Telegrafische berichten. Builenland. Gemen<>'de berichten. Een zeker niet alledaagsche zaak werd Zaterdag voor het kantongerecht te Schoonhoven behandeld. Twee korporaals en een soldaat van de instructie- compagnie aldaar liepen op een middag in de maand Maart langs de haven. Een der korporaals gaf daar een dienstmeisje, door haar kwetsende woorden toe te voegen, aanleiding, dat zij een emmertje water opnam en daarmede den twee korporaals een gedeeltelijk nat pak bezorgde. De koene landsverdedigers lieten proces-verbaal opmaken en vandaar, dat het bewuste dienstmeisje zich voor den kantonrechter had te verantwoorden. Wei moest volgens de wet de betaling van een boete van 1 tegen de beklaagde warden geeischt, maar toch zou menigeen liever in haar plaats ziju geweest dan in die van de drie militairen, die, zoowel door den kantonrechter als door den arnbte- naar van het O. M., terdege over hun lafhartig gedrag werden doorgehaald. De werkzaamheden tot het leggen van den inlaagdijk aan den Leendert-Abrahampolder (Noord- Beveland) hebben thans een aanvang genomen. Circa 120 man vinden er volop werk, ten einde zoo spoedig mogelijk nog dit jaar er mede gereed te komen. Door middel van een extra politieblad vraagt de officier van justitie te 's Gravenhuge, de op- sporing en aanhouding van Felix Polak, geboren te Brussel den 26 April 1830, baukier laatst wonende te 's Gravenhage, haar grijs, voile baard, korte knevel, gele kleur, tenger postuur, in den regel dragende zwarte kleeding met hoogen hoed Ter zake van frauduleus baukroet is bij bevel- schrift der arrondissements-rechtbank aldaar, tegen hem verleend rechtsingang met bevel van gevan- genneming. Men verneemt dat door bemiddeling van het Departement van Buitenlaudsche zaken aan de Fransche regeering de uitlevering is gevraagd van den voortvluchtigen F. Polak, indien hij zich op Fransch grondgebied mocht bevinden. In de Prov. N. Brab. Ct. wordt de naam klein Constantinopel gegeven aan's Hertogenbosch, wegens het groot aautal honden, dat men daar op straat ziet en die veel overlast aan de burgerij verschaffen. Ook te Amsterdam is de hondenplaag, hoewel veel verminderd, toch nog voor velen bij voortduring een bron van ergernis. In't bizonder geldt dit voor de //tramhonden", zooals de vier- voeters genoemd worden die hun meesters plegen te vergezellen, als deze van de tramwagons gebruik maken en tegen de balkons opspringen tot grooten schrik vooral van de kinderen die in of uit de wagens stappen. Aan dien last en anderen van niet minder aanstootelijken aard kan slechts een einde komen, als niet langer losloopende honden op straat worden geduld. Het Hbl. ontvangt het bericht, dat de Smeroe, de hoogste vuurspuwende berg van Java, op de grenzen der residential Pasaroean en Probolingo gelegen, tot uitbarsting is gekomen. Kali-bening (vermoedelijk de koffie-ondernemiug van dien naam, van 1100 bouws, aan de oostzijde van den berg gelegen en aau eene cultuurmaatschappij behoorende) is verwoest, maar de ondernemingen in de nabij- heid, waarmede de koloniale bank in betrekking staat en die aan de westzijde gelegen zijn, zijn behouden gebleven. De Smeroe of Semeroe heeft drie kruinen, van welke de noord—oostelijke en de zuid—westelijke (tevens de hoogste) vele jaren in rust zijn; uit de middelste zuid-oostwaarts gelegen stegen steeds zware rookwolken op, en in 1860 ontlastte zich daaruit een zware aschregen, die westwaarts in het district Gondang Legi neerviel. TER NEUZEN, 24 April 1885. Ten behoeve van het kustfront der vesting Ter Neuzen, zijn jl. Maandag uit Helder ver- ik een jaar in een wegens haar groot tuchthuis bekende stad in midden Duitschland Daar bestond toen nog het zoogenaamde „welkora," dat daarin bestond, dat elke misdadiger bij zijn komst, vijf en twintig geeselslagen kreeg. Voor dat welkom hadden degenen, die het eenmaal haddeu geproefd, een heideusch respect en zij pasten wel op, het niet voor de tweede maal tegenieten, want