Landbouwberichteo. Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. meldt men ons, dat daarvan in de gevangenis niets bekend is en dat het haar ook moeilijk zou vallen, daar ieder scherp voorwerp buiten baar bereik is en zij steeds in gezelschap van andere dames" is, die er prijs op stellen, haar nauw- lettend te bewaken. Jeanne maakt bet goedzij heeft zeer goeden eetlust. De instructie is afge- loopen, zoodat spoedig de terechtstelling kan worden te gemoet gezien. Men meldt ons uit Vlissingen Woensdag beeft de proeftocbt plaats' gebad met bet stoomschip Zeelandia van den proviucialen stoombootdienst tusschen deze gemeente, Ter Neuzen en Breskens. Dit vaartuig ondergiug, ingevolge het besluit in de najaarsvergadering van 1884 door Prov. Staten genomen, op de fabriek der Kon. maatschappij De Scbelde aanzienlijke reparatie en verandering. Eene nieuwe ketel werd er in ge- plaatst, terwijl aan de machine eene groote verbe- tering is aangebracht door eene verandering in compound systeem, waardoor eene aanmerkelijke besparing in de kosten van onderboud en brand- stoffen zal worden verkregen. De werkzaambeden der genoemde fabriek bestaan tegenwoordig bijna in boofdzaak uit reparation, zoowel ten behoeve der betonning en verlichting als voor anderen. Niet een vaartuig is op stapel Binnen kort wordt nog een aanvang gemaakt met eene groote reparatie en verandering van hei stoom schip Drentbe der Rott. Lloyd, welke schip op 16 Mei van Indie is vertrokken. In dat schip zullen twee op de maatschappij vervaardigdenieuwe stoomketels worden geplaatst. Tevens zal de ma chine gewijzigd worden in triple systeem, wat sedert eenigen tijd gebleken is eene groote besparing van brandstof ten gevolge te hebben. Verdere reparation en wijzigingen aan het schip zullen voor vele handen een paar maanden druk op werk verschaffen. M. Ct. TER NEUZEN, 23 Mei 1885. Gisteren had alhier in de consistorie van de Hervormde kerk in het openbaar de aanbesteding plaats van het bouwen van een kerk met toren enz. Ingekomen waren 10 inschrijvingsbiljetten, waar- van 2 van onwaarde, van de heeren Jac. Wisse, te Zaamslag, voor f 42,000P. Duijvesteijn en D. W. E. Kaijser, te Zaamslag, voor f 41,700; R. Walraven, te Ter Neuzen, voor f 41,600 C. de Smidt, te Ter Neuzen, voor f 40,965; M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 40,400 G. J. Balkenstein, te Ter Neuzen, voor f 40,344J. M. van Ditmars Zoon, te Middelburg, voor f 39,700 en C. Maters, te Vlissingen, voor f 38,880. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden: Januari 28 9 m., 8 s., 7 r. ij., 3 k., 1 1. 40798 Februari 28 10 s., 8 r. ij., 5 m., 3 k., 2 1. 41303 Maart 33 13 s., 6 r. ij., 5 k., 4 h., 4 1, 1 p. 49665 April. 32 14 s., 5 r. ij., 4 k., 41., 3 h., 1 w., 1 m. 31027 121 162793 Uitgevaren zijnin Jannari 21, Pebruari 29, Maart 28 en April 29 zeeschepen. Mochten de werkzaamheden aan de loskade van het spoor alhier sedert eenige weken niet al te druk zijn geweest, thans vernemen wij, dat er uitzicht bestaat, dat die eerlang zullen verbeteren, alzoo de aanvoeringen minerie, waarmede reeds vrijheid was gekomen, kon ik het niet van mij verkrijgen, in de mij vreemde streek in den duisteren nacht voort te wandelen. De vrees, nogmaals te verdwalen, hield mij daarvan af, raaar ook de zorg voor u, Martha, die ik zooveel dank schuldig was. Misschien was ook een weinig nieuwsgierigheid over het mij dreigende gevaar in het spel en over de personen, van wie het uit rnoest gaan. Ik zocht en vond dus een schuilplaats, van waar ik door het venster in de kamer kon kijken, en was dus getuige van het gebeurde in huis." Het meisje streek met de hand over het voorhoofd alsof zij zich dien avond niet meer herinnerde; toen zag zij vragend en, zooals het scheen, niet zonder bezorgdheid naar haar geleider. ,/Gij gebruiktet een list, om de verantwoording voor mijn verdwijuen van u af te