Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2089. Zaterdag 23 Mei 1885. 25e Jaargang. Binnenland. 9) Het geheim der Woudhut. 1 4 ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind vcrschijnt Uinwdns- en Vrijdngavond blj den nlteever P. J. VAN n E 8 A N D E te Ter Neazen. Polities OverzioJat. Het Ministerie te Londen lieeft bet zwaar te verautwoorden tegenover de schreeuwers in Albion. Rusland treedt agressief op, is vermetel en valsch, zegt men, de Engelsche regeering daarentegen zwak, lichtgeloovig en grenzeloos toegevend. Men mag bet intusschen voor Engeland een geluk acbten, dat Gladstone aan het bewind blijft, kwam Lord Salisbury of Lord Churchill aan bet roer, de oorlog zou onvermijdelijk zijn. De oude Houthakker laat dat schreeuwen over „het prestige" over zijn hoofd waaien, zicb wel bewust, dat er in naam van dat prestige" tal van verkeerd- heden zijn begaan. Is bet inderdaad niet de ge- dachte van een krankzinnige otn ter wille van het bezit eener woestijn een halsbrekenden oorlog te beginuen? De onderhandelingen zijn evenwel nog niet ten einde. Men schijnt in het ver- schuiven van eene overeenkomst voordeel te zien aan de oevers van de Newa. Von Giers schijnt alle middelen te baat te nemen voor dit doel, sedert uit Londen concession komen. Nieuwe moeielijkheden hebben zich opgedaan in zake de onderuandelingen over het bezit van Marutchak en den Zulficar pas. De raadslieden van den Czaar beschouwen het eerste als een deel van het Turk- meensch grondgebied, dat aan het Peudjeh-district behoort te worden toegevoegd; de pas dient niet in handen der Afghanen te blijven uit een stra tegist oogpunt, zeggen ze. De dikke Emir wenscht die evenwel voor zich te behouden. Ook pruttelt men in Petersburg over het verblijf van Engelsche officieren in Herat, het mikpunt van de Russische diplomaten. Dat wegens onnutte geldverspilling in Engeland ontevredenheid heerscht, zal niemand bevreemden en dat vele misbruiken den dynamieters aanleiding geven tot luidruchtig gemor, spreekt van zelve, al past men op hen ook straffen toe van levenslangen dwangarbeid, gelijk Burton en Cunningham zulks dezer dagen ondervonden. Hunne collega's schijnen anders tegenwoordig ietwat rustiger te zijn, althans rustiger dan de opstandelingen aan de Hudsons- baai, die evenwel de vlag moeten strijken in ge- regelde gevechten. De muiters verspreidden zich echter in kleine benden en kunnen het den Eugel- schen lang nog lastig maken. Poundmaker, het hoofd van een der Indiaansche stammen, zoekt zich met Riel te vereenigen. Ongelukkig voor hem is Riel in handen der Britten gevallen en naar de tent van generaal Middleton overgebracht, waar hij zich als een lafaard gedroeg. Men kon echter uit zijne mededeelingen opmaken, dat de opstand tegen het Britsch gezag zich wijd vertakt. 't Gaat onze westersche buren hier beter af dan in Afrika, misschien zoudeu ze den Mahdi voor Riel willen inruilen. Ofschoon men zich daar terug trekt en zelfs de Australische troepen weer FEUILLETON, VII. Ongeveer een week was na dezen nacht verloopen. Lang stond de student in twijfel, of hij zijn waarnemingen over het verdachte huis aan de politie zou mededeelen of niet; eindelijk kwam hij tot het besluit, om te zwijgen. In welk licht moest hij voor zijne redster verschijnen, als hij haar opoffering zoo vergoldHij wist niet, welke misdaden den bewoners dier eenzame woudhut ten laste waren te leggen, het meisje echter kon er onmogelijk deel aan hebben; in haar vrome madonna oogen lag geen schuld. En toch zou zij misschien in de gevangenis worden gezet, als Erwin naarde politie gingten minste zou men haar den geliefde ontrukken; hij zelf echter, dien zij met kinderlijk vertrouwen had geholpen, zou zich door zulk een handelwijze met den vloek der ondankbaarheid beladen. In de oogen van dat lieve meisje ondankbaar te zijn neen, dat wilde hij niet. Hij had maar een wenschhaar weder te zien, haar te bedauken en haar dan te vergeten, daar