dan werd het rantsoen verdubbeld. ,/Dat is practisch en rechtvaardig tegelijk, want zulk een beest in menSchengedaante, die zijn offer misschien de vreeselijkste pijnen heeft doen cnder- gaan, moet met gelijke munt betaald worden," zei een krachtig man, wieus ruwe handen den smid verrieden. //Maar gij hebt de Bergbode gelezen,' voegde hij er bij, ,/Staau er bizonderheden over de misdaad in „De vermoorde was volgens de krant een be- jaard man, die st.il en ingetogen geleefd en geen mensch iets in den weg heeft gelegd," antwoordde de gevraagde, de op de tafel liggende krant weer ter hand nemende. //Hij heeft vroeger de apotheek in Griinberg bezeten, die echter verkocht en in de voorstad een stille, eenzame woning betrokken, om geheel ongestoord voor zijn wetenschappelijke liefhebberijen te kunnen leven." #Dan heeft hij vermoedelijk geld in huis gehad //Zonder twijfel, want men heeft hem algeineen voor een welgesteld man gehouden, hoewel hij dat niet liet blijken. Hij heeft zich vooral bezig ge houden met scheikundige studien en is dikwijls dagen lang in zijn klein laboratorium gebleven, zonder een mensch te zien." zonden en thans nog onder weg, 2 kanonnen, kaliber 24 c. M. Deze vuurmonden zullennadat de noodige geschuts—emplacementen zijn gemaakt, geplaatst worden in Bastion no. 9, het eerste Bastion weste- lijk den westbeer. Tot het lossen der stukken is alhier heden aan- gekomen een detachement kauonniers, onder de bevelen van een l9ten luitenant der artillerie. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot postcode, belast met den dienst van Ter Neuzen naar Zoutespui J. F. van Vooren, thans brieven- en telegrambesteller te IJzendijke. Met dien datum wordt den thans dienstdoenden postbode J. P. Visscher eervol ontslag verleend. Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Dat ondervond gisteren alhier een paartje, dat door den huwelijksband aan elkander verbonden zou worden. Het plechtig oogenblik was daar, alles was tot het feest voorhanden, de gasten waren in bruiloftskleederen ten huize der bruid maar wat niet kwam was het alh'rnoodzakelijkste tot het voltrekken van een huwelijkde bruidegom kwam niet. Men ging hem roepen, maar helaas! geen verzoeken, geen beden mochten den jongen man bewegen in het huwelijksbootje te stappen Hij deed het niet! De genooden vierden evenwel toch feest, schoon dan ook geen bruiloft, en de bruidegom, die naar men zegt, zijne weigering in benevelden toestand had uitgesproken, kreeg het des avonds zeer te kwaad met de teleurgestelden. Alles onder grooten toeloop van belangstellenden. De Noordsche brik Vestalinden, kapitein Langfeldt, vol water en drijvende op de lading hout, alhier ter reede geankerd liggende, is giste- renmorgen door de sleepboot Sultan uaar Antwerpen opgesleept, om aldaar in het droge dok gelost en nagezien te worden. Naar wij vernemen zal de vrouw van den voortvluchtigen postdirecteur Pieter te IJzendijke, die zich thans te Patras in Griekenland ophoudt, dezer dagen haren man derwaarts volgen, en schijnt het dus, dat hij daar thans in de gelegenheid is gesteld om voor vrouw en kind den kost te kunnen verdieuen. Axel. De heer J. W. Vrielink alhier heeft te Middelburg met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzer. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei benoemd tot klerk ter directie der Itijkspostspaarbank te Amsterdam den heer A. J. van Braband, thans tijdelijk beambte aldaar. 