schuiven," hernam Erwin verder, //daar gij slaap voorwendet en eerst scheen te ontwaken, toen zich reeds twee mannen in de kamer bevonden Een van hen begroette u met buitengewone tederheid, die door u niet on- gaarne werd gezien." Hij zei deze laatste woorden zoo zacht, dat Martha een oogenblik noodig had om ze te begrijpen toen gleed een zwakke, bijna zwaarmoedige glimlach over haar gelaat en de blauwe oogen op den student richtend, zeide zij :w //Mijn broeder! Erwin trad een schrede achteruit en de uitdruk- king van groote verbazing kwam op zijn gelaat. z/Uw broeder?" herhaalde hij op een toon, waaruit men duidelijk kon hooren dat hij verheugd eenige stoomschepen zijn afgeladen, weder bedui- dend zal toenemen, en ook eenige schepen met hout uit de Oostzee zijn wachtende, tot lossing aan het spoor. Onder welwillende belangstelling en dave- rend applaus der toegestroomde menigte ondernam gisteren de onwillige bruidegom met zijne bruid de tocht naar het stadhuis om in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te worden. We vernemen, dat ditmaals alles met den besten uitslag is bekroond geworden. In de eerste helft der maand April zijn door het hulpkantoor te Axel, de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van: Bartes van der Wiel, Naarden; Pieter Willem, New-York. Dinsdagochtend compareerde voor de correc- tioneele rechtbank te Gent A. W., bargieschipper, tusschen Gent en Ter Neuzen, onder betichting van op 7 Mei 1.1. getracht te hebben 40 kistjes sigaren van 25 stuks ieder, in Belgie te brengen zonder er rechten voor te betalen. De koopwaren en het bargieschip werden door de douanen aan- geslagen en W. aangehouden. Eergister is in deze zaak uitspraak gedaan. W. is veroordeeld tot het betalen van het lOdubbel der niet betaalde inkom- rechten en de verbeuring der koopwaren, die slechts eene waarde van 50 frank hebben. Voor het overige is W. van gevangenisstraf vrijgesproken, omdat het niet genoegzaam bewezen is, dat in zijne bargie geheime plaatsen bestonden om be- driegelijke invoeren te doen. Zaamslag, 21 Mei. Aan A. van der Beek, wonende in de buurt de Griete, en aan M. Goossen te Othene is, op voordracht van burgemeester en wethouders, door Gedeputeerde Staten van Zeeland vrijstelling verleend van het bepaalde in art. 3, no. 8 der drankwet, zoodat het aan genoemde belanghebbenden geoorloofd is, om het bedrijf van winkelier en tapper uit te oefenen in lokalen, welke met elkander binnen'shuis gemeenschap hebben. Aan den heer J. de Vos is, op zijn verzoek, door Gedeputeerde Staten vergunning verleend, om de betrekking van voorlezer en voorzanger in de Ned. Herv. kerk alhier, naast die van onderwijzer te mogen bekleeden. Philippine. Woensdag jl. was een vreugdedag voor de schoolkinderen dezer gemeente. Bij ge- legenheid van den veertigsten jaardag van het hoofd der school den heer Meermau werd hun een feest bereid. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur van het schoolgebouw en waren de kleinen in de weer om hunnen onderwijzer een verrassing te bereiden. Te negen uur werd de heer Meerman door twee jeugdige leerlingen, die hem met bloemen bestrooiden, in de school geleid. Hier werd hem een lied toegezongen door al de leerlingen. De heer J. B. Dhooge, burgemeester, nam daarna het woord en feliciteerde den jubilaris, hem tevens dankende voor den grooten ijver, waarmede hij zich aan het onderwijs wijdde. In dienzelfden geest waren ook de woorden der heeren wethouders. In korte woorden dankte de heer Meerman voor al die bewijzen van achting en toegenegenheid. Nadat de oudste leerling een aardig vers had gelezen, werd den jubilaris door twee meisjes namens alle leerlingen een kristallen beker met zilveren voet en eene portemonnaie met zilveren sloten aangeboden. Nog werden eenige liederen gezongen en versjes voorgedragen, waarna de kin- deren onthaald werden op chocolade en