haar hart niet meer vrij was. Bijna dogelijks bezocht hij de residentie en slenterde de straten op en neer in de hoop, haar eenmaal te ontmoeten, maar tevergeefs, hoewel hij doet inschepen naar Oceania, zullen ze toch Kassala moeten ontzetten, dat gedurende meer dan een jaar door de troepen van den valschen Profeet is ingesloten. De gouverneur van de ingesloten stad rekent er op en dat de ontzetting noodig is, blijkt uit het bericht, dat het garnizoen de ezels al heeft opgegeten. Zou Kassala het lot van Khartoem moeten ondergaan? Aan de overzijde van het werelddeel der zwarten gaat het beter, alhoewel men nog niet tot een vast besluit is gekomen, wie de vertegenwoordiger zal zijn van der Belgen Majesteit aan den Congo. Zelfs heeft er eene belangrijke persoonlijke kwestie plaats, wie stadhouder zal zijn, Stanley of sir Francis de V in ton, die sedert ongeveer een jaar de leiding van de zaken der Afrikaansche onder- neming met het beste resultaat heeft waargenomen. Inmiddels maken de Belgische handelshuizen, vooral te Antwerpen, zich gereed om groote zaken op den Congo te laten drijven, waartoe de Brusselsche geldmannen zullen medewerken. Wij wenschen onzen stamverwanten een goed succes, wat zij nemen is voor de Duitschers genomen. Voor ons zal het minder voordeelig zijn, als de oostelijke aan ons burende kolossus tot eene koloniale mogendheid groeit. Dat de verhoogde invoerrechten in Germanie voor de lagere standen voordeel zullen opleveren, dit wordt hoe langer hoe meer betwijfeld. De slimme rijks-kanselier heeft wel gewezen op den levendigen korenhandel van Koningsbergen, na de verhoogde rechten, doch deze bewering heeft menig- een het hoofd doen schudden, overtuigd als men is, dat dit een gevolg is van de vrees voor het uitbreken van den Russisch—Engelschen oorlog. Tegenover de Hannoveraansche afgevaardigden ver- oorloofde Bismarck zich uitdrukkingen, die hem niet in achting hebben doen stijgen. Eene aantijging toch landverraders te zijn, is kras. Die woorden zullen lang naklinken. Z. M. de Koning is nu, naar uit Carlsbad van 20 dezer wordt gemeld, geregeld met de bad- kuur begonnen en houdt zich stipt aan het dieet, dat hem is voorgeschreven. Des morgens begeeft de Koning zich naar den //Marktbrunn," om eenige bekers te drinken, en wandelt daarbij ge- stadig op en neer. Na een tamelijk schraal ontbijt, gaat Z. M. elken dag met Prinses Wil- helmina wandelen, die haren vader onderweg steeds met haar nieuwsgierig gesnap bezig houdt, dikwijls wordt daarna een bezoek gebracht aan de prachtige winkels van de n Alte Wiese," waar dan inkoopen gedaan worden meestal van porselein— of glas- waren. Des namiddags maakt het Koninklijke paar, niet twijfelde, dat zij soms in de stad moest komen, om daar inkoopen voor de kleine huishouding te doen. Herhaaldelijk ging hij den straatweg buiten de stad ver op, tot daar, waar het smalle pad, dat in het woud liep, zich in tweeen verdeelde intusschen scheen het, alsof hij geen spoor van het gezochte mocht ontdekken. Hij verwaarloosde bevriende families, waarbij hij steeds een gaarne geziene gast was, en de verwijten, die hij zich daardoor op den hals haalde, bekommerden hem weinig; zijn gedachten verwijlden bij het schoone meisje in het eenzame huisje en zij scheen hem toe als een betooverde prinses, die door een leelijke oude heks bewaakt werd. Eens op een dag liep hij door de hoofdstraten van de residentie verdrietig over het noodlot, dat hem de vervulling van zijn lievelingswensch hard- nekkig scheen te weigeren. Het was ruw en on- gunstig weer; de hemel hing loodzwaar boven de stad en de voorboden van den naderenden winter vertoonden zich reeds in enkele sneeuwvlokken, die in de nu en dan vallende regenbuien voorkwamen. Peinzend bleef Erwin nu voor dit, dan voor dat winkelraam staan, zonder iets van het uitgestalde te ziensteeds zweefde hem dat eene beeld voor de oogen, dat wonderlijke, raadselachtige woudi'ee. Plotseling bleef hij