Gemengde berichten. Uit Ottawa wordt over deu opstand der kleurlingen in Noord—Y?estelijk Canada gemeld Generaal Middleton verliet in den ochtend van den 9derl dezei met een 1000 man sterke leger- mackt het kamp bij Gabriel's Furth en deed een marsch van zeveu mijlen. Te gelijk stoomde een kanonneerboot de rivier af. Niet ver van Batock werd van beide oevers op de boot gevuurd. De tirailleurs rukten daarop met een Gatlingkauon voorwaarts en hadden weldra de voorboede der opstandelingen in het gezicbt. Het Gatlingkauon opende vuur op den vijand, die zich acbter een kerk en twee huizen terugtrok. Een sclierp artillerievuur verdreef den vijand uit die stelling maar terwijl onze kanonniers hiermede bezig waren, kregen de rebellen plotseling versterking. Een hoop kleurlingeu drong uit het struikgewas op ons in, om zich van de kanonnen meester te maken maar het Gatlingkai on kon tijdig gewend worden en toen de voortdringende bende op ongeveer 20 meters afstand genaderd was, deed het mitrailleuse- vuur het letterlijk uiteenstuiven. Velen werden gekwetst en de overigen door een panischen schrik bevangen, sloegen op de vlucht. Indertijd is gemeld, dat een tuinman uit de omstreken van Parijs het hoogste lot 500,000 fr., uit de loterij des Arts decoratifs had getrokken. Dit lot heeft zijn geschiedenis. Omstreeks een jaar geleden werd bij een werkman te Levallois-Perret een pendule gestolen; onder de stolp er van bevonden zich verscheiden briefjes van genoemde loterij, waarvan de nummers opgeschreven waren. Toen im het hoogste lot getrokken was, keek de bestolene de nummers na, en ziende dat het op eeu zijner briefjes gevallen was, ontstelde hij zoo hevig, dat men geruimen tijd voor zijn verstand vreesde. De tuinier had het briefje op den openbaren weg, denkelijk van de dieven, gekocht. TEU NEUZEN, 15 Mei 1885. Daar bereids tusschen de 40 en 50 land- bouwers hebben deelgenomen en nog velen later zullen volgen, bij eindiging liunner contracten met verschillende maatschappijen, heeft men alle ver- wachting, dat de onderlinge maatschappij tot ver- goeding van brandschade aan roerend goed, uit- sluitend voor het kanton Ter Neuzen, zal tot stand komen. Zooals bekend is, hebben de landbouwers P. Moes, alhier, L. de Feijter, te Axel, K. de Kraker, te Zaainslag en M. de Regt, te Hoek, daartoe het plan opgevat en zijn sedert het vorige jaar daarvoor werkzaam. Gedurende de tweede helft der maand Maart 11. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanKarel Windey te Nieuwerkerk, en Maria Riemens te Jowa. Men schrijft ons uit Sas van Gent van 15 Mei Gisteren ben ik op Terdonck geweest. Het weer was niet erg gunstig, alhoewel het niet geregend heeft. Er waren duizenden toeschouwers voor deu wedstrijd in het roeien (het beste bewijs dat derge- lijke vermaken beter in den smaak vallen dan de ouderwetschekermissen, waar het eenige genotschijnt te zijn om van de eene herberg in de andere te loopen ten einde slecht bier en slechte lucht binnen te spelen). Met belangstelling werden de wedstrijden waar de Delltsche roeiers deel aan zouden uemen, te gemoet gezien. In den eersten zoowel als in den tweeden wedstrijd behaalden zij den tweeden prijs en laten wij er bij voegen met eere. Bij den eersten wedstrijd waren zij geruimen tijd voor de Brusselsche mededingers, maar deu geheelen terugtocht (1500 meters) waren zij midden in het kanaal, waar de wind zeer hevig was, terwijl de Brusselaars het geluk hadden onder den wal (waar veel publiek stond) meer beschut tegen den wind te kunnen roeien en toch scheelde het geen bootslengte. Bij een tweeden wedstrijd zouden zij bepaald den eersten prijs hebben behaald, hadden de Brus selaars niet tot driemaal toe hen belet voorbij te varen, door telkens voor hun boot te schuiven, hetgeen bij het publiek, vooral bij hen, die gewed hadden, zeer veel gemor veroorzaakte, zoo zelf's, dat men algemeen verwachtte, dat men op nieuw zou moeten roeien. De commissie