Buitenland. Gemengde berichten. BIJRGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. Landbouvvberichten. van een broodje en hoopte, dat ook in deze zaak, waar een zoo buitengewoon zware straf was opge- legd, de arglist door het bof niet zal worden aan- genomen. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak van den appellant. Een onwillige scbutter te Til burg, die zich eerst geen uniform verkoos aan te schaffen, verscheen eindelijk in eene nette uniform. Alvorens het zoover kwam, had hij tweemaal veertien dagen in provoost arrest doorgebracht, circa veertig gulden betaald aan boeten en kosten, en was hij driemaal tusschen politie-agenten weggevoerd. TER NEUZEN, 2 Juni 1885. Zooals onze lezers zullen opmerken is er in de uren van vertrek en aankomst der treinen van Ter Neuzen met 1 Juni geen verandering gekomen. Alleen in de correspondentie komen eenige kleine wijzigingen voor. Van meer belang is de reductie die op de lijn MechelenTer Neuzen zal gegeven worden. Dagelijks zullen op deze lijn naar de voornuamste stations retourbiljetten afgegeven worden met 20 reductie. Aan den heer C. Maters, te Vlissingen, zijnde de laagste inschrijver, is de bouw der Hervormde kerk alhier, bij nadere overeenkomst, voor f 38,000 geguud. Tevens vernemen wij, dat de heer D. van der Linde, bouwkundig opzichter te A msterdam, belast is met het dagelijksch toezicht op den bouw, onder directie van den heer Ed. G. A. Eol, architect te Rotterdam. Heden is met de voorbereidende werkzaamheden tot het afbreken der oude kerk een aanvang genomen. Gisteren waren het op de Grieksche stoom- boot Ernesta Eoscolo, liggende in het kanaal alhier, twee matrozen oneens. Beiden hadden waarschijnlijk te veel aan Bachus geofferd. Na eenige woordenwisseliug gaf een dezer janmaats zijn collega een stoot, dat hij in het diepe ruim viel. Geneeskundige behandeling voor den ongelukkige was dadelijk noodzakelijk. Ilock. A. s. Dinsdag zal alhier het vergelijkend examen plaats hebben voor hoofd der school in deze gemeente. Als deskundigen zullen hierbij hun hulp verleenen de heer H. van Wijngaarden te Axel en de heer H. J. Vooren te Ter Neuzen. /amusing, 30 Mei. Door de ingelanden van den Zaamslagpolder werd gisteren alhier, ten huize van J. den Decker, de gewone jaarlijksche ver- gadering gehouden, welke, evenals gewoonlijk, ook ditmaal talrijk bezocht was. Onder de belaugrijkste punten, tot de uitvoering waarvan in genoemde vergadering besloten is, behoort vooral vermeld te wordenhet begpinten van twee gedeelteu weg in den Othenschen hoek, aansluitende aan weerszijden van den zoogeuaamden Drieweg. Het eene gedeelte eindigt aan het hek van de hofstede, bewoond door Jac. vau Hoeve, en het andere loopt tot aan het hek der hofstede van Adriaan Wolfert. Door de naastbelanghebbenden zullen voor de uitvoeriug van dit werk bijdragen worden geleverd in geld en diensten. Zamnslag. Aan J. de Visser en J. den Decker, tappers en logementhouders alhier, is, op hun verzoek om vrijstelling van het bepaalde bij art. 3, no. 2 der drankwet, door Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij beschikking van den 22 Mei 11., te kennen gegeven, dat eene lokaliteit, waarin vergaderingen van ingelanden worden gehouden, niet valt onder even genoemde wetsbepaling, en dat alzoo, waar hunne lokaliteiten niet voor ver gaderingen van polderbesturen, maar enkel voor vergaderingen van ingelanden worden gebezigd, de door hen verlangde vrijstelling niet wordt vereischt. /amusing, 1 Juni. Door ingelanden van den Margarethapolder is iu hunne vergadering van heden herbenoemd tot dijkgraaf van genoemden polder de heer W. de Klerk, Sr. Yoorts zijn herbenoemd tot vertegenwoordigers in den dijkraad van de waterkeering der calamiteuse Margaretha—, Kleine Huissens— en Eendragtpolders voor den Margarethapolder de heer F. Dekker, voor