Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND." Telegrafische berichten. van TER YEUZEN, 17 April 1885. Aan de loskade bij het spoorwegstation alhier heerscht weder buitengewone drukte. In het kanaal aldaar liggen niet minder dan 7 stoom- scbepen en 2 barken om te lossen en te laden. Uit een circulaire, aan de leden der Hervormde gemeente alhier gezonden, alsmede uit acbterstaande advertentie blijkt, dat de kerkeraad dier gemeente in beginsel besloten heeft tot het bouwen van een gesticht waarin de bestedelingen, ouden van dagen en weezen opgenomen en verpleegd zullen worden. Yelen zulleu dit besluit van harte toejuicben en wij twijfelen dan ook niet of de gevraagde interest f 500 zal spoedig gewaarborgd zijn. Men heeft thans een aanvang gemaakt met het lossen der lading hout uit de Noordsehe brik Vestalinden, liggende in de Westervoorhaven van het kanaal alhier, daar het niet op het kanaal kon toegelaten worden als drijvende op de lading. Gedurende de tweede helft der maand Fe- bruari 11. is door het postkantoor alhier de vol- gende onbestelbare brief verzonden, aan het adres vanW. J. van den Hout, Detroit. Door het hulpkantoor te Zaamslag aan het adres Marinus Heijns-Dijk, New-York. Men meldt ons uit StoppeldijkIn den laten avond van 14 dezer, na afloop eener verkooping onder deze gemeente, heeft er eene ernstige ver wonding plaats gehad op de personen F. van den Bergen en W. Hemelaar, onder St. Jansteen woon- achtig, door zekeren E. de Rooij en E de Munck, beiden te Stoppeldijk woonachtig. Van den Bergen heeft verscheidene messteken in zijn rug bekomen, terwijl ook Hemelaar aan hoofd en linkerhand werd verwond. De politie van het voorgevallene kennis be- komende, heeft na ingesteld ouderzoek, op den 16 dezer, de daders aangehouden, die, zijn wij wel ingelicht, ter beschikking der justitie zullen gesteld worden. Nader meldt men onsVan den Bergen, die veel bloed is kwijt geraakt, is onder geneeskuudige behandeling en bedlegerig. Axel. 17 April. De heer J. H. Geselschap, Wz., predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Mijdrecht (Utrecht.) Sclioondijke. De heer P. J. Leenhouts heeft te Middelburg met gunstig gevolg examen gedaan als onderwijzer. 's Gravetihage, 17 April. De Haagsche bank- vereeniging in de Papestraat is failliet en de directeur Felix Polak voortvluchtig. De vennoot Wolff moet zich te Antwerpen voor 't hoofS geschoten hebben. De officier van justitie heeft failliet- verklaring aangevraagd, waarua het faillissement is uitgesproken. Eerste Kamer. Heden zijn aangenomen de Hoofdstukken Buitenlandsche zaken, na aanspo- ring om de kwestie van het handelstractaat met Frankrijk spoedig tot oplossing te brengen, Justitie, Binnenlandsche zaken en Marine. Bij de behandeling van Hoofdstuk Finautien hernieuwde zich het verzet tegen het beleid van den Minister en werd algemeen zijn heengaan gewenscht, ofschoon niet alien tegen zouden stem- men. Nadat de Minister zijn beleid had verdedigd is Hoofdstuk Fiuantien aangenomen met 25 tegen 10 stemmen. Z. M. Koning Leopold II zal den 2 Mei in tegenwoordigheid der Koninklijke familie, de Ant- werpsche Tentoonstelling opeuen. De buitenlandsche pers is uitgenoodigd tot bij- woning van die feestelijke plechtigheid en van een Als het mij gelukte hem nog eenige minuten aan de praat te houden, zou ik gered zijn. Hij dacht een korten tijd na. „Met Lord Palmerston begon het en met het kaartspel eindigde het," zeide bij op somberen toon. ,/Kendet gij Lord Palmerston?" hernam ik. ,/Kennen? Ik heb hem groot gebracht, ge- dresseerd hij was het beste paard uit mijn stal." ;/Wat zegt gij „Ik zweer het u. Ik had het beest lief, alsof het mijn eigen kind wasen meer als ik een kind gehad hadik zou het den hals omgedraaid hebben." Daarbij zag hij mij aan en maakte heftige bewegingen, alsof