's Gravenhage, 24 April. Bij het voortgezet proces der Leidsche giftmengster vrouw Van der Linden, kreeg de beschuldigde een zenuwtoeval, zoodat de zitting moest geschorst worden. Door het Openbaar Ministerie werd levenslange tucht- huisstraf geeischt. Door Mr. C. A. Vaillant werd betoogd, dat de beschuldigde eene natuurafdwaling was, zielsziek en gedreven door vergiftigingszucht, wat bleek uit 65 der in de instructie onderzochte gevallen van vergiftiging of poging daartoe. De volgende week uitspraak. Rusland schijnt gezind de tusschenkomst van den Keizer van Duitschland aan te nemen, mits Engeland haar evenzeer onvoorwaardelijk aan- vaarde. Die eventueele bemiddeling is op de Parijsche beurs als een vredelieveud teeken opge- nomen. Gladstone beloofde de overlegging der britfwisseling van het Afgnaansche vraagstuk. Een gewichtige briefwisseling wordt nog gevoerd. In het algeineen neemt Rusland eene minder toegeeflijke houding tegenover Engeland aan. Heeft hij geen bloedverwanten vroeg de bakker. ffHij was ongehuwd en liet het huiswerk ver- richten door een oude huishoudster, die bijna even menschenschuw moet zijn geweest als hij," ver- haalde de krantlezer verder. //Zijn eenige ertgeuaam is een neef, die tegenwoordig in Leipzig studeert en bij het bericht van de misdaad terstond is- overgekomen." ,/Weet men zeker, dat het om roof te doen was u Zekerwant men vond kasten en lessenaar opengebroken, papieren in de kamer verstrooid en de laden, waarin zich volgens verklaring der huishoudster het geld bevond, geledigd." „Dan schijnt de vrouw op het oogenblik van de misdaad niet aanwezig te zijn sreweest," zei de kleermaker. „Zij had auders wel alarm gemaakt z/Daarover spre.ekt het bericht niet," antwoordde da verhalerin elk geval ziju er in het volgend nutnmer van de Bergbode verdere mededeelingen te wachten. ,/Als de heeren in het geval belangstellen, dan kan rnijn collega Marlower u zeer goed inlichten," zei de komiek Midler, die zich naar de ronde tafel had begeven en beleefd voor de oude heer boog. ,/Zoo? Was die er bij?" vroeg de man met de ruwe handen. „Dat wel niet," antwoordde Midler, maar hij woonde tegenover den vermoorde en heeft spoedig na de daad tegelijk met andere nieuwsgierigen de woning betredeu, tot die door de politie werd afgesloten. Was het niet zoo, collega?" (Wordt vervolgd.) Gisterenmorgen te elf uur had te Londen eene ontploffing plaats in eene kamer van het admirali- teitsgebouw. A1 de vensters werden verbrijzeld. Men meent, dat de ontploffing aan dynamiet toe te schrijven is. De politie heeft op de plaats een onderzoek ingesteld. Een adjunct-secretaris der admiraliteit is ernstig gekwetst. Een nader telegram meldt De ontploffing in het gebouw der admiraliteit had plaats in de kamer van den secretaris Swainson, die teugevolge zijner verwonding in een hoogst beden- kelijken toestand verkeert. Het gansche vertrek is vernield. Ongetwijfeld is de uitbarsting door dynamiet veroorzaakt. Onmiddellijk na de gebeurtenis werden alle toe- gangen gesloten en van de personendie het gebouw wenschten te verlaten, naam en woonplaats gevraagd. Eergisteren hebben de beainbten onder de per sonen, die het gebouw bezochten, twee lieden gezien, die een tiunen kruik bij zich haddendeze trok- ken echter niet de nandacht, omdat op dien tijd een groot aantal werklieden in het gebouw bezig waren. Het onderzoek wordt voortgezet. Woensdagavond liep te Londen het gerucht dat de Russische regeering te kennen heeft ge geven, dat zij het niet noodig acht een nader onderzoek in te stellen naar de omstandigheden in verband met het gevecht bij Pendjeh, en dat, nu het voor en het tegen hierover is aangevoerd, de zaak als afgedaan beschouwd moet worden. Officieel bevestigd is dit gerucht niet, en men gelooft niet dat de Russische regeering zal over- gaan tot een uitersten maatregel, welke zeker vijandelijkheden ten gevolge zou hebben. Veeleer verwacht men dat de behandehng van de Pendjeh- aangelegenheid eenigen tijd eischen zal. Daily News geeft de vrees te kennen, dat de Britsch—Russische onderhandelingen niet tot ge- wenschte oplossing zullen leiden, daar het kabinet van Petersburg niet geneigd schijnt, zijne valsehe positie op te geven, en de toegeeflijkheid van Engeland bijna uitgeput is. Genoemd blad heeft vernomen, dat met Italie onderhandeld wordt over het bezetten van een deel van Egypte door Italiaansche troepen. De Times en de Standard zeggen, dat de waar- schijnlijkheid van oorlog veel