Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAMSTEDLYG. otigebouwde eigendomen. No. 2081. Zaterdag 25 April 1885. Herzienini Jar belastlare opltrengst 25e Jaargang. Het verbouwen der Ge- meenteschool. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men a.bonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIfiN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■tit bind vepNchijnf UiiiNdat- cn Vrijda;aTond bij den n«Sfi»er P. J(. V A SI E A SI D E te Ter Neazcn. Den 15 llei 1885, des namiddags te een ure, zal bet Gemeentebestuur van GRAAUW ten Baadhuize trachten A AN TE BESTEDEN: Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 9 Mei e. k., des voorroiddags te elf uren. Bestekken zijn ad f 0,75 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. P. VERHAEGEN, Burgemeester. P. A. BAABT, Secretaris. Waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse. De BUBGE M EESTEB van OSSENISSE, Gelet op het laatste lid van art. 33 en op de tweede zinsnede van art. 19 der wet van den 25 April 1879 (Staatsblad N°. 89): Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van het totaal bedrag, waarmede de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in buvengemeld waterschap wegens kosten van onderhoud der waterkeerende en waterlozende werken belioort te worden verminderd, op de secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Ossenisse, den 21 April 1885. De Burgemeester voornoemd, J. F. BOSSEEL. folitiek Overzicht. Gladstone heeft het zwaar te verantwoorden. De Ieren knorren irnmer door en grommen en iluiten, waar de vorstelijke familie zich vertoont de Indiaansche stammen in Canada zijn in vollen opstand, zoodat de gouverneur 150 duizend pond gevraagd heeft om de rebellen na te zetten en Battleford te ontzattenvice—admiraal John Hay draaide stuurloos op de Middellandsche zee rond door een gebrek aan de machinerie en is dagen te zoek geweest; de Mahdi, die de Engelschen in zee wil jagen, nadert Massowah, door de Ita- lianen bezetde Frausche regeering eischt de heropening van de drukkerij van de Bosphore FEUILLETON. 2) Het geheirn der YVoudhut. Maar de tooneelspeler voor beldenrollen scheen baar wensch te radeutamelijk knorrig en verdrietig naderde liij en vatte het eene bandvatsel van den koffer, terwijl de dame snel het andere greep. ,/Ah mijnheer Marlower, wilt gij werkelijk lispelde zij met een dankbaren glimlach. wIk hoop dat gij niet ver woont, want dat pakdragerswerk behoort werkelijk niet tot mijn hartstochten," antwnordde hij en drukte daarbij op de letter B, zoodat het klonk als het rolien van verwijderden donder. Lachend keken de collega's het paar met den gebroken koffer na. Men wist, dat Marlower moeite deed om mejuffrouw Brinkmann te krijgen en haar, al was het ook op zijn onvriendelijke, verdrietige wijze, kleine attenties bewees; er waren echter booze tongen die beweerden, dat zijn aanzoek minder de dame dan wel haar geld gold. Alleen de kleine, bedeesde souffleur, die nog gebeel verbluft scheen te zijn, daar hij zich als oorzaak van het ongeluk beschouwde, stemde niet in met de hoonende aanmerkingen der tooneelspelers in het voile besef van zijn zwakheid volgden zijn blikken de 'oeiden, tot zij om den hoek van het raadhuis verdwenen. Toen keerde hij zich weer naar den wagen, om bij het lossen de bekulpzame Egyptien" te Cairo, terwijl volgens de Novoe Vrernga, Freycinet, bij gelegenheid van een bezoek aan den Bussischen gezant, dezen zou geluk ge- wenscht hebben met de door Komaroff behaalde overwinning en beloofd zich te zullen onthouden van het aanstoken der Poolsche agitatie; en toch heeft men nog tijd en lust om in gedachten aan den bekeuden tunnel DoverCalais te werken Er zal echter wal water door de Theems afge- tapt zijn, voordat een tunnel Engeland met Frankrijk verbindt. Was men aan de practijk genaderd, men zou goed doeu, troepen muitende studenten aan dat onderaardsche werk