hij mij wurgen wilde. flWij zijn bij Lord Palmerston gebleven," zeide ik. „0, ja, dat was een treurige geschiedenis. Hij verloor, bij verloorIk had mijn halve vermogen verwed, dat hij het bij den wedren winnen zoude. En toch verloor hij het." //In welk verband staat dat met bet kaartspel //Na het ongeluk met Palmerston ging ik spelen. Eerst won ik driemaal meer, dan ik verloren had toen keerde de kans. Ik verspeelde in eenen nacht alles wat ik bezatMaar ik weet hoe het kwamde oude man, met wien ik speelde, was de Booze. Ik zag aan zijne oogen, dat het de Satan was!" Hij zweeg. Het fluiten van de locomotief waar- schuwde mij, dat wij Y. bereikt hadden. Mijn vreeselijke reisgenoot sprong op en zag mij aan. //Speelde de oude man dan valsch?" zeide ik snel. banket, dat den volgenden dag aan de pers wordt aangeboden. De vertegenwoordigers der pers zullen des avonds voor de opeuing ten stadhuize door het uitvoerenc comite en door den gemeenteraad van Antwerpen worden ontvangen. De eiszenlijke toedracht van het gevecht tusscben de Russische en Afghaansche troepen aan de Kuscbk-rivier wordt door den correspondent van the D. News te St. Petersburg als volgt beschreven Eenige Engelsche officieren, die zich bij de Afghaansche voorposten bevondenzonden den Russischen officieren aan den anderen oever een uitnoodiging om met hen te komen ontbijten. De Russen daukten voor de heusche uitnoodiging, maar verklaarden ze niet te kunnen aannemen. Zij vroegeu echter de Engelsche officieren bij zich te gast en deze namen de invitatie aan. De dag werd in vroolijkheid doorgebracht en toen de avond aanbrak, vroegen en kregen zij een escorte om naar het kamp der Afghanen terug te keeren. Generaal Komaroff, wiens verlof daartoe gevraagd werd, maakte van de gelegenhe'd gebruik om eenige intelligente officieren in de uniform van soldaten te steken en ze aan het escorte toe te voegen, ten einde zich op die manier op de hoogte te stellen van de Afghaansche strijdkrachten. In 't kamp aangekomen, bemerkten eenige Afghanen dat een lid van 't escorte ijverig notities nam in een zakboekje. Zij wilden hem dit uit de hand rukken Een worsteling ontstond en een schot werd gelost, aan welke zijde is niet bekend. Het escorte ijlde naar het Russische kamp terug, waar de troepen onmiddellijk in de wapens werden geroepen. Een groote Russische strijdmacht rukte den volgenden morgen tegen de Afghanen op. Aan boord van het Fransche oorlogschip Bayard, te Formosa, is een opstand uitgebroken. Twaalf muitelingen werden gefusilleerd. Dit werd medegedeeld in een brief van een officier van het Engelsche oorlogschip Cleopatraliggende te Amoy, die tevens bericht, dat de bemanning der Fransche schepen gebrek lijdt. Bismarck is tegenwoordig een der grootste grondbezitters in Pruisen. Varzin, dat hij gekocht heeft met het geld, dat de Noord-Duitsche Bond hem in 1867 heeft geschonken, is eene heerlijkheid in Achter-Pommeren, die uit zeven ridderhofsteden is saamgesteld. Het bracht 15 jaar geleden 16,000 thaler op en Schonhausen dat hem op zijn 703ten verjaardag is geschonken, ofschoon niet zoo groot is door zijne gunstige ligging niet minder productief. In den laatsten tijd is de waarde van Varzin nog aanzienlijk gestegen, door aankoop van land, de oprichting van een bloeiende papierfabriek en door gemakkelijker spoorwegverkeer. Friedrichsruhe, een geschenk van het Duitsche rijk, brengt hem jaarlijks 80,000 thaler op, zoodat Bismarck alleen van de hem geschonken goederen een jaarlijksch inkomen geeft van 360,000 mark. Zijn tractemeut als rijks- kanselier is 54,000 mark en als oud-minister van Lauenburg heeft hij een pensioen van 9000 mark. De onderwijzer te Katwijk, die verdacht werd een kind zoodanig mishandeld te hebben, dat het aan de gevolgen is gestorven, is thans weder op vrije