een oogenblik als aan den grond geworteld staan, toen stormde hij voorwaarts op een vrouwelijk wezen toe, dat juist uit een der winkels kwam. Een groote wollen doek omhulde zonder zich aan het regenachtige weder te storen, met een tilbury uitstapjes in de schoone omstreken van Carlsbad. De Prinses maakt bij de toertjes, die zij met hare gouvernante freule De Kock onderneemt, bij voorkeur van een ezelwagen ge- bruik; in het verblijf te Carlsbad schijnt zij veel behagen te scheppen. Bij de wijze, waarop de Koninklijke familie haren tijd doorbrengt, is elke hinderlijke etiquette vermeden. In den regel begeven HH. MM. zich reeds voor 11 uur ter ruste, evenals hun gevolg daarentegen is de Koning reeds om zes uur's morgens uit de veeren. De geneesheer des Konings, Dr. London, werd eergisteren ook door Koningin Emma geconsulteerd, die eveneens zich aan de kuur onderwerpt. Wanneer H. M. naar Toplitz zal vertrekken, is nog on- bepaald. De kamerheeren Baron Taets van Ame- rongen en Baron Sirtema van Grovestins zullen haar derwaart vergezellen. Tusschen den Haag en Carlsbad wordt door het Kabinet des Konings, een levendig verkeer per post en per telegraaf onderhouden. Evenals elders heeft de toepassing van de gewijzigde bepalingen der drankwet te 's Graven- hage tot moeielijkheden aanleiding gegeven. Reeds zijn processen—verbaal opgeinaakt wegens verouderstelde uitoefening van een gecombineerd bedrijf tegen een tweetal confiseurs, die na 1 Mei voortgaan met het schenken van sterken drank in hunne localiteiten. Zij verkoopen nog wel koek, banket, gebak enz., maar doen dit in de hoedanigheid van restaurateur, welk beroep de drankwet niet als andere winkel- nering beschouwt, zoodat de restaurateur niet on- derworpen is aan de voorwaarden voor drankverkoop aan winkeldoeuden opgelegd. De taarten, bonbons, het suikergoed beschouwen zij als lekkernijen, die den mensch restaureeren en bij de nagerechten van de diners, die een restaurateur ook moet kunnen bereiden, niet mogen ontbreken. Zij meenen zich in dit opzicht op eene lijn te kunnen stellen met de pachters of houders van stationsbutfetten, die, behalve sterken drank, ook lekkernijen verkoopen, die zij als restaurateur kunnen en mogen leveren. In de oensdag gehouden zitting van den Gemeenteraad van Ylissingen kwam het op de vorige vergadering gedane voorstel van het raadslid Dr. J. van Beke Callenfels, tot afschaffing der kermis, in behandeling. Na verdediging en bestrijding van verschillende kanten, werd het voorstel ten slotte met 9 tegen 4 stemmen verworpen en tot behoud der kermis in die gemeente besloten. In de laatste dagen komen bij den water- schout te Scheveningen herhaaldelijk klaehten in, omtrent de vijandige houding die vreemde visschers, de gest.alte en beschermde haar tegen het weer; ook van het gelaat was weinig te zien, maar toch genoeg om den student het gezochte meisje te doen onderscheiden. In de volgende seconde stond hij met een uitroep van vreugde naast haar. Eindelijk vind ik gelegenheid u te bedanken," begon hij, haar de hand reikend, die zij zacht met de vingertoppen aanraakte. „Sedert onze onder zulke eigenaardige omstandigheden voorgevallen ontmoeting was het mijn vurigste wensch u weer te zien „Wat gij in dien nacht zaagt en hoordet, moet u zonderlinge begrippen van mij en de oude vrouw hebben gegeven," antwoordde zij bedeesd. ;/Ik bid u, denk niet dat ik in staat ben tot slechte handelingen Deze woorden werden door zulk een smeekenden blik vergezeld, dat de jonge man haar wel in de armen had willen sluiten en haar had willen toeroepen,/Gij zijt rein, rein als de lelien des velds. Hij greep zacht haar hand en drukte die. //Hoe kunt gij gelooven, dat ook slechts de geringste verdenking bij mij zou kunnen opkomen, mejutfrouw? Erwin zweeg, maar voegde er toen bij//Niet eens uw naam werd op dien avond genoemd." //Martha!" lispelde zij. z/Goed dan, Martha," voer de student voort, z/stel vertrouwen in mij, verklaar u