Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AABESTEDING. Het bonven eener nienwe SCHOOL. No. 2091. Zaterdag 30 Mei 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ii) Het geheim der Woudhut. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt bl.id verschijnt Dingdag- cu Vrljdagavond bij den ultgever P. J. VAN DE S A N E te Ter Neuzen. Den 30 Juni e. k., des namiddags te 3 uren, zal het Gemeentebestuur van Hoek, ten raadbuize trachten A A N TE BEST EEX De plaatselijke aanwijzing zal Zaterdags te voren, des namiddags te 3 uren, geschieden. Gedrukte bestekken zijn van af den 3 Juili verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitiel* Overzicht. Omtrent het eigenlijke doel van Koning Leopold's bezoek aan Berlijn verkeert men nog in't onzekere. De naaste aanleiding zal wellicht daarin bestaan, dat de nieuwe souverein van den Congostaat het als een gebod der internationale beleetdheid be- schouwt, Keizer Wilhelm en Vorst Bismarck voor hunne bemoeiingen bij de stichting van den jeugdigen Afrikaanschen staat te bedanken. Het is echter ook mogelijk, dat Koning Leopold zich zijn verblijf in Berlijn zal ten nutte maken om met eenige vertegen- woordigers der //haute finance" aldaar te onder- handelen over de mogelijkheid van het aangaan eener Congo-leeniug. De nieuw gevormde staat toch kan alleen dan verzekerd zijn van eene voor- spoedige outwikkeling, wanneer het gelukt door middel van een spoorweg de verbinding met de zee aldus tot stand te brengen dat daar, waar de scheepvaart door den al te Snellen stroom en de watervallen onmogelijk wordt, het vervoer per spoor kan beginnen. Het kapitaal, voor den bouw van zulk een spoorweg benoodigd, wordt op 30 mill, francs begroot. Ook is reeds het denkbeeld opgeworpen om voor dit kapitaal een internationale garantie te ver- krijgen, en dit plan zal in elk geval grondig worden onderzocht, indien men maar de overtuiging heeft, dat de mogendheden over het algemeen geneigd zullen zijn tot zulk eene verbindtenis mede te werken. De Koning van Belgie bevordert op waarlijk grootmoedige wijze de ontwikkeling van den Congo-Staat en heeft zich zelfs bereid ver- klaard om, afgezien van de zware offers, die hij voor dit doel reeds heeft gebracht, jaarlijks een millioen francs uit zijn particuliere inkomsteu in het belang van den nieuwen staat bij te dragen, zoolang de eigene middelen van het rijk niet toereikend zullen zijn om de uitgaven te dekken. BravoEen Engelsche Prinses gaat bij haar huwelijk f 72,000 van de onderdanen trekken, maar der Belgen Koning zet een millioen uit eigen middelen in een zaak om het stoffelijk FEUILLETON. Zij liepen naar het station en namen in een hoek van de wachtkamer plaats. Het raeisje was in zich- zelf gekeerdzij scheen met een besluit te strijden. z/Het noodlot is toch dikwijls onverbiddelijk," zei zij plotseling tot den student, wien het nu toescheen, alsof zij haar bedenkingen had over- wonnen en nu ronduit zou zeggen, wat hij zoo gaarne wenschte, ,/de schuldige leeft gerust en ongemoeid voort, terwijl de onschuldige vernietigd ter aarde zinkt." z/Heeft misschien uw bezoek aan het gerechtshof die pessimistische waarnemingen te voorschijn ge- roepen?" vroeg Erwin. w Helaas ik ben daar in die beschouwingen ver- sterkt geworden," antwoordde zij. //God gave, dat het anders ware geweestvoegde zij er zuchtend bij. De jongeling keek haar vragend aan. //Ik spreek tot u in raadselen, maar de warme deelneming, die gij mij betoont, verdient meer op- rechtheid," voer Martha voort. //Een nieuwsblad, dat mij gisteren in handen viel, bevatte de tijding, dat de vermoedelijke moordenaar van een voor eenigen tijd in Griindal verslagen man te Mittel- burg was gearresteerd. Hij was lid van een ge- belang zijner onderdanen te bevorderen. Bravo, Leopold Naar luide van bescheiden in Engelsche bladen zou de Russische diplomatie twee overwinningen behaald hebben met het oog op een mogelijken