emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTED1NG. Het bonvBo sener mis SCHOOL. No. 2092. Woensdag 3 Juni 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit hl:»d vernchljnt Ufusdas- cn Vrljdagavoud hlj dcu ultgever P, A. VAN DE S A N l> E te Tcp Neuzen. Den 20 Juni e. k„ des namiddags te 3 uren, zal het Gemeentebestuur van Hoek, ten raadbuize tracbten A A A TE 1$ E S T E E A De plaatselijke aanwijzing zal Zaterdags te voren, des namiddags te 3 uren, geschieden. Gedrukte bestekken zijn van af den 3 Juni verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. lPolitieli Overzicht. Over de oorlogskans tusschen Engeland en Frankrijk valt weinig te melden. Lumsden is op weg naar Louden; de Koniuklijke familie uit Duitschland komt waarscbijulijk niet bij de trouwplecbtigheid van Prinses Beatrice, daar Bismarck heel familair aan lord Rosebery in een kort onderhoud moet gezegd hebben, dat Enge land zoowel Soedan als Egypte en Afghanistan behoorde te ontruimendat in Egypte een •krachtig en populair Khedive op den troon diende geplaatst en daarna het land onzijdig verklaard, eene commissie benoemd om toezicht te houden op het Suez—kanaal. Uit Soedan moest Engeland met zak en pak, en den Drang nach Osten" moest den Czaar niet worden belet, dit zou het beste middel zijn om hem de By- zantijnsche koorts van het lijf te jagen. Als dit waar is, dan is het ook waar, dat John Bull deze praatjes van den Rijks-Kanselier koud op het lijf vallen en dat de despoot te St. Peters burg smakelijk lacht. De vredesvoorwaarden zijn nog niet klaar. Het steekt John Bull vreeselijk dat Komaroff door Alexander III zoo vorstelijk beloond wordt, dat alaan talrijke troepen naar de Afghaansche grenzen oprukken, dat te Sebastopol een rendez—vous van sappeurs plaats heeft, dat Petersburg door het nieuwe kanaal, zoo feestelijk geopend, een ware zeehaven is geworden, waar het gansche Oostzee—eskader, 111 schepen sterk, manoeuvreerde. Ook met Spanje is] Engeland het oneens wegens geschonden overeenkomst generzijdswaardoor Engelands handel benadeeld wordt. Hoe meer Engeland in het nauw raakt, hoe hooger de eischen van Rusland. Men zou haast zeggen, dat dit laatste land alles aanwendt om de onaerhandelingen op de lange baan te schuiven, om zich inmiddels te versterken waar het noodig is, en dat maakt Gladstone en de zijnen onrustiger. Het is nog al FEUILLETON. 12) Het geheim der Woudhiit. Martha bevochtigde liaar droge lippen met een slok uit de voor haar staande limonade en vertelde toen verder: „Eindelijk na langen tijd, toen ik reeds de hoop had opgegeven, ooit weer iets van Filip te vernemen, kreeg ik plotseling uit een stad van midden Duitsch land een pakje. Het was van Filip, die mij in een korten brief mededeelde, dat bij zulke treurige ervaringen in de kunst had gedaan, dat hij die vaarwel had gezegd en tooneelspeler was geworden. Wat zijn lot zou zijn, wist hij niet, maar in geen geval wilde hij mij aan een onzeker lot binden en gaf mij daarom de voile vrijheid terug. Een klein gouden medaillon was er bij, dat hij mij als gedachtenis zond met het verzoek hem ook iets te zenden." Zij haalde het medaillon, dat aan een koord bevestigd was, te voorschijn en opende het. Erwin zag op een porceleinen plaatje een liefkoepeltje geschilderd. a Dat is de plaats, waar wij elkander liefde en trouw beloofden, een lusthuis in den tuin mijner ouders," zei het meisje, terwijl zij het medaillon weer verborg, nadat zij er nog een weemoedigen blik op had geworpen. iets zoo hoog geplaatst te zijn en zooveel ver- antwoordelijkheid te moeteu op zich nemen. Het belang eener gansche natie in handen te hebben, of te protesteeren en mauoevreeren op eigen houtje voor eigen belang, zooals de hertog van Cumberland, die het niet eens is met de voorgenomen auuexatie van zijn Brunswijk, dat maakt groot verschil. Het is vooraf te denken, dat Cumberland bij de Europeesche hoven niet veel heil en