grooter wordt, sedert de verklaring bekend is, jl. Maandag in het Par- lement afgelegd. Aan de Daily News wordt uit Odessa geseind dat chefs van Engelsche kantoren hunne zaken niet voortzetten en zich gereed maken de stad te verlaten. De toestand wordt als ernstig aangemerkt. Met het kanaliseeren van de Zoom verdienen 400 man hun brood. Met de voorloopige werk zaamheden en de verbreeding is men thans tot de Belgische grens, genaderd. Te Leiden dronk Zaterdag een kind van ongeveer twee jaren zonder dat dit bemerkt werd, uit een keteltje heete koffie, en bezweek nog denzelfdeu avond aan de bekomen keelwonden. Te Blijenbeek (gem. Bergen) heeft gisteren een groote boschbrand gewoed waardoor een aanzienlijke sehade ontstaan is. Op 't land goed „Duinrel" onder Wassenaar heeft zich eene slang vertoond van vrij groote afineting. Naar men zegt, behoort de onwelkome gast tot de vergiftige soorten. Nabij den Posthoorn (Kamperveen) is in korten tijd een boerderij geheel afgebrand. Van den inboedel is zeer weinig geredde met moeite bijeen- gebrachte pachtpenningen, welke eerstdaags betaald moesten worden, zijn mede verloren gegaan. Een kind in een wieg werd nog bijtijds door de moeder gered. Een rietdekker is te Duiven van een schuur dood- gevallen. Eergisternamiddag is te Rotterdam een 4jarig meisje in een waschkuip gevallen, die op een portaal stond en gedeeltelijk gevuld was met water: voor men iets van het ongeluk be- speurd had, was het kind verdronken. Eergis- teravond is te Utrecht een 4jarig meisje, dat zonder eenig opzicht roudliep en ongemerkt aan de Helling op den overweg der spoorwegen was ge- kropen, door een trein aangereden en in bedenkelijken toestand opgenomen. Grant blijft vooruitgaan en een der bladen van New-York twijfelt er nu zelfs aan, dat hij kanker heeftZou ook hier zelfs humbug in het spel zijn geweest Fanfulla meldt dat Francesco Cirio een bestelling heeft ontvangen van 500,000 blikken groenten voor het Engelsche gouvernement. In een herberg te Winschoten vergastfe een knaapje van 8 jaren zich, of werd daar vergast, op citroenschillen op brandewijn en gebruikte daar- van zoo overvloedig, dat hij neerviel en door zijn moeder in bewusteloozen toestand naar huis ge dragen werd. Gelukkig mochten de ouders, hoewe eerst na vele vruchtelooze pogingen, er in slagen het kind aan het braken te krijgen, waarop het al spoedig tot bewustzijn terugkwam. Zondagavond keerde een landbouwer met zijne vrouw terug van een bezoek aan de ouders der vrouw te Zwsluwe. Bij hunne woning onder Zevenbergen schrikte het paard voor een hond De man stapte uit en hield het paard vast, waarna ook de vrouw volgde. Het paard bleef echter angstig en bij de pogingen om het tot bedaren te irengen geraakte de man onder het rijtuig en werd zoo ernstig gewond, dat hij is overleden. De vrouw bekwam geen letsel. De Bonner Ztg. klaagt weder over Neder- andsche wervers, die onder bedriegelijke beloften Duitsche jongelieden trachten over te halen tot dieustneming bij het Ned.-Indische leger. Zij bericht daarbij, dat er nu te Berlijn eene vereeni- ging gesticht is, welke zich ten doel stelt, door let verspreiden van plakkaten en op andere wijze te waarschuwen tegen de valsehe beloften van deze //zielverkoopers." Ook eene andere, nog ernstiger klacht over van Nederlanders uitgaanden handel in menschen wordt opnieuw in Duitsche bladen aangeheven. Het be- treft namelijk het lokken van Duitsche meisjes naar slechte huizen hier te lande, door bemidde- ing van in Duitschland gevestigde tusschenpersonen, die hun slachtoffers voordeelige betrekkingen in Nederland voorspiegelen. Zooals men weet, werd voor eenigen tijd een Nederlander te Duisburg, die zich tot dit ellendig bedrijf leende, geval en onschadelijk gemaakt. Het is niet alleen ter en Nederlanders, dat zulke beschuldigingen gericht worden. In Zwitserland klaagt men over dergelijke practijken van Oosten- rijkers, en in Engeland beschuldigt men vooral Belgen