Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Ter gelegenheid van de opening der Passage te 's Gravenhage hebben wanordelijkheden van de zijde der Maandagkouders plaats gehad. Letterlijk van bet uur af, dat de doorgang voor iedereen werd opengesteld, bebben zij en der politie en den wandelenden burgers veel last bezorgd. De ber- bergen in bet de Passage doorsnijdende Acbterom waren, vooral des avonds, voortdurend het tooneel van hevige vechtpartijen en als de politie tusschen- beide kwam, werden de politiedienaren tegengewerkt door het publiek. Zoo werden een agent van politie en de hoofdagent Van der Rhee, gisteren in burgerkleeding, bij de arrestatie van een beschonken man zoo geslagen en zelfs geschopt, dat de sporen van de mishandeling duidelijk zichtbaar waren. In eene der herbergen werd bij eene verwoede vecbtpartij een der betrokkenen met een mes of ander scberp voorwerp in den bals getroffen. Dan gaven de Belgische werklieden, die hun product door zoovelen konden booren bewonderen, een beter voorbeeld. In optocht trokken zij ge- zamenlijk, onder het zingen van Belgische liederen, de Passage door, begrijpelijkerwijze ook opgewonden, maar zonder de orde te verstoren of botsingen met de politie uit te lokken. Weinigen zal het wellicht bekend zijn, zegt de Prov. Nb. ct., dat de nieuwe Minister van Financien, de heer J. C Bloem, een Bosschenaar is. Zijn vader was te's Bosch brigadier bij de konink- lijke marechaussee. De zoon brandde van verlangen om in de wereld vooruit te komen. Hij ging, op aanraden van den toenmaligen direc- teur van politie Van Lee, bij de infanterie in dienst en werd als sergeant overgeplaatst naar 's Gravenhage bij de grenadiers en jagers. Hier trok bij de aandaoht van iemand uit 's Konings omgeving, en dit had ten gevolge, dat bij, door Koning Willem II geholpen, geplaatst werd aan de polytechnische school te Delft. Vervoigens werd bij door Z. M. benoemd eerst tot ijker van 't vaatwerk en later tot ontvanger der belastingen in eene kleine gemeente in de provincie Utrecht, waar de heer Bloem huwde met de dochter van een directeur der belastingen, Achtereenvolgens klom hij bij dien tak van dienst al hooger en hooger en thans ziet deze eenvoudige Bossche jongen, die een self-made man heeten mag, zich geplaatst aan het hoofd van het departement van financien. Te Tilburg is een met een paard bespannen kar, waarmede men bezig was te lossen in aanraking gekomen met den wagen van een rangeerenden trein. De beide achterpooten van het paard werden ver- brijzeld en ook een hond, die zich op de kar bevond, werd ernstig gewond. De inspecteurs van politie te Haarlem ont- vingen eene eigenhandig geschreven dankbetuiging (en facsimile) van Vorst Von Bismarck voor de aan dezen toegezondeu gelukwenschen bij gelegen- heid van zijn 70aten verjaardag op 1 April jl. Het schijnt dat deze inspecteurs weinig te doen hebben, nu zij zich ongeroepen met dergelijke demonstraties ophouden. Misschien konden ze in hun vrijen tijd aan de agenten les geven in het zoeken van bankbiljetten onder omnibuskussens. Naar de Arnh. Ct. uit goede bron verneemt, is de IJzendijksche ex-postdirecteur, Pieter, rent- meester bij een Griekschen grondeigenaar, ijverig bezig voor zijn patroon een hoenderpark aan t<5 leggen in Hollandschen trant. Dezer dagen kwam voorbij Vlissingen een Noordsch schip, waarvan de kapitein te Antwerpen achtergebleven was ter bewaking van een door hem op de tentoonstelling ingezonden modelschip. Dit model moet zoo nauwkeurig tot in de allerkleinste bizonderheden zijn uitgevoerd, dat de bewuste kapi tein de vrucht van zijn tienjarigen arbeid cadeau wil doen aan hem, die het geringste verschil met een werkelijk schip in het model, dat anderhalve meter lang is, weet aan te wijzen. De verschillende beambten der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen zullen zeker daardoor bemoedigd en beschermd, want in haar hoofd spookten nog de ideen