den Kleine Huissenspolder de heer J. Yerpoorte en voor den Eendragtpolder de heer C. Dekker; terwijl in de plaats van den heer H. Wolfert, die bedankt had, als vertegenwoordiger voor den Margarethapolder, diens zoon A. Wolfert benoerad is. Hontenisse, 1 Juni. De zomerconcerten onzer harmonie, die in 1884 door omstandigheden achter- wege bleven, zullen Zondag 7 dezer een aanvang nemen. Te Lamswaarde zal alsdan het eerste plaats hebben, des namiddags 5 ure. De overige zullen plaats hebben te Kloosterzande, Groenendijk, Walsoorden en Ter Hole. Dag en uur derzelve zal eerstdaags worden bepaald. hij niets duldde, wat hij voor een beleediging voor zijn zuster aanzag. Wij verlieten heimelijk het hotel, vertrokken met den nachttrein en kwamen den volgenden morgen in de residentie, waar tot mijn verbazing een vriend van mijn broeder ons aan het station wachtte Later vernam ik dat hij van onze komst onderricht was, miju broeder had derhalve het plan om zijn chef te verlaten reeds lang gekoesterd, maar dit voor mij verzwegen, om mij niet ongerust te maken." uKendet gij dien vriend reeds!" vroeg Erwin vol spanning. (Wordt vervolgd.) Clinge. Meldden wij in een vorig nummer dat onder het rundvee in den Louisapolder de long- ziekte uitgebroken was, thans kunnen wij tot ons genoegen mededeelendat dit slechts longout- steking was. 's Graveilhnge, 2 Juni. Tweede Kamer. Nadat de heeren Borgesius, Gratama en De Beaufort de motie Cremers sterk hadden verdedigd, Keuchenius en Lohman haar bestreden en de Minister Heems- kerk de noodzakelijkheid van grondwetsherzieniug voorop stellende, voorstel-Lohman had bestreden, is eerstgenoemd voorstel, om dat van Lohman niet in de section te onderzoeken, verworpen met 42 tegen 40 stemmen. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 80 ceutimen tot fr. 1,04; stieren, koeien en runderen 62 tot 84 centimen, opslag 2 centi- men; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,25 vette varkens fr. 0,81 tot fr. 0,91. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 4,20 tot fr. 5,20 Waregem fr. 2,85 tot fr. 4,65 Thielt fr. 4,27; Deinze fr. 2,00 tot fr. 3,75; St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,63. Omtrent de begrafenis van Victor Hugo wordt uit Parijs (1 Juni, een uur, namiddag) het vol- gende gemeld Sinds half een trekt de optocht door de Champs- Elvsees. Het schouwspel is grootsch en indrukwekkend. Het draagt niet het karakter eener begrafenis, maar van een feest ter eere der onsterfelijkheid. Duizeuden en nog eens duizenden trekken voorbij dertien wagens met kransen reden vooruit. De lijkwagen maakt door zijn grooten eenvoud diepen indruk. Ongeveer 1500 kransen worden door 1186 verschillende corporation gedragen. Tien duizend soldaten nemen aan den optocht deel; daaronder het geheele regiment cavalerie en een honderdtal muziek—corpsen. Men schat het aantal deelnemers aan den optocht op 200,000 en dat der toeschouwers op 2 millioen. De hemel is bedekt, doch van tijd tot tijd verlicht een bundel zonnestralen 't woelige geheel. De muziek speelt van tijd tot tijd treurmarschen, afgewisseld door de Marseillaise. Het volk juicht de bataillons scolaires en de verschillende volksvereenigingen, die die schoone kransen dragen, luide toe. Het voorbij trekken duurt nog steeds voort en zal nog wel eenige uren aanhouden. De indruk van 't geheel is overweldigend. De heer Comber onlangs teruggekeerd uit het westen van Afrika, alwaar hij gedurende een achttal jaren is werkzaam geweest als geneeskundig missionaris van het Doopsgezinde zendelinggenoot- schap te Londen gevestigd, heeft een hoogstmerk- waardig verslag deswege uitgebracht in de jongste vergadering der leden van genoemde vereeuiging. Aangaande zijn bezoek van Congo-land deelde hij o. a. mede, dat de Europeanen, in de delta van die rivier en in het kustland nabij den Congo