Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. gezelschap was, na in Goes eene bruiloft bijgewoond te hebben, met den laatsten trein in Middelburg aangekomen en begaf zich naar Koudekerke. Even voorbij //het Zand" voegde zich een boerenknecht P. bij hen met verzoek samen den weg te mogen gaan, daar hij bang was voor zekeren L, die hem wat „beloofd" had. Deze L mede boerenknecht, haalde al spoedig het gezelschap in en wandelde zonder een woord te spreken eenige oogenblikken mede. Plotseling bracht hij P. naar de anderen dachten een slag op het aangezicht toe, die onder het geroep //mijn neus, mijn neus," ijlings naar M. terugkeerde. Op een enkel woord van een der drie mannelijke leden van het gezelschap, greep L. dezen aan, wierp hem op den grond, en eerst nu zag men, dat hij zijn mes in de hand hield had hem in een ondeelbaar oogenblik het gelaat letterlijk gekorven. Toen de aange- vallene door de liulp van een der twee overige mannen de ander was te versuft om iets te doen bevrijd was, keerde L. weer naar Middel burg terug. De boerenknecht P. was ondertusschen op het politie-bureau hulp gaan zoeken. Dokter Bolle heet't hem daar den bijna afgesneden neus genaaiddeze outmoette juist bij het verlaten van het stadhuis den dader L., die, toen de heer Bolle hem herkende, gauw in hechtenis geuomen was. De andere verwonde werd door den heer Bertel te Koudekerke verbonden. De aanleiding is niet te zoeken in het misbruik van sterken drank, maar in een ouden wrok, dien L. tegen P. koesterde. TER NEUZEN, 12 Mei 1885. Heden had alhier in het „H6tel Rotterdam" bij P. E. Standaert de aanbesteding plaats van Het herstellen van bruggen te Per Neuzen en te Ellewoutsdijk en herstellen van het dak der affuitloods te Ter Neuzen. (Raming 5500). Hiervoor liadden ingeschreven de navolgende heeren, voor het daarnevens slaand bedrag D. van den Ouden, voor f 5448 C. de Smidt, voor 5400 R. Walraven, voor /5318;M. D. de Putter, voor 5260 en M. v. d. Hoek, voor f 5164, alien te Ter Neuzen. Met aanvang van 1 Juni a. s. zullen de treinen van hier naar Mechelen vertrekken des morgeus te 6,08 ure, en te 10,05 ure en des namiddags te 6 ure. Op Zon- en feestdagen bovendien nog een trein te 1,45 ure. Van St. Nicola,as naar hier zullen op gewone dagen treinen vertrekken te 8,05 uur, 11,55 en 7,30; op Zon- en feestdagen nog een trein te 3,15. "Wij vermeenen onzen lezers geen ondienst te doen met er op te wijzen, dat de Hemelvaartsdag eene erkende Christelijke feestdag is, waarop de bepalingen der Zondagswet van toepassing zijn. Voorloopig is de passage der nieuwe sluis te Sas van Gent voor de scheepvaart opgeheven. Schepeu die meer dan 40 decimeters diepgang hebben zullen dus alhier moeten lichten. Vaartuigen met minder diepgang kunnen oqgaan. Gedurende de eerste helft der maand Maart 11. is door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brief verzonden, aan het adres van Lady M. Meeuwsen, New-York. Door het hulp- kantoor te Zuiddorpe aan het adres vanBruno de Wolff, Gand. Op de lijst der 62 hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastinger. in de provincie Zeeland komen uit Zeeuwsch-Vlaanderen voor de volgende personen, voor het achter hun naam gemelde bedrag: D. P. P. Seydlitz, te Hulst, f 3740,06A. G: Y. Hombach, te Hulst, 1239,98 A. J. Risseeuw, te Zuidzande, 1018,91 J. Vogelvanger, te Hulst, 1014,75J. P. Hennequin, te Sluis, f 1009,64; C. V. van Oosteuwijk Stern, te Aardenburg, f 777,21 C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, 690,10 I. de Hullu Jz., te Cadzaud, f 678,74 J. C. M. Blankert, te Sluis, 625,77; H. J. M. Onghena, te Zuiddorpe, f 600,17 en Mr. J. G. van Deinse, te Hulst, f 599,46. Hoek. Naar men verneemt hebben zich alhier 5 sollicitanten opgegeven voor de met 1 Juli va- ceerende betrekking van hoofd der school. Sas vau Gent, 11 Mei. Gisteren had alhier het concert plaats, gegeven door de inaatschappij //Euterpe" van Gent. Was de verwachting hoog