besliste echter in tegenovergestelden zin. Het is te hopen, dat bij volgende gelegenheden de heeren van Delft minder tegenspoed zullen ondervinden en de prijzen behalen, die zij inderdaad hebben verdiend. Nog eene opmerking en wel deze, dat het wenschelijk zoude zijn, den wedstrijd te doen beginnen op den bepaalden tijd, nl. te 3 uren en niet een uur later, Waar kwam het meisje zoo laat in storm en regen van daan? Dat waren vragen, wier oplossiug hem tot duizend vermoedens brachten, zouder dat ook maar een hem kon bevredigen. De binnenkomst der oude die zich stom en morrend aan het spinnenwiel ging zetten, wekte hem uit zijne droomen; spoedig daarop kwam ook het meisje in de kamer en begaf zich naar een kast in Erwiu's nabijheid. Zij had den doek afgelegd en droeg een verschoten, armoedig kleed; de rijke blonde haartooi en de zuivere edele vormen van haar gelaat gaven haar iets madonna-achtigs. Deze uitdrukking werd nog verhoogd door een trek van stille zwaar- moedigheid die op haar gelaat lag en de student kon zijn oogen niet van dit liefelijke beeld afhouden. (Wordt vervolgd.) ten einde het publiek, dat met den trein mee moet, niet te dwingen te vertrekken, nidat men drie van de zeven nommers, op het programina vermeld, heeft bijgewoond. Zuiddorpe, 13 Mei. De heden alhier gehouden jaarmarkt was vrij druk bezocht. Er waren ter markt aanwezig 3 paarden, 87 stuks hoornvee en 8 varkens. Het aantal stuks hoornvee is voor- zeker niet gering te noemen wanneer men in aanmerking neemt dat al het vee, dat ter markt wordt gebracht, ten verkoop staat en niet zooals op andere naburige markten alleen wordt aangevoerd door ingezetenen tot het bekomen der premie voor het grootst aantal. Naar die premie kunnen de Zuiddorpsche landbouwers niet mededingen. De handel was zeer levendig tot flinke en stijgende prijzen van het hoornvee bleven slechts 21 stuks onverkocht zoodat zoowel aanvoerders als kooplieden tevreden waren. De verschillende prijzen zijn toegekend aan de volgende heeren Voor het meest in waarde zijnde werkpaard, B. C. I.Jsebaert, te Axel; voor de schuonste koe, L. de Sij, te Overslag; voor den vetsten os, Flor. Dierick, te Koewachtvoor het grootst getal hoornvee ter markt aangevoerd L. de Sij, voornoemd, en voor het aankoopen van het grootst aantal stuks hoornvee, Ivo Lambrecht, te Ertvelde. Zuitldorpe. Naar wij vernemen worden alhier pogingen in het werk gesteld om de reeds zoo gunstig bekend staande jaarmarkt nog in bloei te doen toenemen. Het gemeentebestuur schijnt niet ongeneigd om aan den door eenige belanghebbenden uitgedrukten wensch tot het uitloven van prijzen, voor deu aanvoer van een- en tweejarige veulens, gevolg te geven. "rechtszakenT Arromlisseiuents-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. W., particulier te Axel, is wegens mis- handeling veroordeeld tot f 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. G. v. O., singer te Hulst, is wegens mishande- ling veroord. tot 8 boete of 3 dagen gevang. over KANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 13 Mei 1885. A. v. D., te Hontenisse, ter zake vanhetjagen op eens anders jacht zouder vergunningveroordeeld in eene boete van 10, subsidiair 3 dagen ge vangenisstraf. B. B., te Stopped dijk, ter zake van het uiten van scheldwoordenveroord. in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. C. H., te Koewacht, ter zake als vorenontslagen van rechtsvervolging. A. v. G., te Wachtebeke, ter zake van het zetten van wildstrikkenveroord. in eene boete van 20, subs. 7 dagen gevang. P. J. V., F. d. K. en L. Malien te Clinge, ter zake van het maken van nachtelijk burenge- rucht; veroord. ieder in eene boete van 5,50, subs. 2 dagen gevang. B. K., J. d. S., beiden te Hontenisse, P. S., C. d. B„ J. A. B., A. B., N. v. H., A. S., Th. M., F. d. B., en A. v. B alien te Koewacht, ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen te Hontenisse en Koewachtveroord. de le en 2e ieder in