Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. h e Herzleaim der Mastto apbrenpt ongebeuwde eigendontmen. No. 2080. Woensdag 22 April 1885 25e Jaargang. i) Het geheim der Woudhut. Binnenland. ABONICEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. lilt blad verachljnt Dlnwdai. en Vrijdagavond blj den ultjrever P. J. VAN DE Si A IV D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van HOEK roepen hierbij op sollicitanten naar de met 1 Juli e. k. openvallende betrek- king van der openbare school in die gemeente. De daaraan verbonden inkomsten bestaan uit eerie jaarwedde van f 900, waaronder ook de belooning voor het geven van herhiiliiigs-onder- wijs is begrepen, en eene vergoeding voor liuis- huur ten bedrage van f 100 in het jaar. Het onderwijs omvat de vakken, vermeld onder litt. ak van art. 2 der wet. Stukken franco in te zenden aan den Burge meester voor den 10 Mei e. k. De getuigschriften, bedoeld onder litt. b van art. 27 der wet, behooren aan te sluiten minstens tot 10 April jl. Hoek, den 11 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Polder Kruis, Walsoorden eu Kleiue Molen. De BURGEMEESTER van HONTENISSE Gelet op het laatste lid van art. 33 en op de tweede ziusnede van art. 19 der wet van den 253ten April 1879 (Staatsblad N°. 89); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van het totaal bedrag, waarmede de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in bovengemelde polders wegens kosten van onder- houd der waterkeerende en waterlozende werken behoort te worden verminderd, op de secretarie der gemeente gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Hontenisse, den 21 April 1885. De Burgemeester voornoemd, COLLOT d'ESCURY. folitiek. Overzicht. De Duitsche officieren in Chineeschen dienst zijn ook maar tamelijk in hun schik, dat de vrede met Frankrijk op handen schijnt te zijn; vele vechtersbazen zullen op non-activiteit komen. Courbet meldt dat de kruiser „Estaing" voor de mededeeling der vredespreliininairen, een Chineesch schip genomen, en 750 manschappen en officieren en drie maudarijns, gevangen gemaakt heeft. De FEUILLETQN. i. De bevolking van de stad Mittelburg, vooral bet jongere geslacht, was in groote opgewondenheid, want een gebeurtenis, die reeds eenige weken alle bewoners, van den burgemeester tot deD nacht- wacht, had bezig gehouden, was eindelijk ophanden. Het was in den avond van een warmen, zonnigen dag in Juni, toen plotseling hetgeroep: „zij komen, zij komen weerklonk en als een loopend vuurtje de stad doorliep. Alsof de tonen van den ratteu- vanger van Hameln hun betooverende werking hadden uitgeoefend, stormden uit alle huizen en straten scharen van kinderen van elken leeftijd en snelden schreeuwend en roepend naar de poort, waar de groote straatweg in uitliep. Maar ook de volwassen bewoners der kleine stad kwamen nieuws- gierig voor de deuren en aan vensters hunner huizen en keken vol verwachting in de richting, waarin zich de stroom der jeugd bewoog. Het duurde geruimen tijd, voordat de nieuwsgie- righeid der achtergeblevenen bevredigd werd; ein delijk echter duidde een versterkt alarm aan, dat het verwachte naderde. Het was een zonderlinge optocht, die zich langzaam naar de stad bewoog, en op het gelaat van de meeste maunen en vrouwen, die voor hunne deuren stonden, was duidelijk de Chineezen hebben een aanval gedaan op de stad Kep, maar werden terug gedrongen. Generaal Briere de l'Isle heeft nu boden uitgezonden om de staking der vijandelijkheden aan te kondigen. De generaal schijnt er genoegen in te nemen, dat hij en Negrier, die met een veertien dagen weer te paard kan zitten, onder Courcy zullen moeten dienen als divisie—generaals. De eerste is in ongunst geraakt om het lichtvaardig overseinen van alarmeerende berichten; de andere, orndat hij op eigen autoriteit zich op