Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. de oordeelkundige leiding der luitenants Kantelaar en Boellaard, waardoor beperking van het brandende terrein mogelijk werd en de brand stuitte tegen den Kemperberger weg. Ware geene krachtige hulp aanwezig geweest ook die weg zou voor het vuur geen hinderpaa geweest zijn verder te gaan. Reeds de overzijde. het landgoed Warnsborn, vatte vuur, maar dit were in bedwang gehouden. De tot Warnsborn behoorende boerderij en uit- spanning Rustwat, waarvan den vorigen dag een gedeelte afbrandde, werd op het laatste oogenblik door het overwaaien van vonken op de rieten daken een prooi der vlammen. A1 het getiramerte daartoe behoorende, bestaande in groote schuren, schaapskooi enz., bij den eersten brand gespaard, brandde bijna totaal af. Zeer spoedig was de burgemeester aanwezig. Men raamt het verbrande terrein op pi. m. 30 hektaren. Vrijdagnamiddag heeft in de nabijheid van de warande onder Tilburg, ook een heide- en boschbrand plaats gehad, waarbij circa 2 hektaren heide en 1 hektare jongemast is uitgebrand. Denzelfden dag omstreeks 2 uur vertoonde zich andertnaal in eene zuid-oostelijke richting van die gemeente een felle brand. Thans verneemt men, dat die heeft plaats gehad in de heide, onder de gemeente Moergestel en aldaar eene groote uit- gestrektheid heide met de danrop stnande uitgeloopen maslenboompjes geheel is uitgebrand. De behoefte aan een nieuwe regeling van den kinderarbeid in ruimeren zin erkennende, heeft de Minister van Justitie een nieuw wets- ontwerp te dier zake samengesteld op grond van gegevens, door de Commissarissen des Konings verstrekt. Dit ontwerp poogt de gebreken der wet van 1874 weg te nemen door: 1°. niet het in dienst nemen of hebben te verbieden, maar den arbeid zelven van kinderen benedeu zekeren lecftijd, met omschrijving van dien arbeid als elke werkzaamheid in of voor eenig bedrijf; 2°. het getal uitzonderingen te beperken door voor tfhuiselijke en persoonlijke diensten" in de plaats te stellenhuishoudelijke dieusten, werkzaainheden in en voor het huishouden, buiten het bedrijf; - 3°. alien arbeid, dus ook veldarbeid, te verbieden tot het 12de jaar, doch met bijvoeging van een uitzonderingsbepaling voor veldarbeid tusschen bet 10de en 12de jaar, ten behoeve van den oogsttijd, die gedurende enkele weken alle bescliikbare han- den vereischt; 4°. de bescherming tegen over matigen arbeid uit te strekken tot het 16(lc jaar, uitgezonderd veldarbeid, die na het 14de jaar on- beperkt is toegelaten 5o. het getal werkuren per dag te beperken tot hoogstens 8 voor 10- tot 14jarigen, afgewisseld door een paar uren rust, en tot hoogstens 10 voor 14- tot 16jarigen, met rnst als voren. Eindelijk verzekert het wetsontwerp voldoende nachtrust, tusschen 8 en 6 uren, en den vrijen Zondag. TER NEEZEN31 April 1885. Yrijdagavond gaf de letterlievende vereeniging »In liefde bloeiende" alhier, hare 2e uitvoering. De leden waren niet zoo talrijk opgekomen als op de vorige vergadering. Wie er waren hebben zich evenwel uitstekend geamuseerd. De uitvoering der twee keurige tooneelstukken voldeed algeraeen een daverend applaus en terugroeping was dan ook een welverdiende hulde aan dames en heeren werkende leden. Een geimproviseerd maar daarom niet minder geauimeerd bal besloot dezen genoeg- lijken avond. Men deelt ons mede, dat de pogingen van den Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier om geldelijke ondersteuning tot het stichten van een armhuis het vooruitzicht geven met een gunstigen uitslag bekroond te worden. Nog een weinig mede- werking en het gebouw zal tot stand komen. Wij kunnen nog mededeelen, dat de inschrijvers zelven (wat uit de circulaire trouwens blijkt) het recht hebben tot opzegging van de jaarlijksche subsidie. Bij de ingezetenen dezer gemeente circuleert een lijst waarop men door onderteekening verzoekt op Zondag geen postpakketten te outvangen. De alhier in de vorige week binnengesleepte Noordsche brik