Buitenland. Gemengde berichten. Handelsberichten. dig landbouwer, en vandaar dat de doming zoolang hij te Roswinkel gestaan beeft 50 jaar in persoon de boerderij bestuurd heeft. Zijn vee, varkens, scbapen en paarden waren altijd de beste uit den omtrek. Thans trekt hij zich in het amb- telooze leven terug. TER NEUZEN, 8 Mei 1885. Een wagen bespannen met twee paarden van een landbouwer uit deze gemeente geraakte gisteren te water, en wel in het kanaal, vdor den tuin van den heer Mr. Dronkers. Nadat de paarden eenigen tijd rondgezwommen hadden, slaagde men er in ze weder op het droge te brengen. De voerman, die in tijds van den wagen gesprongen was, kwam met een kleine kueuziDg aan de hand vrij. Heden had aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg de aanbesteding plaats der navolgende werken 1°. Het verruimen van een gedeelte der Rijks- waterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen, beoosten de grensscheiding met de Militaire gronden aldaar. (Raming f 6400.) Hiervoor hadden ingeschreven de heeren: L. Luik, te Hausweert, voor f 6700; A. Bolier, te Ter Neuzen, voor _/"6700; J. Jansen, te Ter Neuzen, voor f 6600; A. Vermorcken, te Honte- nisse, voor f 6400; C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 6390. 2°. Het uitvoeren van werken aan drie der strandhoofden aan de Oude Hoeve, aan de noord- kust van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeelaud. (Raming f 10000). Hiervoor hadden ingeschreven de heeren: D. Bolier Czte Bruinisse, voor f 12500 S. Bezuijen, te Ouddorp, voor 10600; H. C. van den Ende, te Zierikzee, voor 9265P. Vink, te Noordgouwe, voor f 9099H. Hage, te Mid delburg, voor f 8330A. M. Langeveld, te Hardingsveld, voor f 8178. 3°. Het op diepte brengen van een gedeelte der Marinehaven te Vlissingen. (Raming f 1000.) Hiervoor hadden ingeschreven de heeren M. C. de Jong, te Sliedrecht voor f 1325; F. Yolker, te Dordrecht, voor 1100. Axel, 7 Mei. In den omtrek van deze gemeente zwerft een arend rond. Het laatst is hij gezien op de hoogte van De drie schouwen." Schoondijke. Weldra zal deze gemeente door de telephoon verbonden wezen aan het telegraaf- kantoor te Breskens. Men is druk bezig de voor- bereidende maatregelen te nemen. Ook over eene verbinding met Oostburg wordt veel gesproken. RANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 8 Mei 1885. Veroordeeld: J. S., P. G., P. Y., P. V., T. S., arbeiders, M. v. L. en M v. W., alien te Assenede, P. R., arbeider, M. M., R. Y., Y. d. M., C. V., S. V., arbeidsters en L. P., alien te Bouchaute, D. d. W., A. d. M., A. d. K., P. d. K. en A. R., arbeiders te Selzaete, S. C. te Wa- tervliet, P. d. W., arbeider te Hoek, G. J., J. H., J. V., G. M., arbeiders, J. S., M. d. K., F. D., N. D., J. D. en W. B., alien te Ter Neuzen, K. D., boerenknecht te Boschkapelle, J. B., te Axel, A. Y. en H. R. Y., arbeiders te Sas van Gent, S. d. W., S. F. en R. d. W., arbeidsters te IJzendijke, E d. M., L. Y., F. d. W., arbei ders, R. Y., A. L., arbeidsters en Th. J., alien te St. Jansteen, ter zake van het bevisschen van een Zeeuwschen stroom zonder voorzien te zijn van het daartoe benoodigde consent; ieder in eene boete van f 10, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. F. R visscher te Philippine, ter zake als voren in twee boeten, elk van f 10, subs. 1 dag ge- vang. voor iedere boete. Allen in de kosten. RANTONGERECHT TE III L S I. Zitting van 7 Mei 1885. M. v. R., huisvrouw van C. L. B., te Koewacht, ter zake van het uiten van scheldwoordenver oordeeld in eene boete van f 1subsidiair 1 dag gevangenisstraf. S. L. L., te Clinge, ter zake als vorenveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. L. E., te Stoppeldijk, ter zake van het moed- willig toebrengen van schade aan eens anders roerend goedveroord. in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. A. J. en Aug. J., beiden te Overslag, en