Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2079. Zaterda« 18 April 1885. 25e Jaargang. l\ DE\ SXELTRELV, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEfiTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verschijnt Uinsdaj. en Vrl|dagavoud bij den nitgever P. Jl. VAN D E 8 A N D E te Ter Kcozen. t»olltiek. Overzicht. Het nieuwe Fransche Ministerie wordt door allerlei bladen op verschillende wijze beschouwd. Een biographie van elk der Ministers te geveu, gedoogt ons kort bestek met, hoe interessant sommiger levensloop ook moge zijn. Wij vermelden alleeu, dat een blad vertelt of zij zwart, roodharig of grijs zijn; een ander heeft voor ieder een onaangenaam adjectief, weer een ander brengt ons hunne entece- denten in herinuering. Ferry heeft een brief ge- gericht aan de Times, die den ex-Minister hard valt, waarin gij het onwaar noemt, als zou hij de aangevangen onderhandelingen met China geheim gehouden hebben voor den President van den Miuisterraad en Minister van Buitenlandsche Zaken. Een half uur voor de bewuste zitting was hem eerst een en ander bekend, zoodat hem nauwelijks den tijd overschoot om den President der Republiek in kennis te stellen met de tijding uit Peking. Hoe het thans met de onderhandelingen over den vrede gaat Freycinet heeft in den kabinetsraad verklaard, dat de viedes-onderhandelingen van zeer onbe- paalden en twijfelachtigen aard waren, waarom hij zijn collega's de grootste omzichtigheid aanbeval, en datzelfde zegt ook de Keizerin van het Hemelsche rijk in eene proclamatie aan haar volk. Zij zegt, dat de Franschen nederig om vrede gesmeekt hebben en zij genadiglijk aan hun bede heeft toegegeven, maar maaut de onderkoningen en gouverneurs tot waakzaamheid aan. De oorlog heeft echter de schat- kist geplunderd, veel vernield en bronnen gestopt, De ambtenaren zijn gebrandschat, terwijl er honderd maal zooveel Chineezen als Franschen zijn gevallen. Waren de blikken van de beschaat'de en van de halfbeschaafde wereld een tijdlang gericht op oostelijk Azie, op het land der kaalkoppen, en werd de aandacht daarna afgeleid naar de woes- tijnen, waar de Witte en Blauwe Nijl hunne wateren samenmengen en waar Gordon zijn werk- zaam leven liet, thans is aller oog en aandacht gericht op Midden—Azie, ten westen van het Chineezenland waar de Engelsche bulliond zijn tanden laat zieu en de Russische beer gromt, en waar een zeker Emir in de klem zit. Krupp te Essen werkt dag en nacht door, vanwege de groote bestellingen; Ministers en staatslieden zien met reikhalzend verlangen uit naar de telegrammen uit Louden en Petersburg en de couponknippers grijpen met beide handen naar de jongste bladen om den koers der effecten te vernemen op den barometer der politieke verhouding tusschen twee machtige Europeesche staten, die sinds jaren her met verborgen wapens onder het opperkleed el- kander vriendschap veinzen. Dat Rusland en Engeland in het Oosten eenmaal op elkander stooten zullen, is sedert een paar eeuwen voor- toen Engeland zich reeds in Voor—Indie had genesteld en de Groote Peter naar het zuiden ~FEUIL LETO N. „Zie ik er uit als een waanzinnige Ik zat in den sneltrein, die met een duizeling- wekkende snelheid van X. naar Y. vloog, in een coupe 2de klasse, toen deze vraag tot mij gericht werd door den heer, die tegenover mij zat. Andere reizigers waren er niet. ,/Zulk eene gedachte is niet bij mij opgekomen," antwoordde ik met verwondering in mijne stem. ,/En toch ben ik waanzinnig," hernam mijn reisgenoot op vertrouwelijken toon. Daar ik meeude, dat hij schertste, gaf ik geen antwoord en keek naar buiten. 