kreDtekoek. Met eene wandeling van al de leerlingen door de gemeente werd dit feest besloten. Allen betuigden den heer E. Lauret hunnen dank voor het genoegen hunnen kinderen verschaft en voor de goede leiding van dit feest, maar wenschten tevens den heer Meerman nog jaren lang in hun midden. was. Het was hem alsof een zware steen van de borst was gewenteld. ,/Wij zijn van onze jeugd onafscheidbaar geweest, en toen onze ouders waren gestorven, volgde ik hem in den vreemde," antwoordde het jonge meisje. Het scheen Erwin toe, alsof haar stem iets gedrukts had, alsof het haar onaangenaam was, daarover te spreken. Hij vroeg daarom ook niet verder. ,/Gij hebt ook de overige bewoners van het huisje leeren kennen," voer Martha voort, //en het interresseert u misschien, daarover iets te vernemen. De oude vrouw is de de weduwe Dorn en de moeder van den anderen jongen man, die tegelijk met mijn broeder de woning betrad. Zij hebben elkander bij gelegenheid leeren kennen." Het klonk zoo zonderling, toen zij dit zeide, dat Erwin haar bezorgd aankeek. z/Een krachtige gestalte I" zei hij, om maar iets te antwoorden, terwijl zijn gedachten de opvallende overeenstemming der gelaatstrekken van Martha's broeder met die van het voor zijn geest zwevende beeld trachtten te vergelijken. z/De zoon van de weduwe Dorn werkt in de steengroeven, een vakdat wel buitengewone kracht vereischt," zei zij verder. //Zijn werk is op bijna twee uren afstand; met het aanbreken van den dag gaat hij heen en keert eerst's avonds laat terug." (Wordt vervolgd.) 's Gravenliage, 22 Mei. Tweede Kamer. In gekomen is een voorstel van den heer Lohman tot wijziging van art. 1 der kieswet, strekkende om nergens den census te verhoogen en als grond- slag aan te nemen f 20 voorts den census op f 20 te stellen overal voor hen, die aangeslagen zijn in die belastingen waarvoor de aanslag op dezelfde wijze berekend wordt en voor alle overigen a 11 e e n rekening te houden met de verschillen in aanslag berustende op verschil in woonplaats. De debatteri zijn aangevangeu over het voorstel Schepel tot beperking van de verdediging des lands tot Amsterdam. Het voorstel werd bestreden door de heeren Kielstra, Seret, Wassenaer, Reuther, Van der Oye, Sluijter en Rooseboom. Dinsdag voortzetting. "rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Mei het volgende vonnis uitgesproken D. P., slachter te Honteuisse, is wegens moed- willige mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Met het oog op de graanprijzen, zijn de volgende mededeelingen omtrent de verwachtingen voor den oogst van dit jaar in het gezaghebbend Engelsche tijdschrift The Econ. niet van belang ontblood. In westelijk Europa waren de uitzichten voor den oogst gunstig tot nu onlaugs. Thans echter verneemt men, dat in Erankrijk en Duitschland het winterachtige weder die uitzichten belangrijk vermindert heeft, terwijl in het zuiden van Spanje het vooruitzicht bepaald somber is. In Zuid-Rusland is de wintertarwe ook in een zeer ongunstigen staat, tengevolge van droogte. Ook in Oostenrijk- Hongarije heeft men slechte verwachtingen omtrent den invloed van het weder op den oogst. Het ongelukkigst is evenwel de toestand in Amerika, waar de winter even streng was als hij hier zacht geweest is. Het landbouw-departement te Washington schat in het algemeen de te verwachten opbrengst op 70 pet. van een vollen oogst, terwijl vele berichten van landbouwers in Amerikaansche bladen spreken van een halven, zelfs van een kwartoogst. Het voorjaarswerk is in Amerika zeer laat, zoodat er weinig kans is, dat de geringe opbrengst der winter tarwe zal worden aangevuld door eene buitengewone uitzaaiing van zomertarwe, zelfs als de landbouwers dien weg mochten willen inslaan. In Australia en Indie is de oogst afgeloopen. De opbrengst der tarwe in Indie is goed, en in Australia over het algemeen boven het gemiddelde. In Nieuw-Zeeland