van duistere, onder- aardsche kerkers, bloedige folterkamers en vlam- mende brandstapels. Mejuffrouw Brink mann werd het eerst opgeroepen en na de gebruikelijke vragen omtrent naam, beroep, ouderdom enz. ging de rechter terstond tot de kern der zaak over. Waar bevond gij u voor ongeveer vier of vijf weken vroeg de rechter, terwijl hij den tijd van den moord aangaf, zonder van dezen iets te zeggen. #Onze troep speelde toen in Grundal," ant- woordde de oude juffer. //Herinnert gij u een bizondere gebeurtenis, die in dien tijd in den omtrek voorviel?" De dame dacht na, toen verklaarde zij, dat haar van een bizondere gebeurtenis niets bekend was. z/Bedenk u," vermaande de rechter, ,/degeheele stad was toen in rep en roer." f Bedoelt gij den moord op den ouden apothe- ker?" vroeg de juffer snel. Zoo is het en het is u misschien bekend ge- worden, welke voorwerpen bij dien moord in handen van den misdadiger vielen ,/Men sprak in de stad over effecten en gereed geld tot een aanzienlijk bedrag. Maar waartoe deze vragen aan mij, mijnheer de rechter? In welk verband sta ik tot die schandelijke daad //Dat zult gij spoedig vernemen voor het oogen- blik moet gij mijne vragen nauwkeurig beantwoorden wel met een verruimd hart de aankomst van den Koninklijken extratreiu te Vlissingen vernomen hebben. Een tal van voorzorgsmaatregelen brengen het hunne bij om de op zich zelf niet geringe werkzaamheden te vermeerderen. Zoo werd, om maar iets te noemen, twee uur voor het passeeren van den extratrein, de weg over de geheele uitge- strektheid van wachthuis tot wachthuis geinspec- teerd, en was in Vlissingen een wagen, beladen met dommekrachten, en alle mogelijke werktuigen tot losse deelen van een locomotief en verbandkisten incluis, gereed, om bij mogelijk ongeval bij de hand te zijn. Terwijl 11. Woensdag—middag, tegen het vallen van den avond, schipper Jacob Plugge, varende bom SCH. no. 62, van den reeder J. Hoogenraad Dz., te Scheveningen, ter hoogte van Katwijk (ongeveer mijl in zee) visschende was, waren daar in zijn nabijheid o. m. 3 Osten- densche visschers, eveneens visschende. Door kalme zee lagen de drie Ostendenaars en schipper Plugge naast elkander. Eerstgenoemden begonnen tegen den laatsten moeite te zoeken, zoodat Plugge besloot zijn netten op te halen, ten einde buiten alle onaangenaam- heden te blijven. Dit werd hem echter door de Ostendenaars belet. Zij kwamen bij Plugge aau boord en pleegden allerlei baldadigheden, terwijl zij Plugge en zijn volk dreigden te zullen ver- moorden. Het was door de tusschenkomst van den Ostendenschen schipper en op het smeeken van Plugge, dat het bij dreigen bleef. Toen Plugge nu meende, dat hij vrij was haalde hij zijn netten in om zich te verwijderen. Het bleek echter, dat de Ostendenaars nog niet vol- daan waren. Alsnu toch kwam van een andere sloep een boot met drie man, die toen aan boord kwa men en onder een K aaskoppen wij zullen je den kop kloven," eveneens met den dood dreigden. Gelukkig bleef het bij schelden en tarten, hoewel schipper Plugge na het zeggen van een 17jarigen lummelwik zal dien schipper op- vreten" zijn kalmte verloor en die jongen te lijf wilde. Het was nu aan de tusschenkomst van zijn scheepsvolk te danken, dat Plugge niet tot feitelijkheden overging. Ten slotte zijn de Ostendenaars, onder het we^pen met steenkolen enz., afgezakt. Woensdagavond te ruim 8 uren werd een 16jarig meisje ter hoogte van het Karthuizer-kerkhof te Amsterdam aangesproken door een manspersoon, die haar van de Lindengracht gevolgd had. Het meisje wilde zich ijlings verwijderen, doch de man trok haar op het kerkhof en belette haar om hulp te roepen, door het duwen van een prop in den mond. De koralen kettiug met gouden slotje be- nevens een paar gouden oorbelletjes werden haar afgenomen, waarna de aanrander, die haar een mes had voorgehouden met de woordenyje goud of je leveuzich verwijderde, na eerst de in den mond gestopte prop te hebben weggenomen. De Leidsche giftmengster, Maria Catharina Swanenburg, huisvrouw van Johannes Van der Linden, heeft zich tegen het arrest van het gerechtshof te 's Hage, dd. 1 Mei jl., in cassatie voorzien. Donderdag a. s., 's namiddags te twee uren, zal op de vlakte van Waalsdorp weder een zoo- genaamde vossenjacht gehouden wordende Rogge- woning zal als plaats van bijeenkomst beschouwd worden. Vermoedelijk zal de muziek van het 3e reg. huzaren dit oud-Hollandsch feest opluisteren. TER NEUZEN, 5 Mei 1885. Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg werd Vrijdag jl. aanbesteedhet herstellen en vernieuwen der hoofden I en V op den oever voor Ter Neuzen, raming f 2500, Ingeschreven hadden de heeren A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 2480; H. Hage, te Middelburg, voor f 2430 A. Ver- voor zoover mogelijk is. Gij moet de hoofdzaak van den roof niet vergeten en niet te voorbarig antwoorden." De streuge toon bracht de reeds angstige dame nog meer in verwarring onwillekeurig wendde zij haar hoofd naar de deur, waarachter zich haar beschermer bevondzij kon haar gedachten niet verzamelen. ,/Zooals het schijnt moet ik het bedenkelijk zwakke geheugen der dame eenigszins ter hulp komen," zei de rechter met ijzeren kalmte, terwijl hij een lade uittrok en een voorwerp te voorschijn haalde. ,/Kent gij misschien dit corpus delicti „Deze munt is op onverklaarbare wijze uit mijn koffer verdwenenriep de dame verrast uit. //Het voorwerp wordt dus als eigen herkend Mooi Maar hoe zijt gij aan zulk een kostbaar antiek voorwerp gekomen, daar tooneelspelers in den regel zoo iets niet bezitteu z/Ik ontving dit goudstuk van een vriend als borgstelling voor een kleine leening," antwoordde de dame verlegen. //Van een vriend dus goed. Maar waar is die vriend Bevindt hij zich hier, en hoe heet hij z/Hij bevindt zich reeds in de voorkamer, mijn heer de rechter, en het is wel toevallig, dat hij de dagvaarding te gelijk met mij kreeg." De oude juffrouw wist zelf niet, van waar zij plotseling den moed tot zulk een krachtig antwoord kreeg. (Wordt vervolgd.) morcken, te Hontenisse, voor f 2354 H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 2350 L. Koole, voor f 2289, A. Bolier, voor f 2249 en A Tholens Dz., voor f 2087. Laatstgenoemden alien uit Ter Neuzen. Axel, 3 Mei. Naar wij vernemen, zal De Schel- debode vooreerst niet in het licht gegeven worden, zulks naar aanleiding van gerezen verschillen tus- schen redactie en uitgever. Ds. J. H. Geselschap, predikaut bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Mijdrecht bedankt. Zaamslag, 5 Mei. Heden is door mejuffrouw A. P. Geelhoedt alhier een aanvang gemaakt met het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de dorpsschool in deze gemeente. Daardoor is einde- lijk in eene lang gevoelde behoefte voorzien, want ofschoon er op ous dorp zoo hier en daar nog al gelegenheid bestond, om de meisjes wat brei- en naailes te laten geven, toch werden die zoogeuaamde breischooltjes door slechts enkele leerlingen bezocht en zijn zij langzamerhand het een na het ander opgeheven. Of de oorzaak daarvan te zoeken is in de weinige vruchten, welke het onderwijs aan bedoelde inrichtingen afwierp, durven wij niet met zekerheid beweren, maar toch gelooven wij niet zonder reden, dat de klachten van vele moeders over de geringe vorderingen hunner meisjes niet ongegrond zijn. Geen wonder daarom, dat vele ouders er hoog mede ingenomen zijn, dat ook dit leervak voortaan geregeld, grondig en aan de hand eener goede methode zal onderwezen worden. Het aantal leerlingen, dat aanvankelijk aan de lessen deelneemt, bedraagt ongeveer 60, een getal, dat wel wat groot is voor de krachten van een onderwijzeres. Nluis, 4 Mei. Bij de hervormde gemeente alhier is beroepen de heer A. H. den Boer, predikant te Muiden, in Noord-Holland. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Mei de volgende vonnissen uitgesprokeu M. S., Belgisch rivierloods, wonende te Ter Neuzen, is wegens laster veroordeeld tot f 16 boete of 7 dagen gevangenisstraf. E. J. van L., molenaar te Graauw, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maal f 8 boete of 2 maal 3 dagen gevangenisstraf. A. van de V., weikman te Clinge, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 8 dagen celstraf. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 80 centimen tot fr. 1,03; stieren, koeien en runderen 60 tot 82 centimenopslag 3 centimen alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,83 tot fr. 0,93. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 4,20 tot fr. 5,20Waregem fr. 3,90 tot fr. 4,50 Thielt fr. 4,27Deinze fr. 2 tot fr. 3,75 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,80. De vertegenwoordigers der vreemde bladen, die voor de wereldtentoonstelling naar Antwerpen waren overgekomen, werden Vrijdagavond door het Bel gisch drukpers-comite, bestaande uit de heeren Snieders, Goemaere, GressinDumoulin, ontvangeu. Het getal dagbladschrijvers was groot: Franschen, Nederlanders, Duitschers, Engelschen enz., van de voornaamste dagbladen van Europa, waren daar aanwezig. De heer Aug. Snieders, voorzitter van het comite der drukpers, heette eerst in het Fransch, daarna in het Vlaamsch de aanwezigen welkom. De heer Victor Lynen stelde een toast in aan de drukpers. Een dertigtal rijtuigen bracht de dagbladschrijvers naar het stadhuis, waar zij ontvangen werden door den burgemeester De Wael: De burgemeester heette de dagbladschrijvers welkom in Antwerpen en hij deed dit in woorden, die in- derdaad uit het hart kwamen. Zaterdagmorgen was er groote bedrijvigheid in de stad. De vlaggen wapperden. De treinen brachten eene ontelbare menigte aan. Het weer was schoon. In de dokken en op de Schelde, vlagden de schepen. Men merkte de twee Neder- landsche oorlogschepen, Marnix en Castor, op. Ten half twee kondigden de kauonschoten, den Koninklijken trein aan. Onder het gejuich der menigte verschenen de Koning en de Kouingin, de Graaf en de Gravin van Vlaanderen, Prins Boudewijn met gevolg, de Ministers Beernaert, Thonissen, de Moreau en generaal Pontus. De burgemeester hield een aanspraak, die door den Koning werd beantwoord. Nadat Mej. Van der Taelen, dochter van den gewezen schepen, en Mej. Nauts, dochter van den tegenwoordigen schepen, aan de Koningin en de Gravin van Vlaanderen elk een prachtigen bloemtuil hadden aangeboden, verliet de Koniuklijke stoet het station. Aan den ingang van het tentoonstellingsgebouw werd de Koning ontvangen door het uitvoerend comite. De voorzitter, de heer Victor Lynen hield eerst eene redevoering, daarna de Minister van Binnenl. zaken. Vervoigens werd de Feestzang van Peter Benoit uitgevoerd. Daarmede was de tentoonstelling geopend. Te Gent is een ernstig conflict tusschen de hoofdofficieren der garde civique uitgebroken over een woord. Een majoor had zich verstout, bij dagorder den manschappen onder zijne bevelen de vergunning te geven, bij het appel in het Neder- landsch of Fransch //tegenwoordig" of //present" te antwoorden. De kolonel en luitenant-kolonel schijnen daarin machtsoverschrijding gezien te hebben, althans de majoor werd met 3 dagen arrest gestraft. Daarop heeft de majoor met twee zijner ranggenooteu ontslag uit den dienst genomen. Men mompelt, zegt de Flandre liberale, van duels, aanklachten bij de justitie, schending van het brievengeheim, enz. enz., en dat alles om een woordje De hoofdofficieren te Gent schijnen nog eens ten overvloede te hebben willen bewijzen, dat de instelling der garde civique en dergelijke burger- wachten haar tijd gehad heeft. Uit twee openiugen van den Vesuvius, dicht bij het hoogstgelegen station van den tandrad- spoorweg, stroomt de lava in groote hoeveelheid omlaag naar de streek tusschen Torre Del Greco en Pompeii. Een dynamiet-aanslag, niet van fenians of nihilisten, maar waarschijnlijk louter uit persoon- lijke