troost zal vinden. Italie's vorst weet in zijn vulcanisch land heel goed, dat men geen duurzaam verbond met de geesteu van den afgrond kan sluiten, getuige daar- van zijn brakende en bevende Etna's; maar hij ondervindt ook dat een bondgenootschap met de vgeesten boven den grond" ook niet zoo vast is als zijn Alpen staan. Duitschland gaat dat eveneens ervaren. Bismarck zal een escader naar de kust van Zanzibar moeten zenden, waar de Sultan ge- welddadigheden heeft gepleegd tegen de bezittingen van de Duitsch—Afrikaausche maatschappij, die onder 's Rijks bescherming staat. De stad Zanzibar is gemakkelijk te overmeesleren, maar wil men het gansche land in bedwang houden, dan heeft men zich in eene even gevaarlijke onderneming te steken, als de Engelschen in Soedan deden. Men kan ook een lesje nemen bij zeker roemrijk volk, dat zich den vinger, zoo deerhjk heeft gebrand, toen het de baud uitstak naar het noordelijk deel van een der groote eilanden tot Insulinde behoorende. Zonder protest laat een Afrikaan zich ook niet aunexeeren. Zoo ontving Lord Derby, Minister van kolonion, een depeche van de Transvaalsche regeering waarin de baai van St. Lucia wordt geeischt, omdat Kouing Panda haar in 1840 aan de Boeren heeft afjgestaan. Dus zouden de aanspraken der Duitschers ook moeten vervallen of men zal eene overeenkomst moeten treffen gelijk met de Engelschen over het bezit op Nieuw-Guinea, waar de grenzen zijn afgebakend. De revolutie op het kerkhof Pere Lachaise heeft in de Kamer veler aandacht getrokken. Met 388 tegen 10 stemmen werd een motie van wantrouwen aangenomen, waarin gezegd wordt dat de vertegen- woordiging rekent op de regeering om de nationale vlag te doen eerbiedigen. Te Guines was men veel beter in zijn schik, daar vierde men een eeuwfeest ter gedachtenis aan de luchtreizigers Blanchard, een Franschman, en den Amerikaan dokter Jeffries, die den eersten ballontocht over het kanaal maakten. Blanchard wilde toen eerst alleen opstijgen, maar onder voorwaarde dat de Amerikaan de onkosten zou betalen en moest toestaan om zoo noodig als overtollige ballast over boord geworpen te worden, werd hem den overtocht mede vergund. De luchtreizigers kwamen over 't kanaal maar moesten langs een boom afzakken om de aarde te bereiken. Later, in 1808, is de Franschman na herhaalde opstijgingen ten gevolge van een val uit Toen voer zij voort: Hoewel ik de stijfhoof- digheid van Filip, die een eens genoinen besluit nooit weer opgaf, zeer goed kende, trachtte ik toch, hem er van af te brengen. Ik smeekte en bezwoer hem die gedachte op te geven, ik verklaarde mij bereid, goede en slechte dagen, vreugde en leed met hem te deelen, hem te volgen tot aan het einde der wereld; alles was te vergeefs. Hij zou eerloos handelen, schreef hij, als hij mij in het ongeluk stortte, als hij mijn jeugd wilde vergiftigen, hij moest zijn lot alleen dragen en zou zich zelf niet meer kunnen achten als hij er een onschuldig aangebeden wezen aan zou vastknoopen. Ik had dit vooruit gezien, en er bleef mij nu niets verder over, dan den laatsten wensch van den geliefden man te vervullen. Ik zocht onder de geringe erfenis mij uer ouders naar een passend voorwerp en zond het hem als een herinnering aan den schoonen droom, die nu voor eeuwig gevlogen was." Het meisje bracht den doek aan de oogen, waaruit nu de tranen stroomden; maar zij bedwong zich spoedig weer, om aan het einde van haar verhaal te komen. „Sedert hoorde ik nooit weer iets van hem, hoewel intusschen twee jaren zijn verloopen, ,/Ik wist niet eens tot welke troep hij behoorde, nog minder waar deze voorstellingen gaf. Daar kwam mij gisteren de kraut in de handendrie viermaal las ik het bericht, het werd mij zwart voor de oogen en ik moest miju geheele wilskracht gebruiken, eeu ballon overleden. Een luchtschipper is nog altijd een waaghals, net zoo goed als iemand die 't waagt om zijn eer te halen als Fransch Minister. Het tegenwoordige