Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2087. Zaterdag 16 Mei 1885. 25e Jaargang. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nedcrland 1,10. "Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind vePMcliijint Dinitdat- en Vrljdng.ivond bij den niteever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. F»olitieli Overzicht. De Pendjeh-kwestie begint langzamerhand op den achtergrond te treden en plaats te inaken voor eene nieuwe bespreking van het Herat- vraagstuk. De Engelsche politici zijn uiterst bezorgd, dat Gladstone, uu hij de periode der concession heeft geopend, ook zal toegeven, dat Herat veilig in handen van den Czaar kan ko- men, zouder dat Engeland zich dit beboeft aan te trekken. Twee Engelsche officieren, uit het gevolg van Sir Peter Lumsden, hebben zich, zoo het heet op uitnoodiging van den gouver- neur van Herat, naar deze plaats begeven. "Wat zij daar moeten uitvoeren is niet bekend, maar als de Rtissische regeering in deze zending iets meer wil zien, dan een gewoon beleefdheids- bezoek of eene poging tot uitbreiding van land- en volkenkennis, zal het haar niet mosilijk vallen, in dezen onvoorzichtigen tocht eene aan- leiding te vinden, tot nieuwe verwikkelingeu, en eene welkome gelegenheid om de defiuitieve regeling der grens—kwestie op de lange baan te schuiven. In Petersburg zegt men, dat het bezetten van Herat slechts een wandel tocht is en dat de Emir volstrekt geen belang stelt in het bezit van het betwiste gebied, maar dit in- tegendeel gaarne kwijt wil zijn. Moge het den En- gelschen premier gelukkendehartstochten van Albions zonen tot bedaren te brengen, want de Rus schrikt niet voor het rinkelen van hun sabel, waardoor al weder millioenen zijn verspild. En wat heeft de Luipaard met al dat spectakel ver- kregen Komt de vrede tot stand, dan heeft Rusland verkregen wat het wilde en zelfs iets meer, want de Beer krijgt ook de Pendjeh oase in zijn klauw en John Bull heeft zijn prestige een knak gegeven. Het staat vast dat Ruslands banier binnen kort centraal-Azie overschaduwt, al blaft en gromt John Bull nog zoo luid, ja al bijt hij van nijdigheid, en ook de Hymalaya-keten. De opstandelingen in Kaschgar hebben de Chineezeu terug gedrongen en den Czaar het grondgebied aangeboden, zoodra hun wapeneu en ainuuitie worden verstrekt. Dat Rusland. hoe happig ook op uitzetting der grenzen naar die zijde, niet openlijk op de hand der revolutie-inakers zich gaat verklaren, is zeker om een vredebreuk met het Hemelsche Rijk te voor- komen, even zoo zeker als dat Engeland in de schulp kruipt nu de Beer zijn klauwen heeft laten zien, anders zou Hassan .Fehmi Pacha niet onverrichter zake van Louden naar Konstantinopel zijn teruggekeerd. Elk schijnt belust te zijn op een stuk van het voor prijs verklaarde Afrika. Nu, er kan een stuk afgesneden worden, zoo, dat er ook nog een stuk overblijft, want het wereldeel is nagenoeg driemaal zoo groot als Europa. Aan de Congo alleen leeft alles „briiderslich zusammen," zoolaDg het duurt. F EUILLETQ N. 7) Het geheim der YVoudhut. De regen viel nog steeds met on vermin derde kracht en de storm huilde nog door de boomen, maar het onweder was voorbijgetrokken en alleen in de verte weerlichtte het nog. Niet ver van den vermoeiden wandelaar echter scheen inderdaad het doffe licht van een olielarnp door het lage venster van een kleine, armoedige hut. Erwin gunde zich slechts een korte rust, toen ging hij naar het huisje, welks aanblik hem on- beschrijfelijk gelukkig maakte. Zoo mag een ter dood veroordeelde te moede zijn, als hem aan de trap van het schavot nog het woord „geuade" toege- roepen wordt. Zonder aarzelen klopte hij aan de deur, die van binnen gesloten was. Het duurde geruimen tijd, eer hij binnen leven hoorde; eindelijk vernam hij zware slepende schreden en het geknars van verscheiden grendels. Zonder- lingDeze eenzame woudhut scheen tegen in- brekers beschut te zijn, alsof er een schat in bewaard