Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. f AAMSTED1NG. No. 2082. Woensdag 29 April 1885. 25e Jaargang. Het verbouwen der Ge- meenteschool. 3) Het geheim der Woudhut. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Ult blad verschijnt Diusdng- en Vrijd.iffavond ADYEETENTlBN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. uitgcver P. J(. VAN DE A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van HOEK roepen hierbij op sollicitanten naar de met 1 Juli e. k. openvallende betrek- king van der openbare school in die gemeente. De daaraan verbonden inkomsten bestaan uit eene jaarwedde van f 900, waaronder ook de belooning voor het geven van herhalings-onder wijs is begrepen, en eene vergoeding voor liuis- liuur ten bedrage van f 100 in het jaar. Het onderwijs omvat de vakken, vermeld onder litt. ak van art. 2 der wet. Stnkkec franco in te zenden aan den Burge meester voor den 10 Mei e. k. De getuigschriften, bedoeld onder litt. 1) van art. 27 der wet, behooren aan te sluiten minstens tot 10 April jl. Hoek, den 11 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Den 15 Mei 1885, des namiddags te een ure, zal het Gemeentebestuur van G E A A U W ten Eaadhuize trachten AAN TE BESTEDEN: Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 9 Mei e. k., des voormiddags te elf uren. Bestekken zijn ad f 0,75 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. P. VEEHAEGEN, Burgemeester. P. A. BAAET, Secretaris. I'olitieli Overzieht. Hoe zal 't komen met de ruzie tusschen de twee Groote mogendheden Wij zeiden 't reeds, de zaakwaarnemer te Calcutta schijnt „plus royalist que le roiEngeland vraagt Spanje de voor zijne rekening in aanbouw zijnde torpedo-booten te mogen overnemende Afghaausche troon pretendent Ayoeb- Khan (een nieuw acteur op 't Oostersch tooneel) wordt door de Eussen gevangen gehouden om op een geschikt oogenblik te worden losgelaten en sprekend opgevoerd, ten einde standjes in Perzie te schoppen en Eusland de gelegenheid aan te bieden om de derde hond te zijn, als twee vechten om een beende Afghanen zullen bij een even- tueelen oorlog de partij van Eusland kiezen, hoe FEUILLETON. Marlower wierp den komiek een duisteren blik toe, toen knikte hij bijna onmerkbaar met het hoofd. //Wij hebben tot eergisteren in Griindal voorstel- lingen gegeven/' voer Miiller voort, ,/en zijn heden vroeg in den morgen van daar vertrokken, om nog in tijds hier te komen. De moord gebeurde eer gisteren tegen den middag en veroorzaakte zulk een ontsteltenis in de stad, dat wel alle koffiehuizen vol, maar onze afscheidsvoorstelling erbarmelijk slecht bezet was." //Een vriendelijk onderhoudend man," dacht de dikke bakker. //Die had van mij de reeds meer dan een haljaar niet verhuurde bovenkamer wel kunnen huren." z/Heeft de raisdadiger veel gevonden?" vroeg de krantlezer. ,/Hoe was het toch, Marlower? Gij weet het immers," zei de komiek tot zijn collega. Deze keek verdrietig voor zich neer en scheen de vraag niet gehoord te hebben. Eerst na een tweede vraag, gaf hij antwoord: z/Hoeveel geld de oude in huis heeft gehad, weet men niet/' zei hij eindelijk, //men vermoedt echter dat het een belangrijke som is geweest, ook ontbreekt er een muntverzameling van waarde; de Lord Dufferin, den dikken Emir ook te ltawocl- Pindi mocht vleien de Czar is, op het voorbeeld van Victoria, in 't verre Oosten aan de Chineesche kust zoo vrij geweest ook een eilaudje te nemen en wel Soetzima. De Chinees ziet dit evenmin graag als de Engelschman, maar verzet het Hemelsche rijk zich tegen deze annexatie, dan belooft Eusland den opstand in Kaschgar te zullen doen ontbranden, die sints lang wordt voorbereid, en het punt van kwestie wordt verlegd van Pendjeh naar de straat van Korea. Pendjeh maakte een