Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAPESTEMNG. No. 2086. Woensdag 13 Mei 1885. 25e Jaargang. Het verbouwen der Ge- meenteschool. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Ter Neuzen f 1,Franco per post: V Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIflN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind veruchijjnt Diiisdns- cn Vrijdngavond bij den uitsevcr P. J. V i SI ME 8 i SI D C te Ter Kcazcn. Den 15 Mei 1885, des namiddags te een ure, zal het Gerneentebestuur van G R A A U V ten Raadhuize trachten A AN TE BESTEDEN: Bestekken zijn ad /0,75 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. P. VERHAEGEN, Burgemeester. P. A. BAART, Secretaris. jPolitieli Overzicht. Het tractaat vau Hue is in de Pransche Kamer aangenomen. Mgr. Ereppel vond bet afkeurens- waardig, dat de provincie Bien-Thuan, aan de noordoostelijke grens van Cochinchina, niet bij die kolonie ingelijfd was, en dat de drie zuidelijke provincien van Tongkin aan Annam verkocbt waren. De rapporteur Tenot autwoordde, dat Annam, hetwelk als zelfstandige stnat onder Eransch pro- tectoraat gebandbaafd wordt, deze drie provincien niet missen kon. Perin wees er op, dat sedert anderhalf jaar er niets gedaau was om den rnanda- rijnen van Hue, die men als vijanden van Erankrijk kent, de handen te binden. De Minister De Freyciuet antwoordde, dat het, in afwachting van eene nieuwe regeling, het best was, voorloopig dit tractaat maar te ratificeeren. Dit geschiedde dan ook. Te Rochefort zijn uaar Cochinchina 289 man infanterie ingescheept. De onderhandelingen met China, vooral omtrent de handelskwestien, schijnen goed vooruit te gaan. De Minister De Freycinet ontving een depeche, meldend, dat Engeland de Foreign enlistment act (waarbij aan de Fransche schepen verboden werd, zich in Engelsche havens aan de Indische Zee van levensmiddelen te voorzien,) heeft opgeheven. De Engelsche bladen ontvangen omstandige be- richten uit Winipeg betrelfende de onlusten in Canada en het gevecht, door kolonel Otters bij Battleford tegen de veel sterkere legermacht der Indianen geleverd. Deze werden aangevoerd door Poundmaker, een der gevaarlijkste stamhoofden uit het Noordwesten. Hij was de aanlegger der eerste aanvallen van Indianen in de tegenwoordige on lusten en heeft de regeeriug van Canada reeds veel last bezorgd. Voor de aankoinst van kolonel Otters had Poundmaker, de huizen te Battleford geplunderd en verbrand en vele der kolonisten omgebracht. De overigen waren in de kazerne FEUILLETON, 6) Het geheim der Woudhut. „Neein dezen man in hechtenis riep de rechter tot een binnentredend gerechtsdienaar, die Marlower wegbracht. Toen juffrouw Brinkmann in haar woning kwara, vernam zij tot haar ontzetting, dat men gedurende haar afwezigheid huiszoeking bij haar had gedaan ook bij Marlower had men hetzelfde gedaan en daarmee in de kleine stad groot opzieu verwekt. Het volk is snel in zijn oordeel en niemand twijfelde meer, dat Marlower niet de moordenaar van den ouden apotheker was. VI. Den aan het frissche, vroolijke leven, van de universiteitsstad gewenden student, zou het leven in Griindal spoedig hebben verveeld, als deze plaats niet dicht bij de residentie lag. Hij ging daar dan ook dikwijls heen om den schouwburg en de concerten te bezoeken. De schoonheden van het land oefenden een machtigen ir.vloed op den jongen man uit en hij doolde dikwijls in de vrije natuur rond. Het was een warme herfstdag geweest en de zon stond reeds aan den rand van den westelijken horizon, toen de student met Hi nice schreden terugkeerde van een uitstapje, om nog voor het gevlucht en hadden er verscheiden dagen zonder voedsel of water doorgebracht, zoodat eenigen bijna van honger gestorven waren. Toen kolonel Otters met 300 man de stad bereikte, na een marsch van een week van fort Qu'Appelle, vond hij de kazerne door de Indianen belegerd