werd. Een oude vrouw opende de deur een weinig en lichtte den jongeling met de lamp in het gelaat. Toen zij den jongen man bemerkte teekende zich op haar geel gerimpeld gelaat de uitdrukking van schrik en angst. ,/Wilt gij mij voor dezen nacht een onderkomen en een stuk brood geven?" vroeg Erwin. Eerstdaags zal men gewaar worden hoe de inrichting van den Congo-staat zal zijn. Men zegt dat er drie Ministers zullen worden benoemd, een voor Binnenlandsche Zaken, een voor Financien en een voor Buitenlandsche Zaken. Leopold moet het weten. Wenschelijk is 't, dat het den goeden Vorst daar beter naar den zin moge gaan dan in zijn eigen land, waar met kracht wordt gewerkt om de ontwikkeling van het opkomend geslacht tegen te houden. Weer zijn zes lagere scholen opgeheven en vervangen door bijzondere, welke bediend zullen worden door 15 nieuwe onderwijzers, van wie slechts een een diploma volgens de wet bezit. Ook in de Kamer heerscht niet de gewenschte eendracht, gelijk in alle Kamers, Huizen, Parlementen, Senaten en wat dies meer zij. Tot vise president werd benoemd De la Forge, met 146 tegen 129 stemmen. De Engelschen zouden een spoorlijn trekken dwars door Afrika om rust en beschaving te brengen onder de zonen van Cham. HmBravo I Wat gebeurt echter P Zij trekken zich terug, 't geen door de Soedaneezen als een smadelijke vlucht wordt geacht. Van 't heele program, waarin van herstel van orde en rust sprake was, is geen letter uitgevoerd. De spoorweg, die de beschaving in de binnenlauden van Atrika zou brengen, komt er niet, wat er van is zal door de Soedaneezen gebruikt worden de dwarsleggers zijn voedsel voor hunne wachtvuren en de rails worden omgesmeed tot speren en zwaardeu, om zich daarmede de zegeningen van het lijf te houden, die de Europeanen hun mochten willen brengen. De bevolking des rijks bedroeg op 1 Januari 1885 4,278,272 zielen, zijnde 2,117,513 m. en 2,160,759 v., hetgeen een vermeerdering is van 53,207 z. (26,663 m. en 26,544 v.) in verge- lijking met bet vorige jaar. Geboren werden in 1884 76,262 m., 72,116 v., totaal 148,378 z., terwijl stierven 48,505 m., 45,802 v., totaal 94,307 personeu, zoodat het gunstig verschil bedraagt 27,757 m., 26,314 v., totaal 54,071. Het aantal personen, die zich gedurende 1884 in de gemeenten van het rijk vestigden, bedroeg 141,743 m., 135,658 v, totaal 277,401 personen, terwijl vertrokken 142,837 m., 135,428 v., totaal 278,265 personen. Wij vernemen, dat het wetsontwerp betrekke- lijk de toekenning van een subsidie van 4 ton, voor den stoomtramweg van Breskens naar Mal- deghem, in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer ongunstig is ontvangen. Zijn wij wel ingelicht, dan was het afkeurend oordeel vrij eenparig. D. Het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in Zeeland zich beviudende verlof- „Neen 1" antwoordde de oude kort, terwijl zij hem een vijandigen blik toewierp en een beweging maakte, om de deur weer in het slot te werpen. Maar de student was haar voor en zijn krach- tige arm verhinderde dit plan. Maar het is mij onmogelijk, in dit vreeselijke weer verder te komen," verzekerde de jongeling. „Ik ben tot op mijn huid nat, ben verdwaald en deze streek is mij volkomen oubekend. Ik verlang niets als een plaatsje bij de kachei, om mijn verstijfde leden te kunnen verwarmen. De oude zweeg; zij scheen te overleggen. Nog- maals hief zij de lamp omhoog, zoodat het flikkerende licht op het gelaat van den jongeling viel. Vor- schend en vol argwaan rustteu de stekende grijze oogen op diens gelaat. Eindelijk liet zij de hand met het licht zinken, zoodat de weg vrij werd; zonder aarzelen trad Erwin binnen. Een lage doffe kamer ontviug hem en het geheele aanzien had niets behaaglijks. Een groote hond kwam knorrend van onder de tafel en moest door schoppen van de vrouw tot rust worden gebracht; eenige zwakke, armoedige meubelen, die waarschijn- lijk nog ouder waren dan de eigenares, stonden in het rond en alleen de groote