11 ah a herhaalde hij„ik ben wezenlijk waanzinnig. Een uurtje geleden ben ik mijn wachters ontvloden. Wil ik u vertellen, hoe ik dat deed?" Ik keek nog altijd door het raam, hoewel de invallende duistenis mij belette, veel te zien. ,/Ik ben niet altijd gek geweest," ging hij voort. „Hoe lang het geleden is, weet ik niet meer, maar door Lord Palmerston en het kaartspel verloor ik het verstand. Ik had een groot huis met tuin, paarden en bediendenen een vrouw o, zoo een lieve vrouw Hoe beminde ik haar en zij mijmaar ik moest haar vermoorden. dat is interessant niet waar?" voorwaarts schreed, welk voorbeeld door heel het Czarendom na hem werd gevolgd, als een hulde aan de nagedachtenis van Roruk, den stichter des Russischen rijks, en aan Iwan Wisciljewitz den Grooten, den grondvester van den nu in mijlental meest uitgestrekten Staat in Europa. Zal de oorlog tusschen Engeland en Rusland uitbreken? Wij zouden te kort doen aan de eer van den „IJzeren Man," zoo we nog niet met een enkele pennestreek gingen mededeelen, dat er voor dien Rijkskanselier alle hoop bestaat om bij de derde lezing niet slechts de verdrievoudiging van de in- voerrechten op rogge doorgedreven te zien, maar ook de rechten op hout, nu de centrum—partij tot loon voor hare bereidwilligheid zich mag ver- heugen in de bezetting van een der sinds langen tijd openstaande aartsbisschoppelijke zetels. „Voor wat, hoort wat." Onze Zwitsers vervolgen nog steeds de woelige anarchistente Zurich en Winterthur zijn weer zeven onruststokers onschadelijk gemaakt. In Britsch Noord-Amerika maken de dynamieters gemeene zaak met de opstandelingeu, zoodat de Canadeesche resident te Battleford om versterking heeft verzocht. Hij is geheel omringd door In- dianen en niet bij machte om hulp te zenden naar Fort—Pitt, vanwaar hij de tijding ontving van een bloedbad, door de Indianen aangelegd te Frog- Lake. In Ceutraal-Amerika is de vrede tusschen San- Salvador en Honduras geteekend, welka laatste republiek zich mede aansluit tegen Guatemala. Panama, Savanilla en Santa Marta zijn nog door opstandelingen bezet, waarheen troepen zullen worden afgezonden. Doch ook in Amerika, waar men een oorlog tusschen Europeesche Staten gaarne ziet om te kunnen speculeeren in graan en geconserveerd vleesch, is de vraag aan elken morgen-, middag- en avondbode//Zijn er ook bulletins uit Peters burg?" Om des vredes wil zouden wij gaarne de iimiet getrokken zien en desuoods een Chineeschen muur met ijzeren rasterwerk daarop, opdat de dog en de beer elkaar niet in 't vleesch grijpen. Voor de levering der benoodigde baksteen zullen zich onze steenfabrikanten wel houden aanbevolen, waar- voor het geld beter zou zijn besteed dan voor 't fabrikaat van Krupp te Essen. Uit den staat der rijksmiddelen is bet bedrag der ontvangsteu van de schatkist bekend over het eerste kwartaal van dit jaar. Vergeleken met ver- leden jaar wijzeu de uitkomsten een vermeerdering aan van f 1,270,300, voornamelijk een gevolg van toeneming van de opbrengst der accijnsen en der indirecte belastingen, inzonderheid van het recht op den sterken drank en van het successierecht. Nu begon ik toch onrustig te worden. Het gezicht van den man beviel mij niets. z/Willen wij over iets anders spreken? zeide ik. ,/Wij konden even goed een vroolijker gesprek aanknoopen." ,/Een vroolijker Ik dacht dat het vroolijk genoeg was. Ik was ook vroolijk en toch was ik gek Overal zag ik gezichten, in de meubelen, in de boomen, in de lucht, overalIk was voorzichtig o zoo voorzichtig en liet bet niemand merken, dat ik krankzinnig was. Later kwamen zij er toch achteren eens kwamen twee mannen in mijn huisen brachten mij naar het gekkenhuis Nu, daar was het niet pluis zij sloten mij in een koude kamer op dikke ijzers voor het venster en 's nachts, als de maan opkwam, zag ik telkens een vreesselijk spook, dat voortdurend met zijne beenderen ram- melde. Ik was in de hell Eens vocht ik met het spooktoen kwamen de opzichters en bonden mij. Toen heb ik lang, zeer lang geslapen en toen ik wakker werd, was het spook verdwenen. Weken gingen voorbij, het werd eentoonig en vervelend en ik dacht er over om te vluchten. Wilt gij weten, hoe ik dat deed? Ik hield