gespannen, getuige de vele toehoorders, die van Gent, Ter Neuzen en Selzaete naar hier gekomen waren, die verwachting werd verre overtroffen door hetgeen de leden van genoemde maatschappij ons te genieten gaven. Het ligt niet in onze bedoeling ieder nummer van het programma afzonderlijk te bespreken en te beoordeelen van alien, die we hoorden, ging slechts eene stem op: Jt was schoon. wachten. Het duurde nog lang voor dat de dag zou aaubreken en hij moest bekennen, dat hij gezondheid en leven op het spel zette; maar ziju moed en ziju krachten waren uitgeput en een zekere onverschilligheid jegens dat wat zou komen, een stoicijnsche gelatenheid overmeesterde hem. Daar in het oogenblik van den hoogsten nood, scheen het hem toe, alsof er in de verte een licht door de boomstammen schemerde, en opnieuw herleefde zijn moed, ontwaakte de liefde voor het leven in hem. Met bijna bovenmenscuelijke inspanning baande hij zich een weg door het kreupelhout en kwam eindelijk aan den zoom van het woud. Ten zeerste vermoeid stond hij stil, om, tegen een boom geleund, een weinig bij te komen. (Wordt vervolgd.) De geestdrift, waarmede ieder nummer toege- juicht werd, bewijst zulks genoeg. Het is ons eerie behoefte den heer C. de Clippel, directeur, en in hem het geheele gezelschap onzen lartelijken dank te betuigen voor den genotvollen avond, dien hij ons jl. Zondag geschonken heeft. Moge dit concert niet het maar het eerste eener reeks van concerten door genoemde maatschappij te Sas van Gent te geven. lien ding moet ons echter van het hart. Die zoogenaamde //kluchtige alleenspraak" wil ons maar niet bevallen. Dat Pikken donker zonder licht was maar al te helder en Hariaan Duivelschrik bevatte ook uitdrukkingen, die ons niet kunnen voldoen. De heer Yerbeeck gaf blijken van een te goed acteur te zijn, dan dat hij ons een volgende maal niet wat beters zou cunnen geven. Hoiitenisse, 11 Mei. Bij de Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. S. van Hoek, predikant te Kapelle (Zuid-Beveland). Men schrijft ons uit Hontenisse: In delaatst gehoudene vergadering van den gemeenteraad werd het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 6218,34, over 1884 bedroeg dit 7354,82^. De aanslag in de le klasse is f 0,84^ en in de 26e fboogste) f 315,99 tegen f 1,01 en f 376,65 in 1884. Voorts werd vastgesteld een herziene verordening op het brandwezeu. In het algemeen armbestuur werden benoemd tot voorzitter het lid de heer A. J. Bogaert en tot lid de heer M. Kint. Aangenomen het beroep naar Britsum, bij Leeuwarden, door den heer L. D. G. Krol, te Groede. Toezegging vau beroep te Groede aan den heer G. L. Krol, pred. te Lutkewierum bij Sneek. 's Gravenhage, 12 Mei. De Tweede Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Het nieuw benoemd lid, de heer Sluiter, heeft zitting geno- men. Ingekomen zijn ondermeer eene overeenkomst met de maatschappij Zeeland en het voorstel Reekers tot wijziging der zeevisscherijwet. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Schimmel- penninck, Rutgers, Blusse, A. van Dedein en De Geer. Yrijdag a. s. is aan de orde het voorstel van W. K. van Dedem over de Indische bijdrage. De heer Mees kondigde eene interpellatie aan over den stand van het Fransch handelstractaat. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 80 ceutimen tot fr. 1,08; stieren, koeien en runderen 62 tot 85 centimenopslag 5 centimen alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 ceutimen tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,83 tot fr. 0,93. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 4,20 tot fr. 5,20Waregem fr. 3,60 tot fr. 5; Thielt fr. 4,27; Deinze fr. 3 tot fr 3,75; St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,80. Ter gelegenheid van de den 16 Juni a. s. te Tholen te houden algemeene vergadering van de „Zeeuwsche maatschappij t. b. v. Landbouw en Veeteelt" wordt door de afdeeling Tholen eene tentoonstelling gehouden van paarden, runderen, schapen, varkens, pluimgedierte en zuivelproducten. Ook zijn aan een zestiental Zeeuwsche en Noord— Brabantsche muziekgezelschappen uitnoodigingen gericht tot het houden van een groot festival. Niettegenstaande de gedruktheid in den veehandel, verwacht men dit jaar eene veel grooter verzendirig van lammeren van Texel dan in vorige jaren. Ruim 20,000 lammeren zijn voorradig om afgeleverd te worden. Deze groote verzendingeu nemen den 18 Mei een aanvang. Rijkdom van feesten weet de Amst. Ct. in Antwerpen te voorspellen. Wij laten de lange lijst vol gen. Van Mei tot October, alle Zondagen internationaal festival van koorzang, fanfares en harmoniegezel- schappen. Gedurende de maanden, Juni, Juli, Augustus en September vier groote muziek-festivals, ingericht door de Societe de Musique, benevens verscheidene concerten te geven door de muziekschool, en la Societe de Symphouie. Van 1029 Mei, Tentoonstelling van azalea's, orchideeen en rhododendronsbij die gelegenheid bezoekt de Koning incognito weer de tentoonstelling. 17 Mei, Roei- en Zeilwedstrijd1 Juni, Inter nationale Wedrennen door de Turfclub Anversois; 7 Juni, Wedstrijd voor Velocipedes, door de Ant werpsche Bicycle Club ingericht. Van 2022 Juni, Internationaal Turnfeest, door het Belgisch Turn bond. Van 2829 Juoi, Internationale Tentoon stelling van afgesneden rozen. Van 27 Juni tot 1 JuTi, Internationale Prijskamp voor paarden, ingericht door het Verbond der Belgische Land- bouwmaatschappijen. Van 1115 Juli, Internatio nale Tentoonstelling van Vee. Den 12 Juli is een gewichtige dag voordestad; dan wijdt Antwerpen zijn nieuwe havenwerken en kaaien in, alsmede het herbouwd stadhuis. Bij die gelegenheid wordt weder de Koninklijke familie verwacht en zullen er wateroptochten en een alge meene verlichting der Schelde plaats vinden. Van 1820 Juli, Algemeene wapenoefeningen der jagers- verkenners van de Belgische burgerwacht. Van 26 Augustus, intern, congres met tentoonstelling van kruid- en tuinbouwkunde. Van 811 Aug. leeft het internationaal bouwkundig congres plaats, ingericht door den Cercle artistique. Den 8 Aug. begint ook de Antwerpsche kermis, die tot den 16 duurt, waarbij concerten, verlichtingen, volks- spelen, de //Oinmegang" en vuurwerk zullen plaats tebben. 1030 Aug. Intern. Wedrennen door de Turfclub Anversois. 16 Aug. Iutern. roeiwed- strijd door de Societe royale nautique Anversoise. 1516 Aug. Wedrennen door de Societe des Courses d'An vers ingericht. 23 Aug. wedstrijd voir velocipedes. 1020 Sept. Int. wedstrijd voor reddingstoestellen, enz.door het Roode Kruis ingericht, terwijl ook in September het onderwijzers- congres van het Belgische onderwijzersbond plaats heeft. De tentoonstelling van paarden en vee te Antwerpen zal den 278ten Juni worden geopend. Reeds ziju 730 paarden en 1200 runderen inge schreven. De secretaris der Hollandsche land— bouw-maatschappij, de heer P. P. L. Waldeck, heeft de inschrijving aangekondigd van 60 stuks vee van het schoonste Hollandsche ras. De in schrijving blijft open tot 15 Mei. Gedurende de tentoonstelling zullen, volgens de Sport Beige, wedrennen plaats hebben. Aan den Parijschen Temps wordt medegedeeld, dat, terwijl Stanley de Gouverneur van den meuwen Congo Staat zal worden, vijf Ministers (onder den titel van administrateurs en gevestigd te Brussel) het bestuur zullen voeren. De Duitsche militaire intendant Strauch zou aan't hoofd van het Bewind staan en tevens de portefeuilles van Binnenlandsc.he Zaken en van Oorlog beheeren. De Belgische consul -generaal te Bombay, de heer Van Eetvelde, zal Minister van koophandel worden en de heer Von Neuss zal de portefeuille van Financien heb ben. Een Belgisch rechterlijk ambtenaar zou Minister van Justitie worden. De Belgische stoomboot Helvetia van de White Cros-lijn is door het ijs verbrijzeld en later in de nabijheid van Kaap Breton gezonken. De bemanning is gered door het stoomschip Acadian De Helvetia had geen passagiers aan