voeten. Te Edam is een ,/Wonderdokter" door de politie betrapt op onbevoegd uitoefenen der geneeskunde en op diefstal bij een zijner pa- tienten. Uit de gemeente Sliedrecht zijn weder 12 personen, onder welke 2 vrouwen, naar Buenos- Ayres vertrokken. Onder Langerak is deze week een boerderij met vier koeien verbrand ten gevolge van spelen met vuur door kinderen. Een oude vrouw bekwam wouden. In de Haar- lemmermeer is een houten huis met rieten dak in vlammen opgagaan. Dinsdag—namiddag kregen te Eysden (Limburg), twee landloopers twist over een gestolen horloge, welke zoo hoog ,/Zult gij mij niet verraden, als ik het uzeg?" „In geen geval," antwoordde ik ernstig. ,/Nu hoor dansprak hij langzaam. tfIk zette duizenden op eene kaartDe oude lachtte steeds en bleef altijd rustig. Ik werd hoe langer hoe driftiger en toen ik zag, dat hij eene kaart uit zijne mouw haalde, schold ik hem voor een dief uit O, die Satan Hij zonk vermoeid achterover. Het licht van het station drong door het venster van de coupe. Ik dankte den hemel, wij waren te Y. De trein stond stil en de waanzinnige sprong op het gezicht van de lantaarns en de menscherimassa verschrikt in de hoogte. Snel deed ik het portier open en sprong uit den wagon. vTe hulp," riep ik, //help, deze mensch is krankzinnig." Twee mannen kwamen op mij toeloopen eu vraagden mij: //Waar is hij? er is een telegram ontvangen, dat de arts van het gesticht te X. ver- moord is door een krankzinnige, die daarna is ontvlucht." De vluchteling had intusschen den trein ver- laten en stond daar als een hulpelooze, die niet weet, waar hij zich wenden zal. ik kon slechts met de hand hem aanwijzen. Toen zij hem gegrepen hadden viel ik een onmacht. Zes maanden later vernain ik dat hij over- eden was. EINDE. liep, dat de een doodelijk en de ander zwaar verwond werd. Een schutter te Zutphen, die te veel aan Bacchus had geofferd, gaf aan den kapitein zijn wapen over zeggeude//Ziedoar, ik doo neet meer met." Ter verkrijging van nummerverwisselaars voor twee dienstplichtig zijnde orkestledeu zal te Groningen den 18 April door het orkest der harmonie een groot concert gegeven worden. Een boete van f 50 is voor de rechtbank te Arnhem geeischt tegen iemand, die 5 centen dacht te verdienen door een reeds gebruikt plakzegel andermaal, op een tweeden wissel te gebruiken. In Maart zijn 23,380 landverhuizers in de Yereenigde Staten aangekomen. Te Brughera (Milaau) is een man voor een groot gedeelte door een varken verslondeu. Te Napels heeft een muilezel een tuinman, die hem wilde aanspanuen, dood geslagen. Ook te Rome zijn aardschokken gevoeld, welke slechts enkele minuten aanhiwlden. Hevige schokken werden te Avezzano waargenomen, waardoor ver scheidene huizen scheuren bekwamen. In Opper- Lombardye heeft het dezer dagen-sterk gesneeuwd. De bergen bij Varese en Come zijn met sneeuw bedekt en een koude wind bleef waaien. Te Como teekende de thermometer 4 graden beneden nul. Door het blaffen van een houd werd eer- gisternacht een landbouwer aan den Zuiderdijk onder Dubbeldam gewekt, waardoor hij zich nog juist met zijn vrouw kon redden uit huu huis, dat in brand en een oigenblik later in lichte laaie stond, zoodat niets kon gered worden. De schade zekerd. raamt men op 5000, alles was ver- Naar aanleiding van den dood van de dochter van Mr. Van Oppen, deelt het Hbl. het volgende mede, een paar jaren geleden uit den mond van een kundig arts opgeteekend z/Gelijk iedereen weet, stroomt. het slagaderlijk bloed van het hart door het lichaam en hetader- lijke keert veel langzamer daarheen terug. Is nu bij eene verwonding een slagader door- gesneden, dan moet de ader afgebonden worden door middel van een stijf verband, desnoods een touw boven de wonde, d. i. altoos tusschen de wonde en het hart. Bij doorsnijding van een ader