha kan uit een leegen geldbuidel ook niet geven, dat ondervinden de lui, die schade hebben geleden door het bombardement van Alexandria. In En geland is weer een kolenmijn gesprongen, waarbij verscheidene personen zijn omgekomen. De nieuwe Minister van Financien handhaafde het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de Staatsloterij. Hij heeft er een wijziging in gebracht. Voortaan zal elk lot bestaan uit twintig twiDtigsten, zoodat ieder speler aan zijn lot of twintigste een vordering tegen den Staat ontleent. Dit is geschiedt naar aanleiding van't onlangs voor- gevallene bij de firma Polak te Den Haag. Een misbruik als toen aan 't licht is gekomen, zal dus voortaan niet meer kunnen voorkomen. De overige wijzigingen gelden zeer ondergeschikte punten. Eergisterenmiddag tegen 5 uur had te Dord recht een treurig ongeluk plaats aan het Groothoofd. Om op het veerbootje naar Papendrecht te komen moet men een houten brug over, welke aan de kade bevestigd is. Waarschijnlijk door de groote menigte, die zich op een gegeven oogenblik op elke verkaring natuurlijkDe waarheid zeggen zou voor hem gelijkstaan met een bekentenis; dus hult hij zich in een geheimzinnig zwijgen, opdat alles mogelijk nog ten zijnen gunste moge uitvallen. Een zekere sluwheid ligt in deze taktiek. In mijn land zou het hem weinig helpen, maar de zwaartillende Duitschers laten zich gemakkelijk overbluffen. Aan de galg met zulk gespuis, zooals die tooneelspeler!" Erwin had een scherp antwoord op de tong, maar hij kwam er niet toe, het uit te spreken, want in dit oogenblik trad de gastheer op den goochelaar toe en verzocht hem, op verlangen van vele aanwezigen nog eenige proeven van zijn be- kwaamheid te geven, waartoe hij zich terstond bereid verklaarde. Het souper was af geloopen en de gasten stroomden weer naar de zaal, waar de goochelaaar zijn toeren zou verrichten. „Wie al te voorbarig vertelt, heeft zelf het meest den rechter te vreezen," zei Erwin tot den jongen baron, met wien hij dicht achter den goo chelaar naar de zaal ging. Haastig keerde de laatste zich naar den spreker om; zijn gelaat was vuurrood geworden, en een rilling ging hem door de ledeu. Dit ontging Erwin niet; hij meende in die loerende blikken iets vreeselijks te lezen. Toen al de gasten in de zaal terug waren, hernam de goochelaar zijn kunsten. Hij had eenige toeren uitgevoerd, waarvoor maar de brug bevond of misschien doordien zij door het water eenigszins vermolmd was, brak zij eensklaps bij den buitensten legger, zoodat ongeveer 40 men- schen in de rivier vielen. De verwarring daardoor veroorzaakt was natuurlijk ontzettend, zoodat men zelfs niet het aantal verongelukten weet. Echter is het lijk van zekeren Willem Spruijt reeds ge- vonden. Ook ziju verschillende personen gekwetst. Aangaaude den schrikkelijken branddie Donderdagmiddag in Papendrecht woedde, deelt de Dord. Ct. nog de volgende bijzonderheden mede Aan het Oude Veer nabij den Veerdam stond eene houten schuur, met pannen gedekt, waarin de heer Ph. C. van de Graaf eene hooiperserij uitoefende. Omstreeks 4 uur bevond de heer Van de Graaf zich in het benedengedeelte der schuur, toen een der werklieden hem opeens toeriep, dat de hooipers in brand stond. Op hetzelfde oogen blik vertoonde zich dan ook eene vlam over eene lengte van 3 a 4 meters, welke in korten tijd de geheele schuur met al wat zich daarin bevond, had aangegrepen. Alleen twee paarden konden nog gered worden. Door de groote droogte en den Z.—W. wind aangewakkerd, sloeg het vuur in weinig tijds over naar de 7 daarvoor staande huizen en een oogenblik later stonden ook de aan de overzijde van den dijk staande woningen in vlam. Wegens den lagen waterstand kon de in het haventje liggende aak „De vrouw Antonetta," schipper A. Rosebrand van 's Gravemoer, geladen met 72,500 halve kilo's hooi, zich niet bergen en werd ook dit door het vuur aangetast. Door dezelfde oorzaak kon de gemeentelijke brand- weer, die terstond met hare beide spuiten aanwezig was, aanvankelijk weinig uitrichten, zoodat gegronde vrees bestond, dat alle woningen aan het Oude Veer een prooi der vlammen zouden worden. Omstreeks 10 uur des avonds was alle gevaar geweken. De aangerichte schade is ontzettend en nog met geen mogelijkheid op te geven. Ongeveer 18 grootere en kleinere woningen, benevens diverse schuren, alsmede het aakschip, zijn met hunne inboedels in asch gelegd, terwijl verschillende andere woningen en inboedels groote schade be- kwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een gedeelte der werklieden van de hooipers was 7 a 8 meter boven den grond aan 't werk, doch had geen vuur bij zich, terwijl het rooken streng verboden was. Men schrijft uit Leeuwarden aan de N. R. Ct., dat twee der drie personen, die verleden week de door rattenkruid vergiftigde erwtensoep hebben genuttigd, in het ziekenhuis zijn overleden. De een was een berucht persoon, algemeen bekend onder den naam van ,/Roode Kobus;" hij bereikte den matige bekwaamheid noodig was, en Erwin, die in zijn nabijheid stond en zijn handelingen kon zien, deed moeite om de toeren te onthouden. De goochelaar verzocht nu met