mij ziek en at niet. De helft van mijn dagelijksch voedsel verstopte ik en de andere helft liet ik staan. Zoo werd ik werkelijk ziek en speelde mijn rol zoo goed, dat de dokter mij in een ander deel van het huis brengen liet, waar de lucht De accijnsen gaven f 8,564,700, tegen f 8,190,500 in het eerste kwartaal 1884, welke vermeerdering zoo goed als uitsluitend te danken is aan suiker en gedistilleerd. De indirecte belastingen gaven 8,7 ton meer dan in 1884,tengevolge van een buiten- gewoon vloeien van het successierecht, terwijl tegenover eene kleine vermeerdering der zegelrechten het registratierecht een niet onbelangrijke vermin- dering aanwijst. Zegel en registratie gaven te zamen f 2,687,200, tegen J 3,030,300 in het vorige jaar, bij eene raming van 2,993,750. De posterij en de telegraphie gaven bevredigende uitkomsten, doch bleven beide beneden de raming. De Dam te Amsterdam stond volgepropt met menschen, een zwarte, dicht ineengedrongen massa. Die duizenden rekten de halzen en richtten de glanzende, verlangende oogen naar de vensters van het koninklijk paleis. En dat alles om een lief kind te zien, een klein blond meisje, waar't hart van 'tvolk aan nangt, en dat het, mocht het, juichend op zijn ruwe handen rond zou drageu. z/Zullen ze er buiten brengen," klinkt een stem uit den volkshoop. z/Wel nee", zegt een kerel met een ongunstig gezicht, die schouder aan schouder met den eersten spreker staat, //wat denk je man, jou zullen ze er niet laten kijken. Daar bennen wij te min voor." ,/t Is toch ons Prinsesje", zegt de eerste stem. z/Dat kan nog wel eens veranderen", grinnikt de tweede. z/Ik zeg allevel, 't is toch ons Prinsesje." z/Daar kunnen nog wel eens andere tijen komen", antwoordt weer de onaangename man op den Dam, die nijdig en wangunstig scheen te zijn. z/Maar ze is toch van ons." Wanneer men daar binnen in't paleis dit gesprek eens had kunnen hoorenIk zag het venster wijd openstaan en de moeder treden op 't balkon met haar dochtertje, goed toegestopt, op den arm. En daar ging een gejuich op, dat men te IJ muiden kon hooren. Doch het venster bleef gesloten, 't Prinsesje kwam niet op het balkon. Ze verscheen slechts even voor de dubbele ramenniemand zag haar en dat is jammer. H. De St.-Ct. van 16 April bevat een vergelij- kende Staat van de Ned. koopvaardijvloot op 31 December 1883 en 31 December 1884. Zij telde op laatstgenoemden datum 780 schepen, waarvan 29 volgens oude meting, inhoudende 4664 ton nen en 751 volgens nieuwe meting, inhoudende 859,990,93 M3. of 304,322,67 tonnen, tegen 797 schepen in 1883, waarvan 31 volgens oude meting, inhoudende 4903 tonnen, en 766 volgens nieuwe meting, inhoudende 863,126,72 M*. of 305,398,78 tonnen. Door den Minister van Binnenlandsch zaken frisscher was. Mijne nieuwe kamer zag uit op een tuin en achter den tuin was een spoorwegstation. Ik wilde met den trein ontvluchten, doch daartoe had ik geld noodig. Dag en nacht wachtte ik op een goede gelegenheid om te ontsnappen en zij kwam. Op een morgen kwam de dokter, die mijn bewaker gelastte ons een half uur alleen te laten, daar hij met mij praten wilde. Wij waren in den tuin. A1 pratende, bereikten wij het eindeslechts een laag muurtje scheidde ons van de rails Op eens wierp ik mij op hem. z/Sterf!" krijschte ik ,/sterf! Ik ben waanzinnig, ik ben waanzinnigen ik heb ge- zworen u te doodenIk had reuzenkracht in mijne armen. Ik vatte hem aan en sloeg zijn hoofd tegen een boom. O, dat was een zoete wraakZoo lang sloeg ik hem op zijn gezicht, dat zijn eigen broeder hem niet meer zou herkend hebben. Ik schopte hem, tot ik eindelijk den trein hoorde aankomen. Nu haalde ik zijn beurs te voorschijn, nam zijn mantel en sprong over het muurtje Niemand heeft het gezien en in een oogenblik had ik op het station een plaatsbiljet genomen van des dokters geld! Ha ha ha! van zijn geld z/Gelooft gij nog dat ik waanzinnig ben Hij kwam met