vijandelijk grondgebied waagde, waar hij duchtig klop kreeg. De troepen in Tongkin verlangen zeer naar vrede, omdat ze veel hebben verloren en aan vele ontberiugen blootstaan. Zoo zal het de Engelschen in Afrika evenzeer gaan onder den koperen hemel. Men zegt, dat de geheele macht van Osman Digna verstrooid is, doordat de Engelschen, die druk aan het spoorweg maken zijn, de plaatsen bezet hebben, uit welke water en fourage moet verkregen wor den. Een groot aantal gevangenen zal naar Massowah worden getransporteerd, onder bewaking der Italiaansche soldaten, waartegen een Egyptisch officier groot bezwaar maakt. Die dweepzieke kerels zullen, zoo mogelijk, gemeene zaak maken met de inboorlingen, meent hij en van Massowah kon zoodoende eens worden, wat van Khartoem geworden is. Over de opheffing van het te Cairo verschijnend blad le Bosphore Egyptien door de Egyptische regeering zijn de Franschen niet erg in hun schik, zij nemen hun landgenoot, den uit- gever, in bescherming tegenover Nubar Pacha, die geen vriend van hen is. In 1870 heeft deze Turk, zich de woorden laten ontvallen „Frankrijk, wat zou dat beteekenen? Het is niet meer dan een lijk, dat ieder straffeloos trappen kan," en zoo iets van //la grande nation" te zeggen, beteekent nog al iets. Het nieuwe Ministerie te Parijs bewandelt de paden van het voorgaande. Yelen meenden na- tuurlijk, dat het adrainistratieve personeel in massa zou worden afgedankt en voor nieuwe mannen plaats makende begeerigen naar buit kunnen evenwel hongerig naar huis gaan. Houdt het Ministerie deze rol vol, dan zullen Brisson en zijne vrienden spoedig met dezelfde bitterbeid gedrenkt worden, die alle vroegere Kabinetten geproefd hebben. Men zegt, dat de kas der ,/geheime fondsen" aan het Ministerie van binnenlandsche zaken bijna geheel uitgeput is door de vorige Ministers, die, met het oog op de verkiezingen, de bladen hebben omgekocht. Voor proefnemingen schijnt er echter nog veel geld te wezen, het Fransche oefenings-eskader is druk bezig met het onderzoek naar de doelmatigheid van /,pantserschip of torpedo." Het resultaat is geweest, dat wanneer een torpedo een pantserschip op 50 meters naderen kan het schip verloren is. teleurstelling te lezen, die de aanblik der kleine karavaau bij hen veroorzaakte. Deze laatste be- stond uit twee wagens, wier lading van een buiten- gewoon soort scheen te zijn. De eerste was met een op vele plaatsen gelapt zeildoek bedekt, waar onder allerlei vreemde voorwerpen te voorschijn kwameneen groot beschilderd stuk doekeen huis met vensters voorstellend, boomen, struiken en banken van hetzelfde materieel; uit een mand, die hoog boven eenige op elkander geplaatste kisten balan- ceerde, fonkelden verscheiden kroonen van klater- goud en uit een beschadigden, met zeehondenhuid overtrokken koffer kwam de punt van een verbleekten, vroeger rooden mantel van onecht fluweel te voor schijn. Tusschen de kisten, manden en koffers echter lag allerlei gerei door elkanderhellebaarden, wier houten punten met zilverpapier beplakt waren, oude geweren en verroeste zwaarden, helmen, ge- schilderde staudbeelden en een menigte andere voorwerpen, die schijnbaar geen waarde hadden. De tweede wagen was met mandewerk omgeven en van zitbanken voorzien, die echter slechts door twee of drie kinderen en een oude vrouw bezet waren. Achter den wagen echter liep een aantal mannen en vrouwen, die klaarblijkelijk uitgestapt waren, om den weg door de stad te voet af te leggen. Het waren zes heeren en vier dames, die afzonderlijk en in troepjes de rijtuigen volgden eu de grootste aandacht van de kleinsteedsche bevol king in beslag namen. Wie deze lieden zag, kon Ook in Zwitserland gaat men voort met het arresteeren der anarchisten en het vervolgen der onruststokende bladen. De anarchistische Le Re- volte is het op den bodem der Heivetische