kachei, waarin een vroolijk vuur knetterde, scheen den doornaitcn wandelaar het eenigste aangename in deze ellendigp hut te zijn. Zonder aarzelen trok hij zijn jas ui en hing dien over een stoel, dien hij zoo dickf mogelijk bij de kachei zette, terwijl de oude\ gangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal betreffen hen, die voor 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren. Het onderzoek zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als volgt Te Hulst 6 Juni voor verlofgangers uit Bosch- kapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. Te Axel 8 Juni voor verlofgangers uit Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuid- dorpe. Te IJzendijke 10 Juni voor verlofgangers uit Breskens, Biervliet, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Te Sluis 12 Juni voor verlofgangers uit Aarden- burg, Cadzand, Eede, Oostburg, Retranchement, Sluis, St. Kruis en Zuidzande. De kantonrechter te Middelburg deed Dinsdag uitspraak in eene vervolging die in den tegen- woordigen tijd wel de aandacht verdient. Het gold een overtreding der Zondagswet. 8 personen hadden zich schuldig gemaakt aan het zonder noodzakelijkheid verrichten van openbaren arbeid op een Godsdienstigen feestdag, welke door de kerkgenootschappen van den Christel. Godsdienst dezer landen algemeen wordt erkend en gevierd." Overeenkomstig het requisitor van het O. M. veroordeelde de kantonrechter elk tot vijf cent boete, subs. 1 dag gevangenisstraf benevens in de kosten. Tegen den onderwijzer te Katwijk, die voor de rechtbank in den Haag terecht stond, wegens het slaan van een lOjarigen scholier, tengevolge waarvan deze zou zijn overleden, is eene celstraf van 6 maanden en f 100 boete geeischt. Uit spraak op aanstaanden Maandag. Het slaan zelve is door den beschuldigde erkend, maar volgens verklaring der deskundigen is niet bewezen, dat de dood, die den 1 April, een 3tal weken na het plegen van het feit, volgde, aan die klappen is toe te schrijven. Het bleek, dat het hoofd der school, onder wiens leiding de beklaagde 6 jaren werkzaam was geweest en bij wien hij ook zijne opleiding tot onderwijzer had genoteninsgelijks het slaan als tuchtmiddel gebruikte. In het Nieuwsbl. v. d. Boekh. deelt de uitgever Zalsman te Kampen mede, dat bij de in- voering der plakzegelwet de postdirecteur eischte, dat hij voor zijne rekening de kwitantie van een plakzegel zou voorzien, als de directeur afrekende voor ter inning bezorgde kwitantien. Hij weigerde dit plakzegel te betalen, omdat niet hij, maar de directeur een kwitantie verlangde. vrouw op een bank ging zitten en het spinnenwiel ijverig liet snorren. Ilet ontging den jongen man niet, dat zij hem van tijd tot tijd met een zonderlingen blik aankeek, het hoofd langzaam heen en weer schudde en onverstaanbare woorden prevelde, zoodat hij in het geheel niet op zijn gemak was. Hij wist niet, waar hij was en wat het zonderlinge gedrag van de oude vrouw moest beduiden. Daarbij maakte zij niet de miuste toebereidselen, om hem een stuk brood aan te bieden, zoodat Erwin eindelijk door den honger geplaagd, moedig werd en haar vroeg, of zij niets te eten in liuis had. Een heftig hoofdschudden was het antwoord, en zelfs toen Erwin een blank zilverstuk op de tafel legde, bleef zij bij die ontkennende beweging. Plotseling vernam men een zacht kloppen aan het venster, en nu herinnerde Erwin zich dat de oude terstond de deur weer achter hem had ge- grendeld en den sleutel bij zich had gestoken. Het kloppen herhaalde zich en de oude schoof eindelijk het spinnenwiel op zijde, stond langzaam op en strompelde naar de deur, terwijl zij de lamp van de tafel nam en haar gast in het duister liet. Vol verwachting zat Erwin in de donkere kamer, en bij elke beweging die hij maakte, vernam hij een dof geknor onder de tafel. Buiten woedde de storm om het huis, gierde voorbij de kleine vensters en huilde zijn afschuwelijke melodien in den schoorsteen, zoodat het