zijn gezicht zoo dicht bij mij, dat ik zijn heeten adem voelde. Zijne oogen straalden van duivelachtigen glans. Ik zat ver- stomd van schrik. zijn de Spaansche havens aan de Middellandsche zee besmet verklaard ter zake van Cholera Asiatica. Schepen, van een dier havens komende en in Nederland binnenvallende, zullen dus aan een gezondheidsonderzoek onderworpen worden. De Balearische eilanden zijn van deze besmetverklaring uitgezonderd. De Nederlandsche boekhandel zal op de Antwerpsche tentoonstelling goed vertegenwoordigd wordeneen veertigtal uitgevers, waaronder de voornaamste, neemt er aan deel. Den heer Leen- dert Hansma, van Dockum, is door de commissie het doorloopend toezicht opgedragen. De doelmatig ingerichte etalages zullen geplaatst zijn in een salon van 15 meter lang en 7 meter breed. Te Scheveningen ontving de waterschout uit Ostende het bericht, dat heden voor het tribunaal te Brugge in appM worden behandeld de zaken van de Belgische schippers, onlangs door de recht- bank te Ostende veroordeeld wegens het vernielen van haringnetten enz. van Hollandsche schepen. Wegens de kleine opgelegde straffen heeft ook het Openbaar Ministerie bij het tribunaal te Brugge geappelleerd. Terwijl te Parijs en te Berlijn de chirurgen samen zijn, hielden ongeveer driehonderd beoefenaars der //inwendige" geneeskunst een bijeenkomst te Wiesbaden, waar ons land vertegenwoordigd werd door prof. Donders. Geruimen tijd werd gesproken over de behandeling der zwaarlijvigheid, waarbij de meest bekende mannen van het vak van ge- dachten wisselden over de vermageringskuur, welk; Dr. Schwenniger met zoo goed gevolg bij Prins Von Bismarck had toegepast. Men schrijft uit Maastricht: Woensdagnamiddag werd Timmermans in tegen- woordigheid van zijn derde slachtoffer gebracht. Ofschoon het uur der confrontatie werd geheim gehouden, was toch een groote menigte op de been. Deze onthield zich echter van iedere demonstratie zoodat alles rustig afliep. De moordenaar bij het lijk gebrachttoonde zich ook thans even ongevoelig als bij de schouwing der beide vorige lijken. Wel gaf hij voor, spijt te gevoelen over den dood der beide kinderen, doch uit zijne hou- ding kon men geen berouw opmakan. De geheele confrontatie duurde slechts enkele minuten. De burgemeester van Geldrop ontving dezer dagen een brandbrief, met drie initialen geteekend, hem aanmanende f 25 te bezorgen op eene aan- geduide plaats, bij gebreke daarvan zou hij hetzelfde lot ondergaan als den heer Van Oppen te Maas tricht. Men schijnt vermoeden te hebben tegen een persoon, aldaar woonachtig, wien het alleen te doen is om zonder werken, hetzij in of buiten de gevangenis, aan den kost te komen. Toen hij zag, dat ik met mijn antwoord draalde, herhaalde hij de laatste vraag op heftigen toon. ,/Ja waarlijk," zeide ik met bevende lippen," z/ik geloof zeker dat gij waanzinnig zijt." //Ik wil het u bewijzen," fluisterde hij, nog dichter bij mij komende, „hoe denkt gij, dat ik het bewijzen zal z/Ik weet het niet,antwoordde ik met zwakke stem. ,/Ha haAls ik u vermoord, zooals ik hem vermoord heb! Denkt gij, dat ik u zal laten leven, nadat ik u alles verteld heb. Gij zoudt mij verraden en ik zou weer naar het gekkenhuis gebracht worden. Oho! Waanzinnigen zijn listig en sterk Ik zag zeer goed in, dat tegenstand niets baten zou en dat slechts tegenwoordigheid van geest mij helpen kon. z/Gij hebt mij nog niet alles verteld," zeide ik met groote kalmte, terwijl ik hem strak in het gezicht keek. //Als ik toch sterven moet, is het billijk, dat ik uwe gansche geschiedenis verneem." z/Dat is waar," hernam de waanzinnige. //Wat heb ik dan vergeten?" ,/De geschiedenis van Lord Palmerston en het kaartspel." z/Boezemt u dat belang in?" vraagde hij met argwaan in zijne stem. h Zeer zeker." Ik wist, dat wij binnenkort te Y. zouden zijn. 3AISCHE IIRA1VT. zien,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1