republiek te warm geworden, het blad is van Geneve verhuisd naar Parijs. De broederen in Duitschland laten weinig van zich hooren, zeker ook omdat ze door Bismarck streng in het oog worden gehouden. Veel bizonders biedt ons de Duitsche politiek thans niet aan. Van den handel op het Conao- gebied wordt gemeld, dat de firma Woermann naar den Congo verscheept heeft, sedert Januari '83, voor 300,000 mark aan buskruit, voor even zooveel aan sterken drank en voor 250,000 mark aan wapenen, nota bene De zegen der beschaving, waarmede de Europeanen Afrika willen gelukkig maken, is tot dusverre niet uit Duitschland ge- komen. De verhoogde invoerrechten zullen niet aan de schatkist leveren, wat men er van ver- wacht, doordat men geen rekening heeft gehouden met vermindering van invoer, tengevolge der heffing. Binnen eenige dagen zal er eene poging worden gewaagd om de uitvoerpremie op gedistfileerd te verhoogen. De uitvoer van spiritus wordt anders zooveel mogelijk bevorderd en de invoer even krachtig tegen gewerkt. Aangenamer dan deze z/brandewijn politiek" klinkt ons in 't oor het besluit van den kanselier, om het restant, auder- half millioen, van het nationaal geschenk aan den jubilaris, te bestemmen voor beursen aan de uni- versiteiten; als ook dat het Deensche volk zoo verstandig is geweest geen standjes te maken, toen ue fiuancieele wet als Koninklijk besluit, zonder de toestemming van het Folkething, werd afge- kondigd zoodat alle voorzorgsmaatregelen tegen het uitbarsten van ongeregeldheden, door de re geering genomen, geheel overbodig bleken te zijn. Dat de verhouding tusschen Koniug en onderdanen echter niet is zooals 't behoort, merkte men op, toen op Zijner Majesteits verjaardag geen enkel lid van het Folkething ten paleize verscheen en het standbeeld van Frederik VII, die aan Dene- markcn zijne constitutie schonk, met bloemen en kranseu werd getooid. Hoe gespannen echter de toestand moge wezen, de Denen onthouden zich van onwettige handelingen. Verstandige kerels Hoeden af voor de verdedigers der Duppeler schansen, die, als 't wezen moet, ook strijden voor hun Vorst en voor hun land, al is het tegen overmacht. Thans is het een feit geworden, dat de Minister van Financien zijn ontslag aan Z. M. den Koning heeft aangeboden. Gisterennamiddag was er Ministerraad. H. M. de Keizerin van Oostenrijk heeft ten geen oogenblik twijfelen, dat zij tot een rondreizend tooneelgezelschap behoorden. Bij het raadhuis, in welks zaal het tooneel zou worden opgeslagen, hielden de wagens stil, de paarden werden uitgespannen en de mannelijke leden van het gezelschap maakten toebereidselen om de lading af te nemen en naar de plaats van bestemming te brengen. De directeur der troep, een klein, gedrongen maD, met sterk naar het grijze trekkeude haren en glad geschoren gelaat, had het oppertoezicht en vatte de stukken van bizondere waarde eigenhandig mee aanden overigen tijd stond hij met gekruiste armen en vooruitgezette rechtervoet, trotsch en in het voile bewustzijn van zijn directeurschap. De komiek had zijn jas uitgetrokken en over den dissel gehangen; toen klouterde hij op de kisten en decoratiestukken en stond nu boven, even als Marius op de puinhoopen van Karthago^ op de bevelen van zijn meester te wachten. //Leg eerst dat stuk op zij,' zei de directeur tot twee acteurs, „wij hebben het morgen noodig bij onze openings-voorstelling, het katje van Heilbron." z/Ik wenschte, dat dit papierenwater onder mijn handen in beiersch bier veranderde," bromde een acteur, wiens bloeiende neus zijn bizondere liefde voor dien drank aantoonde. //Ik heb dorst als een nijlpaard, maar in mijn beurs is het eenzamer als voor de schepping der wereld Daarbij wierp hij een weemoedigen blik op een behoeve van het personeel der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen 200 mark