einde aan den Soedan-oorlogSoetzima leidt de kwestie omtrent Pendjeh af en de Beer zet zijne schreden steeds verder in de richting van den Hymalaya en de Indische wateren. De Daily News gaat de Eussen vergelijken bij lieden, die nog beneden de Boeren en de aanhangers van den Mahdi staan, hetgeen niet zeer vleiend voor hen kan genoemd worden. De machtige Despoot aan de Newa kan binnen kort heel gemak- kelijk eenige honderdduizenden manschappen te Herat bijeen hebbenvan Odessa naar Batoem is een stoomvaartlijn over de Zwarte zee, van daar tot Bakoe een spoorweg langs de helling van den Kaukasus, van Bakoe tot Krasnawodsk een tweede stoomvaartlijn en over de Kaspische zee, (eerlang een Eussisch binnenmeer) van deze plaats naar Merw en verder tot Sarakhs is een spoorweg in aanleg, terwijl de voorposten reeds tusschen Sarakhs en Herat staan. Euslands traject loopt dus geheel over eigen grondgebied, terwijl Engeland, wiens voorposten in de nabijheid van Eawoel-Pindi staan, waar Dufferin den Emir dansen liet, zoovele weken zal noodig hebben om in Herat te komen als Eusland dagen, bovendien rekening moetende houden met de gezindheid der Afghanen, wier genegenheid omtrent John Bull niet door den Emir wordt vertegenwoordigd. Volgens latere berichten zou Von Giers zich door de machtige oorlogspartij te St. Petersburg laten meeslepen, zouden de Engelsche huizen te Odessa alle onderhandelingen over zaken afgebroken hebben, hunne rekeningen afgesloten en zich gereed maken de plaats te verlatendaarentegen zou Victoria een schrijven hebben gericht aan Wilhelm in het belang van den vrede. De heeren Sir Edward Thornton en Staal respectievelijk gezanten te St. Petersburg en te Londen, zijn nog op hun post. Het geheim der diplomaten ligt voor de leeken nog overdekt met een dichten sluier, waardoor evenwel de spanning van pers en publiek ver- meerdert. Nog eens: //Wachter, wat is er van den nacht?" z/Leve de Mahdischreeuwde men door de straten van Cork, toen de Prins en de Prinses van Wales de stad verlaten hadden en een hevig straatgevecht tegen de Engelsche soldaten volgde. Zonder invitatie kwam een dynamietbom de kamer catalogus daarvan is nog gevonden. Eveneens worden er boorden en manchetten vermist." De tooneelspeler dronk zijn bier uit en stond op, alsof hij verdere vragen wilde vermijden. ,/En hoe was het met de huishoudster vroeg Miiller verder. z/Die heeft de misdadiger in haar eigen kamer, waar zij zich juist bevond, opgesloten en den sleutel weggeuomen," antwoordde Marlower kort en ruw. ,/De slotenmaker heeft haar moeten bevrijden. Buitendien heeft de vrouw het voor een srap gehouden en niet vermoed, wat intusschen in het huis voorviel." Met een verdrietig, bijna barsch ,/goeden nacht" liep de tooneelspeler naar de deur, gevolgd door zijn collega, die de gasten beleefd groette. Alleen de soufffeur was nog achtergebleven, en door de overigen niet bemerkt, volgde hij met zichtbare belangstelling het gesprek. z/Die man bevalt mij niet," zei de smid, die tevens slotenmaker was, naar de deur wijzende; z/ik mag die duistere, knorrige gezichten niet lijden." z/Die weet meer, dan hij wil zeggen," fluisterde de bakker met een gelaat, dat duidelijk aantoonde, dat hij niet weinig trotsch was op zijn ontdekking. z/Dat stem ik toe, buurman," zei de krantlezer veelbeteekeud. „Hebt gij den grimmigen blik bemerkt, dien hij den anderen toewierp, toen deze hem verzocht te spreken?" Zeker, zeker; en waarom ging hij zoo snel van den adjunct—secretaris in het admiraliteits— gebouw binnen, spatte met donderend geraas uit elkaar en liet puin en splinters achter. De secretaris is deerlijk verwond, maar het Koninklijk echtpaar is behouden te Dublin aangekomen. 