van handel in Engelsche meisjes." Dinsdagmiddag ontstond een felle brand in het dorp Dieren. Het vuur nam een begin in het huis van een suikerbakker, doch breidde zich zoodanig uit, dat weldra zes huizen en twee schuren in brand stouden. Hoewel de brandweer spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, mocht het niet gelukken genoemde perceelen voor totale ver- uieling te vrij waren. De spuit der assurantie-maatschappij te Zutfen kwam, wegens het te laat afzenden van het bericht, eerst aan toen haar hulp reeds niet rneer noodig was. Ofschoon men later den brand geheel meester was, bleven nog twee spuiten ter bewaking en af- koeling der bouwvallen achter. De vereeniging tot bevordering van de volks- gezondheid te Groningen heeft, door hare deskundige leden, het brood van 55 broodfabrikanten in die stad op de al of niet aanwezigheid vsjn aluin in het brood doen onderzoeken. In het brood van 15 bakkers werd aluin aangetroffen. De vereeniging is van oordeel, dat deze vervalsching van brood moet worden tegengegaan. Mocht nu bij een later onderzoek nogmaals aluin worden aangetroffen, dan zal de vereeniging dit bekend maken, en wel met vermelding van den naam der fabrikanten van het met aluin vervalscht brood. Zonder twijfel zullen de 15 het voorbeeld der 40 collega's volgen en der burgerij niet langer knollen voor citroenen verkoopen. Uit Zwaluwe wordt gemeld: Een eigenaardige toepassing der lynchwet greep eenige dagen geleden in het naburig dorp Wagen- berg (gemeente Terheyden) plaats. Een oude tante, die met haren gehuwden neef te samen een huisje had gebouwd en met hem onder dat beschermende dak haar eentotiige dagen sleet, scheen naijverig op het huwelijksgeluk van haren neef, kleermaker van beroep. Hoe het zij, neef, werd met vrouw en kroost op een goeden dag door tante op straat gezet. Over dit feit was het anders zoo kalme volk te Wagenberg verwoed. Het pas nieuw gebouwde huisje werd door 100 a 200 sterke armen met opgebroken straatsteenen gebombardeerd. Niet een dakpan of glasruit bleef heel; tante vluchtte achter uit en ontkwam zoo aau de woede des volks. Kozijnen en ramen werden uitgebroken, en wellicht zou het hechte gebouwtje verwoest zijn geworden, zoo niet een inmiddels ontboden sterke afdeeling marechaussee daaraan een einde had gemaakt. De sameuscholingen bleven evenwel voortduren, zoodat het gewone verbod werd uitgevaardigd. De rust is thans hersteld. Dinsdagochteud is te Brugge eene verschrikke- lijke misdaad ontdekt. Werklieden eener fabriek langs de vest gaaude, ontwaarden een welgekleed vrouwspersoon, die een pakje in het water wierp en haastig daarop verdween. Het pakje werd op- gevischt, van grauw papier en bebloeden witten doek ontdaan, en men zag het lijkje van een pasgeboren meisje, dat eerst levend verbrand schijnt te zijn geweest. Ver leden week brak in den circus Kloseberg, te Richmond, brand uit tijdens een voorstelling. Al de aanwezigen snelden naar de uitgangen, waar een verschrikkelijk gedrang ontstond. Ongeveer 100 personen werden verpletterd. De circus, dat uit hout was opgetiramerd, werd vernield; 50 paarden en veel andere dieren, waar- onder 5 leeuwen, kwarnen in den brand om. De schade wordt berekend op 600,000 dollars. Deze week is te Roubaux hetzelfde gebeurd, waarbij ook 5 leeuwen en vele andere dieren in den brand omkwamen. De dagbladen azen op het eerste bericht van den sinds langen tijd verwachten dood van generarl Grant. Een der reporters wist zich te doen opsluiten in het huis van den zieke en bracht daar den nacht door. Daarmede wilde hij voort- gaan. Zijn collega's hebben hem verraden. Een andere reporter brengt alle nachten door op de verandah van een huis, van waar hij het uitzicht heeft op dat van den zieke. Een derde heeft voor een week lang al de telefoonlijnen afgehuurd. In de telegraafbureelen liggen honderden dood- berichten gereed om dadelijk te kunnen verzonden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2