is een schitterende oogst grooten- deels te loor gegaan door nat weer bij het oogsten in het zuiden, waar hoofdzakelijk graan geteeld wordt. Men moet er dus op rekeuen dat de tarwe- voorraad over de geheele wereld dit jaar belangrijk kleiner zal zijn dan het jaar te voren. De Landb. Ct. bevat de volgende klacht van een vruchtboomReeds in mijne prille jeugd was ik uw stiefkind. Niet eens Seschermde een gewone paal mij tegen storm eu wind. Uw wagen, uw ploeg bezorgden mij diepe wonden, maar voor mij heeft men geen geneesheer noch pleisters. Mos en andere lagere planten konden mij vrijelijk uitzuigen, en insecten van allerlei aard konden vrij in mijn lichaam rondwoelen. Hazen en schapen vraten mijne buitenste lagen af, gulzige rupsen knaagden aan mijne bloesems, en gij bekommerdet er u in het geheel niet om. Overdadig hout moest mijne krachten verzwakken, doode takken ontsierden mij. Mij van tijd tot tijd eens met wat krachtig voedsel bijstaaD, o, daaraan hebt ge niet gedacht, maar wel waart gij er steeds op uit, om op mijne beperkte woonplaats nog andere planten te kweeken. En bracht ik, niettegen- staande uw volkomen gemis aan oppassing en ver- pleging, toch nog vruchten op dan werd ik gesteenigd geslagen eu gemarteld De boer ziet zijne boomen meestal maar twee malen per jaar aan de eerste maal als zij bloeien en de tweede maal tijdens den oogst. Daartoe beperkt zich al de zorg, die hij voor zijne boomen over heeft. Ja, ja, het is zoo eu niet andersondank is ook der vruchtboomen loon Men schrijft uit Antwerpen Het opmerkelijkste wat de afgeloopen week ons geleverd heeft is de aankomst, der Congolers (of hoe zal men hen anders noemen twaalf in getal. Alle bladen zijn er vol van en beschrijven met minder of meerdere uitvoerigheid deze nieuwe onder- danen van Leopold II. Men prijst hunnen goeden aard en hunne vlijt. Zij schijnen dankbaar te zijn gelijk //mijn kleine hond, voor beentjes en voor brood." Massala, de Koning uit Yivi, die zijn land aan ons Europeaneu verkocht ('s lands wijs, 's lands eeris fier op zijne waardigheid. De dames Zoumba, Zala (anderen schrijven Zola) Loumbendo zijn voorkomend en knikken wanneer men hare namen noemt. Zij zijn voorloopig alien bijeen in hetzelfde lokaal ingekvvartierd, totdat zij hunne hutten gereed zullen hebben om tentoongesteld te worden. Zij hebben echter, verschillend van de viervoetige dieren, een kachel en men heeft de lompen, waarin Koning Massn.la gewikkeld was, door een goeden plaid vervangen. Overigens bestond zijne kleeding bij de aankomst onder zijne breeders van Belgenland alleen in een paar armbandeu en een eindje pijp tusschen het koordje om zijn midden gestoken. In 's Graven Brakel wordt een model gemaakt van de kolonie-huizen. Ilierin zal eene verzame- ling van Congo-voortbrengselen worden opgenomen. De hallen der tentoonstelling zijn nog naakt en ongesierd van buiten. Doch van biunen (dat is het voornaamste) wordt er hard gewerkt. De Russische, Spaansche, Noocdsche en andere afdeelingen zijn weldra gereed. Doch overal wordt het publiek nog niet toegelaten. Meest achterlijk zijn de Franschen en de Belgen zelven. Men heeft van den 7 tot den 10 Mei 3852 wagens met goederen ontvangen. De voorraad zal dien der Brusselsche tentoonstelling van 1880 verre overtreffen. Doch in voortbrengselen van hooge kunst historische en archeologische waarde zal zij bij hare oudere zuster niet te vergelijken zijn en verre achter staan. En Belgie bezit daarvan toch zulke rijke schatten Victor Hugo is sedert Donderdagnacht on- gesteld. Hij had dien dag aan een diner ter eere van De Lesseps deelgenomen. Dr. Alix in allerijl ontboden, constateerde eene vertraging in de hart- kloppingen. De toestand van den lijder verergerde des Vrijdags niet. Victor Hugo, zeer uitgeput, moest te bed blijven. 