boord. De lading wordt geschat op doll. 400,000. Men zal zich waarschijnlijk nog de proef- nemingen herinneren, door kapitein Boyton ge- daan met een zwemtoestel. Hij had zijn uit- vindingen willen verkoopen aan het Engelsch gouvernement, dat weigerde. De kapitein, die zich thans in Amerika bevond, heeft zich wreedaardig over die weigering willen wreken. Uit New-York wordt geineld, dat Boyton in de haven aldaar naar het Engelsch oorlogschip Carnet gezwommen is en een torpedo aan den voorsteven heeft vastgemaakt om het schip bij den minsten stoot in de lucht te doen springen. De aanslag werd echter ontdekt, toen de torpedo door de golfslagen losgeraakt, ging drijven. Naar men verneemt, is Z. M. de Koning voor- nemens in Augustus eenigen tijd op Oranje Nassau- oord, bij Renkum, verblijf te houden. Aan Brack's Doeleu Hotel te Amsterdam zijn afgestapt de Her ton en de Hertogin van Chartres (zoon van Louis Philippe van Frunkrijk.) Naar het Vad verneemt, heeft Jeanne Lorette Vrijdag in de gevangenis te Rotterdam weder een poging tot zelfmoord gedaan Zij wist zich aan de pols een wond toe te brengen, die echter niet gevaarlijk bleek te zijn. Vol gens eene waarschuwing van Dr Bronsveld zouden de Mormonen er op uit zijn in Utrecht aanhangers te werven. Eergistermorgen werden uit het- land van den bleeker Gijsberts, aan den Vleuten schen weg bij Utrecht zes koeien gestolen. De zoon van G. kwam juist bij tijds om den dief te achterhalen en aan de politie over te leveren. Men houdt den dader voor krankzinnig. Een ervareu eizoeker onder Burgwcrd vond dit voorjaar onge- 500 stuks kievitseieren Een leerling in de kunst te Wommels, 12 jaar oud, bracht het tot 120. Vrijdag kwam langs het station te Maastricht een extratrein, bestaande uit negen wagens met Duitsche landverhuizers. Zij begeven zich alien naar Ant werpen om daar naar Amerika te worden ingescheept. In den laatsten tijd ziet men bijna dagelijks zulke treinen met landverhuizers voorbij Maastricht ko men. Volgens het wNed. Tijdschrift voor ge- neeskunde" heeft de prefectuur van Bergamo offi- cieel het voorkomen van de cholera in de nabijheid van genoemde stad bekend gemaakt. Een 84jarige ingezeten uit Amorsfoort zal binnen weinige dagen de reis ondernemeu naar West-Indie, om zich metterwoon te Paramaribo te vestigen. De Parijsche bladen wijzen er op als een vreeselijk teeken des tijds, dat er nooit zooveel lijken uit de Seine zijn opgevischt als tegenwoordig het geval is; somtijds twee per dag. Onder Haren werd Vrij lagochtend door een paar laudbouwers, op een eenzame plaats, ongeve-er 500 pas ten W. van den straatweg, in eene afwa teringssloot, het lijk gevonden van een net gekleei persoou, naar gissing omstreeks 55 jaar, met zwaTten knevel en dito bakkebaarden. Bij nader onderzoek bleek, dat er zich eene diepe snede in den lials bevond, zonder twijfel veroorzaakt door een scheermes, dat, nog geheel bebloed, op een kleinen afstand van het lijk gevonden werd, liggende op eene portefeuille. Deze portefeuille bevatte geene papieren van geldswaarde, maar wel andere papieren, waaruit men vermoeden kon, dat het een Engelsch zeekapitein was. In eene portemonnaie, die zich in een zijner zakken bevond, was ongeveer gulden. Zijn ondergoed was gemerkt met de etters E. D. Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuis, om te worden geschouwd. Zaterdagavond, kort voor het vertrek van den sneltrein van 10 u. 35, van Dordrecht naar Rotterdam, was de lampenist op een personenrijtuig eklommen om het licht te ontsteken, toen het sein tot afrijden werd gegeven, zoolat de man in doodelijken angst de reis boven op den wagen moest medemaken tot een der tusschenstations, waaraan per telegraaf kennis was gegeven den trein te doen stoppen. Onlangs werd in een deftig gezin te Rotterdam een diner gegeven. 