oorlog. Nan het Perzische hof zou verkregen zijn, dat de Russische troepen over Perzisch grondge- bied naar Merw mochten trekken. Toen te midden der verwikkelingen in de vorige maand, de Perzische regeering te Teheran den gewezen gouverneur van Herat, Ayoeb-Khan, heeft doen arresteeren, vleide Engeland zich in Perzie een betrouwbaar bondge- noot te vinden. Een zoo belangrijke concessie als het recht om troepen door te voeren, een recht dat Rusland wel zal zorgen steeds te blijven ge- bruiken, moet Engeland zeer tegen vallen. Volgens Daily News zou het andere voordeel zijn, dat Turkije zijn steun aan Rusland beloofd heeft, ingeval Engeland bij zijn voornemen blijft om Turkije in ruil voor zijne neutraliteit of zijn oogluikend toezien niets te geven. In Amerika gaat het den Engelschen vooruit. De Canadeesche regeering heeft generaal Middleton bevel gegeven tegen de Indianen op te trekken en hen voor goed onschadelijk te maken. In vereeniging met kolonel Otter zal de slachting plaats hebben. De eene stam na de andeie komt zich onderwerpenPoundmaker's aanbod tot vrede maken heeft er het sein toe gegeven. Een welkome tijding voor Gladstone, die al het gewicht der veel bewogen tijden zwaar voelt drukken, en van den last des bewinds wel wenscht ontslagen te worden. De overeenkomst met Rusland vordert niet zoo spoedig als wij gehoopt hadden, zeide de Oude Heer in de parlements-zi tting. Hij vermoedt echter dat er zoowel in Rusland als in Engeland machtige en invloedrijke personen en klassen zijn, die het niet tot hun doel maken, de harmonie van Europa te bevorderen. ,/Ik hoop," zegt Gladstone, //dat de oppositie in dit Huis op hare hoede zal zijn tegen het gevaar, om den invloed van deze partij in Rusland te versterken. De regeering van Hare Majesteit volgt steeds de nationale politiek. Wij hebben geen reden, om de woorden en daden van den Emir van Afghanistan in het minst te wan- trouwen. Wanneer de onderhandelingen met Rusland zullen zijn afgeloopen, kan men onmogelijk voor- spelleu. Ik kan Rusland geen verwijt er van maken, dat de onderhandelingen langzaam vorderen, want het Kabinet van St. Petersburg heeft, door gebrek aan betrouwbare berichten en aan goede kaarten, met dezelfde moeilijkheden te kampen als wij." Aangaande het verblijf van H. M. de Koningin te Toplitz wordt gemeld, dat de kuur 4 wekeu zal duren, terwijl de Koning den 12 of 13 Juni, zelschap tooneelspelers en heette Marlowerer waren zeer bezwarende omstandigheden, die bijna geen twijfel overlieten, dat de jonge man die vreese- lijke daad begaan had." //Zijt gij ook in die treurige zaak betrokken, Martha?" riep Erwin verrast uit. Dezelfde be- klagenswaardige gebeurtenis brengt mij hier, want de vermoorde was mijn oorn." //O, dan zult gij zeker de onschuld van den in de gevangenis smachtende kunnen getuigen 1" ant woordde het meisje haa-tig. ,/Geloof mij, zijn hand is tot zulk een vreeselijke daad uiet in staat, en al is ook zijn gedrag niet zoo salonachtig, zooals de etiquette dat verlangt, zijn binnenste verbergt een edele kern, die geen valschheid, geen leugen kent. Maar wat zeg ik daar," voegde zij er zachter bij, en nogmaals kwamen de tranen in de blauwe oogen, //de gerechtigheid gaat haar loop die niemand mag tegenhouden." z/IIet lot van den ongelukkige schijnt u zeer na aan het hart te liggen," zei Erwin zacht, en slechts met moeite kon hij bij den aanblik van het bekoorlijke meisje zijn eigen ontroering verbergen. z/Maar," hernam Erwin na een lange pauze, //hij is misschien een bloedverwant van u en zijn hard lot doet u zoozeer leed." z/Een bloedverwant?" zei Martha snel. „0 neen, hij was eens meer voor mij dan dat, hij was mijn verloofde en nog bemin ik hem en zal hem nooit nooit vergeten!" nadat zijne kuur in Carlsbad geeindigd is, zich rechtstreeks naar den Haag begeven zal. V olgens bericht uit Carlsbad werd H. M. op 24 dezer door de tegenwoordigheid van geest van Baron Taets van