Vestalinden, in ziukenden staat, drijvende op de lading hout, is Zaterdag wederom naar buiten gesleept, en ligt nu ter reede geankerd. Om eene mogelijke stremming der vaart te voor- komen, is men van wege de havendirecte tot dezen maatregel over moeten gaan. z/De pantomime van ontzetting van onze laatste Macbeth-voorstelling zit nog goed in uw geheugen, mademoiselle Brinkmann I" Een vernietigende blik der dame was het antwoord op deze spolternij, toen goot zij den geheelen vloed van toorn over den ongelukkigen souffleur uit, die het uitbarstende strafgericht over zich liet heen- rollen evenals een jong meisje, dat door een strenge moeder met haar eersten minnebrief bertrapt wordt. Intusschen had het heerenpersoneel zich tot een troep verzameld, maar op geen enkel gelaat was een uitdrukking van deelneming zichtbaar. Wei echter vertoonde zich in verscheiden trekken half onderJrukte lachlust, zoo niet vreugde over het kleine ongeluk. Mejuffrouw Brinkmann giug voor gierig door en had een klein vermogen gespaard redin genoeg voor haar collega's om haar te haten. Eindelijk had zij haar waschgoed en kleedingstukken met moeite weer in den koffer gepakt en keek nu naar hulp om, om den koffer in veiligheid te brengen maar niemand bood zich vrijwillig voor deze liefde- dienst aan. (Wordt vervolgd.) Door Zijn Excell. den Minister van Financien is naar ons uit goede bron wordt medegedeeld dezer dagen machtiging verleeud om een volgens opgegeven plan in de Gravenstraat (gemeente Clinge) nabij grenspaal no. 275, te stichten gebouw voor het rijk in huur te nemen. Hiermede heeft men ten doel genoemde straat als heerbaan aan te wijzen en in dat gebouw een kantoor van invoerrechten en accijnsen te vestigen waar te nemen door een commies-ontvanger, zoodat men thans met zekerlieid kan melden er in eene reeds lang gevoelde behoefte zal worden voorzien Ilengstdijk. De heer J. F. Peuleman alhier heeft te Middelburg met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzer. 's Gravenhage, 21 April. Benoemd totontvanger der registratie te Oostburgde heer H. C. Couwenberg, thans te Boxraeer. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-reehtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 en 21 April de volgende vonnissen nitgesproken A. C., schoenmaker te Koewacht, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot eene geldboete van 8 of 3 dagen gevangenisstraf. M. v. R., huisvrouw van L. d. B., bierhuis houdster te Koewacht, is wegens schennis van bewaargeving vrijgesproken. P. B., arbeider te Clinge, is wegens invoer van mest veroord. tot f 1 boete of 1 dag gevang. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 75 ceutimeu tot fr. 1; stieren, koeien en runderen 60 tot 83 centimen; afslag 5 centimen alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 75 centimen tot fr. 1,25; vette var- kens fr. 0,83 tot fr. 0,93. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,60 tot fr. 4,80 Waregem fr. 3,60 tot fr. 4,50 Thielt fr. 4,32Deinze fr. 2 tot fr. 3 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 3,80. De bouwwerken voor de Antwerpsche ten toonstelling gaan snel vooruit en indien de tentoon- stelling al niet geheel gereed zal wezen voor de opening, die op 2 Mei plaats heeft, kan men toch verzekeren, dat vele installaties voltooid zullen zijn en het geheel een prachtig aanzien zal hebben. De tuin voor het hoofdgebouw is zoo goed als gereed en zal $tellig aller verwachting overtreffen. Een dertigtal paviljoenen bevindt er zich, waaronder dat van Nederland en de stokerij Het Lootsje, van Amsterdam. Verscheidene dezer paviljoenen kan men reeds voor het publiek openen. De Nederlaudsehe etalages rijzen op dat het een pleizier is om te zien. Verscheiden vitrines zijn reeds voltooidonder anderen de groote en rijke uitstalling voor den boekhandel. De Nederlandsche boekhandel zal stellig een der eerste plaatsen be- kleeden op de tentoonstelling. De heer Leendert Hansma is reeds hier en met de