T. K., te Zuiddorpe, ter zake van het zetten van wild- strikken in het jachtveldveroord. ieder in eene boete van f 20, subs. 7 dagen gevang. J. d. L., te Koewacht, ter zake van het in gesloten jachttijd niet beletten dat een hond, die hij bij zich had, wild opspoorde, dreef of greep; veroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. G. D-, P. Y., P. v. J., J. d. N., F d. K. en C. Malien te Graauw, ter zake van overtreding van het herbergreglement te Graauwveroord. ieder tot eene boete van f 2, subs 1 dag gevang. F. d. S., te St. Jansteen, ter zake van openbare dronkenschapveroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. F. T., te St. Jansteen, ter zake van het jagen in gesloten jachttijd; veroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. P. H., te Graauw, ter zake als vorenveroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. F. d. R., te Kieldrecht, L. B., D. S., J. J. G. en J. S., alien te Clinge, ter zake van het jagen zonder akte of vergunningveroord. ieder in twee boeten, elk van f 10, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete. J. d. K. en J. B., beiden te Clinge, ter zake van het bij hoog water jagen zonder akte; veroord. ieder in eene boete van f 20, subs. 7 dagen gevang. J. F. v. D., te Ossenisse, ter zake van het als geleider van een bespannen voertuig daarbij niet steeds blijven om het te besturen en te geleiden op den openbaren weg; veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. S. d. R., te Graauw, en A. B., te Stoppeldijk, ter zake van het gaan op en over eens anders in oogst staanden grond zonder daartoe gerechtigd te zijn veroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. F. d. R., te Kieldrecht, en J. J. d. K., te Clinge, ter zake van het jagen in gesloten jacht tijd; veroord. ieder in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. P. d. B., te St. Jansteen, ter zake van het bij zich hebben in het veld van wildstrikkenveroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. A. H., F L. en A. v. G., alien te St. Jansteen, ter zake van het maken van nachtelijk burenge- rucht; veroord ieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. Alle veroordeelden tevens in de kosten. E. d. B. en A. U., beiden te St. Jansteen, be- klaagd van het maken van nachtelijk burengerucht vrijgesproken. De feesten der Antwerpsche tentoonstelling znllen elkander snel opvolgen. Zondag aanstaande 10 Mei, zal de opening van den lenteprijskamp voor tuinbouwkunde en bloementeelt plaats hebben. Deze tentoonstelling, welke slechts een voorbereidend karakter moest hebben, heeft eene onverwachte uitbreiding verkregen. Gent en Brussel zullen op het gcbied der azalea's kampen van deze bloem denkt de commissie er 200 te ontvangen, benevens 150 rhododendrons. Deze zullen met 300 bloeiende rozenstruiken in de schaduw van overschoone sier- planten gegroepeerd, een prachtigen aanblik op- leveren. Ook de prijskamp van orchideeen zal belangrijk zijn: een enkele inzender belooft raeer dan 100 exemplaren. Buiten prijskamp staan schoone verrassingen te wachten, onder anderen eene ver- zameling azalea's mollis, van overgroote afmeting. Op de tentoonstelling te Antwerpen wordt een kanon verwacht, dat door den Franschen kolonel de Bange is uitgevonden. Het is 11,3 meter lang, weegt op zich zelf 37 ton en met toebeliooren 77 ton. Het schiet een kogel van 450 kilogram over een afstand van 20 kilometer. Op de Theems nabij Londen worden proeven genomen met door electriteit voortbewogen booten ten dienste der waterpolitie. Het vaartuig paart snelheid aan vlugheid in zijne bewegiugen. Het maakt geen gedruisch en is in het donker onzichtbaar. Het werd vervaardigd door de firma Stevenson en Smith, is 25 Eng voet lang en 5£ voet breed. De drijfkracht wordt door 50 accumulatoren geleverd en de verzamelde kracht is in staat het bootje met eene snelheid van 8 Eng. mijlen per uur gedurende 4 uren voort te sturen. Moeten genoemde accumulatoren ook de ten behoeve van het onderzoeken eener watervlakte voorop geplaatste 3000 kaarsen sterke lamp voeden, gedurende de geheele vaart, dan vermindert de drijfkrachtsduur tot 2£ uur. Deze lamp, welker stralen naar alle zijden kunnen gericht worden, verlicht volkomen een afstand van 200 tot 250 meter. De proef- neming duurt voort. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch ontving deze week uit Amsterdam, onder letter G., een gift groot f 1000, waarvan f 500 voor den bouw van het nieuwe weeshuis. Door de pachters van hoeven en landerijen onder Klundert, vroeger behoorende aan Z. K. H. Prins Frederik, thans aan den Staat, zal een verzoek worden gezonden aan den Minister van Financien, om venuindering van pacht. De firma Weissmann Co., in granen, te Rotterdam, heeft haar betalin- gen gestaakt. De passiva beloopen, naar men zegt, 4 ii 4) ton. Het wilde zwijn, dat geruimen tijd de omstreken van Apeldoorn onveilig maakte en veel schade aanrichtte, is door een jager doodgeschoten. Een arme vreemde man, scharen- slijper en mattenmaker van beroep, had bij een boer te Duizel (N.-Br.) huisvesting voor een nacht in de schuur bekomen. Op een bos stroo vond men hem den volgenden ochtend dood. Te Dokkum is de typhus epidemisch verklaard. Een zonderlinge diefstal heeft te Turijn plaats gehad. Dieven namen uit het „palais de justice" alle proces- stukken, akten enz. mede. De justitie is daardoor tijdelijk tot vacantie gedwongen. Te Marseille werd Zaterdag de menagerie Bidel opgeslagen. Bij het voederen der dieren kreeg een orang-oetang de handen van een bediende te pakken en heeft ze letterlijk fiju gekauwd. Den 3 dezer woedde in Denemarken zulk een hevige storm of orkaan, dat op verschillende plaatsen, zoowel ter zee als te land schade werd aangericht. Een blufferig reizigertje, dezer dagen na het bezoeken zijner klanten in een kleine stad, in zijn hotel terugiomende vroeg den herbergier„Wan- neer kan ik bier in den dierentuin De gevatte kastelein antwoordde: //Als ge nog een paar lesjes van een dierentemmer gehad hebt Historisch. In zijn nuttig //Maandblad tegen de ver- valsching van levensmiddelen en handelsartikelen," zegt Dr. P. F. van Hamel Roos o. a. Men brengt tegenwoordig eeti soort lucifers in den handel, welke evenals Bengaalsch vuur, ver schillende gekleurde vlammen geven. Wij onderzochten deze soorten en bevonden de groen gekleurde voornamelijk te bestaan uit baryt- verbindingen, welke zooals bekend is, uiterst ver- giftige eigenschappen vertoonen. Dieren, welke zeer geringe hoeveelheden van de asch dezer lucifers in hun voedsel gekregen hadden, stierven zeer spoedig daarna. Men zij dus op zijn hoede met dit gevaarlijk speelgoed. Het dienstmeisje, dat door den kantonrechter te Schoonhoven tot eene geldboete van f 1 of een dag gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat zij drie krijgslieden, welke haar kwetsende woorden toevoegden, met een emmer water een gedeeltelijk nat pak bezorgd had, ontving van vijf oubekende Rotterdamsche bewonderaars een postwissel van vijf gulden, ter bestrijding van de onkosten, die haar gedrag tengevolge heeft gehad. Een aller- aardigsle briefkaart strekte dezen postwissel ten geleide. Tot waarschuwing voor personen, die gewoon zijn des nachts hun valsch gebit in den mond te houdeu, deelt het Leipziger Tageblatt het vol- gende mede: Op 10 Maart kreeg de barbier Rocke, te Dresden, gedurende zijn slaap het geheele (valsche) gebit zijner bovenkaak in de keel. Daar hij het niet uit de keel kon trekken en gevaar liep te stikken, stootte hij het dieper naar beneden en slikte het in. Dr. Crede nam den patient in behandeling en voerde na veertien dagen de maagsnede uit. De operatie was zoolang uitgesteld, omdat men hoopte, dat het voorwerp langs natuurlijken weg zou worden verwijderd. Toen zich echter