verheffing van stem om de algemeeue opmerkzaamheia, daar hij van plan was een bizonder interessant stuk uit te voeren, dat tot de moeilijksten van de moderne tooverkunst behoorde. Allen waren zeer gespannenmen trok de stoelen zoo dicht mogelijk bij, en zelfs eenige oudere heeren, die tot nog toe onverschillig waren geweest, keken nu vol verwachting naar hem. Bernardelli verzocht nu hem een schaal met gloeiende kolen en schrijfgereedscliap te brengen. Terwijl dit gebracht werd, haalde hij een witten zakdoek te voorschijn, ontvouwde dien en vertoonde hem terwijl hij beide kanten naar de toeschouwers toekeerde. Mij was van onberispelijke blankheid, en zijn verzoek om den doek te laten rondgaan, zou inderdaad overtollig zijn geweest, want zelfs het scherpste oog zou niets kunnen ontdekken, dat met de voorbereiding in verband stond. Zeer galant verzocht nu de goochelaar aan de dochter des huizes, om haar naam op een blad papier te schrijven. Gaarne werd hieraan voldaan. llij nam het beschreven blad, verbrandde het maar verzamelde met de grootste zorg de asch. De witte doek werd op tafel gelegd, en de asch tusschen duim en wijsvinger op het linnen uit- gestrooid, terwijl hij zeide dat de verbrandde naam ouderdom van 66 jaren, waarvan hij zoo wat de helft in de gevangenis heeft doorgebracht. Zijn dood is zeker niet weinig verhaast doordien hij op de meest cynische wijze zoowel geneesmiddelen als voedsel weigerde; niets mocht in dit opzicht batenalleen van den geestelijke en van den geneesheer-directeur van het ziekenhuis nam hij een enkele maal de voorgeschreven geneesmidde len aan. De toestand van de derde vergiftigde, de reeds bejaarde vrouw van den laatst overledene, die op zoo ondoordachte wijze de soep bereidde, moet mede gevaarlijk zijn. Den 18den October van het vorige jaar werd door een persoon, den vorigen dag uit Amerika te Rotterdam aangekomen, volgens zijne opgave ver- mist een bedrag van 4000 dollars aan papier en goud, dat hem in een der tapperijen aan den Riet- dijk te Dordrecht ontvreemd zou zijn. Vergeefs stelde de politie aldaar alles in het werk om den dader of de daders op te sporen en werd zelfs f 500 uitgeloofd voor inlichtingen die tot de ontdekking konden voeren. Thans is met zekerheid gebleken, dat het verhaal aangaande den diefstal van begin tot einde ver- zonnen was en niets dan eene gelukkig mis- lukte poging schijnt geweest te zijn om de liefdadigheid op te wekken. Eergisteren werd te Assen aangebracht een meisje uit Emmen, dat beschuldigd wordt van vergiftiging van haren vader. Een pannekoek had zij den ouden man voorgezet, na daarbij een groote hoeveelbeid arsenicum te hebben gemengd. Onder de hevigste pijnen is de vader den volgenden avond overleden. Het meisje bekende het gruwel- stuk te hebben bedreven en er toe te zijn over- gegaan, omdat haar vader lastig voor haar was. Eene gerechtelijke schouwing van het lijk zal plaats hebben. Zaterdag is door de Zuid-Willemsvaart langs Maastricht gekomen een schip uit Lyon, inhoudende een voorhistorischen boom. Deze weegt 55000 kilo en heeft 6,20 M. in omtrek. Dit reuzenge- vaarte, in de monding van de Rhfme gevonden, zal op de tentoonstelling te Antwerpen worden ter bezichtiging gesteld. Het schip is uitsluitend voor het vervoer van den boom getimmerd. Zaterdag werd te 's Hage de Hardens-brand- blusch-granaat beproefd. De proeven gelukten uitstekend en deden ten voile de buitengewone eigenschappen van dit bluschmiddel uitkomen. Van een met petroleum gedrenkten vuurhaard werden de hoog opgaande vlammen met 2 granaten oogen- blikkelijk gebluscht. Een vuurhaard van dubbele afmeting, gelijkstaande met een kamer in voile vlam, werd met 5 granaten in weinige seconden gebluscht, terwijl eindelijk een felle schoorsteenbrand, op zeer der baronnes een krans van rozen en vergeetmenietjes zou teekenen. Erwin moest lachen toen hij deze toer zag, die door de aanwezigen met verbaasde en ougeloovige blikken werd gevolgd. Niemand behalve de student scheen oogenblikkelijk aan de mogelijkheid te denken, dat dit niets als hokus pokus was, terwijl dat, wat op den doek zichtbaar zou worden, reeds lang door middel van scheikundige inkt voorbereid was. De kunstenaar verzocht nu de jonge dame, den doek eenige oogenblikken boven de kolen te houden, en de baronnes voldeed hieraan, terwijl haar geheele omgeving ademloos op de gevolgen wachtte. Dit kwam terstond, nadat de warmte op het linnen begon te werken. Teekeningen en letters kwamen te voorschijn en op een wenk van den goochelaar nam het meisje den doek weg, om zich van het gelukken der haar toegedachte hulde te overtuigen. Maar zonderling; zij had nauwelijks een blik op het witte linnen geworpen, toen zij het met een luide kreet ver van zich wierp en met een augstkreet in haar stoel viel. Allen vlogen op den doek toe, eerst Bernardelli zelf, maar Erwin was hem voor en rukte hem den doek onder de handen weg. Met een vreeselijke vloek tuimelde de goochelaar terugde toeschouwers zagen tusschen de bloemen en teekeningen zeer duidelijk met groote letters den naam W. A. G. N. E. R. MilZEVSCIIE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1