Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. flerzieninc ier telasttare oplreiESt ongebouwde eigendommen. AANBESTED1NG. No. 2084. Woensdag 6 Mei 1885. 25e Jaargang. SCHUTTERIJ. Het verbouwen der Ge- meenteschool. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. »lt blad versehijnt Dinsdac- en Vrijdagavond blj den nitgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN herinneren belanghebbenden: dat zij zich ter inschrijving voor de schutterij moeten vervoegen op de gemeente-secretarie, tusschen 14 dezer en 1 Juni a. s., en dat zij, die in gebreke blijven dit te doenambtshalve ingeschreven zonder lotiug ingelijfd en bovendien tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 4 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Polders Nieuw Othene, Margaretha, Kleine Huissens, Groote lluissens, Zaamslag Eendragt, Rreeke. De BURGEMEESTER van ZAAMSLAG, Gelet op het laatste lid van art. 33 en op de tweede zinsnede van art. 19 der wet van den 25sten April 1879, Staatsblad n°. 89, Brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van het totaal bedrag, waarmede de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in bovengemeld waterschap wegens kosten van onderhoud der waterkeerende en waterlozende wer- keu behoort te worden verminderd, op de secretarie der gemeente gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Zaamslag, den 5 Mei 1885. De Burgemeester voornoemd, L. VAN DIXHOORN. Den 15 Jlei 1885, des namiddags te een ure, zal het Gemeentebestuur van GRAAUW ten Raadhuize trachten AAN TE BESTEDEN: Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 9 Mei e. k., des voormiddags te elf uren. FEUILLETON. 5) Het geheim der Woudhut. ,/Mejufi'rouw Brinkmann heeft geen slecht aas aan haar haak," zei de kleine souffleur. Het is wel te verwonderen, dat er nog geen visch aan heeft gebeten." #Wie niet om de jeugd en schoonheid geeft, voor dien kan mejuffrouw Brinkmann een benijdens- waardige partij zijn," zei de komiek droog. „Als ik haar gelaat aanzie, moet ik onwillekeurig aan koude kalfskarbonade denken vGeen overtollige aanmerkingen, mijnheer Miil- ler," waarschuwde Marlower. „Op de dame rust geen andere smet, dan dat zij een klein vermogen bezit, dat haar reeds dikwijls den nijd van alle collega's op den hals heeft gehaald." ,/Mensch, betaal uw schuldeureciteerde Leo uit het blijspel „de dochter van Belial." #De zalrn op den kiezelweg hij kan niet meer terug!" mompelde de komiek. ,/Wie een weinig geluk had, zou op een gemak- kelijke wijze aan een mooie som komen, zonder een lastig aanhangsel op den koop te moeten toe- kennen," verklaarde de souffleur ironisch. De anderen keken hem vragend aan. „De heeren herinneren zich nog wel den moord, dien de laatste dagen van ons verblijf te Griindal Bestekken zijn ad f 0,75 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. P. VERHAEGEN, Burgemeester. P. A. BAART, Secretaris. JPolitieli Overzicht. De Daily News verneemt uit een bron, welke zij als volkomen vertrouwbaar voorstelt, dat de Czaar, bezield door den wensch om een oorlog met Engeland zooveel mogelijk te vermijden, gunstig gestemd is voor het voorstel van Engeland, om het incident van Pendjeh aan eene seheidsrechter- lijke uitspraak te onderwerpen. De Britsche regeering ontving langs niet offici- eelen weg de mededeeling van den Czaar; het officieel antwoord zou in Engeland eerst in de volgende week kunnen aankomen en naar men ver- moedt, eene formeele aanneming van het Engelsche voorstel bevatten. De vorm, welke aan deze schikking behoort te worden gegeven, ten einde haar niet in botsing te brengen