in grooten getale gevestigd, het klimaat zeer goed schijnen te kunnen verdragen en van koortsen niet veel te lijden hebben. Iu de streek tusschen Vivi en Stanley-pool, waar de rivier niet bevaar- baar is ten gevolge van de vele watervallen, was het aantal Europeanen, aldaar woonachtig geweest gedurende de laatst verloopen zes jaren, tot een paar honderdtal geklommen. De sterfte bedroeg er zoo ongeveer 25 pCt. en de meeste overledenen waren aan koortsen bezweken. Aan den Boven— Cougo trof hij circa een dertigtal Europeanen aan, die alien zeer welvarend waren. Nog een kleine bijzouderheid zij hier meegedeeld. Het ijzeren stoomsckip, waarinee de heer Comber den Boven—Cougo heeft bevaren, was gebouwd op de werf der firma Thorny Croft te Chiswick, aan de Theems. In gedeelten was het vaartuig aan boord geladen en naar Stauley-Pool overgebracht, waar het in elkander was gezet. In de Eransche afdeeling van de tentoon- stelling te Antwerpen, wordt een stuk geschut verwacht volgens vinding van den kolonel De Bange. Hoewel er stukken van grooter kaliber bestaan, is dit (34 centimeters) zeer merkwaardig. Hij weegt 37,5 ton en is 11,20 M. lang. Het projecliel weegt van 420 tot 600 Kg., en de lading kruit wisselt af van 180 tot 200 Kg. Dit stuk geschut is, volgens de Stoompost, in Servie tegen een van Krupp van 84 centimeter en tegen een van Armstrong van 75 centimeter beproefd, en met eere uit het strijdperk getreden. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Mei 83 raM. tegen 54,5 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Volgens Veritas" zijn in April verongelukt 88 zeil- en 3 stoomschepen, waaronder geen enkel Nederlandsch schip. Een kind te Strijp heeft een meikever ingeslikt. Men gaf het een lepel raapolie in en na een half uur kwam de meikever levend te voorschijn. Te Deventer is de prijs der melk, als een gevolg van de lage boterprijzen, met 4 cent de kail verlaagd. Zaterdag werden onge veer een 80tal werklieden van 's Rijks werf te Amsterdam ontslagen. Met luider stem ver- kondigde Vrijdag de omroeper, dat er, des avonds te 7£ uur, matinee zou zijn in de buiten-cantine te Bergen op Zoom. Verleden week werd te Zierikzee een meisje van 16 jaar, dat op het veld arbeidde, door den bliksem getroffen en gedood. Een ander meisje, dat daar mede werkzaam was, bleef ongedeerd. De drankwet is nu ook al op muziek gezet. Een der bladen annonceert namelijk, dat een piano—uitgave van die wet is verschenen. Uit het zijkanaal Luik—Maastricht, tegenover Eisden, is opgehaald het lijk van een onbekend persoon van omstreeks 50 jaren. Het lijk was door een stoomboot letterlijk in tweeen gesueden. Blockhausen, de vroegereLuxemburgsche ,/premier," vervolgt EEtoile Beige wegens artikelen in dat blad over den Prins Hendrik-spoorweg. Hij eischt 5000 frs. schadeloosstelling. Onlaugs is in Sleeswijk-Holstein een verordeninggemaakt, volgens welke de schoolvertrekken dagelijks geveegd, in den zomer iedere week geboend en in den winter met natte doeken opgedweild moeten worden. Door de Belgische regeering is afwijzeud beschikt op het verzoek der eigenaren van de Great Eastern" om dat schip voor Antwerpen te brengen, daar het de scheepvaart in gevaar brengt. Een soldaat, te Doesburg in garnizoen, was dezer dagen schijnbaar overleden; toen men zijn lijk in de koets wilde zetten, hoorde meu, vol outzetting, beweging in de kist: het bleek, dat de man nog leefde en gedurende drie voile dagen in flauwte had gelegen. Een half uur later en men had een mensch levend begraven Onlangs deed zich te Amsterdam het merk waardig geval voor van een hond, die zelfmoord poogde te plegen. Een zwart- bruine langharige hond sprong bij de brug van de Heerengracht in de Leliegracht. Uit het water gered liep het arme dier drie keer met alle kracht met den kop tegen een stoep aan. Toen hem dit verhinderd