't Is waarlijk nog beter door een troep Ieren te worden uit- gefloten, dan met zoo'n ongeuoode gast in aanraking te komen. Dat in Londen weer een hevige spanning heerscht, valt te denken en voor een oogenblik is de aandacht van het publiek der wereldstad van het conflict met Eusland afgewend. Als de bom een salvo op het bezoek der hooge gasten aan het Groene eiland moet beduiden in de plaats van honderd en zooveel kruitontbrandingen uit metaal- monden, dan zou Gladstone zeker de keuze aan het laatste eerbetoon gegeven hebben, hoe spaar- zaam Albion ook met zijn kruit dient te wezen met het oog op de dingen die komen kunnen. Het reisplan van den Koning en de Koningin is nader aldus vastgesteld. De Koningin zal den 9d™ Mei van het Loo naar Scherfede reizen om van daar zich per rijtuig naar Arolsen te begeven. Na een bezoek aan Haar ouders aldaar, zal de Koningin naar To- plitz gaan. De Koning vertrekt den 13den Mei van het Loo naar Frankfort en zal aldaar overnachten om den 14den naar Carlsbad door te reizen. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor- wegen heeft voor de Koningin een geriefelijken reissalonwagen laten vervaardigen. Volgens de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. schijnt de bijeenkomst der Tweede Kamer, op 5 Mei, nog in het plan te liggen, maar het is mogelijk dat door de vacature in het kabinet een latere datum zal worden gekozen. Ten bewijze dat men in het buitenland meer en meer Nederlandsche aannemers opzoekt om waterwerken te doen uitvoeren, kan dienen dat de Spaansche regeering met de heeren Bos te Gorinchem en V olker te Sliedrecht een contract gesloten heeft, tot het doen uitvoeren van eenige waterwerken daar te lande. Men schrijft uit Harlingen De groote verzending van zaadraossels naar Zeeland heeft, naar 't schijnt, de aandacht der administratie getrokkenalthans de ontvanger van registratie publiceert dat op 6 Mei zal verpacht worden het recht om dat zeeproduct te verzamelen op den stroomleidenden dam op de Pollen. Als men nagaat, dat in de vorige week iemand uit Zeeland weer eene bestelling deed van 5000, dan kan men w~el bevroeden, dat er ook iets voor den fiscus in zit. De vraag is maar, wie bij nacht het recht heen? Vielen onze vragen hem lastig vroeg een der gasten. z/Hij woonde tegenover den vermoorde en was zeker op de hoogte van diens doen en laten. Waarom spreekt hij er zoo ongaarne over vroeg een ander. z/Het gedrag van dien man blijft zonderling dat is zeker besliste de slotenmaker, terwijl hij de asch uit zijn pijp klopte, een lederen tabakszak te voor- schijn haalde en de porceleinen kop opnieuw vulde. z/Laat ons dien man een weinig in het oog houden ik wil geen verdenking uitspreken, maar men kan toch niet te voorzichtig zijn." De aankomst van een nieuwen gast, die aan de ronde tatel plaats nam, gaf aan het gesprek een andere wending; maar den souffleur was van het onderhoud geen woord ontgaan. HI. Het Griindaler weekblad, de Bergbode, het in den geheelen omtrek gelezen blad, had waarheid gespro- keneen scliaudehjke moord was op den vroe^eren apotheker agner, een stil, goedaardig oud man, gepleegd. Buiten in de voorstad, waar tuin aan tuin grensde en de kleine vriendelijke huizen met de groene zonneblinden zoo uitnoodigend in het lool lagen, bevond zich de woning van den schei- kundige, waarin hij met de oude Sofie, die meer dan dertig jaren zijn huishouding bestuurde, geheel alleen woonde, sedert hij zijn apotheek had verkocht. Als een loopend vuur verspreidde zich het nieuws van den pachter zal beschermen, daar we er geen zeepolitie op na houden. In de jl. Yrijdag gehouden zitting van den Vlissingschen gemeenteraad nam de heer A. Smit, die met ingang van 1 Mei op zijn verzoek eervol als burgemeester dier gemeente is ontslagen, afscheid van de raadsleden en van alien, die