a Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANIiESTEDING. No. 2085. Zaterdag 9 Mei 1885. 25e Jaargang. Het verbouwen der Ge- meenteschool. tiinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nedcrland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit hlad verschljnt Oiintdaj. en Vrijdagiivond bij den uitgcver P. jr. VIM E 8 I N E te Ter Neuzen. Den 15 Mei 1885, des namiddags te een ure, zal het Gemeentebestuur van GE A All W ten Raadhuize tracliten AAN TE BESTEDEN: Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 9 Mei e. k., des voormiddags te elf uren. Bestekken zijn ad f 0,75 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. P. VERHAEGEN, Burgemeester. P. A. BAART, Secretaris. I'olitieli Overzicht. Geen nieuws van groot aanbelang. De krijgs- toerustingen gaan haren gang, terwijl de kans op vrede gunstiger wordt. De bangmakerij van den kant van Albion beeft te Petersburg niet den ge- wenschten invloed, waarom John Bull zicb op de nagels bijt. Het volk van den Czaar zou niets liever zien, dan dat Herat door de Russen ge- nomen werd. Het vertrouwen op eigen macbt, het bewustzijn, dat Europa wel zeer degelijk met het Noorden te rekenen heeft en in het Europeesch concert de eerste viool speelt of althans kan spelen, is na de dagen van Keizer Nicolai nooit zoo krachtig geweest als thans. Toen na den vrede van Stefano, vooral door Engelands invloed, Rusland werd verhinderd de vruchten te pluk- ken van den krijg, welke aan het land zoo groote offers had gekost, toen de Anglo-mannen op huune eigenaardige beschaafde en bescheiden manier te kennen gaven, dat hoe hevig de storm ook woedde, alles tot bedaren kwam, wanneer John Bull zijn hand ophief, toen mokte en wrokte men in de Czaarenstad en verweet der regeering, dat zij niet krachtig genoeg was opgetreden. Hoe is dat alles veranderd. De Engelsche dog is begonnen ouder gewoonte te brommen en te blaffen. Zonder zicb daaraan te storen heeft Rusland zijne eischen gesteld, en niemand, die de kaart van het Turkomeensche land kent, twijfelt aan de recht- vaardigheid en rechtmatigheid van die eischen. De houding der Russische regeering is gereser- veerd en waardig. Vandaar het gedrag van John Bull. Eerst is men aan de overzijde van het kanaal nog harder begonnen te blaffen en daarna is men bang geworden, dat men den Beer niet bang kan m a k e n. Als men heden, gelijk de Standard, de tabaksdoos neemt om de vredespijp te stoppen en morgen de krijgstrompet blaast; als men zijn gezant te St Petersburg „de koffers FEUILLETQN. 6) Het geheim der Woudhut. /Heeft uw vriend ook een uaam, dien men zou kunnen opschrijven //Philip Marlower, tooneelspeler," antwoordde de dame zacht en angstig. z/Nu blijft mij nog over, ambtshalve te vragen in welke betrekking gij tot genoemden Marlower staat, of hij alleen vriend, of nog iets anders van u is?" De tooneelspeelster werd op nieuw verlegen; deze drooge ambtenaar met zijn onverbiddelijke vragen was inderdaad een vreeselijk mensch. Beantwoord mij de zoo even duidelijk uitge- sproken vraag," zei de rechter, toen zij nog geen antwoord gaf. z/Dat is een vraag, mijnheer de rechter, die ik zelf niet vast kan beantwoorden," zei zij eindelijk. z/Ik heb wel is waar hoop, dat onze kennismaking tot eeu duurzame verbintenis zal leiden, maar daarover is nog niet uitvoerig gesproken." De pen van den griffier gleed snel over het papier, toen wierp hij er zand over en las het protocol met eentoonige stem voor. z/De wet eischt onderteekening, nadat men zijn goedkeuriug aan den inhoud heeft gehecht. Of wilt gij nog iets aan de zaak toevoegen?" laat pakken" omdat er elk oogeDblik een order uit Louden kan komen om den post te verlaten, dan lacht men in Petersburg, denkende, dat dit alarm niet anders ten doel heeft, dan de andere mogendheden in de overtuiging te