werd, wierp hij zich voor de wielen van een vigelante die kwam aanrijden. De koetsier ontweek hem nog juist bijtijds, waarop de hond zich onder de wielen van een vrachtkar wierp. Ook deze keer rende hij de brug op en wierp hij zich opnieuw in het water. Uit Lucern wordt gemeld, dat de Eugelsche ofhcier Francis William Hill, in de vorige week tengevolge van de onvoorzichtige wijze waarop vooral Engelschen zich in het gebergte wagen, op den Pilatus is omgekomen. Zonder den weg te kennen, zonder een gids mede te nemen en wellicht ook zonder den noodigen proviand, ondernam de waaghals de bestijging van den berg die, wanneer men er niet zeer goed mede bekend is, zelfs in zomertijd gevaren oplevert. Hoe Hill om het leven is gekomen is moeilijk uit te maken wellicht is hij van een rots gevallen, maar het is waarschijnlijker dat hij, doodmoede van het waden door de sneeuw, die vier tot vijf voet hoog ligt, is gaan liggen om uit te rusten en toen doodvroor. Ook is nog mogelijk, dat hij in eene klove is gevallen waaruit hij zich, vermoeid als hij was, niet heeft kunnen bevrijden en toen den dood vond. De ongelukkige is zeker te beklagen, maar, goed beschouwd, is hij zelf schuld aan zijn sterven, want hij sloeg niet enkel alle waarschuwingen in den wind, maar verwaarloosde bovendien de meest ge- bruikelijke voorzorgsmaatregelen en begaf zich geheel alleen in het onherbergzaam gebergte, waarin de sneeuw tot manshoogte is opgestapeld. In eene den 26sten Mei gehouden zitting der Fransche Geneeskundige Academie, heeft de heer Beclard mededeeling gedaan van eene schier ongelooflijke operatic, door Dr. Chilbert aan een jong meisje verricht, en bestaande in het ver- vangen van een ziek oog door het oog van een konijn. De overplanting heeft den 5den Mei 11. plaats gehad en thans beweegt zich het oog en veitoont een bijna normaal voorkomen. De heer Chilbert wanhoopt er niet aan, dat ook het ge- zichtsvermogen zal terugkeeren, maar dit, zegt een berichtgever, ontlokte aan de deftige Academie een glimlach. Verleden week had een oppasser in het krankzinnigen-gesticht te Marseille de onvoor- zichtigheid, twee aan zijne zorg toevertrouwde patienten, die een bad moesten nemen, in de badkamer alleen te laten, om te gaan ontbijten. Van zijne afwezigheid maakte een van het tweetal gebruik, om de badkuip uit te springen en de warmwaterkraan boven de kuip van den ander open te draaien, met het gevolg, dat deze spoedig den geest gaf en letterlijk gekookt uit bet water werd gehaald. De moordenaar wreef zich in de handen van genot en voerde de dolste lucht- sprongen uit, Het gerecht doet onderzoek. Ieder, die wel eens te Brussel geweest is, kent het beroemde Manneken-Pdat door elken vreeradeling bezocht, door elken Brusselaar hoog geschat wordt. Dit beeldje, dat voor een echt kunstwerk doorgaat, is in een der jongste nachten op de schandelijkste wijze verminkt, zoo dat het beeldje bedorven en een ieder, die wat eergevoel heeft, er door geeergerd is. Men weet niet wie zich tot zulke schanddaad verlaagde, maar het karakteriseert het kunstgevoel ook al van het Brusselsche schuim. Onder de Indiaansche stammen in Mexico is het gebruik van schilden nog heden ten dage in zwang, wanneer zij ten strijde trekken. Hoe vreemd het ook schijnen moge, op het gezag van reizigers die genoemd laud hebben bezocht, deelen wij mede dat zij hun beddenlakens als zoodauig bezigen. De eenige bewerking, die zulk een schild behoeft te ondergaan is van dezen aard: men dompelt het flink in het water, zoodat het doornat is. Aan een der punten houdt men het boven 't hoofd, ontplooit dan de rest zoowat ter bedekking van het lichaam. Treft nu een kogel het laken, dan slaat hij er niet door, maar drukt het binuen- waarts en als een dood projectiel valt hij ter aarde. Fijne lakens deugen hier niet, hoe grover stof, hoe beter schild. Eene proef is gemakkelijk te nemen. Voor onze dappere landsverdedigers in tijd van oorlog kan het wellicht uitmuntend dienst doen. en Van 16 tot 31 Mei 1885. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 22 Mei. Francois Dekker, oud 23 j., jm. en Catharina Elisabeth de Jonge, oud 20 j., jd. 28 Mei. Willem Uilke Haze- windus, oud 24 j., jm. en Frederika Drabbe, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Mei. Christiaan van Kolk, oud 22 j., jm. en Krina Pieteruella Dieleman, oud 18 j., jd. Cornelis de Visser, oud 19 j., jm. en Maria Buize, oud20j.,jd. 30 Mei. Joannes Baptista Massaux, oud 38 j., weduwn. en Sophia Bracke, oud 31 jjd. Geboorten. 17 Mei. Christina Marie, d. van Augustus Dhanis en van Pelegie Goethals. 19 Mei. Francois, z. van Dirk Faas en van Janneke Herre- bout. Levina Wilhelmina, d. van Wdlem Jan van Aalst en van Wilhelmina Johanna Frederiksen. Albertina Jacoba, d. van Elisabeth Molhoek. 21 Mei. Janna Sara, d. van Jacob Nijssen en van Pieter uella Sara Verbrugge. 23 Mei. Jan Pieter, z. van Johannes Cornells de Regt en van Pieternella Pladdet. Maatje, d. van Andries Klaasseu en van Maria Mulder. 24 Mei. Florimond Theophile, z. van Franciscus van Meir en van Emiliana Platjouw. Overlijden. 19 Mei. Cornelis Molhoek, oud 63 j., echtg. van Maatje Hamelink. Cornelis Marinus Geelhoedt, oud 7 m., z. van Pieter Marinus en van Janneke van Wijck. 23 Mei. Jacobus Johannes Stouthamer, oud 16 d., z. van Passchier en van Johanna de Doelder. 28 Mei. Anna van Petegem, oud 66 j., wed. uit het eerste huwelijk van Pieter Nagtegaal en uit het tweede of laatste huwelijk van Jan Bruggeman. HULST. Geboorten. 29 Mei. Carolina Maria, d. van Augustijn Alexander Schuerman en van Sophia Josepha Buijsrogge. Overlijden. 17 Mei. Paulina Maria de Bruin, oud 22 m., d. van wijlen Petrus Franciscus en van Rozalia Verhoeven. 22 Mei. Maria Ludo- vica de Kock, oud 5 j., d. van Judocus Cornelis en van Philomena Burm. 25 Mei. Agatha Schong, oud 39 j., d. van Petrus en van Maria Karels. 26 Mei. Cornelis Millenaar, oud 5 j., z. van Cornelis en van Geertruij Zegers. 30 Mei. Anna Catharina Struijlaert, oud 7S j., echtg. van Mattheus Hendrikus Jonkers. AXEL. Huwelijks-aangiften. 30 Mei. Pieter van de Velde, oud 23 j., jm. en Krina Meesen, oud 21 j., jd. Geboorten. 21 Mei. Cornelia Neeltje, d. van Philippus Johannes van Dixhoorn en van Wilhel mina Pieternella Lamaitre. 22 Mei. Pleuntje Joziua, d. van Hendrik Jonkman en van Maria van Doom. 30 Mei. Henri, z. van Johannes Steppe en van Paulina Kamsen. Overlijden. 17 Mei. Cornelis Swets, oud 6 m., z. van Floras en van Leintje Jansen. 20 Mei. Geertrui Riemens, oud 6 j., d. van Karel en van Pieternella Reminsen. 26 Mei. Geertruij Naeije, oud 46 j., d. van Abraham en van Aagtje Bakker. 27 Mei. Nicolaas van Zuijen, oud 48 jechtg. van Catharina Weijkman. BOSCHKAPELLE, Huwelijks-aangiften. 29 Mei. Pieter Augustinus van Eerdenburg, oud 21 j., jm. en Virgina Fer- mont, oud 21 j., jd. C LIN G E. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Mei. Ludovicus Claessens, oud 53 j., weduwn. en Johanna Goossens, oud 51 j., wed. Geboorten. 2 Mei. Prosper, z. van Seraphinus Rogiers en van Julia Everaert. Joseph Theodoras, z. van Maria Clara Pharasijn. 3 Mei. Veneranda, d. van Josephus de Moor en van Maria Seraphina Pennema. 17 Mei. Stephania, d. van Jan Cornelis van der Heijden en van Maria Theresia Lockefeer. 18 Mei. Rosalia, d. van Joseph Rolsens en vau Maria Josepha de Blok. Overlijden. 1 Mei. Levinus Aloijsius Ver- eecken, oud 3 mz. van Aloijse en van Caro lina Vergauwen. 4 Mei. Florentinus Petrus de Cock, oud 7 m., z. van Gustaaf en van Maria Theresia Speelman. 6 Mei. Johannes Josephus de Wilde, oud 25 j., echtg. van Melania van der Heijden. 9 Mei. Felix Smet, oud 58 j., echtg. jiiw mam an rail ■wit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2