eene boete van f 3, subs 1 dag gevangHe 3e in twee boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete, de overigen ieder in eene boete van f 3, subs 1 dag gevang. M. d. B., te Hontenisse, ter zake van bet gaan eens anders in oogst staandeu grond zonder daartoe gerechtigd te zijn; veroord. in eene boete van 0,50, subs 1 dag gevang. J S., te Hontenisse, ter zake als vorenveroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang D. d. B en D. T., beiden te Koewacht, ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. Th. S. en M. C. G., beiden te Axel, ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. T. S., te Clinge, D. v. A., te St. Jansteen,. en P. M., te Kemseke, ter zake van het los en on- beheerd laten staan van een aangespannen hond op een openbareu weg; veroord. ieder in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. P. v. C., te Boschkapelle, P. C. B., te Honte nisse, en M. L te Hulst, ter zake van openbare droukenschap (twee overtredingen)veroord. ieder in twee boeten, elk van 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. J. d. P., te Clinge, J. B. v. L., te Stoppeldijk, F. T., P. G. en J. P., alien te Hontenisse, F. B., te Stekene, H. d. B., te Hulst, H. D. en L. F. P., beiden te Clinge, J. F. E. en P. J. v. d B., beiden te Hulst, en F. J., te Hontenisse, ter zake van openbare droukenschap; veroord. ieder in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. J. d. L., le Koewacht, ter zake van het hebben van wildstrikken in het veld; veroord. in eene boete van 10, subs. 3 dagen gevang. Alle veroordeelden tevens in de kosten. tot het verkrijgen vau oester-aauslag, zullen er binnen kort 5000 oesterpanneu worden gelegd. De Rotterdamsehe Diergaarde is slechts kort in het bezit geweest van den zeldzamen paradijsvogel. De schoone is bezweken. De politie te Helder heeft eene gehuwde vrouw in arrest genomen als de vermoedelijke moeder van het kind, waarvan het lijkje voor enkele dagen aan de kust aldaar in zee ts gevonden. Eergisterenmiddag brak te Wanneperveen een felle brand uit. Het onvoor- zichtige omgaan met lucifers in het hooi moet de oorzaak zijn. Omtreut de vergiftiging van vijf persouen te Anna—Paulowna wordt gemeld, dat in plaats van salie in den winkel stramonium was ge- geven. De patienten zijn thans herstellende. Tegen den bekenden wonderdokter Sirie, nabij Ben- nekom, onlangs door den commissaris van politie van Wageningen op heeterdaad betrapt bij het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde is aan de rechtbank te Arnhetn 1 maand celstraf gevraagd. De moordenaar F. Peters, die te Gladbach twee kinderen van 12 en 11 jaren schandelijk mishandelde en daarna vermoordde, is aan de Pruisische justitie uitgeleverd. Deze ellendeling heeft dus ten minste kans om opgeknoopt te worden. In den nacht van 11 op 12 Mei is brand ontstaan in het Collegie van Tourcoing, bij Rijssel dat geheel vernield werd. Al de leeraren en leerlingen zijn gelukkig gered. Twee oude vrouwen, die dezer dagen met den laatsten trein uit Harlingen waren vertrokken, werden een station te ver medegevoerd en te Veen- wouden uitgelaten. Aan terugreizen kon niet gedacht worden; geld om logies te betalen hadden ze niet, en barmhartige menschen die haar om godswil een nachtverblijf aauboden vonden ze evenmin. Wel werd haar in bedecking gegeven, in het hok voor arrestanten den nacht do r te brengen, doch dat stond haar zoodanig tegen, dat zij ten laatste besloten dan maar tot den morgen onder den blooten hemel te blijven. En zoo geschiedde het. De eene vrouw was 60, de andere 70 jaren oud. Het spreekt van zelf, dat menig ingezetene, indien hij iets van het geval vernomen had dit niet zou hebben toegelaten en aan de oude vrouwen wel huisvesting zou hebben verschaft. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een hooger beroep behaudeld, iugesteld door den Officier van justitie te Heerenveen, van een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij S. H. R, arbeider, oud 46 jaren, wonende te Drachten, is vrijgesproken van diefstal. Den 3 Febr. is P. E. v. d. Terp, te Drachten, zijn kat kwijt geraakt. Den geheelen avond riep hij om „poes", maar zij bleef weg. Den volgenden morgen mformeerde hij bij den koopman Turksma en vernam, dat deze den vorigen avond van bekl., oom en buurman vau V. d. Terp, een kat gekocht en deze gedood en gestroopt had. Het vel bleek te zijn dat van zijn kat. Bekl. wist niets van een kat af en had er ook geen aan Turksma verkocht. Het was volgens hem den getuigen het zelfde wat ze zeiden; de eersten wilden hem in de kast practiseerenden laatste was het te doen om het geld. De Adv.-Gen. Mr. G. A. Visscher achtte niettemin bewezen, dat bekl. de kat gestolen heeft oordeelde dat de diefstal een leelijk karakter neeft, omdat hij gepleegd is uit wraak tegenover een familielid en requireerde dat bekl., met vernietiging van het vonnis zou veroordeeld worden tot 45 dagen celstraf. Hoe beestachtig de sterke drank den mensch verlaagt, bleek dezer dagen weer bij een begrafenis- plechtigheid te Beek bij Nijmegen, toen men bemerkte dat een der zoons van den overledene stomdrouken bij zijns vaders lijk in de kist. was gevallen. Aan het spoorwegstation te Leeuwarden had het roerend afscheid plaats van een huisman en zijn gewezen kostganger, iemand die lang in de Oost had verkeerd. Het opmtrkelijkste was, dat hij hem zijn vrouw cadeau gaf, nadat de drie be- trokken personen in voile harmonie een glaasje hadden gedronken. De huisman zelf behield het kind, een jongen van 6 jaar. Een gezelschap dames, bij de aflevering tegenwoordig, gaf in de vurigste bewoordiugen haar afkeuring te kenneu. De speelbank te Monte Carlo, zegt de Yolks- Zeitung, vierde dezer dagen al eeu zeer treurig jubileum. Het vijftigste menschenleven in dit seizoen, en dus sedert December 1884, viel er, als offer van het spel. De ongelukkige die, naar men bewaert, driehonderd lires in de speelzaal had ver- loren, hing zich in een kamer, van het Hotel de Russie op. De bladen te Nizza wisten natuurlijk te vertellen dat de zelfmoordenaar het leven moede was, reeds lang het plan had gehad zich vau kant te maken en dit voornemen ook in een brief had uitgesproken; leden harer familie samen en deed hen uit een ouden waterbak, die sedert lang niet meer gebruikt werd, een som van 40,000 frs. te voorschijn halen. Zij eischte een begrafenis der vierde klasse en een eeuwigdurende concessie op het kerkhof. Daarop liet zij een notaris roepen en vermaakte bij testament al haar goed aan haar erfgenamen, op voorwaarde dat deze jaarlijks een nacht op haar graf zouden doorbrengen. Toen Maandag de conducteur van een der tramways Charenton-Bastille, Parijs, den prijs der plaatsen ophaalde, kreeg hij van een der passagiers geen antwoord. Ongerust geworden, schudde hij hem den armdoch deze viel machteloos neer. De man was dood. Bij onderzoek bleek, dat hij eenige dagen van te voren 80,000 frs. geerfd had en daardoor zeer ontroerd was geweest, zoodat hij waarschijnlijk dit gelukkig nieuws niet heeft kunnen verdragen. Aan den deurpost van zijne huiskamer op Friedrichriih, heeft de Duitsche rijkskanselier per- soonlijk de lengte van zich zelven en zijner familie- leden aangeteekend. Naar een bijschrift te oordeelen heeft de meting op Oudejaarsavond van het jaar 1880 plaats gevonden; de cijfers zijn de volgende Vorst Bismarck 1 meter 88 centimeter; Herbert 1 meter 86 Bill (graaf Wilhelm) 1 meter 83 (graaf Rantzau) 1 meter 78 Johanna (de echtge- noote van den kanselier) 1 meter 714 inilimeters Marie (de gravin Rantzau) 1 meter 716. Bij de Zij heeft op haar teenen gestaan. lengte der vorstin staat nog aangeteekend gemeenteraau y ater xeuzen. Zitting van Yrijdag 15 Mei. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Vau der Hooft, Tazelaar, later de heer Schuijlenburg. De notulen der vorige vergadering worden voor- gelezen en met algemeene stem men goedgekeurd. De voorzitter stelt als eerste punt van behande- aan de orde een verzoek van Kerkvoogden der Hervormde gemeente alhier om afstand van grond van het Marktplein tot het bouwen eener kerk. Yan dit adres was op de gewone wijze afkondi- ging gedaan en waren de navolgende verzoek- se.hriften ingekomen Een van P. A. vau de Velde; een van denzelfde 48 ingezetenen; een van J. van de Ree; een de wed. P. Leunis; een van A. F. Verdonk; van A. Wieland. ling en van het was bloot toevallig dat de uitvoenng van dit Tengevolge van den gunstigen uitslag der onder- zoekingen aan den Thoorn—polder (N.-Beveland), j plan juist te Monte Carlo had plaats gevonden. De Secolo merkt daarentegen zeer terecht op, dat het zeer gemakkelijk is te bemerken, dat deze verhalen slechts uitvluchten zijn, die enkel beoogeu de treurige gevolgen, die de speelbank na zich sleept, te bemantelen. Maandag had op het kerkhof te Saint-Ouen de begrafenis plaats der weduwe M.die op den boulevard Memlraontant woonde en sedert veertig jaren aan de Magdalenakerk bedelde. Tijdens haar leven had zij zich gevoed met de overschotten, welke haar van links en rechts gebracht werden. Toen zij haar einde voeide uaderen, riep zij de een Adressanten verzoekeu den raad om verschillende redenen, vooral ook omdat hunne panden zoo zeer in waarde zouden dalen, het boveugeinelde verzoek niet toe te staan. Na lezing van deze adressen, deelde de voor zitter mede, dat het advies van het Dagel. bestuur was, het verzoek van Kerkvoogden niet toe te staan. Dit in omvraag gebracht, wordt aauge- nomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Harte en Dees. Na eenige besprekingen omtrent de beslissing van den raad in dezen, brengt de heer Van der Hooft in het midden dat het marktplein veranderd zou kunnen worden. Volgens ZEd. zou het tot versiering der gemeente strekken en bovendien de gemeente finantieel voordeelig zijn. ZEd. wil n. 1. eene oppervlakte keibestrating op deze plaats van 1000 M2 opbreken en dit doen vervangen door macadam en aan de randen daarvan trottoirs. De kosteu van het onderhoud zooals thans nog ge- schiedt er af rekenende zou dit werk (de verkoop van 1440 keien er in begrepen) aan de gemeente een finantieel voordeel van f 1020 opleveren. De voorzitter geeft te kennen, dit in een ver- caderina van Burgemeester en Wethouders te zullen brengen. De heer Mr. Dronkers verlaat de vergadering. Ingekomen waren Een drictal reclames inzake hoofdelijken omslag. Besloten werd deze tot nader advies naar Burgem. en Weth. te renvoyeeren een schrijven van den district-schoolopziener waarin ZEd. eenige wijzigingen voorstelde in den bouw van een onderwijzerswoning. Met algemeene stemmen wordt volgens advies van Burgem. en Weth. besloten aan den wensch van den district-school opziener te voldoen, mits hem verzoekende het ontwerp zooals het door den gemeeute-bouwkun- dige was gemaakt en dat bijna algemeene goed- keuring verwierf, nogmaals in overweging te willen nemen een schrijven van de commissie van toezicht op het onderwijs, inhoudende het verslag van den toestand van het lager onderwijs gedurende 1884. Dit verslag zal bij de leden ter lezing rondge- zonden worden. Nog waren ingekomen eenige brieven van Gede- puteerde Staten, Provinciale en Staatsbladen. De heer Schuijlenburg merkt op, dat nu de wandelwegen in deze gemeente schaarsch zijn, het druk bezochte Schelpenpad beter onderhouden moest wezen; de grove grind, die daar ter plaatse ligt, maakt de wandeling onaangenaam. Spreker wenschte hierin verbetering. De voorzitter deelde mede, dat de verbetering van die laan in goede handen was en hierin de gewenschte veraudering zou komen. Ook vroeg de heer Schuijlenburg eene betere af- watering van het klinkerpad van af de woning van den heer Mr. Yan der Kemp tot die van den heer Ch. Durt. De voorzitter verklaart deze zaak nader te zullen onderzoeken, p ?7> D D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2