wraakoefening, is op dit bedroevend gebied iets geheel nieuws. Belgie geniet de eer, deze categoric in te wijden. Te Paturages bij Bergen is een vleeschhouwerswinkel door dynamiet ver- nield, naar men vermoedt alleen als wraakoefening wegens eene weigering om langer krediet te verleenen De Russische oorlogsvloot bestaat uit 30 pantserschepen, 26 ongepantserde kruisers, 24 kanonneerbooten, 34 oorlogschoeners, 114torpedo- booten, 17 jachten, 15 transport- en sleepbooten, 158 kleinere schepen en 2 zeil-korvetten. Daarbij komen nog 8 stoomschepen van de zoogenaamde vrij wil lige" vloot en 3 hulpkruisers. Een Italiaansch kleermaker te Geneve vond Zaterdagavond bij zijne tehuiskomst zijne vrouw bewusteloos, drie kinderen vermoord en het vierde door eene snede in den hals doodelijk gewond. Toen de politie en een geneeskundige waren ge- haald, werd de vrouw bijgebracht. Zij verklaarde toen, in het donker met een scheermes de drie oudste kinderen en, naar zij meende, ook het jongste van kant te hebben gemaakt en daarna eene groote hoeveelheid vergifte hebben ingenomen. Zij had daarvan aan eene vriendin bericht gezonden in een brief, dien zij op het postkantoor had bezorgd alvorens het vergif in te nemen. Bij onderzoek bleek echter, dat zij een fleschje had leeggedronken, waarop wel het woord vergif stond, maar waarin slechts een eenigszins bedwelmend vocht was, terwijl hare bewusteloosheid zelfs minder daardoor was teweeg- gebracht, dan door de groote hoeveelheid sterken drank dien zij er bij had gevoegd. Zij is naar de gevangenis gebracht en was bij de afzending van dit bericht buiten gevaar. Het 12de Zuider-Zendiugsfeest zal dit jaar den 22aten Juli a. s. nabij Bergen op Zoom gehouden worden. Van 21 tot en met 30 April zijn met de stoomschepen der maatschappij ,/Zeeland" van Engeland te Vlissingen aangekomen 859 en van daar vertrokken 936 passagiers. In Gelderland, maar vooral op de Veluwe, zijn de hokken, zbo gevuld met vette kalveren, dat deze thans verkocht worden (ruw gewogen) voor den zeldzaam lagen prijs van 38 tot 42 ct. per Ned. pd. Volgens verklaring van bejaarde boeren, schrijft men aan het Dagbl., is de prijs van boter en kaas in geen 40 jaren zoo laag geweest als nu. Ter gele genheid der a. s. St. Servatiusfeesten te Maastricht zullen door de societeit//Momus" 1100 wittebrooden aan de armen dier stad uitgedeeld worden. Dezer dagen werd in de Avenue Concordia te Kralingen een sigarenkistje gevonden, waarin zich twee niet vol- dragen kindertjes van het mannelijk geslacht be- vonden.De weduweCoxte Weel (Limburg) is eer- gisteren haar lOOe jaar iugetreden; bij eene goede gezondheid en zonder gebreken, verkeert hetoudje echter in zeer behoeftige omstandigheden. - Juist toen Armand Peltzer stierf had de Belgische Minister van justitie besloten hem voorloopig op vrije voeten te stellen. En te Tilf bij Luik was reeds een huis in gereedheid gebracht, waar hij onder toezicht der politie zou hebben gewoor.dMen berekent, dat de goederen, bestemd voor de ten toonstelling te Antwerpen, 13 a 14 millioen K. G. wegen. Te middernacht heeft men op den 1 Mei in boven en beneden Oostenrijk Salzburg en Stiermarken een hevige aardbeving gehad. Te Crefeld hebben 700 timmerlieden en schrijnwerkers het werk gestaakt, daar de patroons weigerden om hun werktijd op 10 uren per dag te bepalen en hun een dagloon te geven vau 3 mark (f 1,80). Men heeft ontdekt dat de baars in een deel van Frieslands binnenwater haar jaarlijkschen door- tocht doet om kuit te schieten door den Scharsterrijn, welk kanaal nu wegens de uitdiepiug en verbreeding ervan, afgesloten is. Bij duizenden worden de baarzen tegenwoordig gevangen voor den afsluitdam, wat voor de polderwerkers een aangenaam buiten- kansje is, en waarmee zij zich vooral des Zondags bezighouden. Te Numansdorp werd bij een landbouwer de inboedel bij executie verkocht. Nadat een paard voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2