klonk, alsof de heksen De directeur schreef over deze kwestie naar den Haag en het gevolg was, dat de heer Z. en anderen verschoond bleven het plakzegel te betalen. Met Maart 11. kwam te Kampen een nieuwe postdirecteur en deze eischte weder het plakzegel. De heer Z. weigerde en thans autwoordt de Mi nister, dat het plakzegel door hem moet betaald worden. Nu vraagt de heer Z.,/hoe kan dit?" daar alle door hem gedurende twee jaar geteekende kwitantien zonder plakzegel zijn goedgekeurd. Wat in Februari nog goed was, deugt niet meer in Maart. Wie begrijpt dit van onzen Minister? Een schipper te Dordrecht zag eergisteren- middag een kind in de Wolwevershaven vallen en sprong zonder zich te bedenken in het water, ten einde het te redden. De man werd echter bijna liet slachtoffer van zijn edelmoedige daad, want of hij niet goed zwemmen kon, of dat de last hem te zwaar werd, hij verkeerde reeds in zinkenden staat, toen de noodige hulp verleend werd, en men het genoegen mocht smaken redder en drenkeling behouden op het droog te zien. Tot geen gering afgrijzen van alle weldenkenden, kan men in eene weide onder Reenen, thans een koe met zeer bebloeden kop en zonder horens zien. De eigenaar heeft de laatsten met geweld afge- slagen, om het dier, nadat de wonden zijn geheeld, voor jong te kunnen verkoopen. Naar men ver- neemt, is ter zake dezer verregaande mishandeiing tegen den dader proces—verbaal opgemaakt. De echtgenoote van Jules Sandeau, den schrijver van /Mademoiselle de la Seigliere," is na eene langdurige ziekte te Parijs overleden. Sedert den dood van haar zoon, die marine—officier was en waarvan men groote verwachtingen koes- terde, was zij sukkelende en kwam niet weder op haar verhaal. De geschiedenis van haar huwelijk met den dichter is zeer romantischSandeau had zich, door allerlei omstandigheden die hem zeer ter neder drukten, daartoe gebracht, op eene eenzame villa in de Vendee teruggetrokken, om zich daar onge- stoord aan de voltooiing van het werk Marianne" te kunnen wijden. Op zekeren dag werd hij door een angstig gegil om hulp in zijn arbeid opgeschrikt; hij snelde naar buiten en kwam juist nog in tijds om zich voor een woedenden stier te werpen die op een schoon, jong meisje los stormde. Sandeau had een menschenleven gered en ook thans bleek, gelijk zoo vaak het geval is, dat de dankbaarheid vruchtbare aarde voor het bloempje der liefde is korten tijd na het gebeurde werd mejuffrouw Poirier de echtgenoote van den dichter. daarin haar sabbat vierden. Duidelijk vernam hij nu, dat de zware grendels werden weggeschoven en de groote sleutel in het slot werd gedraaid en dat er stemmen klonken. Het hart klopte hoorbaar in zijn borst. Eindelijk werd de kamerdeur geopend, maar niet een wilde, woeste woudbewoner, zooals Erwin had verwacht, trad binnen, maar een jong meisje, dicht in een druipnatten doek gehuld. Toen zij den vreemdeling zag, bleef zij een oogenblik als vast- geworteld op den drempel staan, terwijl de hond verdrietig van onder de tafel kroop en door een zwak staartgekwispel zijn vreugde toonde. Een krachtige stoot van de oude, die het meisje den weg versperde, scheen haar weer tot bezinning te brengensnel liep zij Erwin voorbij in de aangren- zende kamer, den student in het voorbijgaan zacht goeden avond wenschend, De oude vrouw volgde haar, maar liet de lamp op de tafel staan. Het was den jongen man alsof hij droomde, want hoe vluchtig ook de ontmoeting met het meisje was geweest, was het toch voor hem voldoende om te zien, dat zij buitengewoon schoon was. Hij had moeite, om haar niet voor een liefelijke geestverschijning te houden; maar de zachte fluis- terende tonen, die uit het zijvertrek duidelijk, hoewel onverstaanbaar, tot hem doordrongen, gaven hem de werkelijkheid weer terug. Hoe kwam deze engel in de verdachte hut? In welke betrekking stond dit bekoorlijke meisje tot de oude vrouw TER SEIIZENSCHE CRURAI\IT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1