een begin van maagontsteking begon te opeubaren, mocht men met de kunstbewerking niet langer wachten. De buikholte werd nu geopend door eene iusnijding van 15 c.M. lengte, de hand van den operateur werd door die opening naar binnen gebracht en kon daar de aanwezigheid van het voorwerp in de maag constateeren. Daarna werd de maag geopend door eene 7 c.M lange insnijding in den voorwand, het gebit te voorscnijn gebracht en de insnijding zorgvuldig dicht genaaid, nadat men zich overtuigd had, dat niets van den maag- inhoud in de buikholte was gekomen. De patient genas voorspoedig; reeds op den tweeden dag werd hem vloeibaar voedsel toegediend en na drie weken werd hij ontslagen en kon hij zijn beroep weder uitoefenen. Het Leipziger blad verhaalt, dat dit het tweede geval is, waarin een gebit uit de maag werd ge nomen. Door andere dergelijke operation, wt rden bij verschillende patienten te voorschijn gebracht: een mes, een lepel, een vork, een afgebroken stuk van eene keelsonde, en eindelijk een groote haarbal, die onstaan was doordat de patient een jong ineisje, de gewoonte had om op de uiteinden van hare lange vlechten te bijten. Te Yillagarcia, in de Spaansche provincie Coruna, is een mantille-oorlog uitgebroken, waar- door het kleine stadje in groote onrust verkeert. Eenige jonge dames, uit aanzienlijke familien, hadden mantilles van bizonder maaksel gekocht. die zeer veel opzien verwekten en waarvan de gelukkige bezitsters vertelden, dat die in Madrid de nieuwste mode waren. Een speculatief koopman schreef dadelijk naar de hoofdstad en bestelde een groot aantal dergelijke mantilles, die hij, met ongehoord succes aan de visch— en groentenvrouwen verkocht. Natuurlijk waren de dames over eene dergelijke ontwijding van het prachtig toiletartikel ten zeerste verontwaardigd en de galante minnaars, neven en breeders der schoonen kwamen op de ongelukzalige gedachte, om de de vrouwen uit het volk in het dragen der mantilles met geweld te willen ver- hinderen. Het ligt voor de hand dat zij er slecht aan toekwamen, want de mannen der visch- en groenten vrouwen trokken partij voor de beleedigde weder- helften en er ontstond een geweldige kloppartij. De burgemeester mengde zich in de zaak, maar hij kreeg evenzeer een pak slaag en Yillagarcia was het tooneel van een burgeroorlog. De alcade maakte aan de mantille—revolte, die waarlijk stof voor een blijspel bevat, een einde door de oorspronkelijke onruststokers te doen arres- teeren; de opgewondenheid duurt nog steeds voort en ongelukkigerwijze zijn een groot aantal personen niet onbelangrijk gekwetst. Te Etterbeek (Belgie) ontstond brand in eene drogistwinkel aan den straatweg van Ter- vueren in den nacht van Zaterdag op Zondag. Het vuur werd het eerst bemerkt door eenige jonge- lieden, die juist voorbij kwamen. Met behulp eener ladder slaagden zij er in eene vrouw en haar kind van de tweede verdieping te redden. Deze vrouw, Bragnon geheeten, zeide, dat hare moeder en twee harer kinderen zich nog in het brandende huis bevondeu. Ongelukkig had de brand zulke verhoudingen aangenomen, dat aan het redden der ongelukkigen niet meer viel te denken. Weldra kwam men met verscheidene handbrand- spuiten en iets later met eene stoomspuit toe- snellen. Afdeelingen soldaten van verschillende wapens zetten het terrein af. De hulp beteekende echter niet veel, daar er in den omtrek volstrekt geen water was. Tegen zes uren in den morgen was de brand uitgewoed. Men haastte zich het vernielde huis binnen te treden, om naar de lijken der slacht- offers te zoeken. Eindelijk vond men ze, verkoold en onkenbaar. De grootmoeder was 76 jaar oud, de beide knaapjes 11 en 9 jaar. De echtgenoot der geredde vrouw werd sedert eenige maanden in een krankzinnigengesticht verpleegd. Zijne echtgenoote zette de zaak voort. Men kan zich de wanhoop der arme vrouw niet voorstellen, toen men haar den dood harer