en op het punt van zich over te geven. Hij kwam nog juist bijtijds en begun zijn aanval tegen de macht van Poundmaker, die 600 a 800 man telde. De troepen vuurden eerst van uit het struikgewas en achter de boomen, waardoor vele Indianen vielen. Zij hadden meer dan 50 man verloren, voordat zij een aanval op de boschjes waagden. Toen begon een gevecht van man tegen man, waarbij de troe pen der Koningin veel te lijden hadden. Kolonel Otters zelf bracht er slechts ternauwernood het leven af; zijn paard werd onder hem doodgeschoten en zijn hoed is door twee kogels doorboord. Het gevecht duurde van's morgens 5 uur tot den raiddag. Toen liet kolonel Otters zijue troepen in de rich- ting der kazerne terugtrekken, ruim 30 dooden en gewondeu op het slagveld achterlatend. De rollen zijn omgekeerd. Een telegram meldt dat Sir Peter Lumsdeu uit Afghanistan is terug geroepen. Engeland's eisch om generaal Komaroff van zijn post te lichten is door Rusland op de meest stellige wijze afgeslagen, maar Rusland's wenk, dat de dolende Engelsche regeerings com- missaris geen persona grata" is in de oogen der regeering te St. Petersburg, wordt met voor- komende gedienstigheid door den heer Gladstone en diens ambtgenooten opgevolgd. Engeland kan niet stilstaan op het hellend vlak der concession. Iemand, die nu echter meent, dat Rusland zal afzien van het verder doordringen in Azie, kijkt door een verkeerden bril; ook Gladstone is niet verzekerd van Ruslands vreedzame politiek, anders zou hij zijn crediet-aanvrage ingetrokken hebben, voor zoover zij de oorlogstoebereidselen en niet reeds in Soedan gemaakte onkosten betrof. Wijselijk antwoordde de Premier, dat men niet moest vooruitloopen op dingen, die nog niet ge- beurd waren. /Fengevolge van lietgeen gebeurd is, zijn onze inzichten en onze verwachtiugen ver- anderd, maar wij kunnen het Huis slechts ver- zoeken, om de behandeling der crediet-wet voort te zetten;" deze woorden getuigen van voorzich- tigheid, maar de voile verzekerdheid des geloofs spreekt er niet uit. Naar men uit Carlsbad bericht, wordt Z. M onze Koning den 14den dezer aldaar verwacht. In het hotel Goldschild, is reeds alles voor de ontvangst van den Koninklijken gastgereed. Zooals reeds gemeld werd, zal Dr. Loudon er Z. M. behandelen, evenals verleden jaar. aanbreken van den nacht de residentie te bereiken. Hij had de hoofdstraat verlaten en op den raad van eenige landliedeu zijwegen ingeslagen, die niet alleen sneller tot zijn doel leidden, maar ook rijker afwisseling aan de stoffige houfdst.raat aanboden. Voor hem kleedde de hemel zich in zijn purperkleurig nachtgewaad, dat daar het levendigst schitterde, waar zoo even de zon achter een rij heuvelen was verdwenen, rechts en links lagen prachtige weiden en in de verte verdween het pad in een woud. Eindelijk had de jonge man het woud bereikt, maar ook de duisternis trad hier spoedig in en begon reeds de voorwerpen met haar dichten sluier te omhullen. Nog eenmaal keek hij achterom naar den achter hem liggenden weg, die met tallooze kronkelingen door de weiden slingerde; maar hij kon hem slechts een klein eiud met de oogen volgen. Hij deed echter een onaangename waar- nemingachter hem stegen aan den hemel donkere, zwartblauwe wolkenmassa's op als voorboden van een naderend zwaar onweder. Hij mocht zich geen oogenblik bedenken, de student moest zoo snel mogelijk een schuilplaats zien te krijgen, om door bet dreigende onweder niet onder den blooten hemel verrast te wordeu. Wei is waar wist hij niet, hoe ver het op den doer hem ingeslageu weg tot aan de naaste men- schelijke woningen was, maar terug dat wist hij, had hij eenige uren noodig, om een onderkomen te vinden, en bovendien ging hij het onweer dan Onze Koningin zal zich waarschijnlijk den 2fisten Mei van Carlsbad naar Schonau, bij Toplitz be- geven, waar in de villa Landhaus vertrekken voor