't Was nog niet afgeloopen, toen de vrouw des huizes een zeer kostbaren juweelen sleen uit haren ring miste. Te vinden was hij niet Nu werd mevrouws hondje, dat in dezelfde zaal gedineerd had, onder scherp toezicht gesteld van den huisknecht, en deze bracht mevrouw den vol- genden morgen haren steen terug. Hij had hem in de uitwerpselen van den hond gevonden. De knecht kreeg een gouden tientje, en in haren toorn jegens den hond schreef mevrouw omniddellijk haar lidmaatschap van de vereeniging tot diereubescher- ming af. Een Rotterdammer, zegt de Maasbode, bijna 80 jaar oud, die het vroeger zeer goed heeft gehad, maar in den laatsten tijd door allerlei verliezen achteruit sukkelde, werd voor eenige dagen ziek en moest het bed houden. Vau die gelegenheid inaakte zijne vrouw, evenals hij bijna 80 jaar oud en waarmede hij ruim 40 jaar was gehuwd, gebruik om al het huisraad, den geheelen inventaris van den -winkel enz. te verkoopen en te verdwijnen, zonder een spoor achter te laten. De arme man ligt nu op een zolderkamertje, waarheen hij zich heeft moeten laten vervoeren. 't Is natuurlijk niet aan te nemen, dat de 80jarige geschaakt zou zijn. Men meldt dat nu de zuivel zoo laag in prijs staat, hier en daar veel werk gemaakt wordt van T varkensmesten met melk. Wat de krulstaarten wel zullen denken van zulk een //vetten" tijd? Evenals bij vette kalveren berichten dan ook zeker de slagers eerstdaags Geslacht een //zoetemelks- varken" enz. Een boerenarbeider uit Driel, die bij een jachtovertreding tegenwoordig was geweest, ontkende ter zitting van het kantongerecht te Zalt-Bominel, onder eede als getuige gehoord, in strijd met de waarheid, iets van die overtreding te hebben gezien. Toen zijn getuigenis vermoed werd valsch te zijn en een instructie Werd geopend, bekende hij een valsche verklaring te hebben afgelegd, op grond waarvan nu tegen hem 1| jaar celstraf werd geeischt. Een gehnwde vrouw, moeder van zes kinderen, wilde Zaterdagnacht te Amsterdam met haar kost- ganger uitgaan toen haar echtgenoot haar op de Nieuwmarkt tegen kwam. Hij maande haar aan naar huis terug te gaan, doch kreeg in plaats van antwoord, klappen. Hieruit ontstond een worsteling en, natuurlijk, een dichte kring van toeschouwers. De politie kwam zich in het geschil mengen en bemerkeude, dat de vrouw zich in verregaanden staat van dronkenschap bevond, haalde zij bij een kruier een stootkar, waarop de weerbarstige schoone geplaatst werd. Door een dichte volksmenigte om- stuwd en voorafgegaan door een jongen met een groote bel, die al luidende haar aankomst verkon- ligde, werd zij naar het politie-bureau gebracht, waar tegen haar minnaar, inmiddels te voet daar heen gevoerd, reeds proces-verbaal wegens handtastelijk- heden was opgemaakt. Men schrijft. uit Rotterdam Met het stoomschip Afrikaan is hier gearriveerd het gezelschap Afrikanen van de Congo, dat te Antwerpen, op de wijze van het Javaansche dorp tijdeus de Amsterdamsche tentoonstelling, een der- gelijke inrichting van hun land zal exposeeren. Zeer merkwaardig is het gezelschap, dat uit 11 personen bestaat, waaronder 3 vrouwen en een meisje, van de verschillende negerrassen van de Congo. Onder geleide van den Belgischen officier Fulmer hebben zij aan boord zeer ordelijk gedragen De eenige persoon, met wien een gesprek was te voeren, was de Afrikaan, die als geleider van Stanley had gediend en op Europeesche wijze was uitgedoscht. De anderen waren gekleed op de wijze van hun land. Voorts was zeer merkwaardig de collectie voorwerpen en dieren, welke zij uit hun geboorteland hadden mede- gebracht en die de bezoekers der Antwerpsche tentoonstelling ten hoogste zullen verrassen. Gisterenavond werden zij per stoomboot Telegraaf naar Antwerpen overgebracht. Naar men verneemt, zullen de najaars— manoeuvres in Juli te Tilburg een aanvang nemen. Ruim 600 man (huzaren, rijdende en veld-artil- lerie) met den staf zullen aldaar ingekwartierd worden. Op de Moergestelsche heide zullen waarschijnlijk oefeningen de reis medegemaakt en zich gehouden worden en zijn,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2