hem in de waarneming van zijn ambt hebben ter zijde gestaan en behulpzaam waren. De heer Van Lije Pieterse antwoordde hierop met een woord van dank en hulde voor de wijze, waarop de heer Smit die betrekking gedurende omstreeks 6 jaren heeft vervuld. Nog steeds breidt zich de oesterteelt op Noord-Beveland uit. Het plan toch bestaat om aan den zuidoostkant van dat eiland, den Leendert- Abrahampolder, een oesterput te maken ter plaatse waar het vorig jaar twee dammen in de Ooster- Schelde zijn gelegd. Het kapitaal daartoe zal circa f 7000 moeten bedragen. De eigenaars van gedeelten van loten in de Staatsloterij, meestendeels behoorende tot den wer- kenden stand, die den Zaterdagavond voor de trekking hun briefjes komen verwisselen, kwamen dien avond te 's Hage aan het kantoor van den voortvluchtigen gedelegeerde Polak, voor een ge sloten deur. Vu en dan groeiden zij tot groepjes aan, die voor het huis over de teleurstelling bleven praten. De politie, die zorg had te dragen, dat circulatie op dat drukke punt niet door volks- ophoopingen werd belemmerd, beduidde den lieden met tact en bedaardheid, dat zij voor een gesloten deur kwamen en verstandig deden hun weg te gaan. Aldus geschiedde ten slotte. Dezer dagen had op het perron van een der stations onzer staatsspoorwegen eene tamelijk erger- lijke scene plaats tusschen twee wetenschappelijk gevormde mannen die zich meer speciaal aan de beoefening der sterrekunde wijden en waarvan de een de sc.hrijver is van //de wonderen des hemels." Yerschil van meening gaf aanleiding tot eene woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat men zich niet ontzag handgemeen te worden, en zich daarbij van vuist en parapluie te bedienen, tot eindelijk een der beide heeren tot besef scheen te komen van het schandaal, waartoe hij mede aanleiding gaf, en in allerijl het station verliet. Een vuurroode hemel, schrijft de Dordr. Ct., deed in den nacht van V rijdag op Zaterdag tegen 12 uur verscheidene onzer stadgenooten hunne woning uitsnellen, in den waan, dat in het oostelijk deel der stad een hevige brand woedde. Ook in de gemeente Papendrecht deelde men gelijke vrees, zoo zelfs, dat geruimen tijd de brandklok geluid werd en de brandweer reeds was uitgerukt. Spoedig kwam men echter tot de ontdekking, dat het onheil veel verder plaats had. van de misdaad door de stad, en toen een uur na de daad de rechtbank verscheen, had zij moeite door de menschenmassa's, die zich voor het huis hadden verzameld, heen te dringen. De arts, die de rechters mee hadden gebracht, vond niets meer te doenzijn kunst was hier te vergeefs en er bleef hem niets over, dan den dood van den ouden man te constateeren. Hij lag iu zijn laboratorium op den grond in een grooten bloedplas, met het gelaat naar den grond; een diepe wond aan het achterhoofd was ongetwijfeld de oorzaak van den dood. Eondom stonden en lagen flesschen met zuren, smeltkroezen, retorten en andere voor scheikundige proeven noodzakelijke voorwerpen; in de zijkamer echter had de moor- denaar allcs doorwoeld en door elkander geworpen, kisten en kasten opengerukt en den inhoud daar van op den grond verstrooid. Een strijd kon niet hebben plaats gevonden, want aan de handen van den vermoorde was niets te ontdekken, wat op weerstand kon duiden. De moordenaar moest zijn offer plotseling onverhoeds hebben overvallen en met een enkelen vreeselijken slag hebben neergeveld. De officier van justitie schudde ontevreden het hoofd, want niettegenstaande het nauwkeurig on- derzoek kon hij geen spoor van uitgerukte haren ol stukgescheurde kleeding, die immers dikwijls tot ontdekking van misdadigers hebben geleid, vinden. Dat waren slechte vooruitzichten voor het onderzoek. COURAMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1