H. M. in gereedheid gebracht worden. Men heeft gezorgd dat de Koningin er ruim- schoots van hare lievelingsbloemen, rozen, omgeven zal zijn. Men meldt, dat de Minister van Marine eene commissie van zeeofficieren heeft benoemd, ten einde een verslag uit te brengen over de maatre- gelen, die genomen kunnen worden om, in geval van oorlog, de mobilisatie der murine in de stelling Helder te doen geschieden. Aan de commissie is geheimhouding opgelegd. Men schrijft uit Alkmaar aan de Amst. De wet van 16 April jl. (Stbl. no. 78) tot wijziging der wet van 29 J uni 1881 (Stbl no. 97) houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, op den 1 dezer in werking getreden, mag op eenige punten verbetering hebben aangebracht, zeker zal zij dit niet doen, waar het geldt de openbare dronkenschap tegen te gaan. Een slijter in wijn en gedistilleerd alhier, tevens winkelier in sigaren enz., verkoopt fleschjes van verschillende grootten gevuld met jenever en zorg- vuldig gesloten met een kurkje het etiquet draagt ten opschrift „genever" Hk. (Heemskerk) 1 Hk., 1^ Hk. enz. Wanneer nu iemand een half Heemskerkje vraagt dan betaalt hij daarvoor 4£ cent, of lie ver 6^ cent, maar ontvangt 2 cent terug indien hij het fleschje (een gewoon „apothekertje") terugbezorgtdat fleschje (zoo'n half Heemskerkje) houdt veel meer in dan een „borrel" in een kroeg voor 5 of 6 ceut. Nu ligt het voor de hand, dat jongens, zelfs beneden den leeftijd van 16 jaar, en andere, die zich geneeren voor de toonbank een borrel leeg te drinken, een Heemskerkje koopen en dat op hun wandeling in de plantsoenen of als zij elders onbespied zijn, verorberen. 't Is treurig, maar waar Gedurende het jaar 1884 zijn aan 's Rijks munt vervaardigd en afgeleverd a. voor rekening van den Staatlo. Nederland 1 millioen tiencents- stukken, 3,600,000 2£ cents-stukken, 10 millioen centen en 17,200,000 halve centen. 2o. Over- zeesche bezittingen 3,550,000 tiencentsstukken Ned. Indie b. voor rekening van particulieren, niets uitmakende een nominale waarde van f 731,000. Naar men ons mededeelt, moet de Leidsche giftmengster bij de aanteekening van cassatie tegen haar veroordeeling geenszins gedreven zijn door den wensch naar vermindering van straftijd als wij goed zijn ingelicht, heeft zij integendeel verklaard, met het levenslange der straf zeer juist te gemoet. „Dus voorwaarts" was hier het wachtwoord en met flinke schreden liep hij het duistere woud in. Uit de verte klouk reeds het doffe gebrom van den donder in het oor van den wandelaar, die zijn geheele opmerkzaamheid moest wijden aan het smalle pad. Hoe hooger de zware wolken opstegen, des te duisterder werd het in het woud, welks donkere boomkroonen zich boven tot een dicht verwulf vereenigden, dat bijna alle licht afsloot. Alleen het gele felle licht van den bliksem, dat van tijd tot tijd aan den hemel flikkerde, baande zich een weg door den duisteren nachtals dwaallichten sloop het spookachtige schijnsel tusschen de boomen door en tooverde soms onheilspellende schaduwen, die in de borst van den jongeling een gevoel van vrees verwekten. Luider en luider klonk de donder, sneller volgden de bliksemstralen op elkander. Een dof ruischen in de kronen der boomen verkondigde het naderen van het onweer, dat weldra met zulk een geweld opstak, dat de takken kraakten en de jonge Wagner meer dan eens gevaar liep, door vallende takken getroflen te worden. Heen en weer vloog met akelig geschreeuw een steenuiltje voorbij zijn hoofd, om in een hollen boom bescherming te zoeken tegen het woeden der elementen. Een eigenaardig geruisch werd nu in de toppen der boomen hoorbaarhet waren groote dikke regendroppels die eerst zwaar en langzaam, toen tevreden te zijn, omdat men dan weet, waaraan meu zich heeft te houden en niet meer over den tijd waarop men zal loskomen zich het hoofd heeft te breken. Naar men verzekert, is zij echter