Amerongen voor eene verwonding bewaard. Bij de Sofiabrug deed men het rijtuig omkeeren; een paard drukte daarbij den dissel- boom naar binnen, waardoor II. M. zou getroffen zijn, wanneer de kamerheer niet bijtijds het paard bij den teugel gegrepen had. Dr. London bezoekt den Koning geregeld om half zeven s morgens en half negen 's avonds. Z. M. verzekerde hem, dat hij, na gedurende 10 dagen zich aan de kuur te hebben onder- worpen, reeds de goede gevolgen er van duidelijk bespeurde. Bij de opkomst voor de militie, die onlangs heeft plaats gehad, heeft het //socialistisch trac- taatgenootschap" weder een strooibiljet verspreid, waarin de lotelingen tegen andere medeburgers worden opgehitst. Uit Groningen wordt gemeld, dat op elke krib in de kazerne aldaar zulk strooibiljet door een oubekende hand is neder- gelegd. Op een aanvraag om verlof tot het op- richten van een dynamiet—fabriek in de gemeente Anna-Paulowna zal, naar het schijnt, de be trokken autoriteit gunstig beschikkenen dan zal de fabriek gevestigd worden in het N. W. deel des polders. Gisterennacht zijn te 's Hage aangeplakt socialistische smaadschriften, in den vorm van een Buitengewoon Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, en valschelijk vermeldende, dat zij ge- drukt zijn ter algemeene landsdrukkerij te 'a Graven- hage. Het biljet bevat een pseudo—staatsrechterlijk testament des Konings en bevat de gedrukte onder- teekeningen van den Koning en van den Minister Heemskerk. De justitie doet ijverig onderzoek naar den drukker en de verspreiders. Sedert langen tijd bestond te Breskens tus- schen twee zwagers De R. en De K., oneenigheid. Op Pinksterzondag kwam het tot eene uitbarsting. Na eene woordenwisseling viel De R. eensklaps op De K. aan en gaf hem, na hem op de grond geworpen te hebben, eene snede over de onderkaak. Naar men zegt, zeide de moeder van De K. daarop: //Trap hem maar dood." De K. ontving nu een trap op het hoofd. Eenige personen schoten op het geschreeuw toe, waarvan een de politie van het gebeurde in kennis stelde. Het hoofd van den aangevallene is erg gezwollen. XV ellicht zal De K. een zijner oogen moeten missen. Het gebeurde viel voor in de herberg van de wed. De K., moeder van den gekwetste, die haar veel verdriet veroorzaakte. lot dusverre waren in het krankzinnigen— gesticht te "s Hertogenbosch ruim 600 lijders op- Sprakeloos staarde de student het schoone meisje aandeze bekentenis trof hem als een bliksemstraal uit den hemel en vernietigde al zijn hoop, al zijn zoete droomen. z/Ja, het is zoo, mijn edele vriend," voer Martha voort, //ik heb het zoete, oneindige geluk, maar ook de bittere smarten der liefde leeren kennen. Mijn wieg stond in geenen deele in zulk een ellendige hut, die mij tot verblijfplaats dient, maar een statig huis van Hamburg, het eigendom mijns vaders, een welgesteld koopman. Onze buurman was een voormalig scheepskapitein, die een groot vriend van mijn vader was. Zijn eenige zoon, Filip was van denzelfden leeftijd als mijnbroeder, en de vertrouwelijke omgang der ouders ging op de kinderen over. Filip bracht elk vrij uur bij ons door of wij bij hemwij vormden als het ware maar eene familie. Mijn broeder werd volgens den wil mijns vaders koopman, om later zijn opvolger in de zaak te worden, terwijl Filip, die veel aanleg had tot teekenen, zich aan de kunstenaarsloopbaan wijdde. Na de noodige voorloopige studies ging hij naar de academie van Dusseldorf om daar zijn kunst te voltooien. Ach, het waren zware uren voor mij, toen hij zich tot het vertrek gereed maakte, en eerst nu voelde ik, dat hij meer voor mij was dan een vriend. Het kinderlijke spel, het zorgeiooze, vroolijke verkeer der jeugd had nooit de gedachte aan een scheiding bij mij doen op- komennu, nu de makker van ons zou scheiden, genomen. Volgens de nieuwe wet op de krank- zinnigen-gestichten moet bij Koninklijk besluit voor ieder gesticht bepaald worden het maximum van