's Avonds verergerde de ziekte. Men riep Dr. See en deze verklaarde al de kenteekens waar te nemen van eenen bloedopdrang in de longeu. De toestand van den dichter is zeer bedenkelijk. Hij zelf is er van bewust en spreekt er van. De ademhaling valt hem zeer moeielijk. Niemand vreemds wordt bij hem toegelaten. Aan zijn ziekbed bevinden zich zijne twee kleinkinderen, Jeanne en Georges Hugo, de heer en mevrouw Lockroy en een paar vrienden. Nader wordt gemeld Op de verbetering, welke de geneesheeren in zijn toestand waarnamen, volgde een onrustige nacht met dne aanvallen van be- nauwdheid. De doctoren moesten tot eene inspui- ting met morphine overgaan, om den lijder eenige rust te verschaffen. Ook de heeren Brevet en Dirks, hoofdingenieurs van den waterstaat zijn, naar het R. N. meldt, uitgenoodigd om deel te nemen aan het te Ant werpen te houden congres van binnenlandsche scheepvaart. De uitgebreide hooizolder van den stalhouder J. Scheffers, te 's Ilertogenbosch, is deze week gedeeltelijk uitgebranddoor doeltref- fende maatregelen werd aan de ge'oouwen betrek- kelijk weinig schade veroorzaakt. Als een bizonderheid wordt gemeld, dat in de gemeente Zijpe tot leden der plaatselijke schoolcommissie o. a. benoemd zijn de predikant, de heer H. G. Kist, en de pastoor, de heer W. van Stee. Door een ongeval in de gasfabriek werd Maandagavond om- streeks 104 uur Arnhem voor een oogenblik in Egyptische duisternis gehuld. Had dit ongeval even vroeger plaats gehad, de gevolgen waren wegens de stampvolle zaal in Musis ter gelegenheid der tweede uitvoering der Kinder-cantate niet te over- zien geweest. Onder Westbroek en Maartensdijk zijn verscheiden koeien in de weide door den bliksem doodgeslagen. Te Venlo is een 5jarig meisje in brand geraakt bij het spelen met lucifers en aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam is een meisje gestorven ten gevolge van te lang- durig touwtjespringen. Te Oosterwijk en Beilen zijn de torenspitsen door den bliksem getroffen. Te Hauwert (N.-H.) viel een aauvallig vierjarig meisje, dat bezig was bloempjes te plukken dicht bij eene sloot, ongemerkt in het water en verdronk. Het Belgische Turnbond zal 20, 21, 22 en 23 Juni zijn XVIIe feest vieren te Antwerpen. Het programma belooft, behalve het groote feest op de St. Jansplaats op Zondag den 21sten, op- tochten, feestelijke bijeenkomsten, een feestmaaltijd, een spelevaart op de Schelde, een bai enz. De in Maart jl. uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte gefailleerde makelaar G. Visser, uit Beverwijk, is niet (zooals een kort ua de ont- vluchting openbaar gemaakte brief uit Londen moest doen vermoeden) de zee overgestokeu, maar heeft zich, zooals nu gebleken is, tot in het begin dezer maand schuil weten te houden onder de gemeente Heemskerk. Van daar is hij weer op even geheimzinnige wijze verdwenen. De vriend, die hem zoolang huisvesting verleende is te dier zake naar de gevangenis te Haarlem over- gebracht. Te Deil, een dorp nabij Geldermalsen, zijn van een huisgezin de vader en de moeder, twee zoons, een dochter en een neef te gelijk ernstig ziek geworden. Bij alien vertoonde zich de ziekte in denzelfden vovm, nl. braking, pijn in de keel, tijdelijke blindheid enz. De geneesheer die ver- giftiging vermoedt, heeft van het geval aangifte gedaan bij den Burgemeester. De justitie onder- zoekt. Het vermoeden van vergiftiging wordt ver- sterkt, doordat onlangs van hetzelfde gezin al de kippen dood gevonden zijn. In een der gasthuizen te Amsterdam wordt iemaud verpleegd, die in den slaap zijn tanden heeft ingeslikt. Door een voorzichtige kunstbe- werking heeft men zijn leven gered en zit de patient nu niet meer met zijn kunstgebit in de maag. Volgens de visschers moet het lichten der Maand. Getal. Geladen met: K. m. iuboud. In deze kolom beteekenen de lettersr. ij. raw ijzer, s. stuk- goederen, k. kolen, m. minerie, h hout, p. pitch, w. wol, 1. ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2