miuisterie Brisson wankelt, sedert het voorgevallene met de revolutionaire groepen, opgehitst door de monarchalen. De Tweede Kamer verwierp gisteren achtereenvol- gens het voorstel van haren Voorzitter, om de twaalf ontwerpen van grondswetsherziening te doen be- handelen door eene commissie van rapporteurs en het voorstel van den heer Rutgers van Rozenburg, om drie commissien van rapporteurs over de ont werpen te doen oordeelen, onder nader overleg met de centrale sectie omtrent de groepeering der ont werpen. In de maand Juli a. s. zullen weder eenige pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Vermoedelijk zullen alsdan niet meer dan 5 plaatsen beschikbaar wezen, welke plaatsen zullen worden vervuld uitsluitend door zonen van militairen, d. i. van hen die in dienst zijn bij de zee— of bij de landmacht hier te lande of in Oost— en West-Indie, alsmede van hen, die in dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling gepensioneerd, gegageerd of overleden zijn. Nadere bijz. bevat de St. Ct. no. 126. Vrijdagmiddag om 4 uur kwam de bode S. tusschen Middelburg en Vlissingen voorbij het wachthuisje der commiezen bij de spoorwegbrug te Vlissingen. Op de gebruikelijke vraag van den dienstdoenden ambtenaar antwoordde de bode, dat hij alleen wat brandewijn had aan te geven. De ambtenaar zag echter, dat onder de baaltjes koffie waaruit de lading van den vrachtwagen alleen heette te bestaan, zich nog andere zakken bevonden. „Dat waren zes zakken rijstmeel," zei de bode toen. De ambtenaar, die door een en ander aig- waan gekregen had, bemerkte evenwel na opening van een der zakken, dat het rijstmeel zuivere tarwebloem was. Natuurlijk werd toen op de zes zakken rijstmeel, die langzamerhand in t i e n baaltjes bloem verauderd waren, beslag gelegd. Eenigen tijd geleden is dezelfde bode eveneens op frauduleuzen invoer van bloem betrapt. Toen werd ook zijn wagen verbeurd verklaard, waarom hij sedert dien tijd voor zijn bedrijf een wagen huurt. Omtrent het gerechtelijk onderzoek in zake het 26jarig dienstmeisje C. O. te Prinsenhage, beschuldigd van kindermoord, deelt de Bred. Ct. mede, dat de verdachte naar Prinsenhage is over- gebracht, om de plaats aan te wijzen, waar ze haar kind had verborgen. Na dienaangaande eerst eenige verkeerde opgaven te hebben gedaan, heeft om het bewustzijn niet te verliezen. Mijn besluit stond vastik wilde tot hem Snellen, hem troosten en opbeuren, want ik ben van zijn onschuld overtuigd. Ik kwam en mocht hem in tegen- woordigheid van een beambte eenige minuten spreken, waarover weet ik niet. Er is een taal, die niet in woorden kan gebracht worden. Maar ik ben kalm geworden en de storm in mijn binnenste is bedaard, sedert ik hem zagzoo zacht en gelaten is geen moordenaar Zij zweegde jongeling zei echter zacht en medelijdend//Arm kind, nog zoo jong en reeds zoo zwaar beproefd!" Een poosje zaten beide peinzend daar; geen verlangde om den gedachtengang van de andere af te breken. Eindelijk wendde Erwin zich tot Martha met de vraag »En uw broeder?" Zij ontwaakte als uit een diepe simmering en keek den student verwonderd aan, zoodat deze zijn vraag herhaalde. z/Mijn broeder antwoordde zij. //Dat is spoedig verteld. Hij keerde uit de gevangenis terug en moest langen tijd leven van het weinige geld dat ik over had verdiend, daar het hem niet wilde gelukken, een betrekking te krijgen. Eindelijk kreeg hij een betrekking bij een rondreizend goochelaar als bureaulist, en het was ons aangenaam, de vaderstad, die voor ons zulke treurig herin- neringen verborg, te kunnen verlaten. Ik vergezelde ze ten laatste de juiste plaats aangewezen, zijnde een soort van turfhok in het huis waar ze dienst- baar is geweest, in welk hok haar kind dan ook, tamelijk diep onder den grond, is gevonden. Het is alstoen naar Breda overgebracht en aan eene gerechtelijke lijkschouwing onderworpen, waarbij moet geconstateerd zijn, dat het heeft geleefd. Zij