het getal lijders dat daarin verpleegd mag worden. Naar de V. R. Ct. verneemt, zou door de inspecteurs der gestichten aan de regeering zijn voorgesteld voor het gesticht te 's Hertogenbosch het maximum van het getal lijders te bepalen op 350, tenzij belangrijke verbouwingen aan het ge sticht werden gedaan. Dinsdagavond tegen acht uren heeft te Haarlem een hevige brand plaats gehad in den winkel van den drogist J. van de Pavord Smits, in de Kruisstraat no. 31, ontstaan door onvoor- zichtigheid bij het koken van olie met harpuis, waarbij tevens een hoeveelheid naphta moest ge- bruikt worden, die bij het vermengen vlam vatte. I n een oogwenk stond de winkel in vlam en sloegen de vlammen naar buiten. Door krachtige liulp der buren was echter de brand spoedig zonder brandweer gebluscht, maar de schade is nog al belangrijk. Lit een koffiepakhuis op den Binnenkant te Amsterdam werd Woensdagmorgen door een werk- man een mand, oogenschijnlijk kropsalade bevattende naar buiten gedragen. Een vrij achterdochtig, maar wakker politieagent vertrouwde de zaak niet en inderdaad, toen de man met de mand naar een der politiebureaux gebracht was, bleken slechts eenige kroppen salade den vrij omvangrijken zak met ruwe koifie te bedekken. Ook de ptkhuis- knecht is daarop als medeplichtig in liechtenis ge nomen en beiden zijn naar de eel gebracht. Maandagochtend werd Gendringen in rep en roer gebracht door een ontzettende gebeurtenis. De deurwaarder Ten Boekhorst was gevonden dood- geschoten in zijn bedzijn bij hem inwonende neef (oomzegger) was dit in groote ontsteltenis aan de buren komen zeggen onder bijvoeging, dat zijn oom zich zelven doodgeschoten had. Al spoedig echter werd dit, op grond van mededeelingen van de huisboudster, betwijfeld en aan moord door den neef gedacht. Deze bleef echter halsstarrig zijn onschuld volhouden. Reeds in den namiddag kwam de justitie uit Arnhem, die telegrafisch was ge- waarschuwd, op de plaats en tegenover haar moet de neef tot bekentenis van zijn gruwelijke daad zijn gekomen. Jaloezie voor wat betreft de huis boudster, met wie de deurwaarder van plan was weldra in den echt te treden, moet het motief geweest zijn. De dader werd onmiddellijk ge arresteerd. le Beverwijk kondigde op 26 Mei nog laat op den avond, het gelui der klok en het getoeter van horens der burgerij aan, dat er brand was. Spoedig was zij op de been, om of hulp aan te brengen en gevaar af te wenden, of aan nieuwsgierigheid meende ik de eindelooze smart niet te kunnen overleven." Zij haalde diep adem, alsof het haar hart ver- lichtte, dat zij dit kon mededeelen. Stom en bleek luisterde Erwin naar haar woorden, toen zij weer begon z/Laat mij zwijgen over de uren, die Filip's vertrek voorafgingen; toen hij mij voor de laatste maal de hand reikte, was hij mijn verloofde; wij hadden elkander eeuwige liefde en trouw gezworen. Wrij waren beiden nog zeer jong, namelijk ik was nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, en wij be- sloten daarom onze liefde nog geheim te houden, of- schoon wij niet twijfelden, dat mijn ouders en Filip's vader zijn moeder was lang dood hun toe- stemming zouden geven. Een geregelde briefwis- seling en de hoop, den geliefde in de eerste vacantie weer te zien, troostten mij eenigszins. Filip maakte als schilder groote vorderingen en kreeg zelfs een academischen prijs. X\ ij alien kregen stukken van zijn hand, die hij gedeeltelijk in het ouderlijke huis had gemaakt, waar hij eenige maanden van het jaar doorbracht. Dat was de gelukkigste tijd mijns levens. Helaas duurde dit maar korten tijd, toen brak het onverbiddelijke noodlot boven ons los. Eens op een dag kwam een gerechtelijke commissie, verzegelde de zaken van mijn vader en taxeerde het vermogen nauwkeurig; mijn moeder en ik kregen de zekerheid, dat mijn vader door verliezen en slechte menscheu tot den bedelstaf was TEH itmiiivi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1