tot het besluit omtrent de cassatie gekomen door de over- weging, dat zij het nu hier in den Haag heel goed heeft en niet weet of zij het in den Bosch wel even aange- naam zal krijgen. D. Zooals bekend is, heeft de justitie van Roer- mond reeds meermalen een onderzoek te Venloo ingesteld naar stukken, die met gebruikte postzegels door tusschenkomst der post zijn bezorgd geworden zonder dat men daarvoor den dader kon aanwijzen. De postbode L., die reeds lang als daarvan ver- dacht geschorst was, is thans uit den dienst ont- slagen. De oude man, die hoegenaamd nergens meer toe in staat is, stond aan den vooravond om gepensioneerd te worden. Omtrent de inhechtenisneming te Aken van Perret, alias Revant, die, zoo vele misdaden op zijn geweten moet hebben, meldt men nog het volgende Een goed gekleed persoon had zich aan het postkantoor te Aken vervoegd en gevraagd of er niet een aangeteekenden brief voor hem poste restante was ontvangen. Op het ontkennend ant- woord begaf hij zich weder op straat, waar hij dadelijk door een politie—beambte in burgerkleeding werd aangehouden en naar de gevangenis over- gebracht. Men bleek den rechten persoon in handen te hebben, dien men zocht. Hij heeft in den nacht van 23 op 24 Februari op het kasteel Chateau de la Russe bij Lyon eene dame, Rigotcier genaamd en hare gezelschapjuffrouw vermoord en zich met 30,000 frcs. aan obligation ten laste der stad Lyon uit de voeten gemaakt. Zijn spoor werd door de politie door Zwitserland en Oostenrijk gevolgd. In Weenen en Munchen hield de moordenaar zich laugen tijd op. Daar men hem onophoudelijk op de^ hielen zat, begaf hij zich de vorige week naar Keulen waar hij twee dagen vertoefde en van waar hij naar Aken vertrok en in het hotel Am Rheinischen Bahnhof zijn intrek nam. Hier be- reikten hem zijn vervolgers. De moordenaar is een bankroetier, 30 jaren oud en uit L'Arbreste, departemeut Du Rhone, arron- dissement Lyon afkomstig. Een politie—beambte uit Lyon, die hem gevolgd was, leidde het eerste verhoor. De Minister van Justitie in Frankrijk is bereids per telegraaf vau de gevangeneming onderricht. )mtrent het gebeurde in den nacht van Donderdag op Vrijdag even buiten Middelburg op den weg naar Koudekerke, meldt men het volgende, dat aan het vroeger bij de plattelandsbewoners zoo geliefde bekkesnijden herinnert. Een in Koude kerke thuisbehoorend uit vijf familieleden bestaand sneller en sneller neervielen en den wandelaar, die met moeite het pad kon houden, besproeiden. Weldra ging de regen als het ware in een wolk- breuk over en de watermassa's werden door den storm in schuine richting voortgezweept. Boven aan het firmament hadden bliksem en donder de heerschappij ingenomenonafgebroken dreunde het in de lucht, nu dof en zacht, dan met vreeselijke, doordringende tonen. Plotseling scheen het Erwin toe, alsof hij bij het loopen hindernissen voor de voeten kreeg; hij voelde met de hand en bemerkte, dat hij zich in de dichtste struiken voortbewoog. Een machtige bliksemstraal verlichtte het woud in dit oogenblik een seconde; zij was echter voldoende, om den jongeling zekerheid te verschaffen, dat hij van den weg was afgeraakt en in het duistere woud verdwaald was. De toestand van den gtudent was verre van benijdenswaardig. Met inspanning trachtte hij vrij baan te krijgen, maar steeds meer raakte hij verdwaald, steeds zwaarder viel hem de beweging der vermoeide ledeinateu en steeds meer verdween de hoop, om het verloren pad terug te vinden of het einde van het woud te bereiken. Erwin voelde, dat zijn krachten hem begaven, dat hij in den strijd met zulke wederwaardigheden het onderspit moest delven, en hij begon zich vertrouwd te maken met de gedachte, dat hij wel genoodzaakt zou zijn om het aanbreken van den dag in het woud af te 101 lit VI iwimw »«<i—'niirnmwrn-mmr »t mr-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1