en wijs mijn hulp niet van de hand. Als alles mij niet bedriegt, in t bijzonder die van Ostende, aannemen tegen over de Scheveningsche zeelieden. Deze laatsten klagen er tevens over, dat ze bij die gelegenheden bijna nooit de kruisers opmerken, die de Neder- landsche marine ter bescherming onzer visschers uitzeud. Niet ver van de kust moet voor eenige dagen een formeel zeegevecht hebben plaats gehad tusschen twee Nederlandsche botters en een En gelsche vischsmak. De Engelschman had moed- willig een net van een der Hollanders beschadigd, waarna dezen de zeilen heschen, op den smak toezeilden en er belangrijke schade aan toebrachten. De Ilollandsche visschers stonden met het mes tusschen de tanden en de handspaak in de vuist. Ofschoon de Engelschman talrijker was bemand, achtte hij het raadzaam een goed heenkomen te zoeken. 't Valt intusschen te betreuren, dat het toezicht der verschillende mogendheden op de Noordzee zoo gebrekkig is, dat dergelijke voorvallen mogelijk zijn. Toen te Reenen het gruwelijke feit bekend werd, dat men daar een koe op onmenschelijke wijze de horens had ontnomen, alleen om haar later voor jung van de hand te kunnen doen, hoorde men dadelijk van alle zij den de uitingen van de grootste verontwaardiging. Maar thans, nu er eenige dagen heen zijn gegaan, worden er meer sprekende teekenen van afkeuring gegeven; zoo hebben eenige notabele ingezeteuen den betrokken slager doen aanzeggen, dat zij in het vervolg geen vleesch meer van hem verlangen, terwijl een melk- boer die de onmenschelijke daad mede volvoerde, tal van klanten verspeelde. De officier van justitie bij de rechtbank te Arnbem heeft thans een nauw- gezet onderzoek gelast. Niet met een knuppel maar met een ijzeren hamer zijn de horens van den kop van het ougelukkige dier afgeslagen. Aangaande de ontvluchting van eene vrouwe- lijke verpleegde uit het krankzinnigengesticht te Medemblik, in eenige nieuwsbladen vermeld, valt mede te deelen, dat bedoelde vrouw heimelijk het gesticlit heeft weten te ontkomen, doch spoedig op den Hoornscheu weg door den huismeester, welke reeds tot opsporing met een rijtuig was uitgegaan, is aangehouden en teruggebracht. Genoemde verpleegde, die bijna hersteld was, deed reeds eenigen tijd dienst als oppasseres; 'tis daardoor zeker, dat zij niet zoo nauwlettend werd gadegeslagen als anders het geval is. Door het verbreken van een glasruit had zij weten te ontkomen. Dezer dagen zegt de Rotterd. Maas- bode namen wij een berichtje over uit het Vad., waarin gemeld werd, dat de moordenares van den Japanschen gezant, Jeanne Lorette, zich nogmaals een verwonding had toegebracht. Thans dan leeft gij in pijnlijke omstandigheden, in een voor een jong meisje drukkenden toestand. Verbreek die onwaardige boeien, doe mij het genoegen, u te raden en te helpen, u te mogen beschermen en u op deze wijze een klein gedeelte van mijn schuld af te betalen." Het meisje schudde het schoone hoofd zoodat de rijke, breede lokken van onder de doek te voorschijn kwamen. z/Ik ben niet zoo ongelukkig als gij geloofd," zei zij toen. //Ik heb ontbering geleerd en het leven heeft voor mij weinig bekoorlijkheid. Juist de eenzaamheid doet mij goedin de stille af- scheiding van de wereld, in de rust van het woud vind ik den eenigen troost." Erwin keek het meisje verrast aan; zulk een jong, bloeiend meisje, dat het recht bezat alle vreugde des levens te genieten, had zich van de wereld afgescheiden, begroef zich in den afgelegen hoek van een duister woud, in een ellendige, half vervallen hut. z/Denkt uw geliefde ook zooals gij?" vroeg hij eindelijk. //Mijn geliefde?" vroeg Martha snel en haar schoon gelaat werd vuurrood. ,/Ik heb geen ;eliefde." z/Laat ik eerlijk zijn, Martha, en vergeef mij, als ik u onrecht heb gedaan," zei Erwin smeekend, z/maar ik weet meer, dan gij gelooft. Toen ik in dien nacht door den door u aangewezen weg in 4 - TEB NEDZENSCU (01 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1