met dc sterk geprikkelde stemming aan beide zijden, wordt door het Engelsche Kabinet overwogen, terwijl ook het Russische Kabinet zich hiermede bezig houdt. De houding van generaal Komaroif zal, evenmin als die van Sir Peter Lumsden, aan de beslissing van den scheidsrechter worden onderworpen, doch uitsluitend de vraag, of de instruction, die tenge- volge van de overeenkomst van 17 Maart zijn afgezonden, door eene der beide partijen verkeerd zijn op°;evat. De Duitsche Petersburger Zeitung verneemt van goed ingelichte zijde, dat de vrede als verzekerd te beschouwen is. De geheele diplomatische be- handeling, die thans nog van Engelsche zijde wordt voltooid, is niet anders dan een terugtrekkende beweging, aan welke men een zoo schoonschijnend mogelijk karakter wil geven. Het blad geeft intusschen nog eenigen twijfel te kennen, of men den toestand reeds op deze onvoorwaardelijk gunstige wijze mag opvatten. Sir Edward Watkin, de kampioen van het tunnelplau Dover-Calais, zit nog niet stil. Dat echter zulke werkeu thans de aandacht van Glad stone ontgaan, moest de man kunnen begrijpen. Wat doet hij thans met zulke voorstellen in het Parlement te komen In Canada gaat het den Engelschen anders vooruit, maar toch kon generaal Middleton de rebellen niet vervolgen, wegens het groot getal gekwetsten en gebrek aan levensmiddelen; eerst moet er versterking komen. Riel is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en hij zal zich weer vertoonen met zijn Mestiezen al moest hij ditmaal het hazenpad kiezen. Latere berichten zeggen, dat de troepen van Battleford zijn opgerukt om het opperhoofd Poundmaker is begaan," voer de souffleur voort, „nu zijn op de ontdekking van den moordenaar zes honderd gulden tot belooning gezet, zooals ik onlangs in de krauten las." ,/Dat zou voldoende zijn om al mijn schuldeischers te betalen," zuchtte de komiek, terwijl de blik van den souffleur vorschend op Marlower rustte. „Het is toch zonderling, dat men den moordenaar van den ouden apotheker nog niet heeft kunnen vinden begon de souffleur weer. „Gij hadt een mooi stuk geld kunnen verdienen, collega Marlower, als gij voor uw venster een weinig op den loer had gelegen." Denkt gij, dat de misdadiger mij vooraf heeft uitgenoodigd om hem bij zijn moord als toeschouwer te dienen?" vroeg Marlower ruw. „Overigens zijn het loeren en spioneeren nooit mijn zwak geweest, dat mogen anderen doen, die zich beter daartoe leenen Hij dronk de rest van zijn bier uit, schoofziju stoel weg en nam zijn hoed, terwijl hij de anderen op zijn gewone barsche manier goeden nacht wenscbte. Ook de overige tooneelspelers gingen spoedig heen en weldra was de gelagkamer in diepe duisternis gehuld. Toen de souffleur in zijn woning was aangekomen, sloot hij de deur en stak het licht aan. Toen trok hij een lade open en nam daaruit een klein in papier gewikkeld voorwerp en een nieuwsblad. Nadat hij van het eerste het omhulsel had verwijderd, blonk hem een goudstuk te bezoeken, van wien men hardnekkigen tegen- stand wacht. De zieke man kan aan het Europeesche ge- harrewar geen greintje veranderen. De Europeesche mogendheden zetten het ontleedmes in de aan hem, zoo't heet, cijnsbare stukken grondgebiedde patient kreunt het uit van pijn, maar de beschaafde ont- leedkundigen opereeren ddor en kennen geen mede- lijden. Rampzalig man! aan den anderen kant knaagt de Beer hem het vleesch van 't lijf. Om het prestige van Stamboel nog wat op te houden, gaan Duitsche officieren in Turkschen dienst, de vestingwerken aan den Hellespont inspecteeren en de noodige verdedigings-maatregelen voorstellen. Twintig