daarentegen, beneden de wonde, ten einde het bloed, dat naar het hart terugkeert en zich dus door de wonde zou ontlasten, tegen te houden. Hetader- lijk en slagaderlijk bloed zijn minder aan de kleur dan wel aan de uitstorting te kennenhet eerste loopt. met een straal, het laatste met golven." Zelfs bij eene geringe verwonding aan den vinger, waarvan het lastige bloeden niet wil ophouden, is het eenvoudigste doch doeltreffendste middel, een katoenen draad er stevig omheen gewonden. Pleisters kunnen zich door het wegvloeiende bloed gewoonlijk niet hechten." In Frankrijk betaalt ieder, die een buiten landsche ridderorde wil dragen, een zekere som voor het draagrecht; voor een lintje wordt 100 francs, voor een hals-orde 150 fr., voor een ster 200 fr., voor een grootkruis 300 fr. betaald. Alleen militairen boven den rang van kapitein genieten vrijdom van eerekruislasten. Vijftig jaar geleden woonden in een steegje te Pesth' twee burgergezinnen. In het eene was een kuaap van 12 jaren, in het andere een meisje van 10 jaren De beide kinderen waren altijd samen en men noemde hen lachend man en vrouw. Ten laatste namen de jongelieden hun rol als aanstaande echtgenooten ernstig op. De knaap werd zelfs een Othello. Op zekeren dag wierp hij uit jaloezie een kameraad met een steen, die ongelukkig het oog van het meisje trof, dat daardoor voor haar leven verminkt was. De jongen vluchtte uit angst en men hoorde niets meer van hem. Het meisje werd oud en kon met moeite in haar levensonderhoud voorzien, Dezer dagen klopte een bejaard, maar nog krachtig man aan baar huisje aan. Hij viel voor haar op de knieen en vroeg haar vergiffenis. Het was de speelkameraad van vdor vijftig jaren. Hij bood haar zijn hand aan en een kolossale fortuin, die hij in Indie vergaard had en de //man en vrouw" herleefden. Dit is geen roman, maar een werkelijk feit, dat men in de Hongaarsche bladen als volkomen echt verhaald vindt. In de wereld der schakers is, nog in ouze dagen, de herinnering levendig gebleven aan een partij die in de dagen der Franscbe omwenteling om een belangrijken inzet gespeeld werd. Mirabeau, Barrere, Danton, Saint Just en Robes pierre waren geregelde bezoekers van het //Cafede la Regence" te Parijs, waar Robespierre, die een hartstochtelijk schaakspeler was, in die vreeselijke dagen slechts zelden iemand aantrof, die bereid was een partij schaak met hem te spelen. Op zekeren avond, toen hij zich in het koffiehuis verveelde, nam een klein jongmensch, van buiten gewone schoonheid, tegenover hem plaats en verzette, zonder een woord te spreken, een der stukken werktuigelijk verplaatste Robespierre een ander en de partij was begonuen. De jonge man won drie partijen achter elkander. //Genoeg" zeide de dictator, die zich vol woede op de vingers beet omdat hij zich in zijne eigen- liefde gekrenkt gevoelde, ,/om welken inzet hebben wij gespeeld?" z/Om een menschen hoofd," antwoordde de aangesprokene met bevende stem, //ik heb ge- wonnen, geef mij dat hoofd spoedig want anders is het morgen eigendom van den beul." Hij haalde een bevel tot invrijheidstelling, van graaf R. voor den dag dat Robespierre, die door zooveel onverschrokkenheid ontwapend was, werd onderteekend waarbij hij den naam van den moedigen //burger" vroeg. z/Zeg liever burgeres," was het antwoord, z/ik ben de bruid van graaf R.Vaarwel ik dank u In de menagerie van Nouma-Hawa, die op de //Place du Trone" te Parijs staat, had in de vorige week een tragisch voorval plaats. De dierentemster Nouma—Hawa wordt in hare werkzaamheden bijgestaan door den temmer Agop en deze begaf zich in het hok der tijgers, toen de vrouw dit verlaten hadmaar hij had nauwe- lijks de deur van het verblijf gesloten, toen een der dieren op hem aauviel eu de klauwen in zijn rechterarm sloeg. Agop wist zich staande te houdenwanneer