T Lanrtbouwberichten. Gemengde berichten. flStaatsblad van het Koningrijk der Nederlanden" luidt als volgt //Wij Willem III, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxemburg enz. enz. geven aan het Ned. volk te kennen, dat, daar wij Ons eiude voelen naderen, Wij nog willen goedmaken wat er goed te maken is, en alle onrecbt het Ned. volk aangedsan willen herstellen, opdat als Ous einde daar is, Onze ziel in vrede zal kunuen heengaan" er.z. Yerder wordt gezegd, dat de Koning afstand doet van zijn Staatsiukomen en van de Kroon en heeft besloten tot ontbinding van de Staten- Geueraal, opheffing van het stuande leger, iuvoering van alg< in. dienstplicht, vrede met Atjeh. Het bevat de gedrukte onderteekeniugen des Konings en van Min. Heemskerk. Voor de rechtbank te Leeuwarden is een oplichtiug behandeld, zoo ingewikkeld en fiju ge- sponnen, dat het onderzoek en de daarop gevolgde pleidooien duurden tot 's avonds kwartier na elf uur. De korte iuhoud der historie is dezeDe slagersknecht G. van der Veen erft f 2500. Benjamin, een zoon van zijn patraon, bij wien hij reeds 12 jaren diende, weet bij hem den lust op te wekken, om porselein te koopen, dat deze dan tegen enorine wiusten in Holland zou verkoopen. Het werd gekocht bij den koperslager v. Erp en om zeker te zijn, werd elke koop getaxeerd door zekeren Elkan de Vries, Toen later het bedrog uitkwain, bleek dat het porselein door Elkan de Yries was bezorgd bij v. Erp en hij Ous zijn eigen goed had getaxeerd. Benjamin is naar Amerika gevlucht en Elkan heet alles liegen. De sub- stituut-officier van justitie, Mr. L. M. van Baum- hauer, requireerde voor Elkan Ue Vries en Benjamin de Jong ieder 1 jaar celstraf en f 50 boete. De verdediger Mr. II. Schaap, bestreed het wettige bewijs en de elementen van oplichtiug. De exploitatie—maatschappij kondigt de uitgifte van gecombineerde rondreisbiljetteu door Nederland en Belgie aan; deze rondreisbiljetten, welke volgens de aanwijzingen der reizigers zelven worden samen gesteld en slechts minstens 400 kilometers behoe- ven te omvatten, zijn 20 dagen geldig, terwijl de prijzen ongeveer 30 pCt. lager zijn dan die volgens het gewone tariet'. De lange termijn van geldigheid stelt de reizi gers in staat om voor zeer billijken prijs aan een bezoek van de wereldtentoonstelling te Autwerpeo een reisje naar de meest bezieuswaardige plaatsen van Belgie te verbinden. Zoo is b v. de prijs van een rondreisbiljet Utrecht Antwerpen Brussel Namen Luik Spa Luik Eindhoven Utrecht in de eerste klasse f 21,03 en in de tweede klasse f 15,95. Uit Neerbosch meldt men: Thans wordt door den directeur der weesimichting aangaande de drie jonger.s, die voor eenigen tijd naar de Transvaal zijn gegaan, in verbaud met hetgeen De Volksstem reeds heeft medegedeeld, gemeld, dat een huuner, Prieuk Pijpstra, is geplaatst op het landgoed //de Emigratie" aan de Boven-Vaal- rivier; hij heeft het daar uitnemend goed en wenscht niet naar Holland terug te keeren Daarentegen zijn de berichten van Scholten en Kluvers zeer ongunstig; zij hebben aanhoudend met veel tegen - spoed te kainpen, terwijl er geen uitzicht bestaat dat hierin verbetering zal komen. De heer Smit, een der leden der deputatie, die de jongelingen persooulijk op de weesinriehting heeft ontmoet, heeft hun aanbiedingtn gedaan, die zoo aanlokkend waren, dat zij besloten om te vertrekken, niet- tegenstaande de directeur dit eer heeft tegenge- houden dan aangeinoedigd. Nauwelijks op de plaats van hun bestetnming aangekomen, heeft de heer Smit hen echter aan hun lot overgelaten, zoodat de directeur genoodzaakt is geworden, hen voort- durend geldelijk te steunen hij hoopt nu, dat de weezenvrieuden hun hulp niet zullen ontzeggen om deze groote uitgaven, waarop niet gerekend //Van deze soort niet, echter wel van een flinke defileermarsch met groote en kleine trommen, krachtige hoorns en voile bazuinen," zei de oude soldaat. //Van dit gepiep van fluit en viool krijg ik oorpijn." z/Nu, een muziek, zooals gij wenscht, zou in een salon wel