moet voorgeven, daaraan het leven te hebben out- nomen, door het den vinger in den mond te steken. Men wil echter weten, dat er bij de schouwing ook nog andere beleedigingen aan ontdekt zijn. Bij B. van Ommeren te Amsterdam, die verdacht wordt een der aanplakkers te zijn van het bekende oproerige biljet, zijn, volgens de N. R. Ct., bij de huiszoeking in beslag genoinen het archief der vereeniging voor algemeen stemrecht, de ledenlijst, het notulen boek en eenige brieven. De man is nog op vrije voeten. De politie te's Hage heeft volgens het D. v. Z-H. het oog op een persoon aldaar, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan het aanplakken van de socialistische plakkaten. Eergisterenavond, om over tien uur heeft wederom een droevig ongeluk op den Amstel plaats gegrepen. Ongeveer ter hoogte van het gebouw der roei- en zeilvereeniging //De Hoop/' bij den steiger der havenbootjes, kwam een tweeriemsgiek, welke deel had genomen aan den Haarlemschen wedstrijd, in aanvaring met een dier bootjes. De schok schijnt niet zwaar geweest te zijn, want het kleine vaartuig was slechts weinig beschadigd en de roeiers wisten zich dan ook in tijds te redden. Dit was niet het geval met den stuurman, den heer De R., die het ongeluk met zijn leven be- taalde en verdronk. Eerst verscheideue uren later werd zijn lijk opgehaald. In de zitting van het Haagsche hof stond Zaterdag o. a. tcrecht in hooger beroep de boeren- arbeider C. B. uit 's Heer-Arendskerke, die door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot 15 dagen celstraf ter zake van diefstal van twee kippeneieren ten nadeele zijner meesteres. Het was deze opgevallen, dat haar kippen in den laatsten tijd niet zooveel eieren meer gaven als gewoonlijk het geval was; zij deed daarom toezien of soins ook eieren werden weggenomen. Bekl. werd betrapt op 't oogenblik dat hij de twee eieren tot zicb nam, maar volgens zijn opgave niet om ze voor zich te behouden, doch om ze aan zijn meesteres te brengen. Hij ontkende dan ook, zich aan diefstal van eieren te hebben schuldig gemaakt. Zijn verdediger, Mr. Vaillant, geloofde dat voor de arglist geen zweem van bewijs in deze aanwezig was. Hij wees op de uitsprakeu van het hof, waarbij veroordeelende vonnissen der Middelburgsche rechtbank werden vernietigd betreffende misbruik van vertrouweu voor een waarde van 30 centen en in zake een diefstal hem, want ik kon zonder den broeder, dien ik zoozeer beminde, niet achterblijven, en ook hij wilde zich niet van mij scheiden. Mijn invloed hoopte ik, zou hem bewaren, om opnieuw te struikelen om weer op den slechten weg te komen. Ons lot was dragelijk, hoewel niet schittereud. De chef van mijn broeder kon hem bij de voorstellingen goed gebruiken en droeg hem zelfs schriftelijk werk op, de outvangst van de entrees enz. Eens op een avond na de voorstelling verklaarde mijn broeder mij, dat hij niet meer wilde blijven en eischte van mij nog denzelfden avond het huis, waarin wij woonden te verlaten; de reden zou hij mij bij gelegenheid mededeelen. Ik was buiten mijzelve en drong er op aan, om mij te zeggen, wat hem tot dit plotseling besluit bewoog. Ik moest lang smeeken, voordat hij mijn wensch vervulde; toen vertelde hij mij, dat de goochelaar minachtend over mij had gesproken, mij een hindernis, een overtollig aanhangsel had genoemd en geeischt dat hij mij zou achterlaten, daar ik best in mijn eigen onderhoud kon voorzien. Daarop was er twist tusschen mijn broeder en zijn principaal en de eerste had zijn ontslag verlangd, dat de laatste echter vast had geweigerd, daar het contract nog niet was afgeloopen. Maar mijn broeder was zoo verbitterd, dat hij verklaarde, in geen geval meer te willen blijven en er bleef mij geen andere keuze over, dan hem te volgen. Ik moest toch vreezen, dat hij uit liefde voor mij veel heftiger tegen zijn chef zou optreden, daar COURAIT a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1