brengen, dat het nu werkelijk ernst wordt. Uit Londen wordt bericht, dat het antwoord van Rusland is aangekomen, waaruit blijkt dat in beginsel een scheidsrechterlijke uitspraak, niet over het gevecht op 30 Maart, maar over de voorge- stelde schikking van 17 Maart, is aangenomen. De tegenstrijdige berichten van Sir Lumsden hebben het noodig gemaakt den heer Stephen uit Afghanistan te ontbieden en in Petersburg twijfelt men er niet aan, of deze zal de waarheid van KomarofFs berichten bevestigen. De Koning van Denemarken schoonvader van den Czaar en van den Prins van Wales zal als scheids- rechter optredeu. Een heele verademing voor den zieken man aan den Bosporus, figureerend komrnan- daut van de Dardanelles Zoo lijkt het, dat de onweersbuien afzakken, de hemel wordt helder, want ook het conflict tusschen China en Frankrijk nadert het einde. Tegen het laatst dezer maand wacht men het sluiten van een definitieven vrede, die door de ontruiming van Tougkin zal worden gevolgd. In Zuid-Amerika is men nog niet tot rust ge- komen. Peru moet eerst te vuur en te zwaard verwoest zijn zoo 't schijut. Nu rukt generaal Caceras weer op Lima aan. Zetelde in Rio-Janeiro het bewind dat te Philadelphia regeert, sinds lang zou er een einde gekomen zijn aan de moorddadige strooperijen van een paar generaals, die Peru, Bolivia en Chili in onrust houden. Voortdurende berichten, dat een ander generaal, n. 1. Grant, aanhoudend in beterschap toeneemt, zijn aangenamer te vernemen. Minder aangenaam voor de roovers op de kusten van Afrika is het. te vernemen, dat Koning Johannes van Abyssinie zich tegen Italie heeft verklaard, waardoor de toe- stand van het garnizoen te Massowah zeer hachelijk wordt. Johannes is geen man van zijn woord, want hij is ook nooit tegen den Mahdi opgetrokken, zooals hij beloofd heeft. //Zwart op wit" geeft nog geen zekerheid tot nakoming van overeenkomsten met Johannes en zijn kornuiten. In het belaug der openbare veiligheid, heeft de Minister van justitie de procureurs-generaal uitgenoodigd, om de ambtenaren van het O. M. aan te schrijven, vonnissen, waarbij spoorweg-be- ambten wegens openbare dronkenschap enz. veroor- deeld worden, ter kennis te brengen van de betrokken spoorwegbesturen. Op vergevorderden leeftijd is te 's Hage overleden de heer A. J. L. M. Lux, voormalig De tooneelspeelster antwoordde hierop ontkennend, nam de pen en teekende, verheugd, dat zij eindelijk van dit pijnlijke verhoor af was. Zij kon heen- gaan en Marlower werd binnengeroepen. De rechter wierp een scherpen onderzoekenden blik op hem en keek toen opmerkzaam in een voor hem liggend blad. z/Het signalement komt bijna geheel overeen," mompelde hij//middelinatige lengte, krachtig ge- bouwd, bruin, ongeveer dertig jaar alles klopt. Alleen de knevel outbreekt; nu, dat kan bij den muuthandelaar in de residentie een valsche zijn geweest of hij heeft hem afgeschoren. Omtrent den waren persoon kan bijna geen twijfel meer bestaan." Met de aan elken rechter van den ouden stempel eigen wijdloopigheid, begon hij op nieuw te onder- vragen en de kunstenaar beantwoordde alle vragen vast en zonder aarzelen. Uit het onderzoek bleek, dat hij vroeger schilder was geweest en later tot het tooneel was overgegaan. Toen ging de rech ter tot het eigenlijke onderwerp van het verhoor over. z/Deze numismatische zeldzaamheid is hier in- geleverd en uit de. verklaringen van de zoo even ontslageu getuige is geconstateerd, dat gij in het bezit daarvan zijt geweest," zei de rechter, terwijl hij den tooneelspeler de munt vertoonde. //Wat hebt gij daarop te antwoorden?" z/Het is zoo," verklaarde Marlower. referendaris bij het ministerie voor de zaken van den R. K. eeredienst en na de opheffing van dat departement referendaris bij het departement van justitie, afdeeling eerediensten. Hoogstverdienstelijk ambtenaar, was de overledene in vroeger dagen de vertrouwde raadsman van vele ministers in zaken de katholieke kerk betreffende. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het huwelijk van Prinses Hendrik met den Prins van Saksen—Altenburg is eergisteren te Ber- lijn voltrokken. De plechtigheid vond plaats in het paleis van Prins Frederik Karel, en werd door den Keizer en de andere leden van het huis Hohenzollern bijgewoond. Nadat een koraal was gezongen, nam de Hofprediker Dr. Kogel het woord om het huwelijk in te zegenen. Het vor- stelijk paar wisselde de ringen, een tweede koraal- uitvoering volgde en de eenvoudige plechtigheid was afgeloopen, nadat de gelukwenschen der vor- stelijke gasten waren ontvangen. De Prinses droeg een wit bruidskleed, de Prins was in huzaren - uniform, 's Middags volgde een diner, waar 100 gasten waren genoodigd en dat eveneens door den Keizer en de andere familieleden werd bijgewoond. De reeds zoo rijk bevolkte roofdieren-galerij in Artis te Amsterdam is weer met een kostbaar geschenk verrijkt, nl. twee volwassen koningstijgers van Sumatra. Het wijfje dankt het genootschap aan de belangstelling van den heer H. C. van den Honert, hootd-administrateur der Deli-maatschappij te Deli; het mannetje ontving het van den heer G. S. der Kinderen, onder-administrateur der ge- melde maatschappij. De krachtige dieren werden 25 Maart jl. te Penang gebracht aan boord van het Engelsch stoomschip Sarpedon, kapitein J. Ward, wiens goede zorgen voor de woudbewoners, ge- durende de reis, den dieren zijn aan te zien. Men schrijft aan het Utrechtsch dagblad Nog nooit heeft Middelburg zooveel leegloopers geteld als tegenwoordig, en daaronder zijn er zeer velen, die gaarne willen werken, maar die nergens terecht kunnen. Knappe werklui, die geregeld in het voorjaar bij vaste boeren voor het wieden werden aangenomen, worden afgezegd, wantde boer heeft geen kapitaal geuoeg, om behoorlijk te laten werken. Er zijn in Walcheren tal van hof- steden, waar de tarwe e e n s gewied is, en die nu maar verder moet opgroeien en probeeren, baas te worden over het onkruid. Iloeveel slooten zitten niet tot den oever vol waarvan vele met vruchtbare specie, maar delven kost geld. De exposanten uit Dordrecht ter Antwerpsche tentoonstelling hebben jl. Zaterdag aan de Koningin der Belgen een monster bouquet, van een meter in omvang, doen aanbieden door de heeren Bouvy (Dordrecht) en Van Oldenborgh (Antwerpen). Deze z/Dan zult gij ook wel op kunnen geven, hoe en op welke wijze dit voorwerp in uw handen is gekomen/' //Daarover moet ik voorloopig elk antwoord weigeren," antwoordde Marlower. //Wat, weigeren vroeg de rechter, langzaam en gerekt, op elke lettergreep drukkeud. ,/Weet gij dan niet, dat dit goudstuk behoort tot een muntverzameling, die voor kort aan den vermoorden apotheker Wagner in Griindal ontvreemd is ge worden Een verachtelijke glimlach kwam op de lippen van den tooneelspeler. //Men verdenkt mij toch niet van die daad zei hij op een toon, die half spottend, half ver- wonderd klonk. In plaats van te antwoorden bladerde de rech ter in eenige akten en wees op een nieuwsblad, waarin de catalogus van de gestolen muntstukken was afgedrukt. Zoekend volgde het oog een lange rij getallen en bleef eindelijk op een cijfer rusten. z/Kijk naar nummer 382 en vergelijk de aan- gegeven kenteekenen met het gedeponeerde voor werp hoe denkt gij er over Marlower wierp een vluchtigen blik op de aan- gewezen plaats in de catalogus en antwoordde toen schouderophalend z/Of de mij voorgehouden munt en die, welke in de catologus staat overeenkomen, kan ik niet beoordeelen alleen dit staat vast, dat dit goudstuk bouquet, uit de Nederlandsche kleuren samenge- steld, was versierd met een breed zijden lint in de Dordtsche kleuren (rood, wit, rood), met