iets te hard zijn," antwoordde Erwin lachend; //dat zou te sterk zijn voor de zenuwen onzer dames." z/Och wat, zenuwen! Verbeelding is het nnders nietsriep de overste, ,/zij zouden in onmacht vallen, als een kat niest bij de wachtparade daarentegen zijn zij zoo dicht bij de muziek, dat de inanschappen haar bijna de sleepen aftrappen. Wij kennen dat!" Uit de aangrenzende zaal klonk een waar- schuwing. HHeeren u wordt verzocht binnen te komen; professor Bernardelli zal terstond beginnen riep de heer Von Sendig, en alien volgden hem en namen hun plaatsen in. De goochelaar was een flinke, krachtige ver- schijning met regelmatige,hoeweleenigszinsvervallen trekken, zooals men bij menschen, die gedwongen zijn zulk een onregelmatig leven te lijden dikwijls vindt. Vol, zeer zwart haar versierde zijn hoofd en op de bovenlip had hij een statigen in twee scherpen punten uitloopenden knevel van dezelfde kleur, die hem met zijn bruine tint een zuidelijke type gaf. Zooals de naam bewees, was hij immers ltaliaan, hoewel hij in zijn taal en uitdrukkingen slechts zelden den buitenlander verried; zijn toeren was, buiten bezwaar van de weezenkas te kunnen bestrijden. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer van een rijks bijdrage voor een stoomtram Breskens- Maldeghem, nemen wij het volgende over: Nagenoeg algemeen was men van oordeel dat, zoo ergens, dan het 4e district van Ze,eland be- hoefte heeft aan betere middelen van gemeenschap, waarvan het steeds stiefmoederlijk bedeeld werd; men voerde eenige bewijzen daarvoor aan, om Staatsondersteuning inderdaad zeer gewenscht te noemen. Atgesclieiden van het waarborgkapitaal, beval men een liju van Schooudijke over iJzen- dijke naar Belgie aan. Men betoogde dat de betrokken lijn niet meer dan 2£ h 3 ton kan kosten, zoodat de 4 ton reeds meer dan het beuoodigde zouden zijn. De groote meerderheid meende zich in elk geval te moeten verzetten tegen het toestaan van een vaste som, waarbij men zich beriep op het gebeurde met het subsidie aan Zaandam voor de Voorzaan. Sommigeu wilden bv. 4/5 der kosten tot een zeker maximum toestaan anderen wilden 30, 40 of 50 pCt. van het aanlegkapitaal geven in twee of drie jaren, of een matige rentegarantie verleenen. In elk geval, meende men, kon geen subsidie worden gegeven aan een comite, maar moest er eerst een maatschappij zijn, alsook andere voor- waarden vastgesteld, met meer waarborgen. TEIt ElI/AN, 5 Juni 1885. De onlangs alhier opgerichte duiven-sociefeit: z/De Arke Noach" heeft gistereu hare eerste wed- strijd gehouden voor hare leden. De duiven werden naar Axel gebracht en aldaar losgelateu. In korten tijd waren alien hier terug De heer A. P. van der Bdt won den eersten prijs: zijne duiven kwamen het eerst in hun hok terug. Het voorriemeu bestaat om spoedig wedstrijden op grooteren alstand in te richten. Huiiteitisse. Woensdag jl. werden door het gecombineerd armbestuur alhier in het openbaar voor 7 jaren verpacht, de bouw— en weilanden dier instelling, ter grootte van 13 H.A. 98 A. 95 c.A. In 9 perceelen verpacht, was de opbrengst f bib tegen f 1015 in 1878. Een perceel, hetwelk iu 1878 f 104 gold, bleef nu on verpacht. Sluis 3 Juni. Bij de Hervonnde gemeente alhier is beroepen, de heer H. A. E. Heinecken, predikant te Amerongen (Utrecht). 't Is warm, heerlijk zomerweer Natuurlijk kunnen de lieden van het platteland nu niet meer klagen, dat de kersen klein blijven en niet gr eien tengevolge der koude. Maar.heden ontvingen wij hot bericht, dat de vruchten niet zwellen omdat er geen regen valt. Zoo ziet mende prijsopjager weet er altijd iets op. Doch er is alle kans, dat het hem ditmaal ten minste niet gelukken zal, invloed uit te oefenenzoo langzamerhand begint men de lui in de kaart. te kijken; ze begonnen dan ook wel wat al te grof te speculeeren op de onkunde en het geloof van //ce bon et charmant public." De suikerbietenteelt is ook op Noord-Beveland dit jaar inaar te nauwernood de helft van de laatste jaren. Verleden jaar nog waren er 1500 gemeten iands