te zetten, want boven den grond zijn ze lastig. Hier richt men een alcohol club" opin Belgie, in Spanje, in Italie, in Busland en thans in Frankrijk schoppen ze standjes, bij name te Montpellier, waar den nieuw benoemden pro fessor Dumas zijn intrede lastig werd gemaakt. De reactionnaire pers in Frankrijk is echter niet minder woelig, de vrienden van Ferry, de royalisten van allerlei kleur, voeren een hoogen toon, de Graaf van Parijs belooft in zijn bladen zelfs vrijspraak aan degenen, die de republikeinsche Ministers zullen vermoorden, terwijl Ferry wordt toegebeten, dat hem op een hoek der straat wel eens een wanhopigeu vader of moeder kon ontmoeten van een dergenen, die hij daar ginder in Tongkin heeft doen dooden en dat die hem wel eens een kogel door het hoofd konden jagen. De berichten over het uitzicht op het hehoud van den vrede tusschen Engeland en Busland zijn zeer gering. Generaal Wolseley zal Egypte verlaten, de Engelsche matrozen en mariniers worden uit Korti en Dongola terug geroepen, te Kroonstad worden monitors, gepantserde kanonneerbooten en drijvende batterijen uitgerust, de oorlogschepen uit de Middellandsche Zee opontbodeu en in Amerika een aautal snelvarende booten aangekocht, die als kruisers dienst knnnen doenziedaar de teekenen des tijds. Heel lakoniek geeft Busland tot ant- woordKomaroff's handeling behoeft geen nadere verklaring, hij heeft zijn plicht gedaan." Is het waar, dat de Bussische kanselier Von Giers is afgetreden, dan heeft de oorlogspartij te St. Pe tersburg vrijer spel en heeft men grond om te vermoeden, dat het voorspel in Pendjek een zeer bloedig naspel zal hebben. Het verschijnen van generaal Lumsden met zijn groot gevolg heeft de Afghauen zoo overmoedig gemaakt, dat zij de Bussische voorposten tergden en generaal Komaroff noodzaakten tot de tuchtiging. Waarom had Lumsden 1200 Engelsche soldaten als convooi? John Bull rnoet Lumsden terugroepen, eischt de publieke opinie in Petersburg; Komaroff dient ver- vangen te worden, roept men in Londen. Weg met Luinsdenzoo raast men in de Czarenstad weg met al die Engelsche avonturiers, die de half wilde Afghanen opstoken, om ter gelegener tijd hand te bieden. Plotseling ricktten zijne oogen zich een oogenblik op den grond, toen wierp hij een Snellen blik op zijn collega's, en daar hij zag, dat men niet op hem lette, nam hij een voorwerp van den grond en verborg dit snel in den binnenzak van zijn jas. Zoo kalm mogelijk ging hij weer naar de anderen; maar zijn vondst scheen hem te veroutrusten, want spoedig daarna had de kleine souffleur zich teruggetrokken, aan de anderen het lossen van den wagen overlatend. II. Op den avond van denzelfden dag zaten in de gelagkamer van den raadskelder, aan de groote ronde tafel, een aantal burgers van het stadje Mittelburg, de gewone gasten, bij elkander en spraken over de nieuwtjes van den dag, schimpten op de hooge belastingen, verwondereu zich over de brutaliteit van den nieuwen burgemeester en redeneerden over het aanschaffen van een derde brandspuit, dien zij voor zeer overtollig hielden, en waartoe echter het bestuur der stad toch had besloten. Zooals overal waren hier ook ontevredenen, die niets anders kunnen als morren en voor het goede en nuttige in het gemeentewezen geen woord van goedkeuring over hebben. Het gewichtigste onderwerp van het gesprek echter vormde de groote gebeurtenis van den dag, de aankomst van de tooneelspelers, wier oppervlakkige verschijning aan een strenge kritiek werd onderworpen, die niet ten te kunnen beweren, dat Busland den eersten slag gegeven heeft. De slag bij Pendjeh heeft ons geleerd hoe sterk wij zijn. Vrees voor Engeland's macht bestaat bij ons niet. De Duitsche kanselier schijnt zich met al de kwestien nog weinig te bemoeien en verneemt met innig welbehagen, dat de kas, waaruit de afge- vaardigden der sociaal-democraten worden onder- houden, den bodem laat zien. Sedert er 