moeder en twee zoontjes berichtte. De eerste veldslag tusschen Russen en Engel- schen heeft plaats gevonden en welte Stettin. Niettegenstaande de Britten in getalssterkte de meerderheid hadden, hebben zij een klein echec geleden. De Ostsee Zeitung vertelt het volgende omtrent het gebeurde De vijaudige stemming, die op het oogenblik tusschen Rusland en Engeland heerscht, gaf aan- leidiug tot een conflict tusschen onderdanen dier beide natien, die elkander toevalligerwijze in een lokaal aan het bolwerk ontmoetten. De vechtpartij, die tusschen beide partijen ont stond, werd uit het lokaal naar de straat verplaatst en de Engelschen moesten ten slotte het onderspit delven. Het is in het belang van den vrede te hopen, zegt het blad, dat Engeland niet ook het desavoueeren van deze //Komaroff's" van Rusland verlangt. Te Nantes zag men Zondagmorgen te 2 uur op de Quai de la Bourse een Bretagner zitten, die zich, als de hertog van Clarence, in wijn scheen te willen verdrinken. Jean Quellence had met eene boor een gat ge- maakt in een reusachtig vat wijn, dat op de kade lag, en had er, ofschoon het geen malvezij was, zoolang uit gedronken tot hij niet meer kon. Toen had hij vergeefs getracht het vat te stoppen, maar was intnsschen in slaap gevallen, terwijl de wijn nog steeds over hem heen stroomde. De agenten vonden hem in een roodgekleurden vijver en mochten er niet spoedig in slagen, hem bij te brengen. Het speet Jean Quellence alleen, dat al de wijn die weggeloopen was, hem ontgaan was. Z E E T IJ I) I A G E X. Van 5 tot en met 7 Mei zijn in deze haven biuneugekomen bestemd voor Gent 5 Mei. Zweedsche stoomb. Mimer, kap. Lilja, van Gothenburg met hout. Russische driem. schooner Johannes, kap. Behrsing, van Riga met hout. Zweedsche schooner Torpado, kap. Soder- berg, van Falkenberg met hout. Duitsche kof Rixtine, kap. Fufs, van Bremen met rijst. Van 5 tot en met 7 Mei zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 6 Mei. Duitsche bark Anna Metta, kap. Pahl, naar Riga met chicorij. Duitsche schooner Burgemeester Oora, kap. Hetz, naar Dantzig met dakpannen. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. ling, stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap Eyre, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, naar Goole met stukg. 7 Mei. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 6 Mei. Eng. stoomb. Crathie, kap Stephens, van Liverpool met stukg. 7 Mei. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. Nederl. stoomb. Mars, kap. Visser, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 5 Mei. Eng. stoomb. Kirkstall, kap. Hall, naar Middlesbro ledig. 6 Mei. Noordsche bark Fauna, kap. Gabrielsen, naar Elseneur met ballast. Nederl. stoomb. Ondine, kap. De Jonge, naar Londen met stukg. Van 5 tot en met 7 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 23 binnenvaartuigen op en 17 afgeschut. Dordrecht7 Mei. Lokeren, R O E It S V A i\ Belgisch per 100 fr. Bngelsch per 6 Mei. 29 Aprli. II E T G E E I). 47,00 kf 47,55 12,05 12,074 N Voor Tarwe was hedeu bij ruimen nanvoer weinig koopluit. Puike en mindere ondergingen eene verlaging van 30 centa. Puike Zeenwache en Vlaamache Tarwe f 7,30 a J 8,00 mindere 6,50 a f 7,00. Rogge Zeenwache en Vlsamache 6,00 a f 6.80. Overmaaache 5 80 a f 6.00. Gerat Zeenwache en Vlaamache winter f 5,40 a f 5,80. Over maaache f 4 70 a f 5,30. Zeenwache en Vlaamache zomer f 5,20 a f 5,40. Haver dunne 3,50 a f 4,20. Dikke 4,50 a f 6,00. Paardebooaen f 6,00 a f 6,40. Duive- boonen f 6,30 a f 6,80. Witteboonen f 10,00 a 11,00. Bruineboonen f 7,00 a f 9,00. Erwten f 6,50 a f 7,00. Voeder f 6,00 a f 6 80. Koolzaad f 8,00 a 10,00. Lijnzaad zaai 9,50 a f 10,00 Tarwe, p. 106 liter Rogge, Gerat o a it Haver, 16,50 a 17 00 17,00 a 18 25 11,50 12 50 11,75 12,60 13,75 14,00 13,25 14 25 11,50 14 00 12,00 14 00

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2