mede bezaaid; nu ruim 600 gemeten. De meekrnpteelt daarentegen breidt zich weer eenigermate uit. Evenals in meer plaatsen op den zandgrond, hebben ook in Oosterwolde vele ingezetenen een of meer schapen. Tegenwoordig heerscht daaronder een onbekende ziekte; 's avonds zijn ze nog fleurig en gezond en 's morgeiis vindt men ze dood in 't hok of op 't land. Uitwendig kan men er niets aan outdekken; of iuwendig iets van ziekte valt te bespeuren, zal een deskundig onderzoek moeten leeren. waren juist niet nieuw en buitengewoon, maar hij wist er door handigheid veel aantrekkelijkheid aan te geven, zoodat hij aller bijval verwierf. Op het goochelen volgden eenige muziekstukken en toen het souper, dat in de zijzaal werd gebruikt. [let toeval wilde, dat Bernardelli tegenover den student plaats kreeg, terwijl aan diens zijden de overste en de jonge baron Von Sendir zaten. In de nabijheid van laatstgenoemden hadden eenige dames plaats genomen. Ook hier was het onderhoud levendig en de kunstenaar legde veelzijdige keniiis en een goed talent van vertellen aan den dag Het scheen hem op te vallen, dat de anderen zich tegenover hem eeuigszins op een afstand hieldcn, en ook Erwin hoe weing hij ook om vooroordeelen gaf, voelde een zonderlingen afkeer van den man. Intusschen had de goede wijn van den baron zijn werking uitgeoefend en met indringende bru- taliteit mengde zich de goochelaar in het gesprek der overigen, zoodat de overste hem eenige malen tamelijk scherp terechtwees, echter zonder gevolg. Bizonder scheen hij het op den jongen student gemunt te hebben, dien hij scherp over weten- schappelijke zaken, waarvan hij zelf niets wist, ondervroeg, zoodat Erwin hem eindelijk verklaarde, dat hij een anderen toon moest aanslaan, wilde hij zich niet in onaangenaamheden wikkelen. Oin geen opzien te verwekken, zei Erwin dit met zachte stem; de zoon van den gastheer had het echter gehoord en een botsing vreezende, gaf hij aan het gesprek een andere wending. (Wordt vervolgd.) Het jaclitrecht van de ambachts-heerlijkheid onder Cortgene is aan de heeren Blancquart Imhoof te Gent verhuurd voor den tijd van 10 jaren tegen f 550. Do kleiboeren in Eriosland zetten tegen alle prijzen hunne aardappelen van do hand. Een schipper verkocht zijne vracht, die hij in Ooststellingwerf zou uitverkoopen, voor 10 ct. den HL. Een Eranschtnan heeft voor een jonge Noord—Hollandsche koe f 350 betaald. Voor de betrekkiug van vader en inoeder in het oud mannenhuL te Groningen, salaris f 400, benevens kost en inwoning, hebben zich 135 paar sollicitante" aangemeld. Wat een kersenoogst beteekent. Een goede oogst brengt aan de gemeente Oud— Beijerland een voordeel van ongeveer een ton gouds op. Te Haarlem zijn uit een der siugels opgehaald twee lijken, aan elkander gebonden, het een van een huzaar, het ander van een meisje. In telegrammen uit Indie wordt melding gemaakt van eene hevige aardbeving, waarbij vele menschen gedood of gekwetst werden en groote schade is aangericht. Te Marburg zijn twaalf studenten, wegens het duelleeren met doodelijke wapens, tot drie maandeti vestingstraf veroordeeld. le Baiano, bij Avellino, is een vuurwerkfabriek in de luchl gesprongen, waarbij twee werxlieden gedood werden Vier anderen werden zwaar gewond van onder de puinhoopen gehaald. Twee landbouwers van Gonfalon, Var, hebben om een geldkwestie mel hooivorken gevochten. De haudigste stak den ander overhoop. In een kolenmijn, bij Mons, zijn zeven mijnwerkers, die naar boven gehaald werden, door een verkeerde beweging van den bak, waariu zj stonden, tegen den muur geslagen en verpletterd. Naar het zich laat aanzien zal dit jaar het graf der Gorkomsche martelaren weder druk worden be zocht. Niet minder dan 31 bedevaarten uit 26 ver- schillende gemeenten worden van 9 Juni tot 10 Aug. verwncht. Die uit Amsterdam vertrekt op 16 Juli. Het aantal pelgrims kan men gemiddeld op tieuduizend per jaar schatten. In de Winterwijksche Ct. leest men de volgende grap Onze lezers weten, dat de Minister van Water- staat enz. voor enkele weken beval, de aausluiting te Heugelo tot stand te brengeu. Zij, die daar- mede belast zijn, worden tha s vanwege de vtaats- spoorw. Expl.