24 van die partijmannen zitting hebben, zijn de uitkee- ringen zoo vermeerderd, dat de kas uitgeput moet worden. De opheffing der uitkeering staat gelijk met verlies van een aantal mandaten, daar de meeste sociaal—democratische afgevaardigden zich zelf niet kunnen onderhouden. In de groote steden hebben de eigenaars der woningen, waarin de ijveraars der socialisten wonen, dezen de huur opgezegd, om verschoond te blijveu van het lastig huisbezoek der politie. Buiten de socialisten om wordt er echter ook nog wel eens aanslag gepleegd. Een 24jarig heer, Singer, gooide bij den Keizer een ruit in. Een moordaanslag natuurlijk, zoo heette het. In- tusschen kwam het uit, dat de steenwerper krank- zinmg was en ten doel had de aandacht des Keizers op zich te trekken, omdat hij volgens zijn meening veel op Z. M. geleek. Men schrijft uit Hoedekenskerke aan de Goesche Courant: Beeds geruimen tijd geleden hebben eenige kapitalisten zich bezig gehouden met het onderzoeken of de "Wester-Schelde nabij deze gemeente ook geschikt zou zijn voor de oester-eultuur; de plaats daartoe moet zelfs al zij a aangewezen. Het laat zich begrijpen dat de inge- zetenen met nieuwsgierigheid het resultaat hiervan te gemoet zien. Het is echter duidelijk dat be langhebbenden op dezelfde bezwaren stuiten als eenige jaren geleden het geval was met andere ondernemers. Daar de Schelde thans haar water (zoet) door een arm zeewaarts moet brengen door de afdammingen tusschen Zuid-Beveland en Noord- Brabant en van het Sloe, is het te vreezen dat men aan deze zijde van het eiland niet die resultaten zal kunnen hebben als in de Ooster-Schelde. De visscherij op de Wester—Schelde is bovendien vrij, zoodat men aldaar nog gevaar loopt van de toe- passing der leer dat alle goederen gemeen zijn. De weesinrichting te Neerbosch verheugt zich steeds in veler belangstelling. Onder de giften, die de heer Van't Lindenhout deze week voor zijne weezen ontving, behoort o. a. een kist met spek en 370 worsten, verzameld door weezen-vrienden te Yarseveld. Yerder is ontvangen een machine om kalk te bereiden voor het raetselen, 2 domme- krachten van de nieuwste constructie en een smidse terwijl uit Amsterdam werd ontvangen f 126,11£, voordeele van de kunstenaars uitviel. Het gesprek werd zeer zacht gehouden, de gasten staken over de tafel de hoofden bij elkander en alleen, wanneer de een of de andere met het mondstuk van zijn tabakspijp over den schouder naar de andere tafel wees, waaraan verschillende tooneelspelers zaten, zou men tot het vermoeden komen, dat zij over de nieuw aangekomen spraken. Alleen een der gasten nam geen deel aan het gesprek; hij was in het lezen van een hieuwsblad verdiept, dat hij met uitgestrekte armen ver van zich afhield. Eindelijk legde hij het blad voor zich op de tafel, nam de zware schildpadden bril van zijn neus en schoof die behoedzaam in het huisje. //Wat er toch in de werefd gebeurtzei hij, terwijl hij een zwavelstok aanstak en de gedurende het lezen uitgegane pijp weer aanstak. „Daar hebben zij voor een paar dagen in het Griindal een man in zijn kamer vermoord en toen beroofd." Allen luisterden gespannen. //Dat gebeurt heden ten dage niet zoo zelden," zei een dikke bakker schouderophalend. z/Helaas waar, maar het is toch erg antwoordde een ander. ,/Waar moet dat been? De gevangenissen zijn zoo overvol, dat zij voortdurend vergroot of vernieuwd moeten worden, het rechterspersoneel kan het werk nauwelijks af, hoewel het bijna elk jaar ver meerderd wordt en aan het leekenelement, de gezworen, wat betreft tijd en arbeid hooge eischen gesteld zijnde de zuivere opbrengst van een zanguitvoering, gegeven door de zangvereeniging „DeHarpe Davids." Voor het gerechtshof te 's Gravenhage is gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen Maria Catharina Swanen- burg, huisvrouw van Johannes van der Linden. Ofschoon de punten van beschuldiging tot vier beperkt