hij door den schok gevallen was, zou hij verloren zijn geweest, want het woedend gebrul der overige tijgers bewees, dat de dieren niets goeds in den zin hadden. De tweehonderd toeschouwers waren in vreese lijke spanningAgop, die zijne tegenwoordigheid van geest had behouden, gaf den tijger een gewel- digeu slag met den knop van zijn zweep op den neus, waarop het dier hem losliet. De temmer verliet daarop het hok en viel in de armen van eenige toeschouwers, want toen hij eenmaal in veiligheid was, gevoelde hij plotseling vreeselijke pijneu, door de toegebrachte kwetsuren veroorzaakt. Een geneesheer, die onmiddellijk te hulp werd geroepen, constateerde dat de klauwen van den tijger zeer diep waren doorgedrongen en vleesch en spieren hadden verscheurd. Men vreest, dat Agop het gebruik van den rechterarm zal ver- liezen. Het is de dertiende maal geweest, dat de temmer aan het gevaar heeft blootgestaan om verscheurd te worden. A A J II E S T E D I i\ G E S. Op Yrijdag 1 Mei 1885, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het maken van een scherm tot steun der zandstorting voor de kleine schutsluis te Veere. (Raming f 3000.) Op denzelfden datum, op bovengemelde plaats en uur, van Het maken van eene tweede waterkeering op de plateaux der kleine sluizen van het kanaal door Zuid—Beveland, met daarbij be- hoorende werken. (Raming f 2830.) Yan 1 tot 15 April 1885. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 7 April. Cornelis Hendrik Meeusen, oud 21 j., jm. en Maria Herrebout, oud 20 j., jd. 8 April. Johannes Cornelis Eekman, oud 24 j., jm. en Krina Cornelia Harms, oud 20 j., jd. 11 April. Christiaan van Kolk, oud 22 j., jm. en Krina Pieternella Dieleman, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 April. Jonis Ja- guttis, oud 26 j., jm. en Jauneke Helmendach, oud 26 j., jd. Geboorten. 1 April. Gerardus Marinus, z. van Pieter Stouthamer en van Hendrika Joukman. 9 April. Suzanna Adriana, d. van Pieter T Gilde en van Magrietha Adriana Riemens. 10 April. Jacoba Adriana, d. van Willem Cornelis Riemens en van Catharina Hamelink. 11 April. Jacobus, z. van Gilles Drabbe en van Jeanne Wilhelmina Geensen. Overlijden. 15 April. Janueke Retterich, oud 60 j., wed. van Jannes de Smit. HULST. Huwelijks-aangiften. 10 April. Pieter Augus- tinus Gerin, oud 30 j., jm. en Coleta Johanna van de Walle, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 April. Pieter Augus- tinus de Kraker, oud 20 j., jm. en Philomena Paulina During, oud 26 j., jd. Geboorten. 3 April. Livinus Casimirus Maria, z. van Gerardus Boel en van Rosalia Maria Carolina Verhoeven. 13 April. Jan Francies, z. van Jo hannes Cornelis Lauwereijs en van Johanna van Kemseke. Overlijden. 4 April. Petrus Franciescus de Bruijn, oud 40 j., echtg. van Rozalia Verhoeven. 14 April. Leonardus Cattoir, oud 14 j, z. van Bruno en van Joanna Francisca Dumoleijn. AXEL. Geboorten. 14 April. Jacomina Christina, d. van Charles Dieleman en van Janneke Hamelink. Overlijden. 3 April. Janna van Espen, oud 2 m., d. van Cornelis en van Geertruij IJzebaart. 9 April. Marinus Cornelis Verbruggen, oud 84 j., weduwn. van Pieternella Beaufort. 10 April. Jan van der Linden, oud 38 j., z. van Johannes Hendrikus en van Jantje Schipper. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 15 April. Petrus Augustinus Mangnus, oud 27 j., jm. en Elizabeth de Waal, oud 25 j., jd. Geboorten. 26 Maart. Christina, d. van Fran cies cFilont en van Paulina de Bakker. 3 April. Bernardus Constantinus, z van Johannes Ver- durmen en van Maria Paulina de Poorter. Overlijden. 18 Maart. Francies de Klerk, oud 82 j., weduwn. van Apolonia de Bakker. 5 April. Petrus van Kroonenburg (overleden te Haarlem), oud 19 j., z. van Adriaan en van Anna Maria de Rijk. UH1 W

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2