-Mij op allerlei wijzen bemoeielijkt i.i de vervulling van hun plicht. Namens of op last dier maatschappij is het terrein waar de aan- sluiting moet plaats hebben met allerlei oud ijzer enz. beleg Ieen locomotief van genoemde maatschappij staat daar telkens te stoomen, terwijl bovendien 's nachts een paar ploegeu werkvolk de wacht houdeu om een eventueel in den duister tot stand te brengeu aansluiting te voorkomen. Dezer dagen gaf dit laatste aanleiding tot een niet onaardige grap. Een machinist van den Geld.-Overijss. Loc -Spw. ging 's avonds na afloop van zijn werk naar het teirein, voor de aansluiting aangewezen; met een hainer klopte hij luid op de daar liggende rails en liet daarbij het licht van zijn lantaarn scliijnen. Nauwelijks had dit geraas de ooreu der Staats—exploitatie-werklieden bereikt, of dezen schoteu uit hun schuilhoeken te voorschijn, om natuurlijk, ter plaatse aangekomen, te bespeuren dat een grappenmaker den draak had gestokeu met de maatregeleu van den heer Directeur— Geueraal Dezer dagen gingen twee heeren in een koffiehuis te Rotterdam een weddenschap aan om f 60. Toon de verliezer zijne schuld betaalde inaakte hij de opmerking, dat het geld zijne tegenpartij niet toekwain, omdat hij niet op reclit- vaardige wijze had verloren. Hierover werd de ander zoo vergramd dat hij met het bankbiljet van f 60 een sigaar aanstak. Op de verschillende Amsterdamsche markten, maar voornamelijk op de Noordermarkt, werden sedert geruimen tijd aanhoudend klachten vernomen over het rollen van portemonuaies. De schuldigen zijn nu opgespoord. Ditmaal kan men er der politie geen verwijt van maken, dat zij er niet zoo S) oedig in slaagde als in het opsporen der brandkastenDe ijverige rechercheurs P.ndhorst en Verbeek toch konden weinig vermoeden, dat hier kinderen, en dat noch wel zeer jeugdige, in het spel waren. Eene bende uit vier van die jeugdige deugnieten, meisjes nogal, waarvan de oudste 10 en de jongste 8 jaren telt bestaande, placht zich steeds op de drukste plaatsen, liefst bij een opstootje, tusschen de menigte te mengen, en schroomden dan niet, als de toegang tot den zak, waarin het gewenschte schuilde, niet al te geinakkelijk was, het bovenkleed der bezitster open te snijden, om zoo doende den buit machtig te worden. De oudste dier bende had de jongeren zoo onder den duim, dat zij ze door allerlei bedreigingen tot hun plicht wist te brengeu om het verlangde contingent te leveren. Zekere C. v. K., landbouwer te Peij, gem. Echt, is Zondag aangehouden wegens poging tot inoord op twee paters uit het Trappistenklooster te Echt. Een der paters heeft eenige hagelkorrels in het rechterbeen gekregen, de andere is niet gewond. Het schijnt, dat de paters hem verboden hadden, zijne schapen op hunne weide te laten grazen en dat hij daarover wraak heeft willen nemen. Te Gieten heerscht op Pinkster-Zondag eene eigeuaardige gewoonte onder de boereuknechten. Ieder zorgt dan niet de laatste te zijn met het uitlaten der koeien in de wei, want hem, die het laatst zijn vee ter weide geleidt, valt eene kitteling met brandnetels ten deel, door de hem opwachiende kameradeu toegediend. Overal wordt hij iu het dorp bespot, en de »nakomeling" doet wijs ge- dureude de feestdagen stil in huis te blijven. Powell's balsem van anijszaad. De advertentie hiervau is sinds jaren een trouw aan- hangscl van vele onzer nieuwsbladen. Een in een net gevangen leeuw staat daarbij afgebeeld. Dit vocht heet onfetibaar om aan hoestverkoudheid, keesrhheid, moeielijke ademlmlingaamborstig- heid, onmiddellijk verlichting te geven. Een paar leden der Vereeniging tegen de Kwak- zalverij hebben het vocht ouderzocht en wat is het resultaat? Deze hooggeroemde Powell's anijsbalsemwaar van getuigd wordt, geen pen is m staat om de wonder en te bcschrijven, door dit onfeitbaar mtddel voortgesproten, eigenlijk is hetmen durtt het bijna niet zeggen