ontvangst der voorwerpen, alsook met het rang- schikken in de Nederlandsche afdeeling, belast. Eenige Hollandsche soldaten, grenadiers en jagers, houden wacht bij de afdeelingaan den ingang leest men een opschriftverboden toegang. Er is van Holland een verzameling plantgewas in kuipen overgekomen van 60 verschillende soorten mastboompjes van alle groottenbestemd voor den tuin. De andere landen zijn druk bezig met hun inzen- dingen uit te pakken. Al de compartimenten staan vol en de tooggerieven vermeuigvuldigen zich verbazend. In de machinezaal gaan de werken Sink vooruit verscheiden kolossale werktuigen zijn bijna in orde en andere worden opgesteld. Te Brussel (tentoon stelling van 1880) was men bizorider verrukt over de hangende gaanderijen, welnu, geheel de machine zaal is door een hangende gaanderij omringd, van waar men alles in eens zal kunnen overzien. Men heeft berekend, dat op deze gaanderij ruim 5000 personen te gelijk zullen kunnen staan zonder elkander te verdringen. Het tijdstip, waarop de kennisgevingen tot deel- name aan de wereldtentoonstelling van Antwerpen moesten ingezonden worden, is gisteren verstreken. De aankoopen voor de loterij zullen dadelijk na de opening aanvangende werkzaamheden van de jury zullen 1 Juni beginnen. Gedurende de tentoonstelling te Antwerpen fungeert daar eene commissie, door het gemeente- bestuur benoemd, die belast is met de taak aan vreemdelingen huisvesting te verschaffen tegen een prijs van 15 tot 1,50 frc. per dag, met inbegrip van ontbijt. Bovendien is het Athenee tot loge- ment voor 500 personen ingericht en daar kost let logies slechts een franc. De commissie, die reeds over 1200 kamers bij larticulieren beschikt, houdt zitting op het stadhuis, tweede bureau. De kans op het behoud van den vrede is weder verminderd. Rusland heeft zijn eischen opnieuw verhoogd, en toont weinig geuegenheid om tegemoet te komen aan de toenaderiug, waarvan de Engelsche voorstellen getuigen. Eergisteren zijn belangrijke depeches uit St. Petersburg ontvangen. Een Reuter telegram van gisteren meldt uit Londen Het Kabinet komt dezen morgen bijeen om te beraadslagen over het verslag, dat sir Peter Lumsden omtrent het gevecht bij Pendjeh heeft gezonden. De Daily News vreest, dat de loop der zaken nog niet het stadium voorbij is, waarin militaire toebereidselen gebiedend noodzakelijk zijn. Het blad verneemt ook, dat de geruchten omtrent het afstaan van Pendjeh en andere punten aan de Afghaansclie grens geheel uit de lucht gegrepen zijn De Standaard verneemt, dat de onderhandelin- gen omtrent de grens weder een minder gunstig uitzicht verkregen hebbendaar de Russiscke Regeering eenige kwestien nogmaals opwerpt, welke m den loop der onder hande ling en van de laatste weken als volkomen uit den weg geruimd beschouwd waren. De heer J. van 't Lindenhout ontving dezer dagen uit Dieren een gift van 1000 ten behoeve zijner weesinrichting te Neerbosch. De nacht- vorsten hebben in de IJselstreken aan de fijne vruchtbooinen, die in vollen bloei staan en aan het wintergraan veel schade toegebracht. In de Leeuwarder Ct. van 17 April jl. komen niet minder dan 63 boerenboelgoederen voor; een treurig bewijs, dat het den boerenstand in Friesland tegen woordig ook al niet voordeelig gaat. Als bizonderheid meldt men uit Borssele, dat aldaar een landbouwer nog in Jt bezit is van paardeboonen van den oogst van 1811. Ze zijn dus 43 jaar oud en zien er uit alsof ze van 1884 waren. In Gelderland en Overijsel beginnen de kersen-, pruiinen- en perenboomen te bloeien. Indien slechts 5 pCt. der bloesems vruchten worden, zullen de boomen den last niet kunnen dragen. Het aantal bran- den te Zuidbroek is wederom met een vermeerderd. De behuizing van D. Kruizinga is met den in- boedel in de asch gelegd. Door een visscher te Bergen op Zoom zijn in een getij dertig duizend panharingen gevangen, die tegen veertien cents de honderd werden verkocht. Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat jl. Vrijdag bij den land bouwer Jan Rottier te Biezelinge een kalf is ge- boren, dat het kolossaal gewicht van 57 kilo had. Volgens berichten heerscht de longziekte onder het vee thans vrij hevig in de gemeente Borgerhout, in de omstreken van Antwerpen. Te Parijs heeft zich een vereeniging gevormd, die redenaars, advokaten, leeraren en andere openbare sprekers tegen zekere premie schadeloos stelt bij verlies van hun stem. Op de Engelsche spoorwegen ver- loren in 1884 door allerlei ongevallen 1186 per sonen het leven en 8023 werden gekwetst. Nadat Maandag te Vreeswijk bij bekkenslag was bekend gemaakt, dat aldaar voor weinig geld een arend te zien was, stroomden velen naar den z/Domstoren' om den vreemden vogel te zien. Het dier was in eene kooi, dat veel op een konijnenhok geleek, opgesloten en gevoelde zich daarin blijkbaar weinig te huis. De bezitter van den vogel had hem voor eenigen tijd onder de gemeente Oudenrijn gevangen. 1 e Bergum, gemeente Tietjerksteradeel, waar de stoomtram door den gemeenteraad wordt geweerd en hondenkarren worden toegelaten, geraakte Zondag voor een kar, bespannen met honden, twee paarden op hoi. De voerinan werd op straat geslingerd, en bekwam belangrijke wonden. De wagens zijn, evenals eenige stekkage, waar de paarden langs holden, enz. beschadigd. Een hoogst treurig voorval heeft dezer dagen te Beek plaats gehad. Een 17jarig meisje, werk- zaam in een wasscherij, zou, na gedanen arbeid, zich eens verkwikken P) aan een slok jenever uit een flesch. In plaats echter van de jeneverflesch nam zij in vergissing de flesch met loog en dronk er zooveel uit, dat zij na een paar dagen aan de gevolgen is overledeu. Zij had van beide vergiften het snelst werkende genomen. Door de zonnehitte uitzettende, is een rail op den Rijnspoorweg, tusschen Ede en Veenendaal, gesprongen. Gelukkig werd het ongeval tijdig ontdektanders waren de gevolgen niet te over zien geweest. De poolreiziger kapitein Adriaan Jacobsen, dien men reeds verloren waande, heeft bericht gezonden, dat hij op het eiland Sachalin is aan- gekomen. In October 1884 had hij Nicolaynos verlaten. De reis was zeer moeielijk; tot Corsakow aan de Anawabaai had Jacobsen de heenreis in een boot gedaan en hij keerde in hondesleden over and terug. Onder eene vreeselijke koude (3040 gr. Reaumur) duurde de tocht 30 dagen. Meer- malen moest hij in de open lucht kampeeren zijne meeste honden kwamen om van koude of longer. Jacobsen is voornemens over Japan naar Amerika te gaan en hoopt in Mei te San Francisco aan te komen. Behalve het omhakken van boomen, is ook let koopen van al wat los en vast is een manie van den heer Gladstone. Toen de premier onlangs tijdens de Paaschvacantie een uitstapje naar Brighton deed, nam hij niet minder dan tien hoeden mee. Deze collectie was nog slechts een klein deel van een veel grootere partij hoeden, die hij eenigen tijd geleden in een magazijn in T Western! kocht. Het moet met deze manie zoo erg zijn, dat me- vrouw Gladstone maar werk heeft om aan de kooplui de door haar man gekochte artikelen terug te zenden. De bank van Eugeland zou gerui'neerd worden, als alles betaald moest worden wat Glad stone al zoo koopt. Een Duitsch geleerde, die aan de hoogeschool van Upsala scheikunde doceert, heeft, na lange studie, een middel gevonden om levende personen te doen bevriezen en ze een paar jaar lang in be- wusteloozen toestand te houden, om ze daarua weer bij te helpen. Daar niemand zich aan de excentrieke kuur scheen te willen onderwerpen, heeft professor Gruselbach zich tot het Zweedsche gouvernement geweud met verzoek om met zijn apparaat een proef te mogen nemen op een of meer ter dood veroordeelde gevangenen. Nog juist bijtijds om naar Antwerpen ter tentoonstelling te kunnen worden gezonden, is uit een Escauzijnsche steengroef het grootst bekende blok herdsteen opgedolven; het steentje weegt ou- geveer 34,700 Nederl. ponden. Onder het dertigtal ouderofheieren en mili- tairen van het Indisch leger, dat Vrijdag met het stoomschip „Prinses Marie" van Batavia te Am sterdam aankwam, bevond zich een Afrikaan, met den rang van korporaal, wiens borst versierd was met vier medailles, namelijk: de Militaire Wil- lemsordu (verdiend bij de Samalang-expeditie onder generaal Van der Heijden), de Atjeh-medaille, de medaille voor krijgsbedrijven in Indie en de medaille voor 12jarigen dienst. Deze zwarte soldaat, die daarbij een flink militair voorkomen had, maakte daarmede een goed figuur. GEMEENTERAAD VAN TER NEE ZEN. Zitting van Dinsdag 21 April. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig waren al de leden behalve de heeren Fercken, Schuijlenburg en Van der Hooft. Na lezing en goedkeuring der notulen wordt door den voorzitter het beredeneerd jaarverslag van den toestand der gemeente gedurende 1884 aangeboden. Volgens gewoonte zal dit verslag ter lezing bij de leden worden rondgezonden. Aan de orde was nu de benoeming van leden voor de commissie van den grindweg. Op voorstel van den heer Grenu worden de twee aftredende leden de heeren Joz. de Feijter en Moens bij acclamatie herkozen. De rekeniug van de brandweer over 1884, sluitende met een nadeelig saldo van f 0,11 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Schuijlenburg komt ter vergadering. Vervolgens komen aan de orde de volgende adressen 1°. Van N. Harte en A. Bliek, verzoekende de rioleering door te trekken tot bij hunne woningen. Na verschillende besprekingen hierover wordt op voorstel van het Dagel. bestuur besloten de be- handeling van dit adres een jaar uit te stellen. 2°. an J. M. Zietse, verzoekende grond van den publieken weg, ten einde zijne woning te vergrooten en hiervoor eene stoep te leggen. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten adressant den grond om eene stoep te leggen toe te staan onder de gewone voorwaarden, doch niet dien tot vergrooting zijner woning, daar door dit toe te staan de ruimte der straat naast zijne wo- ning, op dit punt, reeds gering, nog kleiner zou worden. 3o. Van kerkvoogden, als voren tot het bouwen eener nieuwe kerk. De gevraagde grond bedraagt 77 M2. Met algemeene stemmen wordt dit ver zoek alsmede op de zelfde voorwaarden toegestaan. 4°. Van P. van Vessem om gemeentegrond langs den oostelijken kanaalarm, ten einde aldaar eene woning te bouwen. De gevraagde grond is 120 M2. groot. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten dit verzoek niet in te willigen, maar de voordrecht van het Dagel. bestuur af te wachten, wat met dien grond zal gedaan worden. 5°. Van J. de Bree om f 25 vergoeding voor het verlies door hem geleden door het rooien der boomen voor zijne woning. Het Dagel. bestuur stelt voor dit verzoek toe te staan. Na eene ruirae bespreking over dit punt, gedurende welke de heer Grenu de vergadering verlaat, wordt het voorstel van Burg, en Weth. met 6 tegen 2 stemmen aangenomen. 6°. Van O. van Damme en P. Faas, om het rasterwerk langs hunne woning niet te doen plaatsen. Het advies van Burg, en Weth. is adressanten te ver wijzen naar het Dep. van Oorlog, daar het niet tot de competentie van den raad behoort. Aldus wordt besloten. Verder was aan de orde het puntvernieuwing der havenbeschoeiing met verbreeding der haven en het bouwen van een waterkeerenden muur. De voor zitter deelt mede, dat dit gewichtige punt eerst nu kon behandeld worden, daar men steeds heeft moeten wachten op de goedkeuring der begrootiug. Met al de voorgenomen werken, het bouwen van een onderwijzerswoning, de verbetering der begraaf- plaats, de vernieuwing der straten en het bovenge- melde werk kan nu een aanvang worden gemaakt, daar die goedkeuring den 27 Maart is ingekomen. Met het noodzukelijkste wenschte de voorzitter het eerst te beginnen. Nadat in beginsel hiertoe besloten is, wordt na ruime besprekingen met algemeene stemmen be sloten Burg, en Weth. te machtigen bij het Dep. van Oorlog toestemming te vragen, tot het uit-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2