het ge- borduurd opschrift: „Aan Hare Majesteit de Koningin der Belgen, de exposanten van Dordrecht, 1885." De Koningin heeft dat blijk van sjmpathie met het meeste welgevallen ontvangen en gelast, dat de bouquet naar het Koninklijk paviljoen worde overgebracht. Dinsdag 12 Mei kan men, volgens de Independance, te Rotterdam eene bezeuding mannen, vrouwen en kinderen uit het Congo—gebied ver- wachten, die met de Nederlandsche mail Madera gepasseerd zijn. Onder leiding van den Belgischen luitenant der genie Louis A alcke, komen zij naar Antwerpen, waar zij een dorp, met palmen en ba- nanen omringd zullen bouwen. Een man vertoefde Woensdag in een huis van verdachte. zeden in de Armsteeg te Amsterdam. Na eenigen tijd toevens dacht hij aan vrouw en kinderen (vier heeft hij er) en hij maakte zich op om uit het slechte huis naar eigen haard weder te keeren. Pas was hij het huis uit, of hij zocht naar zijn geld en deelde al spoedig op het naastbijgelegen politie-bureau mede, dat men hem vijf rijksdaalders en een rooden zakdoek had ontstolen. Men haalde de vrouw met wie hij alleen geweest was, ondervroeg haar en zocht in hare kleederen naar het geld. Er werd echter niets gevonden. Daarna werd de meesteres der inrichting op het bureau gehaald en eveneens onderzocht. Zij viel door de mand en erkende gestolen te hebben. Men hield haar in verzekerde bewaring. Een voorval uit de laatste dagen heeft echter de politie geleerd dat het voorzichtig is ook de nachtelijke roepers van „houd deh dief" aan een onderzoek te onderwerpen, en daarom werd ook de huisvader gefouilleerd, zooals de technische term luidt. En wat vond men Zoowel den rooden zakdoek als de vijf rijksdaalders onder zijne kleederen verborgen. De kerel werd met een standje wegge- zonden, maar het wijf bleef achter slot, tot men weten zal welken anderen diefstal hare bekentenis gold. Een eigenaardige vboeldag" had Maandag te Roswinkel plaats, eigenaardig omdat die ver- kooping een staaltje is van oud—Drentsche gebrui- ken. De predikant Ds. Strating aldaar, thans emeritus wegens hoogen ouderdom, is te Roswinkel een reeks van jaren ,/boer" geweest en verkocht nu zijn geheele boerenbeslag. Hij woonde nl. op eene boerderij, toebehoorende aan de gemeente (kerkelijk), zijnde die boerderij tevens pastorie en deze leverde hem, met de opbrengst van andere boerenplaatsen, eveneens aan de gemeente behoorende zijn traktement. Nu was deze predikant niet slechts een ijverig evangelie—dienaar, maar tevens een kun- reeds voor den moord op den apotheker Wagner in mijn handen was." z/Dus reeds voor dien tijd Zoo, zoo bromde de rechter. ,/En gij gevoelt u niet ge- drongen de voile waarheid te zeggen ,/Gegronde redenen dwingen mij, nu nog over deze zaak te zwijgen, mijnheer de rechter, hoewel het zonderling mag klinken, elke verklaring in zulk een gewichtige zaak te weigerenantwoordde Marlower. //Intusschen twijfel ik niet, dat er een tijd zal komen, waarin ik de waarheid zal mogen zeggen en dan zal het blijken, dat ik tot de mis- daad in geenerlei verband sta." z/Mooi gesprokeninderdaadzei de rech ter ironisch. #Men heeft een slot voor den mond, waar men zich met weinig woorden van een zware verdenking kan zuiveren, men tracht geloofbaar te maken, dat een soort gelofte de tong bindt, en is zoo goed te zeggen, dat het in de toekomst zal blijken, dat men onschuldig is. Intusschen zijn wij, mannen van het gerecht, eenigzins ongeloovig en ik moet u daarom in hecbtenis laten nemen." Sprakeloos trad Marlower een schrede terug en op zijn gelaat kwam een uitdrukking van stomme ontzetting. De rechter echter vatte kalm het groene schelkoord, trok er aan en de tooneelspeler hoorde de bel duidelijk klinken. Het was alsof hij zijn doodvonuis hoorde. Wordt vervolgd. CMIMNT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1