zijn, was de belangstelling in dit sensatie- proces nog zeer groot. Vooral uit Leiden, de woonplaats van de onheilstichtster, waren velen opgekomen. De tribunes, zoowel de gereserveerde als de publieke, waren dan ook geheel gevuld. le 10 uren nam het Hof zitting. Het was samengesteld uit de heeren Mrs. W. E. G. L. 1 ranfois, voorzitter, Jhr. De Jonge, Lette van Oostvoorne, Van Lilaar, Yan Geuns, Jhr. Bidder van Rappard en Hanlo, bijzitter, als raadsheeren terwijl het O. M. werd waargenomen door Mr. B. Th. Bijleveld, advocaat-generaal. Bij het binnentreden der beschuldigde in de gereehtszaal, door twee veldwachters begeleid, ging er een gesmoorde kreet van afgrijzen op uit het publiek. Toch bood de vrouw op het eerste gezicht niets afgrijzendwekkends aan. Zij is eene vrouw van middelbaar postuur, van middelbaren leeftijd, gekleed in jak en rok met een omslag- doek, een heldere muts met keelbanden waaronder van voren het pikzwarte haar uitkomt. Het ge- laat is vrij rond en eenigszins taankleurig. In een woordzij onderscheidt zich in haar voor- komen in niets van een getrouwde vrouw uit den kleinen burgerstand. Dat ook in het buiten- land dit proces sensatie wekt, blijkt uit de aan- wezigheid van een redacteur van de Etoile Beige. Nadat de voorzitter der besch. haar naam en woonplaats had gevraagd, waarop zij zeer zacht antwoordde, en hij haar had aangemaand goed toe te luisteren, las de substituut-griffier, Mr. Van Strijen, de akte van beschuldiging voor. De besch. hoorde de voorlezing met onbewogen gezicht aan, de oogen neergeslagen en het hoofd eenigszins terzij gebogen. Bij haar overbrenging gisteren ochtend naar het Hof, bedekte zij bij het uitstappen uit den gevangenwagen haar gelaat. Op de tafel voor den president stonden een groot aantal verzegelde flesschen en potten, bevattende de door deskundigen onderzochte gedeelten der opgegraven slachtoffers. Tijdens de voorlezing van de akte van beschuldi ging verscheen ook de Minister van Justitie met zijne dames in de gereehtszaal en woonde een gedeelte der zitting bij, evenals de Amerikaansche gezant. Er zijn 52 getuigen gedagvaard, onder welke behooren zes deskundigen doch daar de getuige en deskundige D. G. Cohen Torvaart zich buitenslands bevindt, desisteert de proc.-gen. te zijnen aanzien. Na de voorlezing der akte, die tot ongeveer half twaalf duurde, nam het getuigenverhoor een aanvang. ff1' ele misdadigers beschouwen het tuchthuis als een aangenaam te huis," zei de bakker, ,/en zij hebben na hun bevrijding niets snellers te doen, dan weer een misdaad te begaan, om zoo spoedig mogelijk weer onder dak te komen." vDat komt door het treurige streven tothuma- niteit van onzen tijd," zei een verstandig uitziend kleermaker, die als handwerksgezel ver in de wereld was geweest en veel onderviuding had opgedaan, „dat zijn de belachelijke en verwarde begrippen van menschlievendheid. Alsof een onverbeterlijke straat- roover, die elk oogenblik bereid is zijn evenmensch voor een armzaligen stuiver het licht uit te blazen, nog de geriugste aanspraak op menschlievendheid zou mogen hebben De krantlezer knikte toestemmend. //Men behandele dergelijke gevaarlijke sujetten in de gevangenis streng, en brenge hun onder de oogen, dat zij voor hun daden niet verzorgd, maar bestraft moeten worden, en men zal de weldadige gevolgen van zulk een systeem spoedig ondervinden. Boven alles moet men de lichamelijke kastijding weer invoeren, waarvoor de verstokste misdadigers banger zijn, dan voor alle gevangenissen ter wereld." z/Jnist zoo buurman, dat is ook mijn oordeel," zei de kleermaker snel, terwijl hij, om zijn woorden meer nadruk te verleenen, met den wijsvinger van zijn rechterhand loodrecht op de tafel stiet, //zoolang de lichaamstraffen niet weer zijn ingevoerd, mogen wij niet op verbetering hopen, op mijn reis werkte TER NEIIZENSCHE C0URA1VT VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1