toege- zonden, ter erkenning van de haar bewezen diensten bij gelegenheid van den extratrein op 31 Maart van Vlissingen naar Venlo. De som is in het zieken- en ondersteuningsfonds gestort. Bij de onderhandelingen tusschen de regeering en de Kon. Maatschappij ,/de Schelde" te Vlis singen heeft de Minister van Marine steeds het ineest afdoende argument gebezigd om de aanspraken dier instelling te beant woordener is geen werk. Gelukkig geldt dit niet voor alle scheepsbouw- inrichtingen hier te lande. Wij vernemen toch dat zeer onlangs weder vanwege het Depart, van Marine onderhands aan de fabriek te Feijenoord de levering is opgedragen van triple compoundmachine met stoomketel voor een der gouvemements-vaartuigen in Indie. olgens het D. v. Z.—H. zijn de mededee- lingendie reeds worden gedaan omtrent den toestand der failiette massa in de Haagsche bank- vereeniging (Felix Polak Co.), uit de lucht gegrepen. De curators zijn nog niet eens in staat geweest inzage van eenige boeken te nemen. Eerst na de ontzegeling, welke nog niet plaats had, zal men langzamerband tot het constateeren van de feiten kunnen komen. Evenmin is nog iets bepaald met betrekking tot de wijze, waarop de loterijzaak van den firmant Polak, gedelegeerde le klasse van de staatsloterij, zal worden geregeld. Het D. v. Z.-H. verwacht echter met zekerheid van de curatoren, dat zij, met medewerking der rechterlijke autoriteit en zoo noodig van de administratie der staatsloterij, de belangen der houders van gedeelten van loten wel zullen weten te behartigen. Donderdag a. s. wordt voor het hof te s Graven hage de zaak van de Leidsche giftmeng- ster behandeld. Omtrent een boschbrand nabij Arnhem, schrijft de Arnh. Ct. Donderdagmiddag tegen een uur werd er brand ontdekt in de bosschen behoorende bij het landgoed De Zijp, gelegen tusschen den Deelenschen— en den Kemperberger weg. De brand ontstond aan den Deelenschen weg en al zeer spoedig waren eenige der bewoners van Schaarsbergen ter plaatse aan- wezig om dien te stuiten. Hun klein aantal be- duidde niets tegen een element, dat zijn voedsel vond op een bodem als met buskruit bestrooid en begroeid met jonge dennen. Al zeer spoedig zag het kleine aantal blusschers, dat het vuur hun meester was en dat zij slechts op be'noorlijken afstand weinig konden uitrichten, te meer nog daar het terrein met geen boschwegen doorsneden is. Tegen 3 uur kwam meerdere hulp opdagen, waaronder een afdeeling van ons garnizoen, onder koffiehuis, toen nam hij een lange plank, waarop geschilderde golven bevestigd waren, en droeg die naar de zaal. z/Zoon, daar hebt gij mijn speer!" declameerde de komiek, terwijl hij een ander een aantal hou ten spiesen, toereikte, die de laatste over zijn schouder wierp en daarmee eveneens in het huis verdween. ,/Wees voorzichtig, Miiller," waarschuwde de di recteur, ,/gij gaat met den ouden zeehondenkoffer van mejuffrouw Brinkmann zeer onhandig om." x/T "n^S wrak schipbreuk lijdt," antwoordde Miiller, de komiek, ,/dan moet het oude fregat maar een nieuw koopen." Loen schoof hij de lompe kist naar den souffleur toe, die hem met uitgestrekte armen in ontvangst nam. Maar hetzij dat de last voor den zwakken man te zwaar was, of dat hij den koffer onhandig had aangepakt hij gleed uit zijn handen en viel rommelend op de straat nog voordat de directeur had "Unnen helpen. Ongelukkig kwam in dit oogenblik het ,/oude fregat," aanzeilen; een gilleude kreet ontsnapte aan haar borst, een oogenblik bleef zij met uitgestrekte armen en strakke blikken staan, toen stortte zij zich op den verongelukten koffer, den bescheiden inhoud daarvan, die door het ver- pletterd deksel te voorschijn kwam, snel aan de profane oogen der mannen ontrekkend. z/Bravo!" riep Miiller van zijn verheven stand- punt af. ter mmwfig mum. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1