tegenover ieinand die, zooals ook op het biljet te lezen, met toe- stemmmg van hare Konmklijke achtbare zegel- beambten werkt, maar eigenlijk is deze aller- inerkwaardigste balsem niets auders dan drop water. Men krijgt voor 80 cents een klein fleschje (runn 30 gram mhoudende) van een bruine vloei- sioi, met een zoeten smaak en een reuk naar anijs. Het bleek te zijn water met wat spiritus, waarin wat gewoon drop (extract van zoethout) was opgelost en een weinig amjsolie. Niets anders was er in te vindeu. Een ieder kan zich dus deze hooggeroemde Powell's auijsbalsem voor enkele centen zelf maken, door een weinig anijsdrop met water te schudden; net drop lost dan op, en voegt men er daarna nog een klein scheutje brandewiju bij, dan krijgt men juist heizellde bruiue vocbt, als waarvoor bij den tabrikaut 80 ceut wordt betaald en nu voor 4 of 5 centen. Een boerin uit het Fransche dorp Orbeil, is door het hof van asisses te Riotn tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij het kind, waarvan zij bevallen was, door varkens had laten verslinden. Het toepasseu van de geriuge straf was het gevolg van gebrek aan bewijs, dat het kind leveusvattiaar geboren was. Toen het stoomschip Nevada van de Guion- Line Dinsdagmorgeu te New-York juist de pier had verlaten, waaraan het vastgemeerd had gelegen, kwam, naar de New-Yorker Handels-Zeitung mede- deelt, iemand als een razende aausnellen en ver langde dat het vaartuig zoude worden aangehouden, aangezien er zich een dief op bevond die hem voor vijftigduizend dollars had bestolen. De bestolene zeide William C. Koch te heeten, en chef der firma Koch, Sons Co., in schrijf- materialen te zijn; hij zeide dat zijn boekhouder, C. Marsh, die hem 50,u00 dollars ontroofd had, de vlucht had genomen en zich aan boord van de Nevada bevond. De stoomer was reeds te ver weg om nog te kunnen worden aangehouden, en de heer Koch inoest dus, begeleid door verscheidene detectives, met een sleepboot op vervolging uitgaan. Het mochl niet gelukken de Nevada iu te halen en Koch heeft thans telegraphisch het verzoek naar Engeland geseind om den ontsnapten misdadiger bij aankomst te arresteeren. In Bengalen is een heilig man van een zeer zonderling soort op het tapijt gekomen die, naar de Times of India beweert, de gave bezit om vermeeude ongeneeslijke ziekten te cureeren. In den laatsten tijd, toen het weder ruw en koud was, braclit. hij een en vijftig dagen achtereen in een badkuip door, waarin het water hem tot aan de kin reikte, en thans houdt hij in een graf van zes voet diepte verblijf. Met uitzondering van eene kleine opening, waardoor men den man zijn dagelijksch voedsel doet toekomen, is het graf geheel toegemetseld hij verzadigt zich met een sinaas—appel of wat sap van granaat-appelen met een amandel. Hij is van plan in dit graf een en vijftig dagen achtereen door te brengen. Door de opening heeft men een touw gestoken, waarmede een nan een bamboes-stengel gebonden bel is verbondenhij is hierdoor in staat gesteld om ingeval van eenig gevaar of van een ongeluk signalen te geven. Hij maakt van de bel ook gebruik om mede te deelen dat hij zich gezond en wel be vindt. Toen de heilige man het graf betrok, nam hij een bed, een paar heilige boekeu, twee of drie fles- schen rozenwater en een paar glazen buizen met rozenolie mede en daarna werd het dichtgemetseld. Het werd met aarde bestrooid, waarin men bloemen plautte, die, daar zij geregeld begoten werden, zeer welig opschoten. Het rozenwater gebruikt de vrome man om er gelaat, handen en voeten mede te wasschen, al- vorens hij zijne gebeden uitspreekt. Onlangs arriveerde aan zijn adres uit Bombay eene geldzending en men wierp die door de opening in het graf; een oogenblik later zond de heilige op dezelfde manier kwitautie terug. Dikwijls reeds hebben wij 't gezegd en door voorbeelden bewezen, dat niet de innerlijke waarde van eenig zoogenaamd geneesmiddel of de werkolijke behoefte daaraan de groote menigte tot koopen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2