zware kanonnen van baas Krupp worden daarheen gezonden. Dat de Duitsche kanselier heel goed op de hoogte is met alles wat om Mohameds vertegenwoordiger te Stamboel heen gebeurt, wie zou T betwijfelen. En de oude Wil- helm laat Bismarck stil kuieren, de ijzeren man kan het werk alleen wel af, zoodat de grijze Yorst op zijn zijn gemak visites kan afleggen, gelijk dezer dagen bij den Engelschen gezant, die, dit voorjaar ook aan trouwziekte lijdende, zoo pas gehuwd is. De berichten uit het land van Cham's nakroost zijn schaarsch. De nederlaag door de Italianen bij Massowah geleden is verzonnen, maar dat de Suez-commissie haar kanaal open laat niettegen- staande een eventueel uit te breken oorlog, is zeker. Osman Digma is nog niet dood, zijne benden bestoken voortdurend nog de Engelschen bij Suakin. De rebellen ondergraven de dwars- liggers van den spoorweg en steken ze in brand. Yee rooven ze zooveel ze kuunen. Het meest besproken wordt thans het geval met de „Bosphore Egyptien," waardoor ook Engeland weder in moeielijkheden is geraakt. Bismarck krijgt hiervan weer de schuld. Hij heeft zegt de Times, den Franschen consul tot zijn krachtig optreden aan- gemoedigd en zou gaarne zien dat Frankrijk Egypte nam. Yolgens een particulier telegram uit Londen is echter eene schikking tot stand gekomen. De Egyptische regeering zal aan den Franschen vertegenwoordiger excuus vragen; de Fiansche regeering zal daarentegen afzien van het straffen der ambtenareu die in het bureau van ,/de Bosphore" zijn gedrongen. De drukkerij van het blad zal worden hervat. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den heer W. J. L. Grobee, als Minister van Financien, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen en tot Minister van Financien benoemd de beer J. C. Bloem, te 's Gravenhageeen en ander met toe. Toen volgde hij met den wijsvinger regel voor regel en bleef eindelijk op een punt stekeu, nu de oogen daarop, dan op de munt richtend. „Er bestaat geen twijfel," sprak hij hafluid tot zich zelven, //het goudstuk hoort bij de muntverzameling van den ouden scheikundige. Hier, nommer 382 van den catalogus beschrijft het stuk zoo nauwkeurig, dat er van een vergissing geen sprake kan zijn. Een twintig staterenstuk van den grieksch-baktrischen koning Eukratidis, aan den bovenrand een scheur, als door den slag van een hamer veroorzaakt, het schrift op de platte kant op eenige plaatsen onleesbaar alles komt nauwkeurig overeen!" Hij beschouwde de munt herhaalde malen aan alle kanten en sloot haar toen weer weg. Een inwendige onrust scheen zich van hem meester te hebben gemaakt; en de slaap uit zijn oogen te verdrijven; met groote schreden, de handen op den rug, ging hij in zijn kamer op en neer. ,/Zes honderd gulden zes honderd gulden, voorzeker een mooi stuk geld, dat mij in staat zou stellen, aan dit erbarmelijke vagebondenleven in eens een einde te maken, mij een kleine zaak te koopen en als vreedzaam burger van een kleine stad een aangenaam leveu te leiden, in plaats van mij door dien hoogmoedigen directeur en zijn zoogenaamde kunstenaars als een schoenpoetser te laten behandelen." Hij stampte bij deze gedachten met den voet en zijn handen balden zich onwillekeurig tot vuisten. ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. Reeds bij bulletin aan velen onzer abonne's medegedeeld. De Koning der Belgen heeft, naar men ver neemt, de kommandanten der twee te Antwerpen liggende Nederl.oorlogschepen, den kapiteiu-luitenant Le Bron de Vexela en den luitenant ter zee eerste klasse Cambiertot ridders der Leopoldsorde benoemd. Timmermans, de moordenaar der drie Yan Oppen's blijft nog steeds zijn onverschillige houding bewaren en toont niet het minste berouw. Hij is bij zijn verhooren zeer gevat in't antwoorden, soms onbeschoft, en tracht de beschuldiging van met voorbedachten rade te hebben gehandeld van zich af te werpen. Er zijn reeds onderscheiden getuigen door den rechter-commissaris gehoord en onder deze enkelen, met wie T. gesprekken heeft gehouden, die premelitatie doen vermoeden. Ook weet men thans, dat het jachtmes, waarmede de doodelijke wonden zijn toegebracht, is gekocht bij een wapen- fabrikant te Aken. Dezer dagen zijn te Nispen, op de grens tusschen ons land en Belgie, langs den Staats- spoorweg opnemingen en uitbakeningen geschied. Die werkzaamheden zijn verricht vanwege de maat- schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, in verband met eene door haar aan de regeering gerichte verklaring, dat zij zich niet langer ver- antwoordelijk stelt voor den toestand op het station Rozendaal, waar niet dan met de grootste inspan- ning in den dienst kan voorzien worden. Naar de meening der maatschappij moet onverwijld eene beslissing worden genomen omtrent het al of niet uitvoeren der uitbreidingsplannen van het station Rozendaal, of het maken van een grensstation te Nispen, waarvoor inmiddels de maatschappij alle gegevens heeft bijeengebracht. Men schrijft uit LeeuwardenYrijdag is de gelegenheid tot het zoeken van kievitseieren gesloten. Zonder overdrijving kan, volgens door ons ingewounen inlichtingen, het getal hier aan- gevoerde kievitseieren op p. m. 250,000 worden gesteld. In de laatste paar weken en ook heden nog was de prijs 12 a 13 cent per stuk, doch in de eerste dagen van het seizoen werden schier fabelachtige prijzen voor een enkel ei betaald. Hoogst aanzieniijk waren de uitvoeren, niet alleen naar alle provincien van ons land, maar ook naar Engeland, Frankrijk en Duitschland; zelfs naar Constantinopel werden er verzonden. Er waren dagen dat een hanaelaar alleen per postpakketdienst een 80tal kistjes met de geliefkoosde waar ver- zond. Zaterdag hadden de belangrijkste aanvoeren plaats, zij bedroegen 30 a 40,000 stuks, waarvan alleen naar Londen 15,000 werden verzonden. ,/En welke consideratie beb ik jegens dien ongelukkigen heer Marlower te gebruiken?" voer hij met zijn alleenspraak voort. „Is hij hetjuist niet, die mij met verregaande minachting behandelt Denkt hij zich niet oneindig ver boven mij ver- heven, als hij in ridderkleeding op het tooneel staat, met de armen als waanzinnig in de lucht schermt en met een stem naar de toeschouwers bruit, alsof hij de bazuinen van Jericho wil over- schreeuwen? Geen mensch gebruikt consideratie met mijgoed dan, ik betaal met gelijke munt ieder is zichzelf het naast Hij zocht zijn leger op, maar duizend gedachten lieten hem niet tot rust komen. Eerst toen het reeds in het oosten begon te dagen, viel hij in een onrustige sluimering, waaruit hij meer vermoeid dan verkwikt weinige uren later ontwaakte. Y. Het was omstreeks middag van den volgenden dag, toen Marlower en juffrouw Brinkmann zich begaven naar een groot gebouw in de hoofdstraat van Mittelburg en door de wijd geopende poort verdwenenin het gebouw bevonden zich de bureaux van de rechtbank, waarvan de beide tooneelspelers een uur van te voren een oproeping hadden ge- kregen, om te verschijnen. Voor de dame, die, zooals alle vrouwen, een onoverwinlijken afkeer van het gerecht had, was het een groote geruststelling, dat Marlower haar vergezeldezij voelde zich TEH NEIIZENSCHE (01 rut VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1